صفحه 164 از 322 نخستنخست ... 64114154155156157158159160161162163164165166167168169170171172173174214264 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1,631 تا 1,640 , از مجموع 3216

موضوع: مشاهدات و تجربيات شما در آمریکا

ApplyAbroad Hero robotic آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    مهندسی

پیش فرض پاسخ : مشاهدات و تجربيات شما در آمریکا

نقل قول نوشته اصلی توسط alamdar_313 نمایش پست ها
    آوردن ۱۰-۱۵ هزار دلار پول برای خرید خودرو اونم در بدو ورود یک دانشجوی تازه وارد رو چطور ارزیابی میکنید؟
    مثبت ارزیابی می کنم. مخصوصا در ابرشهرها
    شهر کوچک بود لازم نیست خودتان را اذیت کنید
    هرکه را اسرار حق آموختند
    مهر کردند و دهانش دوختند

Banned

نقل قول نوشته اصلی توسط robotic نمایش پست ها
    شما در مناطق خوب آمریکا زندگی می کنید. ولی فکر نکنید که کل آمریکا این طوری است.

اتوبوس ها یک برنامه زمانی دارند. نوشتند زمان تقریبی
    من اول فکر می کردم مثلا فوقش ۲ دقیقه خطا دارد
    ولی وقتی چند بار بیش از ۴۵ دقیقه برای مسیری که هر ۲۲ دقیقه زمان داده صبر کردم فهمیدم این خبرا نیست
    این ۲۲ دقیقه جز استثنا ها است چون بیشترین تعداد اتوبوس را دارد
    مسیر های دیگر هر سم ساعت یا یک ساعت نیم اتوبوس می آید

من در ایران ماشین نداشتم و با خودم می گفتم در آمریکا هم با وسایل عمومی می روم و یا با دوچرخه
    وسیله عمومی که این طوری شد ...
    دوچرخه!!! با این آمار دزدی دوچرخه ...
    دزدی تا حدی بالااست که توی معارفه گفتند اگر دوچرخه می خرید ، ارزان ترین مدلش را بخرید که وقتی دزدیدند زیاد ضرر نکنید و برید باز دوچرخه دیگر بخرید
    تازه شیب هم مطرح است.
    در آخر کار نتیجه گرفتم که در اولین فرصت به فکر ماشین باشم

پی نوشت:
    یادم رفت بگم که بعضی از اتوبوس ها به خودشان زحمت نمی دهند در ایستگاه نگه دارند و مسافر سوار کنند. چند بار (روز های مختلف) صبر کردم تا اتوبوس بعدی بیاید و به ایستد و من را سوار کند
    راستش من که فقط و فقط یکبار دیدم اتوبوس سز موقع نیومد و با 10 دقیقه تاخیر یه اتوبوس extra اومد و گفتن اون یکی خرابه...
    دوچرخه نمیشه بابا. البته حالا به جناب مهراد بر نخوره ولی دانشجوها به خصوص مهندسی ها و اونایی که مثلا خونشون کمی دوره از دانشگاه و مسیر هم اتوبانیه واقعا نمیشه دوچرخه برد(فارغ از بحث دزدی که باز من ندیدم!) بحث انرژی + خطر + زمان ( که این آخری واقعا رو اعصاب هست بعضا) مطرح هست. به اضافه خدایی نکرده یکبار حادثه اتفاق بیفته میدونید که برو دکتر و بحث بیمه و ... که میدونم آشنایی کامل دارید!!
    ولی نخوام کش بدم فرمایش شما صحیح هست در حالت کلی. شاید دهی که 20000 نفر جمعیت داره با شهر 200000 نفری و اونم با شهر 2000000 نفری متفاوت باشه.
    ولی اینکه یه مسیری رو هزار بار دور میزنه واقعا عذاب آوره و بهترین کار دوستانی که میان دقت کنند:
    تا حد امکان خونه نزدیک دانشگاه حتی با چند دلار ماهی اضافی. باور کنید!

راستی یه سوالیم الان یادم افتاد که جایی مطلبی در موردش ندیدم.
    اینجا همه دوستان بحث از اتوبوس به عنوان حمل و نقل عمومی میکنند ولی احتمالا وسایل دیگه ای شبیه تاکسی هم باید باشند. مثلا توی فیلم ها من دیدم تاکسی ها همه دربستی کار میکنند و یا شبیه تاکسی بیسیم های خودمون هستند و مدام توی شهر میچرخند تا یا مسافر دربستی پیدا کنند و یا بهشون خبر بدن یه مسافر فلان جا هست و برند سوارش کنن.

با این حساب کاری که آژانس تو ایران برای ما میکنه همین تاکسی های گردشی تو آمریکا انجام میدن و کلا چیزی به اسم تاکسی خطی و یا سواری شخصی که یه مسیر مشخص رو میره و مردم تو راه سوار و پیاده میشند تو آمریکا ندارن ، درسته؟

آیا سیستم حمل و نقل عمومی به غیر از اتوبوس و این نوع تاکسی ها وجود داره؟ (البته مترو و منوریل هم دیدم تو فیلم ها اما نمیدونم چند٪ شهرهارو شامل میشه؟! و یا گستردگی پوشش اون در سطح شهر چطور هست)
    از بدبختی های مملکت من این است که به ورودی ها توجه میکنند نه خروجی ها. گیریم نفر اول المپیاد ، گیریم نفر اول کنکور ، گیریم شاگرد اول دانشگاه ، گیریم .....نتیجه اش چه بود؟ چرا کسی از نتیجه ها سوال نمیکند ، سوال است برای من!

Member
    رشته و دانشگاه
    Medicine

نقل قول نوشته اصلی توسط Mehrad نمایش پست ها
    در مورد اون قسمت اول سوالتون كه به قول معروف "اينجا مردم نايس هستن و لبخند ميزنن" به بحث culture shock مراجعه كنيد. در پستهاي قبلي همين تاپيك هم زياد در اين مورد نوشته شده.

در مورد حمل و نقل عمومي بستگي داره كدوم شهر و كدوم قسمت شهر باشيد. قاعده كلي وجود نداره كه چه جور آدمهايي سوار اتوبوس ميشن. كارمند، دانشجو، مهندس، خونه دار، همه رقم. توي تهرون خودمون چه تيپ آدمهايي سوار اتوبوس ميشن؟ هر كسي كه به هر دليلي ماشين نداره يا اينكه ماشين داره ولي دلش نميخواد پول پاركينگ و بنزين و استهلاك ماشين بده. اينجا هم همينجوره. البته توي آمريكا وابسته بودن به ماشين شخصي خيلي بيشتر از ايرانه. دليلش هم بيشتر فرهنگيه و تا اندازه اي نامنظم بودن سيستم حمل و نقل عمومي. توي آمريكا به جز برخي شهرهاي بزرگ، سيستم حمل و نقل عمومي خيلي بي نظمه و آدم نمي تونه زندگيش رو روي اون برنامه ريزي كنه. حتي خود من هم كه نمي خواستم ماشين بخرم ترجيح ميدادم با دوچرخه اينور و اونور برم ولي محتاج اتوبوس نباشم. يعني يه قسمتش بي نظمي برنامه اتوبوسها هست و يه قسمتش اينكه آدم توي زندگيش وابسته به خود باشه و استقلال خودش رو داشته باشه. Individulaism و استقلال فردي يك شاخص پررنگ جامعه آمريكا هست. اينجا شما زياد مي بينيد خونواده هايي كه همه اعضاي خونواده ماشين خودشون رو دارن بدون اينكه لزوما خونواده پولداري باشن.
    من تجربه شخصیم در مورد اتوبوس یه کم با شما فرق می کنه. مدتی که در لوس آنجلس زندگی می کردم هر روز از اتوبوس استفاده می کرم. برای مسیرهای نیم ساعته جواب می داد، اتوبوس ها هم سر وقت می اومدن، نهایتا دو دقیقه تاخیر. حتی چند بار برای رفت و آمد به شهرهای اطراف هم از اتوبوس استفاده کردم که باز هم منظم بودن، فقط اشکالش این بود که مسیری که با ماشین نیم ساعته می رفتی با اتوبوس یک و نیم ساعت طول می کشید. در مورد افرادی که سوار اتوبوس می شدن هم کاملا به منطقه بستگی داشت، نزدیک UCLA که بالای شهر بود مردم بسیار با کلاسی سوار می شدن، حتی دانشجوها و اساتید، چون پارکینگ خیلی گرون در میومد اتوبوس براشون بیشتر می صرفید. ولی یکی دو باری که کارم به مرکز شهر و محله مکزیکی ها افتاد دیدم که اتوبوس پر از مکزیکی و آدمهای بعضا ترسناکه. البته تو تهران هم تو مناطق مرکز و پایین شهر آدم سوار اتوبوس بشه آدمهای همون منطقه رو می بینه طبیعتا، ولی حتی تو مناطق بالا شهر هم افراد با کلاس کم هستن. الان تو مونتانا هم تا وقتی ماشین خریدیم از اتوبوس استفاده می کردم، اتوبوس اینجا مجانیه، ولی چون شهر دانشجویی هست اکثرا هم دانشجو سوار اتوبوسه. تک و توک بی خانمان هم می شه تو اتوبوس دید. برنامه اتوبوس ها هم خیلی منظمه، فقط اشکالش اینه که هر مسیری فقط یک بار در ساعت اتوبوس داره که باعث محدودیت می شه.
    البته من تو ایران هم از اتوبوس استفاده می کردم، تو امریکا هم همه جاش رو ندیدم، ولی با این تجربه محدودم اتوبوس های اینجا رو بهتر از ایران ارزیابی می کنم. هم از نظر سطح فرهنگ مردم، هم از نظر نظم، و هم از نظر اینکه با گوگل مپ می شه خیلی راحت از اتوبوس ها استفاده کرد و نزدیکترین مسیر رو پیدا کرد، کاری که تو ایران معادل نداره، یعنی یا باید همه مسیرها و خط ها رو بشناسی یا اینکه هی از این و اون بپرسی آیا جواب درستی بشنوی یا نه.

Member
    رشته و دانشگاه
    Medicine

اینجا همه دوستان بحث از اتوبوس به عنوان حمل و نقل عمومی میکنند ولی احتمالا وسایل دیگه ای شبیه تاکسی هم باید باشند. مثلا توی فیلم ها من دیدم تاکسی ها همه دربستی کار میکنند و یا شبیه تاکسی بیسیم های خودمون هستند و مدام توی شهر میچرخند تا یا مسافر دربستی پیدا کنند و یا بهشون خبر بدن یه مسافر فلان جا هست و برند سوارش کنن.

با این حساب کاری که آژانس تو ایران برای ما میکنه همین تاکسی های گردشی تو آمریکا انجام میدن و کلا چیزی به اسم تاکسی خطی و یا سواری شخصی که یه مسیر مشخص رو میره و مردم تو راه سوار و پیاده میشند تو آمریکا ندارن ، درسته؟

آیا سیستم حمل و نقل عمومی به غیر از اتوبوس و این نوع تاکسی ها وجود داره؟ (البته مترو و منوریل هم دیدم تو فیلم ها اما نمیدونم چند٪ شهرهارو شامل میشه؟! و یا گستردگی پوشش اون در سطح شهر چطور هست)
    من با این نجربه یک ساله ام در امریکا چیزی جز همین اتوبوس و مترو ندیدم. تاکسی هم اصلا مدل خطی مثل ایران ندیدم، فقط تاکسی های دربست، اونم خیلی گرون، محدود و در مناطق خاص. مثلا شب ها در کنار بارهای بزرگ. ولی شخصا تا حالا حتی جلوی مراکز خرید هم ندیدم تاکسی مثل ایران وایسته.

Member
    رشته و دانشگاه
    Medicine

نقل قول نوشته اصلی توسط khalas نمایش پست ها
    راستش من که فقط و فقط یکبار دیدم اتوبوس سز موقع نیومد و با 10 دقیقه تاخیر یه اتوبوس extra اومد و گفتن اون یکی خرابه...
    دوچرخه نمیشه بابا. البته حالا به جناب مهراد بر نخوره ولی دانشجوها به خصوص مهندسی ها و اونایی که مثلا خونشون کمی دوره از دانشگاه و مسیر هم اتوبانیه واقعا نمیشه دوچرخه برد(فارغ از بحث دزدی که باز من ندیدم!) بحث انرژی + خطر + زمان ( که این آخری واقعا رو اعصاب هست بعضا) مطرح هست. به اضافه خدایی نکرده یکبار حادثه اتفاق بیفته میدونید که برو دکتر و بحث بیمه و ... که میدونم آشنایی کامل دارید!!
    ولی نخوام کش بدم فرمایش شما صحیح هست در حالت کلی. شاید دهی که 20000 نفر جمعیت داره با شهر 200000 نفری و اونم با شهر 2000000 نفری متفاوت باشه.
    ولی اینکه یه مسیری رو هزار بار دور میزنه واقعا عذاب آوره و بهترین کار دوستانی که میان دقت کنند:
    تا حد امکان خونه نزدیک دانشگاه حتی با چند دلار ماهی اضافی. باور کنید!

من البته همین هفته پیش یک مورد دزدی دوچرخه دیدم، مال یکی از دوستان بود که تو کالیفرنیا زندگی می کنه (پاسادنا)، یارو قفل رو ش***** بود (فکر کنم دم کتابخونه، تو روز روشن) و دوچرخه رو برده بود. تو مونتانا تا جای که من دیدم امنیت خیلی بالاست، حتی تو دان تاون می ری می بینی خیلی در ماشینشون بازه یا شیشه های ماشینشون پایینه. البته دوچرخه اینجا واقعا جواب نمی ده چون هشت ماه از سال پاییز و زمستونه که حداقل 5 ماهش برف نیم متر به بالاست! ولی خوب جاهای خوش آب و هوا تر فکر کنم خوب باشه، ورزش هم هست!

ApplyAbroad Hero robotic آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    مهندسی

مثلا توی فیلم ها من دیدم تاکسی ها همه دربستی کار میکنند و یا شبیه تاکسی بیسیم های خودمون هستند و مدام توی شهر میچرخند تا یا مسافر دربستی پیدا کنند و یا بهشون خبر بدن یه مسافر فلان جا هست و برند سوارش کنن.
    ۱- فیلم را فراموش کن. فیلم یعنی تخیل

۲- من تا حالا تاکسی گردشی ندیدم. البته فرودگاه استثنا بود

۳- من دوبار مجبور شدم از تاکسی استفاده کنم.
    به تاکسی زنگ زدم دفعه اول بعد از ۴۰ دقیقه و دفعه دوم بعد ۲۵ دقیقه آمد.
    مسیر ۶ کیلومتری را از من ۱۵ دلار گرفت
    مسیر ۳ کیلومتری را از من ۵ دلار گرفت

جایی که من هستم مترو دارد اما به فشردگی خطوط تهران نیست
    باید یک اتوبوس از اول خط در دانشگاه سوار شوم و به ایستگاه ماقبل آخر اتوبوس بروم تا به نزدیک ترین مترو برسم
    زمانی که کارت دانشجویی نداشتم ورودی اتوبوس یک دلار و پنجاه سنت بود. الان که کارت دانشجویی دارم رایگان است. یکشنبه ها هم اتوبوس حرکت ندارد تا این همه راه بروید!
    بعد تازه ۱۳ دلار پول بلیط یک طرفه بدهم تا به مرکز شهر بروم. مترو هم بسیار کند است. همچنین فاصله حرکت قزار هار ها بسیار زیاد است
    این طوری مسیر یک ساعته با ماشین، بیش از ۳ ساعت با مترو و اتوبوس در می آید.
    هرکه را اسرار حق آموختند
    مهر کردند و دهانش دوختند

نقل قول نوشته اصلی توسط vita_nuova نمایش پست ها
    من با این نجربه یک ساله ام در امریکا چیزی جز همین اتوبوس و مترو ندیدم. تاکسی هم اصلا مدل خطی مثل ایران ندیدم، فقط تاکسی های دربست، اونم خیلی گرون، محدود و در مناطق خاص. مثلا شب ها در کنار بارهای بزرگ. ولی شخصا تا حالا حتی جلوی مراکز خرید هم ندیدم تاکسی مثل ایران وایسته.
    ممنون از راهنمایی خوبتون
    پس با این حساب مسافربر شخصی و آژانس توی آمریکا نداریم و هیچکس هم مثل ایران برای کسی که کنار خیابون ایستاده بوق نمیزنه که کجا میری؟(از دید مسافرکشی منظورمه!!)

پس با این حساب یا باید زنگ زد به تاکسی سرویس و مدت زیادی منتظر ماشین موند و یا با اتوبوس و مترو یا پیاده رفت . جالبه! و البته کارو یکمی سخت میکنه! شایدم بیشتر از یکمی!
    از بدبختی های مملکت من این است که به ورودی ها توجه میکنند نه خروجی ها. گیریم نفر اول المپیاد ، گیریم نفر اول کنکور ، گیریم شاگرد اول دانشگاه ، گیریم .....نتیجه اش چه بود؟ چرا کسی از نتیجه ها سوال نمیکند ، سوال است برای من!

Member
    رشته و دانشگاه
    Medicine

ممنون از راهنمایی خوبتون
    پس با این حساب مسافربر شخصی و آژانس توی آمریکا نداریم و هیچکس هم مثل ایران برای کسی که کنار خیابون ایستاده بوق نمیزنه که کجا میری؟(از دید مسافرکشی منظورمه!!)

پس با این حساب یا باید زنگ زد به تاکسی سرویس و مدت زیادی منتظر ماشین موند و یا با اتوبوس و مترو یا پیاده رفت . جالبه! و البته کارو یکمی سخت میکنه! شایدم بیشتر از یکمی!
    من تا حالا مسافر بر شخصی و اینجور چیزا ندیدم اینجا! حتی اگه جلوی ماشین یکی رو بگیری و بگی جون من دو تا خیابون منو ببر اون طرف سوارت نمی کنن (برای خود من روزای اول تو امریکا با بچه و نا آشنایی و ... پیش اومد. یک بار هم وسط یه فروشگاه مستاصل شدم از مردم خواستم موبایلشون رو بدن یه زنگ بزنم که همونطور که حدس می زنید جواب منفی شنیدم. اصولا مردم کمک کنی نیستن در اینجور موارد). حتی فرودگاه بخوای بری (البته تو شهرهایی که مترو یا اتوبوس نداره تا فرودگاه) باید از روز قبلش تاکسی رزرو کنی، دو ساعت قبلش زنگ بزنی احتمال اینکه به پرواز نرسی بالای 90 درصده!

Banned

من یه پست گذاشتم بی دلیل حذف شد. بدون اینکه خونده بشه. بهتره مدیرها کمی تفکر کنند روی نوشته بعد حذف کنند و ذاتا به خاطر یک سطری بودن اون رو حذف نکنند.
    بازم میگم اون دیدی که از امریکا در ذهن دارید بیرون بریزی.
    تاکسی کجا بود برادر من؟ اینجا اکثر دانشگاهها در جایی هستند که یا خودت ماشین داری یا اتوبوس. به غیر از چند شهر خیلی بزرگ که مترو داره.

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)