نقل قول نوشته اصلی توسط Mehrad نمایش پست ها
در پست قبلی‌ یک مورد از قلم افتاد. یک فروشگاه هست به اسم Aldi که خیلی‌ نمیشه اون رو در رده dollar store‌ها به حساب آورد، ولی‌ از جهاتی به اونها شباهت داره. اصل این شرکت در آلمان تاسیس شده و اونجا خیلی‌ معروفه، ولی‌ در خیلی‌ از کشور‌های دیگه هم شعبه داره، منجمله در آمریکا. محیط فروشگاه تا اندازه‌ای شبیه فروشگاه‌های تعاونی مصرف شهر و روستا در تهران هست. از نظر ارزونی هم مثل همونها هست. بعضی‌ روش‌های مدیریتی Aldi منحصر به فرده. این کار‌ها رو می‌کنن که هزینه‌ها پایین بیاد و در نتیجه بتونن قیمت رو برای مشتری‌ها پایین بیارن. من معمولاً به صفحه‌های ویکیپدیا رفرنس نمیدم، ولی‌ چیز‌هایی‌ که در مورد فروشگاه‌های Aldi در آمریکا نوشته کاملا درسته. یکی‌ از دوستام که مدتی‌ در آلمان زندگی‌ کرده میگه در آلمان هم همینجوره

http://en.wikipedia.org/wiki/Aldi

مثلا اینکه باید کیف خرید خودتون رو داشته باشید وگرنه برای کیسه نایلونی باید پول بدید. یا اینکه کوپن قبول نمی‌کنن. برای پرداخت هم باید یا نقد بدید یا با دبیت کارت، کردیت کارت قبول نمی‌کنن. صف‌های checkout معمولاً طولانی‌ هست، ولی‌ به دلیل کارایی کارکرد سیستم checkout این به معنی‌ مدت طولانی‌ در صف وایسادن نیست (دقیقا بر عکس Walmart که سیستم checkout شون یکی‌ از مزخرفترین‌هایی‌ هست که دیدم). این چیزی که نوشته اگه طول صف از حدی بگذره یک صندوقدار دیگه میاد صندوق رو باز میکنه، دقیقا دیدم. توی Walmart طول صف‌ها باید خیلی‌ زیاد بشه، شاید یک صندوق باز کنن، شاید هم نه. برای اینکه گاری‌های خرید رو همینجوری توی محوطه پارکینگ ول نکنید، مجبورتون می‌کنن که برای خارج کردن گاری از محل مخصوص گاری‌ها یک سکه بندازید تا گاری آزاد بشه. بعد هم که گاری رو برگردونید سر جاش، سکه شما رو پس میده (شبیه این رو احتمالا توی بعضی‌ فرودگاه‌ها دیدید). بقیه چیزایی‌ رو هم که در اون صفحه ویکیپدیا نوشته بخوانید. جالبه که نوشته اون برادر بزرگتر (از دو تا برادری که شرکت رو تاسیس کردن) پولدارترین آدم آلمان هست.

یکی‌ از چیز‌هایی‌ که اینجا نوشته و اون دوست آلمان نشین من هم تایید میکنه، اینه که گول ظاهر فروشگاه رو نخورید و یه وقت فکر کنید جنس‌هاشون در پیته. اینها جنس‌های خوب رو با قیمت ارزون میفروشن. اینها از این نظر کاملا توی آلمان جا افتادن. ولی‌ به همون دلایلی که در پست قبلی‌ گفتم، برخی‌ ایرانی‌‌های خودباکلاس بین ممکنه مخ دوستان تازه وارد رو بزنن که Aldi چون قیمت هاش ارزونه و ظاهر فروشگاه هم شیک و پیک نیست، جنس هاش بنجله. اینجور نیست.

به عنوان یک میوه خور حرفه‌ای میگم اگه دور و بر شما Aldi هست، قیمت‌های خیلی‌ عالی‌ می‌تونید برای میوه پیدا کنید. و برای خیلی چیزای دیگه. من گاهی‌ وقت‌ها که جاهای دیگه سالاد sale نبود، از Aldi می‌خریدم ۱ دلار یا گاهی‌ زیر ۱ دلار. اون آناناس‌های دونه‌ای ۱ دلار رو (که هیچ جای دیگه با این قیمت ندیدم) از Aldi می‌خریدم. یا کیوی ۴ تا ۱ دلار (با کیفیت عالی‌). متأسفانه Aldi‌های شهر ما هیچکدوم سر راه من نیستن که مرتب بهشون سر بزنم، ولی‌ هر وقت گذارم به یکیشون بیفته حتما در مورد میوه عرض ارادت می‌کنم.

یک فروشگاه دیگه هم هست به اسم Trader Joe's که اصلش امریکاییه، ولی‌ خیلی‌ وقته که Aldi سهامش رو خریده. Trader Joe's از نظر ارزونی و بعضی‌ روش‌های مدیریتی شبیه Aldi عمل میکنه، ولی‌ تفاوت اساسی‌ که داره اینه که محصولاتش عمدتا ارگانیک هست و البته با قیمت‌های ارزونتر نسبت به بقیه فروشگاه‌های ارگانیک مثل Whole Foods.
سلام دوست عزیز
واقعا ممنون از این اطلاعات خوب دقیق. میشه بگین قضیه ی کوپن چیه؟ از کجا و چطوری تهیش میکنین؟
مرسی