صفحه 131 از 143 نخستنخست ... 3181121122123124125126127128129130131132133134135136137138139140141 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1,301 تا 1,310 , از مجموع 1421

موضوع: راهکارهای یادگیری لغات

Member fgh1372 آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Dentistry,Debrecen

پیش فرض پاسخ : راهکارهای یادگیری لغات

نقل قول نوشته اصلی توسط boxmce نمایش پست ها
    سلام
    دوستان دیکته کلماتو چطور کار میکنید؟
    من وقتی لغت جدید می بینم به هیچ وجه هیچ جایی معنیشو یادداشت نمیکنم یا زیرش معنی بنویسم به جاش همون موقع دو سه بار خودم لغت رو مینویسم روی چک نویس مثل تمرین املای دبستانی ها! ... همیشه دفعه بعد لغته هم املاش یادم بوده هم معنیش اگر هم احیانا یادم نبوده باز همون روشو تکرار میکنم
    برای یادگیری ۵۰۴ لغت ضروری هم همین روشو داشتم
    من اصلا تاحالا لایتنر و فلش کارت استفاده نکردم !!
    روش دیگه هم اینه که با لغت یه جمله ساده بسازید که زود به ذهنتون بیاد با این روش حتی با یکبار خوندن ، چندماه بعد هم لغت یاددتونه
    زبان مجارستانی خیلی سخته و اصلا شباهتی به انگلیسی نداره، من هرچی لغت مجارستانیه با یه جمله خنده دار برای خودم حفظ کردم، هربار بدون مکس سریع جمله هه یادم میاد بعدم معنی کلمه
    مثلا ablak ( آبلاک ) به مجاری میشه پنجره ، من اینو ساختم : ابله سرشو میزنه توی پنجره!
    برای کتاب ۵۰۴ هم اپ های اندرویدی هست که اینجوری با کلمات شعر ساخته باشن حتما تست کنید
    امیدوارم نکاتی که گفتم به کارتون بیاد :-)

Junior Member Ponida آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Mech. SUT

نقل قول نوشته اصلی توسط fgh1372 نمایش پست ها
    من وقتی لغت جدید می بینم به هیچ وجه هیچ جایی معنیشو یادداشت نمیکنم یا زیرش معنی بنویسم به جاش همون موقع دو سه بار خودم لغت رو مینویسم روی چک نویس مثل تمرین املای دبستانی ها! ... همیشه دفعه بعد لغته هم املاش یادم بوده هم معنیش اگر هم احیانا یادم نبوده باز همون روشو تکرار میکنم
    برای یادگیری ۵۰۴ لغت ضروری هم همین روشو داشتم
    من اصلا تاحالا لایتنر و فلش کارت استفاده نکردم !!
    روش دیگه هم اینه که با لغت یه جمله ساده بسازید که زود به ذهنتون بیاد با این روش حتی با یکبار خوندن ، چندماه بعد هم لغت یاددتونه
    زبان مجارستانی خیلی سخته و اصلا شباهتی به انگلیسی نداره، من هرچی لغت مجارستانیه با یه جمله خنده دار برای خودم حفظ کردم، هربار بدون مکس سریع جمله هه یادم میاد بعدم معنی کلمه
    مثلا ablak ( آبلاک ) به مجاری میشه پنجره ، من اینو ساختم : ابله سرشو میزنه توی پنجره!
    برای کتاب ۵۰۴ هم اپ های اندرویدی هست که اینجوری با کلمات شعر ساخته باشن حتما تست کنید
    امیدوارم نکاتی که گفتم به کارتون بیاد :-)
    دقیقا! من ابتدا خیلی جدی و رسمی و شیک مینشستم روی صندلی لغات رو وارد فلش کارت میکردم و با لایتنر مرور. بعد مدتی اصلا زده شده بودم، تا این که تصمیم گرفتم فان کنمش تا از رکود و خستگی درآم و واقعا الان لذت میبرم از لغت حفظ کردن.
    نکته مهم اینه که تا میتونید باید مسخره و چرت و پرت باشه connection بین لغت جدیدتون با لغتای حفظ شده قبلی یا fact ها.
    یعنی وقتی رمزهاتونو مرور میکنید فقط لبخند رو لباتون نباشه، باید هرهر بخندید بهشون )
    این به غایت چرت بودن رمزا مخصوصا کمک میکنه واسه اینکه بتونید واسه هرطور لغتی یه رمز درست کنید. وگرنه گیر میکنید.

مثلا من میخواستم دوزیستان رو حفظ کنم، (amphibian)، رمزم این بود: عمه فیبی بچه هاش غورباقه به دنیا اومدن! (اگه فرندز رو دیده باشید میدونید فیبی بچه های فرنک و الیس رو به دنیا آورد!) بعد فیبی رو که تو شکمش چند تا غورباقه بودو نقاشی کردم. دیگه الان نصفه شب هم از خواب بیدارم کنن و بپرسن دوزیست چی میشه بازم میتونم به آسونی جواب بدم عمه فیبی

Junior Member rezalolasangia آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    مکانیک فردوسی

به نظر من بهترین روش یادگیری لغت نرم افزار anki هست... خیلی خوب و مفیده...مخصوصا اگه از shared deck هایی که تو سایتش هست استفاده کنین....چون وقتی یه مدت با انکی کار میکنین امکان نداره لغت هایی رو که خوندین رو فراموش کنین حتی بعد یکی ۲ سال .....یه مزیت دیگه این روش اینه که اصلا نیاز نیست وقت زیادی بزارین و با روزی ۵ دقیقه هم میشه کلی لغت یاد بگیرین.....من خودم با روزی ۲ ـ۳ دقیقه تو ۳ ماه کل ۵۰۴ رو خوندم...فقط بهترین کار اینه که از shared deckهایی که اونجاست استفاده کنین که الکی وقتتون واسه وارد کردن کلمه ها گرفته نشه

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    معماری

نقل قول نوشته اصلی توسط rezalolasangia نمایش پست ها
    به نظر من بهترین روش یادگیری لغت نرم افزار anki هست... خیلی خوب و مفیده...مخصوصا اگه از shared deck هایی که تو سایتش هست استفاده کنین....چون وقتی یه مدت با انکی کار میکنین امکان نداره لغت هایی رو که خوندین رو فراموش کنین حتی بعد یکی ۲ سال .....یه مزیت دیگه این روش اینه که اصلا نیاز نیست وقت زیادی بزارین و با روزی ۵ دقیقه هم میشه کلی لغت یاد بگیرین.....من خودم با روزی ۲ ـ۳ دقیقه تو ۳ ماه کل ۵۰۴ رو خوندم...فقط بهترین کار اینه که از shared deckهایی که اونجاست استفاده کنین که الکی وقتتون واسه وارد کردن کلمه ها گرفته نشه
    روش کار با نرم افزار انکی به چه صورته؟

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    Computer Science

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    Computer Science

سلام دوستان.آخر ما نفهمیدیم به چه روشی لغت یاد بگیریم ! یکی از دوستان تاکید اکید دارن که حتما بابد به انگلیسی لغتو یاد بگیریم نه با معنی فارسی,از اون طرفم یکی از دوستان میگن با انکی یا memrise یاد بگیرید.آخر با معنی فارسی لغتو یاد بگیریم یا انگلیسی؟؟؟؟؟؟؟؟؟

Junior Member

سلام دوستان

من چند وقتی هست که دارم حفظ میکنم لغات رو ، روش کارم هم به این صورت هست که میام دیکشنری رو میزارم جلوم و دنبال کلمات میکردم و اوپا رو روی بر گه هایی باریک مینویسم و با چسب میچسبونم به دیوار الان بعد یک هفته هنوز حفظم البته با کمبود دیوار مواجه شدم و روزی بیست تا سی تا کلمه یاد میگیریم

به نظرتان روش خوبی هست ؟

نقل قول نوشته اصلی توسط hoomanjfr نمایش پست ها
    سلام دوستان.آخر ما نفهمیدیم به چه روشی لغت یاد بگیریم ! یکی از دوستان تاکید اکید دارن که حتما بابد به انگلیسی لغتو یاد بگیریم نه با معنی فارسی,از اون طرفم یکی از دوستان میگن با انکی یا memrise یاد بگیرید.آخر با معنی فارسی لغتو یاد بگیریم یا انگلیسی؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    جواب معین و واحدی برای سوال شما (که سوال خود من هم بود) وجود نداره. به علت وجود

اختلاف بین علمای اعلام زبان شناس.

بعضی از زبان شناسان اعتقاد دارن باید به معنای زبان مادری یاد گرفت اقلا در مراحل ابتدایی

و میانی یادگیری زبان. قدیم تو فروم یه نقل قول کرده بودم باز هم میکنم :

The most important deliberate
    learning activity
    is using word cards (see Activity 5.1). You need to take control
    of this very effective activity and keep using it to learn new vocabulary and even
    more importantly to keep revising previously met vocabulary. You may find that
    some teachers advise against using this strategy largely because of the belief that all
    vocabulary learning needs to occur in context. They are wrong. It is important that there
    is vocabulary learning in context through meaning-focused input, meaning-focused
    output, and fluency development, but it is also important that there is deliberate
    decontextualised learning through the use of word cards, because such learning is
    very efficient and effective. Some people also believe that because word card learning
    involves first language translation, it encourages thinking in the first language rather
    than the foreign language. Research however has shown that in the beginning
    and intermediate stages of language learning the first and foreign languages are
    unavoidably stored together. Using bilingual word cards is a very effective deliberate
    learning strategy that you should use.

این متن از جزوه ی What do you need to know to learn a foreign language دکتر Paul Nation

گرفته شده و همچنین در کتاب learning vocabulary in another language شون هم باز همین

نظرات رو تکرار کردن به صورت مفصل تر و جامع تر با ارایه ی شواهد تجربی.

اما به نظر من شما ببینید کدوم روش روی شما بهتر جواب میده. این که اینا چی میگن خیلی

اهمیتی نداره ! چون خیلی اختلاف نظر بینشون وجود داره در خیلی مسایل.

اون عده ای که با این جناب Nation و افراد هم نظر ایشون مخالفن، از کل اظهاراتشون میشه

فهمید که کلا با یادگیری زبان مخالفن و اعتقاد دارن باید به صورت طبیعی زبان آموخته بشه

مثل یک کودک (Stephen Krashen). بنا بر این حفظ لغت و ... کلا مردود شناخته میشه بین

این جماعت که حالا شما بخواهید بپرسید فارسی حفظ کنم یا انگلیسی‌!

حالا برای این که وخامت اوضا رو بهتر درک کنید همین عده ی دوم هم باز دو دسته میشن!

یه سری میگن اگه خواستید معنی ببینید دیکشنری bilingual هم خوبه (McQuillan) یه سری

دیگه میگن دیکشنری monolingual یا همون انگلیسی به انگلیسی فقط و دیکشنری دوزبانه

خیلی خطرناک و مضره (Warren) !

اما چیزی که من تا به این جا با این میزان تحقیق نه چندان مفصلی که کردم فهمیدم، اینه که تعداد

کسانی که به موثر بودن یادگیری به فارسی (زبان اول) قایلن بیشتر از کسانی هست که میگن

نباید زبان اول رو دخیل کرد در یادگیری (بر خلاف خیلی از دوستان این فروم که توصیه به عکس

میکنن و میگن فارسی نخونید).

توضیح این که مثلا وقتی شما معنای (تهدید) در فارسی رو میدونید و یه زحمتی کشیده شده

و زمانی گذشته از کودکی تا به حال تا این تک کلمه (تهدید) در ذهن شما یک مفهوم رو کاملا دقیق

برسونه، چه نیازی هست برای یادگیری کلمه ی threat در انگلیسی بیاید یک جمله ای مثل

a statement saying you will be harmed if you do not do what someone wants you to do

رو حفظ کنید و سعی در به وجود آوردن اون مفهوم در ذهنتون بکنید توسط کلماتی که هیچ گاه بار

معنایی دقیقی مثل یک کلمه ی (تهدید) فارسی نخواهند داشت (اقلا در مراحل ابتدایی یادگیری).

و از جانب دیگر چون یادگیری یک لغت چندین مرحله است (۱-معنی ۲- اینفورمال یا فورمال ۳-

ساختاری که درش این کلمه به کار میره و ....) این یادگیری به معنی فارسی یکی از مراحل رو

که یادگیری معنای کلی (نه دقیق) یک کلمه باشه رو در زمان کوتاه و سریع به شما یاد میده و مابقی

مراحل رو بعد ها در جای خودش باید بیاموزید که با خوندن متن و دیدن اون کلمه در ساختار ها و

بافت های متفاوت متنی و موقعیت های به کار گیری اون کلمه حاصل میشه.

خلاصه خیلی دیگه ریز نشیم چون شکر خدا این مسایل تمومی نداره و هر چی بیشتر بخواهید

دنباله اش رو بگیرید بیشتر سردرگم میشید.

بنا بر این شما هم فارسی کار کنید هم انگلیسی ببینید کدوم ماندگاری بیشتری در ذهنتون

خواهد داشت، همونو پیش ببرین.

* البته توجه داشته باشین که همه (حتی Nation) قایل هستن که رجوع به دیکشنری monolingual

یا تک زبانه بسیار بسیار مفید هست. بحث و اختلاف نظر سر نگاه کردن و سعی در ربط دادن

کلمه ی جدید به کلمه ای مشابه در زبان اول هست. چون دیکشنری monolingual خیلی از جنبه های

یک کلمه را مشخص میکنه. بر خلاف دیکشنری های دو زبانه که فقط و فقط معنی رو ارایه میدن.

یعنی در کل بهترین کار ابتدا رجوع به دیکشنری انگلیسی به انگلیسی هست و سپس انگلیسی

به فارسی برای محکم کاری.
    ویرایش توسط Paradoxali : September 30th, 2016 در ساعت 12:23 PM

Member tesoke آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Computer & Information Sciences at the University of Delaware

سلام خدمت دوستان. من الان 4-5 ساله که دنبال زبان هستم و 9000 لغت یاد دارم. تمام منابعی که اینجا توی فروم گفته شده و اسمش را شنیدید یا حتی نشنیدید را من خوردم. روش های مختلف هم کار کردم، همین روش کدسازی که Mnemonic نام داره را هم خیلی کار کردم اما این روش اولش ساده است و کلمه راحت یادت میاد اما وقتی که حجم کلمات زیاد بشه همه این کدها با هم قاطی میشن. من تجربه دارم که میگم اما آخر کار به روشی در یادگیری لغت رسیدم که بهترین هستش (یعنی بر اساس تجربه این سالها). این روش ترکیب روش های دیگه و فکر خودمه. الان پشیمونم که چرا از همون اول این روش را نرفتم. چون اون کلماتی که روش های دیگه یاد گرفتم سخت یادم میاد یا این که با هم قاطی میشن یا این که برعکس از فارسی به انگلیسی یادم نمیان اما این روش خودم کارش بهتر از همه است.

در این روش شما کلمات را از روی فیلم یاد میگیری. بعدش هم کلمه را توی انکی می بری و همون تیکه فیلم را برش می زنی و میزاری کنار فایل. بعد هر وقت که خواستی کلمه را مرور کنی، اون تیکه فیلم دوباره پخش میشه. هم موقعیت استفاده از کلمه همیشه یادت می مونه. هم این که جمله انگلیسی اش این قدر تکرار میشه واست که جمله را حفظ می کنی (که واسه رایتینگ خیلی خیلی مهمه) و هم این که فان هستش چون داری فیلم می بینی. تجربه بزرگ من میگه این روش بهتریه. البته این روش برای یادگرفتن کلماتی فراتر از تافل و مثلا برای جی آر ای خوبه چون کلمات فیلم های خیلی متنوع و زیادن و واسه تافل اون همه کلمه لازم نیست اما واسه جی آر ای و البته زندگی آینده در یه کشور انگلیسی زبان خوبن. حالا با این که این همه کلمه بلدم، اما کماکان می خوام کلمات جدید را از این روش یاد بگیرم. حالا هر کس خواست این روش را کار کنه، می تونیم فایل ها را با هم شیر کنیم. مثلا شما یه فیلم سینمایی را که کلماتش را جدا کردی، به من میدی و من هم یه فیلم دیگه این کارو می کنم. البته بر اساس روش من میریم جلو چون من تجربه ام بهتره و بهتر می دونم چه کلماتی توی فیلم ها خوبن و کدوما الکی و بیخودن. مثلا به عنوان مثلا صفت ها و فعل های مختلف فیلم ها عالی ان اما اشیا و غذاها و ... کلمات بی فایده ای (حداقل در سطح آزمونها) هستند.

یه ویژگی دیگه این روش اینه که اولش دیربازده است، یعنی شما باید معنی کلمه را از توی دیکشنری پیدا کنی بعدش اون تیکه فیلم را ببری و وقت می گیره. بعدش هم تا چند روز که اون تیکه فیلم را همش گوش کردی و تکرار کردی، باز سخت حفظ میشی اما وقتی بعد از مثلا یه هفته بره توی ذهنت، دیگه عالی میره توی ذهن و راحت معنی برعکس هم یادت میاد و در ضمن یادت می مونه این کلمه در چه شرایطی قابل استفاده است. اما مثلا روش Mnemonic اولش خیلی زود میره توی ذهنت، همون روز اول که کلمه را کدسازی می کنی، قرداش میبین که چه راحت یادت میاد اما گول میخوری که چه روش خوبیه و دلت خوشه. اما حجم کار که بالا رفت دیگه مشکل اصلی درست میشه.

هر کس خواست این روش را امتحان کنه، پیام بده و ایمیل بده تا یه نمونه هم از این کار بهش بدم و امتحان کنه، اگه خوشش اومد از این روش فان، می تونیم کار کنیم. البته من کلی کلمه از قبل از روی فیلم ها دارم اما همه را به کسی مجانی نمیدم و در عوضش اون طرف هم باید به من کلمه از همین روش بده. در ضمن کسی باید باشه که حوصله وقت گذاشتن داشته باشه و البته سطح زبانش در حدی باشه که بتونه معنی کلمه توی فیلم را از توی دیکشنری درست پیدا کنه. کسی که سطح زبانش پایینه، این کارو نمی تونه درست انجام بده.
    ویرایش توسط tesoke : October 10th, 2016 در ساعت 10:01 PM

Junior Member rezalolasangia آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    مکانیک فردوسی

نقل قول نوشته اصلی توسط delavaz نمایش پست ها
    روش کار با نرم افزار انکی به چه صورته؟
    خیلی ساده هست..نرم افزار رو دانلود کنین متوجه میشین...فقط نکته ای که خیلی مهمه حتما از shared decks استفاده کنین

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)