صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 26

موضوع: مباحث درسی رشته ژنتیک

ApplyAbroad Hero mohmad0014 آواتار ها

پیش فرض مباحث درسی رشته ژنتیک

در مورد فرایند DNA replication یه توضیحات مختصر و ساده می خواهم

در مورد این ویدیو هم یه توضیحاتی بدهید www.youtube.com/watch?v=teV62zrm2P0

در مورد اصطلاحات آن هم اگر توضیح دهید ممنون می شوم

Senior Member

پیش فرض پاسخ : DNA replication

You can find a very simple and general description here: http://en.wikipedia.org/wiki/DNA_replication
    If you need scientific details you should find them in any molecular biology textbook.

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    Molecular Biology & Genetic Engineering/ UPM

پیش فرض پاسخ : DNA replication

نقل قول نوشته اصلی توسط mohmad0014
    در مورد فرایند DNA replication یه توضیحات مختصر و ساده می خواهم

در مورد این ویدیو هم یه توضیحاتی بدهید www.youtube.com/watch?v=teV62zrm2P0

در مورد اصطلاحات آن هم اگر توضیح دهید ممنون می شوم
    سلام آقا محمد

این فرایند DNA replication که اینجا نشون داده شاید 2 دقیقه بیشتر نیست ولی خیلی پیچیده تر از این حرفاست. خودش چند جلسه کار میبره با توجه به این که من که اصلا از سطح اطلاعات شما در زمینه یه بیولوژی ملکولی چیزی نمیدونم با این حال یه توضیحاتی میدم امیدوارم به دردتون بخوره:

همانندسازی یا DNA replication: سنتز DNA از روی DNA قالب یا الگو

DNA هلیکاز: انزیمی که باعث جدا شدن پیوند های هیدروژنی در باز های مکمل 2 رشته‌ی DNA میشود.

Single Strand Binding Protein(SSBP): پروتین هایی که به نواحی یه دنا تک رشتییه وصل شده و از تشکیل مجدد دنا 2 رشتییه یا از به هم پیوستان 2 رشته‌ی باز شده یه ملکول دنا هنگام هماند سازی جلوگیری میکند.

Leading Strand: رشته ای از DNA که به صورت پیوسته از روی دنا ساخته میشود. از 5' به 3'.
    Lagging Strand: رشته از DNA که به صورت نا پیوسته از روی رشته‌ی الگو ی پیرو ساخته میشود. پلیمریزاسیون این رشته گسسته و به صورت قطعات اوکازکی میباشد از 5' به 3'.

قطعات اوکازکی: قطعات مجزای DNA در رشته‌ی پیرو را گویند. در یوکاریوت ها طولی برابر 100 تا 200 نوکلئوتید دارد.

RNA پریماز: آنزیمی که سنتز RNA پرایمر را به عهده دارد.

RNA پرایمر: رشته‌ی رهبر و قطعات اوکازکی هر کدام با قطعات کوچکی از RNA به نام RNA پرایمر شروع میشوند.

پلیمراز ها: آنزیم های مسول همانند سازی DNA

DNAلیگاز: اتصال دهنده‌ی قطعات اوکازکیه اصلاح شده.

ApplyAbroad Senior Veteran
    erfan1985 آواتار ها

پیش فرض دروس مربوط به رشته ژنتیک

کسی میدونه دانشجویان دکتری ژنتیک پزشکی چه کتابهایی رو در طول تحصیل می خونن؟ اگه ممکنه اسم کتابها رو میخوام

ApplyAbroad Veteran
    Royal2009 آواتار ها

پیش فرض پاسخ : دروس مربوط به رشته ژنتیک

سايت دانشكده پزشكي _گروه ‍ژنتيك پزشكي دانشگاه تهران را ببينيد ممكنه اطلاعات كلي بتونيد كسي كنيد. در هر صورت: چيزي بيشتر از اوني كه در كنكور وروديش ياد مي گيرند كسب نخواهند كرد.!
    دروسي مانند: سيتوژنتيك، ژنتيك جمعيت ، ژسرطان، ژنتيك مولكولي پيشرفته و...

سيلابس هاي خارج هم تقريبا همينه چون ايران كپي آمريكاس . البته خوب اونجا ها كيفيت آموزش بيشتره
    ویرایش توسط erfan1985 : May 31st, 2014 در ساعت 09:18 PM
    هیچ به فردا نیاندیش!!..فردا اندیشه ای برای خود دارد!!..رنج هر روز برای آن روز کافی است!!..

erfan1985 آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط Royal2009 نمایش پست ها
    سايت دانشكده پزشكي _گروه ‍ژنتيك پزشكي دانشگاه تهران را ببينيد ممكنه اطلاعات كلي بتونيد كسي كنيد. در هر صورت: چيزي بيشتر از اوني كه در كنكور وروديش ياد مي گيرند كسب نخواهند كرد.!
    دروسي مانند: سيتوژنتيك، ژنتيك جمعيت ، ژسرطان، ژنتيك مولكولي پيشرفته و...

سيلابس هاي خارج هم تقريبا همينه چون ايران كپي آمريكاس . البته خوب اونجا ها كيفيت آموزش بيشتره
    آره اینا رو میدونم. کتابهایی مثل امری تامپسون کونور و ..... رو که واسه کنکور ورودی می خونن رو خبر دارم. ولی بعد از اینکه قبول شدن درسته که مثلا دوباره سیتوژنتیک دارن، ولی این با اونی که تو دوران مستر گذروندن فرق داره. بهش می گن سایتوژنتیک پیشرفته.
    من می خواستم بدونم اینا چه کتابهایی رو می خونن. آیا کتابهاشون با اونهایی که من گفتم متفاوته؟ آخه اینها که من گفتم همه ترجمه شده ولی من شنیدم کتابای ترجمه نشده می خونن!!!
    ویرایش توسط erfan1985 : May 31st, 2014 در ساعت 09:23 PM

ApplyAbroad Veteran
    Royal2009 آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط erfan1985 نمایش پست ها
    آره اینا رو میدونم. کتابهایی مثل امری تامپسون کونور و ..... رو که واسه کنکور ورودی می خونن رو خبر دارم. ولی بعد از اینکه قبول شدن درسته که مثلا دوباره سیتوژنتیک دارن، ولی این با اونی که تو دوران مستر گذروندن فرق داره. بهش می گن سایتوژنتیک پیشرفته.
    من می خواستم بدونم اینا چه کتابهایی رو می خونن. آیا کتابهاشون با اونهایی که من گفتم متفاوته؟ آخه اینها که من گفتم همه ترجمه شده ولی من شنیدم کتابای ترجمه نشده می خونن!!!
    واسه شما كه پزشكيد ممكنه دروس دكترا جديد باشه ولي واسه بچه هاي مستر اكثرا تكراري ست! و گاهي هم كلافه كننده! سايتو ‍ژنتيك پيشرفته هم فقط در حده اسمه! خبري از پيشرفته نيست.

شما منابع ورودي دكترا را منظورتون است؟
    اما،در دوره دكترا معمولا چيزاي كه سر كلاس درس مي دهند را مي خوانند فقط هدف پاس كردنه!
    ویرایش توسط erfan1985 : May 31st, 2014 در ساعت 09:23 PM
    هیچ به فردا نیاندیش!!..فردا اندیشه ای برای خود دارد!!..رنج هر روز برای آن روز کافی است!!..

Junior Member

عرفان جان اگه منظور دوران تحصيله ايناست
    دروس كمبود يا جبراني دوره دكتري (Ph.D) ژنتيك پزشكي: ژنتيك انساني-ژنتيك مولكولي -سيتوژنتيك -مهندسي ژنتيك(1) -ايمونوژنتيك-ژنتيك سرطان(1)-انسان شناسي-ژنتيك جمعيت -ژنتيك پزشكي -ژنتيك رفتاري-روش تحقيق-آمار و احتمالات.
    دروس تخصصي دوره: ژنتيك پزشكي (1)- ژنتيك پزشكي (2)-ژنتيك جمعيت پيشرفته-سيتوژنتيك-سيتوژنتيك مولكولي پيشرفته-ژنتيك مولكولي پيشرفته-مهندسي ژنتيك(2)-ژنتيك سرطان (2)-پزشكي مولكولي پيشرفته-ژنتيك ايمني پيشرفته

erfan1985 آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط drnouri نمایش پست ها
    عرفان جان اگه منظور دوران تحصيله ايناست
    دروس كمبود يا جبراني دوره دكتري (Ph.D) ژنتيك پزشكي: ژنتيك انساني-ژنتيك مولكولي -سيتوژنتيك -مهندسي ژنتيك(1) -ايمونوژنتيك-ژنتيك سرطان(1)-انسان شناسي-ژنتيك جمعيت -ژنتيك پزشكي -ژنتيك رفتاري-روش تحقيق-آمار و احتمالات.
    دروس تخصصي دوره: ژنتيك پزشكي (1)- ژنتيك پزشكي (2)-ژنتيك جمعيت پيشرفته-سيتوژنتيك-سيتوژنتيك مولكولي پيشرفته-ژنتيك مولكولي پيشرفته-مهندسي ژنتيك(2)-ژنتيك سرطان (2)-پزشكي مولكولي پيشرفته-ژنتيك ايمني پيشرفته
    همه اینا رو میدونم. کتابهای مرجعی که واسه این درسها میخونن رو میخواستم.
    ضمنن فکر کنم چند تا اشتباه هم تو اینا هست. پزشکی مولکولی پیشرفته تو این رشته نداریم!
    ویرایش توسط erfan1985 : May 25th, 2011 در ساعت 11:12 AM

erfan1985 آواتار ها

با سلام مجدد
    دوستان ممکنه بگن که واسه کنکور ژنتیک پزشکی از چه منابعی استفاده کنیم؟

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)