صفحه 3 از 322 نخستنخست 1234567891011121353103 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 3216

موضوع: مشاهدات و تجربيات شما در آمریکا

Member
    رشته و دانشگاه
    Innovative Business Services

پیش فرض پاسخ : نوشته های یک 2 ملیتی درباره ی آمریکا

پس ایرانیای لندن رو نیدید شهداد جان ! ماله لوس آنجلس خوبن باز... :|

ApplyAbroad Veteran
    ShahdaD آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط Behdad نمایش پست ها
    پس ایرانیای لندن رو نیدید شهداد جان ! ماله لوس آنجلس خوبن باز... :|
    باتوجه به اینکه یکی از اقوام خودم بعد از 10 سال برگشت ایران و به قول خودش دو ملیتی بود و لطف برنامه بفرمایید شام دقیقا برای من که نه، برای کل مردم ایران مشخص شد ایرانیای لندن کی هستند>

ApplyAbroad Veteran
    ShahdaD آواتار ها

پیش فرض آمریکایی ها کی ان؟

از اظهار نظر تمام دوستان ممنونم، این نوشته ها به تنهایی شاید بیان گر بخشی از حقایق آمریکا و آمریکایی ها باشد، اما خیلی خوب میشه که دوستان سعی در تکمیل کردن هرچه بیشتر آن کنند. و این هم بحث جدید، آمریکایی ها کی ان؟

امروز هم توی دفترم نشستم و همه چی امن و امانه و کسی هم کاری با من نداره. بنابراین از این وقت استفاده میکنم و براتون مطلب جدید مینویسم. قبل از اینکه وارد بحث اصلی بشم بگم که اینجا اصلا اونطوری نیست که میگن توی امریکا آدم باید خیلی کار کنه و جون آدم رو میکشن و از این حرفهای بی سر و ته. اینجا اگر کار خودت رو به موقع و درست انجام بدی آزادی که هر کاری بکنی و حتی توی شرکت ما یک اطاق استراحت وجود داره که میتونی مدتی رو روی کاناپه دراز بکشی. البته من نمیتونم این کار رو بکنم چون کارم طوریه که حتما باید توی اطاقم باشم ولی اینجا هیچ کسی کار طاقت فرسا ندارد و همه مراعات حال همدیگر را میکنند مگر اینکه کار سیاه باشد که اون مقوله دیگری است.
    مطلبی که میخواهم برایتان بنویسم مربوط به امریکاییهای سفید است. من از زمانی که آمدم امریکا حدود شش ماه در جمع ایرانیها بودم که ماجراهای زیادی هم داشتم و در واقع عمرم را تلف کردم. حدود شش ماه در یک محله فقیرنشین در بین سیاهپوستان بودم و با فرهنگ آنها تا حدودی آشنا شدم. و الآن دو ساله که در بین سفیدپوستان امریکایی زندگی میکنم. اگر مجرد هستید حتما بهتان توصیه میکنم که از یک خانواده امریکایی اطاق اجاره کنید و در بین آنها زندگی کنید. هیچ چیزی نمیتواند بهتر از این به جا افتادن شما کمک کند. اگرنه اگر چهل سال هم در کنار ایرانیان مقیم امریکا باشید هیچوقت این شانس را نخواهید یافت. و اما من سفیدپوستان امریکایی را به دو گروه تقسیم کرده ام. گروه اول کسانی هستند که تحصیلکرده و بقول معروف آدم حسابی هستند. من این دسته را اینتلکچوال یا روشنفکر مینامم. اینها بسیار افراد آگاه و فهمیده ای هستند و به مسائل سیاسی و اقتصادی دنیا هم آگاه هستند. در ضمن اغلب این گروه دموکرات هستند. من در محیط کارم بیشتر با این افراد سر و کار دارم و از آنها بطور کلی شناخت پیدا کردم. در مجموع باید بگویم که بهتره بیخیال دوستی با این گروه از سفیدپوستان شوید. چون ما هیچوقت نمیتوانیم به زوایا و ظرایف زبان انگلیس و فرهنگ آنها تسلط کامل پیدا کنیم و این افراد تمام سخنانشان سنجیده است و کلماتشان را با وسواس انتخاب میکنند. کافی است حرف نسنجیده ای از زبانتان درآید تا شما را مدتی ایگنور کنند و یا اینکه بقول معروف کم محلی کنند. اصولا بهتر است وقت خودتون رو برای این گروه از امریکاییها نگذارید. گروه دوم سفیدپوستان امریکایی که اکثریت آنها هستند سفید پوستهای هالو و الکی خوش هستند. اصطلاحا به این دسته میگویند وایت ترشwhite trash یا سفید آشغالی. این مردم بسیار با محبت و دوست داشتنی هستند و با اینکه سوادشان کم است فرهنگشان بسیار دوست داشتنی و خوب است. اکثرشان کارهای عادی و روزمره دارند و شبها هم در کلابها و بارها مشغول خوشگذرانی هستند. اگر از آنها نام پنج کشور دنیا را بپرسید انتظار نداشته باشید که بیش از دو سه تا را بلد باشند ولی اصولا با آنها به شما خیلی خوش میگذرد و به شما کمک میکنند که همه چیز را یاد بگیرید. حرف زدن با آنها راحت است و میتوانید برای ارتباط با آنها همش بگویید what's up bro! وقتی مست میکنند میرقصند ودلقک بازی در میاورند و شما را همچین بغل میکنند که انگار دوست سی ساله اش هستید. دخترهای سفید آشغالی هم مست کردنشان ماجراهایی داره و زیادی بامحبت میشوند. سفید آشغالیها عاشق پارتی و گذراندن اوقاتشان با همدیگر هستند برای همین هرکدامشان بیش از 100 دوست دارند. اگر مثلا پریز برق خانه خراب شود و شما آن را درست کنید فکر میکنند که شما نابغه هستید و هزار بار از شما تعریف و تمجید میکنند. سفید آشغالیها فقط توی کارهای بدنی مثل نجاری و باغبانی و این چیزها سررشته دارند و هرکاری که به مغز نیازی نداشته باشد برایشان ایده آل است. دخترهای بلوند اکثرشون از دسته سفید آشغالیها هستند و به خنگ بودن مشهورند. البته به نظر من همشون در خنگ بودن تقریبا یکسان هستند و فرق چندانی با بلوندها ندارند. سفیدآشغالیها عاشق پول هستند ولی نه برای جمع کردن بلکه برای خرج کردن. تقریبا کل درآمد هفته شان را در آخر هفته خرج میکنند تا بهشون خوش بگذره. وقتی که مست نیستند یادشان نمیاد که چقدر خرج کردند و معمولا فکر میکنند که چرا پولشان هی کم میشود. در ضمن اکثر سفید آشغالیها دستشون کمی کج است. یعنی اگر مثلا 50 نفر سفید آشغالی مهمون داری باید چهارچشمی حواست باشه. من که همیشه در اطاقم رو قفل میکنم ولی همخونه ام که خودش هم سفید آشغالیه مست میکنه و بعد از مهمونی میفهمه کلی از وسایلش رو کش رفته اند. البته چیزهای الکی مثل قاشق چنگال و نمکدون و اینطور چیزها! بعد به تک تکشون زنگ میزنه و میگه مثلا چنگال منو تو برداشتی؟! این کار بینشون خیلی عادیه چون همه شان همینجوری هستند و دفعه بعد این یکی یه چنگال از اون کش میره. ولی در مجموع آدمهای خیلی راحتی هستند که شما بدون مسائل حاشیه ای و حرف و حدیث میتونید راحت بینشون زندگی کنید و شما را کم کم جزو خانواده خودشون میدونند. اصولا سفید آشغالیعا شیشه خورده ندارند و دروغ گفتن را هم بلد نیستند و کاری هم به کار شما ندارند. هیچ وقت در مورد شما قضاوت نمیکنند و هیچوقت هم پشت سرتون حرف نمیزنند. شما میتوانید هر موقع که دوست دارید به اطاقتان بروید و در را ببندید. یا اگر کاری دارند بگویید که من کار دارم و نمیتونم. اصولا دلخوری و ناراحتی و عکس العملهای پسیو اگرسیوی(Passive-aggressive) که در میان ایرانیان وجود داره و باعث آزار روح میشود را شما اصلا مشاهده نمیکنید. همه سعی میکنند که نه تنها به خودشان خوش بگذره و راحت باشند بلکه به شما هم خوش بگذره و احساس راحتی کنند. بیشتر سفید آشغالیها شلخته هستند و لباس زیرشان را در هر گوشه خانه میشود پیدا کرد. خوبی همخوانه شدن با سفید آشغالیها اینه که شما وقتی از سر کار به خانه میروید میدانید که در خانه هم بهتان خوش میگذرد و تفریح دارید و هیچ چیزی اعصاب شما را بهم نمیریزد. باید ها و نباید ها جایشان در سطل زباله است و هیچوقت نصیحتها و پند و اندرزهای مزخرف نمیشنوید. حالا من بموقع خودش در مورد شش ماهی که در بین ایرانیها زندگی کردم هم مینویسم تا یک کم حال و هوا دستتون بیاد. به نظر من که ایران موندن بهتر از رفتن پیش ایرانیهای مقیم امریکا است ولی خوب روحیه ها با هم فرق میکنه و حتما استثناهایی هم بین ایرانیان هست. یک نکته را هم بگم که منظورم از ایرانیان مقیم امریکا کسانی هستند که مثلا سی سال پیش آمده اند امریکا اگرنه کسانی که مزه زندگی در ایران را چشیده اند بسیار واقع بین ترند و نظراتشون هم قابل تحمل تر است.

اینکه دوستان میرن امریکا و به نظرشون خیلی پلیین میاد مردمشون و یا فرهنگشون به همون علته ارتباط داشتن با white trash هست و اون قشر برجستشون روکمتر میشه باهاشون تماس داشت اونم در ابتدا ....
    خیلی جالب بود

Senior Member

نگات جالبی گفتن ....از جمله white trash و اجاره ی خونه از یه خانواده آمریکایی و اینکه نژاد ایرانیا سفید حساب میشه....

یکی عاشق مایکروسافت هست و وقتی اخبار ناسا و اختراعات جدید امریکایی ها رو میشنوه قند تو دلش اب میشه و یکی دیگه درباره گردش علمی (!) با دخترهای بلوند آمریکایی فنسایز میکنه! قصدم انتقاد از کسی نیست. نظر همه دوستان محترم. ولی این چه استدلالی هست که ما نمیتونیم به چم و خم زبون آمریکایی مسلط بشیم پس بیخیال قشری که زندگیشون معنی داره؟ آدم ها هرچی باهوشتر زمینه های علاقه و استعدادشون هم بیشتر هست. هنر و موسیقی و ورزش و ... همه می تونن زمینه آشنایی و دوستی و حتی ازدواج باشن. چرا بعد از این همه تلاش و انرژی گذاشتن بریم امریکا به عشق قاتی شدن با white trash های امریکا؟ به قول قدیمی ها، به عشق عرق و ورق و سه تا نقطه! این همه بکوبیم و بریم که آخرش ما هم بشیم Iranian white trash؟؟
    از اینها که بگذریم بخش هایی از صحبت های این دوستمون عینا مثل بخش هایی از سریال های کمدی تلویزیونی امریکا بود. حتی اون تیکه کلام واتس اپ برو رو من تو سریال CHUCK بارها شنیدم. این تقسیم بندی رو را حدودی قبول دارم ولی اون سفیدنمایی که از رفتارهای آمریکایی ها (بجز مسئله کش رفتن) شده بود رو اصلا. اینجا جاش نیست تا بعضی از رفتارهای معمول این قبیل مهمونی ها رو شرح بدم ولی بعضی از ساده ترین هاش میتونه برای روشن فکرترین ماهم غیرقابل تحمل باشه. اما یک نکته مثبت درباره اکثریت آی کیو پایین تر آمریکایی ها اینه که به ارزش تحصیلکرده ها در جامعشون واقف هستن، بهشون احترام میگذارن و حمایتشون می کنن. در صورتیکه تو ایران مشابه همین اکثریت روزش رو با تنگ نظری و حسادت به شب میرسونه و انگار کاری جز تحقیر و له کردن آدم های فرهیخته نداره. اگر تو امریکا درست کردن یه پریز رو به حساب نبوغ شما میزارن این بابت فرهنگ انگیزه دادن هست و اگر تو ایران کار مهم شما رو هیچ و بی ارزش جلوه می دن ریشه تو دربدری فرهنگی ما داره.

ApplyAbroad Veteran
    ShahdaD آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط Ario_80 نمایش پست ها
    یکی عاشق مایکروسافت هست و وقتی اخبار ناسا و اختراعات جدید امریکایی ها رو میشنوه قند تو دلش اب میشه و یکی دیگه درباره گردش علمی (!) با دخترهای بلوند آمریکایی فنسایز میکنه! قصدم انتقاد از کسی نیست. نظر همه دوستان محترم. ولی این چه استدلالی هست که ما نمیتونیم به چم و خم زبون آمریکایی مسلط بشیم پس بیخیال قشری که زندگیشون معنی داره؟ آدم ها هرچی باهوشتر زمینه های علاقه و استعدادشون هم بیشتر هست. هنر و موسیقی و ورزش و ... همه می تونن زمینه آشنایی و دوستی و حتی ازدواج باشن. چرا بعد از این همه تلاش و انرژی گذاشتن بریم امریکا به عشق قاتی شدن با white trash های امریکا؟ به قول قدیمی ها، به عشق عرق و ورق و سه تا نقطه! این همه بکوبیم و بریم که آخرش ما هم بشیم Iranian white trash؟؟
    از اینها که بگذریم بخش هایی از صحبت های این دوستمون عینا مثل بخش هایی از سریال های کمدی تلویزیونی امریکا بود. حتی اون تیکه کلام واتس اپ برو رو من تو سریال CHUCK بارها شنیدم. این تقسیم بندی رو را حدودی قبول دارم ولی اون سفیدنمایی که از رفتارهای آمریکایی ها (بجز مسئله کش رفتن) شده بود رو اصلا. اینجا جاش نیست تا بعضی از رفتارهای معمول این قبیل مهمونی ها رو شرح بدم ولی بعضی از ساده ترین هاش میتونه برای روشن فکرترین ماهم غیرقابل تحمل باشه. اما یک نکته مثبت درباره اکثریت آی کیو پایین تر آمریکایی ها اینه که به ارزش تحصیلکرده ها در جامعشون واقف هستن، بهشون احترام میگذارن و حمایتشون می کنن. در صورتیکه تو ایران مشابه همین اکثریت روزش رو با تنگ نظری و حسادت به شب میرسونه و انگار کاری جز تحقیر و له کردن آدم های فرهیخته نداره. اگر تو امریکا درست کردن یه پریز رو به حساب نبوغ شما میزارن این بابت فرهنگ انگیزه دادن هست و اگر تو ایران کار مهم شما رو هیچ و بی ارزش جلوه می دن ریشه تو دربدری فرهنگی ما داره.
    ممنون بابت نظرتون، فقط یک توضیح که آرش نویسنده ی این مطلب خیلی دیر به آمریکا مهاجرت کرده و شاید به دلیل چالش هایی که در ایران باهاش مواجه شده، ترجیح میده با افرادی سر و کله برنه که چالشی در هیچ زمینه ای چلوش نباشه، یعنی یک جورایی ایشون دارن دوران سالمندیشون رو میگذرونند، منم که یک جوون خیلی کم سن هستم شاید الان همین حس رو داشته باشم و احتیج داشته باشم یک مدت فقط شادی کنم، آرامش داشته باشم و به جز درسم چالش جدیدی برای خودم ایجاد نکنم، قصد توجیه ندارم اما حقیقت اینه که ما هممون مریض روحی هستیم و از بس های مختلف در سن ما شکل میگیره شاید دوست داریم در یک جمع fun مدتی باشیم، خیلی از جمله ی آخر شما لذت بردم، ما ایرانی ها شاید به نوعی تربیت شدیم که سعی کنیم بگیریم و تنبیه کنیم اما گویا شیوه ی اون ها بیشتر تشویق کردن هست تا خرد کردن.
    ممنون از تک تک دوستان، بابت اظهار نظراتون، خوشحال میشم بیشتر نظراتتون رو به اشتراک بگذارید.

ویرایش توسط hossein2266 : September 14th, 2011 در ساعت 10:36 AM دلیل: حذف نكات غير ضروري

ApplyAbroad Veteran
    atabak-aut آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Mechanical Engineering-École Polytechnique de Montréal

اول:
    من آمریکا نیستم.
    دوم:
    این جملات رو یکبار دیگر باهم بخونیم:

در یک کلام ایرانیان مقیم امریکا در واقع امریکاییهای ناقصی هستند که نه میتوانند به زبان فارسی درست صحبت کنند و نه به زبان انگلیسی تسلط دارند.

متاسفانه اغلب سیاهپوستان در خانواده های فقیری زندگی میکنند و شرایط فرهنگی و مالی مناسبی ندارند.

آسیاییهای دیگر فیلیپینی ها هستند که اصولا مادرزادی کارگرند و اگر کسی بهشان سمت مدیریت در جایی بدهد از خوشحالی سکته میکنند.

دخترهای بلوند اکثرشون از دسته سفید آشغالیها هستند و به خنگ بودن مشهورند. البته به نظر من همشون در خنگ بودن تقریبا یکسان هستند و فرق چندانی با بلوندها ندارند.

البته خب از ایشون انتظار نمیره جامعه شناس باشه، ولی این حجم از کلی گویی و همه رو با یه چوب روندن، متن رو کاملن از درجه اعتبار ساقط میکنه. مگر من و شما در چه مقامی از اگاهی هستیم که با این جملات کل مردم یک جامعه رو با برچسب از سایرین جدا کنیم. به چه حقی یک نفر باید از روی رنگ موی دختری در موردش اینگونه صحبت کند؟ چرا باید یک نفر خودش رو اینقدر در مقام دانای کل قرار بده وشروع کنه به قضاوت کردن در مورد دیگران؟ من نمیدونم این حرفا خودش از مصادیق حرفای چشم و همچشمی نیست؟ همون چشم و همچشمی ای که نویسنده از دیدنش در بین خانواده های ایرانی مشمئز شده بود. میدونین اگر مطالب این پست ترجمه و در اختیار مردم دنیا قرار داده بشه چقدر برامون زشت میشه؟ من برای ادامه این مباحث تو فروم جایی نمیبینم و فکر میکنم هممون بهتره قبل از اینکه با پیشداوری به فکر رفتن بین مردم کارگر و فقیر و سفیدآشغالی باشیم، یه بار دیگه رو چرایی هدفمون از اپلای کردن فکر کنیم.
    Essentially, all models are wrong, but some are useful.
    (George E. P. Box)
    ----------------------------------------------------------------------
    به
    قوانین انجمن احترام بگذاریم.

آقای atabak-aut فقط در مورد اون بخش حرفتون "میدونین اگر مطالب این پست ترجمه و در اختیار مردم دنیا قرار داده بشه چقدر برامون زشت میشه؟" ضمن اینکه تا حدودی باهاتون موافقم، باید بگم که بارها و بارها مطالبی رو درباره ایرانی ها تو وبلاگ های شخصی غیرایرانی ها به زبان انگلیسی دیدم که ریزترین مسائل جامعه ما رو آنالیز کردن (نمونش و اینجا ببینین). حرف دیگه اینکه، منم موافقم که نباید به کسی توهین بشه تو حرفا ولی این حالت ایده ال هست. ما ایرانی ها یه فرهنگ عمومی "خود-سانسوری" داریم که ما رو از حرف زدن می ترسونه و چون عادت کردیم حرفماون و بخوریم و ناقص بزنیم، وقیتم که می خوایم وضعیتی رو انالیز کنیم یا تو بحثی شرکت کنیم یا حرفمون بی سر و ته جلوه می کنه یا مثل اینجا حالت توهین پیدا می کنه. اگر به هم اجازه ندیدم حرف بزنیم چطوری می خوایم حرف زدن و یاد بگیریم؟

ApplyAbroad Veteran
    atabak-aut آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Mechanical Engineering-École Polytechnique de Montréal

نقل قول نوشته اصلی توسط Ario_80 نمایش پست ها
    آقای atabak-aut فقط در مورد اون بخش حرفتون "میدونین اگر مطالب این پست ترجمه و در اختیار مردم دنیا قرار داده بشه چقدر برامون زشت میشه؟" ضمن اینکه تا حدودی باهاتون موافقم، باید بگم که بارها و بارها مطالبی رو درباره ایرانی ها تو وبلاگ های شخصی غیرایرانی ها به زبان انگلیسی دیدم که ریزترین مسائل جامعه ما رو آنالیز کردن (نمونش و اینجا ببینین). حرف دیگه اینکه، منم موافقم که نباید به کسی توهین بشه تو حرفا ولی این حالت ایده ال هست. ما ایرانی ها یه فرهنگ عمومی "خود-سانسوری" داریم که ما رو از حرف زدن می ترسونه و چون عادت کردیم حرفماون و بخوریم و ناقص بزنیم، وقیتم که می خوایم وضعیتی رو انالیز کنیم یا تو بحثی شرکت کنیم یا حرفمون بی سر و ته جلوه می کنه یا مثل اینجا حالت توهین پیدا می کنه. اگر به هم اجازه ندیدم حرف بزنیم چطوری می خوایم حرف زدن و یاد بگیریم؟
    آنالیز کردن درست ولی اینکه چشمون رو ببنیدم از موضع قدرت بگیم بلوندها خنگن فیلیپینی ها کارگرن سیاها هم فقیرن، این کجاش آنالیزه؟ آنالیز کار دانشجو یا کسی که شیش ماهه اونجاست نیست، شما میتونی بگی تو این مدت من هر بلوندی دیدم، ساده بوده ولی حق نداری حکم صادر کنی بگی تمام بلوندهای اینور اقیانوس خنگ هستند.
    مردم دنیا مشاهده گر میفرستن تو کشور دیگه طرف بعد چهارسال کار کردن رو مردم کشور مقصد تازه یه کتاب مینویسه میگه من تمام وقت داشتم اهالی این کشور رو بررسی میکردم اینا این اخلاقیات رو بیشتر دارن، بعد ایشون به عنوان تفریح در کنار کار و تحصیل روزانش دارن مردمشناسی تدریس میکنن برای ما؟
    در ضمن این کار زشته و حتی اگر تو وبلاگهای دیگر در مورد ایرانی ها صورت بگیره از زشتیش کم نمیکنه.
    Essentially, all models are wrong, but some are useful.
    (George E. P. Box)
    ----------------------------------------------------------------------
    به
    قوانین انجمن احترام بگذاریم.

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)