صفحه 5 از 26 نخستنخست 123456789101112131415 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 50 , از مجموع 253

موضوع: چرا برگشتن بعد از اتمام تحصیلات حماقت ( حداقل در نظر اکثریت) هست!؟

ApplyAbroad Guru

پیش فرض پاسخ : چرا برگشتن بعد از اتمام تحصیلات حماقت ( حداقل در نظر اکثریت) هست!؟

نقل قول نوشته اصلی توسط ad_fa173 نمایش پست ها
    قسمتی از کلام ایشون این بود:
    ان شالله دوستان در خارج از کشور خودشان خواهند دید که علت اصلی جهان سومی شدن ایران نه علم هست نه سیاست و نه نظام حاکم. تفکر ما جهان سومیست و تا این تفکر در تک تک ما وجود داره بهتون قول میدم آب از آب تکون نمیخوره
    منم عرض کردم در تتمه، عرض نکردم از حرف های ایشون نتیجه گیری کردم!!!!
    ضمن تحسین حرف هاشون حرف هایی نیز خودم عرض کردم برای کامل شدن کلام ایشون و لزوما به معنی موافقت با تک تک قسمت ها و جزئیات حرف های ایشون نیست
    اگر در ارائه عرائضم باعث سوتعبیر شدم از تمام دوستان عذر خواهم
    وقتی دوستان انشالله خارج تشریف بیاورند میبینند که افراد جهان اولی و جهان سومی وجود ندارند. کانادائی ها و امریکائی ها فرق ذاتی با ما ندارند و همه ابنا البشر از نظر روحی و اخلاقی و فکری به هم بسیار شبیهند. تنها تفاوت در ساز و کار های سیستم اجتماعی است که اساس آن برپایه آزادی بیان استوار شده. همین و بس.

در محیطی که آزادی بیان وجود دارد ایراد ها و مشکلات به سرعت شناسایی و اصلاح می شود و در جوامعی که این آزادی محدود است مشکلات و مسائل پنهان می شوند و سیستم نا کارآمد باقی می ماند. بعقیده بنده که سالهاست مقیم کانادا هستم آزادی بیان تنها عاملی است که تمام تفاوتهای بین کانادا و ایران را ایجاد کرده است.

وگرنه خیالتان راحت باشد اگر شما کانادائی ها را بیاورید تحت سیستم ایران، از ایرانی ها بدتر می شوند. آدم ها فرق آنچنانی با هم ندارند.

پیش فرض پاسخ : چرا برگشتن بعد از اتمام تحصیلات حماقت ( حداقل در نظر اکثریت) هست!؟

نقل قول نوشته اصلی توسط ad_fa173 نمایش پست ها
    قسمتی از کلام ایشون این بود:
    ان شالله دوستان در خارج از کشور خودشان خواهند دید که علت اصلی جهان سومی شدن ایران نه علم هست نه سیاست و نه نظام حاکم. تفکر ما جهان سومیست و تا این تفکر در تک تک ما وجود داره بهتون قول میدم آب از آب تکون نمیخوره
    منم عرض کردم در تتمه، عرض نکردم از حرف های ایشون نتیجه گیری کردم!!!!
    ضمن تحسین حرف هاشون حرف هایی نیز خودم عرض کردم برای کامل شدن کلام ایشون و لزوما به معنی موافقت با تک تک قسمت ها و جزئیات حرف های ایشون نیست
    اگر در ارائه عرائضم باعث سوتعبیر شدم از تمام دوستان عذر خواهم
    عرض من چیز دیگه‌ای بود، من نگفتم شما از حرف‌های ایشون نتیجه گیری کردید

شما با تایید حرف‌های ایشون نتیجه گیری کردین که از نظر من، در تناقض با حرف‌های ایشون بود... و در انتها ایشونو تحسین هم می‌کنید

جناب attanew من سوال آقای ghlobe عزیز رو به نحو دیگه ای میپرسم: آیا شما فکر میکنید این مثلا آلمانیها یا بقیه اورپای پس از رنسانس یا آمریکا یا کانادا یا ژاپن به خاطر این که دانشجو به خارج فرستادند و آنها برگشتند و "انتقال علمی" انجام دادند چیزی شدند که الان هستند؟ یا مثلا همین آلمان که در تمام دوران قرن های 18-19 سرآمد علم تمام کره زمین بود به خاطر مشکلاتی علمی به ورطه نازیسم افتاد و این همه جنگ و بدبختی به بار آورد؟ نه دوست عزیز شما نمیتونی به شکل ایزوله از یک ساختار سیاسی-اجتماعی کاملا فاسد در دفترت در دانشگاه بشینی و انتقال علمی بدی. اگر اون مشکلات حل شد پیشرفت و توسغه علمی به طور خود جوش اتفاق میفته و حتی نیازی به خارج رفتن هم نیست.
    Sometimes one pays most for the things one gets for nothing.<<Albert Einstein
    I never learned anything from someone who always agreed with me.<<
    Unknown

Member Fereydoun آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Computer Science

نقل قول نوشته اصلی توسط ghlobe نمایش پست ها
    وقتی دوستان انشالله خارج تشریف بیاورند میبینند که افراد جهان اولی و جهان سومی وجود ندارند. کانادائی ها و امریکائی ها فرق ذاتی با ما ندارند و همه ابنا البشر از نظر روحی و اخلاقی و فکری به هم بسیار شبیهند. تنها تفاوت در ساز و کار های سیستم اجتماعی است که اساس آن برپایه آزادی بیان استوار شده. همین و بس.

در محیطی که آزادی بیان وجود دارد ایراد ها و مشکلات به سرعت شناسایی و اصلاح می شود و در جوامعی که این آزادی محدود است مشکلات و مسائل پنهان می شوند و سیستم نا کارآمد باقی می ماند. بعقیده بنده که سالهاست مقیم کانادا هستم آزادی بیان تنها عاملی است که تمام تفاوتهای بین کانادا و ایران را ایجاد کرده است.

وگرنه خیالتان راحت باشد اگر شما کانادائی ها را بیاورید تحت سیستم ایران، از ایرانی ها بدتر می شوند. آدم ها فرق آنچنانی با هم ندارند.
    نکته تفکر برانگیز و چالشی رو اشاره کردید شما! این بحث انسان و سیستم و اینکه کدام هستند که بر دیگری تاثیر گذارند، سابقه زیادی داره. حتما راجع به این آزمایش استنفورد شنیدین که چه طور افراد در موقعیت شکنجه گر واقعا شکنجه گر شدند!
    اما من نمیتونم بپذیرم که وجود یک سیستم فاسد (دیکتاتوری+فقر فرهنگی+ خرافه های مذهبی+...) در طول قرنهای متمادی و نسلهای متوالی هیچ تاثیری روی ذات(ساختار درونی ذهن و روان) انسانهای اون سیستم(حتی کد گذاری های ژنتیکی شون!) نداره و اگر اونها رو برداری ببری تو یه سیستم با ساختار درست و منطقی کاملا نرمال باشند و نرمال رفتار کنند و درست بشن و یا بالعکس!

ApplyAbroad Hero

...... تفاوت های دیگر بین خارجی ها ( ) و داخلی رو بگذاریم کنار و فقط به یک کلمه نگاه کنیم. میزان مطالعه!!!

این مورد رو نگه دارید من دوباره بهش بر خواهم گشت. حال سیستم و مردم. اگر فرضیه ی که مطرح کردید، صحت داشت، دیگر نباید رنسانسی رخ می داد. مردم یک کشور سازنده ی سیستم ان کشور هستند. اگر آلمان، انگلیس، امریکا ، نروژ الان هستند و دارای خصوصیات مخصوص خود؛ در حقیقت این کشورها وامدار خصوصیات مردمانشان هستند.
    از جنبه دیگر نگاه کنیم، اگر سیستم رو مردم تاثیر گذارتر هست پس چرا ایرانیانی که سالیان دراز در اروپا و آمریکا زندگی کردند تاثیر نمی گیرند. چرا با وجود دیدن مطالعه یک پیرزن عصا بدست تو مترو، تغییر نمی کند؟ چرا هنوز بعد از گذشت 30 سال، از حضور در لس آمریکا مهد دموکراسی، زبانشان بیشتر از گوشهایشان ( بهتر بگویم در نبود گوشهایشان) کار می کند؟

اگر اروپا الان اینجاست به خاطر این هست که مردمش آهسته علمشان را افزایش دادند، بی سوادی و جهل رو کنار زدند، سینه به سینه اینکار رو کردند. شما اگر یک مرکز تحقیقاتی رو راه بیاندازید و مواظب باشید خط قرمزی رو رد نکنید، در 100 سال آینده اون مرکز بزرگانی رو تربیت می کنه که بتونه تاثیر بگذاره.

شما دارید مثال دکتر عبدی رو مثال زدید و من هم عرض کردم، لزومی نداشت انتقاد رسانه ای بکند چرا کرد؟ چون به سیستم خارجی عادت داشت. به هرحال با دوستمون موافقم که گفتند نوع نگاه به مسایل تعیین کننده هست.

همه دوست داریم یک اتاق با کولر و اینترنت پر سرعت و با کلی بودجه داشته باشیم و بعد بریم مرزهای علم جابجا کنیم و در این راه با یک اشاره همه بهمون تعظیم کنند. در حالیکه جابجا کنندگان علم همواره با بی سوادانی دست و پنجه نرم کردن که بی سوادی چند مدیر بالای سر کشور در مقابلش چیزی نیست. تلاش کردن بدون وورد به سیاست امکان دارد ولی متاسفانه راحت ترین کار رو در نق زدن و حرافی سیاسی دیدیم و بس.
    می گن دو تا دنیای موازی داریم دنیای ما و دنیای تو آینه ها، باز می گن یه عدشون تونستند تو بین ما نفوذ کنند، باز می گن تنها تفاوتشون چپ دست بودنشونه.

نقل قول نوشته اصلی توسط attanew نمایش پست ها
    ...... تفاوت های دیگر بین خارجی ها ( ) و داخلی رو بگذاریم کنار و فقط به یک کلمه نگاه کنیم. میزان مطالعه!!!

این مورد رو نگه دارید من دوباره بهش بر خواهم گشت. حال سیستم و مردم. اگر فرضیه ی که مطرح کردید، صحت داشت، دیگر نباید رنسانسی رخ می داد. مردم یک کشور سازنده ی سیستم ان کشور هستند. اگر آلمان، انگلیس، امریکا ، نروژ الان هستند و دارای خصوصیات مخصوص خود؛ در حقیقت این کشورها وامدار خصوصیات مردمانشان هستند.
    از جنبه دیگر نگاه کنیم، اگر سیستم رو مردم تاثیر گذارتر هست پس چرا ایرانیانی که سالیان دراز در اروپا و آمریکا زندگی کردند تاثیر نمی گیرند. چرا با وجود دیدن مطالعه یک پیرزن عصا بدست تو مترو، تغییر نمی کند؟ چرا هنوز بعد از گذشت 30 سال، از حضور در لس آمریکا مهد دموکراسی، زبانشان بیشتر از گوشهایشان ( بهتر بگویم در نبود گوشهایشان) کار می کند؟

اگر اروپا الان اینجاست به خاطر این هست که مردمش آهسته علمشان را افزایش دادند، بی سوادی و جهل رو کنار زدند، سینه به سینه اینکار رو کردند. شما اگر یک مرکز تحقیقاتی رو راه بیاندازید و مواظب باشید خط قرمزی رو رد نکنید، در 100 سال آینده اون مرکز بزرگانی رو تربیت می کنه که بتونه تاثیر بگذاره.

شما دارید مثال دکتر عبدی رو مثال زدید و من هم عرض کردم، لزومی نداشت انتقاد رسانه ای بکند چرا کرد؟ چون به سیستم خارجی عادت داشت. به هرحال با دوستمون موافقم که گفتند نوع نگاه به مسایل تعیین کننده هست.

همه دوست داریم یک اتاق با کولر و اینترنت پر سرعت و با کلی بودجه داشته باشیم و بعد بریم مرزهای علم جابجا کنیم و در این راه با یک اشاره همه بهمون تعظیم کنند. در حالیکه جابجا کنندگان علم همواره با بی سوادانی دست و پنجه نرم کردن که بی سوادی چند مدیر بالای سر کشور در مقابلش چیزی نیست. تلاش کردن بدون وورد به سیاست امکان دارد ولی متاسفانه راحت ترین کار رو در نق زدن و حرافی سیاسی دیدیم و بس.
    مشکل تئوری که شما میدید این هست که آدم ها، اصولا دارای عقیده و ایدولوژی هستن، و نمی‌تونن عقایدشون رو زیر پا بذارن، چون توهین به خودشون هست در درجه اول.... این تئوری واسه کبکی خوبه که سرشو کرده زیر برف...

ApplyAbroad Guru

.
    شاید! شما میتوانید به امید چند صد سال بعد بنشینید ولی در همین دنیا هستند کشورهای سابقا بدبخت افریقایی و آسیایی و امریکای جنوبی بدون گذراندن این صد سال فقط با بوجود آوردن شرایط نه ایده آل بلکه صرفا مناسب، جوامعی رو به پیشرفت ساخته اند که در عرض یک نسل شروع کرده به نتیجه دادن! سی سال پیش کره و برزیل کجا بودند و الآن کجا؟ کشور افریقائی فقیر بوتسوانا چطور در عرض بیست سال تبدیل شد یه یکی از دمکراتیک ترین کشورهای افریقا با سریعترین نرخ رشد اقتصادی؟

دوست عزیزتوسعه اقتصادی و اجتماعی راه حل های شناخته شده ای دارد و مقدم است بر توسعه تکنولوژی و علم، نه نتیجه آن. سیصد سال پیش آدام اسمیت راه پیشرفت اقتصادی را به سادگی توضیح داد: "ارتقاء یک کشور از قعر بربریت به بالاترین رده رفاه فقط نیاز دارد به حفظ شرایط صلح و آرامش، مالیات بندی معقول، و اجرای عادلانه قانون" همین. حالا ما هی دنبال مدل موفق پیشرفت بگردیم!

ایشان که قبل از خارج رفتن و بعد از خارج برگشتن سالها در ایران کار کرده بود هم به سیستم خارجی عادت داشت؟ اگر قرار باشد شما در برابر هر خرابکاری ساکت بمانید و چیزی نگوئید، پس کی قرارست اشتباهات و مشکلات اشکار و حل بشوند؟ حالا شما صدها نخبه هم تربیت کنید. اگر قرار باشد همه در برابر فساد و سوءاستفاده و اشتباه سکوت کنند چه تحول مثبتی قرار است از این نخبگان به دست بیاید؟

دوست عزیز مدلی که شما در ذهن دارید سالها در همین ایران هم پیاده شده و نتیجه اش هم همین بوده که می بینید.

دوست عزیز شما پیش قضاوتهای خودتان را خیلی تعمیم می دهید. این احتمال را هم بدهید که کسانی که شما با آنها بحث می کنید سابقه کار در ایران در شرایطی خیلی دشوارتر از اینکه شما می فرمائید را هم داشته اند و علت یاس شان آگاهی از واقعیتهاست. مع الوصف اگر شما اعتقاد دارید که میتوانید از راه علمی منشا خیری بشوید، دست خدا بهمراهتان. آستین بالا بزنید و انشالله مایوس نمیشوید.

فقط این اعتقاد را که برای پیشرفت علمی پاگذاشتن روی اصول گاهی لازم میشود را کنار بگذارید. آن پیشرفت علمی که لازمه اش سکوت در برابر ناروائیها باشد تقلبی است. اتحاد جماهیر شوروی هم خیلی از نظر علمی و فنی پیشرفته بود و سرنوشتش را دیدیم.

Member Sky Guard آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Mechanical Engineering-IAU ESFAHAN

نقل قول نوشته اصلی توسط inbox نمایش پست ها
    پاسخ این تاپیک رو اینجوری میشه داد که:
    " برای اینکه اکثر ما ایرانی ها آدمهای تن پرور و زیاده خواهی هستیم و از نوک دماغمون دورتر رو نمی بینیم چه برسه سعی کنیم نسلهای بعدی رو نجات بدیم".
    آهااان یعنی منظور شما اینه که تمام ایرانیایی که رفتن اونوروو برنگشتن ادمای تن پرور و کوته اندیشی بودن و این موفقیاتایی که بدست اوردن از اسمون براشون نازل شده. خوب خوب اینم از اون تحلیلای جالبی بود که در دکون هیچ عطاری پیدا نمیشه

نقل قول نوشته اصلی توسط inbox نمایش پست ها
    ا مسئولینی که ازشون می نالید از بین من و تو هستند از مریخ که نیومدن.
    در ضمن لطفا شما از خودتون مایه بزارید من خداروشکر هنوز اینقدر احمقو کودن نشدم که بخوام خودمو جزو این دسته افرادی که شما ازشون به عنوان مسئو...... یاد کردید بدونم (دوستان ببخشید من یکم رک صحبت میکنم)
    راستی جناب inbox ظاهرا با این بیانیه شما دوستان مریخیمونم بهشون بر خورده

Member Sky Guard آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Mechanical Engineering-IAU ESFAHAN

یک مثال می زنم تا واضح باشه، شما استاد اقتصاد از دانشگاه هاروارد یا یاله باش. و به هر دلیلی برگشتی! دوتا راه داری اولی بشی منتقد و هی نقد کنی و هی بی بی سی کنفرانس بدی و.... بعد هم هیچ نقطه تمام. یا بری دانشگاه تهران 50 نفر رو هر ساله تربیت کنی. که بعد سی سال شما 1500 نفر اقتصاد دان خواهی داشت. مطمئنا از این 1500 تا چندتاشون با دولت خواهند بود.

مثال دیگه، شما بیا ایران بعد اینکه زیست شناسی خوندی، و یک مرکز تحقیقاتی بزن ( البته اگه ماهیگیری رو اونور یادگرفتی) و سالیانه تلاشت این باشه که اون رو ببری بالا. تا روزی برسه که هر کسی تو این زمینه هست ، یک باری تو موسسه بوده باشه. اینطور می تونی تو خیلی از زمینه ها تاثیر بزاری و این خونه رو پایهاش نگه داری.

من اتفاقا توصیه می کنم همه برند، خارج و درس بخونند و یاد بگیرند. ولی متاسفانه اکثر کسایی که تو رشته های کاربردی یا مهندسی میرن بیرون اصلا توان شروع کار رو به دور از همون خارج رو ندارند. چون یاد گرفتند صبح برن آزمایشگاه چهارتا دیتا رو از ماشین به اون بزرگی بگیرند و بیان مقاله بدهند ولی حتی یکبار هم کنجکاو نشده اند که اون ماشین چطور کار می کنه!!!
    اول اینکه من تصحیح میکنم اون ییل هست نه یاله
    ثانیا من دارم با چشم خودم دونه به دونه ورشکست شدن شرکتهایی که بخاطر سیاستهای احمقانه اقتصادی دچار بحران شدن رو میبینم اونوقت حالا بیام خودم اینجا شرکت تاسیس کنم. اگه من بخوام اینجا همه چیزو واسه شما توضیح بدم باید یه کتاب اینجا براتون بنویسم

ApplyAbroad Hero

اول اینکه من تصحیح میکنم اون ییل هست نه یاله
    ممنون از اینکه اشتباهم رو تصحیح کردید.
    می گن دو تا دنیای موازی داریم دنیای ما و دنیای تو آینه ها، باز می گن یه عدشون تونستند تو بین ما نفوذ کنند، باز می گن تنها تفاوتشون چپ دست بودنشونه.

برچسب‌های این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)