صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 11

موضوع: شبکه های عصبی مصنوعی ANN

ApplyAbroad Veteran
    Arash_Mohebi7 آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    UT

پیش فرض شبکه های عصبی مصنوعی ANN

سلام دوستان.

من رشته ام برق یا کامپیوتر نیست اما برای انجام یه کار تحقیقاتی نیاز دارم از شبکه های عصبی استفاده کنم . کتاب منهاج که برام قابل درک نبود و کتاب البرزی هم به نظرم نمیتونه کاربردی باشه.

از دوستان مهندس خواهش میکنم اگر مرجع مناسب در رابطه با این شبکه ها میشناسن معرفی کنن.
    دوم اینکه برای قسمت محاسبات شبکه های عصبی دوستان از نرم افزار استفاده میکنن ؟ اگر اره چه نرم افزارهایی ؟

ممنون.

Junior Member

پیش فرض پاسخ : شبکه های عصبی مصنوعی ANN

کتاب محاسبات نرم در MATLAB مرجع مناسبی برای یادگیری مفاهیم کاربردی شبکه های عصبی و نحوه استفاده از اون در MATLAB هست. این کتاب نوشته مصطفی کیا هست و توسط انتشارات کیان رایانه منتشر میشه.

Member
    رشته و دانشگاه
    Computer Science

بهتره با یک دانشجوی ارشد هوش همکاری داشته باشی تا پروژت زودتر جلو بره ولی اگر بخوای خودت از اول بشینی بخونی زمان رو از دست می دی و البته مبانی شبکه عصبی رو بدونی در حد آشنایی میتونه بعدا کمک کنه ، بهترین راهنمایی که می تونم بکنم اینه که help اون نرم افزار رو خوب بخون تا بفهمی قضیه چیه ، (اگر ارشد بودم حتما کمکت می کردم )

موفق باشی

ApplyAbroad Veteran
    Arash_Mohebi7 آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    UT

نقل قول نوشته اصلی توسط soroush007 نمایش پست ها
    بهتره با یک دانشجوی ارشد هوش همکاری داشته باشی تا پروژت زودتر جلو بره ولی اگر بخوای خودت از اول بشینی بخونی زمان رو از دست می دی و البته مبانی شبکه عصبی رو بدونی در حد آشنایی میتونه بعدا کمک کنه ، بهترین راهنمایی که می تونم بکنم اینه که help اون نرم افزار رو خوب بخون تا بفهمی قضیه چیه ، (اگر ارشد بودم حتما کمکت می کردم )

موفق باشی
    ممنون از راهنمایاتون دوستان عزیز..
    در حد اینکه فلسفه این شبکه ها چیه و مفهومشون میفهمم ولی قسمتهایی که وارد ریاضیات خیلی پیچیده میشه دیگه ...!! من دیپلم انسانی بودم به همین خاطر سطح ریاضیاتم خیلی پرته نسبت به شما مهندس ها.
    منظور شما کدام نر افزاره ؟

Member
    رشته و دانشگاه
    Computer Science

تمامه نرم افزار ها help دارند و برای این پروژه که فرمودین درحال حاضر matlab خیلی برای پیاد سازی معادلات ریاضی و تحلیلی خیلی خوبه و راحته ، شما به این نرم افزار ورودی مدین و خودش براتون تحلیل می کنه و بعد خروجی.

اگر هم مشکل زبان دارین می تونید کتاب های موجود در بازار رو بگیرین مطالعه کنید ، اما من پیشنهاد می کنم که Help رو بخونید ( چون کامل تره و هم زبانتون Review میشه )
    ویرایش توسط mohmad0014 : July 11th, 2011 در ساعت 09:52 PM

نقل قول نوشته اصلی توسط Arash_Mohebi7 نمایش پست ها
    سلام دوستان.

من رشته ام برق یا کامپیوتر نیست اما برای انجام یه کار تحقیقاتی نیاز دارم از شبکه های عصبی استفاده کنم . کتاب منهاج که برام قابل درک نبود و کتاب البرزی هم به نظرم نمیتونه کاربردی باشه.

از دوستان مهندس خواهش میکنم اگر مرجع مناسب در رابطه با این شبکه ها میشناسن معرفی کنن.
    دوم اینکه برای قسمت محاسبات شبکه های عصبی دوستان از نرم افزار استفاده میکنن ؟ اگر اره چه نرم افزارهایی ؟

ممنون.
    در حد آشنایی با شبکه های عصبی، کتاب "مبانی شبکه های عصبی" نوشتۀ لوران فاست که توسط "انتشارات نص" ترجمه شده روان ترین و بهترین بیان ممکن دربارۀ اصول شبکه های عصبی هست. اگه متن زبان اصلی اون رو بخوای در اینجا: http://library.nu/docs/9J7UVRKLN4/Fu...20Applications
    و http://ifile.it/cz0rsg/ebooksclub.or...4x0x50x1z.djvu
    از اونجایی که احتمالا کارت در زمینۀ مدل سازی سیستمها یا پدیده های اقتصادی، جامعه شناسی یا زمینه های دیگه علوم انسانیه، با خوندن کتاب بالا مفاهیم و انواع شبکه های عصبی رو یاد می گیری.
    برای برخی کاربردهای اقتصادی
    http://library.nu/docs/Z3LVSB6A1X/Ne...20the%20Market
    http://library.nu/docs/2LDOAZ39E6/Da...r%20Science%29

موارد دیگه:
    http://library.nu/docs/ZELY56CTGW/Th...ent%20Analysis

و کلا مقاله های زیادی دربارۀ زمینه های مختلف علوم انسانی هست. اگه جزیی تر بگی کارت چیه، شاید بهتر راهنمایی بشی :دی

برای انجام محاسبات شبکه عصبی یا باید برنامۀ اون رو بنویسی (که خیلی سخت و وقت گیر خواهد بود) یا می تونی از جعبه ابزار شبکۀ عصبی نرم افزار متلب Matlab استفاده کنی. برای آشنایی با اون جعبه ابزار بهترین کار خوندن خود دفترچه راهنمای جعبه ابزار یا help همراهشه. Neural Network Toolbox 7 - User's Guide
    کتاب محاسبات نرم در متلب یا جعبه ابزار شبکه عصبی در متلب که توسط مصطفی کیا ترجمه شده، در حقیقت ترجمۀ بخشهایی از این User's Guide هست، اگه پول اضافی داری بگیرش. اما برای یادگیری مفاهیم نمی دونم چقدر به درد خواهد خورد.
    موفق باشی

ApplyAbroad Veteran
    Arash_Mohebi7 آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    UT

ممنون از همه دوستان ... استفاده کردیم.
    اما دوست عزیزی فرمودن بگوبرای چه کاری میخواهی تا بهتر راهنماییت کنیم.
    مورد استفاده من از ANNبرای بدست آوردن یه pattern هست از behavior های user .... به طوری که بعد از مدتی که مورد یادگیری قرار میگیره بتونه برای هر user نتیجه مطلوب بهش رو بده. برای اینکار همون پرسپترون چندلایه باید استفاده کرد.?? دوستانی که اطلاعاتی در این مود دارن ممنون میشم راهنمایی کنن.

ممنون از همه دوستان ... استفاده کردیم.
    اما دوست عزیزی فرمودن بگوبرای چه کاری میخواهی تا بهتر راهنماییت کنیم.
    مورد استفاده من از ANNبرای بدست آوردن یه pattern هست از behavior های user .... به طوری که بعد از مدتی که مورد یادگیری قرار میگیره بتونه برای هر user نتیجه مطلوب بهش رو بده. برای اینکار همون پرسپترون چندلایه باید استفاده کرد.?? دوستانی که اطلاعاتی در این مود دارن ممنون میشم راهنمایی کنن.
    بله یه پرسپترون چند لایه است. برای روشهای آموزشش، فصل 1 و 2 و 6 کتاب لوران فاست رو که لینکشو دادم رو بخونی، دقیق می فهمی باید چه کاری کنی.
    برای پیاده سازی با متلب هم به یه سری تکنیکهایی بر می خوری برای بهینه سازی آموزش پرسپترون چندلایه (سیستم پس انتشار خطا Back-propagation) که رایج ترینش LM هست، اگه بخوای اینا رو با جزییات بفهمی نیاز به ریاضیات پیش رفته داری، اما در حد کاربرد همون help متلب خوبه.
    اگه نیاز به حالت رقابتی پیدا کردی تو شبکه ات، فصل 3و4 خوبن. کلا 2فصل اونو بخونی می فهمی چه شبکه ای می خوای دقیقن
    موفق باشی

ApplyAbroad Veteran
    Arash_Mohebi7 آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    UT

سلام مجدد خدمت دوستان..
    الان که دارم هم کتاب رو میخونم وهم به کاری که میخوام توش از ANN کمک بگیرم فکر میکنم میبینم که شاید باید از شبکه خودسازمانده کوهنن استفاده کنم و راه رو اشتباه اومدم ! تا الان روی MLP و روش آموزشش BP تمرکز کرده بودم.
    ببینید قراره شبکه با استفاده از رفتار User ها به یه الگو برسه .. یعنی براساس رفتار چند User آزمایشی از طیف های مجزا و گسترده کاربران شبکه آموزش ببینه که در آینده خودکفا بشه و بتونه در مقابل هر کاربر واکنش درست با استفاده از آموخته ها بده..
    حالا مسئله ای که هست اینه که فکر میکنم ما به شبکه Unsupervised احتیاج داریم چون ما داده های Target نداریم و قراره براساس رفتار کاربران به یه الگو و جواب برسیم.. شما فکر نمیکنید برای این مورد کوهنن و یا به عبارتی Unsupervised مناسبه ؟

ممنون. من تجربه ای در استفاده از ان شبکه ها ندارم ممنون میشم راهنماییم کنید.

سلام مجدد خدمت دوستان..
    الان که دارم هم کتاب رو میخونم وهم به کاری که میخوام توش از ANN کمک بگیرم فکر میکنم میبینم که شاید باید از شبکه خودسازمانده کوهنن استفاده کنم و راه رو اشتباه اومدم ! تا الان روی MLP و روش آموزشش BP تمرکز کرده بودم.
    ببینید قراره شبکه با استفاده از رفتار User ها به یه الگو برسه .. یعنی براساس رفتار چند User آزمایشی از طیف های مجزا و گسترده کاربران شبکه آموزش ببینه که در آینده خودکفا بشه و بتونه در مقابل هر کاربر واکنش درست با استفاده از آموخته ها بده..
    حالا مسئله ای که هست اینه که فکر میکنم ما به شبکه Unsupervised احتیاج داریم چون ما داده های Target نداریم و قراره براساس رفتار کاربران به یه الگو و جواب برسیم.. شما فکر نمیکنید برای این مورد کوهنن و یا به عبارتی Unsupervised مناسبه ؟

ممنون. من تجربه ای در استفاده از ان شبکه ها ندارم ممنون میشم راهنماییم کنید.
    target رو نداشتیم؟؟ من این طور فکر کرده بودم که که سیستم رو برای تعداد زیادی دادۀ Target آموزش می دیم و بعد وارد تعمیم اون برای گرفتن داده های بیشتر می شیم.
    اما بله، اگر Target رو نداریم، و باید در خود اون زمان سیستم به این نتایج برسه، شبکه شروع به جستجو برای الگوهای خاص یا نظم و ترتیب مشخصی در داده های ورودی می گرده. شبکه های SOM جزو ساده ترین و رایج ترین هاست. به علاوه شبکه های نظریۀ نوسان وِفقی (ART) هم برای خوشه بندی (Clustering) به کار می رن. البته اصطلاح Classification برای با نظارت به کار می ره. اشتباه نشه!
    اما در کل، چرا در این کار از یه سری Target استفاده نمی کنی؟؟ برای مثال سایت http://www.movielens.org یه مجموعه از داده های مختلف در بارۀ فیلم هست، این سیستم بر پایۀ یه سری امتیازهای که فرد به فیلم های مختلف داده، می گرده و یه سری فیلم دیگه مهش معرفی می کنه که به سلیقش بخوره. هر چی تعداد بیشتری فیلم رو امتیاز داده باشی، بر اساس ژانر فیلم و اینکه افرادی با سلیقۀ مشابه چه فیلمهایی رو پسندیدن، معرفی فیلمهای دقیقتر میشه.
    در کل فکر می کنم این به نوع دقیق کاربردت بر می گرده و شاید هر دو تا حالت جواب بدن. اما حق با شماست، شاید آموزش بدون نظارت کارامدتر باشه.
    کار شمام یه چیزی شبیه همین سایته دیگه؟؟

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)