صفحه 3 از 418 نخستنخست 1234567891011121353103 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 4180

موضوع: مشاوره برای جلوگیری از ضرر و زیان های ناشی از نوسان نرخ دلار

ApplyAbroad Veteran
    sahand_a آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Mechanical Engineering

پیش فرض پاسخ : دوباره دلار گران شد!! مشاوره برای جلوگیری از ضرر و زیان های ناشی از نوسان نرخ

من یک بار حساب ارزی در پارسیان باز کرده بودم که حدود ۱۰،۰۰۰ یورو بود. وقتی‌ خواستم ببندمش تمام پول رو به یورو بهم دادن، البته گفت روز قبل به ما بگو که ارز رو تامین کنیم. در صورتی‌ که تضمین کرده که ارز رو به همون صورت بده باید این کار رو بکنه.
    من فکر می‌کنم باز کردن حساب در داخل کشور راحت تر و بی‌ دردسر تر خواهد بود.
    لطفا نتایج پذیرش خود را در اینجا وارد کنید.
    با عرض پوزش از پاسخ دادن سوالات در پیام خصوصی معذورم.

ApplyAbroad Veteran
    biscuitpolo آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Business Administration

پیش فرض پاسخ : دوباره دلار گران شد!! مشاوره برای جلوگیری از ضرر و زیان های ناشی از نوسان نرخ

نقل قول نوشته اصلی توسط amin_ict_5 نمایش پست ها
    ممنون از اطلاع مفید و جامع تون

یه سوال هم داشتم برای اینکه خیال همه را راحت کنم
    در حال حاضر تنها با داشتن پاسپورت و بصورت غیر حضوری در کجا در خارج از کشور میشه حساب باز کرد؟؟
    و روش نقل و انقال پول به اون چگونه خواهد بود؟
    اول از همه بگم که نمیدونم نتیجه ی این پست بود یا تقدیر الهی یا هر چیز دیگه! دیروز یه نامه از بانکم در عراق اومد که مجبورن دسته چک و کارت اعتباری رو باطل کنن چون من اقامت ندارم!!!
    ولی در مورد حساب بانکی، همونطور که گفتم در حال حاضر شرکتهایی هستند که توی کشور آذربایجان، حساب بانکی معتبر به اسم شما (با هویت ایرانی) باز می کنند و در کنارش براتون کارت اعتباری فیزیکی هم میگیرن. برای این کار نیاز به کپی پاسپورت و کپی آخرین فیش موبایلتون دارن و همونطور که عرض کردم حدود 200 تومن هم هزینه اش میشه معمولاً... میتونید عبارت "کارت اعتباری فیزیکی" رو گوگل کنید و صدها نتیجه در این زمینه ببینید. در مورد اینکه آیا کشورهای دیگه ای هم هستند که الان حساب باز می کنند یا نه، من حداقل خودم ندیدم نه شخصاً و نه توی وب... قبلاً توی دبی و ارمنستان و ترکیه هم باز میکردند ولی الان مدتهاست که نمیشه...
    در مورد نقل و انتقال پول (بهتره بهش بگم واریز و برداشت): برای برداشت به جز کارت اعتباری روشی به ذهنم نمیرسه که از راه دور بشه برداشت کرد (شاید اینترنت بانک داشته باشن ولی بدون شک برای وایرترانسفر و موارد مشابه نیاز به حضور فیزیکی در بانک هست)... در مورد واریز هم در صورتی که اصرار داشته باشید که حساب رو بطور مداوم شارژ کنید یا میتونید از صرافیها استفاده کنید یا اینکه اگر آدم مطمئنی میشناسید که مدام به آذربایجان سفر میکنه بهش پول بدید، یا اینکه از خود شرکتهایی که براتون حساب باز کردند بخواهید که براتون پول واریز کنند. البته بانکهای خصوصی ایرانی هم با توجه به روابط خوبی که با این بانکها در آذربایجان دارن فکر کنم میتونن این انتقال پول رو انجام بدن (باید سوال کنید)
    Winners are simply willing to do what losers won't

Senior Member amin_ict_5 آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Computer Science

نقل قول نوشته اصلی توسط biscuitpolo نمایش پست ها
    اول از همه بگم که نمیدونم نتیجه ی این پست بود یا تقدیر الهی یا هر چیز دیگه! دیروز یه نامه از بانکم در عراق اومد که مجبورن دسته چک و کارت اعتباری رو باطل کنن چون من اقامت ندارم!!!
    ولی در مورد حساب بانکی، همونطور که گفتم در حال حاضر شرکتهایی هستند که توی کشور آذربایجان، حساب بانکی معتبر به اسم شما (با هویت ایرانی) باز می کنند و در کنارش براتون کارت اعتباری فیزیکی هم میگیرن. برای این کار نیاز به کپی پاسپورت و کپی آخرین فیش موبایلتون دارن و همونطور که عرض کردم حدود 200 تومن هم هزینه اش میشه معمولاً... میتونید عبارت "کارت اعتباری فیزیکی" رو گوگل کنید و صدها نتیجه در این زمینه ببینید. در مورد اینکه آیا کشورهای دیگه ای هم هستند که الان حساب باز می کنند یا نه، من حداقل خودم ندیدم نه شخصاً و نه توی وب... قبلاً توی دبی و ارمنستان و ترکیه هم باز میکردند ولی الان مدتهاست که نمیشه...
    در مورد نقل و انتقال پول (بهتره بهش بگم واریز و برداشت): برای برداشت به جز کارت اعتباری روشی به ذهنم نمیرسه که از راه دور بشه برداشت کرد (شاید اینترنت بانک داشته باشن ولی بدون شک برای وایرترانسفر و موارد مشابه نیاز به حضور فیزیکی در بانک هست)... در مورد واریز هم در صورتی که اصرار داشته باشید که حساب رو بطور مداوم شارژ کنید یا میتونید از صرافیها استفاده کنید یا اینکه اگر آدم مطمئنی میشناسید که مدام به آذربایجان سفر میکنه بهش پول بدید، یا اینکه از خود شرکتهایی که براتون حساب باز کردند بخواهید که براتون پول واریز کنند. البته بانکهای خصوصی ایرانی هم با توجه به روابط خوبی که با این بانکها در آذربایجان دارن فکر کنم میتونن این انتقال پول رو انجام بدن (باید سوال کنید)
    ضمن تشکر از شما
    فقط یکچیز را بگم
    به هیچ عنوان حساب های بانکی بانک های آذربایجان را توصیه نمیکنم خصوصاً ویزا کارت یا مستر کارت هاشون، فقط توی کشور های همسایه میتونی ازشون استفاده کنی اصلاً قابل استفاده توی اروپا و یا آسیای شرقی نیست

همون حساب های ارزی بانک های داخل فکر کنم بهتر باشه
    هدف بنده صرفاً یادگیری ایست؛ یادگیری علم، یادگیری اخلاق، ...
    هدف خودسازی ایست، نه خوشگذرانی

Senior Member amin_ict_5 آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Computer Science

نقل قول نوشته اصلی توسط biscuitpolo نمایش پست ها
    1. حسابهای ارزی در ایران بسته به نوع حساب (دلار، یورو، پوند) و مدت زمان سپرده (سه ماهه، شش ماهه، یکساله،...) از نرخ های متفاوتی برای بهره برخوردارند... با این حال علیرغم تضمین بازپرداخت اصل ارز، در هنگام بستن حساب (خصوصاً در مواردی که مبلغ درخواستی زیاد باشه) معادل ریالی (نرخ رسمی) موجودی رو بهتون میدن و این یعنی حداقل 5% ضرر... علاوه بر اون بدون شک شما نیازمند تبدیل مجدد پول خود به ارز به نرخ بازار هستید که این هم حداقل همون 5% ضرر دیگه رو براتون خواهد داشت... در صورتی که بیشترین سود تعلق گرفته به حسابها در بهترین حالت همون حدود 6% هستش
    2. تقریباً بدون استثنا (!) باز کردن حساب بانکی در هر کشوری نیازمند داشتن اقامت (و نه ویزا) حداقل سه ماهه هستش... البته هنوز یکی دو تا کشور هستند که برای ما بدون اقامت هم حساب باز میکنند... به عنوان مثال 8 ماه پیش زمانی که ما داشتیم دفتر عراق رو تاسیس میکردیم... من بدون هیچ مدرکی و تنها با پاسپورت تونستم یه حساب شخصی با کارت اعتباری و دسته چک (!) افتتاح کنم.. گرچه این کار در حال حاضر در عراق هم غیرممکن هست ولی همچنان تا جایی که من اطلاع دارم آذربایجان برای ایرانیها بدون اقامت حساب باز میکنه... این کار رو از طریق بانکهای ایرانی و یا شرکتهای خصوصی میتونید انجام بدید و نیازی به ارسال وکیل و از این حرفها نیست... تا جایی هم که یادمه هزینه اش حدود 200 هزار تومن بود.

در مورد بخش اول صحبتتون فکر کنم اشتباه حساب میکنید به نظرم طرز فکرتون در این مورد اشتباه هست

بانک ها یک نرخ خرید دارن یک نرخ فروش که البته اختلافشون زیاد نیست ناچیز هستش

پنجشنبه 19 خرداد 1390 دلار آمريکا نرخ فروش 11741 نرخ خريد 11721
    شنبه 21 خرداد 1390 دلار آمريکا نرخ فروش 11754 نرخ خريد 11719
    يکشنبه 22 خرداد 1390 دلار آمريکا نرخ فروش 11734 نرخ خريد 11699 اولین بار کاهش قیمت!!

شما موقع خریدن دلار، پول نرخ فروش بانک را پرداخت میکنید
    و موقع برداشت از حساب، یا بهتون دلار میدند یا معادل ریالی دلار با نرخ خرید دلار بانک؛ چون شما فروشنده دلار میشید و بانک خریدار؛ یعنی

اگر مثلاً توی یک روز از بانک دلار بخرید ( حساب ارزی باز کنید) و توی همون روز دلار به بانک بفروشید ( حساب ارزیتون را ببندید ) ضرر تون ناچیز هستش
    و روز به روز هم که دلار داره بالا میره
    پس این ضرر ناچیز در ایامی که میخوایید برداشت کنید نه اینکه ضرر نمیکنید تبدیل به سود هم میشه البته با فرض صعودی بودن نرخ دلار
    مسئله اصلی اینه من میخوام اصل پولم حفظ بشه اگر امروز 10 هزار دلار به نرخ ریالی اش دارم فردا هم همین مقدار داشته باشم تا بتونم از هزینه تحصیلم بر میام من که کاسب نیستم!!

با نهایت احترام درصد هاتون اشتباه هستش کمی هم به این فکر کنید که طرز تفکرتون کمی اشتباه هستش
    وگرنه من دنبال این نبودم که حساب ارزی باز کنم

به این فکر کنید اگر پول توی حساب ریالی باشه
    با در نظر گرفتن نرخ صعودی دلار یک زمانی فرا میرسه که مثلاً من بجای 10 هزار دلار، تنها 8 هزار دلار پول خواهم داشت یعنی بخشی از پول خود را که برای ادامه تحصیل کنار گذاشته بودم، بدلیل بالا رفتن قیمت دلار از دست خواهم داد
    ویرایش توسط amin_ict_5 : June 12th, 2011 در ساعت 01:28 PM
    هدف بنده صرفاً یادگیری ایست؛ یادگیری علم، یادگیری اخلاق، ...
    هدف خودسازی ایست، نه خوشگذرانی

ApplyAbroad Veteran
    biscuitpolo آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Business Administration

نقل قول نوشته اصلی توسط amin_ict_5 نمایش پست ها
    در مورد بخش اول صحبتتون فکر کنم اشتباه حساب میکنید به نظرم طرز فکرتون در این مورد اشتباه هست

بانک ها یک نرخ خرید دارن یک نرخ فروش که البته اختلافشون زیاد نیست ناچیز هستش

پنجشنبه 19 خرداد 1390 دلار آمريکا نرخ فروش 11741 نرخ خريد 11721
    شنبه 21 خرداد 1390 دلار آمريکا نرخ فروش 11754 نرخ خريد 11719
    يکشنبه 22 خرداد 1390 دلار آمريکا نرخ فروش 11734 نرخ خريد 11699 اولین بار کاهش قیمت!!

شما موقع خریدن دلار، پول نرخ فروش بانک را پرداخت میکنید
    و موقع برداشت از حساب، یا بهتون دلار میدند یا معادل ریالی دلار با نرخ خرید دلار بانک؛ چون شما فروشنده دلار میشید و بانک خریدار؛ یعنی

اگر مثلاً توی یک روز از بانک دلار بخرید ( حساب ارزی باز کنید) و توی همون روز دلار به بانک بفروشید ( حساب ارزیتون را ببندید ) ضرر تون ناچیز هستش
    و روز به روز هم که دلار داره بالا میره
    پس این ضرر ناچیز در ایامی که میخوایید برداشت کنید نه اینکه ضرر نمیکنید تبدیل به سود هم میشه البته با فرض صعودی بودن نرخ دلار
    مسئله اصلی اینه من میخوام اصل پولم حفظ بشه اگر امروز 10 هزار دلار به نرخ ریالی اش دارم فردا هم همین مقدار داشته باشم تا بتونم از هزینه تحصیلم بر میام من که کاسب نیستم!!

با نهایت احترام درصد هاتون اشتباه هستش کمی هم به این فکر کنید که طرز تفکرتون کمی اشتباه هستش
    وگرنه من دنبال این نبودم که حساب ارزی باز کنم

به این فکر کنید اگر پول توی حساب ریالی باشه
    با در نظر گرفتن نرخ صعودی دلار یک زمانی فرا میرسه که مثلاً من بجای 10 هزار دلار، تنها 8 هزار دلار پول خواهم داشت یعنی بخشی از پول خود را که برای ادامه تحصیل کنار گذاشته بودم، بدلیل بالا رفتن قیمت دلار از دست خواهم داد
    من برای هر تفکری احترام قائلم. ممنونم... فقط به نکات زیر دقت داشته باشید:
    1. زمانی که شما حساب ارزی باز میکنید، باید حتماً ارز مربوطه رو به حسابتون واریز کنید و نه معادل ریالیش رو، بی شک بیش از 95% بچه ها این ارز رو خریداری میکنند و این یعنی قیمت بازار (به عنوان مثال همین امروز در لحظه ای که این پست رو میزنم در ایران 1238 تومن هستش) بیایید فرض کنید که 10000 دلار آمریکا میخواید بخرید و با خودتون هم ببرید بعداً. یعنی امروز به قیمت 12 میلیون و سیصد و هشتاد هزار تومان این ده هزار دلار رو میخرید. (دقت کنید که چیزی به نام خرید دلار از بانک به نرخ رسمی وجود نداره، به جز اون 2000 دلاری که برای سفر و بعد از ارائه ویزا و بلیط و عوارض میتونید دریافت کنید)
    2. تقریباً تمام دوستان حساب ارزی رو برای مدتی کوتاه و تنها به منظور محلی برای نگهداری پول و نیز اخذ BS افتتاح میکنن این یعنی مدت زمان استفاده از حساب بسیار کم خواهد بود. در نتیجه صحبت در مورد سودهای بانکی تقریباً منتفی هستش.
    3. فرض کنید در روز بستن حساب این اتفاق بیفته، یعنی بانک به شما بگه که نمیتونه دلار بهتون بده چون موجودی دلاری نداره ولی معادل ریالی اون رو بهتون میده (این اتفاق برای شخص من رخ داده!) فرض میگیریم نرخ دلار در بازار و دولت هم تا اون روز ثابت باشه یعنی در اون روز به جای 10000 دلار شما بهتون به نرخ خرید دولتی (11699 ریال) یازده میلیون و هفتصد هزار تومن میدن... در همین تبدیل یه تفاوت تقریباً 3%ی اتفاق میفته
    4. بی شک شما دلار احتیاج دارید، پس مجدداً باید پولتون رو دلار کنید (فرض کنیم نرخها همچنان ثابت هستند) یعنی دوباره باید این میزان ریالی رو با نرخ خرید دلار در بازار به دلار تبدیل کنید یعنی در قبال پول فعلیتون، 9450 دلار میتونید دریافت کنید... یعنی در بهترین حالت ممکن و در صورت ثابت موندن نرخ ارزها شما حدود 550 دلار در چند روز ضرر خواهید کرد.
    5. این مشکل (عدم وجود نقدینگی) معمولاً در مورد حسابهای یورویی بسیار کمتر رخ میده خصوصاً اگر حسابتون رو در بانک توسعه صادرات باز کنید.
    6. با اینکه کمی از لحن صحبت کردنتون توی پست قبلی ناراحت شدم ولی باید نکته ای رو عرض کنم... به اعتقاد من کسی که برای هر قرون پولش زحمت کشیده، بیش شک از دست دادن 1 دلارش هم براش دردآور خواهد بود.
    7. در کشوری که نرخ ارز به یک باره و در عرض یک شب 12% جابجا میشه و تنها دلیلش هم اینه که دولت که نیمتونه بر بازار غلبه کنه مجبور میشه با یک تیر دو نشون بزنه و هم خودش رو با قدرتهای بازار هماهنگ کنه و هم کمبود نقدینگی ریالیش رو جبران کنه، در این مملکت کلاه اصلی بر سر کسانی میره که قشر ضعیف تر جامعه هستند... پس این حساب و کتاب بسیار کوچیک رفتار کاسبکارانه نیست بلکه بیشتر رفتار عاقلانه است.
    8. در مورد دلار اگر قبلاً پولتون رو به دلار تبدیل کرده بودید (قبل از این تغییر قیمت اساسی) کاملاً حرفتون درسته. ولی با روندی که در حال حاضر بازار دلار طی میکنه حداقل تا سه ماه آینده (به اعتقاد منِ حقیر) این بازار نوسانات عمده ای رو تجربه نخواهد کرد. در نتیجه داشتن دلار و ریال تا اون زمان زیاد تفاوتی نداره...
    Winners are simply willing to do what losers won't

دوستان گرامی
    باز کردن حساب ارزی مقادیر بالا کار مقرون به صرفه این نیست چون جهش و ازدیاد قیمت اونا دور از انتظار و بصورت یک دفعه می باشد .
    دیگر انکه معمولا اگر شما به بانک ارز تحویل دهید موقع بستن حساب ارز می گیرید و اگر معادل ریالی قیمت فروش ارز به اضافه کارمزد مربوطه را به بانک در زمان افتتاح حساب پرداخت کرده باشید در زمان بستن حساب قیمت خرید ارز طبق نظر بانک مرکزی را به شما پرداخت خواهند کرد.

من خودم در فروردین 87مبلغ 80000درهم را به ازای هر درهم 244تومان 1950000تومان فروختم که اگر تا حالا نگهداشته بودم برای بیش از سه با احتساب هر درهم 325تومان می شد26000000تومان یعنی حدود 6500000تومان استفاده.
    ولی سود آن در یک سپرده سه ساله هجده درصدی می شد حدود 10500000تومان که به این سود هم سود کوتاه مدت 8درصدی بیشتر از یک ملیون تومان در سه سال تعلق می گرفت.
    این یعنی حالت دوم بیش از 5ملیون تومان سود بیشتر داسته است.
    من هم با سپرده گذاری در کشورهایی مانند سوریه .عراق و آذربایجان مخالفم.
    USA/Case creation date: Aug 2013
    Clearance Received: March 2014
    CANADA/CIO: Jan 2010
    Medical: Jan
    2014
    Issue Date: May 2014

سلام. تجربه شخصی من:
    پارسال به دلایلی که الان بچه ها نگران هست به فکر افتادم تا حساب ارزی به دلار باز کنم. رفتم بانک سامان و یه مقدار دلار کاغذی به حساب ریختم و مقداری هم ارز با معادل ریالیش خریدم. اونموقع تفاوت ارز آزاد و دولتی 10 تومن بیشتر نبود. چون به حساب سپرده معمولی سودی تعلق نمی گرفت یه حساب مدت دار باز کردم. امسال بعد از عید که دوره حساب سر اومد بانک بهم ریال داد و من مجبور شدم یه پولی هم روش بزارم تا بتونم معادل دلاری که حساب باز کرده بودم رو بعد از مدت ها و با احتساب سود ناچیز بانکی بخرم!!!! اما چند تا نکته:
    1- بانک سامان در حال حاضر حساب 1، 2، 3، 6، 9 و 12 ماهه داره که سودشون از 1.75 درصد هست تا 4.75 درصد (اگر اشتباه نکرده باشم!)
    2- به همون مقدار که اول ارز بدی دست اخر بهت ارز میده
    3- موقع تبدیل ریال به ارز و ارز به ریال (خرید و فروش ارز از بانک بدون دریافت اسکناس) به ازای هر 1000 دلار، 2 دلار کارمزد میگیره، یعنی روی هم 4 دلار
    4- فکر می کنم درهم امارات در حال حاضر بیشترین سود رو تو حساب های ارزی داره

توصیه من:
    1- اگر میخواید در اخر کار دلار بخرید، یعنی دلار مصرف می کنید و نه خرید و فروش، هرچی پول دستتون رسید برید و از صرافی دلار بخرید و تو بانک یه سپرده چند ماهه باز کنید تا جبران بخشی از تفاوت قیمت ارز آزاد و دولتی بشه.
    2- در حال حاضر ارزش دلار نسبت به ارزهای دیگه به حداقل خودش رسیده و به نظر من خریدن دلار یا باز کردن حساب ارزی منطی ترین کار هست چون ارزش ریال ما که مرتبا کاهش پیدا می کنه (طرح حذف سوبسیدها تورم رو تضمین کرده) و با افزایش ارزش دلار قدرت خرید مایی که دلار دستمون هست کمتر میشه
    3- اگر کسی بنا نداره در نهایت دلار بخره، باز کردن حساب ارزی هم در حال حاضر میتونه به نفعش باشه (با در نظر گرفتن افزایش قیمت دلار و سود بانکی در بلند مدت)
    این کاربر غیرفعال است!

Junior Member

سلام
    آیا این روزها هنوز راهی واسه خرید دلار به همون نرخ دولتی هفته پیش یعنی حدود 1068 تومن وجود داره یا دیگه هیچ راهی نیست؟
    من میخوام حدود 20000 دلار بخرم و تو یه حساب ارزی نگهداری کنم، اگه بخوام با نرخ دولتی امروز یعنی حدود 1070 تومن این کارو بکنم حدود دو میلیون تومن ضرر میکنم!
    اگه کسی راهی میدونه لطفا راهنماییم کنه
    ممنون

نقل قول نوشته اصلی توسط saaghi نمایش پست ها
    سلام
    آیا این روزها هنوز راهی واسه خرید دلار به همون نرخ دولتی هفته پیش یعنی حدود 1068 تومن وجود داره یا دیگه هیچ راهی نیست؟
    من میخوام حدود 20000 دلار بخرم و تو یه حساب ارزی نگهداری کنم، اگه بخوام با نرخ دولتی امروز یعنی حدود 1070 تومن این کارو بکنم حدود دو میلیون تومن ضرر میکنم!
    اگه کسی راهی میدونه لطفا راهنماییم کنه
    ممنون
    الان نرخ دولتی 1175 تومن هست، نه 1070 تومن!!! دیگه از نرخ دولتی پایین تر نمی تونید بخرید، اونم به عنوان ارز مسافرتی که حداکثر 2000 تا هست. شاید یه آشنا تو بانک بتونه بهتون کمک کنه که ارزی رو که میخواید تهیه کنید...
    ویرایش توسط osroosh : June 14th, 2011 در ساعت 02:14 PM
    این کاربر غیرفعال است!

دیگه قانون 2000 دلار برداشته شده . من تو اخبار دیدم که گفت . تقریبا دو روزه که این اتفاق افتاده.

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)