صفحه 6 از 13 نخستنخست 12345678910111213 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 51 تا 60 , از مجموع 129

موضوع: فوق لیسانس مدیریت یا مهندسی ؟

ApplyAbroad Hero

پیش فرض پاسخ : فوق لیسانس مدیریت یا مهندسی ؟

نقل قول نوشته اصلی توسط s.kavenejad نمایش پست ها
    سلام، من شرایطم خیلی مشابه جناب mehranism هست، برق دانشگاه تهران خوندم و انتخابم برای ادامه تحصیل فایننسه. قبلا تو یک تاپیک از دوستان نظر خواهی کردم و خب نتیجه این بود پذیرش گرفتن برای ارشد فابننس خیلی مشکله و از این جهت تصمیم گرفتم ارشد رو همین جا بخونم. تصمیم هم روی مدیریت مالی تهران بود اما خیل عظیم دوستانی که میخوان mba شریف برن من رو به تردید واداشت. حالا سوالم اینه که آیا ارشد در mbaشریف با توجه به اعتبار دانشگاه شانس رو برای پذیرش گرفتن دکترای فایننس بالاتر میبره؟ یا ارشد خود فایننس در دانشگاه تهران که خب چندان شناخته شده نیست.
    من دوره های MSc را برای ادامه تحصیل دکترا نسبت به MBA بیشتر توصیه می کنم، چون امکان متخصص تر شدن در یک فیلد خاص و کسب دانش و انجام پژوهش در زمینه ای خاص (که برای ورود به دوره های دکترا بسیار پوئن مثبتی محسوب میشه) در دوره های فوق لیسانس مدیریت نسبت به MBA بیشتره.
    اسم و شهرت شریف در رشته های مدیریت و مدارس بازرگانی هنوز چندان شناخته شده نست و علاوه بر آن دانشگاه تهران هم اسم و رسم خودش را داره. البته از نظر اساتید ممکنه شریف وضعیت بهتری داشته باشه.
    اما در کل اگر هدف شما ادامه تحصیل دکتراست من همون دوره فوق لیسانس مدیریت مالی دانشگاه تهران را توصیه می کنم. البته اگر می تونید بخشی از خرج زندگی و تحصیل خودتون را بپردازید به نظرم برای هدف شما بهترین راه رفتن به دانشگاه های خارجه. البته دانشگاه های آمریکا و کانادا شهریه های بالایی دارند و فاند چندانی ندارند و هزینه زندگی هم گرونه اما مثلا بعضی کشور های اروپایی یا سایر نقاط ممکنه گزینه های مناسبی باشند.
    inactive account

Senior Member
    رشته و دانشگاه
    Business- CBS

سلام، من شرایطم خیلی مشابه جناب mehranism هست، برق دانشگاه تهران خوندم و انتخابم برای ادامه تحصیل فایننسه. قبلا تو یک تاپیک از دوستان نظر خواهی کردم و خب نتیجه این بود پذیرش گرفتن برای ارشد فابننس خیلی مشکله و از این جهت تصمیم گرفتم ارشد رو همین جا بخونم. تصمیم هم روی مدیریت مالی تهران بود اما خیل عظیم دوستانی که میخوان mba شریف برن من رو به تردید واداشت. حالا سوالم اینه که آیا ارشد در mbaشریف با توجه به اعتبار دانشگاه شانس رو برای پذیرش گرفتن دکترای فایننس بالاتر میبره؟ یا ارشد خود فایننس در دانشگاه تهران که خب چندان شناخته شده نیست.
    اعتبار شریف تنها مساله ای نیست که به شما کمک می کند. در حقیقت بچه های شریف پون زیادی نسیت به دیگر دانشگاهها دارند. برای مثال خود دانشگاه به انها certificate انگلیسی می دهد بدون آنکه مدرک خود را بخرند و دیگر پروسه ترجمه و غیره را ندارند.
    مورد بعدی اینکه شما اول باید مدارک را به postgraduate office ارسال کنید و همه آنها شریف را می شناستد مهم این نیست که دانشکده مدیریت بشناسد یا نه . کلا بچه های شریف صرف شریفی بودن امکان پذیرش یالایی دارند.
    یکی از دوستانی که الان دانشگاه تورنتو مدیریت می خواند و اولین ایرانی آن دانشکده بود، خودش گفته شریفی بودنش عامل موفقیتش بود. حتما برای شریف تلاش کنید.
    18 نفر از بچه های mba شریف را شخصا می شناسم که اپلای کردند و همگی از آمریکا و کانادا پذیرش گرفتند. جو شریف قابل مقابسه با هیچ دانشگاههی در ایران نیست.

Member vahidM آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Marketing-Freie Universität Berlin

سلام دوست عزیز،
    البته سوال شما با عنوان تاپیک یک کم متفاوته! ولی بهر حال.. با یک مقایسه اجمالی می بینی که بچه های MBA شریف به نسبت دانشکده مدیریت تهران بیشتر و بهتر پذیرش گرفتن. این موضوع هم چند دلیل داره. یکی اینکه کلا جو اپلای در شریف گرمتر از اینجاس. بنابراین در شریف همراه های بیشتری در مسیر اپلایت پیدا خواهی کرد. البته از نظر سطح بچه ها تفاوت چندانی نداره، چون رتبه بالاهای MBA میرن شریف و رتبه بالاهای مدیریت مالی (و سایر گرایش های گروه مدیریت) میان تهران.

از نظر استادا هم شریف واقعا نسبت به دانشکده مدیریت تهران سره. شما دانشکده فنی بودی و برق خوندی، سطح اونجا رو اصلا با دانشکده مدیریت مقایسه نکن. استادای تهران اکثرا فارغ التحصیل ایران هستند درحالیکه در هیئت علمی شریف ببین چند استاد فقط از MIT و استنفورد فارغ التحصیل شدن. ضمن اینکه در رزومه بسیاری از اساتید دانشکده مدیریت تهران حتی یک پیپر ISI هم یافت می نشود، جسته ایم ما! به این فکر کن که پس فردا قراره با این استادا مقاله کار کنی و بعد هم ازشون ریکام بگیری. استادی که خودش تا حالا ISI کار نکرده چه contribution ای برای تو میتونه داشته باشه. خودت می تونی رزومه تهرانی های مدیریت مالی و شریفی ها رو مقایسه کنی.

البته این نکته هم درسته که در تهران گروه مدیریت مالی وجود داره و در شریف نه. بنابر این در تهران تمرکز تخصصی تری میتونی داشته باشی. اما شما حتی در شریف هم میتونی شخصا فوکوس کنی فقط روی finance.

یک نکته دیگه هم که حتما قبل از انتخاب در نظر داشته باش اینه که یکی از پیش نیازهای پذیرش در دوره های PhD خیلی از دانشگاه های دنیا اینه که در دوره ارشد حتما پایان نامه داشته باشی. و خیلی از بچه های MBA شریف به جای پایان نامه، واحد میگذرونن. اگر شریف خواستی بری حتما اینو قبلش چک کن که میتونی پایان نامه بگیری یا نه.

ولی یک مزیت دانشکده مدیریت تهران اینه که متوسط معدل هاش بالاس و مثلا معدل بالای 18 آوردن اصلا کار سختی نیست یا حتی میشه گفت معدل زیر 17 آوردن کار سختیه! البته بنده گروه مالی نیستم ولی این مساله روح کلی حاکم بر نمره دادن اکثر استادای دانشکدس.

اسم شریف و تهران هم تفاوت چندانی نداره. یعنی اکثر دانشگاه ها یا هردوشون رو به رسمیت میشناسن یا هیچ کدوم رو نمیشناسن! گرچه اندک جاهایی هم میشناسم (بخصوص در آمریکا) که از ایران فقط از شریف می گیرن. اما اونچه مهمتر از اینه که تو کدوم یکی از این دو دانشکده درس بخونی، اینه که با چه کیفیتی ارشدت رو تموم کنی.

Junior Member s.kavenejad آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Electrical Eng. University of Tehran

خیلی ممنون از دوستان که حوصله کردن و پاسخ دادن.
    حقیقتش من هم چند ماه اخیر رزومه اساتید دو دانشگاه رو بررسی کردم و واقعا اختلاف فاحش بود و همونطور که می فرمایید بعضی اساتید تهران حتی یک مقاله هم نداشتن. یا مثلا در دوره لیسانس و حتی ارشد مالی تهران درس مهمی مثل نظریه بازی ها ارائه نمیشه که احتمالا به خاطر نبود استاده! همین مسائل من رو مردد کرد.

دانشگاه تهران با الآن توی هیچ رنکینگ جهانی پایین تر از شریف نبوده پس اینقدر شریف شریف نکنید. من خیلی از بچه ها رو می شناسم که با رتبه زیر 10 کنکور ارشد توی دانشگاه تهران موندند و نرفتن شریف! یه مثال کوچیک می زنم دانشکده عمران دانشگاه تهران 8 نفر استاد تمام داره ولی این تعداد در شریف کمتر از 3 یا 4 عدد هستش پس اینطوری هم نیست که شریف خیلی بالاتر باشه! بعد هم شما می خواین برین رشته ارشد عیر مرتبط با علاقتون بخونید چون تو شریف باشید؟ خوب مطمئنا ارتباط ارشد و دکترا ارزشش بیشتر از تفاوت این دو دانشگاه است.
    برای farveh آرزو می کنم که این مغز بزرگ مدیرتی امریکا اون چک سفید امضاشو زودتر بگیره! رسما تو ذهنش از آینده درخشانش افسانه ساخته دوستمون!

نقل قول نوشته اصلی توسط farveh نمایش پست ها
    محض اطلاع شما که ادعا می کنید فوق مدیریت هم دارید ، از حرفاتون معلومه اصلا با این رشته اشنایی ندارید. در رشته های مهندسی رشته مهندسی نفت آنها گرایش حفاری دارای درامد بالایی است وگرنه در رنکینگ جهانی حقوق مدیریان بسیار بالاتر از مهندسان است. کمی تحقیق کنید بعد حرف بزنید. اینکه می گید مدیریت شعار است به خاطر اینه که اصلا درک نکردید مدیریت بعنی چه ، دقیقا جهان سومی ها اینطوری فکر کردند که الان جهان سومی هستند و اینکه می گید ساده تر از مهندسی است یک سوال از بچه هایی که مدیریت در کانادا و امریکا می خونن بپرسید تا ببینید اکثر رشته های میریت چنان محاسباتی دازند که در هیچ رشته مهندسی مانند آن نیست و تنها بچه های ریاضی می فهمند یعنی چه.
    برای نمونه مساله game theory استراتژیک یا الگوریتم ژنتیک مدیریت بحران را یک نگاهی بندازید بعد دم از سادگی رشته بزنید. حرف شما تاحدودی در مورد ایران صدق می کند اما بچه هایی که اینجا حرف می زنند در مورد خارج صحبت می کنند. پس با راهنمایی غلط آنها را به اشتباه نیندازید.

دلیل اینکه بچه های مهندسی راحتتر پذیرش می گیرند گویای اهمیت بسیار زیادی است که کشورهای پیشرفته به رشته مدیریت می دهند. فنی حکم دست انجام دهنده کار را دارد و مغز برنامه ریزی و هدایت مدیریت است. آنها مغز را برای بچه های خودشان نگه می دارند دست را به خارجی ها می دهند .
    درمورد حقوق ها هم که گفتید بهتر از به این مطلب هم اشاره می کردید که مدیران واقعی در شرکتهای بزرگ چک سفید امضا می گیرند برای همین میزان حقوق آنها اصلا ذکر نمی گردد.
    می توانید سرچ کنید ، در آگهی هایی که به دنبال مدیر عالی می گردند میزان حقوق هیچ وقت ذکر نمی شود و همیشه می نویسند توافقی و برای آن حدی قائل نمی شوند اما برای مهندسی هر چقدر هم زیاد باشد معمولا سقف حقوق مشخص است.

برای موفق شدن در رشته مدیریت باید ذهن تحلیلی داشت با مقایسه امتحان greو امتحان gmat می شود فرق یک مهندس و مدیر را به روشنی دید. امسال امدن سوالات gre را شبیه gmat طرح کردند، اشک بچه های مهندسی در امده بود.
    این حرفارو احتمالا برای دلخوش کردن خودتون زدین! اولا درامد رشته های مدیریت به صرف مدیریت خوندن نیست ثانیا اونا هیچ وقت مدیریت رده های بالا رو به ما نمیدن! اصلا کار گیر آوردن برای کسی که سیتیزن نیست یا گرین کارت نداره کار حضرت فیله! اگرم تو رشته های مدیریت کاری بت بدن سمت های خیلی مضخرفی بت میدن که هیچ وقت پیشرفت آنچنانی نخواهی داشت.

در مورد درآمد و چک های سفید که نوشتین لازمه بدونین که تعداد اون شرکت ها و اون مدیرا انگشت شمارن و مدیر عاملان شرکت های بسیار بزرگ شاید از چنین موقعیتی برخوردار باشند که مثلما برای ما ایرانیا که نه سیتیزن دازیم نه گرین کارت و همچنین از یک کشور دیگه اومدیم محاله

مهندسی حداقل کار بت میدن و میتونی پیشرفت هم بکنی و مثلما درامدت از این مدیرای سطح پایین بسیار بالاتره حالا هی نقص کنین و دل خودتونو خوش کنین...واقعیت یه چیز دیگس

Junior Member

Question پاسخ : فوق لیسانس مدیریت یا مهندسی ؟

نقل قول نوشته اصلی توسط Some14Myself نمایش پست ها
    این نظر شخصیه منه ... ممکنه غلط باشه اما من بهش اعتقاد دارم ... (خودم لیسانسم نرم افزار بود، فوق دارم finance می خونم، برای دکتری مدیریت می خوام اپلای کنم)

در مورد دکترای مهندسی یا مدیریت :

بهتر رو چی معنی می کنین ؟ ... مطمئنآ از نظر بازار کاره ! ... بازار کار داخلی یا خارجی ؟ ...

اگه خارجی باشه که آمار 800 نفری متقاضیان ادامه تحصیل توی دکتری مدیریت در مقابل300 نفر توی دکتری مهندسی مشخصه که اونور چی طرفدار داره و چه آینده کاری رو براش متصور هستند ... البته برعکس رشته های مهندسی که خیلی از اساتید دانشگاه های اونور ایرانی هستند من این موضوع رو توی business school ها خیلی کم دیدم ...

از نظر بازار کار داخلی ... اگه دانشگاهی باشه : ایران توی علم مدیریت بیشتر از علوم فنی عقبه ... و کسانی که توی رشته های مدیریت دکتری داشته باشن به مراتب خیلی کمتر از دکترهای فنی ما هستند ... برای همینه که توی دانشکده های فنی بچه ها خیلی راحتتر می تونن مقاله بدن و من الان که اومدم مدیریت کاملآ این تفاوت رو دارم احساس می کنم ... پس جا برای پیشرفت توی دانشگاه های ایران توی مدیریت خیلی بیشتره ...
    از نظر بازار کار تجاری بخوام بگم ... اساتید ما بخاطر همون مسئله کمبود افراد متخصص خیلی هاشون کارهای دولتی مهمتری نسبت به تدریس دارن ... توی بانک ها، شرکت های سرمایه گذاری و بورس ! ... از این لحاظ هم باز به نظر من کار اجرایی رشته های مدیریتی خیلی بهتر و فراگیرتره ...

من از هر نظر دکتری مدیریت رو پیشنهاد می کنم ... چه بخواین اونور بمونیم چه اینجا زندگی کنین ...

اما سوال اول :
    شما می تونین فوق مهندسی بخونین و بعد برین توی بیزینس اسکول ها ، اما :

1. یه ذره باید توقع top 10 رو بیارین پایین ... یعنی رفتن توی top 10 بیزینس ها اصلآ قابل مقایسه با رفتن توی top 10 مهندسی ها نیست ... کارتون به مراتب مشکل تره ! ... حتی من و کسانی که ارشد داریم مدیریت می خونیم هم اینقدر خوش بین نیستیم ... استثناء هم وجود داره ها ! ... این حرفای من قانون نیست ... شما برای top 10 باید gmat بالای 750 و حتی بالاتر داشته باشین بعلاوه یه رزومه پر و پیمون ! ...

2. یکی از دوستان هست که لیسانس و فوق رو مهندسی خوندن و الان برای مستر مدیریت فاند دارن ... اگه اینطوری منظورتونه ایشون سابقه کار مرتبط و خیلی خوبی داشتن علاوه بر اینکه دوره هایی رو هم گذروندن که به نظر من بی تاثیر نبوده ... به طور کلی فوق مدیریت رو بیشتر پیشنهاد می کنم ...

3. اگه فوق مدیریت رو انتخاب کنین ... باید تمام زحمت تحقیقات رو خودتون بکشین ... بعلت همون تفاوت سطح علوم مدیریتی ایران و غرب ! ... به دانشگاه هم ربطی نداره ... چه تهران ، چه بهشتی ، چه علامه و حتی شریف ! ... برای مقاله دادن هر گلی زدین خودتون زدین و به سر خودتون و استاد زدین ! ...

4. رشته های مدیریت IT و کارآفرینی و تا حدی هم بازرگانی بازم برای دادن مقاله راحتتره تا رشته ای مثل ماله من که محاسبات ریاضی توش دخیل هستند ... البته به علت پیش زمینه مهندسی و ریاضی ای که دارین مطمئنآ یه حرفی برای گفتن پیدا می کنین ...

جمع بندی :
    - مدیریت از هر نظر بهتره .
    - مدیریت از هر نظر سخت تره.
    - نابرده رنج گنج ! ....;D
    با سلام.
    من يك سوال خيلي مهم دارم كه باعث شده مدتها تو برزخ تصميم گيري در جا بزنم.من كارشناسي الكترونيك با معدل 13/5 از دانشگاه غير انتفاعي و كارشناسي ارشد مديريت بازرگاني با معدل 16/5 دارم.سابقه كار مديريتي و مهندسي به اندازه 7 سال دارم.مي خواستم ببينم امكانش هست من براي دكترا در رشته مديريت كارآفريني يا مديريت تكنولوژي پذيرش بگيرم؟
    در صورت امكان مي خواستم تحصيلاتم تو آمريكا باشه و بتونم روي احتمال كمك هزينه گرفتن حساب كنم.اگه كسي محبت كنه و منو راهنمايي كنه كمك بسيار بزرگي به من كرده.
    با تشكر فراوان.

Junior Member

يه سوال مهم ديگه هم دارم و اينكه آيا مي تونم مستقيما تو رشته هوش مصنوعي براي دكترا پذيرش بگيرم؟ و اصولا بدون در نظر گرفتن علاقمندي من،پيشنهاد شما براي ادامه تحصيل در مقطع دكترا براي من ،ادامه تحصيل در رشته مديريته يا مهندسي؟(در واقع سوالم اينه كه امكان پذيرش گرفتن تو كدومشون بيشتره؟) ممنون از لطف و توجهتون.

Member moein749 آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    ارشد مهندسي سيستمهاي انرژي

سلام به همه دوستان عزیز که با صبر و حوصله به سوالات پاسخ می دهند.
    من لیسانس مهندسی شیمی دارم الان میخوام برای کنکور ارشد mba شرکت کنم، دلیل اینکه میخوام تغییر رشته بدم اینه که فکر می کنم روحیه مدیریتی دارم و البته این که مهندسی شیمی برایم خیلی نامفهوم بود و اصلا درکش نمی کردم، البته هدفم در نهایت پذیرش در مقطع دکترا از دانشگاههای خارج از کشور است که تقریبا در این باره در پست های قبلی جوابم رو گرفتم، فقط یه سوال داشتم: بعضی از دوستان گفتن که کسایی که از رشته مهندسی به مدیریت تغییر رشته میدن باید تو رشته مهندسیشون متخصص باشند که بعد از خواندن مدیریت بشن مدیر متخصص، حالا من موندم کسی که به رشته لیسانسش علاقه مند نبوده و دیگه نخواسته اونو ادامه بده و حالا اومده مدیریت، چه جوری می تونه تو رشته لیسانسش متخصص باشه؟ یعنی مایی که الان بعد از 4 سال لیسانس خوندن تقریبا هیچی نمیدونیم، نباید mba شرکت کنیم؟
    یه سوال دیگه هم داشتم برای دکترا mba در خارج ایرانکه بعضی از دوستان گفتن میشه dba ، چه گرایش هایی وجود داره؟
    راستی جریان این mbe چیه؟

ممنون

Junior Member

دکترای مدیریت یا دکترای مهندسی؟ مخصوصا در آمریکا

http://www.applyabroad.org/forum/sho...8C%DA%A9%D8%A7

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)