صفحه 2 از 26 نخستنخست 123456789101112 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 253

موضوع: چرا برگشتن بعد از اتمام تحصیلات حماقت ( حداقل در نظر اکثریت) هست!؟

ApplyAbroad Guru

پیش فرض پاسخ : چرا برگشتن بعد از اتمام تحصیلات حماقت ( حداقل در نظر اکثریت) هست!؟

نقل قول نوشته اصلی توسط ghlobe نمایش پست ها
    دوست عزیز کارعلمی مفید احتیاج به بسترسازیی دارد که ورای توانائی یک دانشمند است. مشکل ایران الآن کمبود کار علمی نیست؛ مملکت ما مسائل بسیار بزرگتری دارد. حالا فرض کنیم شما برگشتید و انتقال علم هم تا حدی انجام دادید. آیا این انتقال علم واقعا برای جامعه سودی هم دارد؟ مثل قضیه یک نفر است که از تشنگی دارد میمیرد و شما برایش نرم ترین بستر برای استراحت را آماده کنید.

مسئله هم صرفا دشواری کار نیست. مسئله اینست که حالا فرضا کار علمی هم انجام شد سود چندانی ندارد بحال کشور و جامعه ای که مشکلش ساختاری و فرهنگی در مقیاس وسیع است. یک دکترای مهندسی یا علوم یا نظیر آن کار چندانی برای حل این مشکلات نمی تواند انجام بدهد.
    دقیقا همینه. چیزی که باعث شده آمریکا و انگلیس و ... اونجا باشن و ما اینجا ضعف علمیمون نیست.

ApplyAbroad Hero

پیش فرض پاسخ : چرا برگشتن بعد از اتمام تحصیلات حماقت ( حداقل در نظر اکثریت) هست!؟

نقل قول نوشته اصلی توسط mohammad8816 نمایش پست ها
    دوست عزیز شما ایده‌آل گرا هستید ظاهراً، با گذشت زمان واقع گرا میشید...شما این topic رو ایجاد کردید نصیحت کنید!؟ یا مشکلو بشنوید و قبول کنید!؟... اینکه آدم حد اقل حق خودشو مطالبه کنه زیاده خواهی‌ حساب می‌شه؟

زندگی‌ نباید صحنه جنگ باشه که ما هی‌ دنبال احقاق حق خودمون و بدست آوردن جایگاه باشیم، شما اگر جای باشی‌ که سیستمش درست باشه، خود به خود سر جای درست قرار میگیری.... شما چطور میتونید از انجام کار بدون در نظر گرفتن سیاست حرف بزنی‌، وقتی‌ سیاست در کوچکترین مسائل هم نقش اصلیو بازی می‌کنه!

انسان، چون حیوان نیست، احساسات و شعور داره، و نمیتونه سرشو بندازه پین و خودشو به حماقت بزنه و خیلی‌ چیزارو نبینه، و خودشو مجاب کنه فقط باید به فکر انتقال علم بود! انتقال علم مجرای مناسب، و ابزار لازم خودشو میطلبه..
    دوست عزیز

شاید در نگاه اول ایده آل گرا باشم، ولی در حقیقت نیستم. همین که من نمی خوام نصحیت کنم، این کلمه بازگشت تنهاست، و من باید دفاع کنم تا بحث شه.... وگرنه مشکلات هست و اگر همه بگیم که هست خوب بحثی نمیشه و اگر بحثی نشه خوب راه حلی پیدا نمیشه..... ارسال اول من رو نگاه کنید متوجه می شید.

اتفاقا من هم با شما هم عقیده هستم، که زندگی صحنه جنگ نیست ولی متاسفانه هم نگاهشان اینگونه هست. در نتیجه وقتی به موضوع اینگونه نگاه میکنی جوابت هم با شمشیر هست. سیستم تشکیل شده از ماهاست. من و تو هستیم که سیستم رو می سازیم. شما اگر همه چیز رو سیاسی ببنید، اجازه ورود اون رو به آزمایشگاهتون هم می دهید. در پست قبلی گفتم که باید سعی کرد قواعد بازی رو یاد گرفت تا به دو مورد رسید : 1. زندگی نسبتا راحت 2. انتقال تجربیات علمی...

انسان اهدافش رو باید طبقه بندی کنه، خدمت کردن هزاران راه داره که آسون ترینش سیاست هست. سخت ترین راهها ( لذت بخشترینشون ) می تونه بدون سیاسی بودن به ثمر برسه، شما می تونید زمان مغول باشی ولی رصدخونه بزنی...... من نمی خوام ایرادی به بقیه بگیریم.. چون هر شخص بهترین قاضی برای خودش هست. من دوست دارم اونهایی که برگشتند یا دارن برمی گیردند یا در آینده می خوان برگردند با شرایط امروز بیشترین فعالیت علمی رو داشته باشند...
    می گن دو تا دنیای موازی داریم دنیای ما و دنیای تو آینه ها، باز می گن یه عدشون تونستند تو بین ما نفوذ کنند، باز می گن تنها تفاوتشون چپ دست بودنشونه.

نقل قول نوشته اصلی توسط attanew نمایش پست ها
    دوست عزیز

شما می تونید زمان مغول باشی ولی رصدخونه بزنی.........
    شما نمیتونی‌ با استناد به استثنائات، نسخه کلی‌ بپیچی، بگذریم...

من هم عاشق وطنم هستم، و دوست دارم در کنار خانواد‌م و هم وطنام برای جامعه خودم مفید باشم....

ApplyAbroad Hero

نقل قول نوشته اصلی توسط ghlobe نمایش پست ها
    دوست عزیز کارعلمی مفید احتیاج به بسترسازیی دارد که ورای توانائی یک دانشمند است. مشکل ایران الآن کمبود کار علمی نیست؛ مملکت ما مسائل بسیار بزرگتری دارد. حالا فرض کنیم شما برگشتید و انتقال علم هم تا حدی انجام دادید. آیا این انتقال علم واقعا برای جامعه سودی هم دارد؟ مثل قضیه یک نفر است که از تشنگی دارد میمیرد و شما برایش نرم ترین بستر برای استراحت را آماده کنید.

مسئله هم صرفا دشواری کار نیست. مسئله اینست که حالا فرضا کار علمی هم انجام شد سود چندانی ندارد بحال کشور و جامعه ای که مشکلش ساختاری و فرهنگی در مقیاس وسیع است. یک دکترای مهندسی یا علوم یا نظیر آن کار چندانی برای حل این مشکلات نمی تواند انجام بدهد.
    کاملا موافق بسترسازی هستم، و دقیقا هم داریم روی همین مساله بحث می کنیم. ولی در مورد بخشی از سخنان که می گید این جامعه مشکلش ساختاری هست، سوال دیگری دارم، شما کدام رو انتخاب می کنید:

زندگی در داخل بعد از برگشت، عصبی شدن، حسرت خارج رو خوردن، مثلا سیاسی بودن ( محدود به نت) ، ناله کردن از وضعیت زندگی و معاش یا تلاش کاملا علمی و بستر سازی برای بقیه افراد ؟

اتفاقا مساله اصلی ما دشواری کار هست، آنهم بدلیل ماهی خور بودن، چون ماهگیری رو بلد نیستیم یعنی یاد نگرفتیم و باید ماهیگیری رو پیدا کنیم که از قضا این ماهیگیر هم ماهی های خودش رو می گیرهبرای شما تره هم خورد نمیکنه...
    می گن دو تا دنیای موازی داریم دنیای ما و دنیای تو آینه ها، باز می گن یه عدشون تونستند تو بین ما نفوذ کنند، باز می گن تنها تفاوتشون چپ دست بودنشونه.

دوست عزیز شما ایده‌آل گرا هستید ظاهراً، با گذشت زمان واقع گرا میشید...شما این topic رو ایجاد کردید نصیحت کنید!؟ یا مشکلو بشنوید و قبول کنید!؟... اینکه آدم حد اقل حق خودشو مطالبه کنه زیاده خواهی‌ حساب می‌شه؟

زندگی‌ نباید صحنه جنگ باشه که ما هی‌ دنبال احقاق حق خودمون و بدست آوردن جایگاه باشیم، شما اگر جای باشی‌ که سیستمش درست باشه، خود به خود سر جای درست قرار میگیری.... شما چطور میتونید از انجام کار بدون در نظر گرفتن سیاست حرف بزنی‌، وقتی‌ سیاست در کوچکترین مسائل هم نقش اصلیو بازی می‌کنه!

انسان، چون حیوان نیست، احساسات و شعور داره، و نمیتونه سرشو بندازه پین و خودشو به حماقت بزنه و خیلی‌ چیزارو نبینه، و خودشو مجاب کنه فقط باید به فکر انتقال علم بود! انتقال علم مجرای مناسب، و ابزار لازم خودشو میطلبه..
    کاملا با این حرف ها موافقم.انتقال علم در بستر جامعه صورت میگیره با همه خوبی ها و بدی هاش و جامعه دقیقا میتونه معنای یک سیستم رو داشته باشه واگه سیستم دارای اشکالات بنیادین و تاثیر گذار باشه هیچ کاری یا انجام شدنی نیست یا اگه شدنی است به هزینه و انرژی پرداخت شده و بازخورد در ازای آن نمی ارزد
    این حرف ها نه سیاه نمایی است و نه ناامیدانه و گرنه همه میدونن که برای شغل با در امد بالا داشتن در خارج باید همیشه بهترین بود و خوب تلاش کرد در صورتی که اینجا حداکثر کمی خوب باشی و قدر ت زیر ابی یا بی خیال شدن به اطراف را داشته باشی خیلی راحت شغل پردرامد خواهی داشت و ان را حفظ میکنی چون اینجا اگه استخدام رسمی شدی خیالت راحته اما در خارج به این راحتی ها نیست
    پس مشکل برنگشتن مستقیم برمیگرده به اشکالات بنیادین سیستم که کسانی که سیستم با فرسایش کمتر رو تجربه میکنن تمایلی به تجربه این سیستم ندارن اگرچه برای این برنگشتن مجبور به تلاش بیشتر باشند
    Professor John Nash:The most important discovery of my life it is only in the mysterious equations of love, that any logical reasons can be found

ApplyAbroad Hero

شما نمیتونی‌ با استناد به استثنائات، نسخه کلی‌ بپیچی، بگذریم...

من هم عاشق وطنم هستم، و دوست دارم در کنار خانواد‌م و هم وطنام برای جامعه خودم مفید باشم....
    دوست عزیز، بحث سر استثنائات نیست بحث سر اینکه چطور بتونیم مشکلات رو کم کنیم... من نمی گم تک بعدی باشیم، شاید بهتره اینطوری بگم یکم بیشتر روی بعد علمیش متمرکز بشیم تا بتونیم مفید باشیم. همواره ظرفیت هایی هست که بشه بدون ورود به حوزه های دیگه خدمت کرد، و رفاه داشت. و هم اصول اخلاقی رو رعایت کرد ( البته این یکم سخته :دی). به هرحال من نخواستم با بحث اینجا واقعیت ها رو برعکس نشان بدم، من هم می دونم مشکلات هست، من هم می دونم چه خبره ولی شاید بشه کمکی کرد برای اونهایی که به هر دلیلی می خوان برگردند.

شاید اونها هم بتوند راحت تر به جامعه علمی کمک کنند...

Member Sky Guard آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Mechanical Engineering-IAU ESFAHAN

attanew به نظر من شما داری با این بحثا وقت خودت و بقیه رو تلف میکنی. تا وقتی یه مشت ....... دارن این مملکتو اداره میکنن و هیچی سر جای خودش نیست همون بهتر که ادم بره پشت سرشم نگاه نکنه، مگه اینکه آقا زاده ،خاله زاده یا عموزاده باشی که وقتی درست تموم شد بدونی وقتی برمیگردی صندلیت امادس.
    چیزی که عیان است چه حاجت........
    شما لطفا به جای وکیل مدافع شدن بهتره درستونو تا مدارج عالی بخونید تا اگه یه وقت گوش شیطون کر دری به تخته ای خوردو بساط این ....... جمع شد اونوقت باهم برگردیم و در راه ابادانی ایران تلاش کنیم.

Senior Member vahideabdolazi آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    iut

نقل قول نوشته اصلی توسط Sky Guard نمایش پست ها
    attanew به نظر من شما داری با این بحثا وقت خودت و بقیه رو تلف میکنی. تا وقتی یه مشت ....... دارن این مملکتو اداره میکنن و هیچی سر جای خودش نیست همون بهتر که ادم بره پشت سرشم نگاه نکنه، مگه اینکه آقا زاده ،خاله زاده یا عموزاده باشی که وقتی درست تموم شد بدونی وقتی برمیگردی صندلیت امادس.
    شما لطفا به جای وکیل مدافع شدن بهتره درستونو تا مدارج عالی بخونید تا اگه یه وقت گوش شیطون کر دری به تخته ای خوردو بساط این ....... جمع شد اونوقت باهم برگردیم و در راه ابادانی ایران تلاش کنیم.
    همین ماهایی که به ابوعلی سینا و.. می نازیم هیچ وقت توجه نمی کنیم که مگه ایران چندتا ابوعلی سینا داشت. منظورم اینه که همیشه تحول ها رو اقلیت به وجود میارن. تو هم خواستی درس بخون و برگرد نخواستی برنگرد. اینایی که می گن همه ی دنیا دیگه دهگده شده و مثله خونه ی ادمه پس بی زخمت بگن چرا هنوز یه سری ممالک مستعمره اند؟ چرا هنوز یه سری به خاک کشورهای دیگه دست دراز می کنن؟ پس انگار خودشون اینو می گن تا بلکه همه را راضی کنن، اگه همه چیر ماله همه است، پس بذارن دنیا به آرامش خودش ادامه بده و یه سری احمق و بی شعور سر بار مردم مملکت ها نکنن و نخبه هاشو فراری بدن به کشور خودشون. یه سری مفت خور سر بار کشور من و تو اند، چون اقلیت ممتاز تو کشور نبودند. با علم که می شه مبازره کرد اگه با آزادی بیان نمی شه. درست مثله خود کشور های پیشرفته. اونا پیشرفته اند چون علم دارن. و نمی ذارن علم توی کشور من و تو بیاد. پس در جهت نفی کاراشون اقدام کردن یعنی مبارزه. جالا اگه یکی بی شعور بود و اون بالا رو سر تو رئیس گی می کنه، با علم تو نمی تونه مبارزه کنه.

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط Sky Guard نمایش پست ها
    اون در و به تخته چه کسی قراره بزنه؟ من و شما که رفتیم!
    حالا به قول شما دره به تخته خورد دیگه چه نیازی به حضور من و شماست؟ همونا که تونستند اینکار رو بکنند و از همه چیزشون گذشتن خودشونم آبادش می کنن.

ApplyAbroad Senior Veteran
    Olympia آواتار ها

دلیل دیگه ای که بعضی از افراد رو از بازگشت منصرف می کنه مدرک گرایی مدیران موسسات وسازمانها هست . چرا باید دانشجوی سال اول دکتری که غیر از کتاب خوندن تو عمرش یه کار حرفه ای و علمی انجام نداده صرفا به خاطر اینکه دانشجوی دکتری هست به فوق لیسانسی که سالها در زمینه تخصصی خودش کار و مطالعه کرده و تجربه جمع کرده از همه لحاظ ارجحیت داشته باشه ؟

برچسب‌های این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)