اقلیم کردستان عراق در حال حاضر از لحاظ امنیتی یکی از امن ترین نقاط منطقه به شمار میره... و اگر به من خرده نگیرید، میتونم بگم که حتی از ایران هم امن تر هست!....
در مورد دانشگاههایی که در چند سال گذشته در اقلیم راه اندازی شدن، مثل دانشگاههای آمریکایی در اربیل و سلیمانیه و یا دانشگاه فرانسوی لبنان (شعبه) و یا حتی دانشگاه بین المللی کردستان (اربیل) به شدت در حال رشد هستند.. بسیاری از اونها تلاش میکنن که از استادهای برجسته ی پروازی استفاده کنن و خصوصاً در زمینه رشته های علوم انسانی به نظر میرسه که در سالهای آینده حرفهایی برای گفتن داشته باشن... ولی با این حال من به شخصه پیشنهاد نمیکنم که کسی برای تحصیل به کردستان عراق بره... 1. به این دلیل که هزینه تحصیل در این دانشگاههای تقریباً با دانشگاههای مشابه در کشورهای دیگه برابره... 2. دولت کردستان برنامه ی بسیار گسترده ای برای دادن بورس داره ولی نه به افراد غیر کرد و خصوصاً ایرانی (!) 3. مدارک هیچ یک از این دانشگاهها در داخل کشور قابل پذیرش نیست... با این حال باهاشون میتونید ادامه تحصیل بدید در خارج از کشور 4. در اقلیم کردستان بدون دونستن زبان کردی دچار مشکل بسیار بسیار جدی خواهید بود... البته در سلیمانیه از هر 4-5 نفر یک نفر میتونه فارسی متوجه بشه یا صحبت کنه ولی در صورتی که بخواهید زندگی روزمره بکنید، خصوصاً در اربیل، حتماً باید به زبان کردی آشنایی داشته باشید
من مدتی با وزارت آموزش عالی کردستان همکاری کردم ولی متاسفانه مثل بسیاری بخشهای دیگه در اقلیم، در مسائل آموزشی هم مسئولان اقلیم بیشتر به فکر ساخت یک دکور زیبا و قشنگ هستند تا یه ساختار قوی و اثربخش