صفحه 6 از 35 نخستنخست 12345678910111213141516 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 51 تا 60 , از مجموع 345

موضوع: تحصیلات تکمیلی در علوم پايه پزشكي (Msc & PhD)

ApplyAbroad Senior Veteran
    erfan1985 آواتار ها

پیش فرض پاسخ : ادامه تحصيل در PHD علوم پايه پزشكي

نقل قول نوشته اصلی توسط redshadow نمایش پست ها
    سلام.

من رشتم علوم آزمایشگاهی هست و میخوام برای هماتو برم خارج از کشور؟ آیا همچین رشته ای توی ارشد هست یا نه ؟

در مورد سوال دوستان هم باید بگم که بله بعضی رشته ها هستند که میتوانند تک رشته ای آزمایشگاه بزنن مثل دکتری هماتولوژی. ولی ایمنی و غیره نه و باید شریک بشن یا فقط بخشی بزنن که اصلا ب صرفه نیست البته پاتولوژیست ها هم میتونن به تنهایی آزمایشگاه تشخیص طبی بزنن که واقعا مورد مخالفت ما همه جامعه علوم آزمایشگاهی ها از کاردان تا دکترا هست و به نوعی این را حق خودمون میدونیم و نه پاتالوژیست ها که همش هم به دلایل فنی و آزمایشگاهی برمیگرده.
    البته ارشد قارچ شناسی هم میتونه فقط آزمایشگاه تشخیص بیماریهای قارچی بزنه و نه چیز دیگه ای.

اگه کسی آئین نامه وزارت بهداشت در مورد تاسیس آزمایشگاه را میخواد به تاریخ مرداد 87 با امضا دکتر لنکرانی میتونه به من میل بده تا براش بفرستم اینجا انگار نمیشه اتچ کرد. ( farzad.persia@gmail.com )

به سوال من هم پاسخ بدید میشه برای ارشد هماتو از ایران رفت یا خیر ؟
    100% این رشته هست. باید جستجو کنی تا پیدا بشه.
    phd هماتولوژی هم تا جایی که من میدونم اگه تنها باشه فقط میتونه تستهای هماتو رو انجام بده.
    پروانه آزمایشگاه فقط دست phd و پاتولوژیست هست. حالا کاردان این وسط چرا اعتراض داره؟! شما که انتظار نداری یه فوق دیپلم پروانه آزمایشگاه داشته باشه؟ ضمنن دکتری حرفه ای علوم آزمایشکاهی شاید 15 ساله که ارایه نمیشه. Phd اون رو هم در ایران نداریم. اونهایی هم که قدیمی هستن همه آزمایشگاشون دایره. آیا اونها هم اعتراض دارن؟
    ما تو دنیا دو جور پاتولوژی داریم.1-جنرال و 2- آناتومیک. اولی در طول تحصیل با اصول تمامی تستهای طبی (پاتو ،هماتو، ایونو، بیوشیمی، باکتری و .....) آشناست و شاید هزاران تست تشخیصی ( به عنوان آموزش اجباری در طول دوره 4 ساله) انجام بده. در حالی که phd فقط کار پژوهشی میکنه و حتی این پژوهش میتونه بی ربط به تشخیص طبی باشه. {گرچه در ایران phd ها یه دوره چند ماهه آزمایشگاه میگذرونن}
    دومی هم فقط پاتولوژی و بافت کار کرده.
    اولی اجازه داره تمام تستهای بالینی رو انجام بده. چون فقط به همین هدف تربیت شده.
    دومی فقط حق داره کار پاتولوژی انجام بده.
    پاتولوژی در ایران از نوع جنرال ارایه میشه. و این افراد صرفا برای کار تشخیصی طبی آزمایشکاهی تربیت میشن. و phd ها هم برای ریسرچ و تدریس دانشگاهی تربیت میشن.
    به هر حال اجازه آزمایشگاه در دست هر دوتاشون هست (با اینکه در اکثر نقاط دنیا phd مجوز آزمایشگاه نداره)
    حالا چرا یه عده شاکی هستن که پاتولوژیست نباید آزمایشگاه طبی بزنه؟ در صورتی که واسه همین کار تربیت شده؟
    اینم بگم که پاتولوژیستها خودشون از شما شاکی تر هستن و حتی برنامه دکتری حرفه ای آزمایشگاه به علت اعتصاب اونها در سالهای گذشته از لیست رشته های آموزشی ایران حذف شد. حتی من خبر دارم که رزیدنتها و متخصصین پاتولوژی به خاطر پروانه دار بودن PHD ها گهگاه اعتصاب میکنن و در تلاش برای حذف این پروانه هستن.
    همه phd ها فقط میتونن در رشته خودشون فعالیت آزمایشگاهی کنن. قارچ هم مث بقیه.
    اینم بگم که سو تفاهم نشه. بنده نه پاتولوژیست هستم ونه قراره پاتولوژیست بشم. بلکه دنبال پذیرش در مقطع phd هستم.
    ویرایش توسط erfan1985 : April 8th, 2013 در ساعت 09:18 PM

Junior Member

سلام.

منظور من از اینکه از کاردان به ... منظورم این نبود که به کاردان هم باید اجازه تاسیس بدن! شما بد برداشت کردید.

ولی خب احتمالا خود شما میدونید و البته خیلیها که پاتولوژیست ها سنگ پول خوبی که از این راه درمیارن را به سینه میزنن.

با این حال ممنون ، آئین نامه هم براتون ارسال شد.

erfan1985 آواتار ها

سلام.

منظور من از اینکه از کاردان به ... منظورم این نبود که به کاردان هم باید اجازه تاسیس بدن! شما بد برداشت کردید.

ولی خب احتمالا خود شما میدونید و البته خیلیها که پاتولوژیست ها سنگ پول خوبی که از این راه درمیارن را به سینه میزنن.

با این حال ممنون ، آئین نامه هم براتون ارسال شد.
    ممنون که آیین نامه رو ارسال کردید. توش نوشته 4 نفر phd باید جمع شن که آزمایشگاه تشکیل بشه. فرضا اگه phd های باکتری + بیوشیمی + هماتو + ایمونو با هم جمع شن ایا اجازه دارن تستهایی که تو این چهار حوزه نیس انجام بدن یا فقط باید تو محدوده خودشون کار کنن.
    من قبلا در مورد عدد 2 شنیده بودم. نه 4. و یه آزمایشگاهی هم میشناسم که فقط دو تا phd بیوشیمی و باکتری ادارش میکنن و تمام تستها رو هم انجام میده. حتی لام های پاتولوژی رو هم قبول میکنه و میفرسته یه پاتولوژی دیگه تا انجام بشه و بعد به اسم خودشون جوابو به مریض میدن. (چون خودشون پاتو بلد نیستن)

Junior Member anamis5300 آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    lab-sciences of Sari

پیش فرض پاسخ : کدام کشور برای فوق لیسانس و دكترا ي علوم پايه پزشكي مناسبتر است؟

سلام. من دانشجوی علوم آزمایشگاهی هستم.می خواستم واسه فوق برم یه کشور اروپایی مثل آلمان یا فنلاند. توی سایت دانشگاهها رشته هایی که می خوام مثل هماتولوژی رو پیدا نکردم . میشه بگید کدوم دانشگاهها ارشد هماتولوژی دارن.(آلمان-فنلاند-اسپانیا-اتریش-لهستان باشه بهتره)

erfan1985 آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط arezoos نمایش پست ها
    سلام

دانمارک 3 تا دانشگاه پزشکی بیشتر نداره و هر 3 تاشون هم با مدرک دکترای حرفه ای برای PHD پذیرش می دن . کلا تو سایت دانشگاه ها نوشته یا مدرک مستر دانمارک یا معادلش لازمه . دکترای حرفه ای هم که همه جا معادل فوق لیسانس محسوب می شه .
    درباره ی این که گفتید نمی دونید تو کشورهای دیگه ام با مدرک PHD مجوز آزمایشگاه می دن یا نه , تو سایت دانشگاه ها که دنبال supervisor بودم می دیدم اساتیدی که دانشجو می گرفتند , این دانشجویان رو برای کار تو آزمایشگاه هاشون می خواستن . شما می دونید آزمایشگاه های این اساتید صرفا تحقیقاتی ان یا تشخیص طبی هم هستن ؟ممنون می شم اگه کسی می دونه شرایط داشتن آزمایشگاه تو کشورای دیگه چطوره اطلاعاتی بده .

ممنون
    تمام دانشگاهها نوشتن Msc یا معادلش. موضوع اینه که ایران واسه خودش این قانون رو گذاشته که MD مساوی Msc هست.و جای دیگه ازتون قبول نمیکنن. حتی وزارت بهداشت به من نامه رسمی داد که در کشور ایران MD معادل Msc هست. ولی اونور بر طبق قوانین خودشون عمل میکنن. و جایی از من این نامه رو نپذیرفتن. حتی کشورهایی که ناز و افادشون کمتره، مث مالزی هم که من email زدم گفت باید از msc شروع کنی.
    بله درسته. در طول دوره phd در اروپا و اکثر کشورهای دنیا شما 4 سال فقط در آزمایشگاه کار ریسرچ میکنی و در ازاش حقوق و یا بورس میگیری. اون کار آزمایشگاهی با هدف پیشبرد پروژه انجام میشه و نه آموزش نحوه تشخیص. به هر حال کار ایمونولوژی اونقدر پیچیده نیس که کسی نتونه انجام بده. یه کاردان هم میتونه. شما فقط نقش مدیریت ازمایشگاه رو داری. اینها به شرطی هست که ایران مدرکتون رو قبول کنه. اونور رو نمیدونم. قوانین متفاوته.

به نظر من تو این شرایط امریکا ترجیح داره چون برای دکتری پیوسته پذیرش میده وکلا امریکا تو علوم پایه اختلافش بیشتره با کشور های دیگه تا مثلاتخصص بالینی.
    نکته دیگه اینه که تو امریکا کانادا و ... اول یه لیسانس میگرن و تازه دانشجو های تاپ تاپ با دادن یه امتحان مثل کنکور میتونن برن پزشکی دندانپزشکی و..... و بعد 4 سال درس میخونن پس تازه اینکه تو ایران معادل فوق ارزیابی میکنن به خاطر اینه که تعداد سال ها رو میشمرن اما تو اون کشور ها دقیقا دکتری هست این مدارک اما خوب برای خوندن علوم پایه به این علت میگن از فوق باید شروع کنید چون تعداد واحد هایی که تو اون زمینه پاس کردن این جور رشته ها کمه و درسی که خوندن پراکنده و گسنرده تر.
    ویرایش توسط dental.persian : September 16th, 2011 در ساعت 02:16 AM

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط erfan1985 نمایش پست ها
    ممنون که آیین نامه رو ارسال کردید. توش نوشته 4 نفر phd باید جمع شن که آزمایشگاه تشکیل بشه. فرضا اگه phd های باکتری + بیوشیمی + هماتو + ایمونو با هم جمع شن ایا اجازه دارن تستهایی که تو این چهار حوزه نیس انجام بدن یا فقط باید تو محدوده خودشون کار کنن.
    من قبلا در مورد عدد 2 شنیده بودم. نه 4. و یه آزمایشگاهی هم میشناسم که فقط دو تا phd بیوشیمی و باکتری ادارش میکنن و تمام تستها رو هم انجام میده. حتی لام های پاتولوژی رو هم قبول میکنه و میفرسته یه پاتولوژی دیگه تا انجام بشه و بعد به اسم خودشون جوابو به مریض میدن. (چون خودشون پاتو بلد نیستن)
    سلام.
    دوره تخصص پاتولوژی چند ساله ؟ ( در ضمن ما هیچوقت نگفتیم پاتو با ما باشه بلکه توی بیتشر بیمارستان ها هم دیده باشید - یا اینکه من توی اصفهان و کاشان دیدم - بخش پاتو جداس.
    اگر هم دیده باشید از این دست آزمایشگاه ها کم هست که پاتو هم داشته باشه.

erfan1985 آواتار ها

سلام.
    دوره تخصص پاتولوژی چند ساله ؟ ( در ضمن ما هیچوقت نگفتیم پاتو با ما باشه بلکه توی بیتشر بیمارستان ها هم دیده باشید - یا اینکه من توی اصفهان و کاشان دیدم - بخش پاتو جداس.
    اگر هم دیده باشید از این دست آزمایشگاه ها کم هست که پاتو هم داشته باشه.
    دورش چهار ساله.
    آره درسته، مگه اینکه مدیرش پاتولوژیست باشه. در حال حاضر ما مدرکی در سطح دکتری در ایران نداریم که تمامی آزمایشهای پزشکی رو پوشش بده. این مجوز آزمایشگاه همه کاره رو به نظرت به کی باید بدن؟

Junior Member

درود

ببین ما میگیم کسی که مثلا رفته توی هماتو دکترا گرفته ، از اون اول کاردانیش تا دکتراش همش توی آزمایشگاه بوده و با آزمایشهای مختلف سر و کار داشته و درسهای اصلیش هم خون و بیو و ایمنی بوده و خب در سطح بالا ( نسبی ) و حقشه که حق تاسیس داشته باشه تا یک پاتولوژیست البته شما میدونید بالاخره باید فرقی باشه بین یک کسی که 4 سال کارش شده آزمایشگاه تا یکی که نزدیک 12 سال کارش این بوده ( 2 کاردانی 2 کارشناسی 3 ارشد و کم کمش 5 سال دکترا ).

چون میدونید توی دکتری عمومی شما زیاد کاری به کارای آزمایشگاهی ندارید و بیشتر میرید روی تشخیص بالینی بیماریها. پس عملا این 7 سال کاری نکردند دوستان پاتولوژیست. ( شما هم حق میدید که اگه یک لام خون محیطی بزارید جلوی یک پزشک و یکی هم کارشناس آزمایشگاه کی میتونه بهتر و دقیقتر تشخیص بده - البته همیشه همه جا استثنا هست - من با گفتن این حرف ها قصد توهین به پرشکها را ندارم بلکه اونها کارشون این نیست و این کار به عهده ما گذاشته شده و اگرنه ما هم بیماریهای مرتبط با انسان که ناشی از میکروارگانیسمها هستند را خونده ایم بعلاوه علائم و ... ولی خب وظیفه ما نیست )
    و البته جوش دوستان پاتولوژیست مال اینه که درآمد خیلی خوبی داره و هر روز هم داره بیشتر و بیشتر میشه ( خود شما پزشکید از دوستان بپرسید - مثل خود من ک پرسیدم - وقتی میگه چرا پاتو میگن پول توشه ... و البته این بد نیست چون همه دنبال پولن. البته من اولای دانشگاه نمیدونستم که اونام میتونن آزمایشگاه بزنن و بعدها فهمیدم - .

و به نظر من جدا بکنن ، پاتو را بذارن برای پاتولوژیست ها که واقعا وظیفه اونهاست و بقیه را به عهده علوم آزمایشگاهیها.
    البته وقتی دکتر علوم را برداشتند دستان پشت پرده ( به قول یکی از استادهای تبعیدی ما بعضی سیاسی ) هم بوده و همچنین فشار دوستان پاتولوژیست و در واقع نبود یک مجمع مشخص و منسجم بروبچه های علوم آزمایشگاهی.

erfan1985 آواتار ها

درود

ببین ما میگیم کسی که مثلا رفته توی هماتو دکترا گرفته ، از اون اول کاردانیش تا دکتراش همش توی آزمایشگاه بوده و با آزمایشهای مختلف سر و کار داشته و درسهای اصلیش هم خون و بیو و ایمنی بوده و خب در سطح بالا ( نسبی ) و حقشه که حق تاسیس داشته باشه تا یک پاتولوژیست البته شما میدونید بالاخره باید فرقی باشه بین یک کسی که 4 سال کارش شده آزمایشگاه تا یکی که نزدیک 12 سال کارش این بوده ( 2 کاردانی 2 کارشناسی 3 ارشد و کم کمش 5 سال دکترا ).

چون میدونید توی دکتری عمومی شما زیاد کاری به کارای آزمایشگاهی ندارید و بیشتر میرید روی تشخیص بالینی بیماریها. پس عملا این 7 سال کاری نکردند دوستان پاتولوژیست. ( شما هم حق میدید که اگه یک لام خون محیطی بزارید جلوی یک پزشک و یکی هم کارشناس آزمایشگاه کی میتونه بهتر و دقیقتر تشخیص بده - البته همیشه همه جا استثنا هست - من با گفتن این حرف ها قصد توهین به پرشکها را ندارم بلکه اونها کارشون این نیست و این کار به عهده ما گذاشته شده و اگرنه ما هم بیماریهای مرتبط با انسان که ناشی از میکروارگانیسمها هستند را خونده ایم بعلاوه علائم و ... ولی خب وظیفه ما نیست )
    و البته جوش دوستان پاتولوژیست مال اینه که درآمد خیلی خوبی داره و هر روز هم داره بیشتر و بیشتر میشه ( خود شما پزشکید از دوستان بپرسید - مثل خود من ک پرسیدم - وقتی میگه چرا پاتو میگن پول توشه ... و البته این بد نیست چون همه دنبال پولن. البته من اولای دانشگاه نمیدونستم که اونام میتونن آزمایشگاه بزنن و بعدها فهمیدم - .

و به نظر من جدا بکنن ، پاتو را بذارن برای پاتولوژیست ها که واقعا وظیفه اونهاست و بقیه را به عهده علوم آزمایشگاهیها.
    البته وقتی دکتر علوم را برداشتند دستان پشت پرده ( به قول یکی از استادهای تبعیدی ما بعضی سیاسی ) هم بوده و همچنین فشار دوستان پاتولوژیست و در واقع نبود یک مجمع مشخص و منسجم بروبچه های علوم آزمایشگاهی.
    درست میفرمایید. اما این هم هست که مگه ما چند تا تست هماتولوژی داریم که لازم باشه طرف 12 سال کار کنه تا خبره بشه. یه کاردان هم همه این تستها رو انجام میده. و عملا یک phd هماتولوژیست یا یک پاتولوژیست خودش هیچ وقت نمیره پای میکروسکوپ بشینه WBC بشمره. تو تمام آزمایشگاهها کارها رو کاردانها و یا نهایتا کارشناسها انجام میدن و مسئولین فنی (چه Phd و چه پاتولوژیست) فقط مدیریت میکنن.

در واقع کار مسئول فنی انجام تست نیست. بیشتر تفسیر جواب و نظارت و مدیریت و مشاوره هست. بحث قدرت فکر هست، نه توانایی انجام دادن یه کار تکراری مثل شمارش سلول قرمز. بنابراین این حرف شما که کی بهتر کار بلده بحث درستی نیست.

در مورد اینکه 7 سال ما کاری نکردیم باید بگم که ما 90 واحد علوم پایه پزشکی پاس کردیم و در تمامی اون موارد واحد آزمایشگاه داشتیم. عملا میتونم بگم که چندین و چند برابر تستهایی که خودم الان برا مریض ها مینویسم رو ما تو ازمایشگاه انجام دادیم وازمون امتحان گرفتن. یادمه که دانشگاه ما رشته علوم آزمایشگاهی هم داشت و اونها هم تو همون آزمایشگاههای ما کار میکردن و عملا همون تستها رو یاد میگرفتن (حتی یه بار یادمه من با یه دانشجوی علوم آزمایشگاهی با هم امتحان آزمایشگاه میکروب شناسی داشتیم. و با هم خوندیم و رفتیم آزمایشگاه). ما عملا تمام تستهای رایج باکتری شناسی، هماتو، قارچ، انگل، حشره، بیوشیمی، ایمونو رو انجام دادیم. آزمایشگاه فیزیولوژی و پاتولوژی و بافت شناسی هم تا دلت بخواد رفتیم. بعد که سه سال اینها رو خوندیم تازه وارد دوره فیزیوپاتولوژی شدیم که درسها بالینی شد. اون موقع همش به خودمون میگفتیم که چقدر درس بی ربط به پزشکی برامون گذاشتن و سه سالمون رو هدر دادن.
    در حال حاضر من خودم میتونم تستهای کوچیک مث CBC/Diff و Esr و U/A رو انجام بدم و اگه لازم بشه اینکار رو میکنم. گرچه خیلیهاش رو هم یادم رفته. یادمه تو دوره انترنی که اعتبارمون از جاروکش بیمارستان هم کمتر بود مارو مجبور میکردن که برای اینکه نتایج آزمایشات مریض زودتر آماده بشه بریم تو آزمایشگاه خودمون تست رو انجام بدیم تا مثلا واسه Morning report اماده باشه (اونم در حالی که کارشناس اون گوشه آزمایشگاه لم داده بود).

به هر حال منطقی نیس که phd هماتولوژی پروانه آزمایشگاه باکتری شناسی هم داشته باشه. از طرفی ما Phd علوم آزمایشگاهی و نیز دکتری حرفه ای علوم آزمایشگاهی (یه رشته ای که برای تستهای پزشکی محدودش وسیع باشه نداریم) . پس فعلا همون پاتولوژیست میمونه که محدوده کارش از همه وسیع تره. اینو بهتون گفتم که پاتولوژی محدود به بافت و لام نیست و علم پاتولوژی ترکیبی از تمام علوم پایه پزشکی به همراه علوم بالینی پزشکیه. و به شدت رشته سنگینیه. عملا تمام علم پزشکی رو پوشش میده. خیلی ها به خاطر سنگین بودنش ازش طفره میرن. شما کتاب پاتولوژی رابینز رو باز کن و ببین که چقدر توش از بیوشیمی و هماتولوژی و باکتری شناسی نوشته.
    پاتولوژی یعنی آسیب شناسی. این بررسی اسیب های بدن انسان مختص بافت و سلول نیست. از آسیب مولکولی تا همودینامیک داخلی و تا پاتوژنز خارجی (باکتری و ویروس و....) رو بررسی میکنه. کار آزمایشگاهش هم همینطوره و تمام تستها رو انجام میدن.

به نظرم بهتره یه بررسی کنیم که اون ور آب در کشورهای مختلف چه افرادی آزمایشگاههای تشخیصی پزشکی رو انجام میدن!! اینو میدونم که "آناتومیک پاتولوژیست" فقط اجازه کار بافت و لام رو داره ولی "جنرال پاتولوژیست" همه کار میتونه بکنه.

دست پشت پرده ای هم در کار نیست. همه دستها روی پردست! شما که بری وزارتخونه میبینی که وزیر ، معاون وزیر، دستیار معاون، تا یک مرحله بالاسر همه کارمندهای عادی پزشکن. و همین ها هستن که تمام امور رو در دست دارن. از تنظیم بازار کار کل مشاغل پزشکی تا تعیین کردن اینکه کدوم رشته پروانه دار باشه، کدوم رشته ارایه بشه و کدوم نشه و ......
    به صفحه آخر این فایل که اینجا گذاشتم یه نگاهی بنداز، جو وزارت خونه دست میاد.
    تصاویر پیوست فایل‌های پیوست
    ویرایش توسط erfan1985 : March 26th, 2014 در ساعت 09:35 AM