سلام
من یک سری نکاتی را که از سفارت از طریق ایمیل پرسیدم و جواب سفارت را ، عینا، اینجا می نویسم، شاید به درد بقیه هم بخوره:

1- پرسیدم که مدارک لیسانس و ارشد من موقته و نمیشه ترجمه آنها را به تایید دادگستری رساند. جواب:

at the end of the day, it is not the document itself, but the signature of the translator which is certified.

2- پرسیدم آیا ترجمه باید رسمی باشه؟ جواب:

for the visa application you do not need a legalization, but most universities would require it

3- گفتم من برای فرصت مطالعاتی می خوام بیام اولا برای چه نوع ویزایی باید در خواست بدم، ثانیا من ماهی 1000 یورو بورس دارم ،آیا من هم باید حساب بانکی بلوکه (یا حساب ریالی معال 8000 یورو) داشته باشم. جواب:

you need to apply for a category II visa for study purposes, this is a long term/residencial visa.
As for the financing of your stay, if you bring the note from the Ministry of Science stating your sposorship, you do not need to proof any additional funds.

ضمنا اگر چه در سایت سفارت نوشته شده مدرک لیسانس با ترجمه برای ویزای فرصت مطالعاتی لازمه ولی از من نگرفتند و فقط یه پول بیخود برای ترجمه دادم.