نقل قول نوشته اصلی توسط behzadsharif نمایش پست ها
هر جا خوندین بگین من به یکی از اقوام خیلی خیلی خیلی نزدیکم بگم، چون الان 10 ساله اروپاست و 5 ساله با یک اروپایی ازدواج کرده و بچه داره و هنوز نه خودش و نه بچه ش پاسپورت ندارن، اقامت دائمش رو هم تازه گرفته و اگه امسال رئیس جمهورشون اون یکی می شد، حتی به بچه ش هم پاسپورت اروپایی نمیدادن و خوشبختانه این یکی شد! ببخشید که رمزی گفتم!

ثبت دوستی (به شرط داشتن آدرس مشترک) در تمام کشورهایی که من میدونم و از جمله دانمارک انجام میشه. من فکر میکنم هر کدام از بچه ها که در اروپا فامیل داشته باشه، در اطرافیانش بارها این رو دیده.

اکثر همکلاسی های اروپایی کلاس زبان من، کسانی هستند که دوست پسر یا دختر دانمارکی دارند. اینجا با هم دوستن (ولی با هم زندگی میکنن) و از این طریق اقامت گرفتند. خیلی ها بچه هم دارند. برای اتباع اتحادیه اروپا، این برنامه خیلی مشکلی هم حالا نیست (چون حتی اگه کار اقامتشون طول بکشه، مشکلات کار و تحصیل و اینها ندارن) منتها ما همچین چیزی در ایران نداریم که شما دوست باشین و بتونین با هم زندگی کنین و ثبت هم بکنین. برای همین نمیتونین ثابت کنین.

قوانین دانمارک بسیار سختگیرانه هست برای ازدواج (البته این دولت جدید ساده تر کرده خیلی، قبلا یک امتحان خفنی داشت که باید پاس میکردن ولی الان فقط شده زبان) و حتما باید دو نفر بالای 24 سال باشند (البته قبلا 28 بود که تازه عوض شد و ممکنه ژانویه دوباره عوض بشه) و باید در عرض شش ماه از اقامت امتحان زبان بده و به همین خاطر خیلی ها هم ریجکت میشن. یعنی با وجود ازدواج مجبور میشن ترک کنن کشور رو (نمونه واقعیش رو دیدم. یعنی طرف دانمارکی دیدم که ازدواج کرده بود (صوری هم نبود) ولی به همین خاطر همسرش برگشته بود کشورش و حالا رفته بودن شکایت به سازمان ملل و این حرفها . بخاطر همین هم اتحادیه اروپا بارها ایراد گرفته بهشون. تازه این در شرایطی که یک نفرشون دانمارکی باشه. قوانین کاملش تو این لینک هست. http://www.nyidanmark.dk/en-us/comin...ation/spouses/
مشکل بعدی تازه بعد از اینه که باید ساپورت مالی (به کرون) بذارین تو حساب یک بانک تو دانمارک. علاوه بر اون مالیاتتون خیلی زیاد میشه (در حدود 50 درصد) و بعد از اینها معمولا یک اقامت دو ساله میدن و بعد از دو سال اگر همچنان با هم باشین، تمدید میشه. با این کار میخوان جلوی ازدواج صوری رو بگیرن (که تا حد زیادی هم موفق شدن) البته قوانین ازدواج خیلی تغییر میکنه و باید ژانویه دوباره چک کنین. اگر از هر ایرانی یا خارجی که مقیم دانمارک هست سوال کنین که اقامت دانمارک از طریق ازدواج چطوریه، بدون استثنا بهتون میگن که بسیار بسیار مشکله، احتمال رد شدنش خیلی زیاده و تازه بعد از اون هم به خاطر بحثهای مالیاتی و اینها خیلی اذیت میشین. چندین نمونه میتونم بهتون بگم که با مشکل روبرو هستند و البته در این فروم جاش نیست. چون پرونده های ما گرین کارته و همسر به عنوان همراه ما میاد و از نوع family reunification نیست.
این که دیگه اظهر من الشمسه و همه دنبالشن! دوست من با یک مجاری ازوداج کرده، و بعد از 2.5 سال داره اقامتشو میگیره. دوست دیگرم با یک المانی ازدواج کرده، و داره لحظه شماری میکنه تا 2 سال از 3 سالش تموم بشه و اقامتشو بگیره!

این قانون در المان وجود نداره، و فکر میکنم معروفترین کشوری که این کار رو میکنه، کانادا هستش.

بالاخره راحته یا سخته؟ اگر سخته، چطوری این همه اقامت گرفتن؟....یعنی می فرمایید به دوست ها اقامت میدن اما به زن و شوهرها نمیدن؟