صفحه 7 از 10 نخستنخست 12345678910 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 61 تا 70 , از مجموع 93

موضوع: رستوران و غذای حلال

Senior Member

پیش فرض پاسخ : رستوران و غذای حلال

نقل قول نوشته اصلی توسط choclate نمایش پست ها
    روی این چیزا من شخصا حساس نیستم چون اگه حساس باشی ممکنه بعضی وقتا گشنه بمونی
    ببینید اینا مثل اینکه با شوک الکتریکی حیوانات رو میکشن و خون درون بدن حیون باقی میمونه (که مسلما آهن و خواص بیشتری جذب گوشت میمونه مثل جگر) و حتی وقتی این گوشت رو میپزی هنگام پخت مثل جیگر احساس میکنی بوی تیزی داره. ولی به طریق ضبح با بریدن شاهرگ کامل خون رو از بدن حیوان خارج میکنن تا بیچاره جون بده. در دو حالت حیوون زبون بسته می میره حالا یکی راحتتر یکی با زجر.

به نظر من آدم باید روی سلامت گوشت حساس باشه تا طریقه ی کشتنش. مثلا گوشت خوک از نظر پزشکی هم زیاد تایید شده نیست پس وقتی گوشتهای بهتر و جایگزینی وجود داره خوردن این گوشت ضرورتی نداره.
    (البته اینا نظرات شخصی بود ولی اگر مذهبی هستید خود دانید)
    نه عزیز من ...این طور نیست. ما حساس هستیم هیچوقت هم گشنه نموندیم.ثانیا الان به لحاظ علمی ثابت شده بهترین روش ذبح ذبح اسلامیه به علل مختلف (یه گروهی از پژوهشگرای المانی نتایج تحقیقشون رو پابلیش کردن که صحه میذاره به روش ذبح اسلامی-مقاله معروفی google کنید پیدا میکنید.)

نقل قول نوشته اصلی توسط choclate نمایش پست ها
    روی این چیزا من شخصا حساس نیستم چون اگه حساس باشی ممکنه بعضی وقتا گشنه بمونی
    ببینید اینا مثل اینکه با شوک الکتریکی حیوانات رو میکشن و خون درون بدن حیون باقی میمونه (که مسلما آهن و خواص بیشتری جذب گوشت میمونه مثل جگر) و حتی وقتی این گوشت رو میپزی هنگام پخت مثل جیگر احساس میکنی بوی تیزی داره. ولی به طریق ضبح با بریدن شاهرگ کامل خون رو از بدن حیوان خارج میکنن تا بیچاره جون بده. در دو حالت حیوون زبون بسته می میره حالا یکی راحتتر یکی با زجر.

به نظر من آدم باید روی سلامت گوشت حساس باشه تا طریقه ی کشتنش. مثلا گوشت خوک از نظر پزشکی هم زیاد تایید شده نیست پس وقتی گوشتهای بهتر و جایگزینی وجود داره خوردن این گوشت ضرورتی نداره.
    (البته اینا نظرات شخصی بود ولی اگر مذهبی هستید خود دانید)
    من اصلا مذهبی نیستم ولی کاملا به روش ذبح اسلامی ایمان دارم . یکی از اقوام ما رشته اش انگل شناسی و میکروب شناسی و این چیزا است. استاد دانشگاه تهرانه. میگفت باورتون نمیشه زیر میکروسکوپ چقدر فرق هست بین گوشتی که ذبح اسلامی شده و گوشتی که نشده.
    من شخصا با baharei موافقم. راجع به این مقاله معروف من هم شنیدم .
    (If you never try you never know just what you want (cold play-fix you

choclate یه نگاهی به این بنداز :
    http://www.unstunnedhalal.com/datafi...ious_slaughter[1].pdf
    راجع به پژوهشگران آلمانی هم اینجا بخون:
    http://www.everymuslim.co.za/index.p...s-is-healthier
    (If you never try you never know just what you want (cold play-fix you

Junior Member savama آواتار ها

بله منم این تجربه رو دارم
    کاری به مسایل دینی و ... ندارم
    ولی مزه گوشتی که ذبح اسلامی شده
    با گوشتی که به روش دیگه ذبح شده فرق میکنه
    گوشتی که ربح اسلامی شده وقتی پخته میشه خوشمزه تره

یه مساله ای که در مورد مزه گوشت حلال و غیر حلال دوستان می گن اینه که حداقل تو امریکا گوشت غیر حلال beef هستش در صورتیکه گوشت حلال که از مغاره های عرب و غیره خریداری می شه lamb هستش و این دو نوع گوشت اختلاف مزه فاحش دارن. نکته دیگه اینکه گوشت غیر حلال معمولا از فروشگاه های بزرگ مثل kroger , walmart خریداری می شه که هم کیفیت گوشتشون پایینه و هم کلی افزودنی و مواد نگهدارنده زدن بهش و مونده است گوشتشون در صورتیکه گوشت حلالی که از مغازه عرب می خرین به مراتب تازه تره ولی شما اگه گوشت رو اینجا هم از meat market یا farmers market بخرین می بینین که مزه اش فرق داره با گوشت والمارت و کروگر (حتی مزه گوشت کروگر با والمارت فرق داره). پس مساله فقط ذبح نیست و شاید اصلا ذبح نباشه.

در مورد اون مطالعات هم که واقعا کسی اگه اعتقاد داره بره دنبالش گوشت حلال بخوره ولی اینکه بخوایم به زور مطالعه ای که معلوم نیست اسپانسرش کیه (البته که معلومه کیه یه کمپین یا گروه یا سازمان مدافع ذبح اسلامی) و تو کدوم ژورنال چاپ شده و هزار و یک ایراد دیگه بهش وارده فکر نمی کنم راه به جایی ببره.

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    IT

سلام
    وااااو
    واقعا این قضیه غذا هم برا خودش دردسریه
    من خودم خیلی دوست دارم تو کره جنوبی کار کنم اونجام هم حلال هست
    بعضی از رفقا دیگه زدن به سیم آخر هر چی بود میخورن
    بابا دمتون گرم یه آخرتی هم هست تا اینجاش کلی گناه داریم دیگه حالا اون غذاها هم اضافه بشه دیگه واویلا
    خیلی سخته پس
    باید گیاه خوار بشیم

ApplyAbroad Guru Mehrad آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Sociology, MA / Electrical Engineering, BSc

پیش فرض پاسخ : مواد غذایی سالم

نقل قول نوشته اصلی توسط s.m.h.sh نمایش پست ها
    مهراد جان توی شهر و دانشگاه ما تمام کسایی که از نظر اعتقادی معتقد به استفاده از گوشت حلال هستن با اطمینان کامل میگن کوشر و حلال mutually interchangeable هستن و کوچکترین تردیدی هم در این مورد ندارن با دلیل و برهان!! اصلا به همه تازه وارد ها این رو به عنوان tip یاد دادن و دوستان با رضایت کامل تشریف میبرن تریدر جوز گوشت حلال کوشر میخرن. یه مقدار بیشتر توضیح بدین تا حرف شما رو از طرف خودتون براشون نقل قول کنم!
    بين فقه شيعه و سني تفاوتهايي هست كه اينجا جاي ورود به جزيياتش نيست. از اون تفاوتها كه بگذريم، برخي از اهل تسنن (نه همه شون) با چيزهايي كه توي فقه اهل تسنن هست هم ساده تر برخورد مي كنن. بعضيهاشون كوشر كه هيچ، گوشتهاي غيركوشري كه از هيچ نظر ذبح شرعي نيست رو هم معتقدن يك بسم الله قبل از خوردنش بگن حلال ميشه. به همين راحتي. اون كساني كه معتقدن گوشت كوشر حلال هست دو دسته اند: يا كساني كه اون آيه قرآن در مورد غذاي اهل كتاب رو به صورت خيلي موسع تفسير مي كنن و به گوشت هم تعميم ميدن (كه در فقه شيعه و برخي مكاتب فقهي اهل تسنن اينجور نيست و به خوراكيهاي غير گوشتي اهل كتاب محدوده). يك دسته هم كساني هستن كه از روي ناآگاهي نسبت به تفاوتهاي فني ذبح كوشر و ذبح حلال اين دو تا رو يكي مي دونن.

متقابلا يهوديهاي ارتدكس هم به دليل همون تفاوتهاي فني بين ذبح كوشر و ذبح حلال، گوشت حلال ما رو قابل استفاده نمي دونن و بايد حتما تاييديه كوشر داشته باشه تا بخورن. حتي يهوديهاي خيلي ارتدكس هر چيزي كه روش مهر كوشر داشته باشه رو هم چشم بسته به صرف اون مهر كوشر قبول نمي كنن و تحقيق مي كنن كه rabbi (يا خاخام) تاييد كننده چه كسي هست چون بين يهوديها هم برخي ربي ها با آسانگيري و تسامح تاييديه كوشر ميدن.

به هر حال حتي اگه در برخي مكاتب فقهي اهل تسنن راه براي اينجور تفسيرها باز باشه (كه گفتم در مورد همه شون اينجور نيست)، در فقه شيعه راه اينجور تفسيرهاي موسع باز نيست و شرايط ذبح شرعي كاملا دقيق بيان شده كه با كوشر شباهتهايي داره ولي دقيقا يكي نيست. حتي مكاتب فقهي در بين اهل تسنن كه راه تسامح و تفسيرهاي خيلي موسع از قرآن و حديث رو در پيش نگرفتن، در مورد شرايط ذبح حلال مثل فقه شيعه به قضيه نگاه مي كنن و بدون احراز اون شرايط گوشت رو حلال نمي دونن. در پستهاي قبليم در همين تاپيك نوشته بودم كه در اين مورد كلمه ذبيحه يا به انگليسي zabiha رو به كار مي برن كه با حلال ساده سازي شده تمايز قايل بشن. با مراجعه به وبسايت https://www.zabihah.com مي تونيد در هر شهري محلهايي كه گوشت حلال دارن پيدا كنيد، حتي رستورانهاي حلال. البته توي همين وبسايت هم گاهي وقتها تمايز گوشت حلال (به اون مفهوم خيلي عام) و ذبيحه به طور دقيق و صددرصد نيست و در مورد برخي اماكن كامنت گذاشتن كه ذبيحه بودن اون محل رو تحقيق كردن ولي در مورد همه اماكن اين verification وجود نداره و همينكه كسي اسم مغازه يا رستوران خودش رو به اينها به عنوان حلال بده ميذارن توي وبسايت.

در هر حال هر كسي به فتواي مرجع يا مفتي خودش عمل مي كنه و نظر من يا اون دوستان "راهنمايي" كننده براي كسي حجت شرعي نيست. من فقط كليات رو توضيح دادم و هر كسي جزييات بيشتر خواست به مرجع يا مفتي خودش مراجعه بكنه و ببينه گوشت ذبيحه بايد چه شرايطي داشته باشه تا واقعا ذبيحه و حلال باشه. معمولا وقتي از اون مغازه به طور مشخص بپرسيد كه آيا اين گوشت zabiha هست نمي تونه ماستمالي كنه. البته همه اين حرفها براي كساني بود كه زياد به خودشون سخت مي گيرن و ارتدكس هستن. بنا به فتواي خيلي از مراجع، گوشتي كه از دست مسلمان مبادي به شرايع مذهبي مي گيريد، محكوم به حليت هست و شما موظف نيستيد طرف رو سوال پيچ كنيد.
    ویرایش توسط amin_z : July 20th, 2017 در ساعت 11:28 AM دلیل: حلال و ذبيحه
    (and whoever trusts in God, He is sufficient for him ... (65-3 ...
    لطفا پیش از گذاشتن پیام، موضوعهای مرتبط و بخش ویکی رو ببینید. شرمنده، امكان پاسخگويى فورى به سوالها رو ندارم. پاسخ بسیاری سوالها درباره تحصیل در آمریکا رو در پیوست اولین پستم يا تاپيكهاى مرتبط نوشتم.

Senior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط Mehrad نمایش پست ها
    بين فقه شيعه و سني تفاوتهايي هست كه اينجا جاي ورود به جزيياتش نيست. از اون تفاوتها كه بگذريم، برخي از اهل تسنن (نه همه شون) با چيزهايي كه توي فقه اهل تسنن هست هم ساده تر برخورد مي كنن. بعضيهاشون كوشر كه هيچ، گوشتهاي غيركوشري كه از هيچ نظر ذبح شرعي نيست رو هم معتقدن يك بسم الله قبل از خوردنش بگن حلال ميشه. به همين راحتي. اون كساني كه معتقدن گوشت كوشر حلال هست دو دسته اند: يا كساني كه اون آيه قرآن در مورد غذاي اهل كتاب رو به صورت خيلي موسع تفسير مي كنن و به گوشت هم تعميم ميدن (كه در فقه شيعه و برخي مكاتب فقهي اهل تسنن اينجور نيست و به خوراكيهاي غير گوشتي اهل كتاب محدوده). يك دسته هم كساني هستن كه از روي ناآگاهي نسبت به تفاوتهاي فني ذبح كوشر و ذبح حلال اين دو تا رو يكي مي دونن.

متقابلا يهوديهاي ارتدكس هم به دليل همون تفاوتهاي فني بين ذبح كوشر و ذبح حلال، گوشت حلال ما رو قابل استفاده نمي دونن و بايد حتما تاييديه كوشر داشته باشه تا بخورن. حتي يهوديهاي خيلي ارتدكس هر چيزي كه روش مهر كوشر داشته باشه رو هم چشم بسته به صرف اون مهر كوشر قبول نمي كنن و تحقيق مي كنن كه rabbi (يا خاخام) تاييد كننده چه كسي هست چون بين يهوديها هم برخي ربي ها با آسانگيري و تسامح تاييديه كوشر ميدن.

به هر حال حتي اگه در برخي مكاتب فقهي اهل تسنن راه براي اينجور تفسيرها باز باشه (كه گفتم در مورد همه شون اينجور نيست)، در فقه شيعه راه اينجور تفسيرهاي موسع باز نيست و شرايط ذبح شرعي كاملا دقيق بيان شده كه با كوشر شباهتهايي داره ولي دقيقا يكي نيست. حتي مكاتب فقهي در بين اهل تسنن كه راه تسامح و تفسيرهاي خيلي موسع از قرآن و حديث رو در پيش نگرفتن، در مورد شرايط ذبح حلال مثل فقه شيعه به قضيه نگاه مي كنن و بدون احراز اون شرايط گوشت رو حلال نمي دونن. در پستهاي قبليم در همين تاپيك نوشته بودم كه در اين مورد كلمه ذبيحه يا به انگليسي zabiha رو به كار مي برن كه با حلال ساده سازي شده تمايز قايل بشن. با مراجعه به وبسايت zabiha.org مي تونيد در هر شهري محلهايي كه گوشت حلال دارن پيدا كنيد، حتي رستورانهاي حلال. البته توي همين وبسايت هم گاهي وقتها تمايز گوشت حلال (به اون مفهوم خيلي عام) و ذبيحه به طور دقيق و صددرصد نيست و در مورد برخي اماكن كامنت گذاشتن كه ذبيحه بودن اون محل رو تحقيق كردن ولي در مورد همه اماكن اين verification وجود نداره و همينكه كسي اسم مغازه يا رستوران خودش رو به اينها به عنوان حلال بده ميذارن توي وبسايت.

در هر حال هر كسي به فتواي مرجع يا مفتي خودش عمل مي كنه و نظر من يا اون دوستان "راهنمايي" كننده براي كسي حجت شرعي نيست. من فقط كليات رو توضيح دادم و هر كسي جزييات بيشتر خواست به مرجع يا مفتي خودش مراجعه بكنه و ببينه گوشت ذبيحه بايد چه شرايطي داشته باشه تا واقعا ذبيحه و حلال باشه. معمولا وقتي از اون مغازه به طور مشخص بپرسيد كه آيا اين گوشت zabiha هست نمي تونه ماستمالي كنه. البته همه اين حرفها براي كساني بود كه زياد به خودشون سخت مي گيرن و ارتدكس هستن. بنا به فتواي خيلي از مراجع، گوشتي كه از دست مسلمان مبادي به شرايع مذهبي مي گيريد، محكوم به حليت هست و شما موظف نيستيد طرف رو سوال پيچ كنيد.
    سلام٫‌ممنون از اطلاعتتون٫ یک گوشت گوسفندی چرخ نشده تو costco هست که روش نوشته حلال٫ این حلاله یا باید نوشته باشه zabiha؟ من فرق بین حلال و zabiha را متوجه نشدم٫ یعنی حلال بودن کافی نیست باید zabiha باشه؟ طرف ما مغازه عربی و ایرانی نیست.

ApplyAbroad Guru Mehrad آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Sociology, MA / Electrical Engineering, BSc

نقل قول نوشته اصلی توسط candid نمایش پست ها
    سلام٫‌ممنون از اطلاعتتون٫ یک گوشت گوسفندی چرخ نشده تو costco هست که روش نوشته حلال٫ این حلاله یا باید نوشته باشه zabiha؟ من فرق بین حلال و zabiha را متوجه نشدم٫ یعنی حلال بودن کافی نیست باید zabiha باشه؟ طرف ما مغازه عربی و ایرانی نیست.
    حلال و ذبيحه دو تا مفهوم متفاوت نيستن. چيزي كه به صورت شرعي ذبح شده باشه بهش ميگن ذبيحه و هر چيزي كه ذبيحه باشه حلال هست. مشكل اينه كه برخي مسلمونها در آمريكا به چيزهايي هم كه مطابق ضوابط شرعي (اعم از شيعه و سني) ذبح نشده باشه هم ميگن حلال. در صورتيكه مطابق فقه شيعه و بسياري ازاهل تسنن اين واقعا حلال تلقي نميشه. ذبيحه يا ذبح حلال ضوابطي داره كه بايد رعايت بشه. براي جزيياتش هم بايد به رساله احكام مراجعه كرد و جاي بحثش اينحا نيست. توضيحاتي كه در پست قبلي دادم براي روشن كردن اين قضيه بود كه اگه حلال بودن گوشت با شرايط ذبحش تعريف بشه، گوشتهايي كه با اون شرايط ذبح نشده حلال نيست. برخي مغازه هاي عرب براي اينكه شك و شبهه نباشه، اون بالاي مغازه علاوه بر حلال كلمه ذبيحه رو هم مي نويسن كه فكر نكنيد از اون حلالهاي ساده سازي شده است. البته همونطور كه گفتم اگه گوشت رو از دست مسلمون مقيد و معتقد بگيريد، اصلا مجبور نيستيد سوال پيچش كنيد و مي تونيد فرض كنيد كه واقعا حلاله.

در مورد گوشتهايي كه در سوپر ماركتهاي آمريكايي با برچسب حلال مي فروشن، اگه بخواهيد مته به خشخاش بذاريد مي تونيد از فروشگاه بپرسيد كه گوشت رو از چه منبعي تهيه كردن. ولي اگه با روش "انشاالله گربه است" (يا اصطلاح فقهيش، استصحاب) به قضيه نگاه كنيد، فروشگاههاي معتبر آمريكا با اينكه مسلمون نيستن برچسب حلال الكي روي جنس نمي زنن چون براشون عواقب قانوني داره و مي تونيد با احتمال عقلايي فرض كنيد كه اون برچسب حلال واقعي هست. خود من اولين باري كه شنيدم در يكي از والمارتهاي توليدو مرغ حلال داره، از يكي از مديران فروشگاه (كه اتفاقا عرب مسلمون بود) پرسيدم و برام توضيح داد كه مرغ رو از كجا ميارن. زماني هم كه در شيكاگو زندگي مي كردم در يكي از سوپرماركتهاي اونجا گوشت چرخ كرده حلال ديدم و پرسيدم و اونها برام توضيح دادن كه گوشت رو از كجا ميارن و اينكه با چرخ گوشت جداگانه و شسته شده چرخ مي كنن.

دوستان لطفا به همين توضيحاتي كه در اين پست و پستهاي قبلي دادم اكتفا كنن كه تاپيك از مسير خودش منحرف نشه.
    (and whoever trusts in God, He is sufficient for him ... (65-3 ...
    لطفا پیش از گذاشتن پیام، موضوعهای مرتبط و بخش ویکی رو ببینید. شرمنده، امكان پاسخگويى فورى به سوالها رو ندارم. پاسخ بسیاری سوالها درباره تحصیل در آمریکا رو در پیوست اولین پستم يا تاپيكهاى مرتبط نوشتم.

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    PhD. MIS, Sam M. Walton School of Business

اگر در محل ما غذا فروشی حلال نبود چه باید کرد؟
    کسی می تونه راهنمایی کنه ؟

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)