صفحه 211 از 638 نخستنخست ... 111161201202203204205206207208209210211212213214215216217218219220221261311 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 2,101 تا 2,110 , از مجموع 6376

موضوع: آرشیو شده: گرین کارت 3 ساله دانمارک (تا 15 ژانویه 2014)

پیش فرض پاسخ : گرین کارت 3 ساله دانمارک

نقل قول نوشته اصلی توسط fyd1204 نمایش پست ها
    درود بر همگی دوستان
    میتونم خواهش کنم مضمون ایمیلی رو که باید به سفارت ارسال بشه رو برام توضیح بدهید لطفا
    و اینکه چه مواردی باید در آن ذکر شود؟
    با سپاس
    برای وقت گرفتن یکبار ایمیل بزنید که شامل موارد زیر باشه :
    Name and Surname
    Degree and Major
    English Certificate

Date of issue of the English certificate and the expiry date
    Expiry date of the passport
    Mobile Number
    Landline Phone Number
    موفق باشید.

Junior Member

سلام. ببخشید ذکر تاریخ های مربوط به English certificate ضروری است؟ یعنی نمیشه اول وقت گرفت بعد امتحان داد؟

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    electrical Eng, univ of Tehran

سلام
    من یک چیزی شنیدم که فک کنم دوستای که تو دانمارک هستندا خصوص آقا بهزاد میتونند جواب بدن
    راسته که ویزا ای که میدن فقط مخصوص دانمارک و سینگله ؟
    و آیا راسته که به ایرانی ها دبیت کارت میدان و نه کردیت کارت ؟

Junior Member

با سپاس از جواب مفیدتون
    اگر درست متوجه شده باشم اشخاصیکه حداقل یکسال تحصیلات عالیه به زبان انگلیسی داشته باشند 20 امتیاز زبان شامل آنها میشود
    در اینصورت چگونه باید نمره زبان را در ایمیل ارسالی به سفارت اشاره کرد
    As an alternative to a language exam, you can document your language skills with a statement from a previous employer attesting that you have used Danish, Swedish, Norwegian, English or German on the job for at least one year, or by presenting documentation that you have completed at least one year of studies at a higher educational programme which was taught in one of these languages. This will be accepted as a level corresponding to that of Study Test in Danish as a Second Language (Studieprøven). Points are given as follows:

• Level corresponding to Danish Language Test, Level 1 (Prøve i Dansk 1): 5 points
    • Level corresponding to Danish Language Test, Level 2 (Prøve i Dansk 2): 10 points
    • Level corresponding to Danish Language Test, Level 3 (Prøve i Dansk 3): 15 points
    • Level corresponding to Study Test in Danish as a Second Language (Studieprøven) or higher/one year's study or work: 20 points

لطفا راهنمایی کنید
    با تشکر

درود

اول اینکه وقتی می گن یک سال تحصیلات عالی به این معنیه که به اندازه یک سال تحصیلی شما باید واحد یا کردیت پاس کرده باشید (تو سوئد 60 کردیت). خوب این تعداد واحد حتما نباید تو یک سال تحصیلی پاس کرده باشید و اگه کمتر از 60 کردیت پاس کنید، امتیاز کامل رو نمیارید.

در مورد سفارت من اطلاع زیادی ندارم. ولی چیزی که هست معمولا یک سری درخواستها فومالیته هستش و نمره زبان شما به درد سفارت نمی خوره. شما جلوی نمره زبان می تونید توضیح بدید که کورسهاتون رو به زبان انگلیسی پاس کردید و برای اطمینان حتی مدرک یا نامه تاییدیه رو هم می تونید پیوست کنید. توجه داشته باشید که نامه ای که به سفارت می فرستید تنها برای گرفتن وقت هست و خیلی وسواس به خرج ندید

نقل قول نوشته اصلی توسط fyd1204 نمایش پست ها
    با سپاس از جواب مفیدتون
    اگر درست متوجه شده باشم اشخاصیکه حداقل یکسال تحصیلات عالیه به زبان انگلیسی داشته باشند 20 امتیاز زبان شامل آنها میشود
    در اینصورت چگونه باید نمره زبان را در ایمیل ارسالی به سفارت اشاره کرد

با تشکر

سلام دوستان بکر میکنید این شامل حال ما بشه؟ لطفا نظر بدید:

New visa law shall enter into force on 15 January 2013

Justice changes from 15 January 2013 visa practice in a few areas.

Practice being modified in the following areas:

Visas to participate in court proceedings
    Visas for applicants who have pending cases for a residence permit in Denmark
    Visas for Somali spouses
    The changes apply to foreigners who apply for a visa from 15 January 2013 or later. This is evidenced by a new visa practice note, in lieu of visa practices memorandum of 25 October 2011. Visa applications lodged before 15 January 2013, following previous practice (see visa practice note dated 25 October 2011).

Read "Note on visa policies in force from 15 January 2013 "(PDF)

Read "Visa Code" (PDF)
    ترچمه صفحه https://www.nyidanmark.dk/da-dk/Nyhe...sumpraksis.htm هستش. البته آخرش گفته شامل اوناییکه اپلای کردن نمیشه ولی بازم میترسم. فایل اولی رو تا حدی خوندم اینجوری دستگیرم شد که بیشتر بخاطر سکیوریتی شاید بعضی کشورهارو سخت بگیرن. راستش حوصله نکردم همشو بخونم اگه از دوستان کسی وقت کرد خوندش نتیجشو با ما هم در میون بزاره.

داستی اون دوستمون که دیجکت شده بودن معلوم شد دلیلش چی بوده؟ اینجا که گفته ریفاند میکنن(فایل اول)

Junior Member

اولین اقدامات پس از ورود به دانمارک
    After your arrival in Denmark

1. Within 5 days after your arrival in Denmark, you must register with the local office of the Danish National Register ("Folkeregister") in the town of your residence, and show your residence and work permit.

2. Once registered, you will within a few weeks receive a personal registration number (CPR.-number) and a National Health certificate("sygesikringsbevis") in the mail.

3. Apply for a tax card at your local "Skattecenter" unless you qualify for the special taxation scheme for researchers recruited abroad.

4. If you would like to opt for "researcher taxation":
    - check the conditions
    - downlaod the application form (word.doc)
    - fill in the form and let the head of your institute approve and sign
    - send the duly signed form to the Personnel Department (P&J)

5. Open a Danish bank account as soon as you have received yourCPR/registration number, and request your bank to register this account as a "NemKonto".

6. Please inform/send the Personnel Department (P&J) the following:
    - your Danish private address
    - your Danish cpr number or taxation registration number
    - your Danish tax card or the duly signed 25 % taxation application form
    - your Danish bank account (NemKonto)

Junior Member

Hi all,

I believe it is important to appear in person at Service Center to have your biometrics registered .Although I had my biometrics at Danish Embassy in Tehran but didn't receive my Resident Card within the expected, after following up they told me that there was a data loss and I should have my biometrics submitted again. So if you want to receive your card within 4-6 week after registering at your Kommune and receiving your CPR, make sure that your data exist in their data base.

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط nasimi نمایش پست ها
    Hi all,

I believe it is important to appear in person at Service Center to have your biometrics registered .Although I had my biometrics at Danish Embassy in Tehran but didn't receive my Resident Card within the expected, after following up they told me that there was a data loss and I should have my biometrics submitted again. So if you want to receive your card within 4-6 week after registering at your Kommune and receiving your CPR, make sure that your data exist in their data base.
    سلام
    به شما نگفتند چه مشكلي در اطلاعات شما بودة چون براي بيومتريك امضا عكس وانگشت نگاري قيد شده ولي در سفارت از ما نمونه امضا را انجام ندادند

با سلام و تشکر از همه دوستانی که پاسخ پرسش ها رو میدن
    من تازه تصمیم گرفتم برای گرین کارت دانمارک اقدام کنم، از دوستان با تجربه در این زمینه میخواستم بپرسم آیا لازم هست با موسسه کار کنم یا اینکه خودم هم میتونم همه کارها رو انجام بدم؟
    من اینطور که حساب کردم امتیاز میارم ولی مدرک آیلتس من مردادماه منقضی شده! الان اولین اقدامی که باید انجام بدم چیه؟ ثبت نام آیلتس یا گرفتن وقت سفارت؟
    ممنون میشم راهنمایی کنید

برچسب‌های این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)