صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 32

موضوع: تجربه سفر به آمریکا 2011

Junior Member

پیش فرض تجربه سفر به آمریکا 2011

سلام به همه دوستان
    هدف از ساختن این موضوع شرح و بررسی شرایط سفر به آمریکا در سال 2011 است. من خودم به شخصه با خوندن تجربیات سال های گذشته تا حدی نگران شده بودم اما به قدری سفر راحت بود که میخوام این تجربه رو به اشتراک بگذارم با سایر دوستان.
    من با ترکیش پرواز داشتم و اول میرفتم استانبول و از اونجا مستقیم میرفتم شیکاگو. شاید سخت ترین مرحله سفر همون فرودگاه امام خمینی تهران بود. یکی به این دلیل که باید از خانواده خداحافظی کنی و یکی هم به خاطر بی نظمی در چک کردن ورودی. همزمان 10 نفر بارشون رو روی اسکنر ورودی میگذاشتند و اون طرف هم بار ها می افتادند زمین یا سایرین برای برداشتن بار خودشون باعث می شدند بیفته. اونجا بود که فهمیدم چه قدر خوب شد که یه کاور محافظ برای لپتاپم گرفتم. به جرات میشه گفت چنین صحنه ای رو شما فقط تو ایران میتونید ببینید.

جالب اینجاست وقتی به گیت تحویل بار رفتم کارت پرواز هر دو پرواز رو به من تحویل دادند در صورتیکه با توجه به تجربیات سالهای گذشته من فکر می کردم کارت پرواز استانبول به شیکاگو رو توی استانبول به من خواهند داد. هر چند بارهای من یک تا یک نیم کیلو سنگین تر بود مشکلی نبود. وقتی دو تا کارت پروازم رو گرفتم دیدم توی کیف پاسپورتم جا نمیشه و به نظرم خیلی خوبه که یه کیف بزرگتر از کیف پاسپورت بگیرید که همه مدارک حساس راحت توی اون جا بشه و بندازید تو گردنتون عالیه. اگه میتونید به مسول گیت بگید که جای شما برای پرواز دوم رو کنار راهرو بگذاره که راحت بتونید بلند شید و راه برید تا پاهاتون خشک نشه.

پس از مهر شدن پاسپورت یک ساعت قبل پرواز رفتم سمت گیت خروجی. دوباره باید وسایلتون از اسکنر رد شه. خیالتون راحت هیچ کس در مورد میزان دلاری که میبرید سوالی نمیکنه. وقتی گیت باز شد من منتظر موندم که همه سوار شند آخر سر بدون صف سوار شم. تنها عیب این کار این بود که قفسه بارها رو بقیه پر کرده بودند برا همین تو پرواز دوم نفر اول رفتم تو .

وقتی پیاده شدید از هواپیما اصلا نگران اینکه چه مسیری باید برید نباشد. خیالتون راحت. کلا یه مسیر هست و همه جا افسرهایی برای راهنمایی ایستاده اند و با نشون دادن پاسپورت و کارت پرواز به شما میگن باید چه کنید. وقتی راهروی ورودی رو می آیید یه سری افسر دست راست هستند که فکر کنم برای بازرسی ویژه پرواز ها به آمریکا هستند. رفتم تو یه صف خیلی کوتاه و وقتی نوبت به من رسید. طرف یک سری سوال های معمول رو پرسید که برای چی میری کدوم دانشگاه و گرایش و اینکه آیا بارهات رو خودت بستی و از کسی چیزی گرفتی بگذاری تو بارهات. اینجا من یه سوتی دادم گفتم آره. نگو طرف پرسیده بود که از غریبه چی گرفتی. من هم اون انگلیسی به لهجه ترکی رو نفهمیده بودم. گفت چی گرفتی و از کی. وقتی گفتم از پدر و مادرم گفت نه منظورم از غریبه است. بعد پرسید سلاحی حمل میکنی؟؟؟!!! من هم گفتم نه نه هرگز. بعد یه برچسبی چسبوند روی پاسپورت و من رو فرستاد نزد افسر دیگه ای. اون هم گفت باید آدرس اونجات رو بدی و من هم یه پرینت از آدرس خوابگاه داشتم به اون دادم. اون هم وارد کرد و یه مهر زد روی کارت پروازم. بعد رفتم طبقه بالا که مخصوص پروازهای خروجی بود. کل این پروسه خیلی کوتاه بود.

1 ساعت قبل از پرواز دوم رفتم گیت خروجی. اونجا اکثر افراد ترکیه ای بودند و بار دستی همه رو چک میکردند. بار من رو هم دقیقا مثل سایرین بررسی کردند و هیچ تفاوتی وجود نداشت. تقریبا اوایل پرواز برگه های I94 , Custom Declarationرو دادند. حتما با خودتون خودکار بیارید و دم دست بگذارید. برای من که سفر 12 ساعته خیلی راحت بود چون واقعا اندازه سفر در حد یه سفر برون شهری تو ایران هست ضمن اینکه از شما چند بار پذیرایی می کنند و در ضمن شما هر فیلمی دلتون بخواهید میتونید ببینید
    اگه صندلیتون هم کنار راهرو باشه راحت تر می تونید بلند شید و یک کم قدم بزنید.

وقتی پرواز نشست و راهروی ورودی رو تا انتها رفتم به قسمت Passport Control رسیدم. دو سری باجه وجود داشت یک سری برای visitors و دیگری برای Citizens . اول رفتم از یک افسر راهنما پرسیدم که آیا جایی برای Special Registration وجود داره؟ که توی اون صف های طویل بی دلیل وقتم رو تلف نکرده باشم، اون هم گفت نه. بد شانسیه من چند تا پرواز قبل از ما نشسته بودند و صف خیلی طولانی بود. وقتی نوبتم داشت میشد یه افسر راهنما گفت که یه سری اطلاعات از I20 رو پشت صفحه I94 وارد کنم. وقتی نوبت من شد رفتم جلو سلام و علیکی رد و بدل شد و افسر سوال های همیشگی رو پرسید. که برای چی داری می ری و کدوم دانشگاه و چند سال و چرا ویزات یه بار وروده. جالبه انگار ناراحت بود که به من ویزای یه بار ورود دادند و بعد اثر انگشت گرفت (که فکر کنم حتی از کانادایی ها هم میگیرند و پدیده معمولی هست). در نهایت قسمت departure فرم I94 رو جدا کرد و چسبوند روی پاسپورت و دو تا مهر توی I20 زد. نه اطلاعات پدر و مادر و ... . هیچ چی. پشت باجه ها ریل های بار بودند و رفتم و چمدون ها رو برداشتم. به نظرم حتما یک طناب رنگی رو برای متمایز کردن چمدونتون به اون ببندید یا به نحوی متمایزش کنید تا راحت بتونید پیداش کنید.
    وقتی بارها رو برداشتم رفتم از یه افسر پرسیدم که کنترل بار کجاست؟ به صورت شگفت انگیزی برگشت گفت عزیزم فارسی با من صحبت کن!!! بعد رفتم قسمت کنترل بار و فرم Custom Control رو تحویل دادم. اونجا دو تا مسیر داشت یکی مستقیم به خروجی و یکی به سمت اسکنر. نامه اعمال ما رو به دست راستمون داد و مستقیم رفتم به خروجی و در انتها "به آمریکا خوش اومدید".

چی فکر می کردیم و چی بود. امیدوارم همه سفر خوب و راحتی داشته باشند.

پیش فرض پاسخ : تجربه سفر به آمریکا 2011

ممنون. میشه بفرمایین از ورود به فرودگاه شیکاگو تا خروج چقدر طول کشید؟ مواد غذایی، سبزی خشکی چیزی نبردید؟ از تون سوال نکردن؟

Banned

نقل قول نوشته اصلی توسط sina88 نمایش پست ها
    ممنون. میشه بفرمایین از ورود به فرودگاه شیکاگو تا خروج چقدر طول کشید؟ مواد غذایی، سبزی خشکی چیزی نبردید؟ از تون سوال نکردن؟
    منکه اومدم 1 آفیسره داشت داد می زد :
    US Citizens, Green Card Holders the blue line - Visitors the black line !!!!

بعدش رفتم بهش گفتم :

Students Visas ?
    اونم داد زد : Student Visas - Visitors the black line!!!

هیچی ! 1 1 ساعتی طول کشید تا مهر رو زد توی گذرنامم ! نه نمی گردند! فقط توی استامبول کلی ما رو سیم جین کردند !!!! اونجا 3-4 بار روی گذرنامم برچسب زذنذ !!!!

راستی بچه ها شیکاگو از نظر سیستم حمل و نقل عمومی تعطیل هستش !!!! از نظر آب و هوا هم تعطیل هستش !!!! کلا توی این 2-3 رئزی که اینجا بودم 100 بار به چیز خوردن افتادم !!!
    حالا خودتون می بینید !!! تهران بودم واسه خودم کسی بودم ! الان اومدم اینجا دنبال خوونه دارم می دووام !

اینجا 3-4 بار طوفان ناجور اومد !! طوری که آتش نشانی اومد داستان رو جمع کرد.

کلا خیلی دلم می خواد برگردم! هرچند شاید دیر شده باشه اما زیاد خوب نبودش!!!

سلام
    امیدوارم اوضاع همگی خوب و مناسب باشه
    من از طریق پرواز امارات به دبی و بعد سانفرانسیسکو اومدم. نکاتی رو که به نظرم لازم اومد می نویسم.
    توی فرودگاه امام دو تا کارت پرواز بهم دادن. دو تا چمدون 23 کیلویی داشتم به اضافه بار داخل هواپیما که وزن نکردن.
    پرواز تهران به دبی نیم ساعت تاخیر داشت و این موضوع باعث شد من خیلی سریع و با عجله خودم رو به پرواز بعدی برسونم. 10 کیلو کیف لپ تاپم رو پر کرده بودم و 10 کیلو هم یک ساک کوچک بدون چرخ برای داخل هواپیما. با عجله ای که داشتم و این همه بار یه کم اذیت شدم. در ضمن حواستون به تفاوت ساعت مثلا دبی و تهران باشه و الکی نگران نشید. دبی تقریبا نیم ساعت از تهران عقب تره. در ضمن وسایلی که با خودتون داخل هواپیما میارید خیلی سنگین نکنید که اذیت نشید.
    پرواز سانفرانسیسکو هم خیلی خوب بود و تقریبا 15 ساعت طول کشید. هواپیما با خورشید حرکت می کرد و همش ظهر بود. ولی اغلب مسافرها به زور می خوابیدن و پنجره ها رو می بستن.
    دو تا فرم توی هواپیما بهمون دادن که پر کنیم. چیز خاصی نداشت فقط ادرس دانشگاه رو می خواست و اطلاعاتی در مورد وسایلهایی که همرام هست. من هم اشاره کردم که سبزی و خوراکی دارم و دلار بیشتر از 10 هزارتا.
    توی فرودگاه فوق العاده خوب و مهربون بودن. اصلا معطلی نداشت . وسایلم رو نگشتن. فقط گفتن رقم دقیق دلاری که همرات هست بگو. نه مالیات داشت و نه مشکل خاصی. کلی هم خوشرو بودن و شوخی می کردن.
    خلاصه من به امریکا رسیدم که از همون اولش تفاوتها با ایران کاملا مشهود بود.
    الان تقریبا یه هفته میشه اینجا هستم. مردم امریکا واقعا بی عقده و مهربون هستن. باورم نمیشه!!! قیمتها هم که نگو. همه چی از تهران ارزونتره. خیلی پشیمونم که چرا این همه وسایل با خودم اوردم. همه نوع مواد خوراکی هم اینجا پیدا میشه. نبات، سبزی و بقیه چیزها. لوازم برقی هم که ارزونه. فقط باید با بازارها اشنا بشید. خیلی خوشحالم که تونستم بیام اینجا و امیدوارم کار همگی به خوبی درست بشه. البته این رو بگم من تا شروع کلاسها خونه یکی از فامیلها هستم و شاید به این خاطره که خیلی بهم خوش گذشته.........

سلام

دوستانی که به تازگی تجربه سفر داشتن لطفا جواب بدن. از زمان نشستن هواپیما تو فرودگاه شیکاگو تا زمان خروج از فرودگاه چقدر طول میکشه؟ من پروازم ساعت 3.5 بعد از ظهر میشینه و من می خوام سرویس از فرود گاه برای دانشگاه رزرو کنم. ساعت 5.5 و 8.5 بعدازظهر سرویس داره. به نظرتون اگر 5.5 بگیرم میرسم یا نه؟ اگه بخوام 8.5 رو بگیرم نصفه شب میرسم و چون روز تعطیل هم هست می ترسم دردسر بشه. بعضی از دوستان که تو پستهای قبلی گفته بودن 1 ساعت میکشه آیا این درسته؟

Member saharabbasi آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Poly-Technique

بسیار ممنون از موضوع ایجاد شده.
    من آخر این هفته پرواز دارم و یکی از دغدغه های فکریم همین مسائلی هست که اینجا مطرح شده و با خوندنشون یکم خیالم راحت تر شده.
    بازم دوستانی که به تازگی تجربه سفر به آمریکا رو داشتن بیان و تجربیاتشونو منتقل کنن.
    Believing everybody is dangerous, but believing nobody is more dangerous

نقل قول نوشته اصلی توسط aminsara2020 نمایش پست ها
    سلام

من از طریق پرواز امارات به دبی و بعد سانفرانسیسکو اومدم. نکاتی رو که به نظرم لازم اومد می نویسم.
    توی فرودگاه امام دو تا کارت پرواز بهم دادن. دو تا چمدون 23 کیلویی داشتم به اضافه بار داخل هواپیما که وزن نکردن.
    ... 10 کیلو کیف لپ تاپم رو پر کرده بودم و 10 کیلو هم یک ساک کوچک بدون چرخ برای داخل هواپیما. ...من هم اشاره کردم که سبزی و خوراکی دارم و دلار بیشتر از 10 هزارتا.
    توی فرودگاه فوق العاده خوب و مهربون بودن. اصلا معطلی نداشت . وسایلم رو نگشتن. فقط گفتن رقم دقیق دلاری که همرات هست بگو. نه مالیات داشت و نه مشکل خاصی. کلی هم خوشرو بودن و شوخی می کردن.
    .
    خیلی ممنون. با آرزوی موفقیت.

چند تا سوال داشتم، چمدونارو که وزن می کردن، سر این خیلی گیر می دادن؟ اگه یکی چند کیلو بیشتر داشت می گفتن باید وسایلتو کم کنی؟فرمودین نه کیف لپتاپ، و نه کیف هواپیماتونو وزن نکردن؟
    شما دقیقاً گفتین چه خوراکیهایی دارین، یا کلی گفتین خوراکی دارین؟

@hosseinabشیکاگو هم قطار هوایی داره که خیلی از نقاط شهر پوشش میده و هم اتو بوس و تاکسی هم که فراوان. به اون قطارها میگن "ال". بسیار راحت و ارزون.
    http://www.transitchicago.com/

یه نقشه از روی این تار نما بگیرید.
    ...زیرا که مردگان این سال عاشق ترین زندگان بوده اند.

@ faeze66

دو ساعت تقریبا زمان مناسبیه. فکر میکنم(اگر اشتباه نکنم) اگر هم اون رو از دست بدید میتونید باز با بعدی بیاید .
    ...زیرا که مردگان این سال عاشق ترین زندگان بوده اند.

Banned

1 چیزی هستش به نام جت لگ ! فیل رو از پا می ندازه !!!!! هواستون بهش باشه که من هنوز که هنوزه درگیرشم !!!!!
    اولش که توی فرودگاه هستید می گید که نه بابا سادست ! وای وقتی داشت هواپیمام از روی ایسلند رد می شد دلم می خواست برگردم خونموون سره جام بخوابم و همون جا بمونم !!!!!

لذا خدافظی ها تون رو بزارید برای 2 شب قبل و روز آخر بخوابید و الا . . . . .

صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین