صفحه 2 از 322 نخستنخست 12345678910111252102 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 3216

موضوع: مشاهدات و تجربيات شما در آمریکا

پیش فرض پاسخ : نوشته های یک 2 ملیتی درباره ی آمریکا

من تو حرف های این دوست عزیز، جایی برای برخوردن به کسی ندیدم. حقایقی رو خلاصه و مفید برشمردن که هریک از دوستان که درد کشیده باشن و عادت به تحلیل داشته باشن (و نه غر زدن صرف) دونه دونش رو تایید می کنن. یادم میاد یه دوستی می گفتن که ایرانی های مقیم امریکا چند دسته هستند و بدترینشون رو بین لس آنجلسی ها پیدا خواهید کرد که حتما باید ازشون فاصله بگیرید! مطمئنا داستان ایرانی هایی که در سال های دور و به دلایلی غیر از تحصیل مقیم امریکا شده اند (نه همه) با دوستانی که به واقع رنج برده اند برای رفتن فرق می کنه.

این جا هم مثل همه جا آدم خوب و بد هست. هم توی وست وود آدم خوب هست هم ممکنه توی یه شهر کوچک یه ایرانی نامتعادل پیدا کنید. بعضی وقت‌ها قدیمی‌ها به آدم کمک میکنند بعضی وقت‌ها جدیدی‌ها. تحصیل کرده ی بد هم هست پولدار بیسواد خوب هم هست. نمیشه با یه فاکتور به همه برچسب زد. اما متاسفانه بعضی ها با یک یا چند ملاقات سریع نتیجه‌گیری میکنند. به هر حال نمیشه گفت "ایرانی‌های آمریکا" بی‌فرهنگ‌اند، یا "ایرانی‌های ال‌ای" یا ایرانی‎‌های دالاس فلانند. همه جا همه جور آدم هست. به نظر من این اشتباست که آدم‌ها رو قبل از آشنایی با پیش‌داوری برچسب بزنیم.
    راه، همان است که تو می‌روی.

ApplyAbroad Veteran
    ShahdaD آواتار ها

پیش فرض آشنایی با نژادهای مختلف در امریکا

درود
    ممنون از همه ی دوستان که نظرشون رو بیان کردند، و اینم موضوع جدید و تجربه های این دوستمون، خوشحال میشم نظراتون رو با بقیه دوستان به اشتراک بگذارید.
    آشنایی با نژادهای مختلف در امریکا

وقتی من وارد امریکا شدم و میخواستم برای کار اقدام کنم در جایی که نوع نژاد را سوال میگردند مینوشتم آسیایی چون فکر میکردم چون من در آسیا هستم پس آسیایی هستم. حالا میخواهم یک اطلاعات مختصری در مورد انواع نژادها در امریکا بدهم که ممکن است بدردتان بخورد. نژاد آسیایی در امریکا در واقع همان چشم بادامیها هستند مثل مردم چین ژاپن کره فیلیپین ویتنام و غیره. بنایراین اگر در امریکا بگویید کسی آسیایی است یعنی اینکه چشم بادامی است. نژاد بعدی هیسپانیک ها هستند یا تمام کسانی که به زبان اسپانیایی صحبت میکنند البته بغیر از اسپانیا. هیسپانیکها اکثرا اهالی کشورهای امریکای لاتین هستند. نژاد دیگر ایندین ها هستند. من اولش فکر میکردم که ایندین ها هندی هستند در صورتی که اینجا به سرخپوستان میگویند ایندین. و نژاد بعدی هم سفید ها هستند که کل سفید پوستان امریکا و اروپا و خاورمیانه است. بنابراین اگر جایی از شما نژادتان را سوال کنند باید بگویید سفید. نژاد دیگر سیاهان یا آفریقایی تبارها هستند. سیاهان گهگاهی خودشان را نگرو خطاب میکنند ولی شما هرگز نباید از این اسم استفاده کنید مگر اینکه خودتان ساهپوست باشید. گفتن این اسم به آنها توهین بزرگی است و حتی میتوانند بر علیه شما شکایت کنند. شما حتی بهتر است آنها را سیاهپوست یا بلک هم خطاب نکنید و از واژه آفریکن- امریکن یا امریکاییهای آفریقایی تبار نام ببرید. متاسفانه اغلب سیاهپوستان در خانواده های فقیری زندگی میکنند و شرایط فرهنگی و مالی مناسبی ندارند برای همین به جرات میتوانم بگویم که هنوز تبعیض نژادی بر علیه سیاهان در امریکا پای برجا است. من شش ماه پس از ورودم به امریکا و پس از مجرد شدنم خودم را به یکی از خطرناکترین و فقیرترین محله های شهر ریچموند تبعید کردم و خاطرات زیادی از آنها دارم که بعدا برایتان تعریف میکنم. در میان آسیاییها شاخص ترین آنها چینی ها هستند که در بیشتر شهرها محله های خاص خودشان را دارند. چینی های زیادی در این شهرکهای چینی زندگی میکنند که حتی یک کلمه انگلیسی هم بلد نیستند و اصولا نیازی به آن ندارند. اگر شما به محله چینی سنفرانسیسکو بروید و وارد یک رستوران چینی شوید منوی غذای آن فقط چینی است و شما باید با دست به غذای یکی اشاره کنید و بگویید من از اینا میخوام. اصولا چینی ها مردم زحمتکش و آرامی هستند و با غیر چینی زیاد نمیجوشند. یکی از مشخصه های بارز آنها بلند صحبت کردن است و معمولا در قطار یا اتوبوس اگر دو چینی در حال صحبت با یکدیگر باشند شما صدای موتور قطار یا اتوبوس را نمیشنوید! با تنها نژادی که من دیدم بهتر میجوشند روسها هستند که شاید بخاطر همسایه بودنشان است. دیگر آسیایی ها ژاپنی ها هستند که اگر میخواهید آنها را تا دم مرگ عصبانی کنید ازشان سوال کنید آیا شما چینی هستید؟ این بدترین فحش به آنها است. در بین آسیاییها آنها به مغرور بودن معروف هستند ولی ژاپنی هایی که من میشناسم واقعا انسانهای موفقی در تحصیلات و کارشان هستند. آسیاییهای دیگر فیلیپینی ها هستند که اصولا مادرزادی کارگرند و اگر کسی بهشان سمت مدیریت در جایی بدهد از خوشحالی سکته میکنند. دیگر آسیایی ها ویتنامیها هستند که آنها هم وضعیت چندان مناسبی از نظر اجتماعی ندارند. کره ایها در جایی که من زندگی میکنم زیاد نیستند ولی محبوبیت زیادی ندارند. در نوع حرف زدن و رفتار آنها تکیه کلام و علائمی وجود دارد که معمولا مورد تمسخر دیگر آسیاییها است. من وقتی تازه وارد امریکا شدم فقط میتونستم بگم یکی چشم بادامی است و نمیتوانستم ملیت آنها را تشخیص دهم. نژاد هیسپانیکها اصولا کسانی هستند که برای کار به امریکا کوچ کرده اند و متاسفانه مثل افغانیها در ایران هستند. با اینکه در اینجا افغانیهای بسیار با شخصیت و موفق زیاد هستند ما در ایران فقط قشر کارگر و کم سواد آنها را میدیدیم و فکر میکردم که افغانی یعنی همین. هیسپانیکها هم حتما در کشور خودشان انسانهای موفق و تحصیلکرده زیاد دارند ولی کسانیکه به امریکا آمده اند از آن قشر نیستند. ایندین ها و یا سرخپوستان هم اصلا دیده نمیشوند و نژادشان تقریبا منقرض شده است ولی من فقط شنیده ام که در شهرکهای مخصوصی زندگی میکنند و اکثر آنها هم الکلی و یا معتاد هستند. هندیها هم در امریکا زیاد هستند و آنها هم دو دسته هستند کسانی که امریکنایز شده اند یا امریکایی شدده اند و کسانی که به روش سنتی خودشان زندگی میکنند. با اینکه همه آنها انسانهای آرام و خوبی هستند ولی من هندیهای سنتی را به دسته دیگر ترجیح میدهم. این اطلاعاتی بود که من از نژادهای مختلف داشتم و براتون نوشتم ولی یک مسئله خیلی مهم اینه که اینجا حتی اشاره کردن به نژاد یک نفر جرم محسوب میشه و حتی زندانی داره. هیچ شرکتی اجازه نداره بخاطر نژاد مذهب و یا جنسیت فردی را استخدام و یا اخراج کند. من در این مدتی که در امریکا کار میکنم هیچ کس از من سوال نکرده که مذهبم چیه و یا زن دارم یا نه و از این چیزهایی که در ایران رواج داره. بهرحال امیدوارم این اطلاعات بدردتون بخوره و اگر نطری دارید بنویسید.

همه حرفهاتون متین اما در حال حاضر جمعیت قابل توجهی از امریکایی ها دورگه هستند و تو هیچکدوم از دسته بندی های بالا قرار نمی گیرن.

ApplyAbroad Superstar pimi810 آواتار ها

خود آرش تو وبلاگش گفته درست نیست بیشتر از 30 درصد به مطالب یه وبلاگ اعتماد کرد، ضمنا ایشون زبردستی خاصی در نوشتن دارند و قبلا هم ستون نویس روزنامه بودن برای همین هم خیلی باید دقت کنید. البته یک راه وجود داره که به صورت Average از وبلاگ ایشون نتیجه گیری کنید اونم اینکه مثل من همه ی وبلاگش رو یکجا، بله یکجا بخونید تا بتونید پیوند بدین مطالب مختلف رو!
    !One hundred sixty-three thousand sq mi of awesomeness

ApplyAbroad Veteran
    ShahdaD آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط pimi810 نمایش پست ها
    خود آرش تو وبلاگش گفته درست نیست بیشتر از 30 درصد به مطالب یه وبلاگ اعتماد کرد، ضمنا ایشون زبردستی خاصی در نوشتن دارند و قبلا هم ستون نویس روزنامه بودن برای همین هم خیلی باید دقت کنید. البته یک راه وجود داره که به صورت Average از وبلاگ ایشون نتیجه گیری کنید اونم اینکه مثل من همه ی وبلاگش رو یکجا، بله یکجا بخونید تا بتونید پیوند بدین مطالب مختلف رو!
    در این مورد باهات موافقم تا یک جدودایی، یعنی مثلا من وقتی کل مطالبش رو خوندم به همون نتیجه ای که میگی رسیدم، به خاطر قلم شیواش و موقعیت مکانیش و .... شما جذب میشید که مطالبش رو بخونید، اما در هر حال کاچی بعض هیچی، در شرایط اینکه خیلی ها علاقه ای به نوشتن نداره 30% اطلاعات یافتن از شرایط اونجا هم برای من یکی که غنمیته، چون اطلعات گرون ترین جنس دنیاست.

ApplyAbroad Veteran
    ShahdaD آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط Ario_80 نمایش پست ها
    همه حرفهاتون متین اما در حال حاضر جمعیت قابل توجهی از امریکایی ها دورگه هستند و تو هیچکدوم از دسته بندی های بالا قرار نمی گیرن.
    من خودم با دانشگاه تماس گرفتم، گفتم کدوم گزینه رو بزنم؟ گفت خالی بگذارید بهتره. فرمایش شما درسته.

ApplyAbroad Superstar pimi810 آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط shahdad نمایش پست ها
    در این مورد باهات موافقم تا یک جدودایی، یعنی مثلا من وقتی کل مطالبش رو خوندم به همون نتیجه ای که میگی رسیدم، به خاطر قلم شیواش و موقعیت مکانیش و .... شما جذب میشید که مطالبش رو بخونید، اما در هر حال کاچی بعض هیچی، در شرایط اینکه خیلی ها علاقه ای به نوشتن نداره 30% اطلاعات یافتن از شرایط اونجا هم برای من یکی که غنمیته، چون اطلعات گرون ترین جنس دنیاست.
    اره دقیقا" مشکل همون قلم و سبک نوشتن که طول میکشه بهش عادت کنی اما بعد یه مدت دیگه عادی میشه و می تونی اطلاعات بگیری از نوشته هاش. راستی تو مهاجرسرا هم کلی پست گذاشته، به نظرم اونجا واقعبینانه تر نوشته چون خاصیت سوال و جواب داشته.
    !One hundred sixty-three thousand sq mi of awesomeness

ApplyAbroad Veteran
    ShahdaD آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط pimi810 نمایش پست ها
    اره دقیقا" مشکل همون قلم و سبک نوشتن که طول میکشه بهش عادت کنی اما بعد یه مدت دیگه عادی میشه و می تونی اطلاعات بگیری از نوشته هاش. راستی تو مهاجرسرا هم کلی پست گذاشته، به نظرم اونجا واقعبینانه تر نوشته چون خاصیت سوال و جواب داشته.
    من دقیقا همین کار رو میکنم، یعنی پست هاش توی مهاجر سرا رو برداشتم و میگذارم اینجا، اما به درخواست خودش منبع رو وبلاگش ذکر کردم، مشکلش اینجاست که زیادی دیگه تحلیل میکنه و حوصله خواننده رو سر میبره، حالا منم دارم یواش یواش اینجا سعی میکنم جو بجث رو ایجاد کنم، اما گویا دوستان خیلی علاقه ی خاصی ندارند!

خوب من تجربه شخصیم تا حدودی مشابه هست و خودم هم از نزدیک بررسی کردم
    ببینید اصولا دید هر فردی رو تو ایران از بقاله سر کوچه تا موفق ترین بیزینس من ها و تحصیل کرده ترین افراد و قشر برجسته همه به امریکا و کلا خارج از کشور به یه چشم دیگه نگاه میکنن
    خوب از هز قشری هم به خارج مهاجرت میکنن با توجه به این مطلب در صورتی که میدونید تحلیل من اینه که ایران یه جایی هست محدودو کوچک تر از لحاظ اقتصادی و اجتماعی نسبت به خارج فکر کنید 20 پله موفقیت هست براش و خوب خارج از ایران بسته به کشور این سقف بالاتره(به استثنا بعضی کشور های سوسیالیست)مخصوصا امریکا که بالاترین سقف رو داره و میشه براش 100 پله برای موفقیت در نظرگرفت اما خوب معلومه که کسی که تو کشور خودش پله اول دوم گیر کرده اصلا مهاجرت براش مفید نیست و اصلا اینجور ادم ها فقط میخوان بگن که ما امریکا یا اروپا یا ... هستیم و همه هدفشون همینه و دیدشون از خارج محدود به دیسکو و پارتی و نوشیدن و ...... این هاست و به این افتخار میکنن! من مخالف این بحث ها نیستم ولی مثلا امریکا برای کسی خوبه که دنبال جا برای پیشرفته نه اینجور چیزها
    اینجور چیزها تو عقب مونده ترین کشور ها هم هست. خوب شما وقتی بری امریکا خصوصا لس انجلس بیشتر این قشررومیبینی (چون تعدادشون بیشتره) و دارای سطح کاری ومالی و تحصیلاتی پایین هستن و خوب نتونستن تو اون جامعه هم حل شن .اما در عین حال ایرانیان در لس انجلس جز متمولترین و موفق ترین هم هستن و beverly hills که یکی از بهترین جاهای امریکا هست برای سکونت رو تقریبا تصاحب کردن(نسبت به دیگر مهاجرین) اما از لحاظ فرهنگی چون تعداد ایرونی ها اونجا زیاده و خوب این ها بیشترشون درزمان انقلاب رفتن اونجا یه جور ایستایی مشاهده میشه! البته این تو تموم افرادی که مهاجرت میکنن و تو اون جامعه حل نمیشن صادقه. دایی خود بنده 20 سال خارج از ایران بود وبا اینکه یک بار هم به ایران نیومد تواین مدت و زبان اون کشورو دقیقا مثل خودشون صحبت میکرد و ایرونی هم دور ورش نبود
    بازم چون حل نشده بوداز لحاظ فرهنگی الان که اومده ایران انگار همون ادم 20 سال پیش اومده و هیچ اثری از مهاجرت درش نیست
    و کلا اگه اینجور ادمی هستین که نمیخواین دو فرهنگه بشین اصلا مهاجرت نکنید(البته اکثر افراد تحصیل کرده میتونن)
    اما در کل طبق اماری که وزارت خارجه امریکا منتشر کرد چند سال پیش ایرونی ها تحصیل کرده ترین قشر مهاجر در امریکا هستن و خوب اصلا قابل زیر سوال بردن نیستن اما باید حواستون باشه با کی میگردین
    وجز چه قشری هست(مثل ایران) و حتما با خارجی ها هم معاشرت کنید و اینطوری نشه که یه محیط ایران رو بخوایید بازسازی کنید.
    من به شخصه تنها ایراد ایرانی های لس انجلس رو گیر کردن تو زمان گذشته و عدم حل شدن بعضی هاشون در جامعه امریکا میبینم.

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)