صفحه 22 از 35 نخستنخست ... 121314151617181920212223242526272829303132 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 211 تا 220 , از مجموع 345

موضوع: تحصیلات تکمیلی در علوم پايه پزشكي (Msc & PhD)

ApplyAbroad Senior Veteran
    erfan1985 آواتار ها

پیش فرض پاسخ : تحصیلات تکمیلی در علوم پايه پزشكي (Msc & PhD)

نقل قول نوشته اصلی توسط magnolia1990 نمایش پست ها
    سوالم رو خیلی کلی پرسیدم.
    من فارغ التحصیل کارشناسی بیولوژی هستم. بهتره اینطور بپرسم که برای ارشد اگر بیوشیمی بالینی رو در ایران بخونم برای دکترا می تونم پذیرش بگیرم یا با مشکل مواجه میشم؟ یا اینکه بهتر و راحت تر اینه که برای ارشد همین رشته اپلای کنم؟
    واقعا ممنوم میشم اگر کسانی که اطلاعات دارند به من پاسخ بدند.
    phd بیوشیمی در اکثر دانشگاهها وجود داره اما بالینی نیست، یعنی به اون شکل که تو ایران دوره های ازمایشگاه تشخیصی و کلینیک می گذرونن نداریم.
    فاند هم دارن و برای دکتری هم به مشکل بر نخواهید خورد اگر ایران مستر بخونید.

نقل قول نوشته اصلی توسط erfan1985 نمایش پست ها
    phd بیوشیمی در اکثر دانشگاهها وجود داره اما بالینی نیست، یعنی به اون شکل که تو ایران دوره های ازمایشگاه تشخیصی و کلینیک می گذرونن نداریم.
    فاند هم دارن و برای دکتری هم به مشکل بر نخواهید خورد اگر ایران مستر بخونید.
    خیلی ممنون از شما. پس رشته هایی که تحت عنوان Clinical Biochemistry ارایه میشن چی؟ و اگر کلینیکی نیست در صورت گرفتن PhD در خارج از ایران (تو یکی از دانشگاه های مورد تایید) برای گرفتن مجوز آزمایشگاه در ایران به مشکل بر میخورم و باید دوره های بیشتر یا آزمون بگذرونم؟
    و اگر بخوام در همون کشور کار کنم دیگه نمیشه کار های کلینیکی کرد؟ حدودا چقدر طول می کشه تا کسی که اونجا خونده بتونه کارای کلینیکی رو شروع کنه همون جا مثلا در کانادا یا امریکا؟

erfan1985 آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط magnolia1990 نمایش پست ها
    خیلی ممنون از شما. پس رشته هایی که تحت عنوان Clinical Biochemistry ارایه میشن چی؟ و اگر کلینیکی نیست در صورت گرفتن PhD در خارج از ایران (تو یکی از دانشگاه های مورد تایید) برای گرفتن مجوز آزمایشگاه در ایران به مشکل بر میخورم و باید دوره های بیشتر یا آزمون بگذرونم؟
    و اگر بخوام در همون کشور کار کنم دیگه نمیشه کار های کلینیکی کرد؟ حدودا چقدر طول می کشه تا کسی که اونجا خونده بتونه کارای کلینیکی رو شروع کنه همون جا مثلا در کانادا یا امریکا؟
    اکثرا فلوشیپ هستن. اگه یه سرچ تو گوگل کنید متوجه میشید. یعنی یه دوره دو - سه ساله برای کسانی که میخوان ازمایشگاههای تشخیصی رو مدیریت کنند. برای ورود به این دوره ها باید مدرک MD و یا PhD در رشته های مرتبط داشته باشید.
    به هر حال وزارت بهداشت با phd های خارج خیلی خوب کنار نمیاد و همه چی بستگی داره و نمیشه نظر داد که بهتون اجازه تاسیس ازمایشگاه خواهند داد یا نه. چون اشخاصی بودن که از خارج اومدن و اجازه ازمایشگاه هم گرفتن. مشکل اینه که در دوره phd خارج از کشور بر عکس ایران آموزشی جهت اداره آزمایشگاه درمانی تشخیصی بهتون نمیدن، از اون لحاظ ممکنه خودتون بعدها دچار مشکل بشید برای اداره ازمایشگاه. مگر اینکه کمبودها رو جور دیگه ای جبران کنید. می تونید با وزارت بهداشت چک کنید که در شرایط مشابه شما ایا براتون دوره خاصی میذارن یا نه؟
    برای انجام کارهای کلینیکی باید دوره فلوشیپ رو بگذرونید که اونم بسیار رقابتی هست.
    در مورد کانادا:http://www.cscc.ca/en/academy/training.html

و این هم یک نمونه از این فلوشیپ ها در دانشگاه کالیفرنیا: http://labmed.ucsf.edu/education/fel...chemistry.html

به برنامه اموزشی ایران هم نگاه کنید. 204 ساعت کارورزی ازمایشگاه تشخیصی دارن که مشابهش رو جایی نمیتونید پیدا کنید.
    http://education-old.tums.ac.ir/content/?contentID=128
    ویرایش توسط erfan1985 : July 25th, 2013 در ساعت 03:33 AM

Junior Member

تحصیلات تکمیلی در علوم پایه مرتبط با جراحی قلب

با سلام خدمت دوستان عزیز . من مدرک فوق تخصص جراحی قلب دارم از ایران.ایا امکان اخذ مدرک phd مرتبط با رشته کاریم که جراحی قلبه ازدانشگاه های معتبر نظیر کانادا برای من وجود دارد؟اگر پاسخ مثبته روند اخذ پذیرش و معادل سازی مدرک من چگونه است؟کدام دانشگاه رو شما توصیه میکنید؟ایا پس از اخذ phd امکان کارو استخدام با ان درمراکز تحقیقاتی و دانشگاه های کانادا بطور مثال وجود دارد؟طول مدت تحصیل برای من چقدر خواهد بود؟ ایا شرط سنی دارد؟ایا برای شروع دوره PHD پیش شرطی وجود دارد؟ ضمنا من قبل از اخذ مدرک فوق تخصص جراحی فلب مدرک تخصص جراحی عمومی رو داشتم.بسیار سپاسگذارم از زحمتی که در جواب دادن متحمل میشوید.همگی موفق باشید.

Junior Member

سلام با توجه به اینکه بتازگی جذب هیئت علمی دانشگاه شده ام هنوز مقاله ای ندارن ضمنا در طی دوران اخذ مدرک تخصص و فوق تخصص ما چیزی بنام معدل تداریم ملاک رضایت مندی استادان و کار عملی خود ما در اطاق عمل و امتحانات فاینال برای اثبات توانایی تئوری و اخذ بورد تخصص و فوق تخصص میباشد.معدل دوران عمومی من دقیق یادم نیست ولی میدونم B هست .من تا بحال امتحان زبان ندادم ولی با توجه به داشتن base زبان میدونم میتونم با چند ماه خوندن و پشتکار اون رو هم بگیرم. متشکر و سپاسگذارم

erfan1985 آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط cardiac نمایش پست ها
    سلام با توجه به اینکه بتازگی جذب هیئت علمی دانشگاه شده ام هنوز مقاله ای ندارن ضمنا در طی دوران اخذ مدرک تخصص و فوق تخصص ما چیزی بنام معدل تداریم ملاک رضایت مندی استادان و کار عملی خود ما در اطاق عمل و امتحانات فاینال برای اثبات توانایی تئوری و اخذ بورد تخصص و فوق تخصص میباشد.معدل دوران عمومی من دقیق یادم نیست ولی میدونم B هست .من تا بحال امتحان زبان ندادم ولی با توجه به داشتن base زبان میدونم میتونم با چند ماه خوندن و پشتکار اون رو هم بگیرم. متشکر و سپاسگذارم
    جناب دکتر موقعیت شما در ایران بسیار مناسب هست و شاید لازم باشه بیشتر فکر کنیید قبل از مهاجرت.
    محدودیت سنی وجود نداره.

در کانادا دوره های رزیدنتی و فوق شما رو به عنوان مدرک تحصیلی و یا سوابق تحصیل لحاظ نمی کنند. اینها رو میتونید جز سوابق کاریتون مطرح کنید. شما عملا با مدرک پزشک عمومی اقدام خواهید کرد. از اونجایی که مدرک فوق لیسانس ندارید ( و اینجا مدرک پزشکی رو معادل فوق نمیدونن) در اکثر موارد پزشکهایی که میخوان وارد تحقیقات بشن از فوق لیسانس شروع میکنن. بعد از مدتی امکان تبدیل به phd هست اما خوب نسیه هست. در موارد نادری دیده شده که پزشکان پذیرش phd گرفته باشن که البته همش به قوانین دانشگاههای مختلف و نوع رشته بستگی داره.
    phd های مرتبط با رشته شما هم وجود داره. برای جستجوی رشته ها در کانادا از لینک زیر استفاده کنید. امکان جستجو با key word هم داره:
    http://oraweb.aucc.ca/showdcu.html

دقت کنید که اصولا بهتره دنبال استادهایی بگردید که در زمینه های مورد علاقه شما کار میکنن و بهشون ای میل بزنید. مثلا کسایی که کارهای تحقیقاتی کلینیکال در زمینه کاردیو انجام میدن. ممکنه شما رشته ای تحت عنوان cardiovascular science پیدا کنید (که اتفاقا دانشگاه ما هم داره) اما همشون روی موش و سلول و animal model ، و فیزیولوژی مولکولی و.... کار میکنن. (البته اینو گفتم چون پزشک هستید و ممکنه از این کارها خوشتون نیاد، وگرنه که هیچی!!!) دقت کنید که استادی که ازش پذیرش میگیرید چه کاری میکنه. چون phd یه مسیر 4-5 ساله یا بیشتر نیاز داره و تغییر استاد یا رشته هم دردسر داره. روش پذیرش هم که زیاد بحث شده و تو سایت هر دانشگاهی توضیح داده.

به عنوان مثال دانشگاه کلگری رشته ای داره به نام cardiovascular and respiratory science که در لینک زیر توضیح داده که چه باید بکنید برای پذیرش:
    http://www.ucalgary.ca/crs_gse/prospectivestudents تا جایی که من دیدم ننوشته الزاما باید فوق لیسانس داشته باشید. ممکنه بتونید مستقیما برای دکتری اقدام کنید.

دوره دکتری هم به تز شما بستگی داره. معمولا بین 4-5 سال حد اقل طول میکشه بسته به اینکه چقدر شما کار کنی و چقدر تز شما خوب پیش بره.... مشکلات پیش بینی نشده همیشه هست و ممکنه باعث طولانی تر شدن کار بشه. مثل دوره رزیدنتی نیست که پس از گذروندن دوره های با طول زمانی مشخص در بیمارستان و چند تا امتحان بورد تموم کنید.

کار هم بعدش وجود داره. نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دکتری در کانادا حدود 2% هست که از میانگین جامعه (5%) بسیار کمتره. متوسط حقوق هم 100 هزار دلار هست در سال بسته به اینکه کجا کار کنید و چه کاری کنید. که حقوق خوبی هست اما به حقوق الان شما احتمالا نمیرسه!
    معمولا فارغ التحصیلان phd چندین سال برای افزایش تجربه دوره های تحقیقاتی به نام post doc میگذرونن تا اینکه کار دلخواه رو پیدا کنن. حقوق این دوره ها 40-60 هزار تا هست. حقوق یه phd مشغول به کار واقعی از 70 هزار در سال شروع میشه و تا 150 هم ممکنه برسه در سال.

موفق باشید

Junior Member

سلام دانشجوی زیست هستم قصد دارم واسه دکترا برم کانادا ولی ارشد ایران میخونم.بین رشته های ژنتیک مولکولی،ژنتیک پزشکی، بیوتکنولوژی،ایمونولوژی،هم اتولوژی کدوم رشته بازار کار بهتر و مطمان تری داره تو کانادا؟ میزان درآمد و شکل کار این رشته ها چطوره؟

erfan1985 آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط dn2 نمایش پست ها
    سلام دانشجوی زیست هستم قصد دارم واسه دکترا برم کانادا ولی ارشد ایران میخونم.بین رشته های ژنتیک مولکولی،ژنتیک پزشکی، بیوتکنولوژی،ایمونولوژی،هم اتولوژی کدوم رشته بازار کار بهتر و مطمان تری داره تو کانادا؟ میزان درآمد و شکل کار این رشته ها چطوره؟
    در کل شاید چندادن فرقی نباشه. کلا هر چه قدر که کار شما کاربردی تر باشه بازارکار بهتر خواهد بود. به عنوان مثال بیوتک در این بین شاید از ژنتیک مولکولی بهتر باشه. البته دقت کنید که اسم رشته اهمیت چندانی نداره در مقابل پایان نامه شما. در دوره دکتری چیزی که یاد میگیرید و ازش بعدها استفاده خواهید کرد وابسته به پایان نامه شما هست نه کلیت مدرک. سعی کنید استاد و دپارتمانی رو پیدا کنید که کارهای کاربردی تر و نون و اب دار تری انجام میدهند.
    از نظر درامدی هم چندان متفاوت نیستن. اگر وارد اکادمی بشید درامد کمتر و در صنعت درامد بیشتر خواهد بود.
    واقعیت رایج راجع به phd این هست که درامد و موقعیت شغلی خوبی دارند. اما با توجه به طولانی بودن دوره و دیر بازده بودن اونها شاید phd خوندن برای هرکسی مقرون به صرفه نباشه. و یه جورایی میتونه اتلاف وقت تلقی بشه. برای کسایی که از کشورهای جهان سوم میان و از phd برای مهاجرت و تطابق با جامعه اینجا استفاده میکنن معمولا گزینه های دیگه کمتر مطرح میشه.

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط erfan1985 نمایش پست ها
    در کل شاید چندادن فرقی نباشه. کلا هر چه قدر که کار شما کاربردی تر باشه بازارکار بهتر خواهد بود. به عنوان مثال بیوتک در این بین شاید از ژنتیک مولکولی بهتر باشه. البته دقت کنید که اسم رشته اهمیت چندانی نداره در مقابل پایان نامه شما. در دوره دکتری چیزی که یاد میگیرید و ازش بعدها استفاده خواهید کرد وابسته به پایان نامه شما هست نه کلیت مدرک. سعی کنید استاد و دپارتمانی رو پیدا کنید که کارهای کاربردی تر و نون و اب دار تری انجام میدهند.
    از نظر درامدی هم چندان متفاوت نیستن. اگر وارد اکادمی بشید درامد کمتر و در صنعت درامد بیشتر خواهد بود.
    واقعیت رایج راجع به phd این هست که درامد و موقعیت شغلی خوبی دارند. اما با توجه به طولانی بودن دوره و دیر بازده بودن اونها شاید phd خوندن برای هرکسی مقرون به صرفه نباشه. و یه جورایی میتونه اتلاف وقت تلقی بشه. برای کسایی که از کشورهای جهان سوم میان و از phd برای مهاجرت و تطابق با جامعه اینجا استفاده میکنن معمولا گزینه های دیگه کمتر مطرح میشه.
    مگه طول دورش چند ساله؟ طبق چیزی که شما گفتید اگه یک نفر فرضا ژنتیک باشه پایان نامش بیشتر راجع به هماتو باشه میتونه آزمایشگاه هماتو بزنه؟

erfan1985 آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط dn2 نمایش پست ها
    مگه طول دورش چند ساله؟ طبق چیزی که شما گفتید اگه یک نفر فرضا ژنتیک باشه پایان نامش بیشتر راجع به هماتو باشه میتونه آزمایشگاه هماتو بزنه؟
    در هیچ جای دنیا با مدرک phd نمیشه آزمایشگاه تشخیص طبی زد. اگر میخوایید ازمایشگاه طبی بزنی باید تو ایران phd بخونی. دوره phd چهار- پنج سال هست حداقل.
    منظور من تکنیکهایی بود که در حین انجام دادن تزش یاد گرفته! مثلا اگه تکنیکهای مولکولی یاد گرفته شاید بتونه بعدا تو کمپانی هایی که کارهای مولکولی می کنن کار کنه. و یا اگر social skill و communicational skill یاد گرفته میتونه به عنوان ویزیتور یه کمپانی استخدام شه.......