صفحه 11 از 15 نخستنخست ... 23456789101112131415 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 101 تا 110 , از مجموع 141

موضوع: تحصیل در کردستان عراق | وضعیت زندگی | هزینه ها و مسائل مرتبط

ApplyAbroad Veteran
    nima_as آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    M.Sc-UT

پیش فرض پاسخ : تحصیل در کردستان عراق | وضعیت زندگی | هزینه ها و مسائل مرتبط

نقل قول نوشته اصلی توسط adon666 نمایش پست ها
    سلام، دوستان من دانشجوی سال سوم دکتری ( رشته صنایع پلیمر) هستم. با توجه به اینکه اصلیت کرد دارم، و علاقه زیادی به جذب به صورت هیئت علمی در دانشگاه های کردستان، خواستم ببینم کسی هست که بتونه در مورد اینکه آیا اصلاً این رشته در دانشگاه های اقلیم کردستان وجود داره یا نه، و اینکه آیا امکان گرفتن بورسیه از این دانشگاه های هست یا نه ، بهم اطلاعاتی بده. ضمناً خدمت اون دسته از دوستانی که امکان رفتن به کردستان عراق برای ادامه تحصیل رو دارن باید بگم که ، کردستان عراق داره رو به یه پیشرفت با شتاب بسیار بالا حرکت می کنه پس اگه می تونید از قافله عقب نمونید، ولی خوب منطقی هستش که برای اینکه بتونید تو یه کشور خارجی زندگی بکنید می بایست با زبون و تا حدی فرهنگ اون کشور آشنا باشید. منتظر جواب شما هستم، ممنون
    دکترا کدوم دانشگاه هستی؟ لیسانس و فوق کجا بودی؟ چند تا مقاله داری؟ در کل اگر مشکل خروج از کشور نداری برو اونجا به چند تا دانشگاه درخواست هئیت علمی بده

میتونی به سایت این دانشگاه ها هم مراجعه کنی با ایمیل ازشون سوال کنی

Junior Member

سلام،
    من سوالی داشتم که از دوستانی که اطلاع دارن درخوست راهنمایی دارم.
    لیسانس نرم افزار دارم منتها بنا به مشکلات آموزشکده ای که کاردانیم رو اونجا خوندم نتونستم مدرک کارانی رو بگیرم و با توجه به اینکه هنوز مدرک کاردانی ندارم، در نتیجه مدرک کارشناسی رو هم که از یک دانشگاه غیرانتفاعی خوندم ندارم و در حال حاظر فقط گواهی های موقت کاردانی با مدرک 15 و کارشناسی پیوسته با مدرک 16 دارم. کورد هستم و می خواستم بدونم با این شرایط امکان ادامه تحصیل در دانشگاههای اقلیم کردستان در زمینه رشته خودم و یا آی تی رو دارم؟!!!
    ممنون می شم اگه اطلاهاتی دارید با من در میان بذارید.

سلام دوستان.
    من 3 یا 4 روزآینده دارم میرم اربیل. هم برای ادامه تحصیل در 2 دانشگاه سلیمانیه و صلاح الدین سوال کنم.هم برای پیدا کردن شغل از چند شرکت و کارخونه سوالاتی بپرسم. اگر هر کدام از شما بزرگواران راهنمایی مناسبی داره لطفا عنایت بفرمایید.
    من رشته برق درس خوندم.. تسلط به زبان انگلسی دارم البته نه در حد حرفه ای ولی در ارتباط برقرار کردن مشکلی ندارم. تو زمینه ی انتقال و توزیع و تجهیز پست و کلا کارای مربوط به سیستمهای تامین نیرو برای صنایع بزرگ و کوچک پروژه های فراوانی انجام دادم. اگر جای خاصی رو سراغ دارید که در وقت من صرفه جویی میکنه ممنون میشم.البته هدف اصلی من از رفتن به اقلیم کردستان ادامه تحصیل است چون از 7 سال پیش که از دانشگاهی که ارشد میخواندم انصراف دادم دیگه به فکر درس خوندن تو ایران نبودم و نسیتم.(به دلایل شخصی)
    در ضمن از بزرگوارانی که میخوان براشون از شرایط اونجا سوال خاصی بپرسم خواهش میکنم تا 3 روز آینده سوالاتشون رو مطرخ کنن(حد الامکان به زبان انگلیسی).تا موقع برگشت اگر عمری بود جوابشون رو ان شا ا... بدم.

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط mahdi_salmani نمایش پست ها
    سلام دوستان.
    من 3 یا 4 روزآینده دارم میرم اربیل. هم برای ادامه تحصیل در 2 دانشگاه سلیمانیه و صلاح الدین سوال کنم.هم برای پیدا کردن شغل از چند شرکت و کارخونه سوالاتی بپرسم. اگر هر کدام از شما بزرگواران راهنمایی مناسبی داره لطفا عنایت بفرمایید.
    من رشته برق درس خوندم.. تسلط به زبان انگلسی دارم البته نه در حد حرفه ای ولی در ارتباط برقرار کردن مشکلی ندارم. تو زمینه ی انتقال و توزیع و تجهیز پست و کلا کارای مربوط به سیستمهای تامین نیرو برای صنایع بزرگ و کوچک پروژه های فراوانی انجام دادم. اگر جای خاصی رو سراغ دارید که در وقت من صرفه جویی میکنه ممنون میشم.البته هدف اصلی من از رفتن به اقلیم کردستان ادامه تحصیل است چون از 7 سال پیش که از دانشگاهی که ارشد میخواندم انصراف دادم دیگه به فکر درس خوندن تو ایران نبودم و نسیتم.(به دلایل شخصی)
    در ضمن از بزرگوارانی که میخوان براشون از شرایط اونجا سوال خاصی بپرسم خواهش میکنم تا 3 روز آینده سوالاتشون رو مطرخ کنن(حد الامکان به زبان انگلیسی).تا موقع برگشت اگر عمری بود جوابشون رو ان شا ا... بدم.
    با سلام
    راستش شما خودتون فکر کنم بهتر از هرکسی میدونید مهمترین سوال اینه که راه بدست آوردن اطلاعات چی هست؟
    یعنی اگه بتونید راهی پیدا کنید(سایت،شماره تلفن دانشگاه و ...) که بشه اطلاعانی ازش کسب کرد رو ممنون میشم اینجا بگید.
    ودیگه اینکه سوال خودم این چند مورده که امیدوارم دیر نپرسیده باشم
    1-اونجا مدرک چه دانشگاههایی رو قبول دارن؟(خودم لیسانس علمی کاربردیم)
    2-آیا با پیدا کردن کار میشه تمام هزینه های تحصیل و یه زندگی دانشجویی رو تامین کرد؟بطوری که نیازی به فرستادن پول از ایران نباشه؟
    3-چه امتیازاتی برای کردهای ایران قائل هستن؟
    4-روند اعطای بورس چی هست؟
    5-زندگی در اونجا چطوره؟آیا از نظر بهداشت و درمان،مسکن،تفریح،امکانات شهری و ... اوضاع خوبه؟
    6-برای رشته ی نرم افزار در کدام دانشگاهها میشه اقدام کرد؟و برای چه مقاطعی؟
    7-مدرک کدام دانشگاهها اعتبار بین المللی دارن؟
    8-و در کل سوالات دیگه ای که خودتون پرسیدین رو ممنون میشم نوضیحش رو اینجا کامل بنویسین.همیشه خندان باشید
    عاشق کردستانم بخصوص اربیل

ApplyAbroad Veteran
    nima_as آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    M.Sc-UT

سلام دوستان.
    من رشتم نفت هستش اگر میشه شرایط کاری تو این رشته واسم بپرسی و در ضمن کرد هم هستم آیا مزیتی برای این مورد قائل میشن؟

Junior Member

سلام دوستان.
    سلام،
    اینجا سوالام رو مطرح کردم و مشورت خواستم ولی از بس کسی جواب نداد، کلا بیخیال شدم.
    لطفا می کنید در مورد رشته من و شرایط من هم یک تحقیقی بفرمائید حضوری، دانشگاه مربوط به رشته من تو صلاح الدین در شهر اربیل هست. در ضمن من خودم کورد هستم و مشکل زبان اونجا رو ندارم.
    ممنون می شم این لطف رو بکنید.

سلام به دوستان عزیز
    امیدوارم بتونم اطلاعات مفیدی در رابطه با اربیل و سلیمانیه در اختیارتون بزارم
    سفر من 7 روز طول کشید و من سعی میکنم تمام تجارب مربوط به این 7 روز رو در اختیار همه بزارم
    برای شروع از هزینه ها میگم

در مورد شرایط زندگی، سفر و هزینه ها
    برای کسانی که از راه هوایی بخوان سفر کنند . باید زنگ بزنند به آژانس های هواپیمایی
    از راه زمینی : از مقصد تهران به اربیل: 80 هزار تومان و از مقصد تهران به سلیمانیه :70 هزار تومان برگشت این مسیرها بین 35 تا 45 هزار دینار عراقی متفاوت است یعنی از 90 هزار تا 120 هزار تومان
    هزینه ی تاکسی در اربیل وسلیمانیه تا حدی شبیه هم است ولی یکم سلیمانیه منصف تر هستند.به دلیل اینکه تاکسی خطی و سیستم اتوبوسرانی و حمل ونقل شهری وجود نداره لذا هزینه حمل و نقل بالاست. به طور میانگین برای هر بار سوار شدن تو تاکسی باید مبلغ 4 تا 5 هزار دینار (حداقل) پرداخت کنید
    1 دینار = 2.6 تومان

در روز بسته به نوع فعالیت و حضورتون توی اربیل بین 4 تا 6 بار از تاکسی استفاده میکنید که : 20 تا 30 هزار دینار اگر در نظر بگیرید میشه حدود 50تا 70 هزار تومان در روز
    در مورد هزینه مسافر خانه و هتل هم باید بگم که همه جور رنجی پیدا میشه: از شبی 20 هزار تا 500 هزار دینار (البته با جستجویی که من انجام دادم) یعنی بین 50 هزار تومان تا بالای 1 میلیون تومان برای هرشب اقامت
    البته برای دوستانی که میخواهند از 15 روز حق اقامتشون به طور کامل استفاده کنند و بتونند به همه ی شرکتها و نقاط مختلف سفر داشته باشند توصیه میکنم با وسیله نقلیه خودشون اگر مقدور هست سفر کنند.

در مورد خوراک (صبحانه و وعده های غذایی به طور کل) همه هزینه ها تقریبا مثل ایرانه ولی ضربدر 2.6. یعنی مثلا یک پرس پلو مرغ تو ایران اگر 7هزار تومان باشه اونجا 7هزار دیناره
    سواری از اربیل تا سلیمانیه وبلعکس (صندلی جلو 20هزار) و عقب 15هزار دینار براتون آب میخوره
    در مورد اجاره منزل باید بگم یه تحقیق کلی که کردم بین 400 هزار دینار تا 5 میلیون دینار اونجا خونه دیدم که اجاره میدادند. یعنی بین یک میلیون تومان به بالا.
    برای یک خونواده 2 نفره هزینه زندگی معمولی در حدود ماهی 500 تا 700 هزار تومان خرج داره

ببینید دوستان چون من نه کورد بودم و نه کوردی و عربی بلد بودم راحت بهتون بگم. اونجا به لحاظ امنیتی بسیار عالی بود .به لحاظ فرهنگی من مشکلی ندیدم و واقعا از ما جلو زدن..نگم جلو زدن بلکه بگم ما عقب میریم بهتره.مردمانی خونگرم داره.
    البته شکل وشمایل شهر به شدت نظامی هست وحتی من یک وزارت خونه که رفتم تا در مورد شرایط کاری صحبت کنم از من خواستند تا اسلحه ام رو تحویل بدم. که من خیلی تعجب کردم.
    کار حدودا 3 تا 4 ماه هست که متاسفانه اوضاعش خرابه. ولی موقتیه
    ویرایش توسط alireza2475 : March 2nd, 2014 در ساعت 07:07 PM دلیل: ترکیب کردن پست های مرتبط با زندگی

در مورد دانشگاهها
    ببینید دوستان : من 4 تا دانشگاه توی این 2 شهر رفتم و با اساتید و دانشجویان این دانشگاهها صحبت کردم و البته با 2تا از رئیس دانشگاهها هم مستقیما در مورد دانشگاهها پرسیدم.
    به دور از تعارف باید بگم فقط 1 دانشگاه رو تقریبا پسندیدم که دانشگاه امریکایی سلیمانیه بود و اونم زیاد به نظر علمی از جایگاه بالایی برخوردار نبود.
    دانشگاه صلاح الدین که با رئیس دانشگاه هم صحبت کردم یک دانشگاه دولتی هست و به غیر از مردم عراق به کسی اجازه تحصیل نمیده مگر افراد خاص. من فقط 2 تا هندی توی دانشکاه دیدم که اونا هم اصالتا کرد بودن
    رئیس دانشگاه در جواب سوال من گفت چون با دانشگاههای ایران رابطه ای نداریم پس دانشجوی ایرانی نمی پذیریم. اینو با صراحت گفت. حالا شاید از دوستان من شاید کسی که کرد زبان باشه و اونجا فامیلی داشته باشه بتونه تحصیل کنه در غیر اینصورت با توجه به صحبت هایی که با مسئولین این دانشگاه داشتم فکر نکنم بشه به این دانشگاه فکر کرد.و البته بگم سطح علمی زیاد بالایی به نظر نمیومد داشته باشه.البته به لحاظ علمی نمیدونم ولی از هر 10 نفر 1 نفر میتونست انگلسیس خوب صحبت کنه و البته خیلی ها هم اصلا نمیتونستند.
    ببینید قصد مقایسه با ایران رو ندارم چون تو ایران تو بعضی دانشگاهها حتی متاسفانه استاد دانشگاه هم توی این قضیه لنگ میزنه در صورتیکه شاید به لحاظ علمی و تخصصی بد نباشه.

دانشگاههایی که international هستند. همشون مشکی به لحاظ پذیرش ندارند مثل همین دانشگاه امریکایی سلیمانیه. ببینید توی بعضی پستها خوندم نوشته شده بود هزینه شهریه وجود نداره.باید بگم دقیقا همه ی دانشگاهها به جز دانشگاههای سرارسی کوردستان شهریه دارن. دانشگاههای ترکی و فرانسه و امریکایی تقریبا برای هر ترم حدود 4.000 دلار هزینه دریافت میکنند.و البته به کسانیکه به لحاظ علمی شرایط خوب ویا ایده های علمی خوبی دارند پذیرش با بورسیه تعلق میگیره که هزینه هاشون رو پوشش میده. برای بعضی از این دانشگاهها باید مدرک IELTS و TOFEL قبل از ثبت نام داشته باشید.
    چون هزینه ها توی کوردستان تقریبا اروپایی (البته کمتره) ولی به دوستانی که پولدار هستند و هزینه براشون مهم نیست توصیه میکنم نروژ .ایتالیا. حتی مالزی.استرالیا .کانادا و... بهتره تا اینجا.البته کسانی که به لحاظ علمی تراز اول هستند خودشون میدونند کجا وچطور و با چه کمک هزینه های عالی میتونند در خواست بدن و Fund خوب بگیرند.(مثل امریکا و هلند و...)
    اگر کسی میخواد ادامه تحصیل بده و یک مدرکی بگیره هیچجا مثل ایران پیدا نمیکنید.تا دکتری خیالتون راحت.......البته به خیلی ها چون ممکنه بر بخوره باید اینو عرض کنم که توی ایران چند دانشگاه عالی داریم که همه صاحب نظر های دنیا قبول دارند جزِِِِء اولین دانشگاههای دنیا هستند.فازغ از رنکینگ سیاسی دنیا.
    به هر حال دوستان میتونند بیشتر در مورد دانشگاههای اربیل و سلیمانیه تحقیق کنند.
    دوستان وزارت علوم اربیل توی خیابان اصلی کرکوک هست.که سر در این وزارت خونه نوشته( وه زارتی خوتیندتی بالا ministry of higher education ) دانشگاه صلاح الدین هم چندین ساختمان داره که جاهای مختلف پراکندست اما اکثرا تو همین خیابون و به سمت خارج از شهره.
    یکی از دانشگاههای خصوصی دیگه تو اربیل توی منطقه dream city یا به قولی drean city قرار داره.
    دانشگاه امریکایی سلیمانیه هم ورودی شهر از سمت اربیل به سلیمانیه کاملا معلومه (یک ساختمان بزرگ مشکی و نقره ای)
    ویرایش توسط alireza2475 : March 2nd, 2014 در ساعت 07:05 PM دلیل: ترکیب پست های مرتبط با دانشگاه

نقل قول نوشته اصلی توسط abc222 نمایش پست ها
    با سلام
    راستش شما خودتون فکر کنم بهتر از هرکسی میدونید مهمترین سوال اینه که راه بدست آوردن اطلاعات چی هست؟
    یعنی اگه بتونید راهی پیدا کنید(سایت،شماره تلفن دانشگاه و ...) که بشه اطلاعانی ازش کسب کرد رو ممنون میشم اینجا بگید.
    ودیگه اینکه سوال خودم این چند مورده که امیدوارم دیر نپرسیده باشم
    1-اونجا مدرک چه دانشگاههایی رو قبول دارن؟(خودم لیسانس علمی کاربردیم)
    2-آیا با پیدا کردن کار میشه تمام هزینه های تحصیل و یه زندگی دانشجویی رو تامین کرد؟بطوری که نیازی به فرستادن پول از ایران نباشه؟
    3-چه امتیازاتی برای کردهای ایران قائل هستن؟
    4-روند اعطای بورس چی هست؟
    5-زندگی در اونجا چطوره؟آیا از نظر بهداشت و درمان،مسکن،تفریح،امکانات شهری و ... اوضاع خوبه؟
    6-برای رشته ی نرم افزار در کدام دانشگاهها میشه اقدام کرد؟و برای چه مقاطعی؟
    7-مدرک کدام دانشگاهها اعتبار بین المللی دارن؟
    8-و در کل سوالات دیگه ای که خودتون پرسیدین رو ممنون میشم نوضیحش رو اینجا کامل بنویسین.همیشه خندان باشید
    مدرک تمام دانشگاههای ایران را اکثر دانشگاههای دنیا قبول دارن ولی در مورد پذیرش به رنکینگ دانشگاه و معدل . مقاله و به طور کل extracurricular توجه ویژه میشه. که در مورد دانشگاههای تراز 3 به بالا مثل دانشگاههای کوردستان فقط مدرک داشته باشی کفایت میکنه.
    ببین دوست عزیزم باید خدمتت عرص کنم: کار در اقلیم کردستان به چند فاکتور نیاز داره..........1) یا تخصص عالی داری که حتما زبان فولی 2) یا زبان کردی بلدی و اونجا اشنا داری 3)ویا به خاطر اینکه بیش از 80% از شرکت های اونجا ترک هستند ترکی بلدی 4/)انگلیسی بلدی و یک تخصصی داشته باشی
    در اینصورت میتونی کار گیر بیاری در غیر اینصورت توصیه نمیکنم تشریف ببرید.
    در مورد حقوق ها هم عرض کنم از ماهیانه 600-700 هزار دینار شروع میشه تا 3000 دلار امریکا.....شاید بعضی ها بگن بیشتر هم هست. بله من با یک سوئدی اشنا شدم که 2 ماه دیگه برای عقد قرارداد با یکی از شرکتهای ایرانی میاد تهران و بالای 5000 دلار هم حقوق میگرفت . به 4 زبان از جمله کوردی مسلط بود و برای یک شرکت اروپایی کار میکرد و نه برای شرکت ترکی یا ایرانی یا عربی
    در مجموع با چندین ایرانی که برخورد داشتم حقوق بین 1200 تا 2000 دلار رایج بود.تو زمینه رشته شما هم با اقایی اشنا شدم که خیلی با هم رفیق شدیم و برای یک شرکت بغدادی که مدیر امریکایی داشت کار میکرد و 1700 دلار حقوق میگرفت
    به نظر من هیچ امتیازی برای کورد های ایران نسبت به بقیه ایرانی ها قائل نمیشن.فقط شما یک امتیاز عالی دارید که میتونید به راحتی باهاشون صحبت کنید و در نتیجه کار خوبی پیدا کنید.
    برای گرفتن بورس به وب سایت دانشگاه مراجعه کنید. یک فرم ثبت نام داره و شرایط معدل و میزان بورس که به شما تعلق میگیره را نوشته واگر شرایط خاص و متمایز کننده به نسبت دیگران دارید(پروژه-اختراع-فعالیت تحقیقی خاص)میتونید با شماره تماسشون ارتباط بگیرید و مطرح کنید.http://auis.edu.iq/IRIS
    اوضاع کلا مثل ایرانه با این تفاوت که به هرحال اونجا ممکن چندین سال زمان ببره تا بتونند به سطح زیرساخت کشور ما برسند.ولی اینده خوبی ان شا ا.. خواهند داشت.
    تقریبا رشته شما اکثر دانشگاههای دنیا یافت میشه. توی سایتدانشگاه تو قسمت program ویا faculty میتونید دپارتمان های مختلف رو پیدا کنید .http://auis.edu.iq/faculty
    دوست من داشتن اعتبار بین المللی یک تعریف کلی به شمار میاد. از نظر ایران نمیدونم شاید هیچکدام ولی بسیاری از دانشگاههای کوردستان به لحاظ پذیرش بین المللی اصلا مشکلی ندارن. بخصوص 2 تا دانشگاه مطرح این اقلیم.
    توضیحات کلی:
    رشته هایی مثل برق .مکانیک عمران کامپیوتر.و.... توی این دانشگاهها دیده میشد. از جمله مترجمی زبان فارسی.باید به سایت دانشگاه برای اطمینان از وجود رشتتون مراجعه کنید.
    همه جور مدرک و فردی که زیر 45 سال سن داشته باشه میتونه برای پذیرش اقدام کنه
    حتما دقت کنید بعضی دانشگاهها که نگاه میکردم تدریس به 3 زبان صورت میگرفت که برای کسی که فقط انگلیسی متوجه میشه کارو سخت میکنه. حتما به این نکات ریزتو سایت دانشگاه دقت کنید.مثلا بعضی دانشگاهها گفتن فرم ثبت نام رو به دو زبان کوردی و انگلیسی پر کنید.
    ویرایش توسط alireza2475 : March 2nd, 2014 در ساعت 07:18 PM دلیل: تصحیح فرمت اعداد

نقل قول نوشته اصلی توسط nima_as نمایش پست ها
    من رشتم نفت هستش اگر میشه شرایط کاری تو این رشته واسم بپرسی و در ضمن کرد هم هستم آیا مزیتی برای این مورد قائل میشن؟
    دوست کورد عزیزم:
    خوشبختانه اونجا که بودم به یک کتابچه دست پیدا کردم که توش شماره تماس بیش از 7000 شرکت مشغول به کار در اقلیم کردستان رو داره.من با استفاده از این اطلاعات توانستم با بیش از 100 شرکت ارتباط تلفنی برقرار کنم.حتی برخی از دوستانی که بیش از سه سال اونجا بودن از من درخواست شماره تلفن شرکتهای مختلف رو داشتن چون این کتابچه رو من از یک دوست در شرکت کانادایی هدیه گرفتم.حتما در چند روز اینده چند شرکت با شماره تماس و نوع فعالیتشون را براتون تو همین پست میزارم.
    مزیت اصلی شما کردی بلد بودن شماست که از انگلیسی مهمتر به شمار میاد.
    حتی اونجا توی یک شرکت ترکی با خانم ایرانی برخورد داشتم که به همراه همسرشون تو شرکت نفتی کار میکردند و ایشون مسئول گزینش کارمندان بودن.

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)