صفحه 5 از 7 نخستنخست 1234567 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 50 , از مجموع 67

موضوع: همه چیز درباره LaTex

Banned

پیش فرض پاسخ : همه چیز درباره LaTex

بنظرم بهترین چیز برای لتکس سایت overleaf است

معرفی Lyx document processor در پست #712. موفق باشین

Junior Member

سلام
    می خواستم اگر امکانش هست کسی رومعرفی کنید که بهم یاد بده چطور cv رو با Latex بنویسم.یا اینکه اگر جایی این cv با Latex مینویسند معرفی کنید.

Banned

نقل قول نوشته اصلی توسط sa_hajar نمایش پست ها
    سلام
    می خواستم اگر امکانش هست کسی رومعرفی کنید که بهم یاد بده چطور cv رو با Latex بنویسم.یا اینکه اگر جایی این cv با Latex مینویسند معرفی کنید.
    سلام

اینجا با تعداد خیلی زیادی لینک مربوط به template های طرح شده برای CV و رزومه در LaTeX برخواهید خورد...

براتون آرزوی موفقیت دارم

سلام ببخشید می تونم بپرسم:
    1) چرا آدم ها از LaTex استفاده می کنند و از Word استفاده نمی کنند؟ 2) آیا هنوز ژورنالی هست که الزام کنه به استفاده از LaTex؟
    3) آیا LaTex قابلیتی داره که Word نداشته باشه؟
    4) آیا LaTex خروجی خاصی میده که Word نمیده؟
    و این که 5) این کارهایی که من می بینم بچه ها باهاش توی LaTex با کد نویسی و آموزش و فایل افزونه و ... درگیر هستند در Word با یک دکمه مگه انجام نمیشه؟
    و 6) آیا من خیلی بی سواد و بی تجربه هستم که این سوالها برام پیش اومده؟

من قصدم کل کل نیست. برای همین خواهش می کنم نیایید بگویید LaTex برای استفاده های علمی است و با Word فرق دارد. من هم برای کار علمی دارم سوال می پرسم. ضمناً موارد زیر رو هم شنیده ام، اما کماکان بخش هایی که با قرمز مشخص کرده ام برایم مبهم است:

• در LaTex شما به متن توجه می کنید و شکل خروجی رو به نرم افزار و صفحه بند مجله واگذار می کنید.
      • من این استدلال رو متوجه نمی شم. شما بجای این که بنویسید introduction، باید بنویسید \begin{document} \maketitle \section{Introduction}. در حالی که در Word می نویسید introduction، و روی Heading2 که خودتان یا صفحه بند مجله شکلش را تعیین کرده اید کلیک می کنید. نه؟ در کدام یک از حالات شما به متن توجه بیشتری دارید؟

• bibliography در LaTex خیلی خوب انجام میشه.
      • خب مگه در Word بد انجام میشه؟ در Word شما با چندین استاندارد معروف می توانید bibliography رو با دو دکمه به آخر کار اضافه کنید، خصوصاً اگر Endnote نصب کرده باشید که فقط کافیست مقالات را از گوگل پیدا کرده باشید و استایل مجله ی مورد نظر رو انتخاب کنید و دکمه هم نمی خواهد خودش bibliography را آخر متمن می گذارد. نه؟

• فرمول نویسی در Latex خیلی راحته.
      • مگه در Word سخته؟ ضمن این که بعید می دونم Interface گرافیکی equation رو در Latex هم داشته باشیم

• حجم فایل خروجی Word خیلی بیشتر از Latex است.
      • مگه حجم فایل متنی هزار صفحه ای از ده مگابایت هم بیشتر میشه؟ مگه کسی مشکل حجم داره؟

ممنون
    ویرایش توسط Risky : August 15th, 2015 در ساعت 07:43 PM

ApplyAbroad Senior Veteran
    Mechatronic آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    EE-ME

نقل قول نوشته اصلی توسط Risky نمایش پست ها
    1) چرا آدم ها از LaTex استفاده می کنند و از Word استفاده نمی کنند؟ 2) آیا هنوز ژورنالی هست که الزام کنه به استفاده از LaTex؟
    و این که 5) این کارهایی که من می بینم بچه ها باهاش توی LaTex با کد نویسی و آموزش و فایل افزونه و ... درگیر هستند در Word با یک دکمه مگه انجام نمیشه؟

ممنون
    سلام

من برحسب تجربۀ محدود خودم چند نکته عرض می کنم:

1- یکی از دلایل گسترش روزافزون نرم افزارهای متن باز (Open Source) حرکت به سمت شکستن انحصار غول های تکنولوژیکی امریکاست. اقبال کاربران بخصوص در اروپا به لی تک، به طور غیرمستقیم از همین مسئله نشئت می گیره. مشابه این امر، در رویکرد اروپایی ها به لینوکس متن باز بجای ویندوز مایکروسافت دیده میشه.

2- ژورنال های مختلفی با سلیقه های مختلفی وجود دارند که دست نویسندۀ مقاله معمولاً باز گذاشته میشه. من مورد دیدم که اگر فایل ارسالی مقاله در فرمت لی تک باشه، 50 یورو کمتر از فرمت ورد گرفته میشه و این یعنی تشویق به استفاده از لی تک.

3- به این سؤال باید کسی جواب بده که مسلط به تمام زیر و بم های هر دو گزینه باشه که من نیستم.

4- به این سؤال باید کسی جواب بده که مسلط به تمام زیر و بم های هر دو گزینه باشه که من نیستم.

5- خیر؛ تمام گزینه های لی تک در ورد به همین سادگی و انعطاف و با یک دکمه انجام نمیشه.

6- خیر؛ معمولاً بین اکثر ایرانی ها این خصلت مشترک وجود داره که با دستاوردهای نو، مخالفت میشه و بعداً کم کم پذیرفته میشه.
    آینده‌ای خواهم ساخت که گذشته‌ام جلویش زانو بزند!

به دلیل محدودیت زمانی، از پاسخگویی به پیام های خصوصیِ قابل طرح در فورِم معذورم.

ApplyAbroad Senior Veteran
    Mechatronic آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    EE-ME

من قصدم کل کل نیست. برای همین خواهش می کنم نیایید بگویید LaTex برای استفاده های علمی است و با Word فرق دارد. من هم برای کار علمی دارم سوال می پرسم. ضمناً موارد زیر رو هم شنیده ام، اما کماکان بخش هایی که با قرمز مشخص کرده ام برایم مبهم است:

• در LaTex شما به متن توجه می کنید و شکل خروجی رو به نرم افزار و صفحه بند مجله واگذار می کنید.
      • من این استدلال رو متوجه نمی شم. شما بجای این که بنویسید introduction، باید بنویسید \begin{document} \maketitle \section{Introduction}. در حالی که در Word می نویسید introduction، و روی Heading2 که خودتان یا صفحه بند مجله شکلش را تعیین کرده اید کلیک می کنید. نه؟ در کدام یک از حالات شما به متن توجه بیشتری دارید؟

در لی تک نیاز نیست که شما برای تک تک این کدها زمان بگذارید؛ کافیه یک بار بلوک های آماده شده در جایی ذخیره بشه و بعد، هر وقت نیاز به کدها داشتید، به سادگی کپی پیست کنید و در بخش های خالی، مطلب جدید بنویسید. در ادامه که کدنویسی مربوطه برای شما تکراری بشه و به خاطر بسپرید، میشه مثل تمام کارهای روزانۀ شما با ورد. در لی تک شما نیاز نیست نگران جاگذاری جدول ها و شکل ها و نمودارها باشید و به دلیل float بودن این آیتم ها در لی تک، خود نرم افزار به شما کمک میکنه. همین آیتم، به خوبی در کاهش زمان آماده سازی مقالۀ ارسالی به ژورنال / کنفرانس، اثرگذاره.

• خب مگه در Word بد انجام میشه؟ در Word شما با چندین استاندارد معروف می توانید bibliography رو با دو دکمه به آخر کار اضافه کنید، خصوصاً اگر Endnote نصب کرده باشید که فقط کافیست مقالات را از گوگل پیدا کرده باشید و استایل مجله ی مورد نظر رو انتخاب کنید و دکمه هم نمی خواهد خودش bibliography را آخر متمن می گذارد. نه؟

چون با اند نوت مشکل حادی ندارم، فعلا نمیتونم نظر بدم.

• مگه در Word سخته؟ ضمن این که بعید می دونم Interface گرافیکی equation رو در Latex هم داشته باشیم

من تا به حال مقایسه ای در این مورد انجام ندادم اما برای من، بهترین ابزار فرمول نویسی در ورد، مث تایپ هست که خوشبختانه خروجی کارم هم به درد ورد میخوره هم لی تک.

• مگه حجم فایل متنی هزار صفحه ای از ده مگابایت هم بیشتر میشه؟ مگه کسی مشکل حجم داره؟
    اتفاقاً این آیتم خیلی اهمیت داره به این خاطر که در موارد قابل توجهی خود من دیدم که برای فایل پی دی اف ارسالی، محدودیت حجمی جدی وجود داشت که با ورد هر کاری می کردم، حجم فایل نهایی به حد مورد نیاز پایین نمی اومد که نهایتاً متوجه شدم یکی از راه های کاهش حجم فایل پی دی اف نهایی، اینه که با لی تک آماده بشه. من حدود 1.5 سال پیش به این مشکل بر خوردم که باعث شد ترغیب بشم برم سراغ لی تک و الان از کارم راضی هستم.

نکتۀ نهایی این که دوستی دارم که 6 سال پیش برای دکترا عازم اروپا شد و از روز اول می گفت برو سراغ لی تک که خیلی به کارت میاد. خدا حفظش کنه که با دید بازی که داشت، الان استنفورد تشریف داره.
    آینده‌ای خواهم ساخت که گذشته‌ام جلویش زانو بزند!

به دلیل محدودیت زمانی، از پاسخگویی به پیام های خصوصیِ قابل طرح در فورِم معذورم.

برای کسایی که می خوان با لی تکس شروع کنند به نوشتن دو نرم افزار زیر رو پیشنهاد میدم. یکی کامپایلر هست که کد نویسی توش سخته وبا نصب نرم افزار دوم استودیو لی تکس هم اضافه میشه و راحت میشه باهاش کامپایل کرد. ( هر دو رو باید نصب کنید)
    basic-miktex
    texstudio
    بعد از نصب, تکس استودیو رو باز کنید و به مسیر زیر برید و کامپایل رو به XeLaTeX تغییر بدین
    Option/configure Texstudio/Built/default compiler
    هر دو نرم افزار رایگانه. سعی کنید از سایت خودشون دانلود کنید.

Banned

ممنون
    سلام

بله... شما در LaTeX به تمام زیر و بم کاغذ و تنظیمات typesetting دسترسی دارید..
    مثلا در word نمی تونید در حاشیه header یا footer روی یک منحنی مرز تعیین کنید...

بله... خروجی postscript فقط یکی از خروجی های خاص و البته کاربردی LaTeX هست... هر distribution اون هم می تونه دسته ای از فرمت های مختلف رو support کنه... الان MiKTeX 2.9 بهترین انتخاب هست که repository های فوق العاده ای از اون پشتیبانی می کنند...

- بحث توجه روی متن نیست... maketitle\ در LaTeX یک command به حساب میاد و شما می تونید اون رو بنا به نظر خودتون customize کنید و با یک دستور نه تنها فونت و سایز و effect ها رو برای اون title تنظیم کنید، بلکه حتی روی قبل و بعد اون هم اثر بگذارید... در کل دستورات LaTeX برای کسانی که به TeX مسلطند نقطه عطف هست...

- LaTeX بیش از 12 نوع سیستم استاندارد bibliography رو "به صورت خودکار" پشتیبانی می کنه... یعنی فقط با چند command ساده از یک فایل text چندین و چند bibliography بنابه نیاز کاربر تولید می کنه... در word این کار خیلی طاقت فرساست و ایجاد یک تغییر کوچک منجر به زحمت فراوان در update همه entry ها خواهد شد...

- بعضی فرمول ها رو نمیشه در word پیاده سازی کرد!!! برای نمونه در جبر homology و category theory، نمودارها و diagram هایی هست که فقط با دستورات خاص LaTeX به صورت زیبا و جامع تولید میشن...

- این تفاوت رو وقتی احساس می کنید که یک تز با 300 صفحه حاوی 50 تا عکس رو با هر دو generate کنید.. اون وقت اثر الگوریتم های شگفت انگیز optimization ی که روی LaTeX تعبیه شده رو به چشم میبینید...! بله... مهمترین مشکل مثلا می تونه در زمان submit مقالات و supplementary document ها باشه که حجم اونها معمولا باید در کل زیر 10 مگ باشه... در مورد word این محدودیت ها می تونند به جد bottleneck به حساب بیان...

براتون آرزوی موفقیت دارم
    ویرایش توسط Matinking : August 16th, 2015 در ساعت 03:45 PM

Junior Member Gav1991 آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    الکترونیک

یه نفر تو پستای قبل گفته بود MikTeX با فارسی مشکل داره و از TeX Live استفاده کنید. الان شما می گید MikTeX بهتره؟ شما از هردو استفاده کردید؟ نظرتون راجع به ProTeXt چیه؟ همشون XePersian دارن؟
    <----- به منم یکم امتیاز بدید
    سفر به آنکارا برای بایومتریک کانادا

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)