صفحه 1 از 102 123456789101151101 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 1017

موضوع: اصول اخلاقی برای چاپ مقاله

Junior Member

پیش فرض اصول اخلاقی برای چاپ مقاله

سلام
    شاید سوالم چندان به این انجمن مربوط نباشه ولی از اونجا که اگه قضیه ی گرفتن پذیرش نبود,شاید هیچ وقت به فکر دادن paper نمی افتادم,دارم اینجا مشکلم رو مطرح می کنم.
    راستش چندی قبل که مشغول آماده کردن پرورژه ی لیسانسم بودم یه سری مطالب جمع آوری کردم که بزرگترین مشکلم برگردوندن اونها به فارسی روان و یافتن کلمات جای گزین برای بعضی اصطلاحات تخصصی بود.به هر حال پروژه رو ارائه کردم و تمام.از چندی قبل به فکر افتادم تا با توجه به تسلطی که در موضوع پروژم کسب کرده بودم,پیرامون اون مقاله بنویسم و خوب کار رو هم با مجلات کم اهمیت و داخلی شروع کردم.اتفاقا به مقاله یی برخورد کردم که با انشا و نثر فوق العاده ای و خیلی خوب به فارسی روان برگردانده شده بود و خوب چون قبلا خودم برخی از منابع اصلیشو دیده بودم تا حدی هم به فارسی برگردونده بودمش(ولی نه به این خوبی) خیلی بهم مزه داد!
    الان مقالم آمادست و خیلی هم از این مقاله ی اخیر که گفتم استفاده کردم.به عنوان منبع هم این مقاله و هم اصلیاشو(زبان اصلیشو) نام بردم ولی یه کم وجدان درد گرفتم و تردید دارم که اصلا مقاله رو بفرستم یا نه!
    دقیقا می خوام بدونم که:
    1. با ذکر منبع,چقدر حق استفاده از یه مقاله رو داریم؟مثلا میشه یه دفعه 3 تا(!!!)پاراگراف رو ازش بیاریم؟!!!
    2.بعضا برخی مطالب رو از رو websiteهایی مثل wikipedia گرفتم.ماخذ رو چی باید ذکر کنم؟من هیچ جا قبلا ندیدم آدرس یه website رو به عنوان مقاله بیارن!!!

wow.oops
    Guest

پیش فرض پاسخ : کپی رایت

من مقاله ی in English دیدم که عین پاراگراف reference رو آورده بود. so fell free.معمولا wikipedia یه سری reference خودش ذکر میکنه. شاید بتونی به جای wikipedia از اونا refer بدی.

ApplyAbroad Champion
    vahid1982 آواتار ها

من در حد اطلاعات خودم میتونم یک مقدار راهنمایی کنم.
    راستش بیش از اون که مهم باشه که چقدر از یک مرجع کپی کنید این مهمتر هست که در ذکر مرجع دقت کافی رو داشته باشید.
    هر جا از یک مرجع استفاده کردید حتما اون رو ذکر کنید. فقط کپی پیست نکنید مثلا اگه یک جا دیدید طرف نوشته "من این رابطه رو بدست اوردم" شما باید اون رو تغییر بدید و بنویسید "فلان شخص این رابطه رو ارائه داده و مرجع هم کامل ذکر بشه تا این سوء تفاهم ایجاد نشه که این کار رو شما انجام دادید (این مورد رو من خودم قبلا تجربه کردم و نزدیک بود واسم مشکل ایجاد بشه هر چند من مرجع رو کامل ذکر کرده بودم). سعی کنید کپی پیست صرف نکنید و تکه تکه مطلب رو بیارید و نظرات خودتونم در صورت امکان مخلوط کنید باهاش.
    در مورد مرجع به صورت لینک هر چند که قبول دارم این کار اصلا معمول نیست و خودم علاقه ندارم این کار رو بکنم ولی تو بعضی مقاله های science direct دیدم که این کار رو کردن. اگه دیدید چاره ای ندارید شاید بشه این کار رو بکنید هرچند که بازم میگم من خودم اگه بودم شاید یه راه بهتر واسش پیدا میکردم.
    فرومایگان، از خطاها و لغزشهای دیگران لذت میبرند.
    شوپنهاور

ApplyAbroad Champion

۱. شما اجازه ندارید عین جمله یا پاراگراف رو کپی کنید، مگر این که مثلا بنویسید:‌ در مقاله فلان [مرجع] گفته شده که "....". یعنی مطلبی که کپی می‌کنید رو حتما باید در double quote بگذارید. معمولا مرسوم نیست که یک دفعه سه تا پاراگراف رو کپی کنند و غالبا جمله‌ها رو تغییر می‌دهند و عینا در مقاله جدید تکرار نمی‌کنند.
    ۲. چرا جدیدا به خاطر زیاد شدن مطالب روی اینترنت مرسوم شده که شما لینک وب سایت رو به عنوان مرجع میارید.

Junior Member

پیش فرض اصول اخلاقی برای چاپ مقالات بین المللی

سلام دوستان
    من اینجا دو تا فایل گذاشتم که می تونه خیلی کمکتون کنه.
    قوانین اخلاقی و بین المللی برای چاپ مقالات رو دست کم نگیرید.
    مثلا آیا می دونین تعریف دقیق نویسنده یک مقاله چیه؟ یا مثلا ادیتورا چه جوری باید مقاله ها رو داوری کنند. یا اینکه داورا چه وظایفی دارند.
    تو این فایلا می تونید جواب سئوالای بالا رو پیدا کنید.
    بازم می گم بچه ها خیلی خیلی مهم و به دردتون می خوره که بدونین قوانین مربوط به چاپ مقالات چیه.
    این فایلا مربوط به کمیته ی بین المللی اصول اخلاقی انتشار مقالاته.
    امیدوارم به دردتون بخوره.
    اگرم سئوالی داشتین حتما بپرسون.
    تصاویر پیوست فایل‌های پیوست

Junior Member

پیش فرض پاسخ : اصول اخلاقی برای چاپ مقالات بین المللی

مرسی
    واسه من که خیلی آموزنده بود.
    امیدوارم همه ما به این نکات دقت داشته باشیم. متاسفانه کمتر کسی تو ایران به این مسایل دقت میکنه. یه وبلاگ خیلی خوب هم در زمینه تقلب و مسایل اخلاقی در این زمینه هست که آدرسش اینه:
    http://profs-against-plagiarism.blogspot.com/

ApplyAbroad Champion

پیش فرض رسوایی علمی ایران به خاطر تقلب در نوشتن مقاله

با کمال تاسف باید به اطلاع برسونم که مجله‌ی معتبر Nature در مقاله‌ای (فایل پیوست) به تقلبِ دانشجویان و محققین ایرانی در نوشتن مقاله پرداخته. استفاده از کار دیگران و چاپ اون تحت نام خود در انگلیسی plagiarism (پلِیجوریزِم) نامیده می‌شه که در مجامع علمی جرم سنگینی است و می‌تونه باعث اخراج استاد یا دانشجو از دانشگاه بشه.

با چاپ شدن چنین مقاله‌ای در چنین مجله‌ای شاید در آینده شاهد محرومیت برخی از دانشگاه‌های ایران از چاپ مقالات در مجلات بین‌المللی باشیم. حداقل نتیجه‌ی این کار بدبینی جامعه‌ی بین‌آلملل نسبت به مقالاتی که از ایران ارسال می‌شه و سخت‌گیری بیشتر در چاپ این مقالات خواهد بود. نتایج منفی کارهای غیرقانونی ما تقریبا همیشه عواقب سختی برای ما به همراه داشته. به عنوان نمونه‌ای که خیلی از بچه‌های فروم باهاش درگیر شده‌اند، می‌شه به سختگیری‌های سفارت قبرس در صدور ویزا به ایرانی‌ها اشاره کرد که دلیل اصلیش تقلب در مدارک ارائه شده به سفارت قبرس و اقامت غیرقانونی بعضی از ایرانیان در قبرس بود. لطفا قبل از انجام هر کاری که ممکنه سود کوتاه مدت به همراه داشته باشه، به عواقب بلند مدتش هم فکر کنید.

در همین راستا عده‌ای از استادان ایرانی با راه‌اندازی وبلاگی قصد بررسی و از بین بردن این معضل را دارند. از همه‌ی شما عزیزان دعوت می‌شه که از این حرکت حمایت کنید:
    http://profs-against-plagiarism.blogspot.com
    تصاویر پیوست فایل‌های پیوست

ApplyAbroad Champion

پیش فرض پاسخ : رسوایی علمی ایران به خاطر تقلب در نوشتن مقاله

متاسفانه دانشگاههای ایران می خواهند رنک خودشون رو با تعداد مقاله سالانه بالا ببرند.. وقتی شرط فارغ التحصیلی ارائه مقاله ژورنال باشه ( وقتی هممون می دونیم که همه تزهای انجام شده لزوما به یک مقاله ژورنالی ختم نمی شه ) این اتفاقها هم می افته ...
    ولی خود ما هم مقصریم ... برای قوی کردن رزومه و غیره ...
    به هر حال همیشه از ماست که بر ماست ...

Senior Member

مي دونيد كه دانشجوبان و اساتيد از كدوم دانشگاه بودن؟

ahmadiamir
    Guest

مبارک باشه
    چه کسی هم
    خانم ابتکار وزیر محیط زیست سابق و عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس
    توضیحات اینجا هست:

http://alef.ir/content/view/32958

از این دست اساتید تو ایران زیاد هستن. از دانشجو میخوان با کپی پیست یه مقاله سر هم کنه بعد اسم خودشون رو اول میذارن و بعد میفرستن این ور اونور

جالبیش اینه که ایشون گفته دانشجوش مقاله رو سر هم کرده ولی تو عکسی که تو لینک بالا هست فقط اسم خودش رو تو مقاله زده

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)