صفحه 124 از 143 نخستنخست ... 2474114115116117118119120121122123124125126127128129130131132133134 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1,231 تا 1,240 , از مجموع 1421

موضوع: راهکارهای یادگیری لغات

ApplyAbroad Veteran
    Fairymaid آواتار ها

پیش فرض پاسخ : راهکارهای یادگیری لغات

نقل قول نوشته اصلی توسط Paradoxali نمایش پست ها
    سلام. معنای یادگیری لغات در جمله با جمله نوشتن روی کارت فرق داره !

یادگیری معنی در جمله یعنی این که شما در یک کتاب، سایت، فیلم و... یک کلمه ای رو در بافت جمله

میبینید که معنیش رو نمیدونید. بعد در دیکشنری چک میکنید و معنیش رو متوجه میشین. یا این که از

خود بافت و context کلمه پی به معنیش میبرید.

این جور یادگیری لغت (=یادگیری لغات در جمله) ماندگاری بسیار بیشتری داره تا این که تک لغت رو با

معنی حفظ کنید.

اما مقوله ی کارت نویسی و لایتنر و اینا یک بحث دیگه است. هر چند عده ای از زبان شناسان اعتقادی

به استفاده از روش لایتنر یا نرم افزار های مشابه ندارن، اما بله، بهترین حالت این هست که شما اون جمله

ای که لغت جدید رو درش دیدید در کارت وارد کنید. البته اگه جمله طولانی باشه و باعث بشه که شما در

مرور کارت ها کسل بشید، نه، سعی کنید جمله ی مناسب پیدا کنید.

** تمام این ادعا ها هم ریفرنس علمی معتبر داره، خواستین لینک میدم.
    بله دوست عزیز
    کاملا درست میگین، علاوه بر گفته های شما من هم واسه دوستمون که سوال کرده بودن این نکته رو اضافه میکنم که حتی همون لغاتی هم که در متن، فیلم یا هرچیز دیگه ای یاد میگیریم باید وارد حافظه بلند مدت کنیم و این کار در دراز مدت به 2 صورت به دست میاد:
    1. به صورت مشاهده مجدد اون لغت در context های متفاوت مثل کتاب، مقاله و یا فیلم
    2. به صورت یادگیریه اون لغت در مثالهای مختلف، به این معنی که واسه هر کلمه در دیکشنری های مختلف (آنلاین و یا کتابی) مثالهای مختلفی واسه اون کلمه وجود داره، چند تاشو یاد بگیرین و وارد کارت لایتنر یا هر جزوه دیگه ای که دارین بکنین و به مرور اون لغات رو تکرار کنین. تا تکرار نکنین یاد نمیگیرین. شما میتونین حتی لغاتی رو هم که از کتابها و مقالات و فیلمها یاد گرفتین وارد کارت لایتنر کنین یا در یه دفترچه بنویسین ولی تا واستون تکرار نشه (حالا تکرارش یا به صورت خوندن مجدد باشه و یا به صورت دیدن و خوندن در متون مختلف) وارد حافظه بلند مدت نمیشه.
    حتما سعی کنین اون جملات رو طوطی وار حفظ نکنین، و عمیق یاد بگیرین، دنبال تفاوتهای ساختاری باشین که هر کلنه مشابه اون لغت چطور در ساختارهای متفاوت به کار میره. در نهایت امتحانای gre یا تافل امتحان لغت نیست و باید لغات رو در در قالب متن به خوبی و به سرعت تشخیص بدین واسه همینه که تاکید میکنیم در متن یا در قالب جمله باید لغات رو یاد گرفت، نه در قالب یه ساختار مصنوعی.
    اگه وقتتون زیاده و سطحتون خوب، وقت بزارین و کتاب و یا مقاله زیاد بخونین که باعث مرور اون لغات در متن های مختلف بشه. من در پست های قبلی همین پیج نکات زیادی در مورد لغات گفتم و اسم چند تا سایت خوب رو واسه مرور لغات در مقالات علمی ادبی بیان کردم.

Local Moderator
    rtrt آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط mohammadamini نمایش پست ها
    سلام چند سوال دارم، امیدوارم که بتونید راهنمایی کنید. من شروع کردم به خواندن کتاب لغات 800essential words for GRE ونحوه خواندنم به اینصورت است که خودم فلش کارت های کاغذی درست می کنم و روش جعبه لایتنر رو پیش گرفتم. جدا از لغت اصلی که باید یاد بگیرم با کلماتی هم در مثال ها برخورد می کنم که بلد نیستم و آن را در فلش کارت ها منتقل می کنم، این کار زمان زیادی از من می برد یعنی تنها لغات اصلی رو یاد نمی گیرم بلکه تعداد زیادی هم لغت یاد می گیرم. آیا این روش درست است؟ یا تنها به لغات اصلی توجه کنم؟ آخر اردیبهشت قصد امتحان دارم آیا می رسم به طور کامل تمام کنم؟ در جلوی کاغذ کلمه و در پشت آن معنی فارسی را می نویسم. آیا هم معنی آن را در جلوی برگه یا در پشت برگه کنار معنی بنویسم؟ و یا اینکه هم معنی در برگه دیگری نوشته شود؟ دوستی پیشنهاد کرده بود که در جلوی برگه کلمه و در پشت آن هم معنی و معنی کلمه و مثال نوشته شود. آخه حافظه آدم مگه می تونه این هم رو حفظ کنه؟ (با این فرض که در روز بعد با استفاده از روش لایتنر باید مرور کنی و بعضی از کلمات چند معنی هم داره) بعضی از کلمات چند معنی داره، آیا تمام آن معانی رو باید یاد گرفت؟ استفاده از نرم افزار مناسبتر است و یا روشی که من برای یادگیری پیاده کردم (مزایا ومعایب)؟ با این دید که نوشتن در تثبیت یادگیری بسیار مهم است. در نرم افزار هم همان سیستم لایتنر پیاده شده است؟
    سلام
    دوست عزیز لایتنر نرم افزار هم داره. ولی این کاملا شخصیه که شما با کدوم راحت تر هستید. خب نرم افزار حمل و نقلش راحت تره. در عوض کاغذی باعث می شه شما یه بار لغات رو با دست بنویسید و املا لغت یا حتی معنیش هم بهتر یادتون بمونه. کاملا به انتخاب خودتون بستگی داره این.من با کاغذیش کنار اومدم! ولی چند بار جعبه از روی میز برعکس شد، تمام خونه ها به هم ریخت. اینم یکی از معایبه روش کاغذیه.
    برای کاغذهای لایتنر هم روش درست اینه که روی برگه فقط کلمه اصلی رو بنویسید و پشتش معنیو مثالو هم خانواده و ...

راستی شما اگر برای جی ار ایی دارید لغت می خونید ، به نظرم بهتر بود از کتاب سطح پایین تر و یا حتی جذاب تری شروع می کردید. 800 به نظرم برای شروع خوب نیست.( اگر الان اول راه هستید).

در اخر هم بگم که شما قصدتون یاد گرفتن لغت هست. نه خوندن یه کتاب خاص! پس هرچی معانی مختلف یه کلمه رو در حد توان یاد بگیرید به نفعتونه.
    موفق باشید.

Junior Member

ممنون از همگی
    اما کسی سوال دوم من رو که آیا باید کتاب لغت خوند و یا نه رو کسی جواب نداد؟اگه باید کتاب لغت بخونم من که تازه شروع کردم از کدوم کتاب شروع کنم؟

ApplyAbroad Veteran
    Fairymaid آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط ali_m_62 نمایش پست ها
    ممنون از همگی
    اما کسی سوال دوم من رو که آیا باید کتاب لغت خوند و یا نه رو کسی جواب نداد؟اگه باید کتاب لغت بخونم من که تازه شروع کردم از کدوم کتاب شروع کنم؟
    سلام دوست عزیز،
    پیج های قبلی همین بخش رو بخونین، من پست های کاربردی در زمینه سوال شما گذاشتم که امیدوارم واستون مفید باشه.

Junior Member

سلام دوستان. خیلی ممنون از راهکاراتون.
    من تازه شروع کردم خوندن لغات. ولی به سبک لایتنر نه. بلکه لغات رو با تلفظ و معنی و مثال و نقش (اسم. فعل. صفت...) توی دفترم یادداشت میکنم. و هر روز علاوه بر نوشتن و خوندن دقیق لغات جدید. تایم مشخصی هم اختصاص میدم به تمرین و مرور لغات قبلی. به نظرتون این روش خوبه یا حتما باید از روش لایتنر استفاده کنم.
    و یه سوال دیگه هم اینکه من واسه ایلتس میخونم موقع خوندن لغات هر دو تا تلفظ امریکن و بریتیش رو کار کنم?
    ممنونم

ApplyAbroad Veteran
    Fairymaid آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط shmehr نمایش پست ها
    سلام دوستان. خیلی ممنون از راهکاراتون.
    من تازه شروع کردم خوندن لغات. ولی به سبک لایتنر نه. بلکه لغات رو با تلفظ و معنی و مثال و نقش (اسم. فعل. صفت...) توی دفترم یادداشت میکنم. و هر روز علاوه بر نوشتن و خوندن دقیق لغات جدید. تایم مشخصی هم اختصاص میدم به تمرین و مرور لغات قبلی. به نظرتون این روش خوبه یا حتما باید از روش لایتنر استفاده کنم.
    و یه سوال دیگه هم اینکه من واسه ایلتس میخونم موقع خوندن لغات هر دو تا تلفظ امریکن و بریتیش رو کار کنم?
    ممنونم
    ببینید هیچ کی منکر معایب و مزایای شیوه های مختلف یادگیریه لغات نیست، هر کدوم خوبی هایی داره، من به شخصه همه مدلو امتحان کردم. مثلا یک ایراد یادگیریه لغات به صورت لیست (چه در کتاب، چه در دفتر) ایراد positioning effect است و این هم به این معناست که به مرور شما لغات رو با توجه به مکان نسبیش یاد میکیرین، اینکه مثلا لغت abscond شاید در کنار لغت Abhor باشه یا کنار لغت entomologist و به این صورت یادگیری با مشکل مواجه میشه یعنی شما یه false sense of mastery بهتون دست میده، در صورتیکه شاید اگه لغات رو پراکنده و در context های کاملا غریب ببینید به سرعت نتونید یادآوری کنین.
    اگه می خواین در دفتر یاد بگیرین راهش اینه که مثالهای زیاد واسش یاد بگیرین، لزومی نداره همه مثالها رو یادداشت کنین چون عاقلانه نیست و زمانبر.
    اما بهترین راه که بهتون کمک میکنه اینه که متون مختلف بخونین، از novel، short story، تا مقاله های علمی. من در همین تاپیک در پست های قبلی آدرس وب سایت هاییو دادم که فوق العاده به درد بخورن و معتبر.
    در مورد رمان هم دوستان کتابهای خوبی معرفی کردن. ولی در کل تمام آثار برجسته ادبی سرشار از لغات خوب و مفیدن فقط باید به موضوعش علاقه داشته باشین که قادر به ادامه دادنش باشین.
    اینکه با 2 تلفظ یاد بگیرین خوبه ولی طبیعتا یکیشو انتخاب کنین که کامل به اون مسلط بشین و تلفظ دیگری رو "تنها" یکی دو بار گوش کنین (امیدوارم دیکشنری audio نصب کنین) تا به گوشتون آشنا باشه.
    ولی بازم بهترین راه دیدن و شنیدن برنامه های مستند و فیلم و سریال با لهجه بریتیش و امریکن هست.

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط Fairymaid نمایش پست ها
    ببینید هیچ کی منکر معایب و مزایای شیوه های مختلف یادگیریه لغات نیست، هر کدوم خوبی هایی داره، من به شخصه همه مدلو امتحان کردم. مثلا یک ایراد یادگیریه لغات به صورت لیست (چه در کتاب، چه در دفتر) ایراد positioning effect است و این هم به این معناست که به مرور شما لغات رو با توجه به مکان نسبیش یاد میکیرین، اینکه مثلا لغت abscond شاید در کنار لغت Abhor باشه یا کنار لغت entomologist و به این صورت یادگیری با مشکل مواجه میشه یعنی شما یه false sense of mastery بهتون دست میده، در صورتیکه شاید اگه لغات رو پراکنده و در context های کاملا غریب ببینید به سرعت نتونید یادآوری کنین.
    اگه می خواین در دفتر یاد بگیرین راهش اینه که مثالهای زیاد واسش یاد بگیرین، لزومی نداره همه مثالها رو یادداشت کنین چون عاقلانه نیست و زمانبر.
    اما بهترین راه که بهتون کمک میکنه اینه که متون مختلف بخونین، از novel، short story، تا مقاله های علمی. من در همین تاپیک در پست های قبلی آدرس وب سایت هاییو دادم که فوق العاده به درد بخورن و معتبر.
    در مورد رمان هم دوستان کتابهای خوبی معرفی کردن. ولی در کل تمام آثار برجسته ادبی سرشار از لغات خوب و مفیدن فقط باید به موضوعش علاقه داشته باشین که قادر به ادامه دادنش باشین.
    اینکه با 2 تلفظ یاد بگیرین خوبه ولی طبیعتا یکیشو انتخاب کنین که کامل به اون مسلط بشین و تلفظ دیگری رو "تنها" یکی دو بار گوش کنین (امیدوارم دیکشنری audio نصب کنین) تا به گوشتون آشنا باشه.
    ولی بازم بهترین راه دیدن و شنیدن برنامه های مستند و فیلم و سریال با لهجه بریتیش و امریکن هست.
    خیلی ممنونم از توضیحتون. ولی همونطور که میدونین واسه ایلتس لیسینینگ بریتیش هست اسپیکینگ فرقی نداره و خوب من واسم راحتتره امریکن اسپیکینگ کن به همین خاطر گیج شدم که لغات رو با تلفظ بریتیش بخونم در کنارش تلفظ امریکن ش رو هم چک کنم یا برعکس.

Junior Member arash201 آواتار ها

همانطور که دوستان بطور کامل اشاره کردن برای یادگیری لغات در یک مدت طولانی مثلا دو یا سه سال رفتن به کلاس و خواندن کتاب و تمرین جملات و داستان های کوتاه و فیلمو... بهترین روش هست و برای زمان کوتاه مثلا سه یا چهار ماه که زمان بسار کمی هست استفاده از لایتنر را به همان روشی که اشاره کردن توصیه میکنم.

Junior Member

یکی از معیوب‌ترین و مصنوعی‌ترین روشها همین لایتنره.

نقل قول نوشته اصلی توسط T-Mutso نمایش پست ها
    یکی از معیوب‌ترین و مصنوعی‌ترین روشها همین لایتنره.
    این طور هم که شما میفرمایید نیست.

اولا شما میتونید کاری کنید که مصنوعیت روش لایتنر کمتر شه. مثلا فرض کنید شما یک کلمه ای رو

در یک کتاب میبینید که معناش رو نمیدونید. به جای این که به روش سنتی لایتنر، روی کارت تک لغت

و پشتش معنی رو بنویسید، میتونید اون "جمله" رو روی کارت بنویسید، اون کلمه ی به خصوص رو مثلا

بلد کنید در اون جمله ، و پشتش معنای اون کلمه رو از دیکشنری کپی پیست کنید. این جوری از اون حالت

مصنوعی در میاد و شبیه ساز همون حالتی میشه که شما یک لغت رو از دیکشنری در حال مطالعه

چک میکنید. این یک.

دو این که اشخاص با هم متفاوت هستن، نمیشه حکم کلی صادر کرد.

یکی از دوستان من یک کره ای رو دیده بود که یک دیکشنری جیبی برداشته بود ، هر روز یک ورق رو حفظ

میکرد، در انتهای روز ورقه رو پاره میکرد مینداخت سطل آشغال ! این شخص با این کار تمام متد های آموزشی

رو به سخره گرفته بود در واقع، اما کارش داشت خوب پیش میرفت.

شاید واسه ی بعضی ها روش سنتی لایتنر جواب گو باشه. اما درسته، عموم مردم با این مدل سنتی لایتنر

(تک لغت بدون جمله یا مثال) مچ نمیشن.

به نظر من هر کسی باید تمام متد ها رو روی خودش امتحان کنه ، ببینه چه متدی براش مناسبه.
    ویرایش توسط Paradoxali : January 21st, 2016 در ساعت 04:36 PM

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)