صفحه 11 از 73 نخستنخست ... 2345678910111213141516171819202161 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 101 تا 110 , از مجموع 727

موضوع: اطلاعات مفید در مورد زندگی‌ و کار در فنلاند

ApplyAbroad Veteran

پیش فرض پاسخ : سوالات در مورد زندگی در فنلاند

نقل قول نوشته اصلی توسط amirkh نمایش پست ها
    سلام
    دوستان شرایط Vaasa برای زندگی چطوره؟ ارزش داره بکوبیم بریم
    بطور دقیق تر منظورم اینه که به خاطر موقعیتش چه مشکلاتی ممکنه (مثلا اب و هوا) پیش بیاد؟
    دوست عزیز...
    شهرهای فنلاند زیاد با هم فکر نکنم از لحاظ آب و هوایی تفاوتی داشته باشند...به جز شهرهای شمالی...
    شهر Vassa هم یه شهریه که بیشتر مرز ابی داره و تو سایت خود شهر نوشته Vaasa - The Sunniest City in Finland
    ! حالا چقدر واقعا آفتابیه خدا میدونه
    http://en.wikipedia.org/wiki/Vaasa
    http://www.vaasa.fi/In_English/First_page

http://www.ilmatieteenlaitos.fi/saa/...ml?place=Vaasa

پیش فرض تجارب من پس از ورود به فنلاند

سلام.
    در این پست من سعی دارم که اوون چیزهایی رو که در عرض این 4-5 ماه ورودم به فنلاند دیدم رو بهتون بگم تا دید بهتری نسبت به این کشور داشته باشید و بتونید درست تر تصمیم بگیرید.البته نا گفته نماند که تمام این نوشته ها از دید شخصی خودم هست و وحی منزل نیست ولی می تونه یک دید کلی بده.
    مبحثی رو که می خوام بگم شامل دو قسمت می شه یکی در مورد زندگی در فنلاند در شهر تامپره هست و دیگری سیستم تحصیلی و مشکلات دانشجویان.که با این کار فکر می کنم خیلی از سئوالات خود به خود جواب داده بشه.

در مورد خود کشور فنلاند باید بگم که از دید من این کشور ، کشور زیبایی هست و تابستوهای بسیار زیبا و زمستانهای سردی داره.اینجا طبیعتش یکی از دست نخورده ترین طبیعتهای دنیاست و دریاچه های زیبا و مناظر زیبایی رو می تونید ببینید.

آب و هوای فنلاند :در مورد آب و هوا باید بگم که از پاییز طول روزها کم می شه و هوا کمتر آفتابی می شه و بیشتر روزها هوا ابری و رنگ طوسی یا خاکستری رو به خودش می گیره.در پاییز غروب آفتاب تقریبا حول حوش ساعت 5 -4 هست و هوا ساعت 6-7 صبح روشن می شه.بیشتر به دلیل دریاچه هایی که در این شهر وجود داره آب و هواش ابری و بارانی هست.در زمستان غروب خورشید حول و حوش ساعت 2-3 اتفاق میافته و هوا حول و حوش 9-10 روشن می شه.دمای هوا در روزها -20 درجه و شبها تا -30 هم پایین میاد.ولی این حالت سرمای شدید مداوم نیست و در حدود یک دوره 3 هفته ای هستش.در بهار و تابستان طول روزها بیشتر می شه و روزهای آفتابی بیشتره.ساعات غروب خورشید رفته رفته بیشتر می شه .

مردم فنلاند :مردم فنلاند مردمان محترمی هستند و نوع برخوردشون با خارجی ها خصوصا دانشجو تا الان خوب بوده من اینجا بی احترامی یا توهین از طرف کسی ندیدم ولی جامعشون می شه گفت جامعه یوبسی هست .یعنی مثل ما Talkative نیستند و خیلی آروم هستند و ارتباط برقرار کردن باهاشون خیلی راحت نیست ،نه این که غیر ممکن باشه ولی مثل ما نیستند یکمی سرد هستند.و به دلیل اینکه زیاد مثل سوئد با دنیای بین الملل در ارتباط نبودند در صحبت کردن به زبان انگلیسی خیلی راحت نمی تونند صحبت کنند.می شه از این نظر اوونها رو به سه قسم تقسیم کرد 1- جوانها و دانشجویانشون که می تونند روان انگلیسی صحبت کنند.2-میانسالان که زیاد جالب نمی تونند صحبت کنند و بریده بریده حرف می زنند. 3- سالخوردهاشون هم که خیلی هاشون نمی تونند صحبت کنند.
    در مورد زبان فنلاندی باید بگم که زبان راحتی نیست و باید روش کار کنید و وقت بگذارید تا یاد بگیرید اینجا دوره های آموزش زبان فنلاندی هم دارند ولی به سرعت نمی شه یاد گرفت و اگر بخواید اینطوری حساب باز کنید که زبونشون رو حتی شکسته بسته در عرض چند ماه می تونید یاد بگیرید، حساب درستی نیست پس حواستون باشه.
    مردمشون مثل ما لوکس گرا نیستند چون جامعشون سوسیال هست و مثل ما فاصله طبقاتی وجود نداره.اینجا مثل ما فکر نمی کنند و همه چیز در جامعشون مساوی تقسیم شده یعنی درآمدی که یک مهندس می تونه داشته باشه با درآمد یک شغلی که تخصصی نیست تقریبا یکی هستش.این قضیه شاید باب تبع بعضی ها نباشه چون ما با یک سیستم متفاوت بار اومدیم.
    در مورد جمعیت باید بگم که حدود 250000 نفر این شهر سکنه داره و خیلی آروم هستش شما اینجا ترافیک یا شلوغی یا بوق نمی تونید ببینید.و شاید یکمی برای بچه های تهران سخت باشه .البته این مسائل شخصی و از شخصی به شخص دیگه فرق می کنه.
    مردمشون بیشتر اهل ورزش هستند و دوچرخه سواری ،شنا ،راهپیمایی....از تفریحاتشون هست.

سیستم تحصیلی :سیستم تحصیلی در فنلاند یک سیستم تحصیلی مشابه با سوئد هست. سیستمشون یک سیستم کورس بیس هستش و سال به 5 پریود تقسیم می شه.هر پریود هم 1.5 ماه هستش و هر درسی رو می شه 3 بار امتحان داد . باید بگم درسها سخت نیست ولی حجم کار ها بالاست و چون به غیر از درس خوندن شما کارهای خونه رو هم دارین که انجام بدین وقت خیلی کم میاد.تقریبا می تونم بگم همه چیز بعهده دانشجو هست و اساتید تعداد زیادی اسلاید رو بهتون نشون می دن ولی عمق دادن به مطالب باخودتون هستش. تمام درسها با پاور پوینت گفته می شه و رو اینترانت دانشگاه اونها رو آپلود می کنند.و همه چیز الکترونیکی هستش.
    در آخر پایانامه تون رو باید کار کنید که اگر شانس بیارید و تز شما از طرف کمپانی ساپورت بشه بهتون پول پرداخت می کنند.که می تونه هزینه هاتون رو کاور بکنه ولی به دلیل مسائل اقتصادی در دنیا خیلی کمیاب شده و نمی شه روش حساب کرد.

هزینه ها:فنلاند کشور گرانی هست و به دلیل سیستم مالیاتی که داره 22 درصد روی اجناسشون مالیات کشیدند.همونطور که در پست های قبلی هم توضیح دادم در حدود 500 -400 یورو حداقل هزینه شما در ماه هست .باز هم توصیه می کنم هزینه هاتون رو با خودتون بیارید تا دچار مشکلات دیگری نشید.ماههای اول هزینتون یکم بالاست شاید تا 1000 یورو هم بره .چون یک سری وسایل اولیه مثل قابلمه و بالش و ....لازم خواهید داشت.

تی یو تی : دپارتمان سیگنالش معروفه و همه جور استادی اعم از باسواد و بی سواد می تونید ببینید.در زمینه کیفیت آموزشی باید بگم که همه چیز به عهده خودتون هست انتظار اینکه استاد مثل ایران بیاد درس بده رو نداشته باشید .استاد میاد 50 تا 60 اسلاید رو در یک جلسه می گه و میره.بقیه اش پا خودتون هست که پیگیر باشین و خوب کار بکنید ولی از لحاظ امکانات اوون چیزهایی رو که لازمه برای تحقیقات در اختیار قرار می دند.
    در مورد دپارتمان های دیگه باید بهتون بگم که در اوون حد سیگنال معروف نیستند ولی اساتید با سواد هم دارند وکارهای خوبی رو هم ارائه دادند.این که این جا با نوکیا در ارتباط هست یا نه باید بگم دپارتمان سیگنالشون بعضا پروژههایی رو برای نوکیا انجام میده ولی بدلیل وضع اقتصادی بد خیلی کم شده.
    در زمینه آی تی وضعیت قابل قبولی دارند و کارهای خوبی ارائه دادند .
    من شخصا ناراضی نیستم چون معتقدم همه جای دنیا برین باید زحمت بکشید و همه چیز پای خود آدمه نه چالمرز نه تی یو تی نه هیچ جای دیگه نمی تونه آدم رو بلند کنه این خود آدمه که باید همت کنه همین.

خانه های دانشجویی : در مورد خانه های دانشجویی ،چند تا کمپانی هستند که کار اجاره دادن به دانشجوها رو انجام می دن.و مثل سوئد سیستم صف اینترنتی ندارند وقتی که پذیرش اوومد یک ایمیل از طرف کمپانی براتون میاد که باید ثبت نام بکنید.به غیر از این کمپانی ها جای دیگری نیست که بهتون خونه اجاره بده و قیمتها در خونه های غیر دانشجویی خیلی بالاست و اصلا صرف نمی کنه.در مورد امکاناتش باید بگم که به صورت معمول یک آپارتمان با سه اتاق که برای هر نفر طراحی شده وجود داره.متراژ هر اتاقی خدود 23 متر هست و خدود 220 یورو هزینه هز ماهتون هست.پول برق آب و وسایل گرمایشی هم در این هزینه لحاظ شده و پولی از این بابت ازتون نمی گیرند.آشپز خونه ،حمام و دستشویی مشترک هست.در آشپزخونه یخچال و اجاق و ظرفشویی وجود داره.و در هر بلوک یک سونا و لاندری وجود داره که بدون هزینه می تونید ازش استفاده کنید.

کار : در مورد کار اینجا در بسیاری از موارد دونستن زبان فنلاندی عامل مهمیه.ولی شرکت های بین المللی هم وجود دارند که میشه اوونجاها هم کار کرد ولی فعلا بازار کار وضعش خرابه و اصلا روی اینجور چیزها نمی شه حساب باز کرد.بازارشون محدود هست چون 5 میلیون بیشتر جمعیت ندارند پس از این بابت حواستون باشه.

همونطور که قبلا هم اشاره کردم اینجا مسائل ساپورت مالی بسیار مهمه و اگر بدون ساپورت کسی بیاد اینجا نمی تونه متمرکز روی درس بشه و به هم می ریزه.بعضی از بچه ها با همین فکر میان و تمرکز نمی تونند بکنند و زندگی پر استرسی رو تجربه می کنند و بعضا این شرایط می تونه از لحاظ روحی تاثیر گذار باشه.پس به این نکته خوب توجه کنید.

اینها تمام چیزهایی بود که من در این مدت تجربه کردم و البته باز هم می گم که نظر شخصی خودم بوده و نه چیز دیگری.
    مشکلاتی که من متوجه شدم بین بچه های خودمون و بقیه دانشجویان اینترنشنال وجود داره نبود ساپورت مالی و دور بودن از خانواده و دلگیر شدن به دلیل کم بودن خورشید و تغییرات آب و هوایی و محیطی هست و ازدیاد کارها اعم از درس خوندن و کارهای خونه هستش.

در مورد نحوه ارتباط با خانواده هم بچه ها با اسکایپ که تلفن اینترنتی رایگان هست صحبت می کنند.

چیز دیگری به ذهنم نمی رسه که بگم ولی در کل زندگی در غرب مزایا و معایبی داره که با توجه به شرایط شخص متفاوت هست و این خود شخص هست که باید ارزش گذاری بکنه نه کس دیگری.

Question پاسخ : سوالات در مورد زندگی در فنلاند

نقل قول نوشته اصلی توسط tornado نمایش پست ها
    اگه کارتون خوب باشه میتونین برا فوق position تو Lab بگیرین که بهتون گرنت بدن، اگرم Phd باشین که بسته به وضع استاد، ۱۳۰۰ تا ۲۱۰۰ يورو salary میگیرین.
    میشه درباره فاند گرفتن دوره دکترا یکم توضیح بدید .. که به همه تعلق میگیره یا بستگی به استاد داره ؟
    باید مثه نروژ برای کار اول اپلای کنیم (Open Possition) بعدش حقوق بگیریم و مالیات بدیم و از این حرفا .. یا که مثله کانادا و امریکا باید بری رو مخ استاد و از خود استاد فاند بگیریم ..
    ممنون

در مورد خونه دانشجویی و خوابگاه سئوال شده بود که باید بگم تا الان تقریبا همه بچه های ایرانی که اوومدن مشکل خوابگاه نداشتند یعنی در بدو ورودشون خوابگاه بهشون تحویل داده شده ولی این به معنی تضمین هم نیست .فقط در زمانی که دانشگاه پذیرش رو داد و لینک شرکتها رو معرفی کرد برای اپلای کردن خوابگاه ،سریعا اقدام کنید.چون بیرون خونه گرفتن اصلا به صرفه نیست.

ApplyAbroad Veteran
    ali-composite آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Mechanical Engineering- Linkoping University

سلام ,

دوستان کسی می تونه یه مقایسه از لحاظ مخارج زندگی بین سوئد, فنلاند و اگه می تونه نروژ ارائه بده.من خودم فکر می کنم با توجه به آماری که دارم فنلاند از سوئد ارزونتره, اما بعضی ها هم میگن بر عکسه.حالا اگه بچه هایی که اونجا هستن می تونن کمکمون کنند.
    I am not in this site anymore.Alireza

Senior Member i_karimi آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Construction Management and Engineering

نقل قول نوشته اصلی توسط ali-composite نمایش پست ها
    سلام ,

دوستان کسی می تونه یه مقایسه از لحاظ مخارج زندگی بین سوئد, فنلاند و اگه می تونه نروژ ارائه بده.من خودم فکر می کنم با توجه به آماری که دارم فنلاند از سوئد ارزونتره, اما بعضی ها هم میگن بر عکسه.حالا اگه بچه هایی که اونجا هستن می تونن کمکمون کنند.
    تا اونجایی که من از دوستام که اونجا هستن شنیدم، فنلاند از سوئد ارزونتره و سوئد از نروژ ارزونتره.
    Why So SeRiouS ??? ----------------------------(I cannot answer private msg)-------------- iM@n

فنلاند زیاد با سوئد تفاوت نداره.ولی مثلا در جایی مثل استکهلم هزینه هاتون خصوصا در مورد خونه بالاتر از فنلاند هست.ولی در مورد نروژ باید بگم اوونقدری که من شنیدم از هر دوشون گرونتر هستش.

در مورد هزینه ها در فنلاند سوال شده بود من ریز هزینه ها رو براتون می نویسم
    اجاره خونه 220 یورو در ماه
    کارت اتوبوس ماهیانه 30 یورو
    نهاری که با قیمت دانشجویی هر روز در دانشگاه سرو میشود 2.50 یورو
    صبحانه هر روز 1.5 یورو
    شام تقریبا 2-3 یورو
    سر جمع هزینه فقط خورد و خوراک معمولی تون بدون در نظر گرفتن میوه و نوشیدنی ها و هزینه تلفن و تفریحات چیزی حدود 430 یورو براتون آب می خوره.این واقعا حداقلش هست که باید در نظر بگیرید.
    قیمت میوه رو هم براتون می گم
    سیب 1.5 یورو
    موز 1 یورو
    پرتقال 1.5 یورو
    انگور 1 یورو
    نوشیدنی ها
    آب سیب 66 سنت
    آب پرتقال 66 سنت
    نوشابه 1.5 یورو

خيلي ممنون از توضيحاتتون، شما واقعاً در مورد فنلاند برا بچه ها لطف بزرگي كرديد، من از طرف خودم از شما سپاسگذارم.

در مورد هزينه خوردو خوراك، بهتره از غذاي دانشگاه استفاده كرد، يا اگر كسي خودش آشپزي بكنه ارزونتر تموم مي شه؟ غذا ها چطوريه؟ با ايروني ها سازگاري داره؟ D:

نقل قول نوشته اصلی توسط S.Giant نمایش پست ها
    خيلي ممنون از توضيحاتتون، شما واقعاً در مورد فنلاند برا بچه ها لطف بزرگي كرديد، من از طرف خودم از شما سپاسگذارم.

در مورد هزينه خوردو خوراك، بهتره از غذاي دانشگاه استفاده كرد، يا اگر كسي خودش آشپزي بكنه ارزونتر تموم مي شه؟ غذا ها چطوريه؟ با ايروني ها سازگاري داره؟ D:
    در مورد قیمت زیاد فرق نمی کنه همون تقریبا در میاد ولی در مورد غذا ها باید بگم بد نیست یعنی انتظار نداشته باشید که اینجا براتون قیمه یا قرمه سبزی بذارن ولی غیر قابل خوردن هم نیست.میشه خورد.

برچسب‌های این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)