نقل قول نوشته اصلی توسط vahid1982
حسین جان من با شما موافق نیستم. ممکن هست فرصت شغلی واسه Ph.D کمتر باشه ولی اصلا نمیتونیم از کلمه های فقط و به ندرت تو جملات شما استفاده کنیم. من خیلیا رو (ایرانی) میشناسم که با Ph.D دارن تو بزرگترین و بهترین شرکتها کار میکنن (اونم نه به عنوان فقط یک مشاور). در حالی که قبلا با مدرک فوق تو همون شرکتها درخواست داده بودن و ردشون کرده بودن. ضمن اینکه این رو هم در نظر داشته باشید که تعداد کسایی که Ph.D دارن هم خیلی کمتر هست. ضمن اینکه این مساله تو آمریکا کمتر نسبت به جاهایی مثل کانادا یا اروپا به چشم میاد و فرصتهای شغلی تو آمریکا بیشتر هست. همچنین انجام کار آکادمیک هم یه فرصتی هست که اغلب محدود به کسایی میشه که دکترا دارن. برای همین دست کسی که دکترا داره تو انتخاب شغل بازتره. من که تا حالا کسی رو ندیدم با Ph.D بدون کار مونده باشه.
این که جامعه اماری که شما از اون صحبت میکنید چقدر بزرگ هست رو نمیدونم اما بعید میدونم خیلی بزرگ باشه ، به این علت که وقتی کسی phd میگیره یعنی وارد یه تخصصی شده که شاید کلا کسانی که اون تخصص رو دارند در اون زمینه مثلا در کامپیوتر یا برق به 1000 نفر نرسند در کل امریکا ! از طرفی چون شما native نیستی در نتیجه برای اینکه بتونی بعد از درست اونجا بمونی باید شرکت ثابت کنه که به تخصص شما نیاز داره که این باعث میشه تنها جاهایی به شما پیشنهاد کار بدن که در اون زمینه تخصصی کار کنند و پروژه داشته باشند ، در نتییجه فرصت شغلی برای شمایی که 5-6 سال صرفا در دانشگاه کار کردی و احیانا یه کار اموزی هم داشتی خیلی خیلی کمتر از کسی هست که یه لیسانس یا ماکسیمم فوق لیسانس خونده و برای کار apply میکنه ، چون مثل شما 5-6 سال صرفا وقتش رو در دانشگاه نگذرونده و در نتیجه شرکت های خیلی بیشتری میتونند این شخص رو به علت اینکه کارش تخصصی نیست استخدام کنند و بعد از 5-6 سال که شما تازه فارغ التحصیل شدی میبینی که این شخص تو این 5-6 سال مراحل کاری رو به خوبی طی کرده ، کاری که یه phd تازه باید بعد از 6 سال شروع کنه ... ;D