صفحه 9 از 111 نخستنخست 1234567891011121314151617181959109 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 81 تا 90 , از مجموع 1103

موضوع: هزینه های زندگی و روش های صرفه جویی در آمریکا

ApplyAbroad Superstar pimi810 آواتار ها

پیش فرض پاسخ : روش های صرفه جویی درهزینه ها در ایالات متحده

نقل قول نوشته اصلی توسط Mehrad نمایش پست ها
    من از فروشگاه‌های مختلف همه جور میوه می‌خریدم و همیشه توی یخچالم پر میوه بود. من یادم نمیاد این مدتی‌ که توی آمریکا بودم برای سیب، هلو، آلو، شلیل، گلابی، انگور بیشتر از پوندی یک دلار (یا در بدترین شرایط ۱/۵ دلار) داده باشم. توت فرنگی‌ حد اکثر پوندی ۲/۵ دلار (معمولاً ۱ تا ۱/۵ دلار). طالبی حد اکثر دونه‌ای ۲ دلار (خیلی‌ وقت‌ها ۱ دلار)، اون غول پیکر هاش دونه‌ای ۲/۵ دلار. کیوی ۳ تا ۱ دلار (گاهی‌ وقت‌ها ۴ تا ۱ دلار). انواع و اقسام berry پینتی ۱ دلار. موز پوندی ۳۰ سنت. آناناس دونه‌ای ۱ دلار (البته پوست کندنش خیلی‌ مشقت باره، بعد از چند دفعه ترجیح دادم فقط کمپوتش رو بخرم همون ۱ دلار). پرتقال پوندی ۱ دلار، ولی‌ چون بعد از مدتی‌ آب پرتقال ۱۰۰ درصد طبیعی (نیم گالن ۲ تا ۲/۵ دلار) جز لا ینفک یخچالم شده بود، پرتقال خریدن رو ترک کردم. نارنگی هم همون اول ورودم به آمریکا اولین دوست آمریکاییم که من رو برده بود راه و چاه خرید کردن رو بهم نشون بده، جعبه ۵ پوندی خرید ۴ دلار و بهم هدیه داد. بعد از اون دیگه نتونستم ارزونتر از جعبه‌ای ۵ دلار پیدا کنم (بماند که سر همین جعبه نارنگی چه دوستی عمیقی بین ما شکل گرفت).

توی این مدتی‌ که آمریکا بودم و کوپن باز حرفه‌ای بودم، تنها موردی که برای میوه تازه کوپن دیدم، نارنگی بود. بقیه کوپن‌هایی‌ که دیدم برای کمپوت بود و میوه‌های خشک شده. البته روی اون کوپن‌ها رو هم زمین نمینداختم و می‌خریدم، ولی‌ من با میوه تازه بیشتر حال می‌کنم.

در مورد کجاش، هر فروشگاهی که میوه sale بود می‌خریدم و انبار می‌کردم. توی هر فروشگاهی هم که میرفتم بالاخره یه چیزایی‌ sale بود. اینجوری کلکسیون میوه هام تقریبا همیشه تکمیل بود. خیلی‌ روز‌ها پیش صبحانه سالاد میوه میخوردم تا بعد ۱-۲ ساعت برم سر اصل صبحانه. میدونم ممکنه حرف زدنم خیلی‌ مرفه بی‌ درد به نظر بیاد، ولی‌ باور کنید میوه‌ها رو به همون قیمت‌هایی‌ که گفتم می‌خریدم. صبحانه من هم با تکنیک هایی که برای خرید کردن در پست‌های قبلی‌ توضیح دادم، معمولاً نزدیک به مفت در میومد.
    من تقریبا تو شوک عمیقم!!!
    یه سوال، شما دور و برت فروشگاه زیاد بود؟ می دونم که ماشین نداشتی. چطوری می رفتی این فروشگاها رو؟ جنساتو چطوری حمل می کردی تا خونه؟ من الان فوود لاین تو شعاع 1 مایلی دارم. والمارت تو شعاع 8 مایلی و یه Hariss titter تو شعاع 4 مایلی و دیگر هیچ. هیچ دسترسی هم به مغازه عرب و پاکستانی و کره ای و فارمز مارکت و .... ندارم. همین مرغ چون والمارت ارزونتره 4 دلار اتوبوس آب می وره برام.

شما چه سالی آمریکا بودی؟ هنوزم هستی؟ یعنی می خام بدونم قیمتهایی که گفتی مال این اواخره؟
    !One hundred sixty-three thousand sq mi of awesomeness

Senior Member mdemehri آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط pimi810 نمایش پست ها
    یه سوال، شما دور و برت فروشگاه زیاد بود؟ می دونم که ماشین نداشتی. چطوری می رفتی این فروشگاها رو؟ جنساتو چطوری حمل می کردی تا خونه؟ من الان فوود لاین تو شعاع 1 مایلی دارم. والمارت تو شعاع 8 مایلی و یه Hariss titter تو شعاع 4 مایلی و دیگر هیچ. هیچ دسترسی هم به مغازه عرب و پاکستانی و کره ای و فارمز مارکت و .... ندارم. همین مرغ چون والمارت ارزونتره 4 دلار اتوبوس آب می وره برام.

شما چه سالی آمریکا بودی؟ هنوزم هستی؟ یعنی می خام بدونم قیمتهایی که گفتی مال این اواخره؟
    شهرتون چقد بده ...در اولین فرصت شهرتون رو عوض کنید 188320_girl_nea.gif
    ببین باید بلد باشی خرید کردن رو...من هر چی به ذهنم می رسید رو گفتم.
    راستی بعضی از سوپر مارکت ها free shipping دارن از اونا هم می شه استفاده کرد.
    ما هم با اتوبوس می رفتیم فروشگاه خرید می کردیم البته خدایی از کت و کول میفتادیم ولی خب چاره ای نیست دیگه! یه راه دیگه هم هست که می تونی ماشین یکی از دوستات رو قرض بگیری و بری عمده خرید کنی برای دو هفته.235519_handcart.gif
    وقتی یکی به سئوالتون جواب می ده از روی وظیفه نیست، از رو لطفه....اینو یاد بگیرید که تشکر کنید.... آفرین!
    از پاسخ به هر گونه سئوال شخصی معذوریم. حتی شما دوست عزیز

ApplyAbroad Superstar pimi810 آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط mdemehri نمایش پست ها
    شهرتون چقد بده ...در اولین فرصت شهرتون رو عوض کنید 188320_girl_nea.gif
    ببین باید بلد باشی خرید کردن رو...من هر چی به ذهنم می رسید رو گفتم.
    راستی بعضی از سوپر مارکت ها free shipping دارن از اونا هم می شه استفاده کرد.
    ما هم با اتوبوس می رفتیم فروشگاه خرید می کردیم البته خدایی از کت و کول میفتادیم ولی خب چاره ای نیست دیگه! یه راه دیگه هم هست که می تونی ماشین یکی از دوستات رو قرض بگیری و بری عمده خرید کنی برای دو هفته.235519_handcart.gif
    من الان فقط از فود لاین خربد می کنم. خیلی هم گرونه اما چاره ای نیست.منم اوایل خیلی دنبال این کوپان و ... بودم اما بعد یه مدت دیدم دو تا مشکل عمده داره. 1. آدرس رو تو گوگل مپ میزنی میبینی که 20 مایل اونوره و هیچ وسیله ی نقلیه عمومی هم اوورا نمیره. کسی هم که با دوچرخه 40 مایل نمیره خرید! 2. همین یکی دو تا فروشگاه نزدیک هم از یه حدی بیشتر نمی تونستی بار برداری چون عملا نمی تونیی ببری خونه. مثلا برنج کیسه بزرگ دیدم sale خورده بود خیلی هم ارزون اما فقط خریدش مساله نیست، یاد یه جوری ببری خونه دیگه!

شهر که از این نظر بشدت مزخرفه. دوستان ماشین دار کم نیستن اما سرشون به زندگی خودشونه ما هم انتظار زیادی نداریم راستش.
    !One hundred sixty-three thousand sq mi of awesomeness

ApplyAbroad Guru Mehrad آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Sociology, MA / Electrical Engineering, BSc

نقل قول نوشته اصلی توسط pimi810 نمایش پست ها

شوک عمیق نداره. یه چیزی اختراع شده به اسم کوله پشتی‌ که می‌شه خرید‌ها رو ریخت توش آورد خونه. چیز دیگه‌ای هم اختراع شده به اسم خورجین دوچرخه که از کوله پشتی‌ هم بهتره. من توی این چند سال با همون کوله پشتی‌ سوار بر دوچرخه میرفتم خرید هام رو می‌کردم میومدم خونه. گاهی‌ وقت‌ها هم که حجم خرید هام زیاد بود و از کوله پشتی‌ بیشتر میشد، کیسه نایلون رو به طور متوازن از دسته‌های دوچرخه آویزون می‌کردم. اون اوائل هر دفعه با دوچرخه میرفتم خرید، فروشگاه‌های مختلف رو چک می‌کردم و هر چی‌ sale بود می‌خریدم. این اواخر خرید هام رو محدود می‌کردم به چند تا فرروشگاه. پست‌های قبلی‌ توضیح دادم.

من پشت سد ویزا گیر کردم و دوباره ترمم رو از دست دادم. قیمت هایی که گفتم مربوط به بازه زمانی‌ ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۱ هست و تغییراتش هم فصلی هست. تنها چیزی که به طور فاحش تغییر کرد گوجه فرنگی‌ بود که اون اوائل پوندی ۱ تا ۱/۵ دلار بود، الان بسته به اینکه چه نوع گوجه فرنگی‌ باشه، از پوندی ۱/۵ دلار هست تا ۲ دلار. می‌تونم قیمت بعضی‌ از اینها رو آنلاین چک کنم و در یک پست دیگه بذارم.

در مورد فروشگاه هم من زیاد از چیزایی‌ که گفتید مطمئن نیستم. برای مثال من در تاپیک دیگه لینک‌های مربوط به اتوبوس رو براتون گذاشتم که خودتون چک نکرده بودید (حتی بعد از اینکه لینک رو گذاشتم هم چک نکردید). امکان نداره شهری با مشخصات شهر شما انقدر از نظر فروشگاه فقیر باشه. یه نگاه سریع کردم کلی‌ فروشگاه دور و بر دانشگاهتون هست. و همه اونها هم به راحتی‌ با دوچرخه قابل دسترسی‌ هست. منجمله harris teeter, trader joe و food lion, یه خورده اونور تر از haris teeter یک aldi هم هست که بعضی‌ چیزا رو از walmart هم ارزونتر میده بهتون. فروشگاه‌های دیگه‌ای هم در شعاع ۴-۵ مایلی دانشگاه هست. من نمیدوانم خونه شما کجاست، شاید در مکان‌یابی خونه اشتباه کردید. خونه باید جایی‌ باشه که هم بشه راحت رفت دانشگاه هم به فروشگاه‌ها دسترسی‌ راحت داشته باشه.

به علاوه همین چیزی که در مورد مرغ نوشتید نشون میده که درست خرید نمی‌کنید. شما حتی خرید‌هاتون رو فقط به walmart هم محدود کنید، می‌تونید با همون pass ماهانه اتوبوس که دانشگاه به شما ۵۴ دلار میده، هفته‌ای یک دفعه برید wallmart همه خرید‌ها رو بکنید برگردید. شما نه پست‌های من رو در این تاپیک خواندید، نه به لینک‌هایی‌ که در مورد اتوبوس براتون فرستادم توجهی‌ کردید. اینکه آدم فقط نق بزنه که نمیشه.

در ضمن منظور شما رو از چیزی که در مورد کوپن گفتید هم متوجه نمیشم. برای کوپن که لازم نیست برید ۲۰ مایل اونورتر. هر grocery store که برید کوپن رو می‌تونید استفاده کنید. کوپن‌هایی‌ که توی روزنامه روز یکشنبه هست، به فروشگاه خاصی‌ محدود نمیشه.
    (and whoever trusts in God, He is sufficient for him ... (65-3 ...
    لطفا پیش از گذاشتن پیام، موضوعهای مرتبط و بخش ویکی رو ببینید. شرمنده، امكان پاسخگويى فورى به سوالها رو ندارم. پاسخ بسیاری سوالها درباره تحصیل در آمریکا رو در پیوست اولین پستم يا تاپيكهاى مرتبط نوشتم.

رشته و دانشگاه

این هم آگهی‌های هفتگی چهار تا از فروشگاه هایی که عمده خرید هام رو در تولیدو از اینها می‌کنم. قیمت‌ها نسبت به زمانی‌ که در آمریکا بودم، تفاوت عمده‌ای نکرده.

http://meijer.shoplocal.com/meijer/d...h&storeref=117

http://www.gianteagle.com/Specials/W...px?storeId=283

http://krogercolumbus.mywebgrocer.co...235/Weekly/1/1

http://andersonsinc.inserts2online.c...12TheAndersons
    ویرایش توسط Mehrad : October 30th, 2012 در ساعت 07:16 AM
    لطفا پیش از گذاشتن پیام، موضوعهای مرتبط و بخش ویکی رو ببینید. شرمنده، امكان پاسخگويى فورى به سوالها رو ندارم. پاسخ بسیاری سوالها درباره تحصیل در آمریکا رو در پیوست اولین پستم يا تاپيكهاى مرتبط نوشتم.

Member mrjalali آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Advanced managemant - CGU

دانشگاه ما یه بخشی داره به نام international place که کارش کلا دادن سرویسهای مختلف به دانشجوهای خارجی هست. این بخش هفته ای یک بار یک تور مجانی خرید داره که بچه ها رو به مراکز خرید اطراف دانشگاه می بره (تارگت، وال مارت، بست بای و یک مال بزرگ) سر یه ساعتی همه رو می بره و سر 2 یا 3 زمان مشخص با فاصله زمانی چند ساعته برای پیک آپ بر می گرده.
    من اوایل اونجوری خرید می کردم. بعد هم که با دوچرخه و کوله پشتی. البته دوستان هم بودند که لطف می کردند و گاهی خودشان که برای خرید می رفتند ما را هم با خود می بردند. تا وقتی که از یکی از دیل های دانشجویی تویوتا استفاده کردم و ماشین دار شدم.
    راستش من تجربه خودم رو میگم. من حیلی این کوپن و این چیزا برام کار نکرد. یعنی یکی دو بار امتحان کردم. دیدم اولا تفاوتش در ماه کمتر از 100 دلاره ( من حساب کتاب هزینه درآمدهامو به سنت نگه می دارم!) و واقعا برای ارزش وقت گذاشتن رو نداره. به علاوه من ترجیح می دم هفته ای یک بار برای خرید برم و هر چی لازم دارمو یجا بخرم که در همون یه نوبت هم معمولا یه چندتا تخفیف بهم می خوره. این کوپن ها زمانهاش متفاوتند و اگه بخواین برای خرید اونا به حاهای مختلف بریم، حتی اگه ماشین هم داشته باشید باز هم خیلی به صرفه نیست. (منظورم همون زیر 100 دلاره) ضمن اینکه من ندیدم تا حالا این کوپن ها روی چیزای اصلی خرید باشه و برای من که معمولا سعی می کنم تا جای ممکن چیزای سالم بخورم خیلی کار نمیکنه.
    باز هم میگم این تجربه شخصی من بود در قسمت غذا و خوراک در جنوب کالیفرنیا و دور و برمون هم تا دلتون بخواد همه جور فروشگاه و سوپر مارکت و اینا هست.
    به دریا که می اندیشم، بهانه ای برای جاری شدن پیدا می کنم؛
    باید بروم؛ تا دریا راهی نیست اما تا دریایی شدن راه بسیار است.

رشته و دانشگاه

نقل قول نوشته اصلی توسط mrjalali نمایش پست ها
    دانشگاه ما یه بخشی داره به نام international place که کارش کلا دادن سرویسهای مختلف به دانشجوهای خارجی هست. این بخش هفته ای یک بار یک تور مجانی خرید داره که بچه ها رو به مراکز خرید اطراف دانشگاه می بره (تارگت، وال مارت، بست بای و یک مال بزرگ) سر یه ساعتی همه رو می بره و سر 2 یا 3 زمان مشخص با فاصله زمانی چند ساعته برای پیک آپ بر می گرده.
    من اوایل اونجوری خرید می کردم. بعد هم که با دوچرخه و کوله پشتی. البته دوستان هم بودند که لطف می کردند و گاهی خودشان که برای خرید می رفتند ما را هم با خود می بردند. تا وقتی که از یکی از دیل های دانشجویی تویوتا استفاده کردم و ماشین دار شدم.
    راستش من تجربه خودم رو میگم. من حیلی این کوپن و این چیزا برام کار نکرد. یعنی یکی دو بار امتحان کردم. دیدم اولا تفاوتش در ماه کمتر از 100 دلاره ( من حساب کتاب هزینه درآمدهامو به سنت نگه می دارم!) و واقعا برای ارزش وقت گذاشتن رو نداره. به علاوه من ترجیح می دم هفته ای یک بار برای خرید برم و هر چی لازم دارمو یجا بخرم که در همون یه نوبت هم معمولا یه چندتا تخفیف بهم می خوره. این کوپن ها زمانهاش متفاوتند و اگه بخواین برای خرید اونا به حاهای مختلف بریم، حتی اگه ماشین هم داشته باشید باز هم خیلی به صرفه نیست. (منظورم همون زیر 100 دلاره) ضمن اینکه من ندیدم تا حالا این کوپن ها روی چیزای اصلی خرید باشه و برای من که معمولا سعی می کنم تا جای ممکن چیزای سالم بخورم خیلی کار نمیکنه.
    باز هم میگم این تجربه شخصی من بود در قسمت غذا و خوراک در جنوب کالیفرنیا و دور و برمون هم تا دلتون بخواد همه جور فروشگاه و سوپر مارکت و اینا هست.
    فکر کنم شما به چیزایی‌ که در این پست نوشتم توجه نکردید،

http://www.applyabroad.org/forum/sho...l=1#post961525

درست خرید کردن خیلی نکات داره، فقط کوپن نیست.

در ضمن ۱۰۰ دلار در ماه شاید برای شما پولی‌ نباشه. برای بعضی‌‌ها این رقم یعنی‌ حدود ۱۰۰۰ دلار در سال خیلی‌ پوله. خود من وقتی‌ داشتم فوق لیسانس میخوندم در چنین شرایطی بودم. یعنی‌ حقوق من ۸۲۰۰ دلار در سال بود که باید از این رقم مالیات و بیمه‌ و fee‌های دانشگاه رو میدادم، هر چی‌ می‌موند هم باهاش زندگی‌ می‌کردم. اضافه بر اون هم باید از پس انداز شخصیم میخوردم (که خیلی‌ نبود). کسی‌ که کل درآمدش انقدر هست، ۱۰۰۰ دلار در سال خیلی‌ پوله براش.

Senior Member mdemehri آواتار ها

من یه جای دیگه رو هم بگم. البته خیلی از افراد شاید خوششون نیاد حرید کنن. این دیگه به خودشون ربط داره.
    فروشگاه یک دلاری.... خیلی وقتا خیلی چیزایی رو که می خواید می تونید تو این فروشگاه ها پیدا کنید. لوازم تحریر و خرد و ریز های آشپز خونه مخصوصاً..... ما اصولاً هفته ای یه بار می ریم یه دلاری ها .
    وقتی یکی به سئوالتون جواب می ده از روی وظیفه نیست، از رو لطفه....اینو یاد بگیرید که تشکر کنید.... آفرین!
    از پاسخ به هر گونه سئوال شخصی معذوریم. حتی شما دوست عزیز

رشته و دانشگاه

فروشگاه‌هایی‌ هستن که توی اسمشون dollar داره. اینها معروف هستن به dollar store. این اسم مال خیلی‌ قدیم هاست که توی اینجور فروشگاه‌ها همه چیز رو میشد با یک دلار یا کمتر خرید. الان که نسبت به ۴۰-۵۰ سال پیش قیمت‌ها بالا تر رفته، ولی‌ هنوز هم توی این جور فروشگاه‌ها خیلی‌ چیزا رو می‌شه با قیمت‌های خیلی‌ ارزون خرید. حالا بعضی‌ چیزا یک دلار، بعضی‌ چیزا یک مقدار بیشتر. بعضی‌ از اینها توی اسمشون دلار داره مثل $Family Dollar ، Dollar Tree ، Dollar General ، Deal بعضی‌‌هاشون هم توی اسمشون دلار نداره، ولی‌ همون جوری هستن. مثل Save A Lot ، Big Lots و Real Deal.

بعضی‌ چیزا رو واقعا توجیه نداره از جای دیگه بخرید. مثلا من میخواستم تی‌ دسته دار بخرم (از اینها که باهاش کف زمین آشپزخونه یا دستشویی رو تمیز می‌کنید)، من اونجوریش رو میخواستم که بشه اون اسفنج پایینش رو با دستگیره چلوند. همچین چیزی رو حتی توی Walmart هم نمیشه کمتر از ۵ دلار گیر آورد، ولی‌ من از Dollar Tree خریدم ۱ دلار. یا اون موقعی که هنوز کوپن باز حرفه‌ای نشده بودم میخواستم مایع برای laundry بخرم (توی آمریکا برای ماشین لباس شویی پودر رایج نیست و بیشتر مایع هست). همون مایع لباس شویی که توی Walmart کمتر از ۵ دلار نمی‌شد خرید، من ازFamily Dollar دم خونه مون می‌خریدم ۳ دلار. یا مثلا یه کلوچه انجیری Newton بود که من خیلی‌ معتادش بودم، این رو هیچ جا امکان نداشت کمتر از ۲-۳ دلار گیر آورد، من از همون Family Dollar دم خونه مون می‌خریدم ۱ دلار (البته کلّ جعبه در زمان کوتاهی ناپدید میشد و باید دوباره می‌خریدم). یا برای در باز کن کنسرو (از اینها که دسته چرخونکی داره)، وقتی‌ میشد همین رو از Dollar Tree بخرم یک دلار، چرا جای دیگه ۵ دلار یا بیشتر پول بدم؟

یه مشکلی‌ که برخی‌ دوستان تازه وارد دارن اینه که در اثر جوسازی‌های برخی‌ دوستان خودباکلاس بین، فکر می‌کنن اینجور فروشگاه‌ها کلاس نداره یا جنس هاش بنجله. اینجوری نیست. توی هر فروشگاهی هر جا که برید، جنس خوب هست، جنس بنجل هم هست. خودتون باید ببینید چی‌ رو انتخاب می‌کنید. فرق قضیه اینه که توی این dollar store‌ ها عین همون جنسی‌ رو که جاهای دیگه (حتی Walmart) با قیمت بیشتر می‌خرید، اینجا ارزون تر میدن. به فرض مایع لباس شویی Tide دیگه بنجل و غیر بنجل که نداره. هر جا که بخرید همون Tide هست. خوب این رو از Family Dollar بخرید کمتر پول میدید. یا مثلا کنسرو سوپ Campbell کیفیتش هر جا که بخرید همون Campbell هست. این رو تقریبا از هر dollar store که بخرید ارزونتر میشه. cereal‌های صبحانه با برند‌های Kellog یا General Mills رو تقریبا همیشه توی Big Lots میشه ارزونتر از Walmart یا هر جای دیگه گیر آورد.

حالا اینها brand‌های معروف بود. بعضی‌ چیزا هست که آدم اصلا به brand هم احتیاج نداره. من دنبال دمپایی می‌گشتم، یه دمپایی پلاستیکی‌ روباز معمولی‌ (فلیپ فلاپ نه، اونها برای پا خوب نیست). در ضمن میخواستم پارچه و ابر و اینها هم نداشته باشه که بشه راحت آب کشید. همه فروشگاه‌های شهرمون رو گشتم. همه جا یا دمپایی‌های جلو بسته بود، یا اگه روباز بود توش پارچه و اینها داشت یا brand‌های adidas و امثالهم بود. آخرش توی $Deal پیدا کردم ۳ دلار.

از نظر کلاس داشتن و اینها هم بستگی داره که کدوم محله باشه و مدیر فروشگاه چه جوری فروشگاه رو اداره کنه. مثلا Save A Lot نزدیک downtown شهرمون واقعا جای درب و داغونی هست (کل اون منطقه درب و داغون هست، و احتمالا مدیر فروشگاه انگیزه نداره به سر و وضع فروشگاه برسه). ولی‌ شعبه همون Save A Lot حدود ۲ مایلی خونه من از تمیزی برق میزنه. از همین Save A Lot کیسه ۵ پوندی سیب قرمز عالی‌ خریدم ۳ دلار. من ۵ سال توی شهر‌ها و ایالت‌های مختلف آمریکا خرید کردم. همچین قیمتی رو برای سیب با اون کیفیت عمراً هیچ جا نمیشه گیر آورد مگه آدم بره باغ سیب از هموجا مستقیم بخره یا farmers market و جاهای مشابه. یا موقعی که چند ماه توی اون دهکوره carbondale بودم، Save A Lot یکی‌ از تمیز‌ترین فروشگاه‌های اونجا بود و من خیلی‌ وقت‌ها اونجا میوه می‌خریدم.

یکی‌ از این دوستان تازه وارد می‌خواست کاسه بشقاب و قابلمه و اینها بخره، داشت در به در میگشت دنبال یکی‌ که ببردش Walmart, بعد برخی‌ از این دوستان ماشین دار هم اینجور مواقع وقت‌هاشون خیلی‌ اتمی‌ میشه. بهش گفتم چرا علاف بقیه نشستی که ببرنت Walmart ، خوب همین Family Dollar که نزدیک خونه تون هست، همه این چیز‌هایی‌ که میخوای با کیفیت خوب با قیمت ارزونتر از Walmart داره، از همونجا بخر. گفت نه بچه‌ها میگن Family Dollar جای خوبی نیست برای خرید کردن، جنس هاش خوب نیست. گفتم اون بچه‌هایی‌ که این رو بهت گفتن غیر از Walmart هیچ فروشگاه دیگه‌ای رو بلد نیستن، هیچ کدوم هم به اندازه من توی این شهر همه فروشگاه‌های اینجا رو نچرخیدن. دیدم قبول نمیکنه بی‌خیال شدم. بعد که بالاخره تونست بره Walmart ، خرید هاش رو دیدم. همون چیزا توی Family Dollar هم بود با قیمت ارزونتر، فقط پول اضافه داده بود، به اضافه منّت کشی‌ و چند روز علاف شدن. حالا بماند که با اتوبوس از دم خونه شون می‌تونست بره همون Walmart با یک دلار کرایه.

اصل قضیه اینه که توی آمریکا کلیشه سازی‌هایی‌ وجود داره در مورد سیاه‌ها و فروشگاه‌هایی‌ که سیاه‌ها توش خرید می‌کنن. خیلی‌ وارد بحث‌های نژادی نمیشم که جاش توی این تاپیک نیست، ولی‌ خلاصه بگم که من به اقتضای رشته خودم زیاد توی محله‌های سیاه‌ها می‌چرخم و با سیاه‌ها هم خیلی‌ سر و کار داشتم. اینها انقدر آدم‌های با مرام و باحال و با معرفتی هستن که نگو. خوب توی هر قشری همه جور آدمی‌ پیدا میشه، سیاه و سفید نداره. ولی‌ اینجوری نیست که این dollar store‌ها فقط سیاه‌ها توش خرید کنن، سفید‌ها هم زیاد خرید می‌کنن. ولی‌ بعضی‌ بچه‌های ایرانی‌ که شناختشون از آمریکا محدود میشه به تلویزیون و کلیشه‌های الکی‌، ذهن دوستان تازه وارد رو خراب می‌کنن که سیاه‌ها فلان و بهمان یا اینکه فلان فروشگاه سیاه‌ها خرید می‌کنن (حالا انگار اگه سیاه‌ها از یک فروشگاه خرید کنن اونجا بد میشه). اتفاقا توی اینجور فروشگاه‌ها که سیاه‌ها خرید می‌کنن، به دلیل همون کلیشه‌های الکی‌، خیلی‌ وقت‌ها یکی‌ دو تا آدم لندهور وایساده به عنوان security, امنیتش از این نظر بیشتر از فروشگاه‌های دیگه هست. ولی‌ همونطور که گفتم اینها کلیشه‌های الکی‌ هست، سفید‌ها هم زیاد از این dollar store‌ها خرید می‌کنن.

خرید کردن از این dollar store‌ها هم محدود نمی‌شه به این خورده ریز‌هایی‌ که مثال زدم. توی شعبه‌های بزرگتر اینها شما تقریبا همه جور چیزی رو می‌تونید پیدا کنید. مثلا یه زمانی‌ بود که من داشتم دنبال چراغ خواب برای کنار تختم می‌گشتم. فروشگاه‌های مختلف رو گشتم، یا از این چراغ‌های الکی‌ بود که اصلا قشنگی‌ نداشت، یا اگه می‌خواستم چراغ خواب قشنگ بخرم، گرون در میومد. توی یکی‌ از شعبه‌های بزرگتر Family Dollar چند مدل قشنگ پیدا کردم با قیمت بین ۱۵ تا ۳۰ دلار. شبیه اینها رو عمراً هیچ جا نمیتونستم با این قیمت پیدا کنم.

یک نکته منفی‌ که این dollar store‌ها دارن اینه که معمولاً کوپن قبول نمی‌کنن یا اگه قبول کنن، دوبله نمی‌کنن. البته همه شون اینجوری نیستن و باید بپرسید. مثلا Save A Lot کوپن قبول میکنه، دوبله هم میکنه. من چند دفعه شده که با همین دوبله کردن کوپن سالاد Dole رو مفتی گرفتم ازشون (برای من سالاد هم مثل میوه جز لاینفک زندگیم هست). در ضمن این dollar store‌ها همینجوری که قیمت‌هاشون پایین هست، گاهی‌ وقت‌ها sale هم میزنن که دیگه چه بهتر. البته من الان که حرفه‌ای شدم در زمینه کوپن بازی، خیلی‌ چیزا رو از فروشگاه‌های معمولی‌ ارزونتر از dollar store‌ها یا Walmart می‌خرم. خیلی‌ وقت‌ها شده که cereal صبحانه رو که قیمتش دیگه در بهترین حالت توی Big Lots بشه ۲ دلار من با ترکیب کوپن و sale مفت یا نزدیک به مفت گرفتم. این رو هم بگم که من در زمینه خوراکی خیلی‌ اهل brand و کیفیت هستم، یعنی‌ به قول یکی‌ از دوستان در یکی‌ از تاپیک‌های مشابه در فروم آلمان، به هر چیزی ویزا نمیدم که وارد شکمم بشه. من brand‌های با کیفیت رو با استفاده از کوپن و sale با قیمتی ارزونتر از جنس‌های در پیت می‌خرم. البته خیلی‌ وقت‌ها نمی‌شه اسمش رو گذاشت خرید کردن، وقتی‌ که cereal صبحانه Kellog برام مفت یا در حد چند سنت در میاد.

نکته اصلی‌ همونه که در پست‌های قبلیم گفتم. یعنی‌ من صبر نمیکنم مواد خوراکیم ته بکشه، بعد از سر ناچاری با هر قیمتی که شد بخرم. هر هفته میرم هر چی‌ که sale باشه و براش کوپن دارم می‌خرم و انبار می‌کنم. شکر خدا یخچال و کابینت هام همیشه پره. یعنی‌ گاهی‌ وقت‌ها میرم خرید sale‌های خوب هم هست، عزا میگیرم که حالا من اینها رو بخرم چه جوری باید جا بدم توی کابینت یا یخچال.

رشته و دانشگاه

در پست قبلی‌ یک مورد از قلم افتاد. یک فروشگاه هست به اسم Aldi که خیلی‌ نمیشه اون رو در رده dollar store‌ها به حساب آورد، ولی‌ از جهاتی به اونها شباهت داره. اصل این شرکت در آلمان تاسیس شده و اونجا خیلی‌ معروفه، ولی‌ در خیلی‌ از کشور‌های دیگه هم شعبه داره، منجمله در آمریکا. محیط فروشگاه تا اندازه‌ای شبیه فروشگاه‌های تعاونی مصرف شهر و روستا در تهران هست. از نظر ارزونی هم مثل همونها هست. بعضی‌ روش‌های مدیریتی Aldi منحصر به فرده. این کار‌ها رو می‌کنن که هزینه‌ها پایین بیاد و در نتیجه بتونن قیمت رو برای مشتری‌ها پایین بیارن. من معمولاً به صفحه‌های ویکیپدیا رفرنس نمیدم، ولی‌ چیز‌هایی‌ که در مورد فروشگاه‌های Aldi در آمریکا نوشته کاملا درسته. یکی‌ از دوستام که مدتی‌ در آلمان زندگی‌ کرده میگه در آلمان هم همینجوره

http://en.wikipedia.org/wiki/Aldi

مثلا اینکه باید کیف خرید خودتون رو داشته باشید وگرنه برای کیسه نایلونی باید پول بدید. یا اینکه کوپن قبول نمی‌کنن. برای پرداخت هم باید یا نقد بدید یا با دبیت کارت، کردیت کارت قبول نمی‌کنن. صف‌های checkout معمولاً طولانی‌ هست، ولی‌ به دلیل کارایی کارکرد سیستم checkout این به معنی‌ مدت طولانی‌ در صف وایسادن نیست (دقیقا بر عکس Walmart که سیستم checkout شون یکی‌ از مزخرفترین‌هایی‌ هست که دیدم). این چیزی که نوشته اگه طول صف از حدی بگذره یک صندوقدار دیگه میاد صندوق رو باز میکنه، دقیقا دیدم. توی Walmart طول صف‌ها باید خیلی‌ زیاد بشه، شاید یک صندوق باز کنن، شاید هم نه. برای اینکه گاری‌های خرید رو همینجوری توی محوطه پارکینگ ول نکنید، مجبورتون می‌کنن که برای خارج کردن گاری از محل مخصوص گاری‌ها یک سکه بندازید تا گاری آزاد بشه. بعد هم که گاری رو برگردونید سر جاش، سکه شما رو پس میده (شبیه این رو احتمالا توی بعضی‌ فرودگاه‌ها دیدید). بقیه چیزایی‌ رو هم که در اون صفحه ویکیپدیا نوشته بخوانید. جالبه که نوشته اون برادر بزرگتر (از دو تا برادری که شرکت رو تاسیس کردن) پولدارترین آدم آلمان هست.

یکی‌ از چیز‌هایی‌ که اینجا نوشته و اون دوست آلمان نشین من هم تایید میکنه، اینه که گول ظاهر فروشگاه رو نخورید و یه وقت فکر کنید جنس‌هاشون در پیته. اینها جنس‌های خوب رو با قیمت ارزون میفروشن. اینها از این نظر کاملا توی آلمان جا افتادن. ولی‌ به همون دلایلی که در پست قبلی‌ گفتم، برخی‌ ایرانی‌‌های خودباکلاس بین ممکنه مخ دوستان تازه وارد رو بزنن که Aldi چون قیمت هاش ارزونه و ظاهر فروشگاه هم شیک و پیک نیست، جنس هاش بنجله. اینجور نیست.

به عنوان یک میوه خور حرفه‌ای میگم اگه دور و بر شما Aldi هست، قیمت‌های خیلی‌ عالی‌ می‌تونید برای میوه پیدا کنید. و برای خیلی چیزای دیگه. من گاهی‌ وقت‌ها که جاهای دیگه سالاد sale نبود، از Aldi می‌خریدم ۱ دلار یا گاهی‌ زیر ۱ دلار. اون آناناس‌های دونه‌ای ۱ دلار رو (که هیچ جای دیگه با این قیمت ندیدم) از Aldi می‌خریدم. یا کیوی ۴ تا ۱ دلار (با کیفیت عالی‌). متأسفانه Aldi‌های شهر ما هیچکدوم سر راه من نیستن که مرتب بهشون سر بزنم، ولی‌ هر وقت گذارم به یکیشون بیفته حتما در مورد میوه عرض ارادت می‌کنم.

یک فروشگاه دیگه هم هست به اسم Trader Joe's که اصلش امریکاییه، ولی‌ خیلی‌ وقته که Aldi سهامش رو خریده. Trader Joe's از نظر ارزونی و بعضی‌ روش‌های مدیریتی شبیه Aldi عمل میکنه، ولی‌ تفاوت اساسی‌ که داره اینه که محصولاتش عمدتا ارگانیک هست و البته با قیمت‌های ارزونتر نسبت به بقیه فروشگاه‌های ارگانیک مثل Whole Foods.

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)