صفحه 14 از 73 نخستنخست ... 45678910111213141516171819202122232464 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 131 تا 140 , از مجموع 727

موضوع: اطلاعات مفید در مورد زندگی‌ و کار در فنلاند

Member
    رشته و دانشگاه
    مهندسی شیمی - Sahand University of Technology

پیش فرض پاسخ : سوالات در مورد زندگی در فنلاند

سلام
    دوستان کسی از کارگو وسایل خونه به فنلاند اطلاعی داره؟
    ایران ایر که برای سوئد داره ولی واسه فنلاند نداره.
    واقعیتش می خوام برای سال اول خونه مجردی بگیرم و اگه جور شد از سال دوم با یکی مشترک کنم که اینجوری هزینه ها هم کمتر میشه
    ولی گویا بیشتر خونه های که به صورت مستقل تحویل داده میشند بر خلاف بقیه مبله نیستند. البته در مواردی وسایل اولیه زندگی کرایه داده میشه که مثلا ماهی یه چیزی حدود 20 یورو می گیرند که کلا واسه دو سال هم میشه نزدیک 500 یورو (البته ازشون پرسیدم و احتمالا فردا پس فردا جواب بگیرم)

حالا هزینه خرید وسایل خونه (تخت خواب و یخچال و یه میز صندلی و ... ) چند در میاد
    راستی از یکی از دوستانم تو سوئد شنیدم که بعضی از خونه های دانشجویی واسه تابستون کرایه فری هستش. واسه فنلاند هم یه همچین چیزی آیا صادقه؟

ممنون

سلام

من با شوهر و دخترم می خوایم برای فنلاند اقدام کنیم. می خواستم بپرسم آیا اونجا امکاناتی به دخترم تعلق می گیره یا خیر.؟ در مورد مهد کودک کسی اطلاعاتی داره؟ دختر من 3 ساله هست.

سلام.

اگر همسرم بعد ار یک سال به زبان فنلاندی آشنا بشه می تونه با توجه به اینکه به آشپری آشنایی داره کاری برای خودش پیدا کنه؟
    ویرایش توسط silence scream : January 19th, 2011 در ساعت 03:51 AM دلیل: ادغام بمنظور خلاصه سازی

Member
    رشته و دانشگاه

نقل قول نوشته اصلی توسط hossein127 نمایش پست ها
    سلام.

اگر همسرم بعد ار یک سال به زبان فنلاندی آشنا بشه می تونه با توجه به اینکه به آشپری آشنایی داره کاری برای خودش پیدا کنه؟
    سلام
    این سایت فروم جالبیه برای انواع سوالات. ولی به یاد داشته باشید فقط یه فرومه و همیشه موثق نیست. تنها برای اطلاعات کلی خوبه. امیدوارم جواب سوالاتتون رو پیدا کنید:

http://www.finlandforum.org

پیش فرض چند نکته مهم

سلام.
    من در این پست قصد دارم چند نکته رو که بسیار ظریف هستند ولی مهم برای دوستانی که دارند میان فنلاند بگم .چون فکر می کنم که این نکات خیلی مهمه و باید رعایت کنیم و از اوونها آگاه باشیم .به هر صورت این جامعه با جامعه ما متفاوت هست و یک سری مسائل براشون مهمه که به عنوان یک هموطن وظیفه خودم می دونم که اینها رو مطرح کنم و امیدوارم که بقیه دوستان هم که الان دارند این مطالب رو می خونند به دوستان دیگه که اطلاع ندارند این مطالب رو منتقل کنند.

اتوبوس :باید بدونید کدوم شماره خط اتوبوس رو می خواین سوار بشین و 5 دقیقه قبل سر ایستگاه حاظر باشین(از اینترنت باید چک کنین) و وقتی که دیدید خط اتوبوس مورد نظر داره به ایستگاه نزدیک می شه ،کارت اتوبوس رو در بیارین و دستتون رو تکون بدید یا دستتون رو بالا بیارید تا اتوبوس برای شما نگهداره وگرنه نگه نمی داره.وقتی می خواین سوار اتوبوس بشید ،بعد از این که دستگاه پول رو از رو کارتتون کم کرد(یا اگر اولین بارتون هست و پول خرد دادین که در این صورت به شما یک رسید پرداخت میشه که این رسید رو باید نگه دارید ) تو ردیف اول نشینین چون این ردیف ها مال افراد سالمند هستش و مال جوانها نیست.زمان پیاده شدن از درهای عقب پیاده بشین .این مسائل رو جدی بگیرین وگرنه بهتون چپ چپ نگاه می کنند.بهر صورت متاسفانه ایران وضعیت مناسبی در اخبار نداره اگر این مسایل رو هم رعایت نکنیم دید بدتری پیدا می کنند.
    حتما باید بدونید که کجا می خواید پیاده بشین ،این رو حتما از طریق مسیر یابی اینترنتی اتوبوس باید چک کنید.وقبل از اوون ایستگاه باید دکمه مربوط به ایست رو فشار بدین.
    در مورد اوون رسید که بالا اشاره کردم ،شما می تونید تا قبل از اینکه 1 ساعت از زمان پرداخت اوون رسید یا پرداخت کارت الکترونیکی اتوبوس گذشته باشه هر اتوبوس دیگری رو رایگان سوار بشین .اگر پول خرد داده باشین که بهتون رسید می دن و با نشون دادن اوون رسید به اتوبوس بعدی می تونید رایگان از اتوبوس استفاده کنید و اگر با کارت اتوبوس پرداخت کرده باشین هم که به صورت هوشمند دستگاه متوجه می شه و کم نمی کنه.(البته تو تامپره که سیستم اتوبوسها اینطوریه ،جاهای دیگر فنلاند رو من نمی دونم).

کلیدخانه:در مورد کلید باید بهتون بگم که مواظب باشین که گم نشه یا تو اتاق نمونه که برای باز کردنش حسابی باید پول خرج کنید ،چیزی در حدود 25 یورو.وقتی رسیدید خونه و کلید رو تحویل گرفتین و در اتاق رو باز کردید بگذارید کلید پشت در بمونه یا یک دکمه ای کنار زبانه در هست که اوون رو باید بدید پایین تا در قفل نشه .موقع بیرون رفتن هم آویزوون کنید به گردنتون یا یک جای مطمئن بگذارید.

مرکز خرید: در کنار اکثر خونه هاتون مراکز خرید وجودداره.سه مارک سوپر مارکت اصلی در فنلاند وجود داره.
    Lidle,k Market,S Market
    از همه ارزونتر لیدل هست که برای دانشجوها مقرون به صرفست.
    دوتای دیگه با کیفیت تر و گرونتر هستن.
    وقتی وارد این فروشگاهها می شین اگر چیزی نخریدید و دست خالی هستین از هموجایی که همه دارن اجناسشون رو برای دادن قیمت تحویل می دن بیرون برید نه از همونجایی که اوومدین.
    k-Market یک کارت مخصوص داره به نام Plussa Kart که سعی کنیداین کارت رو بگیرید .برای ثبت نام کردنش حدود 8 یورو باید بدین .ولی با این کارت گاها تخفیف های تو وسایل خونگی می خوره .در واقع موقع خرید شما به اوونها اجازه می دین که خرید های شما رو ثبت کنن و طبق اوون اطلاعات آماریه خودشون رو تکمیل کنند.در قبال اینکار هم اوونها گاها تخفیف های رو برای دارندگان این کارت در نظر می گیرن.
    اگر چیزی خریدید و قصد دارید وارد فروشگاه دیگری بشین ،کمد هایی دارن که وسائلتون رو اوونجا می ذارید و می رید داخل و خریدتون رو می کنید و می تونید بعد از حساب کردن باقی وسائلتون رو بردارید.
    اینجا همه چیز با صف هست و باید این رو رعایت کنید.این مسائل خیلی ظریف هستن ولی بسیار مهمند.

اینجا دروغ و زرنگ بازی اصلا جواب نمی ده و خیلی بد تو محیط می پیچه و به نحوی شما رو تو جامعه طرد خواهد کرد.تقلب بهای بسیار سنگینی داره و به راحتی اخراج و ویزاتون رو باطل می کنند.
    به بهداشت شخصی تون برسید و یدونید که همتون سفرای مملکتتون هستید و هر کدمتون شناسنامه مملکتتون هستید پس باید بهترین باشید.اینجا یک محیط اینتر نشنال هست و تمام دانشجوها از جاهای مختلف دنیا اینجا میان و گاها از وضع مملکت ما هم می پرسن .پس بدونید که تک تک حرکات ما مهمه و چون محیط کوچیکه اگر هر کسی اشتباهی بکنه سریعا به اسم همه ایرانی ها تموم می شه.
    چیز دیگری به ذهنم نمی رسه که بگم.
    سفر خوشی آرزو می کنم.

Member
    رشته و دانشگاه

Thumbs up پاسخ : سوالات در مورد زندگی در فنلاند

سلام
    امروز از فنلاند یه ایمیل داشتم مبنی بر اینکه همون خونه ای که می خواستم رو می تونم با پرداخت پول پیش (300 یورو) رزرو کنم.
    کمی خیالم راحتتر شد. چون هم به دانشگاه نزدیکه- هم ارزونه (269 یورو)- مبله هستش (تخت- میز - کمد و مبل که البته ماهی 17 یورو اضافه میشه به اجاره خونه) . آشپز خونه- حموم و دستشویی هم داخل سویته
    در کل خونه جمع جوریه و میشه گفت کوچولو موچولو (15 متره) فعلا برای یه سال خونه مستقل گرفتم و احتمالا سال بعدش خونه مشترک بگیرم ( که هزینه خونه حتی کمتر هم میشه)
    البته هر اتاق اینترنتش جداست ک برای استفاده از اون هم باید ماهی 20 یورو داد.
    پوله آب و برق و حرارت هم رو همون کرایه خونه قبلا حساب شده
    31 آگوست کلید ها رو می گیرم و چون 24 می رسم تقریبا یه هفته ای رو مسافرخونه رزرو کردم که اتاق تک نفری روزی 25 یورو شد.
    به امید خدا ویزا هم حل میشه. جالبه من امسال 1 شهریور (بعد از یک بار تمدید) تاریخ اعزام سربازیم بود و دقیقا همون روز بلیط پرواز دارم
    به هر حال 11 ام ماه رمضون می رسم فنلاند. که از قراره معلوم روزها درازه درازه.... تا قبل این حس شرارتمون گل کرده بود که طول روز 40 دقیقست و ما همه نماز روزه ها رو همون 40 دقیقه حل و فصل می کنیم
    گرچه ممکنه نظرات متفاوت باشه ولی میشه با ساعت مناطق معتدله میزون کردش

یه سوالی برام پیش اومده. (البته گلاب به روتون ...) انگاری خبری از شیلنگ و اینا ... نیست تو دستشویی
    چند ماه پیش که با یه فرانسوی بودم اون داشت از دستشویی های ما گله می کرد و من می خندیدم و حالا کار بر عکس شده

طبق گفته دانشگاه هفته اول با یکی از برو بچ فنلاندی هماهنگ می شیم که هم شهر رو نشون میده و برای باز کردن حساب بانکی ، ثبت نام، خریدها و... (کلا امورات زندگی) با هامونه تا روال دستمون بیاد (به اصطلاح Tutor) بعدشم که دوره Orientation هستش که 3 روزه و در نهایت شروع کلاسها

ولی نکته ای که برام جالب بود اینه که حضور در کلاس اجباری نیست و بیشتر دانشجو محوره (تحقیق و ...) آخه 21 اکتبر باید برای کنفرانسی برم فرانسه و از این نگران بودم که چون با کلاسهام تداخل داره نتونم برم که مسئوله پذیرش گفت اینم حله و جای نگرانی نیست

اون طور که دیدم انگاری میشه چندین بار امتحان داد تا اگه مثلا درسی افتادید یا قصد دارید نمرتون رو بهبود ببخشید؟ (ما که شاگرد زرنگیم و همون دفه اول 5 می گیریم.... البته دیگه نه از 20)

تابستونا بورسیه مخارج رو پوشش نمیده (یعنی فقط 10 ماه از سال) ولی عوضش کار آزمایشگاهی به عنوان جزیی از واحدهای درسی داریم که این خلا رو جبران می کنه
    در حین کار بر روی پروژه ارشد هم طبق گفته دانشگاه میشه از خود استاد کمک هزینه دریافت کرد.
    فعلا که با یه حساب سر انگشتی و بعد از غلبه بر هزینه های اولیه 300 یورو جیرینگی می ره بابت پول خونه و 200 یورو می مونه از 500 یورو در ماه
    حالا نمی دونم برای خورد و خوراک دانشجویی کافیه یا نه
    (دانشگاه ناهار میده که قیمتش بین 1.8 یورو هست تا 4 یورو) خونه هم 7 دقیقه پیاده راه تا دانشگاه و هزینه ایاب ذهاب دیگه ندارم. دوچرخه هم که رو بورسه ...

فعلا همینا ...
    ویرایش توسط izak : July 8th, 2010 در ساعت 08:37 PM

Senior Member moeinian آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    مهندسی انرژی دانشگاه Chalmers

نقل قول نوشته اصلی توسط izak نمایش پست ها
    سلام
    امروز از فنلاند یه ایمیل داشتم مبنی بر اینکه همون خونه ای که می خواستم رو می تونم با پرداخت پول پیش (300 یورو) رزرو کنم.
    کمی خیالم راحتتر شد. چون هم به دانشگاه نزدیکه- هم ارزونه (269 یورو)- مبله هستش (تخت- میز - کمد و مبل که البته ماهی 17 یورو اضافه میشه به اجاره خونه) . آشپز خونه- حموم و دستشویی هم داخل سویته
    در کل خونه جمع جوریه و میشه گفت کوچولو موچولو (15 متره) فعلا برای یه سال خونه مستقل گرفتم و احتمالا سال بعدش خونه مشترک بگیرم ( که هزینه خونه حتی کمتر هم میشه)
    البته هر اتاق اینترنتش جداست ک برای استفاده از اون هم باید ماهی 20 یورو داد.
    پوله آب و برق و حرارت هم رو همون کرایه خونه قبلا حساب شده
    31 آگوست کلید ها رو می گیرم و چون 24 می رسم تقریبا یه هفته ای رو مسافرخونه رزرو کردم که اتاق تک نفری روزی 25 یورو شد.
    به امید خدا ویزا هم حل میشه. جالبه من امسال 1 شهریور (بعد از یک بار تمدید) تاریخ اعزام سربازیم بود و دقیقا همون روز بلیط پرواز دارم
    به هر حال 11 ام ماه رمضون می رسم فنلاند. که از قراره معلوم روزها درازه درازه.... تا قبل این حس شرارتمون گل کرده بود که طول روز 40 دقیقست و ما همه نماز روزه ها رو همون 40 دقیقه حل و فصل می کنیم
    گرچه ممکنه نظرات متفاوت باشه ولی میشه با ساعت مناطق معتدله میزون کردش

یه سوالی برام پیش اومده. (البته گلاب به روتون ...) انگاری خبری از شیلنگ و اینا ... نیست تو دستشویی
    چند ماه پیش که با یه فرانسوی بودم اون داشت از دستشویی های ما گله می کرد و من می خندیدم و حالا کار بر عکس شده

طبق گفته دانشگاه هفته اول با یکی از برو بچ فنلاندی هماهنگ می شیم که هم شهر رو نشون میده و برای باز کردن حساب بانکی ، ثبت نام، خریدها و... (کلا امورات زندگی) با هامونه تا روال دستمون بیاد (به اصطلاح Tutor) بعدشم که دوره Orientation هستش که 3 روزه و در نهایت شروع کلاسها

ولی نکته ای که برام جالب بود اینه که حضور در کلاس اجباری نیست و بیشتر دانشجو محوره (تحقیق و ...) آخه 21 اکتبر باید برای کنفرانسی برم فرانسه و از این نگران بودم که چون با کلاسهام تداخل داره نتونم برم که مسئوله پذیرش گفت اینم حله و جای نگرانی نیست

اون طور که دیدم انگاری میشه چندین بار امتحان داد تا اگه مثلا درسی افتادید یا قصد دارید نمرتون رو بهبود ببخشید؟ (ما که شاگرد زرنگیم و همون دفه اول 5 می گیریم.... البته دیگه نه از 20)

تابستونا بورسیه مخارج رو پوشش نمیده (یعنی فقط 10 ماه از سال) ولی عوضش کار آزمایشگاهی به عنوان جزیی از واحدهای درسی داریم که این خلا رو جبران می کنه
    در حین کار بر روی پروژه ارشد هم طبق گفته دانشگاه میشه از خود استاد کمک هزینه دریافت کرد.
    فعلا که با یه حساب سر انگشتی و بعد از غلبه بر هزینه های اولیه 300 یورو جیرینگی می ره بابت پول خونه و 200 یورو می مونه از 500 یورو در ماه
    حالا نمی دونم برای خورد و خوراک دانشجویی کافیه یا نه
    (دانشگاه ناهار میده که قیمتش بین 1.8 یورو هست تا 4 یورو) خونه هم 7 دقیقه پیاده راه تا دانشگاه و هزینه ایاب ذهاب دیگه ندارم. دوچرخه هم که رو بورسه ...

فعلا همینا ...
    سلام

در مورد غذای دانشگاه نوشتید. از طرفی در مورد ماه رمضون هم نوشتید. گفتم شاید براتون مهم باشه خواستم بگم

معمولا بچه های مسلمون پاکستانی و .... که اونجا هستن غذای دانشگاه رو نمی خورن چون بعضی مواقع که از گوشته خوکه و در سایر موارد نیز ذبح شرعی نشده. برای همین اکثرا گیاهخوار شدن یا ماهی می خورن.

این رو بابت این گفتم که اگر براتون مهمه مسئله هزینه برای غذا رو هم در نظر بگیرید و روی غذای دانشگاه حساب باز نکنید

موفق باشید
    از میان کسانی که برای دعای باران به بیابان می روند تنها کسانی ایمان دارند که با خود چتر همراه دارند.

*هیچ کجای دنیا وطنم ایران نمیشه.

Member
    رشته و دانشگاه

Thumbs up پاسخ : سوالات در مورد زندگی در فنلاند

نقل قول نوشته اصلی توسط moeinian نمایش پست ها
    سلام

در مورد غذای دانشگاه نوشتید. از طرفی در مورد ماه رمضون هم نوشتید. گفتم شاید براتون مهم باشه
    مسئله هزینه برای غذا رو هم در نظر بگیرید و روی غذای دانشگاه حساب باز نکنید
    سلام، ممنون از نکته ای که اشاره کردید و البته که برام مهمه
    اتفاقا امروز داشتم رستورانای شهر رو هم نیگاه می کردم که تخفیف دانشجویی دارند. البته از غذای چینی و گیاه خوارا و ... بگیر تا غذاهای گوشتی و پر ملات موجود بود. ولی مثلا یه نمونش یه پیتزا فروشی بود که تمام مواد استفاده شده رو هم نوشته بود
    http://www.rax.fi

http://www.pizzamaster.fi

این سایت https://www.lyyra.fi مربوط به کارت تخفیف دانشجویی و می تونید لپ تاپ- سلمونی و ...هم جستجو کنید
    آماده شدن کارت دانشجویی مخصوص تخفیف و ... یه 3 هفته ای طول میکشه که تا اون موقع با یه گواهی از انجمن دانشجویی می شه از تخفیف ها (مثلا توی هزینه بلیط اتوبوس ....) استفاده کرد
    رنج قیمت غذای بیرون از 5 یورو هست تا 10 12 یورو - نسکافه و ... 1.5 یورو- کیک و کلوچه هم 2-2.5 یورو

بحث های دینی تو همین فروم هست. به هر حال من در مواردی شنیدم ذبح اسلامی هم خیلی در شرایط بهداشتی انجام نمی شه (البته نه همشون! ) همین مرغ هایی که ما نوش جان می کنیم توی ایران. از دوستی شنیدم کافیه یک بار مراجعه کنیم به کشتارگاه و دیگه تا آخر عمر گیاه خوار بشیم
    شهری هم که من هستم خدا بده برکت غنی از هندی و پاکستانیه
    حالا طبق نظر برخی مراجع حتی خوردن گوشت با ذبح دیگرو به اندازه ای که از فقدان پروتئین نمیریم رو بدون مشکل دونستن. یه نکته خیلی برام جالب بود، نمی خوام از اصل مطلب منحرف بشیم ولی یکی از مراجع سر شناس تو سایت رسمی خودشون در جواب سوالی گفته بودن شما برای ادامه تحصیل می تونید حجاب رو هم رعایت نکنید! (دیگه اینجاش بر می گرده به خود آدم. کسایی حتی سفر به فنلاند رو حرام دونسته بودن !!! منظورم به هیچ وجه بی غید و بندی نیست ولی اسلام هم عقل و خرد آدمی رو هم محترم دونسته)
    شهر ها متفاوته ولی اغلب فروشگاه هایی هم هستند که گوشت به ذبح عربی اسلامی دارند.
    من به ورزش ماهیگیری هم علاقه دارم و از قراره معلوم میشه با 5- 6 یورو گواهی ماهیگیری رو گرفت و با دوستان دل (خالی) رو زد به دریا ....

در مجموع برای ترم اول برنامه درسی زیاد فشرده نیست ولی وقتی کار توی آزمایشگاه، آمادگی برای امتحانها . کارای معمول خونه (نظافت. شستشو ...) رو اضافه کنیم وقتمون پر میشه و با شناختی که از خودم دارم کافیه شروع به آشپزی کنم تا آشپزخونه تبدیل بشه به بازار شام ....(از نظر شلوغ پلوغیش)
    به هرحال مردان امروز، آشپزان فردا

در مورد گواهی رانندگی یه سوالم از Ashymashy داشتم
    اینکه اگه گواهی بین المللی یا ترجمه رسمی گواهی رانندگی رو داشته باشیم آیا بازم باید دوره های تئوری رو مجددا طی کنیم؟ بر خلاف کانادا تا اونجا که من دیدم قیمت ماشین در فنلاندزیادم ارزون نبود.

ممنون
    ویرایش توسط izak : July 9th, 2010 در ساعت 09:49 PM

Junior Member

در مورد گواهی رانندگی یه سوالم از Ashymashy داشتم
    اینکه اگه گواهی بین المللی یا ترجمه رسمی گواهی رانندگی رو داشته باشیم آیا بازم باید دوره های تئوری رو مجددا طی کنیم؟ بر خلاف کانادا تا اونجا که من دیدم قیمت ماشین در فنلاندزیادم ارزون نبود.

ممنون
    مگه فنلاند جزو اتحادیه اروپا نیست؟پس باید قیمت ماشین توش مثل بقیه اروپا باشه.قیمت ماشین تو اروپا هم با آمریکا یا کانادا در یه حده.ممکنه یه سایت که قیمت ماشین تو فنلاند رو می ده معرفی بفرمایید؟

Member
    رشته و دانشگاه

سلام
    این سایت رو برای ماشین تو فنلاند پیدا کردم
    http://www.ooyyo.com/used-cars/finland
    ولی برای کانادا هم سایت زیاده. یکی قبلا بود که الان نتونستم پیدا کنم (فعلا چند روری اینترنتم دایال آپه) ولی یاد دارم که می شد با 17 هزار دلار یه مرسدس کلاس E محصول 2006 رو خرید

در مورد ماشین این رو هم باید اضافه کنم که جدا از هزیته های نگهداری و سوخت مالیات هم داره و تازه باید یه هزینه بیمه خودرو هم بپردازید که اگه قصد موندن دراز مدت در فنلاند رو ندارید بهتر برای مسافرت ها از car pooling (کرابه خودرو) استفاده کنید

Junior Member fafa1361 آواتار ها

این سایت https://www.lyyra.fi مربوط به کارت تخفیف دانشجویی و می تونید لپ تاپ- سلمونی و ...هم جستجو کنید
    آماده شدن کارت دانشجویی مخصوص تخفیف و ... یه 3 هفته ای طول میکشه که تا اون موقع با یه گواهی از انجمن دانشجویی می شه از تخفیف ها (مثلا توی هزینه بلیط اتوبوس ....) استفاده کرد
    بّبخشید می تونم بدونم که آیا این سایتی که بالا معرفی کردین واسه کل فنلانده یا فقط واسه شهر شماس؟ من تورکو میرم و می خوام بدونم که می تونم لپ تاپ اپل رو که 10% تخفیف هم داره از اونجا بخرم؟ ممنون می شم راهنماییم کنین..
    ما همان چیزی هستیم که می اندیشیم
    هستی ما با افکارمان شکل میگیرد
    و دنیامان را با اندیشه هامان می سازیم.

برچسب‌های این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)