نقل قول نوشته اصلی توسط erfan1985 نمایش پست ها
خب، به این post doc ها بیشتر از ماهی 2-3 هزار دلار حقوق میدن مگه؟
تقریبا همون در امدی که استاد دانشگاه تو ایران داره. البته با مفت خوری فراوان. تو ایران استادها کار خاصی به جز خوندن از روی اسلاید انجام نمیدن!! فکر نکنم اونجا هم استاد به همین شکل داشته باشیم. هر دکتری هم که جذب مراکز تحقیقات و صنعت نمی شه. لطفا به لینک زیر از مجله اکونومیست در مورد phd توجه کنید:
http://www.economist.com/node/17723223 (البته *****ه، باید با ***** شکن بازش کنی)

این مقاله مربوط به دسامبر 2010 است . اگه حوصله داری تا اخرش بخون. وضع روشنی از اوضاع کار قشر تحصیل کرده در اون طرف همراه با آمار و ارقام ارایه میده.
اولا مقاله ای که لینکشو گذاشتید خوندم. این بحث هم احتمال می دم به این تاپیک مربوط نمی شه و مدیر محترم صلاح دیدن پاک کنن.
مگه تو ایران همه اونایی که ژنتیک دکترا و فوق می گیرن هیئت علمی می شن و بقول شما با مفت خوری 2-3 میلیون درامد دارن؟ شما می شه منبع رسمیتو بگی که تو ایران این رشته ها درامد و بازار بهتری دارن؟ یا رقبای کمتری دارند (اصلا به چی و کی می گین رقیب برای من جالبه که بدونم )من بعنوان کسی که زمینم همین بوده، و دوستان زیادی دارم که ژنتیک، بیوتکنولوژی و رشته های مرتبط تو فیلدهای مختلف در سطح کارشناسی، ارشد و دکترا خوندن و اساتید زیادی می شناسم، بازار کار مناسبی تو ایران ندیدم، حتی برای هیئت علمی شدن خیلی موانع وجود داره و اینجا هم غیر اشباع نیست. شما چطور فکر می کنید این رشته ها تو ایران بازار کار و درامد بهتری دارتد و رقابت کمتره درحالیکه ما تحریم هستیم و اگه بخواهید من خیلی تخصصی وارد بحث می شم که ما حتی چه مواد اولیه آزمایشگاهی در زمینه ژنتیک و .... نمی تونیم وارد کنیم یا از کشورهای جهان سوم وارد می کنیم که مشکلات کیفیتی و ....دارن.و حتی کسانی رو می شناسم که شرکت زدن ولی بجایی نرسیدن (با اینحال من منکر وجود تعداد نادر افراد موفق در کشور در این زمینه ها نمی شم)
من هیچ نظری نمی دم که خارج از ایران مثلا تو آلمان یا امریکا این رشته ها چه بازار کاری دارن چون منبع موثقی ندارم، در مورد ایران هم از تجربیات چندسالم گفتم و اگه شما طبق سند رسمی حرفتونو بمن ثابت کنید کاملا تسلیمم. ضمنا مقالتون ربطی به این بحث و اینکه ژنتیک تو ایران بازار کار بهتر داره نداشت، یه بحث کلی و صحیح درباره دکتری است که کاملا هم درسته اما چیزی رو درباره صحبت شما توجیه نمی کنه.

پ ن: متاسفانه می شنوم که بخاطر مسائلی مثل کلاس این رشته ها و جذابیت و نو بودنشون بعضی اساتید و بعضی افراد تصوراتی در حد خیال برای دانشجوها ایجاد می کنن. من که تو معتبرترین مراکز ژنتیک ایران کار کردم امکانات و علمی ندیدم که قابل رقابت هم باشه، اما در کل هم منظورم این نیست که علاقم به این رشته ها کم شده یا ارزشمند نیستن.