نمایش نتایج: از شماره 1 تا 7 , از مجموع 7

موضوع: لیسانس 4 ساله یا 5 ساله / پرسش و پاسخ / معایب و مزایا

ApplyAbroad Veteran
    Arash_Mohebi7 آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    UT

پیش فرض لیسانس 4 ساله یا 5 ساله / پرسش و پاسخ / معایب و مزایا

سلام به همه دوستان.
    قصه از اونجایی شروع شد که دوستی از بنده حقیر مشاوره خواست. این عزیز که الان ترم 4 هست بعد از اتمام این ترم نصف واحدهای دوره کارشناسیش رو تموم میکنه . ایشون قصد دارن برای مستر اقدام کنن . برنامه شون این بود که 8 ترمه تموم کنن و برای فال 2013 اقدام کنن. (سربازی هم دارن)
    حالا موردی که براشون پیش اومده بود این بود که تصمیم گرفتن 10 ترمه تموم کنن . یعنی نصف دیگر درسشون رو توی 6 ترم بخونن. اولش مخالفت کردم با این تصمیمش اما کمی که فکر کردم دیدم که واقعا مزایای این کار خیلی بیشتر از معایبش هست .

از مزایاش میشه به
    1. کم بودن واحدها و در نتیجه معدل بهتر
    2. میتونه بیشتر وقت روی زبانش بزاره
    3. میتونه کار پژوهشی داشته باشه
    4. شاید آرامش بیشتر و در نتیجه انتخاب بهتر برای اپلای و ...

تنها عیبی هم که به نظرم میرسه اینه که فقط 1سال عقب میفته که اونم تو این سن وسال (20سال) 1سال خیلی مساله مهمی نیست. و اینکه کمی خرید مدرکش گرون تر مشه که اونم !! و شاید گفت که نمیشه پیش بینی کرد که وضعیت هم اینجا (از نظر افزایش وثیقه و سایر سنگهایی که میندازن ) و هم اونجا (وضعیت اقصادی جهان) از 2013 تا 2014 چه فرقهایی میکنه +/-

به نظرم دوستانی که واقعا قصد ندارن مستر رو ایران بخونن این کار خیلیمتونه کمکشون کنه. از طرفی این اصلا یه باید نیست و خیلی ها با 8ترم هم به همه کاراشون با معدل بالا رسیدن.

از ما که گذشت اما این تاپیک رو ایجاد کردم که شاید سایر دوستان که در ابتدای را هستند بتونن از مطالب این تاپیک بهره ببرن . دوستان به خصوص دوستان باتجربه نظرات و پیشنهاداتشون رو در مورد مزایا و معایب این مسئله اعلام کنن . توی فروم هم مطالبی بود اما انسجام نداشت . امیدوارم که تاپیک خوبی بشه.

با آرزوی موفقیت برای همه دوستان. منتظر نظرات گرانبهاتون هستم.

پیش فرض پاسخ : لیسانس 4 ساله یا 5 ساله / پرسش و پاسخ / معایب و مزایا

تاپیک خیلی خوبیه

نظرات شما در مورد مزایای 5 ساله هم متینه. اما من به نظرم 4 سال هم زیاد هست. درسته که تعداد واحد تو ایران زیاد تر از اونوره ولی همونطور که گفتین خیلی ها به همه کاراشون میرسن، تعدادی واحد اضافی ارشد هم پاس میکنن، زبان هم نمره خوب میارن حتی مقاله هم کار میکنن بهترین دانشگاه هم میرن.

اگر از همون اول کار برنامه ریزی باشه و وقت تلف نشه 4 سال یه عمره.

با جمله "تو این سن وسال (20سال) 1سال خیلی مساله مهمی نیست" واقعا مخالفم (نظر شخصی)، اتفافا تو همین سن خیلی مهمه که آدم برنامه ریزی داشته باشه و آیندش رو بسازه. حتی دقایقش هم مهمه.
    ویرایش توسط ibanez : May 26th, 2011 در ساعت 06:23 PM
    Sometimes one pays most for the things one gets for nothing.<<Albert Einstein
    I never learned anything from someone who always agreed with me.<<
    Unknown

ApplyAbroad Veteran
    Arash_Mohebi7 آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    UT

اگر از همون اول کار برنامه ریزی باشه و وقت تلف نشه 4 سال یه عمره.
    این حرفت تایید میشه اما دوستانی که نیمی از راه رو پشت سر گذاشتن دیگر شامل این حرف نمیشن. من دوستی داشتم که از پیش دانشگاهی به فکر اپلای به امریکا بود حتی حاضر شد یه رشته پایینتر رو توی شریف بخونه (به خاطر اعتبار و کلا چیزای دیگه شریف یعنی منظورم اینمه که از اون موقع برنامه داشت) 3ساله لیسانس گرفت الانم دانشجوی مستر هستش توی بوفالو!! دوستانی که از اول برنامه داشته اند بله 4 سال هم زیاده اما این دوست من که اصلا تاپیک رو بر اساس اون نوشتم شاید اگر با سطح پایین زبان مواجه باشن 5 ساله کردن راه حل خوبی باشه. من به شخصه اگر بر میگشتم عقب 5 ساله میخوندم . الان ترم 6 هستم و 26 واحد دارم برای ترم 7 و 8 .. تو این مدت کلی بهم فشار اومد (واقعا فشار اومد) که هم تونستم ایلتس 7 بگیرم قبل از عید هم معدلم رو 18 نگه دارم . تازه من سطح زبانم خوب بود .... مسئله ای که برای من هست اینه که با کلی شب نخوابیدن ها فقط دوتا مقاله همایش داخلی دارم .. (با این حساب تقریبا بیخیال امریکا شدم ) خوب وقتی ترمی 18 -20 واحد برمیداشتم دیگه وقت نبود که هم زبان بخونم هم کار پژوهشی کنم. اگر برگردم باآرامش 70 واحد پایانیم رو تو 6 ترم میگذرونم عوضش کنارش میتونستم مقاله خوب داشته باشم.

با جمله "تو این سن وسال (20سال) 1سال خیلی مساله مهمی نیست" واقعا مخالفم (نظر شخصی)، اتفافا تو همین سن خیلی مهمه که آدم برنامه ریزی داشته باشه و آیندش رو بسازه. حتی دقایقش هم مهمه
    خوب اینم یه اختلاف نظره دیگه ... منظورم این بود که برای من خیلی فرق نمیکنه که تو سن 23 سالگی مسترم شروع شه یا 24 ..

بازم خیلی ممنون که جواب دادید. به نظرم این تاپیک مکیتونه خیلی پربار باشه . چون مسئله ایست که شاید 90درصد بازدید کنندکان این سایت بتونن در موردش نظر بدن.

ApplyAbroad Veteran
    m.arash آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Physics , IUT

از دید من این در مورد هر فردی متفاوته !!!
    هر کسی باید به خودش رجوع کنه ببینه با کدوم شرایط بهتر میتونه عمل کنه.
    من خودم به شخصه میدونم آدمی نیستم که اگه یه سال به خودم بیشتر وقت بدم بتونم معدلم رو بکشم بالا یا با وقت گذاشتن بیشتر بتونم نمره TOEFL یا GRE بهتری بگیرم
    شاید فقط بتونم مقاله بیشتر بدم !!! این هم خوبه ولی ترجیح میدم زودتر لیسانسمو بگیرم و اونوقت اگه واسه فال 2013 نشد بعد یه برنامه دقیق تر بریزم تا هم کمبودهای رزومه قبلیمو بپوشونم و هم اگه بتونم پروژه ی خفن تری بگیرم که مقاله یا مقاله های بهتری از توش در بیارم !!! ( البته من سربازی ندارم)
    البته اینا همه حدس و گمانه مخصوصا واسه من که این ترم یه درسی دارم که اگه پاس نشه محاله بتونم 8 ترمه تموم کنم ( تازه میانترم ندادم .. سر کلاس نرفتم .. استاده هم کلی واسم خط و نشون کشیده )
    نتیجه اخلاقی :
    1. رو راست با خودتون بشینید وضعیت خودتون رو مشخص کنید. ببینید زبانتون در چه حالیه چقدر زمان واسه بهتر شدنش نیاز دارید .... چند واحد گذروندید چقدر دیگه دارید ... و ...

2. اگه تو زمان باقی مونده میبینید که مینونید از پس شرایط بر بیایید که از دید من اشتباهه 5 سالش کنید که حالا شاید چند درصدی شرایطتون رو بهبود ببخشه !!!

3. اگه میدونید زبانتون مشکل ساز میشه و باعث میشه کارای دیگتون تحت الشعاع قرار بگیره از دید من ارزش داره آدم 5سالش کنه. 1 سال بیشتر وقت میذارید ولی جبران کم کاریه زبانتون میشه !!!

4. به جز موارد بالا دیگه نه من نظری دارم و نه فکر کنم کسی جز خود شخص بتونه نظری بده.

اینا همه نظر شخصی و برداشت های من از تجربیات خودم و دوستانی بوده که در این دو راهیه سخت (dilemma) قرار گرفته بودیم.
    We are always getting ready to live but never living

Junior Member

من شخصاً یک تجربه در این زمینه دارم که شاید کمکتون کنه.
    وقتی من در سال 83 در دانشگاه قبول شدم دوستم هم (که کل راهنمایی، دبیرستان و پبش دانشگاهی با من همکلاس بود )در همون دانشگاه و همون رشته قبول شد. در دوران قبل از دانشگاه من همیشه از نظر معدل 1.5 تا 2نمره از ایشان پایین تر بودم ولی....
    ایشان بعد از 4 سال با معدل 14.27 فارق التحصیل شد و من یک سال بعد از ایشان با معدل 16.39
    فکر میکنم که برای یکسال ارزشش رو داشت چون معدلم باعث شد که بتونم توی مقطع ارشد در یکی از دانشگاههای فنلاند پذیرفته بشم و همچنین بقیه زندگیم را حداقل با یک مدرک فوق بگذرانم.
    اون یک سال فقط یک سال بود ولی تفاوت بین من و دوستم میشه یک عمر بعد از گرفتن مدرک فوقم.

Member yahssina آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    génie chimique

به نظر من هم اگه رو معدل تلاش بیشتری کنید حتی 2 سال هم بهتره.
    واقعاً یک عمر راحت هستید.
    استباهی که من کردمو نکنین.
    نقل قول نوشته اصلی توسط myhomeco نمایش پست ها
    من شخصاً یک تجربه در این زمینه دارم که شاید کمکتون کنه.
    وقتی من در سال 83 در دانشگاه قبول شدم دوستم هم (که کل راهنمایی، دبیرستان و پبش دانشگاهی با من همکلاس بود )در همون دانشگاه و همون رشته قبول شد. در دوران قبل از دانشگاه من همیشه از نظر معدل 1.5 تا 2نمره از ایشان پایین تر بودم ولی....
    ایشان بعد از 4 سال با معدل 14.27 فارق التحصیل شد و من یک سال بعد از ایشان با معدل 16.39
    فکر میکنم که برای یکسال ارزشش رو داشت چون معدلم باعث شد که بتونم توی مقطع ارشد در یکی از دانشگاههای فنلاند پذیرفته بشم و همچنین بقیه زندگیم را حداقل با یک مدرک فوق بگذرانم.
    اون یک سال فقط یک سال بود ولی تفاوت بین من و دوستم میشه یک عمر بعد از گرفتن مدرک فوقم.
    Filière : 6 pts– Française (5,5) – marié – pas d’enfant
    NDQ : 2011 mai 13CSQ : 2013 oct. 16NDF : 2014 jan. 14 En cours : 2014 fév. 19Médical : 2014 fév. 20Médicaux reçus : 2014 mar. 5 Décision prise : 2014 mar. 22Visa : 2014 mar. 25

اینکه ۸ ترمه یا ۹ترمه لیسانستو تموم کنی‌ توی پذیرش از دانشگاه‌های خارج تأثیری نداره؟

به نظرتون یکی‌ که الان ترم ۷باشه و قصد اپلای‌ داره منتها شرایطش واسه امسال جور نیست و با توجه به اینکه بد از فارق التحصیلی کارنامه official نمیدن چیکار کنه؟اگه خودشو ۹ترم کنه چطوره؟
    ویرایش توسط studentz : October 20th, 2012 در ساعت 06:48 PM دلیل: ترکیب پست ها

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)