صفحه 177 از 322 نخستنخست ... 77127167168169170171172173174175176177178179180181182183184185186187227277 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1,761 تا 1,770 , از مجموع 3216

موضوع: مشاهدات و تجربيات شما در آمریکا

Banned

پیش فرض پاسخ : مشاهدات و تجربيات شما در آمریکا

نقل قول نوشته اصلی توسط alamdar_313 نمایش پست ها
    فرمایش شما متین ولی رفتار و منش مردم معمولا بعد از شناخت یا یه حداقل مصاحبت به دست میاد و ضمنا باید اینقدر خوب باشه که بتونه خیلی پیش فرضات ذهنی طرف مقابل رو تغییر بده. ولی در مورد همین ظاهر من بیشتر سوالم هست. نمیدونم شاید بنیان های فرهنگی جامعه ما اینقدر ضعیفه که به راحتی هرکسی رو مسخره میکنن(مثلا یک افغانی یا حتی یه شهرستانی(مثلا یه روستایی که ظاهرش نشون بده) یه کت شلوار خوب(مارک) بپوشه با یه گوشی سیب دستش بگیره یا خدایی نکرده از یه ماشین چندصد میلیونی پیاده شه ، قطار قطار حرف مردم هست که به سمتش روانه میشه و نگاه های تابلو و حتی با انگشت نشان دادن و خندیدن و ......)

یا پشت سر حرف زدن که از تخصص های بی بدیل ما ایرانی هاست. توی یه جمع سه نفره ایرانی اگر یکی خداحافظی کنه و بره، بعید نیست اون 2 نفر باقیمونده چیزی بگن پشت سرش

میخوام ببینم این رفتارها چقدر بین مردم عامی اونجا رایجه؟ یا بهتره بگم تو فرهنگشونه.
    به نظرم اونجا هرچقدر هم مالتی کالچرال باشه بازم اگر مسخره کردن یا پشت سر حرف زدن مثل ما توی فرهنگشون باشه ؛ کسایی رو که فکر میکنن ازشون پایینترن رو مسخره خواهند کرد و یا داستان ها پشت سرشان خواهند سرایید
    اگرم اینطور نیست واقعا که فبها! دمشون گرم که این فرهنگ زشت رو ندارن
    من مدتی از دوران دبیرستان رو قبل از این زمان فعلی هم در ایاللات متحده بودم تقریبا یادم نمیاد یا شاید بوده من ندیدم بچه هایی که بودیم و اتفاقا بودند از ملیتهای مختلف هم کسی کسی رو مسخره کرده باشه .
    توی دانشگاه تهران که لیسانسم رو گرفتم همین الان بالغ بر 20-25 مورد دقیق یادمه بچه های تهرانی چطور لهجه برخی بچه های شهرستانی رو مسخره میکردند بعضی البته و با کلماتی مثل دهاتی و .... به همکلاسیی که حداقل 4 سال باید باهاش چشم تو چشم باشند توهین میکردند.
    استاد تمام گروه اقتصاد در دانشگاه تهران راجع به این پشت سر حرف زدن عرض کنم از ر...کی...ک ترین الفاظ برای همکار دیگر خودش سر کلاس استفاده میکرد! دوست داشتید با نام و نشون بگم خدمتتون.
    دوره جدید اقامت ما در آمریکا خیلی طولانی نیست ولی در همین مدت چنین رفتارهایی به شدت ایران اصلا ندیدم. البته در هر جامعه ای همه نوع آدم پیدا میشه ولی درصد اینا در آمریکا خیلی کمتر هست نسبت به ایران تا اونجا که من دیدم. دلایلشم متعدد هست. یک مثلا ساده میزنم وقتی کسی در یک جامعه ای که رقابت برای بدست آوردن و حفظ شغلش بالاست زندگی بکنه عقل سلیم ترجیح میده به جای "وقت تلف کردن" و غیبت دیگران "کیفیت" کارش و تخصصش رو بالا ببره.

ApplyAbroad Hero robotic آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    مهندسی

نقل قول نوشته اصلی توسط alamdar_313 نمایش پست ها
    میخوام ببینم این رفتارها چقدر بین مردم عامی اونجا رایجه؟ یا بهتره بگم تو فرهنگشونه.
    به نظرم اونجا هرچقدر هم مالتی کالچرال باشه بازم اگر مسخره کردن یا پشت سر حرف زدن مثل ما توی فرهنگشون باشه ؛ کسایی رو که فکر میکنن ازشون پایینترن رو مسخره خواهند کرد و یا داستان ها پشت سرشان خواهند سرایید
    اگرم اینطور نیست واقعا که فبها! دمشون گرم که این فرهنگ زشت رو ندارن
    من مدت کمی اینجا هستم اما چون دقت کردم مواردی دیدم
    یک مورد یک گروه سیاهپوست (غیر دانشگاهی) در ایستگاه اتوبوس بودند من برای این که باهاشان حرف نزنم گفتم انگلیسی بلد نیستم و فقط فارسی می دانم. آن ها هم باور کردند. شروع کردند با هم به مسخره کردن زبان فارسی و ایران

یک مورد دیگر در بین گروه پسران undergrad ها بود من روی نیمکت نشسته بودم تا ۱۰ دقیقه استراحت کنم. یک دفعه شنیدم دارند از پرشین و بی عرضگی آن ها در تعامل با دختران! حرف می زنند. چون من ناشناس بودم و نشسته بودم و به آن ها نگاه نمی کردم نفهمیدند که من ....

یک مورد دیگر مسخره کردن لهجه بریتیش هست که تا حالا دوباره جلوی من مسخره شان کردند

اما در مورد غیبت

پیدیده رایجی است! شما را که نمی شناسند یا کم بشناسند یا حتی کمی دوست باشید جلوی شما غیبت نمی کنند. اما وقتی دوست صمیمی شدید شروع می کنند به غیبت کردند. در مورد غیبت، یک جمله می خواستم بنویسم که منشوری است خواستی پیام خصوصی بزن
    هرکه را اسرار حق آموختند
    مهر کردند و دهانش دوختند

ApplyAbroad Hero y2dark آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط saranaimi نمایش پست ها
    کاملا موافقم!

زندگی خانوادگی تو امریکا خیلی فوق العاده و اروم و دور از تنشه و چقدر خوب پدر مادر و خانواده هم باشند در کنار ادم دیگه بکل ایرانو میشه فراموش کرد

اما شرایط واسه ما پسرای مجرد وخیم هست تا حدودی! البته بستگی به نوع زندگی تو ایرانش هم داره ولی دیدم کسایی که اینجا بعد یکسال دپ میزنن برمیگردن! خود منم الان تو شرایط دپی ناجوری هستم! خدا کنه بتونم دووم بیارم و الا ۲۴ ماه سربازی ...

البته بستگی به شهر، دانشگاه، و خلق و خوی خود طرف داره، من یکسری از بچه های دکترای ایرانی رو میشناسم، حال و صفایی که اینها میکنند، بچه های لیسانس امریکایی نمیکنند! یکی دوسال هم نیست که اومدن!

نقل قول نوشته اصلی توسط rahi2012 نمایش پست ها
    من مدتی از دوران دبیرستان رو قبل از این زمان فعلی هم در ایاللات متحده بودم تقریبا یادم نمیاد یا شاید بوده من ندیدم بچه هایی که بودیم و اتفاقا بودند از ملیتهای مختلف هم کسی کسی رو مسخره کرده باشه .
    دقيقا درسته! منم اصلا تا بحال بي احترامي و .. بخاطر مليت و خارجي بودن نديدم و دليلشم فرهنگ و با شعور بودنشونه. محيط دانشگاه كه هيچ عاليه ولي بيرونم خيلي خوبه و هرگز تبعيض و .. نديدم و حرف من اين بود ادماي سردي هستن! نه تنها نسبت به خارجي بلكه حتي نسبت به خودشون. و اينكه يه بار تو ياهو انسر سوالي تو همين موضوعات برسيده بودم و يكيشون خيلي خوب جواب داده بود كه ما امريكاييا به ديدن خارجي ها از بدو كودكي عادت داريم و مشكلي هم باهاشون نداريم و تا حد زيادي درست ميگن ايشون.

Banned

نقل قول نوشته اصلی توسط saranaimi نمایش پست ها
    دقيقا درسته! منم اصلا تا بحال بي احترامي و .. بخاطر مليت و خارجي بودن نديدم و دليلشم فرهنگ و با شعور بودنشونه. محيط دانشگاه كه هيچ عاليه ولي بيرونم خيلي خوبه و هرگز تبعيض و .. نديدم و حرف من اين بود ادماي سردي هستن! نه تنها نسبت به خارجي بلكه حتي نسبت به خودشون. و اينكه يه بار تو ياهو انسر سوالي تو همين موضوعات برسيده بودم و يكيشون خيلي خوب جواب داده بود كه ما امريكاييا به ديدن خارجي ها از بدو كودكي عادت داريم و مشكلي هم باهاشون نداريم و تا حد زيادي درست ميگن ايشون.
    دلیلی نداره این همه گرم!!! بودن مردم ایران من همین عصی رفته بودم دفتر یکی از اپراتورهای تلفن همراه کاری داشتم توی برگه یه غلطی کردیم یه چیزی نوشتیم!!!! خانومه که اونجا بود دقیقا شمردم 25 تا سوال از من پرسید!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! البته نه اینکه مثلا با حالت بدی فقط اینکه مثلا ابراز کنجکاوی و ....... هرچی سردتر جواب میدادم مگه از رو میرفت!!!!
    در عوض توی هواپیما از آلمان به جای دیگری میرفتم یه آقای آلمانی یه امریکایی کنارم بودن آلمانیه که از سنگ صدا در میومد و یعنی سنگ تکون میخورد چشماش به اطراف اون نمیخورد!!! آمریکایی هم یه کتبا معروف دستم دید دارم میخون یه اینترنست فور می تو ای گفت و لبخندی و تمام!!!! حالا من توی مسیر تهران به یکی از شهرهای جنوبی ایران داشتم کتاب بیوتن رضا امیرخانی رو میخوندم اون موقعا تازه چاپ شده بود و سروصدا داشت یه خانومی کنارم نشسته بود توی این مسیر 1:30 دقیقه ای مغز منو خورد اینقدر تحلیل کرد کتاب و نویسنده و موضع گیری هاش و .....................................

نقل قول نوشته اصلی توسط rahi2012 نمایش پست ها
    دلیلی نداره این همه گرم!!! بودن مردم ایران من همین عصی رفته بودم دفتر یکی از اپراتورهای تلفن همراه کاری داشتم توی برگه یه غلطی کردیم یه چیزی نوشتیم!!!! خانومه که اونجا بود دقیقا شمردم 25 تا سوال از من پرسید!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! البته نه اینکه مثلا با حالت بدی فقط اینکه مثلا ابراز کنجکاوی و ....... هرچی سردتر جواب میدادم مگه از رو میرفت!!!!
    در عوض توی هواپیما از آلمان به جای دیگری میرفتم یه آقای آلمانی یه امریکایی کنارم بودن آلمانیه که از سنگ صدا در میومد و یعنی سنگ تکون میخورد چشماش به اطراف اون نمیخورد!!! آمریکایی هم یه کتبا معروف دستم دید دارم میخون یه اینترنست فور می تو ای گفت و لبخندی و تمام!!!! حالا من توی مسیر تهران به یکی از شهرهای جنوبی ایران داشتم کتاب بیوتن رضا امیرخانی رو میخوندم اون موقعا تازه چاپ شده بود و سروصدا داشت یه خانومی کنارم نشسته بود توی این مسیر 1:30 دقیقه ای مغز منو خورد اینقدر تحلیل کرد کتاب و نویسنده و موضع گیری هاش و .....................................
    خیر کاری به ملیت نداره.من سفر قبلیم یک آلمانی بغلم بود بعد اینکه فهمید من ایرانیم ته و تو کار و تحصیلات من رو پرسیدم حتی علت سفرم .کدوم شهر هستم.بعضی ایشون ایرانی ها رو هم دستکم می گیرن وفکر می کنن ما ها چطور انگلیسی بلدیم! آمریکا ها هم فضول ان.اگرچه بسته به شهر و دانشگاه و محله داره.فکر می کنم بیشتر برای حفظ امنیت شخصیشون همسایه ها می پرسن چون ما شبیه خاورمیانه هستیم.بهر حال این ها هم زیاد سین جین می کنند.ولی در محیط های رسمی و کاری کمتر هست. حتی گاهی که کارهای اداری یا بانکی می پرسند عذر خواهی هم می کنند چون فکر کنم قانونی نیست از شما در مورد ملیت و نژاد بپرسن از نظر نژاد پرستی.

Banned

نقل قول نوشته اصلی توسط robotic نمایش پست ها
    من مدت کمی اینجا هستم اما چون دقت کردم مواردی دیدم
    یک مورد یک گروه سیاهپوست (غیر دانشگاهی) در ایستگاه اتوبوس بودند من برای این که باهاشان حرف نزنم گفتم انگلیسی بلد نیستم و فقط فارسی می دانم. آن ها هم باور کردند. شروع کردند با هم به مسخره کردن زبان فارسی و ایران

یک مورد دیگر در بین گروه پسران undergrad ها بود من روی نیمکت نشسته بودم تا ۱۰ دقیقه استراحت کنم. یک دفعه شنیدم دارند از پرشین و بی عرضگی آن ها در تعامل با دختران! حرف می زنند. چون من ناشناس بودم و نشسته بودم و به آن ها نگاه نمی کردم نفهمیدند که من ....

یک مورد دیگر مسخره کردن لهجه بریتیش هست که تا حالا دوباره جلوی من مسخره شان کردند

اما در مورد غیبت

پیدیده رایجی است! شما را که نمی شناسند یا کم بشناسند یا حتی کمی دوست باشید جلوی شما غیبت نمی کنند. اما وقتی دوست صمیمی شدید شروع می کنند به غیبت کردند. در مورد غیبت، یک جمله می خواستم بنویسم که منشوری است خواستی پیام خصوصی بزن
    من پستی گذاشته بودم بی دلیل حذف شده بود. کاملا درسته. نباید آمریکا رو هم آنجور دید که از این اتفاقا مثلا نمیفته. اتفاقا من هم دیدم همین غیبت ها رو. بعضی هاشون هم که فرهنگشون واقعا پایینه و به معنی کلمه افتضاح. همین که بعضیهاشون باعث آزار دیگران میشن این یه جور بی فرهنگیه!

ApplyAbroad Hero

نقل قول نوشته اصلی توسط Mehrad نمایش پست ها
    من دو نكته رو مختصرا توضيح بدم. يكي اينكه دوستان لطفا قوانين مربوط به sexual harrassment رو با دقت بخونن. بدون اينكه وارد جزيياتش بشم، دوستاني كه ميان اينجا بعضا تلقيهاي اشتباهي در اين مورد دارن و ممكنه همونطور كه دوستمون robotic تذكر داد خودشون رو دچار دردسر كنن. يك نكته مهم (كه حالا شايد به نظر برخي مهم نياد) اينه كه sexual harrassment منحصر به جنس مخالف نيست و شما اگه با جنس غيرمخالف(!) هم بدون رضايتش تماس فيزيكي داشته باشيد (بسته به مورد) ممكنه مشمول قوانين sexual harrassment بشيد. برخي دوستان تصور مي كنن كه جنس مخالف به دليل آزاديهايي كه در اينجا وجود داره به اصطلاح "عقده اي" و "امل" نيستن و "راحت" تر از دختراي ايران هستن. درسته كه اينجا نوع حساسيتها با ايران فرق مي كنه و شرايط فرهنگي متفاوته و ملت واقعا "راحت" هستن ولي نبايد فوري پسرخاله شد.

نكته مهم ديگه اينكه sexual harrassment فقط منحصر به تماس فيزيكي بدون اجازه نيست. حتي نزديك شدن زياد به يك فرد (اعم از مرد و زن) يا شوخيهايي كه ازشون برداشتهاي جنسي بشه هم مشمول همون قضاياي sexual harrassment هست.

به حرفهاي آقا مهدي اين رو هم اضافه بكنم كه اينجور نيست كه تعداد زيادي آدم بيكار منتظر اين نشسته باشن كه از آدم آتو بگيرن. ولي به دليل فراواني sexual harrassment در سطوح مختلف و در جاهاي مختلف، آدم بهتره قوانين رو با دقت بخونه و بر مبناي فرضيات ايران عمل نكنه. خود من در دو تا دانشگاهي كه TA بودم در اين مورد certificate گرفتم و موقع مطالعه قوانين براي گرفتن certificate چيزهايي ديدم كه برام جالب بود (تقريبا در حد قوانين اسلامي).

يك نكته جالب هم بگم كه هميشه اينجور نيست كه خانمها از آقايون به دليل sexual harrassment شكايت كنن. عكسش هم ميشه. همين روزها يك مربي ورزش زن در يكي از دبيرستانهاي اينجا به دليل مسايل غيراخلاقي با دو تا از دانش آموزان پسر در حال محاكمه هست. موارد اينجوري از معلمهاي زن زياد توي اخبار ديدم.
    من یک سوالی در این زمینه دارم: آیا واقعا قانون اون چیزی هم هست که در عمل انجام میشه و باید مراقبش بود؟

یک مثال بی تناسب بزنم: در طبق قوانین رانندگی ایران مثلا باید قبل از گردش به سمت راست راهنمای راست را زد، ولی شاید 10% مردم بیشتر این کار را نمی کنند. خود ماشین پلیس ها هم این کار را نمی کنه. منظورم اینه که بعضی قوانین روی کاغذ هستند، که خب باید باشند، ولی در عمل نوع مناسبات مردم، ممکنه متفاوت باشه با چیزی که روی کاغذه (می دونم در مورد مثالم ممکنه گفته بشه، در ایران قانون اجرا نمیشه ولی در سایر کشورها اجرا میشه. من قصدم فقط یک نمونه بود. می دونیم که در مسائل انسانی و بین فردی چیزی که روی کاغد نوشته شده با چیزی که در عمل اتفاق می افته می تونه خیلی متفاوت باشه).
    inactive account

Banned

نقل قول نوشته اصلی توسط Mehrad نمایش پست ها
    من دو نكته رو مختصرا توضيح بدم. يكي اينكه دوستان لطفا قوانين مربوط به sexual harrassment رو با دقت بخونن. بدون اينكه وارد جزيياتش بشم، دوستاني كه ميان اينجا بعضا تلقيهاي اشتباهي در اين مورد دارن و ممكنه همونطور كه دوستمون robotic تذكر داد خودشون رو دچار دردسر كنن. يك نكته مهم (كه حالا شايد به نظر برخي مهم نياد) اينه كه sexual harrassment منحصر به جنس مخالف نيست و شما اگه با جنس غيرمخالف(!) هم بدون رضايتش تماس فيزيكي داشته باشيد (بسته به مورد) ممكنه مشمول قوانين sexual harrassment بشيد. برخي دوستان تصور مي كنن كه جنس مخالف به دليل آزاديهايي كه در اينجا وجود داره به اصطلاح "عقده اي" و "امل" نيستن و "راحت" تر از دختراي ايران هستن. درسته كه اينجا نوع حساسيتها با ايران فرق مي كنه و شرايط فرهنگي متفاوته و ملت واقعا "راحت" هستن ولي نبايد فوري پسرخاله شد.

نكته مهم ديگه اينكه sexual harrassment فقط منحصر به تماس فيزيكي بدون اجازه نيست. حتي نزديك شدن زياد به يك فرد (اعم از مرد و زن) يا شوخيهايي كه ازشون برداشتهاي جنسي بشه هم مشمول همون قضاياي sexual harrassment هست.

به حرفهاي آقا مهدي اين رو هم اضافه بكنم كه اينجور نيست كه تعداد زيادي آدم بيكار منتظر اين نشسته باشن كه از آدم آتو بگيرن. ولي به دليل فراواني sexual harrassment در سطوح مختلف و در جاهاي مختلف، آدم بهتره قوانين رو با دقت بخونه و بر مبناي فرضيات ايران عمل نكنه. خود من در دو تا دانشگاهي كه TA بودم در اين مورد certificate گرفتم و موقع مطالعه قوانين براي گرفتن certificate چيزهايي ديدم كه برام جالب بود (تقريبا در حد قوانين اسلامي).

يك نكته جالب هم بگم كه هميشه اينجور نيست كه خانمها از آقايون به دليل sexual harrassment شكايت كنن. عكسش هم ميشه. همين روزها يك مربي ورزش زن در يكي از دبيرستانهاي اينجا به دليل مسايل غيراخلاقي با دو تا از دانش آموزان پسر در حال محاكمه هست. موارد اينجوري از معلمهاي زن زياد توي اخبار ديدم.
    در مورد پاراگراف اول یه چیزی بگم:
    من دیدم وقتی دختر آمریکایی ها مجبور میشن در اتوبوس کنار پسر خارجی ها بشینن هر دو تا پاشون رو به اندازه 90 درجه میچرخونن به سمت خارج! پس یعنی اتفاقا نمیشه گفت" كه اينجا نوع حساسيتها با ايران فرق مي كنه" ممکنه در شرایطی حتی بدتر از ایران باشه. اینکه با توجه به آزادی های مدنی عقده ای نیستن رو هم باز من نمیتونم قبول کنم. یعنی حداقل نمیشه تعمیم داد به همه.
    این sexual harrassment رو هم نباید آنچنان دیگه پیاز داغش رو زیاد کرد. دیگه آنقدر ها هم که میگین نیست به خصوص در مورد جنس موافق. باز بستگی به طرف داره ناراحت بشه یا نه!
    حتما قضیه گذاشتن قانون برای چگونه برداشت کردن نوع رابطه جنسی رو در دانشگاههای کالیفرنیا شنیده اید؟ کاملا مسخره هستش نوع قانونشون که باید با رضایت طرف مقابل باشه اون هم تازه تفسیر داره خودش که این رضایت چطور بوده باشه!
    من مورد آخر رو در ایران هم دیدم!!

موفق باشی

ApplyAbroad Guru Mehrad آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Sociology, MA / Electrical Engineering, BSc

چيزهايي كه در پست قبلي در مورد sexual harassment نوشتم بيان قوانين بود نه نظر شخصي من. مطلبي هم كه در مورد برخي برداشتهاي هموطنان عزيز در مورد دخترهاي اينجا نوشتم به معني تاييد اون برداشتها نبود. فقط داشتم شرايط رو توضيح مي دادم كه دوستان بر مبناي ذهنيتهاي ايران خودشون اينجا به دردسر نيفتن. در ضمن در پست قبلي harassment رو با دو تا r نوشته بودم كه اشتباه بود. باز هم تاكيد مي كنم صرف نظر از اينكه عقايد مذهبي يا غيرمذهبي شما چي هست يا نظر شما در مورد مسخره يا غيرمسخره بودن قوانين اينجا چي باشه، بايد مقررات اينجا رو بدونيد و عمل كنيد. البته همونطور كه گفتم قوانين اينجا در مورد sexual harassment تا حد زيادي شبيه قوانين اسلامي هست در مورد برخورد با نامحرم (منهاي دست دادن و نگاه كردن به صورت موقع مكالمه كه اينجا عاديه). البته اينجا قضيه به جنس مخالف محدود نميشه و همون ضوابط رو در مورد جنس غيرمخالف هم بايد رعايت كرد. عرف اين چيزها رو مدتي كه آدم نوع برخوردها رو در محبطهاي كاري (نه توي خيابون و اتوبوس) زيرنظر بگيره متوجه ميشه.
    (and whoever trusts in God, He is sufficient for him ... (65-3 ...
    لطفا پیش از گذاشتن پیام، موضوعهای مرتبط و بخش ویکی رو ببینید. شرمنده، امكان پاسخگويى فورى به سوالها رو ندارم. پاسخ بسیاری سوالها درباره تحصیل در آمریکا رو در پیوست اولین پستم يا تاپيكهاى مرتبط نوشتم.

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)