صفحه 92 از 102 نخستنخست ... 42828384858687888990919293949596979899100101 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 911 تا 920 , از مجموع 1017

موضوع: اصول اخلاقی برای چاپ مقاله

Member
    رشته و دانشگاه
    M.SC of Genetic Engineering & Breeding plants at University of Tehran

پیش فرض پاسخ : اصول اخلاقی برای چاپ مقاله

نقل قول نوشته اصلی توسط popali نمایش پست ها
    من به استاد راهنمامم
    sms
    زدم گفتم لطفا مطالب و ایده هایم را در اختیار بقیه دانشجویانتون قرار ندهید . گفت بمن اینجا دانشگاههه و فضای باز علمی و شما یه ایده میدید و من نظرم میگم اینجوری ایده در می اید و این مسایل مربوط به استاد راهنماست نه شما اخه این فکر می کرد که من می خوام دفاع کنم یعنی من برای 1 ماه استاد مشاور گرفتم و ایده ام را بده به دانشجوی دیگرش که حدود 12 ماه است که استاد مشاور داره
    برگه ی ام را (تمدید پایان نامه ام ) تمدید کردم یکم استاد راهنمام سرخ و سفید شد
    من ان ایده را از استاد مشاورم گرفتم قبلا هم شفاهی بش گفتم ولی این زیاد یادش نیست می خواد بش بگم از
    وقتی استاد مشاور گرفتم تمامی مباحث و ایده ها با استاد مشاور اول چک میشه بعد به شما میگم

اولش میگفت شما 2 ماهه که استاد مشاور گرفتید و موضوع خوبی رسیدید ولی به دلایلی انجام ندادید باید تا حالا 2 تا مقاله میدادید و من گفتم استاد از این روش در موضوعی که 3 ماه پیش گفتم هم میشه استفاده کرد گفت ان به شما ربطی نداره شما باید تو پایان نامه تون فقط اشاره کنید به خاطر همین من فرداش همچنین sms ای بش زدم و بعد از یه دوستام پرسیدم گفت که پشت برگه ی فرم پیشرفت پروژه ایده های مطرحی و همه ی کارایی که کردی را بنویس و من برگه را دیروز تحویل دادم حالا میگم برم و اینها را پشت برگه ام بنویس ام و بدم ؟
    خدا میدونه همون پسره اسم مرجع و حتی میشه کدش را کجا پیدا کرد هم از من گرفت حالا این درسته بگه بمن ربطی نداره؟ (یه بار من یک تکه کد نوشته بودم گفتم درستش داری بم داد ولی من دیدم کار نکرد ازش استفاده نکردم )
    این بار اول استاد راهنمام نیست که موضوع را بش میده چی کار کنم؟

ممنون ببخشید همچنین سوالاتی را از شما می پرسم
    دوست عزیز استاد راهنما ایده شما رو دزدیده؟؟؟؟ یا اینکه ادامه کار شما رو داده دانشجو بعدی؟؟؟
    ببینید شما در حد پروپوزال می تونید از حقتون دفاع کنید و هر چی تو پروپوزال ذکر کردی مال شماست.
    اما چرا ایده هاتون در اختیارشون میزارید؟ لزومی نداره همه چی رو استاد بفهمه

ببین من وسط ازمایشم به یک چیز جدید رسیدم بعد یکی از دانشجوها همون ان گفت برای خودت حفظش کن
    بعد دفاعم دو ماه رفتم ازمایشگاه تکرار کردم و شد برام یک مقاله

روح استادم هم خبر نداشت تا وقتی که مقاله اش براش اومد..اسمشو نوشتم نفر دوم که مقاله ام تک اسمه هم نباشه
    خیلی هم تشکر کرد
    وحتی میتونید بعد دفاع همون ایده ها رو با یک استاد دیگر اجرا کنید و مقاله بدید... توی بحث اکادمیک باید ایده هاتون تا زمان اجرا در ذهن خودتون بمونه

الان نگران چی هستی؟ من درست متوجه نشدم... اولا ایده که مقاله نمیشه؟؟؟ هزاران فرسخ باید رد کنه (کم کم یک سال) تا طرف تا به جواب برسه تازه اگه به جواب رسیذ شاید شاید بتونه کارشو مقاله کنه و چاپ کنه
    اینقدرام ساده نیست
    شما دفاعتو بکن راحت
    فقط دیتاهاتو تا مقاله ندادی درست حسابی در اختیار کسی نزار حتی مشاورت
    میتونی کارتو با همون ایده ها کاملتر کنی و بعد دفاع مقاله جامع تر هم بدی...

موفق باشی
    روزهای سخت دوام نمی آورند، اما انسانهای سخت چرا!

Junior Member

سلام. استاد راهنمام فکر میکرد که میتونه مرا مجبور کنه دفاع کنم خیلی زود تا ایده را خودش کار کنه با دانشجوی دیگرش که شبیه سازی اش خوبه (؟؟) و من اولین بار تئوری هایش را برای استاد راهنمام گفتم و تو برگه مشاور نوشتم به دلیل کار روی این موضوع . مگه نباید با استاد راهنما جلسه هفتگی داشت ؟ ایا به نظرتون من بدون اینکه تو ارشدم نواوری داشته باشم زود دفاع کنم و برم خوب استاد ایده و موضوع را براش توضیح دادم تا قبول کرد 2 ماه پیش مشاور بگیرم ؟ من تئوری زیاد خوندم ولی شبییه سازی ام نه به همین دلیل میگم تا فرصت هست جبران کنم استاد مشاورم هم همینه میگه

استاد راهنمام
    کارهایی که انجام میدم را میده به دانشجوی دیگر ورودی خودمون با اینکه پروپوزال ها متفاوت نوشته شده تکه هایی از موضوع من را یواشکی از طریق گزارش ها و پایان نامه هایی که به عنوان مرجع انتخاب کرده بودم را داد به اون ولی از اون به من هیچی من هم کارمو بردم

خود پسره یه بار به من گفت تو چه جور اینا پیدا میکنی استاد راهنما به من گفته روش کار کنم
    جواب میلش ندادم و بعد یه بار این مرا تو دانشگاه گیر اورد که من خیلی ناراحت بوده و هر چی خواست ازم گرفت منم به خودم گفتم طوری نیست من که روش نمیخوام کار کنم و موضوعی بهتر پیدا کردم

تا جایی که فاصله ی موضوع اون و من زیاد شد و در این بین موضوعاتی هم به استاد راهنمام گفتم و گزارش هایی و گفتم چون این روش ها مشکل داره رفتم سر این موضوع و روی اون می خوام کار کنم و استاد مشاور گرفتم حالا تو جلسه این هفته گفتم استاد موضوعی که من 3 ماه پیش گفتم به صورت خلاصه را میشه این طوری هم حلش کرد که بمن گفت

ان به شما ربطی نداره شما باید تو پایان نامه تون فقط اشاره کنید چون داده به همون پسره به خاطر همین من فرداش همچنین sms ای بش زدم و بعد از یه دوستام پرسیدم گفت که پشت برگه ی فرم پیشرفت پروژه ایده های مطرحی و همه ی کارایی که کردی را بنویس و من برگه را دیروز تحویل دادم حالا میگم برم و اینها را پشت برگه ام بنویس ام و بدم ؟

خدا میدونه همون پسره اسم مرجع و حتی میشه کدش را کجا پیدا کرد هم از من گرفت حالا این درسته بگه بمن ربطی نداره؟ (یه بار من یک تکه کد نوشته بودم گفتم درستش داری بم داد ولی من دیدم کار نکرد ازش استفاده نکردم )

چون با این کارش یعنی اسن موضوع ها را اون دراورده نه من. یعنی می خواد قسمت هایی از پایان نامه ام را حذف کنه و بدهد به اون که از هون اول اون پسره استاد مشاور داشت نه مثل من و من می دونم این شطنت استاد مشاور اون پسره است به همین دلیل

برگه ی (تمدید پایان نامه ام که دادم استاد راهنمام امضا کنه استاد راهنمام سرخ و سفید شد و گفت چند درصد از اون چیزی که تو دهنتون بوده انجام شده منم گفتم 50 درصد چون من شبیه سازی هایش را انجام ندادم.

فرداش که من حس کردم کاسه ای زیر نیم کاسه اس
    من به استاد راهنمامم
    sms

زدم گفتم لطفا مطالب و ایده هایم را در اختیار بقیه دانشجویانتون قرار ندهید . گفت بمن اینجا دانشگاههه و فضای باز علمی و شما یه ایده میدید و من نظرم میگم اینجوری ایده در می اید و این مسایل مربوط به استاد راهنماست نه شما
    ویرایش توسط popali : September 29th, 2016 در ساعت 12:47 AM

Senior Member Sha7ab آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط popali نمایش پست ها
    سلام. استاد راهنمام فکر میکرد که میتونه مرا مجبور کنه دفاع کنم خیلی زود تا ایده را خودش کار کنه با دانشجوی دیگرش که شبیه سازی اش خوبه (؟؟) و من اولین بار تئوری هایش را برای استاد راهنمام گفتم و تو برگه مشاور نوشتم به دلیل کار روی این موضوع . مگه نباید با استاد راهنما جلسه هفتگی داشت ؟ ایا به نظرتون من بدون اینکه تو ارشدم نواوری داشته باشم زود دفاع کنم و برم خوب استاد ایده و موضوع را براش توضیح دادم تا قبول کرد 2 ماه پیش مشاور بگیرم ؟ من تئوری زیاد خوندم ولی شبییه سازی ام نه به همین دلیل میگم تا فرصت هست جبران کنم استاد مشاورم هم همینه میگه

استاد راهنمام
    کارهایی که انجام میدم را میده به دانشجوی دیگر ورودی خودمون با اینکه پروپوزال ها متفاوت نوشته شده تکه هایی از موضوع من را یواشکی از طریق گزارش ها و پایان نامه هایی که به عنوان مرجع انتخاب کرده بودم را داد به اون ولی از اون به من هیچی من هم کارمو بردم

خود پسره یه بار به من گفت تو چه جور اینا پیدا میکنی استاد راهنما به من گفته روش کار کنم
    جواب میلش ندادم و بعد یه بار این مرا تو دانشگاه گیر اورد که من خیلی ناراحت بوده و هر چی خواست ازم گرفت منم به خودم گفتم طوری نیست من که روش نمیخوام کار کنم و موضوعی بهتر پیدا کردم

تا جایی که فاصله ی موضوع اون و من زیاد شد و در این بین موضوعاتی هم به استاد راهنمام گفتم و گزارش هایی و گفتم چون این روش ها مشکل داره رفتم سر این موضوع و روی اون می خوام کار کنم و استاد مشاور گرفتم حالا تو جلسه این هفته گفتم استاد موضوعی که من 3 ماه پیش گفتم به صورت خلاصه را میشه این طوری هم حلش کرد که بمن گفت

ان به شما ربطی نداره شما باید تو پایان نامه تون فقط اشاره کنید چون داده به همون پسره به خاطر همین من فرداش همچنین sms ای بش زدم و بعد از یه دوستام پرسیدم گفت که پشت برگه ی فرم پیشرفت پروژه ایده های مطرحی و همه ی کارایی که کردی را بنویس و من برگه را دیروز تحویل دادم حالا میگم برم و اینها را پشت برگه ام بنویس ام و بدم ؟

چون با این کارش یعنی اسن موضوع ها را اون دراورده نه من. یعنی می خواد قسمت هایی از پایان نامه ام را حذف کنه و بدهد به اون که از هون اول اون پسره استاد مشاور داشت نه مثل من و من می دونم این شطنت استاد مشاور اون پسره است به همین دلیل

برگه ی (تمدید پایان نامه ام که دادم استاد راهنمام امضا کنه استاد راهنمام سرخ و سفید شد و گفت چند درصد از اون چیزی که تو دهنتون بوده انجام شده منم گفتم 50 درصد چون من شبیه سازی هایش را انجام ندادم.

فرداش که من حس کردم کاسه ای زیر نیم کاسه اس
    من به استاد راهنمامم
    sms

زدم گفتم لطفا مطالب و ایده هایم را در اختیار بقیه دانشجویانتون قرار ندهید . گفت بمن اینجا دانشگاههه و فضای باز علمی و شما یه ایده میدید و من نظرم میگم اینجوری ایده در می اید و این مسایل مربوط به استاد راهنماست نه شما
    دوست عزیز حس کردم دارم از گوگل ترنسلیت مطلب میخونم.
    به هر حال، یه نهادی هست به اسم شورای نظارت (همچین چیزی) میتونی بری و از استادت شکایت کنی.
    :Portgas D. Ace
    We have to live a life of no regrets

پیش فرض پاسخ : رسوایی علمی ایران به خاطر تقلب در نوشتن مقاله

سلام دوستان
    نمیدونم جای مناسبی سوالمو میپرسم یا نه
    متاسفانه با استادی مقاله به ژورنال ISI دادیم و اخیرا revise خورده, ولی در این گیر و دار, استاده چون خودش نویسنده corresponding بوده لیست نویسنده ها رو تغییر داده و خودشو گذاشته اول و اسم منو دوم, هر چی هم بهش تماس میگیرم تلفنشو برنمیداره احمق, بنظر شما ایمیل به ژورنال و اعلام این حرکت استاد به من کمکی میکنه یا نه فایده ای نداره؟
    به شدت از این فرد متنفرم و حتی حاضرم ژورنال اصلا مقالمو با اسم این دزد چاپ نکنه
    لطفا زودتر راهنمایی بفرمایید منو.

با تشکر

Member moshirfar آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Former Early Stage Researcher in Paleoclimate

نقل قول نوشته اصلی توسط keenStudent نمایش پست ها
    سلام دوستان
    متاسفانه با استادی مقاله به ژورنال ISI دادیم و اخیرا revise خورده, ولی در این گیر و دار, استاده چون خودش نویسنده corresponding بوده لیست نویسنده ها رو تغییر داده و خودشو گذاشته اول و اسم منو دوم, هر چی هم بهش تماس میگیرم تلفنشو برنمیداره احمق, بنظر شما ایمیل به ژورنال و اعلام این حرکت استاد به من کمکی میکنه یا نه فایده ای نداره؟

با تشکر
    سلام

لطفا پیش از هر چیزی آرامش خود را حفظ کنید.
    عمدتا ژورنال ها با Corresponding Author در تماس هستند و ادعای اشخاص دیگر در مورد مقالات را نمی پذیرند. فراتر از این که بحث Plagiarism یک موضوع خاکستری است تا سیاه و سفید و قضاوت در مورد آن بسیار متفاوت است، از نظر من اگر استاد شما بعد از نگارش مقاله، در ساختار زبانی و پیوستگی بخش های مختلف آن «تغییرات» اساسی ایجاد کرده اند، اعتراض شما وارد نخواهد بود، چون ایشان مقاله را از حالت خام به سمت حالت قابل چاپ برده اند و بنابراین این حق را دارند که نویسنده اول باشند.

از نظر امتیاز مقاله، اگر شما به آن رفرنس می دهید، شخصی که شما را بعدها برای شغلی (دستیاری پژوهش تا دانشجوی دکتری یا مقاطع تکمیلی) پذیرش میکند، این مسئله را به راحتی خواهد پذیرفت که شما اسم اول در مقاله نباشید. بیشتر آن ها هم میدانند که در برخی کشورها رسم بر نوشتن اسم استاد در ابتدا است، مگر این که شخص صاحب اطلاعات و Data مهم ترین بخش کار را صورت داده باشد. از آنجایی که در ایران قانونی به نام Intellectual property یا Idea Originality وجود ندارد، به سختی میتوان از این مسئله به صورت قانونی «طرفی» بست.

به تجربه شخصی اینجانب، نخستین قدم برای رفع این مشکل «صحبت» یا «ارسال ایمیل» به شخص مورد نظر برای روشن شدن واقعیت است. بعد از آن (با احتمال بسیار کم) شاید ژورنال مورد نظر بخواهد برای نظر «شخص دوم» بیشتر از Corresponding Author ارزش قائل شود. (روندی طولانی برای اثبات این که داده ها و نگارش بدنه اصلی و شکل نهایی ارسال شده توسط شخصی غیر از نویسنده مسئول صورت گرفته است و شاید ماه ها و سال ها به طول بینجامد.)

امیدوارم پاسخ سؤال شما را داده باشم.
    موفق باشید.
    به دلیل آنچه که آن را که به تشخیص و مدل ذهنی من «برخورد سلیقه ای مدیران با قانون فروم» میدانم، از تاریخ 7 دی ماه 1395، مطابق با 27 دسامبر 2016 هیچ گونه فعالیتی در اپلای آبرود نخواهم داشت.

ApplyAbroad Veteran

نقل قول نوشته اصلی توسط keenStudent نمایش پست ها
    سلام دوستان

با تشکر
    توضیحات کافی رو moshirfar دادند ولی توجه کنید که بعد از سابمیت مقاله امکان حذف و اضافه و جابجایی محل اسامی وجود نداره مگر اینکه ژورنال معتبری نباشه به هر حال میتونید به COPE کیس رو ارسال کنید.موفق باشید

سلام دوستان ی سوال داشتم..من ی مقاله نوشتم با استادم تلفنی هماهنگ کردم..ایمپکت مقاله بالا بود..فردای سابمیت ریجکت خورد..بعد استادم گفت مقالرو نگاه میکنه..بعد من به ی جای دیگه با احتمال پذیرش زیاد فرستادم..corresponding خودم بودم..منتاها اونا به استادم ایمیل زدن و استادم هم مقالرو رد کرد.. بعد با من تماس گرفته که چرا مقالرو بدون هماهنگی اون فرستادم..درصورتیکه خودش قبلا دیده بوده..ی دانشجوی دکتری داره..بهم گفت با دانشجوم هماهنگ کن..بزار اون مقالتو نگاه کنه و موارد مدنظر اونو بزار اسم اونهم باشه..حالا ی مدت از فارغ التحصیلیم گذشته...این دانشجوش میگه ی سری کارهارو دوباره انجام بدم!!..من دیگه وقت ندارم..دادم یجا برام ویرایش کنه و سابمیت بشه...خواستم ببینم میتونم بدون هماهنگی استاد مقالرو بدم برام بفرستن..یا بازم بهش ایمیل میزنن؟یا اسممو به تنهایی بزنم؟دوستان چه میشه کرد؟

Moderator

رشته و دانشگاه
    Electrical Engineering

نقل قول نوشته اصلی توسط bitametal64 نمایش پست ها
    سلام دوستان ی سوال داشتم..من ی مقاله نوشتم با استادم تلفنی هماهنگ کردم..ایمپکت مقاله بالا بود..فردای سابمیت ریجکت خورد..بعد استادم گفت مقالرو نگاه میکنه..بعد من به ی جای دیگه با احتمال پذیرش زیاد فرستادم..corresponding خودم بودم..منتاها اونا به استادم ایمیل زدن و استادم هم مقالرو رد کرد.. بعد با من تماس گرفته که چرا مقالرو بدون هماهنگی اون فرستادم..درصورتیکه خودش قبلا دیده بوده..ی دانشجوی دکتری داره..بهم گفت با دانشجوم هماهنگ کن..بزار اون مقالتو نگاه کنه و موارد مدنظر اونو بزار اسم اونهم باشه..حالا ی مدت از فارغ التحصیلیم گذشته...این دانشجوش میگه ی سری کارهارو دوباره انجام بدم!!..من دیگه وقت ندارم..دادم یجا برام ویرایش کنه و سابمیت بشه...خواستم ببینم میتونم بدون هماهنگی استاد مقالرو بدم برام بفرستن..یا بازم بهش ایمیل میزنن؟یا اسممو به تنهایی بزنم؟دوستان چه میشه کرد؟
    سلام به نظرم این کارو نکنید و با ایشان هماهنگی کنید این تغییرات هم مسلما در راستای بالا بردن کیفیت مقاله بوده است

نقل قول نوشته اصلی توسط bitametal64 نمایش پست ها
    سلام دوست عزیز,

متاسف هستم که در پروسه چاپ مقاله به مشکل برخورد کردید.
    یک نکته که برای من جای سوال داره این هست که اگر مقاله شما مربوط به کار دوره دانشجویی شما زیر نظر استادتون بوده, چرا corresponding author را خودتون گذاشتید؟ خود اینکه ادیتور مقاله به استاد شما ایمیل زده نه شما, در حالیکه طبق گفته شما مسول مقاله خودتون بودید جای تعجب داره!
    نکته دیگه اینکه وقتی به این سرعت رجکت میشد یعنی ادیتور خودش به دلایلی مقاله شما را رجکت کرده. از استاد پرسیدید چرا و چه توضیحی داده شده؟ ببینید اول به خاطر مسایل علمی (مثلا مرتبط نبودن به حیطه ژورنال) رجکت شدید یا به خاطر مسائل غیر علمی (واضح نبودن مالکیت معنوی و حقوق مقاله و ...). خود این مشخص میکنه که مشکل کجا بوده و شما احتمالا چه کاری را برای دفعه بعد و سابمیت کردن بعدی باید انجام بدید یا چه کاری را نباید انجام بدید. حتما موضوع "مسول مقاله" را با استاد چک کنید تا در آینده به مشکل بر نخورید. دقت کنید که بسیار بسیار نادر هست (حد اقل در امریکا همچین چیزی من ندیدم) یک دانشجو خودش مسول مقاله باشه وقتی کار چاپ شده حاصل پروژه ارشد یا دکترا و زیر نظر یک استاد راهنما بوده باشه. اگر مقاله مربوط به پروژه ای هست که شما خودتون هزینه های پروژه را دادید و استاد راهنما نداشتید و یا اینکه با استاد هماهنگ شده سر این موضوع, اون زمان خودتون را مسول مقاله قرار بدید شاید قابل قبول باشه و کمتر تعجب برانگیز. مسائل اخلاقی برای ژورنال ها بسیار اهمیت داره و عدم وضوح در این موارد میتونه موجب رجکت شدن مقاله یا حتی در حالت بدبینانه موجب رفتن اسم شما به لیست سیاه نویسندگان بشه.

در مورد همکاری با دانشجوی جدید و کار های اضافه که خواسته شده, حتما با استاد جلسه بگذارید و مستقیم و محترمانه شرایط خودتون را بگید تا به یک توافق برسید. به نظر من به جای توضیح مطالب در ایمیل هم رو در رو صحبت کنید. متن نوشته شده شما را استاد میتونه با لحن های مختلف بخونه و امکان سو برداشت میره بالا. به ویژه اینکه شما نمیخاید بیشتر از این وقت تلف کنید و چاپ مقاله به تاخیر بیوفته. باید ببینید شما چقدر عجله دارید و در عین حال با تغییرات پیشنهادی چقدر ارزش کار بالاتر میره و بهتر میشه.

موفق باشید

نقل قول نوشته اصلی توسط maxi1 نمایش پست ها
    توضیحات کافی رو moshirfar دادند ولی توجه کنید که بعد از سابمیت مقاله امکان حذف و اضافه و جابجایی محل اسامی وجود نداره مگر اینکه ژورنال معتبری نباشه به هر حال میتونید به COPE کیس رو ارسال کنید.موفق باشید
    دوست عزیز سلام,

در این مورد خاص که ذکر کردید, حداقل در زمینه کاری که من باهاش آشنا هستم بعد از سابمیت کردن مقاله همچنان امکان تغییرات در اسامی مخصوصا جابجایی اسامی وجود داره. پیش میاد که مقاله به یک ژورنال خیلی معتبر فرستاده میشه و بعد از چندین ماه نتایج ریویو به مسول مقاله ارسال میشه و حجم سنگینی از آزمایش ها و کار های جدید خواسته میشه. پیش میاد مواردی که اصلا افراد جدید برای اعمال تغییرات و انجام پروسه تجدید نظر به تیم اضافه میشوند یا اینکه بعد از انجام کار های جدید سهم نویسنده ها در مقاله (و جایگاه اونها به تبع اون) تغییر میکنه. گاهی دانشجو یا پست داک نویسنده اول در زمان گرفتن نتایج ریویو دیگه در آزمایشگاه حضور نداره و زیر نظر استاد جدیدی مشغول به کار شده (برای خود من این شرایط پیش امده) و نیاز هست افراد جدیدی آزمایش های جدید خواسته شده را انجام بدهند. گاهی پیش میاد که برای انجام کار های جدید نیاز به collaboration با یک استاد دیگه هست و موارد مشابه که موجب میشه اسمی اضافه بشه یا محل اسامی تغییر کنه.
    در صورت به وجود اومدن چنین تغییراتی استاد مسول دلیل تغییرات را به ادیتور اعلام میکنه و مشکلی نخواهد بود. این موضوع مختص ژورنال خاصی نیست و در مورد ژورنال های بسیار معتبر هم پیش اومده.

موفق باشید

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)