صفحه 233 از 322 نخستنخست ... 133183223224225226227228229230231232233234235236237238239240241242243283 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 2,321 تا 2,330 , از مجموع 3216

موضوع: مشاهدات و تجربيات شما در آمریکا

ApplyAbroad Guru

پیش فرض پاسخ : مشاهدات و تجربيات شما در آمریکا

نقل قول نوشته اصلی توسط new_helix نمایش پست ها
    ممنون
    فقط یک نکته
    میشه اینطوری تعمیم داد ؟که شهرهای کوچک خوب در امریکا بیشتر از شهرهای کوچک بدرد بخور در اروپا هستند؟ من کلا با اروپا غیر از پایتخت ها و شهرهای مهمش خیلی راحت نیستم. مثلا یکی از بهترین کشورهای اروپایی به نظرم فرانسه هست ولی غیر از پاریس و یکی دو شهر دیگر چندان محیط دلپسبی پیدا نمیکنم که با روحیات من سازگار هم باشه ولی از اینطرف در امریکا حتی شهرهایی که نرفته ام هم عکس و MAP و سایر مسایل احساس راحتی بیشتری دارم و محدود نمیبینم خودم رو با مثلا صرفا با DC یا NY یا متروپلیتن ها . البته ترجیح بر اینهاست ولی محدودیت خیر اما این محدودیت رو در اروپا برای خودم کاملا احساس میکنم.
    من نمی دونم شما چقدر در اروپا و آمریکا و شهرهای کوچک و بزرگش رفت و آمد داشتید ولی توضیحاتتون بیشتر به نظر می رسه از روی حس و حال درونی و عکس و ... و بدون تجربه مقایسه ای از هر دو باشه. با نگاه کلی روی حرف های شما به نظر میاد بیشتر تحت همون جو آمریکا پسندانه ای که در ایران هست قرار گرفته باشید و همه چیز رو با اون لنز ببینید. من آمریکا و اروپا رو زیاد گشتم، شهرهای و مناطق افتضاح در آمریکا بیشتر از اروپا دیدم. مثلا Chapel Hill در NC شهر کوچکی است و جای خیلی خوبی هم هست، اما بیاید پایین تر و در فلوریدا شهرهای کوچک در خیلی مواقع اونقدرها بهتر از شهرهای کوچک ایران هم نیستند. در اروپا مثلا همون فرانسه هم شهر کوچکی هست در جنوب فرانسه که من مدتی اونجا زندگی کردم (Aix) که شهر فوق العاده خوبی است. نمی دونم شما چه حسی مثلا از اینجا نمی گیرید که از شهرهای کوچک آمریکا می گیرید. از این نوع شهرها در اروپا خیلی زیاد است.

نکته دیگه ای که معمولا در نظر گرفته نمیشه اینه که در اروپا معمولا شهرهای کوچک نزدیک شهرهای بزرگ هستند. خیلی از شهرهای کوچک اروپا کمتر از 1 ساعت تا شهرهای بزرگ و مهم فاصله دارند و فاصله پروازها به هر نقطه ای در اروپا هم بسیار کوتاه و ارزان است. بطور مثال از هیچ جای هلند تا هیچ جای دیگه اش بیشتر از 3:30 ساعت با ماشین نیست و همیشه چندین شهر بزرگ در فاصله نیم/یک ساعته شما هستند. در آمریکا ممکنه در این فاصله هیچ چیزی بدردبخوری نزدیک شما نباشه. برای همین میگم باید شهر به شهر مقایسه کنید و قانون کلی نمیشه داشت.
    ویرایش توسط S03 : August 3rd, 2015 در ساعت 08:24 PM

ApplyAbroad Guru

تفاوت محیط های کوچک در امریکا با محیط های کوچک در اروپا زیاده؟
    من چرا احساس میکنم که روح زنده تری در همون شهرهای کوچک امریکا هست تا شهرهای کوچک اروپا؟ این درسته؟
    ممنون
    بنظر من (از دیدگاه یک توریست) شهر های اروپایی از نظر زنده بودن و روح و فرهنگ بالاتر از شهر های امریکای شمالی هم سایزشان هستند.
    ویرایش توسط ghlobe : August 3rd, 2015 در ساعت 11:19 PM

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    پزشکی شهید بهشتی

ممنون
    فقط یک نکته
    میشه اینطوری تعمیم داد ؟که شهرهای کوچک خوب در امریکا بیشتر از شهرهای کوچک بدرد بخور در اروپا هستند؟ من کلا با اروپا غیر از پایتخت ها و شهرهای مهمش خیلی راحت نیستم. مثلا یکی از بهترین کشورهای اروپایی به نظرم فرانسه هست ولی غیر از پاریس و یکی دو شهر دیگر چندان محیط دلپسبی پیدا نمیکنم که با روحیات من سازگار هم باشه ولی از اینطرف در امریکا حتی شهرهایی که نرفته ام هم عکس و MAP و سایر مسایل احساس راحتی بیشتری دارم و محدود نمیبینم خودم رو با مثلا صرفا با DC یا NY یا متروپلیتن ها . البته ترجیح بر اینهاست ولی محدودیت خیر اما این محدودیت رو در اروپا برای خودم کاملا احساس میکنم.
    والا این چیزی که شما میگین یه مقدار هم بستگی به فرد داره ولی اساسن اون فرهنگ و روشنفکری که در اروپا هست شما هیچ جای امریکا پیدا نمیکنین. شهرهای کوچیک که از لحاظ فرهنگ بعضن دست کمی از شهرای کوچیک ایران ندارن! مخصوصن در جنوب مردم به همون اندازه مذهبی و بعضن متعصب هستن. پهناور بودن کشور و یه سری مسایل اقتصادی و فرهنگی هم باعث میشه زیاد سفر نکنن و سفرهاشون محدود به داخل امریکا و نهایتن مکزیک و جزایر اطراف باشه، هیچ تصویری از بقیه ی دنیا ندارن، به جز اون چیزی که از رسانه میبینن.
    برداشت شخصی من، و خیلی از کسایی که اینجا دیدم که تجربه ی اروپا و امریکا رو داشتن، اینه که مردم امریکا عمومن خونگرمتر هستن (البته اینم ایالت تا ایالت فرق داره ولی به طور کلی اینطوره). مردم اروپا با وجود اینکه مهاجر زیاد دارن ولی باز به نظر من نسبت به خارجی ها کمتر پذیرا هستن.
    فضای آکادمیک امریکا فوق العاده ست و یه سری از جنبه های زندگی شبیه اون چیزیه که ما تو ایران داریم (بریز و بپاش و خونه های بزرگ و ماشین فراوون و ...)، ولی خب از جهت فرهنگ اصلن نمیشه مقایسه ش کرد با اروپا.
    خطاب این جمله م اصلن شما نیستید، به طور کلی میگم. گاهی احساس میکنم همونقدر که رسانه روی تصور امریکایی ها از ایران تاثیر گذاشته که فکر میکنن ایران یه بیابونه و مردمش با شتر اینور اونور میرن، روی تصور ما از امریکا هم تاثیر گذاشته! فکر میکنیم امریکا همه ش خوشی و عشق و حال و خوشگذرونیه!! همه مث سریالاشون همیشه تو بار و کافی شاپ و مهمونی هستن! من خودم تا وقتی نیومده بودم امریکا نمیدونستم چقدر مردم اینجا مذهبی هستن!!

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط DrHoda نمایش پست ها
    والا این چیزی که شما میگین یه مقدار هم بستگی به فرد داره ولی اساسن اون فرهنگ و روشنفکری که در اروپا هست شما هیچ جای امریکا پیدا نمیکنین. شهرهای کوچیک که از لحاظ فرهنگ بعضن دست کمی از شهرای کوچیک ایران ندارن! مخصوصن در جنوب مردم به همون اندازه مذهبی و بعضن متعصب هستن. پهناور بودن کشور و یه سری مسایل اقتصادی و فرهنگی هم باعث میشه زیاد سفر نکنن و سفرهاشون محدود به داخل امریکا و نهایتن مکزیک و جزایر اطراف باشه، هیچ تصویری از بقیه ی دنیا ندارن، به جز اون چیزی که از رسانه میبینن.
    برداشت شخصی من، و خیلی از کسایی که اینجا دیدم که تجربه ی اروپا و امریکا رو داشتن، اینه که مردم امریکا عمومن خونگرمتر هستن (البته اینم ایالت تا ایالت فرق داره ولی به طور کلی اینطوره). مردم اروپا با وجود اینکه مهاجر زیاد دارن ولی باز به نظر من نسبت به خارجی ها کمتر پذیرا هستن.
    فضای آکادمیک امریکا فوق العاده ست و یه سری از جنبه های زندگی شبیه اون چیزیه که ما تو ایران داریم (بریز و بپاش و خونه های بزرگ و ماشین فراوون و ...)، ولی خب از جهت فرهنگ اصلن نمیشه مقایسه ش کرد با اروپا.
    خطاب این جمله م اصلن شما نیستید، به طور کلی میگم. گاهی احساس میکنم همونقدر که رسانه روی تصور امریکایی ها از ایران تاثیر گذاشته که فکر میکنن ایران یه بیابونه و مردمش با شتر اینور اونور میرن، روی تصور ما از امریکا هم تاثیر گذاشته! فکر میکنیم امریکا همه ش خوشی و عشق و حال و خوشگذرونیه!! همه مث سریالاشون همیشه تو بار و کافی شاپ و مهمونی هستن! من خودم تا وقتی نیومده بودم امریکا نمیدونستم چقدر مردم اینجا مذهبی هستن!!
    تازه به نظر من یه کم دقت کنیم در سریالهاشون هم نا امنی و تعصبات و مذهب بعضی خانواده هاشون زیاد نمود داره. به نظرم امریکا چیزی شبیه به شهرهای بزرگ ایرانه که نظم و اقتصاد و رانندگی و بعضی مواردش بهتره.

ApplyAbroad Senior Veteran
    mmsh81 آواتار ها

پستهای نامرتبط به موضوع حذف گردید.
    لطفا از این موضوع فقط در بیان تجربیات و مشاهدات خود استفاده نمایید.

يكي از اين دوستاي امريكاييم چند وقت پيش يه مستند از اينا كه ميان ايران ر و ديده بود و باورش نميشد ايرانيا انقد فرندلي باشن! هميشه ميگفت ميترسم بيام ايران بكشن منو! حالا نظرش عوض شد و فهميد مردم ايران واقعا بد نيستن!

اون دوستمون كاملا درست ميگه اطلاعات عموميشون نسبت به كشوراي ديگه محدود به مديا ميشه! اينا از صبح تا شب تو خونه تي وي نگاه ميكنن و يكي از رسومات امريكاييا اينه كه با تلويزيون روشن بخابن! اينا خيلياشون حتي نيويورك رو يكبار هم تا حالا از نزديك نديدن و حتي رنج سفرشون به چندتا ايالت اطرافشون محدوده!

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    پزشکی شهید بهشتی

من اگه سؤالاتی که این مدت ازم شده رو بگم واقعن یه کتاب کمدی میشه!
    - تا حالا برف دیده بودی؟
    - تو ایران توت فرنگی هست؟
    - تو ایران انار هست؟ (این دیگه شاهکار بود چون اصلن انار میوه ی بومی همون طرفای خاور میانه ست!)
    - شکلات مارس میدونی چیه؟ دارین تو ایران؟
    - تو ایران فصل‌ها برعکس اینجاست؟ (مخصوصن این چند ماه اخیر ما یکی از سوژه‌های اصلی اخباریم و اینا حتا نمی‌دونن ایران و خاور میانه کجاست!)

بعد که بیشتر باهاشون صحبت می‌کنی‌، می‌بینی این قضیه محدود به ایران نیست! خیلیاشون مسافرت خارج از امریکا نداشتن، خیلیاشون از ایالتشون هم به زور خارج می‌شن! تلویزیون می‌بینن ولی اکثرن soap opera و فوتبال و برنامه‌های خیلی سطحی تلویزیون ملی رو می‌بینن.

البته از حق نگذریم، این مدت با کسایی هم برخورد داشتم که خیلی از ایران می‌دونستن. یکی‌شون اهل نبراسکا بود که با ایرانی‌های زیادی بیزینس کرده بود، خیلی دید مثبتی نسبت به ایرانی‌ها داشت و همه‌ی این وقایع رو هم دنبال می‌کرد و در جریان بود. کلی در مورد مسایل مختلف صحبت کردیم. یه بارم یه خانم میانسالی رو دیدم که با یه گروه فرهنگی اشعار ملل مختلف رو به صورت دسته جمعی اجرا می‌کردن و گفت که همین چند وقت پیش یکی از غزلیات حافظ رو خونده بودن، اونم به فارسی!!

به طور کلی برداشت من از محیط اینجا خاکستریه. سطح دانش به نظرم خیلی بالا نیست، جامعه به شدت مصرف‌گراست و همه‌چی حول همین مصرف‌گرایی می‌گذره (مخصوصن اون یه ماه اول که اصلن تماشای تلویزیون منو شوکه کرده بود که چقدر همه‌چیز مردم رو ترغیب به خرید کالاهایی می‌کنه که واقعن نیاز هم ندارن). اصلن صرفه‌جویی نه معنا داره و نه تبلیغ می‌شه به اون صورت. ولی مردم (حداقل تو ایالتی که من هستم) خیلی خونگرم هستن، خیلی زیاد پیش میاد که مثلن تو راهروی بیمارستان یه خانومی رد میشه از لباسم تعریف می‌کنه، یا مثلن توی آسانسور با هم خوش و بش‌های ساده می‌کنن (به قول خودشون small talk). حتا موقع خرید با صندوقدار چند تا جمله ی دوستانه رد و بدل می‌کنن، مثلن چقدر امروز هوا گرم بود! اوایل من برام عجیب بود و یه کم گارد می‌گرفتم که با افراد غریبه اینقدر بی‌مقدمه بخوام شروع به صحبت کنم چون تو فرهنگ ما اصلن همچین چیزی مرسوم نیست. اما اینجا برعکسه (البته حدسم اینه تو شهرهای پرجمعیت‌تر مثل نیویورک و شیکاگو این حالت کمتر باشه).

به طور کلی به نظرم آدم باید با آمادگی ذهنی بیاد اینجا، که نه تو ذوقش بخوره نه خیلی ذوق زده بشه!! هیچ چیز هم مطلق نیست و هر جا خوبی‌ها و بدی‌های خودشو داره. ماها هم توی فرهنگ خودمون نکات خوبی داریم که من خیلی دوست دارم اونا رو اینجا هم حفظ کنم و حتا به بقیه هم بگم که فرهنگ ما اینطوریه، مثلن مهمان‌نوازی.

Junior Member

به نظر من نمیشه به طور کلی گفت اینجا بهتر از ایرانه با ایران بهتر از اینجاست. اگر کسی میخواد مقایسه کنه باید موردی بگه که اینجا بهتره یا ایران.
    کسانی هم که میان اینجا نباید فکر کنند " وای داریم به بهشت برین میریم و دیگه اینجا همه چی هست ، آزادی، پول ، زندگی و ... " اصلا همچین جیزی نیست. ممکنه در برخی چیزها اینجا بهتر از ایران باشه و در برخی چیزها بدتر. به طور مثال قیمت ماشین به نسبت مدلش اینجا کمتر از ایرانه ولی ماشین خریدن برای همه هم آسون نیست. خود آمریکاییها هم از نرخ تعمیرگاههای ماشین مینالن ( هر ساعت کار کردن روی ماشین 65 دلار دست کم) ولی تعمیرگاهها توی ایران به این شدت گرون نیستن. اگر نگاهی به خونه های اینجا بندازید ، خونه های مردم طبقه متوسط، بعضی هاش با معیارهای ما توی ایران اصلا به درد نمیخوره ، ولی اینجا دارن توش زندگی میکنن و کلی هم براش اجاره میدن. درآمد اینجا بد نیست ( اگر کار مناسب پیدا کنید) هزینه هم کم نیست . یا توی دانشگاه و حتی خیابون و شهر به طور مثال شما میتونید با شلوارک هم برید ( ببخشید، بعضی دخترها با لباس هایی میان دانشگاه که توی ایران حتی دخترها روشون نمیشه توی خونه بپوشن ولی اینجا عادی هست، این شاید برای بعضی ها ته آزادی باشه) یا با دمپایی (که اینجا خیلی گرونه) ولی شاید هفته اول براتون عجیب باشه بعدش عادی میشه. شما اینقدر کار خواهید داشت که وقتی برای فکر کردن به این چیزها نداشته باشید و با احتمال بسیار زیادی میدونم خیلیها اصلا خوششون هم نمیاد. به طور کلی ( به نظر من ) اینجا و ایران فقط متفاوت هستند، همین. کسانی که میان اینجا باید به این دید بیان که وارد یک محیط متفاوت میشن نه یک جای بهتر و نه یک جای بدتر که البته همش بعد از مدت خیلی کوتاهی عادی میشه ، مثل ایران که تقریبا همه چیز عادی بود. (اینها همه نظر من بود نه چیزی بیشتر)
    ویرایش توسط Bozorgan : August 7th, 2015 در ساعت 06:12 AM

Banned

نقل قول نوشته اصلی توسط Bozorgan نمایش پست ها
    به نظر من نمیشه به طور کلی گفت اینجا بهتر از ایرانه با ایران بهتر از اینجاست. اگر کسی میخواد مقایسه کنه باید موردی بگه که اینجا بهتره یا ایران.
    کسانی هم که میان اینجا نباید فکر کنند " وای داریم به بهشت برین میریم و دیگه اینجا همه چی هست ، آزادی، پول ، زندگی و ... " اصلا همچین جیزی نیست. ممکنه در برخی چیزها اینجا بهتر از ایران باشه و در برخی چیزها بدتر. به طور مثال قیمت ماشین به نسبت مدلش اینجا کمتر از ایرانه ولی ماشین خریدن برای همه هم آسون نیست. خود آمریکاییها هم از نرخ تعمیرگاههای ماشین مینالن ( هر ساعت کار کردن روی ماشین 65 دلار دست کم) ولی تعمیرگاهها توی ایران به این شدت گرون نیستن. اگر نگاهی به خونه های اینجا بندازید ، خونه های مردم طبقه متوسط، بعضی هاش با معیارهای ما توی ایران اصلا به درد نمیخوره ، ولی اینجا دارن توش زندگی میکنن و کلی هم براش اجاره میدن. درآمد اینجا بد نیست ( اگر کار مناسب پیدا کنید) هزینه هم کم نیست . یا توی دانشگاه و حتی خیابون و شهر به طور مثال شما میتونید با شلوارک هم برید ( ببخشید، بعضی دخترها با لباس هایی میان دانشگاه که توی ایران حتی دخترها روشون نمیشه توی خونه بپوشن ولی اینجا عادی هست، این شاید برای بعضی ها ته آزادی باشه) یا با دمپایی (که اینجا خیلی گرونه) ولی شاید هفته اول براتون عجیب باشه بعدش عادی میشه. شما اینقدر کار خواهید داشت که وقتی برای فکر کردن به این چیزها نداشته باشید و با احتمال بسیار زیادی میدونم خیلیها اصلا خوششون هم نمیاد. به طور کلی ( به نظر من ) اینجا و ایران فقط متفاوت هستند، همین. کسانی که میان اینجا باید به این دید بیان که وارد یک محیط متفاوت میشن نه یک جای بهتر و نه یک جای بدتر که البته همش بعد از مدت خیلی کوتاهی عادی میشه ، مثل ایران که تقریبا همه چیز عادی بود. (اینها همه نظر من بود نه چیزی بیشتر)
    دوست عزیز شما محدودیتهای زندگی شخصی
    فرهنگ عمومی پایین ایران و کاملا جدای از سایر کشورهای
    فضولی ها و دخالت های افراد در زندگی شخصی
    سایر دخالت ها بماند دیگه!
    آب و هوا
    وضعیت به کار گیری نیروی متخصص در امریکا
    امکانات رایگانی که برای همه با هر سطح درآمدی که هست. در ایالتهای بزرگتر و شهرهای بهتر هم که حتی همون باف شهری متفاوت و ... هم کامل به چشم میتونه بیاد و تفاوت ایجاد کنه .
    گسره وسیع امکانات با رنج های قیمتی متفاوت برای افراد با سطح متوسط و ....
    و خیلی چیزای دیگر رو در نظر نگرفتید در توضیحتون.
    این گستره تفاوت خیلی وسیع تر از این کلمه همین شماست. ما در ایران چه نوع استافده ای پول میتونیم بکنیم ؟ حتی بر فرض وضعیت بسیار عالی؟ بریم شمال! از شمال برگردیم! این کل امکانات تفریحی ایرانه.
    فرهنگ عمومی پایین . دخالت های عجیب و فضولی های گسترده در زندگی همدیگر . کمی گسترده تر از همین گفتن هست.

Junior Member

دوست عزیز شما محدودیتهای زندگی شخصی
    فرهنگ عمومی پایین ایران و کاملا جدای از سایر کشورهای
    فضولی ها و دخالت های افراد در زندگی شخصی
    سایر دخالت ها بماند دیگه!
    آب و هوا
    وضعیت به کار گیری نیروی متخصص در امریکا
    امکانات رایگانی که برای همه با هر سطح درآمدی که هست. در ایالتهای بزرگتر و شهرهای بهتر هم که حتی همون باف شهری متفاوت و ... هم کامل به چشم میتونه بیاد و تفاوت ایجاد کنه .
    گسره وسیع امکانات با رنج های قیمتی متفاوت برای افراد با سطح متوسط و ....
    و خیلی چیزای دیگر رو در نظر نگرفتید در توضیحتون.
    این گستره تفاوت خیلی وسیع تر از این کلمه همین شماست. ما در ایران چه نوع استافده ای پول میتونیم بکنیم ؟ حتی بر فرض وضعیت بسیار عالی؟ بریم شمال! از شمال برگردیم! این کل امکانات تفریحی ایرانه.
    فرهنگ عمومی پایین . دخالت های عجیب و فضولی های گسترده در زندگی همدیگر . کمی گسترده تر از همین گفتن هست.

سلام دوست عزیز،
    اگر خط اول پستی که من گذاشتم رو مطالعه بفرمایید نوشته ام که اگر میخواید بگید بهتره یا بدتر ، موردی بگید.
    اجازه بدید که من فکر کنم پستی که شما گذاشتید بیشتر ناشی از احساس و هیجان هست تا منطق، چون بسیار کلی گویی کردید و چیزهایی رو برشمردید که نظر خودتون هست( و البته اشاره هم نکردید که نظر خودتونه، به این شکل اگر کسی بخونه فکر میکنه که نظر همه همین هست، در صورتی که اینطور نیست).
    با اینحال اجازه بدید تا مواردی که شما گفتید رو یکی یکی بهش نگاه کنیم. لطفا به این نکته توجه کنید که من چیزهایی که هست رو میگم نه چیزهایی که باید باشه یا نباید باشه، نه درست یا غلط بودن اونها، نه دلایلشون ، و نه هیچ چیز دیگه ای. نکته دیگه اینکه اینها نظر من بر اساس چیزهایی که درمدت زندگی توی شهرهای مختلف ایران دیده ام و مقایسه اون با چیزهایی که توی آمریکا دیده ام هست.
    شما فرمودید "محدودیت های زندگی شخصی" ولی نگفتید کدوم محدودیتها، اگر منظورتون محدودیتهایی هست که توی خانواده براتون اعمال میشه که اون طبیعتا ربطی به این قضیه نداره، اگر منظورتون محدودیتهایی هست که جامعه برای برخی کارها قائل هست که اون ناشی از فرهنگ عمومی جامعه هست و هر جامعه ای هم فرهنگ عمومیش بر اساس باورهای مردمش هست و اگر هم منظورتون محدودیتهایی هست که دولت اعمال میکنه ( که البته من نمیدونم دولت چه محدودیت هایی رو توی زندگی شخصی افراد اعمال کرده چون اصلا نمیتونه اینکار رو بکنه و محدودیت ها توی زندگی اجتماعی هست نه زندگی شخصی) که طبیعی هست که هر دولتی قوانین خودش رو داره و اونها رو اجرا میکنه صرفنظر از اینکه برخی خوششون بیاد یا نه. ( لطفا به طور مشخص بگید کدوم محدودیت ها منظورتون هست)

فرمودید "فرهنگ عمومی پایین ایران و کاملا جدای از سایر کشورها" !!!
    اجازه بدید از آخرش پاسخ بدم، منظورتون از فرهنگ کاملا جدای از سایر کشورها چی هست؟ این حرف شما برای من بسیار عجیبه!!!! مگر قرار هست فرهنگ همه کشورها مثل هم باشه؟ مگر شما نمیدونید هر کشوری فرهنگ خودش رو داره و مردم اون کشور هم به همه بخش های فرهنگشون افتخار میکنن ، (حتی به افتضاح ترین بخش فرهنگشون) چون معتقدن که فرهنگشون از همه جا بهتره ( متاسفانه تا جایی که من دیده ام تنها توی ایران هست که برخی از مردم معتقد هستند که فرهنگ بقیه کشورهای دنیا از کشور خودشون بالاتر هست). اما بخش اول حرفتون رو هرگز قبول ندارم. نمیدونم شما توی کدوم شهر ایران و توی کدوم منطقه زندگی مردید که فرهنگ عمومیش پایین بوده ( حداقل از نظر خودتون ) و شما کدوم طبقه از مردم ایران رو با کدوم طبقه از مردم آمریکا مقایسه کرده اید ولی تا جایی که من دیده ام فرهنگ عمومی مردم توی ایران اگر بالاتر از آمریکا نباشه هیچ وقت پایین تر نیست و البته سطح ادب توی ایران شاید حتی بالاتر از اینجا هم باشه (کافیه یه سری بیرون از دانشگاهتون توی شهر بزنید و با مردم معمولی یه کمی حرف بزنید اونوقت متوجه میشید چی میگم یا تلوزیونتون رو هم روشن کنید میتونید متوجه بشید) شما چند تا کشور رفتید و با مردم چند کشور مراوده داشتید که این حرف رو میزنید. فرهنگ عمومی مردم ایران از کشورهایی که من دیده ام شاید یک سر و گردن بالاتر هم بوده حتی از همین آمریکا.
    در مورد "فضولی ها و دخالت های افراد در زنگی شخصی" باید بگم که همه جا از این افراد هستند حتی توی همین آمریکا،برای مثال کافیه شما بچتون رو توی خونه تنبیه کنید، فکر میکنید چرا پلیس میاد در خونه و یا سازمانهای مربوطه شون میان بچه رو میگیرن از پدر مادرش؟ به خاطر این که یه همسایه فضولی زنگ زده به پلیس. باز توی ایران همسایه های فضول ممکنه در برخی از موارد باعث بشن جون یکی نجات پیدا کنه و یا یه نفعی به شما برسه ولی اینجا؟ نمیدونم.

" آب و هوا"
    اگر منظورتون آلودگی هست باید بگم در برخی از شهرها اینطور هست و حرف شما رو قبول دارم ولی بازهم نه در همه شهر های ایران آب و هوا بد هست و نه در همه شهرهای آمریکا خوب. امیدوارم شما آب و هوای عسلویه رو با باستن ( بوستون) مقایسه نکرده باشید !! اگر منظورتون رو دقیقا گفته بودید بهتر میتونستم در خدمتتون باشم.

"وضعیت به کار گیری نیروی متخصص در آمریکا"
    این حرف شما رو تا حدی قبول دارم . ولی این صرفا به منفعت طلبی شرکتها برمیگرده که البته اینجا هم هست ولی اینجا قوانینی دارن که جلوی شرکتها رو تا حدی میگیره و متاسفانه ما هنوز توی ایران این قوانین رو نداریم

" امکانات رایگان برای همه" ؟
    دوست عزیز میشه بگی کجای آمریکا زندگی میکنی و چه امکانات رایگانی اونجا هست؟ ما که هرچی نگاه کردیم امکانات رایگان ندیدیم. درسته ، امکانات زیاد هست ولی هیچ کدوم رایگان نیست. چرا، یه چیزه رایگان دیده ام ، و اون هم دستشویی های عمومی توی پارک های ملی هست که البته توی ایران این مورد به پارکهای ملی محدود نیست و توی خیابونها هم هست. حتی توی همون پارک های ملی شما برای استفاده از آلاچیق ها باید پول بدی ( فکر کنم 160 دلار برای هر روز، دقیقا نمیدونم)

اما بیایم سر " استفاده از پول"
    من متاسفم که شما غیر از شمال جای دیگه ای رو برای تفریح در ایران نمیشناخته اید ( نمیشناسید) البته این شاید برای کسانی که توی تهران زندگی میکنند معمولی باشه که فقط میرن شمال و برمیگردن.
    با این حال با توجه به جاهایی که توی ایران برای تفریح هست به نظر من شمال اصلا جای تفریحی حساب نمیشه. اگر شما در تهران زندگی میکرده اید کافی بود یه بار میرفتید طرف شرق تهران به طرف سمنان، یا میرفتید به طرف غرب به سمت قزوین و همدان، یا جنوب به سمت اصفهان . یا حتی جاهای خیلی نزدیک تر به تهران مثل آبگرم محلات. به هرحال اینکه شما بلد نبوده اید کجا برید برای گردش و پولتون رو کجا خرج کنید به اینکه ایران جای بسیار بدی هست و آمریکا جای بسیار خوبی ربطی نداره ( اگر ایران هستید پیشنهاد میکنم یه سری به کیش و قشم و چابهار و شیراز و .... بزنید، اگر هر هفته برید بیرون فکر کنم تا سه سالی بتونید بگردید و پول خرج کنید) اما اگر آمریکا زندگی میکنید میشه بپرسم اینجا چطور پولتون رو خرج میکنید (استفاده میکنید) و کجا ها میرید برای گردش؟ شاید من هم بتونم یه کدومشو انجام بدم.

با همه اینها من همچنان به این نظرم هستم که اینجا با ایران تنها متفاوت هست ، همین ، نه چیزی بیشتر و نه چیزی کمتر. شاید برخی از افراد از این تفاوت ها خوششون بیاد و ذوق زده بشن و شاید هم برخی ها خوششون نیاد و ناراحت باشند ولی چیزی بیشتر از تفاوت نیست ( تفاوت میتونه در برخی موارد مثبت باشه و در برخی منفی ولی لزوما به معنای بهتری و بدتری نیست)

دوستان این نظر من بود.
    ممنون میشم اگر با این نظرات مخالف هستید با دلایل مشخص و روشن و با ذکر مورد بگید. لطفا کلی گویی نکنید چون کسانی که میخوان از ایران بیان اینطرف ممکنه با خوندن اونها سردرگم بشن و برداشت های اشتباه بکنن.
    موفق باشید

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)