صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 21

موضوع: مدیریت مالی

Junior Member s.kavenejad آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Electrical Eng. University of Tehran

پیش فرض مدیریت مالی

با سلام
    من امسال لیسانس برق دانشگاه تهران رو با معدل حول حوش 14.5 تموم می کنم و الان به فکر ادامه تحصیل در رشته مدیریت مالی هستم. اما اطلاعاتم خیلی کمه و نمیدونم چه تصمیمی بگیرم.
    چند تا سوال دارم ممنون میشم دوستان مطلع لطف کنن جواب بدن :
    1. فرق این رشته با مهندسی مالی چیه؟ و اینکه گفته میشه درآمد خوبی داره مربوط به کدوم رشته اس؟

2. همین مطلب که میگن درآمد و بازار کار خوبی داره این رشته، صحت داره؟ وآیا در ایران هم خوب هست؟

3. تو سایت دانشگاه ها و بیزینس اسکول ها رشته Finance رو که می بینم همه شهریه ها بالاست یعنی کلن چیزی حول وحوش 70هزار دلار در میاد. یکی از دوستان گفت اگه از بیزنس اسکول ها پذیرش بگیری فول فاند بهت میدن! همینطوره؟ اگه درسته این سوال پیش میاد که گرفتن پذیرش از چنین دانشگاهی به معنای واقعی سخته!

4.اگه فاند گرفتن مشکله، شما چه مسیری رو پیشنهاد میکنید. خودم به نظرم میرسه کنکور بدم و لیسانس مالی رو همینجا بگیرم و بعد اقدام کنم دوباره برای کارشناسی بلکه رزومه رو جبران کنه. از لحاظ زبان مشکل ندارم و میتونم تافل خوبی بگیرم و gmat رو هم میتونم در طول همین دو سال کار کنم. لذا اگر این شرایط را اوکی در نظر بگیریم آیا همین مسیر مناسب هست یا پیشنهاد دیگه ای دارید؟

باتشکر!

پیش فرض پاسخ : در باب مدیریت مالی

1. مهندسی مالی رشته ای است تلفیقی از علوم ریاضی کاربردی و فاینانس ، رشته فوق خیلی خیلی محاسباتی است و نیاز به علم ریاضیات در سطحی بالا و همینطور نیاز به آشنایی با چند زبان برنامه نویسی دارد. فاینانس (مدیریت مالی ) خیلی خیلی با علم مالی سروکار داره و تا جای ممکن از ریاضی فرار میکنه !!!! هم استادهاش و هم دانشجو هاش !!!!!
    کلا رشته مالی چه مهندسی مالی و چه فاینانس رشته هایی پولساز هستن چون مسائل و مشکلات اقتصادی ، رکود اقتصادی کنونی پایانی ندارد ....

2. اگر در ایران هم به زیرساختها توجه بشه این رشته پولساز خواهد بود ، وقتی بازار آزاد وجود ندارد این رشته نیزچندان حرفی برای زدن ندارد. کماکان در بانکها بزرگ کشور جای برای کار هست ولی به شکل خصوصی و ... بعید میدونم خیلی جایی برای مانور داشته باشین.

3. برای دکتری پذیرش بدن فاند هم میدن ولی شانس گرفتن فاند در مقطع فوق لیسانس در حد صفر هست ّ بهتره اصلا روش حساب بکنین.

4. من نمیدونم تو ایران مالی رو چطور درس میدن و آیا از کیفیت مطلوب برخوردار هست یا نه ولی چیزی که واضحه اینه که دانشگاه های ما در رشته های مدیریت و علوم انسانی چندان در دنیا معروف نیستند ، غالبا ما درمهندسی حرفی برای گفتن داریم ، حال فرض کنیم شما از دانشگاه شهید بهشتی در مدیریت مالی هم فارغ اتحصیل بشین ، اگه نه استاد شما رو کسی بشناسه ( ریکامندیشن ) نه دانشگاه شما رو تو مالی جایی قبول داشته باشه ، پس شما یه عمری رو الکی تلف کردین !
    به نظرم برای مالی وارد یه کشور های ثانی بشین بعد وارد آمریکا یا کانادا بشین ، مثلا اپلای کنین انگلستان ( یه دانشگاه درجه 2 ) 1 ساله فوق بگیرین بعد برین آمریکا / کانادا

پیروز باشین

Member

در مورد مهندسی مالی جناب آقای قدوسی مطلبی دارن که توصیه می کنم علاوه بر خوندن اصل مطلب نظرات هم کامل بخونید.
    به علاوه اینکه بخاطر معدلتون و اینکه این رشته ها شدیدا رقابتی هستن رو فاند اصلا حساب نکنید.در ضمن دوست عزیز Kikolo در بند 4 کاملا صحیح وضعیت این رشته ها رو توضیح دادن و راه حل شون هم کاملا درسته فقط باید وضعیت مالی خودتون رو هم در نظر بگیرین.

رشته و دانشگاه

نقل قول نوشته اصلی توسط Kikolo نمایش پست ها
    1. مهندسی مالی رشته ای است تلفیقی از علوم ریاضی کاربردی و فاینانس ، رشته فوق خیلی خیلی محاسباتی است و نیاز به علم ریاضیات در سطحی بالا و همینطور نیاز به آشنایی با چند زبان برنامه نویسی دارد. فاینانس (مدیریت مالی ) خیلی خیلی با علم مالی سروکار داره و تا جای ممکن از ریاضی فرار میکنه !!!! هم استادهاش و هم دانشجو هاش !!!!!
    کلا رشته مالی چه مهندسی مالی و چه فاینانس رشته هایی پولساز هستن چون مسائل و مشکلات اقتصادی ، رکود اقتصادی کنونی پایانی ندارد ....

2. اگر در ایران هم به زیرساختها توجه بشه این رشته پولساز خواهد بود ، وقتی بازار آزاد وجود ندارد این رشته نیزچندان حرفی برای زدن ندارد. کماکان در بانکها بزرگ کشور جای برای کار هست ولی به شکل خصوصی و ... بعید میدونم خیلی جایی برای مانور داشته باشین.

3. برای دکتری پذیرش بدن فاند هم میدن ولی شانس گرفتن فاند در مقطع فوق لیسانس در حد صفر هست ّ بهتره اصلا روش حساب بکنین.

4. من نمیدونم تو ایران مالی رو چطور درس میدن و آیا از کیفیت مطلوب برخوردار هست یا نه ولی چیزی که واضحه اینه که دانشگاه های ما در رشته های مدیریت و علوم انسانی چندان در دنیا معروف نیستند ، غالبا ما درمهندسی حرفی برای گفتن داریم ، حال فرض کنیم شما از دانشگاه شهید بهشتی در مدیریت مالی هم فارغ اتحصیل بشین ، اگه نه استاد شما رو کسی بشناسه ( ریکامندیشن ) نه دانشگاه شما رو تو مالی جایی قبول داشته باشه ، پس شما یه عمری رو الکی تلف کردین !
    به نظرم برای مالی وارد یه کشور های ثانی بشین بعد وارد آمریکا یا کانادا بشین ، مثلا اپلای کنین انگلستان ( یه دانشگاه درجه 2 ) 1 ساله فوق بگیرین بعد برین آمریکا / کانادا

پیروز باشین
    در مورد بند 2: با یک دانشجو ارشد این رشته صحبت کردم امروز، کاملا نظر مقابل شما رو داشت، بازار کار رو بسیار رو به رشد و مثبت تلقی میکرد.
    در مورد بند 4: متاسفانه مشکل اصلی من مادی است و اگر از دانشگاه درجه 2 بتونم پذیرش ارشد بگیرم ولی فاندی در کار نباشه برام فایده ای نداره. لذا مجبورم ارشد رو همینجا بخونم، بلکه با معدل و جیمت، شانس پذیرش دکترا یا ارشد مجدد با فاند رو داشته باشم.

نقل قول نوشته اصلی توسط s.kavenejad نمایش پست ها
    در مورد بند 2: با یک دانشجو ارشد این رشته صحبت کردم امروز، کاملا نظر مقابل شما رو داشت، بازار کار رو بسیار رو به رشد و مثبت تلقی میکرد.
    در مورد بند 4: متاسفانه مشکل اصلی من مادی است و اگر از دانشگاه درجه 2 بتونم پذیرش ارشد بگیرم ولی فاندی در کار نباشه برام فایده ای نداره. لذا مجبورم ارشد رو همینجا بخونم، بلکه با معدل و جیمت، شانس پذیرش دکترا یا ارشد مجدد با فاند رو داشته باشم.
    نمیدانم در کشوری که با تحریم های متنوع شاخص بورس آن در یک روز از عرش به فرش میرسد...
    اوراق قرضه و ... بدون نظم و تنها بر اساس کمبود بودجه از طرف دولت برای پرداخت عیدی چاپ میشود !
    معاملات آنلاین فارکس / آتی / اختیاری به عنوان گلد**ک**وئ**ست دانسته شده و جلوی آن گرفته میشود...
    هنوز در ایران بهترین سبد سرمایه گذاری شما خرید منزل و زمین است !!!!

این رشته چه بازار کار خوبی دارد و از آن جالبتر رو به رشد نیز هست !!!؟
    بستر حیاتی این تیپ رشته ها براساس قابلیت پیش بینی پذیری آینده با توجه به روند گذشته است ، میشه بگین این جمله تا چه حد در ایران مقدوره ؟ یا تا چه حد در آینده افق آن روشن است ؟؟؟
    من خودم به این رشته خیلی علاقه دارم و بعد از اتمام فوق لیسانس فاینانسم سراغش میروم ولی این حرف را که بازار کار این رشته رو به بهبود است و خوب است و غیره اصلا قبول ندارم...

من به شما اطمینان میدم که 10% هم احتمال نداره که شما فاینانس جایی اپلای کنین و بورس کامل بهتون بدن... حتی اگه معدلتون 18 هم بود !!! فاینانس تو دنیا طرفدار زیاد داره اون هم با رزومه های خیلی خوب.... ( نمیخوام با بدبینی ذهنتون رو مسموم کنم خواستم یکم به داستان منطقی نگاه کنین )

کاوه

حتما به این لینک که در اصل سرفصل های این رشته است نگاه کنین ( مصوبه وزارت علوم )
    http://gostaresh.msrt.ir/Files/Course/2-6-m-5.pdf
    فلسفه وجودی رشته :
    1. گرایش به خصوصی سازی ( داریم ؟ )
    2. جهانی شدن ( داریم ؟)
    3. رشد بورس اوراق بهادار ( !!!!! )
    4. نیاز موسسات مالی به کاهش ریسک (!!!!)
    5. گرایش به بازارهای مالی متمرکز (!!!)
    .
    .
    .

لطفا مطالعه کنین و بگین آیا واقعا حرکت کشور در جهت این رشته است یا دقیقا در خلاف آن !؟

رشته و دانشگاه

میتونم برای یه رشته نزدیک به فایننس (مثل اقتصاد یا ...) که راحت تر فاند میدن اپلای کنم و بعد از اونجا برای دکترای فایننس اقدام کنم؟ در اینصورت شما چه مسیری و رشته ای رو پیشنهاد میکنید؟
    در مورد بازار کار من والا سررشته ای ندارم و نمی تونم قضاوت کنم فقط نقل قول کردم از اون دانشجوی ارشد که دانشگاه تهران هم میخوند، ایشون از درآمد خودش (کار هم میکنه ضمن تحصیل) و دوستانش که وارد کار شده بودن خیلی راضی بود و تعریف میکرد. دیگه بیشتر از این اطلاعی ندارم.

Member

رشته اقتصاد هم از لحاظ فاند وضعیتش مشابه هست.به نظرم بهتره فکر یه فوق لیسانس اینجا باشین

نقل قول نوشته اصلی توسط s.kavenejad نمایش پست ها
    میتونم برای یه رشته نزدیک به فایننس (مثل اقتصاد یا ...) که راحت تر فاند میدن اپلای کنم و بعد از اونجا برای دکترای فایننس اقدام کنم؟ در اینصورت شما چه مسیری و رشته ای رو پیشنهاد میکنید؟
    در مورد بازار کار من والا سررشته ای ندارم و نمی تونم قضاوت کنم فقط نقل قول کردم از اون دانشجوی ارشد که دانشگاه تهران هم میخوند، ایشون از درآمد خودش (کار هم میکنه ضمن تحصیل) و دوستانش که وارد کار شده بودن خیلی راضی بود و تعریف میکرد. دیگه بیشتر از این اطلاعی ندارم.
    خیلی راحت عرض کنم ، کلا هیچ راهی وجود نداره !!!
    میدونین ، ورود به رشته های مالی - اقتصادی جزو مشکلترین کارها است چه برسه به بورس !
    اقتصاد که رشته ای کلاسیک هست و شاید تا حدی از فاینانس هم ورود بهش سخت تر باشه.
    شاید ، شاید این راه خوب باشه و شانس بورس شما رو بالا ببره...

شما فوق لیسانس مدیریت بازرگانی یا مالی بخونین
    در حین تحصیل امتحان CFA level 1 رو پاس کنین ( کار خیلی خیلی سختیه برای شما )
    امتحان GMAT و نمره آیلتس / تافل خوبی بدست بیارین
    معدل فوق لیسانستون قابل توجه باشه
    تزتون رو بر اساس فیلد مورد علاقه اساتید دانشگاه هدفتون انتخاب کنین

شاید اینجوری به چشم بیاین ولی میگم خیلی فکر نکنین 100% هست این راه ولی میشه گفت 70-80% امیدواری داره...
    به نظرم به انگلستان هم فکر کنین میشه بهتر از کانادا و آمریکا اونجا پذیرش و فاند گرفت...

پیروز باشین
    کاوه

Senior Member mehrabounr آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Marketing PHD

فرق مدیریت مالی و مهندسی مالی رو دوستان گفتن.
    در کل هر 2 رشته ریاضیات قوی میخواد. تفاوتشون هم توی اینه که مدیریت مالی شما یه سری فرمول تعریف شده دارید و میتونید از اونها کمک بگیرید و کار خیلی پیچیده نیست ولی مهندسی مالی مثل این میمونه که بخواید اختراع کنید.قانون و قاعده زیادی وجود نداره و شما باید استارت یه چیز رو بزنید. کلا هم رشتش به حد زیادی به آمار بستگی داره.(من تجربه خوبی از درس مهندسی مالی ندارم)

هر 2 رشته پردرامد هستن.

برای بازارکار : خارج از ایران در کنار پزشکی و حقوق، Finance جز پردرآمدترینهاست ولی هرکی میخواد اوضاع خوبی داشته باشه باید دائم از اطلاعات روز و ساسی و مالی و بورس خبر داشته باشه و ریسک پذیر باشه. بعد هم هربار که یه کشور با بحران مالی مواجه میشه (یا هرکشوری) اولین گروهی که از کار بیکار میشن یا اخراج میشن Financeی ها هستن. ولی از اون طرف هم در حالت عادی هیچکدومشون رو زمین و بی کار نمیمونن.

توی ایران، با تجربه خودم بخوام بگم ؛ قید مالی رو باید بزنید.
    اگه بخواید توی ایران با این رشته کار کنید تنهاجا بانک هست.وضع بورسمون رو که این دوستمون خوب گفتن.
    وقتی یه چیزی حساب کتاب نداره، شما چطوری میخوای پیش بینیش بکنی که حالا با فرمولهای مالی پیشبینی کنی چی سود داره یا ضرر؟
    تنها کسایی میتونن تو بازار بورس اینجا کار کنن که اطلاعات داخلی و زدوتر از بقیه دارن.اگه تونستید یه همچین شرکت کارگزاری پیدا کنید اونجا میتونید کارکنید ولی بدون اطلاعات0که دست هرکسی بهش نمیرسه) هیچ کاری نمیشه کرد و 100% ریسک رو دارید میپذیرید.ممکنه تمام زندگی خودتون و شرکت به باد بره ممکنه 1شبه بیلیاردر بشید که این قضیه هم هیچ قانون و قاعده ای نداره.

هزینه تحصیل توی Finance بیشتر از اینی هست که فکر میکنید البته دانشگاههایی هم هستند که با شهریه 10000$ مدرک رو دستتون میدن ولی هرچقدر که شهریش باشه ارزشش رو داره.قضیه شهریه هم اینه که هرچی پول بدی آش میخوری.

اینکه اگه پذیرش بگیری فول فاند میدن دروغ محضه.ولی این هم که فاند نمیدن هم حقیقت نداره.گرفتن فاند توی این رشته های مثل مهندسیها نیست.رقابت شدیده،کسایی که پذیرش میگیرن همه درسخون و فعال هستن و همه دانشجوهای تاپی هستن برای همین باید با اونها راقبت کنید.میزان بودجه برای فاند هم کمتر هست.برای همین میگن که گرفتنش سخته.ولی نشدنی نیست. شما حتی اگه از بانک (بانک خارجی) وام بگیرید میتونید در عرض 3-2 سال همش رو برگردونید کلی هم این وسط زندگی خوبی داشته باشید.

گرفتن پذیرش از خود دانشگاهها سخت هست (بون در نظر گرفتن فاند) ولی اگه دنبال دانشگاههای تاپ آمریکا نباشید، برید یه دانشگاه اروپایی میتونید راخت پذیرش بگیرید و حتی در حدود 1 سال هم درس رو تموم کنید

نمره تافل توی پذیرش رشتههای مدیریتی زیاد اثر نداره و فقط معیار اینه که شما زبان رو میفهمید ولی اگه GMAT نمره بالایی بیارید میتونه معدل کم رو جبران کنه

یه خوبی که دانشگاههای مدیریت خارجی دارن اینه که دوست دارن کسایی که میان اونجا پیش زمینه های متفاوتی داشته باشند.برای همین کسایی که هنر خوندن حالا میخوان ارشد مدیریت بگیرن یا مهندسی خوندن یا ..... خیلی بهتر از خود کسایی که مدیریت خوندن، توی این دانشگاهها راه پیدا میکنن.برای همین از این بابت ناامید نشید

اگه بخواید اینجا بخونید :کنکور مدیریت مالی از کنکور بقیه رشته های مدیریت جدا هست(2ساله جدا شده) و خییییییییییییلی رقابتی هست.کلا هم تعداد دانشجوهایی که تو کل کشو میگیرت زیاد نیست. البته هرسال داره به غیرانتفاعی ها و ... اضافه میشه. البته خب بخواید دانشگاههای پولی توی کیش رو ندیده بگیرید باز ظرفیتش زیاد نیست و اصولا همه دانشجوهای لیسانس مالی برای ارشر میرن دنبال مالی، بقیه گرایشها هم حدود 80% میرن دنبال مالی.به جز اینها مهندسیها،رشتههای اقتصاد،ریاضی،آمار هم خیلی میان دنبال مالی. در کل باید خیلی درس بخونید و شانس قبولی هم زیاد نیست رقابت زیاده. این اوضاع کنکور ارشد مالی.
    کنکور ارشد مدیریت بازرگانی ظرفیتش تقریبا 4-5 برابر مالی هست یعنی شانس بیشتری هست ولی خب باید کلی درس حفظ کنید و با لیسانسه های مدیریت رقابت کنید.

رشته اقتصاد رو اصلا با مدیریت قاطی نکنید.به خاطر اینکه رشته سختی هست و هرکسی طرفش نمیره، پذیرش توشون خیییییییلی راحتتره.میتونید از لیسانس مستقیم برای دکترا پذیرش بگیرید. البته از وضع بورسشون دقیق اطلاع ندارم.

پیشنهاد :
    اول همه یه نگاهی به کتابهای رشته مالی بندازید ببینید اصلا دوست دارید که دائم با عدد و رقم و ریسک و استرس و اعصاب خوردی سر و کار داشته باشید.شاید ترجیح دادید یه رشته دیگه رو دنبال کنید مثلا بیمه.

میتونی روی رشته MBA هم فکر کنید.
    برای ایران : کنکور MBA سه تا درس بیشتر نداره که برای شما که مهندسی خوندی خیلی آشنا هستن و بهتر از اینه که واسه کنکور مالی بری مدیریت مالی و حسابداری صنعتی یاد بگیری.ریاضیات مهندسی داره، GMAT که ریاضیات ساده ای هست و یه مقداری تکنیک و هوشه و زبان. اکثر دانشجوهای مهندسی شانسشون برای قبولی خیلی بیشتر از مدیریتیها هست. از نظر درآمد و جایگاه هم اینجا اوضاعشون توپه و مشکل کار و ... ندارن و درامدها هم همه چند میلیونی هست.

برای خارج از ایران : یکی از رشته های تاپ هست. میتونید گرایش Finance رو انتخاب کنید یا هر گرایش دیگه ای که خواستید. بازار کار عالی، درامد عالی. فقط هزینه تحصیل بسیار بالاست.
    یه مشکلی که MBA داره اینه که باید یه چندسالی سابقه کار داشته باشید و جیمت خیلی بالا تا بتونید روی پذیرش و رقابت برای بورس فکر کنید

میتونید دنبال ادامه رشته خودتون باشید.2-3 سالی کار کنید بعد برید خارج.پذیرش مهندسی ها راحتتره البته باید شرایطش رو از دانشجوهای مهندسی بپرسید من اطلاعای ندارم شاید غلط راهنمایی کنم.

آخرین پیشنهاد هم اینکه برای یه رشته دیگه اقدام کنید به جز مالی.(من یکی از دوستانم 1 ساله ارشدش رو تو اروپا تمام کرد و کلا حدود 10000یورو تموم شد) میتونید از دانشگاههای اروپایی که جز تاپهای دنیا نیستن و دانشگاه متوسز حساب میشن پذیرش بگیرید، خیلیهاشون مجانی هستن و فقط باید هزینه زندگیتون رو بدید، خیلیها بورس دارن و حتی خیلی از اونهایی که شهریه میگیرن ارزون هستن و میتونید با 1 سال کار شهریش رو بدید.فوق رو از اونجاها بگیرید و برای دکترا یا فوق لیسانس دوم دوباره اقدام کنید(البته معدل فوقتون رو باید بالا ببرید و مقاله یا تحقیق یا چیزی هم ضمیمض کنید تا بورس بگیرید)

توی تاپیک گرایشهای مدیریت میتونید همه این اطلاعات رو پیدا کنید.
    Sorry if you haven't received an answer from me. I don't check the forum any more. If you want to talk, find me on Linkedin or through email.
    Bear in mind I only have information about USA Business school and business PHD admissions.*Who ever says apply to top 30, say NO

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین

برچسب‌های این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)