صفحه 7 از 17 نخستنخست 12345678910111213141516 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 61 تا 70 , از مجموع 168

موضوع: اپلای در رشته جامعه شناسی

ApplyAbroad Guru Mehrad آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Sociology, MA / Electrical Engineering, BSc

پیش فرض پاسخ : تجربه اپلای در رشته های فلسفه و علوم انسانی

نقل قول نوشته اصلی توسط surennaa نمایش پست ها
    سلام دوست عزیز. ممنونم بابات اطلاعات بسیار مفیدی که در اختیارمون قرار میدید و وقتی که برای راهنمایی ما میذارید. توی بحث ها عمدتا راجع به گرفتن فاند زیاد صحبت میشه. اما من میخوام راجع به حفظ فاند صحبت کنم. یعنی اینکه چه جوری میشه فاند رو از دست نداد؟! مثلا شما که برق خونده بودید و رفتید برای ادامه تحصیل در جامعه شناسی، در ازای فاند، به عنوان دستیار آموزشی چه کار انجام میدادید؟ آیا باید به دانشجوهای مقطع لیسانس درس میدادید؟ آیا زبان شما در سطحی بود که بتونید از عهده ی اداره ی کلاس بر باید؟ با توجه به اینکه احتمالا در بدو ورود دانش شما در حوزه ی جامعه شناسی نسبت به دانشجوهایی که لیسانس همین رشته رو داشتن خیلی کمتر بوده (با توجه به اینکه در این زمینه به جز یک مقاله کنفرانسی دستاورد علمی قابل ارائه ای نداشتید). یه سوال دیگه هم دارم، و اون اینکه شما یه جا گفتید: تحصیل در مقطع دکترا در رشته های علوم انسانی در دانشگاه های درجه دو آمریکا وقت تلف کردنه. اولا چرا؟ ثانیا به نظر شما تا چه رتبه ای، دانشگاه درجه یک به حساب میاد؟
    قبول دارم که برخی‌ نوشته‌های من خیلی‌ طولانیه و خوندن اونها حوصله‌ میخواد، ولی‌ اگه با حوصله‌ نخونید، نتیجه‌های اینجوری می‌گیرید. همین چند تا پست بالاتر برای بار چندم گفتم که وقتی‌ جایی‌ اپلای می‌کنید، به یک فاکتور تنها نگاه نمی‌کنن و مجموعه پروفایل شما رو ارزیابی می‌کنن. در مورد بقیه فرض‌هایی‌ هم که کردید و در پست‌های قبلیم توضیح مفصل دادم، شما رو به خوندن با حوصله‌ پست‌های قبلیم ارجاع میدم.

دو فرض دیگه هم در نوشته شما هست که شاید به روشنی در پست‌های قبلیم در این تاپیک بیان نکردم ولی‌ در پست‌هایی‌ که در تاپیک‌های دیگه نوشتم روشن تر گفتم. منظورم فرض‌هایی‌ هست که در مورد دانش زبان یا جامعه شناسی‌ من کردید. من زبان خوندن و جامعه شناسی رو درست قبل از رفتن به آمریکا شروع نکردم. اولین کتاب جامعه شناسی رو وقتی‌ دبستان بودم خوندم. یادگیری زبان رو هم از همون موقع شروع کردم. در دورانی که دانشجوی لیسانس مهندسی‌ برق بودم تقریبا همه چیزایی‌ که می‌خوندم (چه برای پاس کردن درس‌های لیسانسم و چه مطالعات شخصیم در حوزه‌های علوم انسانی‌) به انگلیسی‌ بود. مطالعه شخصی‌ من در حوزه‌های مورد علاقه هم در تمام سالهای دانشجویی لیسانس و بعد از اون دوران مهندسی‌ ادامهٔ داشت. غیر از مطالعه شخصی‌، با دوستان خارجی‌ که از کشور‌های مختلف داشتم توی این حوزه‌ها بحث میکردیم (بعضی‌‌هاشون اینترنتی، و بعضی‌‌هاشون حضوری). درسته در دوره فوق لیسانس یا بعد از اون خیلی‌ چیز‌های جدید یاد گرفتم، ولی‌ وقتی‌ رفتم آمریکا با مخ آکبند نرفته بودم که به قول شما: دانش من در حوزه ی جامعه شناسی نسبت به دانشجوهایی که لیسانس همین رشته رو داشتن "خیلی کمتر" بوده.

داشتن مدرک لیسانس در یک رشته (برق، جامعه شناسی‌ یا هر چی‌) به خودی خود تعیین کننده این نیست که دانش طرف در چه حدی هست. موقعی که مهندس برق بودم، همکار‌هایی‌ داشتم که سوادشون در حوزه مهندسی‌ برق تعطیل بود، همکار‌هایی‌ هم داشتم که درک خیلی‌ عمیق از حوزه کاری خودشون داشتن و من کلی‌ ازشون چیز یاد می‌گرفتم. وقتی‌ رفتم آمریکا برای خوندن فوق لیسانس جامعه شناسی هم همینطور. برخی‌ همکلاسی‌های من بودن که چیز زیادی از جامعه شناسی‌ نمیدونستن با اینکه لیسانس این رشته رو گرفته بودن، بعضی‌‌ها هم بودن که واقعا هر وقت سر کلاس حرف میزدن کلی‌ حال می‌کردم. توی همون دوره کوتاهی که در کاربندیل بودم برای دکترا، یکی‌ از همکلاسی‌های من بود که هر وقت حرف میزد یا مطلبی رو ارائه میداد، من عمیقا احساس احترام می‌کردم، و برخی‌ همکلاسی‌های من که سوادشون در حد اون نبود، احساس حسادت. تازه لیسانسش هم جامعه شناسی‌ نبود و فقط فوقش رو در جامعه شناسی‌ گرفته بود. میخوام بگم صرف مدرک داشتن سواد نمیاره، طول و عمق مطالعه هست که سواد میا‌ره. کسانی‌ هم که به پرونده شما نگاه می‌کنن و سالیان سال کارشون خوندن این چیزاست، با نگاه کردن به نوشته شما به این نتیجه میرسند که اطلاعات شما عمق داره یا صرفا چیز‌هایی‌ رو از اینور و اونور حفظ کردید.

در مورد اینکه در دوره تحصیل در آمریکا چکار کردم، در مراحل مختلف تحصیلیم همه جور کاری کردم، ورقه تصحیح کردن، تهیه مطلب برای استاد، و همچنین درس دادن. اینکه فاند رو بتونید حفظ کنید یا نه هم بستگی به کیفیت کارتون داره به اینکه خودتون رو چه جوری نشون بدید. و البته اینکه استاد‌ها در مورد شما چی‌ فکر کنن.

یک نکته جالب یادم افتاد. من اون اواخر دوره فوق لیسانس خودم، پرونده پذیرش خودم رو و نظراتی که استادان کمیته پذیرش در مورد من نوشته بودن دیدم. یکی‌ از استاد‌ها در مورد اینکه نوشته بودم اولین کتاب جامعه شناسی‌ نوشته فلانی‌ رو وقتی‌ ۱۰ سالم بود خونده بودم، نوشته بود: من که باورم نمیشه این کتاب رو در اون سنّ خونده باشه یا چیز زیادی فهمیده باشه. و در مجموع نظرش منفی‌ بود. همین استاد بعد از اینکه باهاش درس روش‌های آماری پیشرفته رو پاس کردم، نظرش کاملا از این رو به اون رو شد. الان که خیلی‌ با هم خودمونی شدیم و بعضی‌ حرف‌های خصوصی که در مورد عقایدش به بقیه استاد‌ها نمیزنه، به من میگه. چند وقت پیش که توی اتاقش نشسته بودم و داشتیم گپ میزدیم، بهش گفتم هنوز هم باور کردن اینکه من اون کتاب رو در اون سنّ خونده بودم براتون مشکله؟ خندید و گفت، نه الان باورم میشه.
    ویرایش توسط Mehrad : August 23rd, 2013 در ساعت 07:01 AM
    (and whoever trusts in God, He is sufficient for him ... (65-3 ...
    لطفا پیش از گذاشتن پیام، موضوعهای مرتبط و بخش ویکی رو ببینید. شرمنده، امكان پاسخگويى فورى به سوالها رو ندارم. پاسخ بسیاری سوالها درباره تحصیل در آمریکا رو در پیوست اولین پستم يا تاپيكهاى مرتبط نوشتم.

Junior Member

پیش فرض پاسخ : تجربه اپلای در رشته های فلسفه و علوم انسانی

ممنون از این که با این سرعت پاسخ دادید. اما فکر میکنم بعضی جملات این قدر تکرار شده که در مورد همه من جمله بنده هم به کار بردید (منظورم ارجاع دادن به پست های قبلیه، در حالی که پست های قبلی رو با دقت خوندم، احساس میکنم شما با دقت سوال بنده رو نخوندید. من هیچ جا سوالی راجع به نحوه ی ارزیابی پروفایل نپرسیدم).
    بنده عرض کردم احتمالا دانش شما کمتر بوده، اون هم با توجه به اینکه دستاورد قابل ارائه ای نداشتید، باز هم تاکید میکنم احتمالا. که طبیعی هم هست اگر که مطالعه ی آزاد و شخصی نتونه آدم رو به سطح کسی برسونه که تو آمریکا، در همین رشته تحصیلات آکادمیک انجام داده (بگذریم از کسانی که به هر دلیل توی اون سیستم هم ممکنه با سواد بار نیومده باشن). منتهی در مورد زبان، صرف برقراری ارتباط مد نظرم نبود و از اداره ی کلاس صحبت کردم. چون تصور میکنم اداره ی یک کلاس توسط یه دانشجوی خارجی نیازمند تسلط خیلی بالا بر زبان و فن ارتباطه به طوری که قابل قیاس با گپ و گفت دوستانه نمیتونه باشه!
    خوشبختانه ما هم به اندازه ی شما درس خوندیم و اینکه صرف داشتن مدرک بر سواد دلالت نمیکنه برامون از بدیهیاته.
    تصحیح اوراق امتحانی و تهیه مطلب برای استاد برام نسبتا واضحه. اما تدریس به چه شکله؟ به شما در دوره ی ارشد تدریس دادن یا صرفا در دوره ی دکترا به دانشجو اجازه ی تدریس میدن؟ آیا یک واحد درسی به طور تمام و کمال (شامل ارائه ی درس و ارزیابی و نمره دهی و...) در اختیار شما گذاشته میشه یا اینکه صرفا برای رفع اشکال و به صورت یک ساعت فوق العاده از شما هم در کنار استاد استفاده میشه؟ تو رشته های مهندسی حل تمرین مقوله ی آشناییه، اما تو رشته های علوم انسانی حل تمرین رو به جز برای تعداد اندکی از درس ها که حالت ریاضی و آمار دارن نداریم، پس وظیفه ی دستیار استاد دقیقا چیه؟ آیا کارهایی که از یه دستیار خواسته میشه صرفا برای استاد راهنمای خودشه یا باید در خدمت گروه باشه و برای سایر اساتید هم کار کنه؟
    با توجه به خاطره ای که در انتها گفتید میشه نتیجه گرفت که بدون داشتن دستاورد قابل ارائه، اساتید کارکشته هم نمیتونن چندان در مورد غنای علمی یه دانشجو مطمئن باشن. پس از اون احتمالی که بنده مطرح کردم دلگیر نشید

رشته و دانشگاه

پیش فرض پاسخ : تجربه اپلای در رشته های فلسفه و الهیات

تكرار كردن اينكه من دستاورد قابل ارائه اي نداشتم، نشون دهنده اين هست كه من سوال شما رو با عجله نخوندم، شما مطالب من رو درباره نحوه ارزيابي پرونده با دقت نخونديد. همچنين نتيجه گيري در مورد گپ و گفت دوستانه و دانش زبان. دليلي نمي بينم بيشتر حرفهام رو تكرار كنم.

در مورد وظايف TA در رشته هاي علوم انساني، مجموعه اي از همه اين چيزايي هست كه اسم برديد. سياست دپارتمانهاي مختلف در اين مورد فرق مي كنه و قاعده ثابتي وجود نداره. معمولا به دانشجوي فوق ليسانس وظيفه تدريس مستقل نميدن و ازش به عنوان دستيار استاد استفاده مي كنن. وقتي كسي دستيار آموزشي باشه، معمولا فقط براي يك استاد كار مي كنه. البته من مواردي ديدم كه كسي براي بيش از يك استاد كار كنه. تدريس مستقل رو معمولا به دانشجويان دكترا ميدن. حتي در دوره دكترا هم معمولا در سال اول به دانشجويان كلاس مستقل نميدن حتي اگه آمريكايي باشن. مگه در شرايط خيلي خاص. البته در مورد همون هم قاعده ثابت وجود نداره. مثلا وقتي من براي دكترا رفتم كاربونديل، در ترم دوم ميخواستن به من تدريس مستقل بدن كه خودم قبول نكردم. اولين بار كه TA بودم به عنوان حل تمرين، در دوره ليسانسم بود براي درسي كه هنوز خودم پاس نكرده بودم ولي استاد نظرش اين بود كه تواناييش رو دارم. اينجور چيزا كاملا مورد به مورد فرق مي كنه و كاملا به نظر استاد و دپارتمان و ارزيابي از تواناييهاي دانشجو بستگي داره.
    لطفا پیش از گذاشتن پیام، موضوعهای مرتبط و بخش ویکی رو ببینید. شرمنده، امكان پاسخگويى فورى به سوالها رو ندارم. پاسخ بسیاری سوالها درباره تحصیل در آمریکا رو در پیوست اولین پستم يا تاپيكهاى مرتبط نوشتم.

Junior Member

پس از دستیار انتظار شق القمر ندارن! من سایت بعضی از دانشگاه های آمریکا رو می دیدم، بعضا با حالتی تهدید آمیز از انتظاراتشون از دستیار آموزشی حرف زده بودن که آدم دچار رعب میشد! شما به شخصی با این مشخصات چه پیشنهادی دارید؟ 1- لیسانس مهندسی (معدل 15.5) از صنعتی اصفهان . 2- فوق لیسانس مدیریت دولتی از دانشگاه تهران (معدل 19). 3- زبان نسبتا خوب (احتمالا تافل 100). 4- سه مقاله چاپ شده در ژورنال های انگلیسی غیر آی اس آی و یک مقاله تحت داوری در ژورنال آی اس آُی در زمینه علوم انسانی + دو مقاله آی اس آی در زمینه مهندسی. برای ادامه تحصیل در رشته ای مثل public policy یا public administration برای چه مقطعی (ارشد یا دکترا) و چه محدوده ای از دانشگاه ها از نظر رتبه اقدام کنه؟ بازار کار این رشته ها اونجا چطوره؟ اصلا تو سیستم سیاست گذاری و مدیریت عمومی آمریکا خارجی ها جایی دارن؟

رشته و دانشگاه

اگه منظور از اينكه "از دستيار انتظار شق القمر ندارن" رو روشنتر بگيد شايد بشه بهتر راهنمايي كرد. به هر حال پول مفت نميدن. شما موظفيد در قبال پولي كه ميگيريد ٢٠ ساعت در هفته براي استادتون كار كنيد. بعضي استادا هستن كه توجه دارن به اينكه اولويت اصلي دانشجوي دكترا پاس كردن درسهاش و گذراندن امتحان جامع هست واي بعضذ استادا هم هستن كه واقعا دانشجو رو استثمار مي كنن و اصلا توجه ندارن كه حجم كاري كه سر دانشجو ميريزن، عملا بيشتر از ٢٠ ساعت در هفته ميشه. يا بعضي استادا هستن كه ممكنه كارهايي خارج از مواردي كه در پست قبلي گفتم ازتون بخوان (كه مثلا كارهاي شخصيشون براي پروژه هاي خارج از دانشگاه يا درسهاي ديگه اي كه جزء قرارداد شما نيست) انجام بديد. قانونا اگه چنين شرايطي پيش بياد حق شكايت داريد ولي اينجور شكايت كردنها باعث ايجاد تنش ميشه و ممكنه حتي دپارتمان اگه خيلي خاطر استادتون رو بخواد فاند شما رو قطع كنه. موارد اينجوري به خصوص در رشته هاي مهندسي پيش مياد ولي در رشته هاي غير مهندسي هم براي استاداني كه پروژه هاي زياد دارن، پيش مياد. قبل از اپلاي كردن بايد سعي كنيد در مورد اينجور چيزا و اينكه استاد چه تيپ آدمي هست اطلاعات كسب كنيد. ميدونم مشكله ولي به هر حال اين هم قسمتي از كار شماست در پروسه اپلاي. در برخي پستهاي قبليم اشاراتي كردم در مورد اينكه از چه منابعي اينجور اطلاعات رو كسب كنيد. مقداري هم بايد روانشناسي بلد باشيد و بتونيد به قول اينجا read between the lines.

در مورد قسمت دوم سوالتون، براي رشته مديريت دولتي در مقطع دكترا در خيلي دانشگاهها از شما انتظار سيتيزن بودن و سابقه كار مديريتي دارن. و حتي به فرض هم كه بتونيد پذيرش بگيريد و دكترا رو هم تموم كنيد، بدون سيتيزن بودن شانس خيلي كمي براي پيدا كردن در حوزه هاي مرتبط داريد، مگه اينكه به تدريس در دانشگاه رضايت بديد. در مورد رشته سياستگذاري شانستون براي پذيرش گرفتن مقداري بيشتره چون خارجيهايي رو ديدم كه در رشته public ploicy دكترا بگيرن. ولي در مورد همين رشته هم سيتيزن نبودن خيلي درها رو به روي شما مي بنده. در ضمن بسته به اينكه رشته مورد نظر در چه دانشكده اي ارائه بشه، ممكنه از شما GMAT يا GRE هم بخوان كه در دانشگاههاي سطح بالا فاكتور بسيار تاثيرگذاري هست براي شانس فاند گرفتن. به طور كلي شانس خوبي داريد با توجه به سوابقتون ولي تاكيد خيلي زيادي مي كنم روي نمره GRE يا GMAT. نمره تافل ١٠٠ هم توي اينجور رشته ها (به خصوص دانشگاههاي رقابتي) چيز معمولي هست و امتيازي براي شما حساب نميشه. براي اينكه شانس رقابت داشته باشيد، بايد به تافل بالاي ١٠٠ فكر كنيد.

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    جامعه شناسی دانشگاه یزد

پیش فرض پاسخ : رشته جامعه شناسی

سلام دوستان من دانشجوی ترم آخر کارشناسی ارشد جامعه شناسی دانشگاه یزد هستم میخوام برای خارج از کشور فاند بگیرم هنوز رزومه قوی ای ندارم واسه زبانم اقدا نکردم لطفا بهم بگید که
    کدوم کشور و کدوم دانشگاه بهتره؟ اول از کجا شروع کنم؟
    تورو خدا یکی جواب بده تو یزد هیچکس نیست تا کمکم منه

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    جامعه شناسی دانشگاه یزد

پیش فرض پاسخ : اپلای جامعه شناسی

نقل قول نوشته اصلی توسط kohan diar نمایش پست ها
    سلام

من برای رشته جامعه شناسی آمریکا و کاندا اپلای کردم و منتظر جواب های نهایی هستم. اگر کسی در این باره سوالی دارد خوشحال می شوم راهنمایی کنم.
    سلام من دانشجوی ترم آخر کارشناسی ارشد جامعه شناسی دانشگاه یزد هستم با معدل 17 و رتبه اول دانشکده هم هستم. میخوام برای خارج از کشور فاند بگیرم هنوز رزومه قوی ای ندارم واسه زبانم اقدام نکردم لطفا بهم بگید که
    کدوم کشور و کدوم دانشگاه بهتره؟ اول از کجا شروع کنم؟
    تورو خدا یکی جواب بده تو یزد هیچکس نیست تا کمکم منه

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    جامعه شناسی

پیش فرض پاسخ : اپلای جامعه شناسی

میخاستم بپرسم رزومتون در چه حدی بوده؟ خیلی قوی بوده که واسه امریکا و کانادا اقدام کردید؟

پیش فرض پاسخ : اپلای در رشته جامعه شناسی

حرف من شاید بی ربط باشه.اما به اونایی که میخوان در رشته جامعه شناسی واسه لیسانس اقام کنند حتما توصیه میکنم انگیزه نامه خوب و شفاف و صادقانه ای بنویسند.من لیسانس مکانیک با معدل 12.60 از دانشگاه سراسریم.رشتم رو دوست نداشتم و به زور و به خاطر شرایطم مجبور شدم ادامه بدم.اول میخواستم اینجا ارشد بدم که فهمیدم جامعه شناسی یکی از ضعیفترین رشته ها در ایرانه...واسه آلمان اپلای کردم.از دانشگاه فیلیپش ماربورگ که قدیمی ترین دانشگاه پروتستان جهان است پذیرش گرفتم اما چون در انگیزه نامه خودم واسه سفارت ذکر نکردم که از مکانیک متنفر!!! بودم اونا هم منو رد کردن.گفتن شاید تو بخوای فقط بری و همینجوری یه چیزی بخونی! فردا هم کلاس زبانم در ماربورگ شروع میشه و من قانونا دانشجوی اونجا هستم! بله

Junior Member zelahe آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    حقوق

پیش فرض پاسخ : اپلای در رشته جامعه شناسی

سلام من حقوق خوندمو می خوا م برای کارشناسی ارشد پذیرش بگیرم از یکی از دانشگاه های کانادا تو رشته جامه شناسی.فاند هم نمی خوام با هزینه شخصی خودم می خوام برم..کسی اطلاعاتی از این رشته و آینده شغلی اون داره؟ و اینکه آیا برای :ارشناسی ارشد بهم پذیرش میدن یا نه؟

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)