صفحه 12 از 364 نخستنخست ... 234567891011121314151617181920212262112 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 111 تا 120 , از مجموع 3633

موضوع: فرایند داوری مقالات (مدت زمان داوری، الگوی داوری و الگوی پاسخ گویی)

Junior Member Hannaneh آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Master of Science in Industrial Engineering

پیش فرض پاسخ : Rejection for poor English

نقل قول نوشته اصلی توسط ghlobe نمایش پست ها
    دوستان توجه کنید که مطابق مقررات اکثر انجمن های علمی تمام نویسندگان مقاله باید contribution علمی به مقاله داشته باشند. ادیت کردن مقاله contribution علمی حساب نمیشه. کسی که فقط انگلیسی متن رو تصحیح کرده نباید جزو نویسندگان مقاله گذاشته بشه.

اگر بحث contribution باشه، باید اسم خیلی از اساتیدی که تعداد مقالاتشون 2 و یا حتی 3 رقمی از روی اون مقالات پاک کرد، و لو اینکه حتی technical edit اون مقالات رو انجام داده باشند (که خیلی هاشون همون هم انجام ندادن،و اصلاً روی مقاله رو نخوندند!!) چون از لحاظ عقلی هم جور در نمی آید که یک نفر ماهی 3-4 مقاله بنویسه!!!
    شما این پست "استاد اسم خودش رو اول زده" در همین فروم "مقاله" ملاحضه بفرمایید، می بینید که استادی که متن رو ویرایش می کنه جای تشکر هم داره و باید اسمش باشه. در ثانی غیر از استاد، اگر هر کس دیگه ای هم متن رو ویرایش کنه، باید بفهمه که متن چی بوده که اصلاحش کنه و این خودش می شه contribution ولی خوب بعضی ها ترجیح میدن بجای اسمشون روی مقاله، مبلغی بابت این کار دریافت کنند.
    جدا از این مطالب، کی به قوانین انجمنهای نویسندگان مقاله اهمیت می ده؟! متأسفانه در کشور ما باسه خیلی ها اینکار تبدیل به business شده و صنعتی به نام صنعت مقاله نویسی ایجاد کرده! طوریکه وفتی استاد می خواد از دانشجوش تعریف کنه می گه : "خیلی paper generator خوبیه!" :-(
    Imagination is more important than knowledge

ApplyAbroad Guru

نقل قول نوشته اصلی توسط Hannaneh نمایش پست ها
    اگر بحث contribution باشه، باید اسم خیلی از اساتیدی که تعداد مقالاتشون 2 و یا حتی 3 رقمی از روی اون مقالات پاک کرد، و لو اینکه حتی technical edit اون مقالات رو انجام داده باشند (که خیلی هاشون همون هم انجام ندادن،و اصلاً روی مقاله رو نخوندند!!) چون از لحاظ عقلی هم جور در نمی آید که یک نفر ماهی 3-4 مقاله بنویسه!!!
    شما این پست "استاد اسم خودش رو اول زده" در همین فروم "مقاله" ملاحضه بفرمایید، می بینید که استادی که متن رو ویرایش می کنه جای تشکر هم داره و باید اسمش باشه. در ثانی غیر از استاد، اگر هر کس دیگه ای هم متن رو ویرایش کنه، باید بفهمه که متن چی بوده که اصلاحش کنه و این خودش می شه contribution ولی خوب بعضی ها ترجیح میدن بجای اسمشون روی مقاله، مبلغی بابت این کار دریافت کنند.
    جدا از این مطالب، کی به قوانین انجمنهای نویسندگان مقاله اهمیت می ده؟! متأسفانه در کشور ما باسه خیلی ها اینکار تبدیل به business شده و صنعتی به نام صنعت مقاله نویسی ایجاد کرده! طوریکه وفتی استاد می خواد از دانشجوش تعریف کنه می گه : "خیلی paper generator خوبیه!" :-(
    دوست عزیز مجلات بزرگی مثل نیچر و نظیر آن اصول authorship رو تعریف کرده اند و بر اساس اون نویسنده مقاله حتما باید contribution به محتوای علمی مقاله (intellectual content) داشته باشه. ویرایش انگلیسی جملات رو در هیچ جا contribution حساب نمیکنند.
    http://www.nature.com/nphys/journal/...nphys1305.html
    http://www.icmje.org/ethical_1author.html

در مورد اساتیدی که مقاله ها زیادی دارند، اینطور نیست که شما فرمودید. استادی که یک گروه ده پانزده نفری پژوهشی داره براحتی میتونه چندین مقاله در ماه تولید کنه. contribution یک استاد میتونه بصورت هدایت پروژه موردنظر و ایده دادن باشه؛ لازم نیست حتما متن مقاله رو بنویسه. کسی که صرفا متن مقاله ای رو ویرایش کرده رو میشه در بخش acknowledgment ازش تشکر کرد ولی نویسنده نیست.

حالا اینکه در ایران چه نوع کلاهبرداریهائی انجام میشه موضوع دیگری یه ولی بهتره همیشه اصول مقاله نویسی رو رعایت کرد. می فرمائید حالا کی به قوانین انجمنهای علمی اهمیت میده؟ خوب پس یکهو بفرمائید بروند همان مقاله های کیلوئی رو از سر میدان انقلاب بخرند یا مقاله های چاپ شده رو کپی بزنند! اینکه یک عده کلاهبرداری و دزدی میکنند که مجوز نیست برای اینکه ما کارهای خلاف رو توجیه کنیم.
    ویرایش توسط ghlobe : April 2nd, 2011 در ساعت 04:09 PM

Banned
    رشته و دانشگاه
    مهندسی مواد

پیش فرض پاسخ : چقدر طول میکشه تا ژورنال ها جواب submit رو بدن که acceptشده یا نه؟

نقل قول نوشته اصلی توسط Aryan نمایش پست ها
    چقدر طول میکشه تا ژورنال ها جواب بدن که paper ای رو که submit کردیم برای اولین بار جواب بدن که مثلا آقا این نیاز به revise داره یا اینکه مثلا زبانش ضعیفه یا ...؟ به هر حال فاصله تا اولین پاسخ معمولا چقدره؟
    ممنون
    آرین
    دوست عزیزم. بستگی کامل به مجله داره. بعضی مجلات همون اول تکنیکال چک داره و توی این مرحله زبان مقاله رو بررسی میکنن+مسائل نگارشی. در نتیجه اگه موردی داشته باشه خیلی زود جواب شما رو میدن. اما بعضی مجلات مقاله شمارو سریع میفرستن برای داور و بعد از اعلام نظر داور مثلا میگن انگلیسیش ضعیفه. به مقاله شما و به سریع جواب دادن داور هم بستگی داره. تا حدودی با دیدن مقالات قبلی اون مجله خاص میشه حدس زد که مدت زمان بررسی تو چه حدودی هست. مثلا ما مجله داریم تو رشتمون که معروفه که خیلی پروسسینگش طول میکشه. اکثر مقالاتش رو کمتر از 4 ماه بررسی نمیکنه. امیدوارم جوابم کافی بوده باشه.

رشته و دانشگاه

دوست عزیز مجلات بزرگی مثل نیچر و نظیر آن اصول authorship رو تعریف کرده اند و بر اساس اون نویسنده مقاله حتما باید contribution به محتوای علمی مقاله (intellectual content) داشته باشه. ویرایش انگلیسی جملات رو در هیچ جا contribution حساب نمیکنند.
    http://www.nature.com/nphys/journal/...nphys1305.html
    http://www.icmje.org/ethical_1author.html

در مورد اساتیدی که مقاله ها زیادی دارند، اینطور نیست که شما فرمودید. استادی که یک گروه ده پانزده نفری پژوهشی داره براحتی میتونه چندین مقاله در ماه تولید کنه. contribution یک استاد میتونه بصورت هدایت پروژه موردنظر و ایده دادن باشه؛ لازم نیست حتما متن مقاله رو بنویسه. کسی که صرفا متن مقاله ای رو ویرایش کرده رو میشه در بخش acknowledgment ازش تشکر کرد ولی نویسنده نیست.

حالا اینکه در ایران چه نوع کلاهبرداریهائی انجام میشه موضوع دیگری یه ولی بهتره همیشه اصول مقاله نویسی رو رعایت کرد. می فرمائید حالا کی به قوانین انجمنهای علمی اهمیت میده؟ خوب پس یکهو بفرمائید بروند همان مقاله های کیلوئی رو از سر میدان انقلاب بخرند یا مقاله های چاپ شده رو کپی بزنند! اینکه یک عده کلاهبرداری و دزدی میکنند که مجوز نیست برای اینکه ما کارهای خلاف رو توجیه کنیم.
    دوست عزیز در محافل علمی، وقتی از پروفسوری (همون استاد خودمون) در مرحله آخر که مقاله آماده است و فقط نیاز به این داره که زبانش چک بشه، دعوت به همکاری می کنند برای proof-reading که contribution هم داره. در واقعه کسی که اینکار می کنه مثل یک reviewer می یاد مقاله رو می خونه و اشکالاتش رو اعم از مشکلات زبان انگلیسی می گیره و یا technical comment میزlره. این کار به زبان عامیانه دانشجویی می شه technical edit و کاملاً هم مرسومه و هیچ ایرادی از نظر contribution بهش وارد نیست.
    اگر از نظر ایده آلیستی به قضیه نگاه کنیم می بینیم که این فرد کار چندانی انجام نمیده و در اکثر مواقع ایرادت نگارش انگلیسی رو می گه! اما به هرحال اونم داره نون موهای سفید شده در آسیابش رو می خوره و بهش ایرادی وارد نیست.

ApplyAbroad Guru

نقل قول نوشته اصلی توسط Hannaneh نمایش پست ها
    دوست عزیز در محافل علمی، وقتی از پروفسوری (همون استاد خودمون) در مرحله آخر که مقاله آماده است و فقط نیاز به این داره که زبانش چک بشه، دعوت به همکاری می کنند برای proof-reading که contribution هم داره. در واقعه کسی که اینکار می کنه مثل یک reviewer می یاد مقاله رو می خونه و اشکالاتش رو اعم از مشکلات زبان انگلیسی می گیره و یا technical comment میزlره. این کار به زبان عامیانه دانشجویی می شه technical edit و کاملاً هم مرسومه و هیچ ایرادی از نظر contribution بهش وارد نیست.
    اگر از نظر ایده آلیستی به قضیه نگاه کنیم می بینیم که این فرد کار چندانی انجام نمیده و در اکثر مواقع ایرادت نگارش انگلیسی رو می گه! اما به هرحال اونم داره نون موهای سفید شده در آسیابش رو می خوره و بهش ایرادی وارد نیست.
    من فقط میتونم عرض کنم که شما با روال های استاندارد بین المللی در این مورد آشنا نیستید. لطفا اطلاعات نادرست در اینجا نگذارید چون باعث اشتباه بقیه دوستان میشه. در هیچ جا مرسوم نیست reviewer بعنوان نویسنده مقاله اضافه بشه. لطف کنید اطلاعات لینکهائی رو که گذاشتم مطالعه بفرمائید.

استادی که اسمش به مقاله اضافه میشه معمولا یکی از شرایط زیر رو داره: یا پروژه رو سوپروایز کرده، یا ایده داده، یا فاندینگ پروژه رو تامین کرده (که البته این آخری خودش به تنهائی کافی نیست). اگر قرار بود صرف review مقاله حق authorship ایجاد کنه من تا بحال دویست تا مقاله می داشتم!
    ویرایش توسط ghlobe : April 6th, 2011 در ساعت 05:04 PM

Senior Member krig1960 آواتار ها

من فقط میتونم عرض کنم که شما با روال های استاندارد بین المللی در این مورد آشنا نیستید. لطفا اطلاعات نادرست در اینجا نگذارید چون باعث اشتباه بقیه دوستان میشه. در هیچ جا مرسوم نیست reviewer بعنوان نویسنده مقاله اضافه بشه. لطف کنید اطلاعات لینکهائی رو که گذاشتم مطالعه بفرمائید.

استادی که اسمش به مقاله اضافه میشه معمولا یکی از شرایط زیر رو داره: یا پروژه رو سوپروایز کرده، یا ایده داده، یا فاندینگ پروژه رو تامین کرده (که البته این آخری خودش به تنهائی کافی نیست). اگر قرار بود صرف review مقاله حق authorship ایجاد کنه من تا بحال دویست تا مقاله می داشتم!
    سلام دوست عزیز.
    بد ندیدم نکته ای را در مورد این بحث اضافه کنم. این که فرد Reviewer اسمش به عنوان Author به مقاله اضافه شود، کار مصطلحی هست منتهی در مورد این که از نظر اخلاق حرفه ای نگارش علمی این یک کار اخلاقی هست یا نه، نظری ندارم. مواردی را سراغ دارم که سردبیر مجله ای (از نوع ISI و با IF حدود یک) به دلیل آن که از محتوای مقاله ای خوشش آمده، به نویسندگان آن مقاله پیشنهاد داده است که در قبال اضافه شدن اسمش به مقاله، زمان داوری بسیار کوتاه خواهد شد و آنها هم قبول کرده اند و مقاله چاپ شده است. یا برخی اساتید داخلی برای کوتاه شدن زمان داوری و بالا رفتن احتمال پذیرش، مقاله را جهت ویرایش علمی و ادبی برای یکی از اساتید مشهور خارجی (که قبلاً استاد خودشان بوده است) فرستاده اند و در ازای آن، اسم آن فرد به عنوان Author به مقاله اضافه شده و مقاله چاپ شده است. (اگر علاقمند باشید نمونه هایش را در پیام خصوصی می توانم برایتان بفرستم.)
    همان طور که قبلاً گفتم صرف مصطلح بودن این عمل (مثل این دو موردی که مثال زدم) نمی تواند اخلاقی بودن آن را تائید کند و به طور مشابه این که این کار را اخلاقی ندانیم، دلیلی بر غیرمصطلح بودن آن نخواهد بود (مثل نظر شما). در واقع این دو مقوله از یکدیگر منفک هستند.
    ضمناً برخلاف نظر شما، برخی از افراد معتقدند ویرایش دستوری (املایی و انشایی) یک مقاله می تواند Contribution محسوب شود، منتهی این که مولفان مقاله اسم آن فرد را به عنوان Author در مقاله قید کنند یا در بخش Acknowledgement از وی تقدیر و تشکر نمایند یا این که اصلاً اسمش در مقاله قید نشود، به خودشان بستگی دارد. ضمن این که برخی از افرادی که کار ویراستاری علمی و دستوری مقالات انگلیسی را انجام می دهند، ترجیح می دهند به جای دریافت حق الزحمه مالی، اسمشان به عنوان Author به آن مقاله اضافه شود، و این قضیه توافقی است بین مولفان آن مقاله و فرد ویراستار که ممکن است صورت بگیرد یا نگیرد.
    به طور خلاصه تمام این موارد، بین نویسندگان مقاله و ویراستار امری قراردادی است و مجلات علمی در اینگونه قضایا خیلی دخالت و ورودی ندارند. حتی در مواردی که برخی از مجلات میزان و نوع Contribution اسامی ذکر شده به عنوان مولف در مقاله را درخواست می کنند، اصل بر اعتماد به گفته های مولفان مقاله است و قضیه جنبه مچ گیری ندارد. در واقع آن مجله علمی، قبل از چاپ مقاله مورد نظر از تک تک مولفان مقاله در آن زمینه ای که ادعا کرده اند در آن Contribution داشته اند، امتحان شفاهی نخواهد گرفت که از صحت حرفشان مطمئن شود. حال این که این کار اخلاقی است یا نه به نظر من این مسئله جنبه نسبی و شخصی دارد و نمی توان به دید مطلق گرایانه به آن نگاه کرد.
    موفق باشید.
    پی نوشت: ضمناً بنده به همه دوستان پیشنهاد می کنم، اجازه بدهیم تضارب آرا در تاپیک ها برقرار باشد و همه دوستان نظراتشان را آزادانه بیان کنند. مسلماً خوانندگان این تاپیک ها از نظر فرهیختگی در حدی هستند که خودشان بتوانند صواب را از ناصواب تشخیص داده و تصمیم بگیرند چه اطلاعاتی درست و چه اطلاعاتی نادرست است. این که هر کس فقط نظر خودش را شاخص و معیار عمل دانسته و نظر دیگران را مردود و ناصحیح بداند چندان امر پسندیده ای نیست، ضمن آن که به رشد و پویایی محتوای این تاپیک ها نیز منجر نخواهد شد. به خصوص در مواردی مثل بحث این تاپیک که نمی توان یک حکم کلی، قاطع و حتمی برای آن یافت.
    ویرایش توسط krig1960 : April 7th, 2011 در ساعت 01:12 PM
    سلام دوستان، متاسفانه من نمیرسم تاپیکهای اینجا رو چک کنم، ضمن این که خیلی وقته اطلاعاتم به روز نیست، لطفاً سوالاتتون رو به صورت پیام خصوصی برای من نفرستین چون نمیتونم پاسختون رو بدم، با سپاس.

ApplyAbroad Guru

نقل قول نوشته اصلی توسط krig1960 نمایش پست ها
    ضمناً برخلاف نظر شما، برخی از افراد معتقدند ویرایش دستوری (املایی و انشایی) یک مقاله می تواند Contribution محسوب شود، منتهی این که مولفان مقاله اسم آن فرد را به عنوان Author در مقاله قید کنند یا در بخش Acknowledgement از وی تقدیر و تشکر نمایند یا این که اصلاً اسمش در مقاله قید نشود، به خودشان بستگی دارد. ضمن این که برخی از افرادی که کار ویراستاری علمی و دستوری مقالات انگلیسی را انجام می دهند، ترجیح می دهند به جای دریافت حق الزحمه مالی، اسمشان به عنوان Author به آن مقاله اضافه شود، و این قضیه توافقی است بین مولفان آن مقاله و فرد ویراستار که ممکن است صورت بگیرد یا نگیرد.
    [/COLOR]
    دوست عزیز، ممنون می شوم اگر لینک معتبر یا سندی در خصوص نکته بالا بگذارید که نشان دهد یک انجمن یا مجله معتبر نظر شما را در بالا تائید میکند. طبعا اینکه حالا بعضی افراد چنین عقیده شخصی ای دارند که معیار نمی تواند باشد. در مجموع برداشت من از نوشته شما اینست که البته این کار اخلاقی نیست ولی خوب مردم انجام می دهند و ادیتورها هم نمی توانند مچ شان را بگیرند! موضوع حقیقتا در مورد تضارب آرا نیست بلکه اینست که آیا این عمل خلاف قوانین رایج آکادمیک است یا نه. توصیه به رفتار خلاف اخلاق یا قانون در یک محیط علمی پسندیده نیست، بخصوص اینکه سوابق علمی برای همیشه باقی می مانند.حداقل بنده در طول سالهای طولانی تحصیل در داخل و خارج کشور و کار آکادمیک و صنعتی چنین برداشتی را که می فرمائید ندیده ام. اگر در این خصوص اشتباه می کنم خوشحال می شوم اگر دوستان بطور مستند موارد نقض این استدلال را ارائه بفرمایند (مثلا لینک به authorship policy مجلات یا انجمنها) که برای بنده و بقیه دوستان بسیار مفید خواهد بود.
    ویرایش توسط ghlobe : April 7th, 2011 در ساعت 05:57 PM

رشته و دانشگاه

بنده نگفتم که reviewer بعنوان نویسنده اضافه کنیم!!!! اگر با دقت کامنت قبلی بنده رو مطالعه بفرمایید، می بینید که گفتم " از یک استاد دعوت می شه که بیاد مقاله رو مثل reviewer بخونه، این کار قبل از submit مقاله انجام می شه و اسمش proof-reading است، مرسومه و از لحاظ اضافه کردن اسم و contribution مشکلی ندارم."
    در ثانی همونطور که قبلاً گفتم همیشه همه چیز طبق استانداردهای به قول شما بین المللی پیش نمی ره (مخصوصاً در ایران) و بعضاً اسم بعضی از افراد صرفاً بابت سابقه مقاله نویسی در اون زمینه به یک مقاله اضافه می شه (که کار شایسته ای هم هست) و در هنگام پر کردن فرمهای مربوطه، Contribution اون فرد رو مثلاً در زمینه Develop model می زنند. جهت اطلاع شما عرض می کنم، بنده خودم چند ژورنال قوی مقاله دارم و هیچ کدوم در مورد author contribution سیمجیم نکردن، اما یک ژورنال ضعیف سراغ دارم که اینکار رو انجام می ده! پس صرفاً اینکه چند ژورنال در این مورد سئوال جواب می کنند دلیل نمی شه که همیشه به این اصول توجه بشه و باعث بشه شما نظرات دیگران را غلط بدونید!
    ثالثاً، شما که اینقدر به مقررات بین المللی پایبندید، چرا می گید کسی که funding پروژه رو تأمین می کنه authorship داره!!!! از این فرد در acknowledge تشکر می شه و یا اگر مؤسسه ای اینکار را انجام داده باشه، بهش affiliate میدن.
    ویرایش توسط Hannaneh : April 7th, 2011 در ساعت 09:38 PM

رشته و دانشگاه

دوست عزیز، ممنون می شوم اگر لینک معتبر یا سندی در خصوص نکته بالا بگذارید که نشان دهد یک انجمن یا مجله معتبر نظر شما را در بالا تائید میکند. طبعا اینکه حالا بعضی افراد چنین عقیده شخصی ای دارند که معیار نمی تواند باشد. در مجموع برداشت من از نوشته شما اینست که البته این کار اخلاقی نیست ولی خوب مردم انجام می دهند و ادیتورها هم نمی توانند مچ شان را بگیرند! موضوع حقیقتا در مورد تضارب آرا نیست بلکه اینست که آیا این عمل خلاف قوانین رایج آکادمیک است یا نه. توصیه به رفتار خلاف اخلاق یا قانون در یک محیط علمی پسندیده نیست، بخصوص اینکه سوابق علمی برای همیشه باقی می مانند.حداقل بنده در طول سالهای طولانی تحصیل در داخل و خارج کشور و کار آکادمیک و صنعتی چنین برداشتی را که می فرمائید ندیده ام. اگر در این خصوص اشتباه می کنم خوشحال می شوم اگر دوستان بطور مستند موارد نقض این استدلال را ارائه بفرمایند (مثلا لینک به authorship policy مجلات یا انجمنها) که برای بنده و بقیه دوستان بسیار مفید خواهد بود.
    لینک، نوشته، حکم، سند و مدرکی دال بر این قضایا نیست و تنها سند آن تجربه نویسندگان مقاله است که این موارد را چه در داخل و چه در خارج کشور مشاهده کردند.
    شما چه انتظاری دارید؟ انتظار دارید یک انجمن معتبر مقاله نویسی بنویسه " اشکال نداره اگر کسی اسم و رسمی در زمینه مقاله شما داره، اسمش رو اضافه کنید" !!! مسلماً همچین چیزی رو هیچ جا پیدا نمی کند! طبق فرمایش Krig اینها نانوشته است و توافقی بین نویسندگان است که اگر دوست داشته باشند می تونند اسم بچه محلشون هم رو مقاله بنویسن، بدون هیچ دلیل خاصی و هیچ کس هم نمی تونه بهشون ایراد بگیره!

Senior Member krig1960 آواتار ها

سلام دوست عزیز.
    با توجه به این که مدیران تاپیک ها بر این امر تاکید دارند که مباحث تاپیک ها جنبه شخصی و دوطرفه پیدا نکند، بنده به ذکر چند توضیح تکمیلی در مورد مطلب خودم و شما اکتفا می کنم و بیش از این بحث را ادامه نمی دهم، چون با توجه به تجارب قبلی از مشارکت در تاپیک های مشابه، معتقدم از اینگونه بحث ها نتیجه چندان مفیدی استخراج نخواهد شد.
    1 - در مورد این که گفتم "برخی از افراد معتقدند ویرایش دستوری (املایی و انشایی) یک مقاله می تواند Contribution محسوب شود." منظور از "برخی از افراد" افرادی است که این کار را انجام داده، می دهند و خواهند داد. همان طور که قبلاً گفتم بحث بنده بر سر اخلاقی بودن قضیه نبود که نیاز به آوردن سند و لینک معتبر باشد، بلکه بر سر مصطلح بودن آن است که دو نمونه آوردم (قبلاً نظرم را در مورد منفک بودن این دو قضیه از یکدیگر توضیح داده ام).
    2 - در مورد این که این کار اخلاقی است یا نه همان طور که قبلاً گفتم در این مورد نظری ندارم. یعنی نه آن را توصیه می کنم و نه آن را رد می کنم. اما معتقدم رعایت این قضیه در مواردی که قانون آن به صراحت ذکر شده است، از نظر عقلی لازم است، مثل اینجا، اینجا و اینجا (در تایید فرمایشات شما) اما در مواردی که به صراحت قانونی وجود ندارد (مثل این مجله که نه رعایت این قضیه را برای مولفین ضروری اعلام کرده و نه در مورد عدم رعایت آن هشدار داده است) فکر می کنم انجام دادن یا ندادن این کار به خود فرد بستگی دارد. من به شخصه چون آدم نسبتاً محافظه کاری هستم اول سعی می کنم در اینگونه موارد، این قضیه را به نوعی از سردبیر مجله استعلام کنم. مثلاً در قالب این سوال که آیا نیاز به ذکر نوع و میزان Contribution هر کدام از نویسندگان مقاله در Cover letter ارسال شده همراه Manuscript هست یا نه؟ و اگر دیدم منع قانونی در مقابل انجام این قضیه وجود نداشت ممکن است تحت شرایطی حاضر شوم اسم فردی که کمک قابل قبولی به ارتقای مقاله ام کرده است (مثل ویرایش علمی و دستوری اساسی) را به مقاله ام اضافه کنم. ولی ممکن است برخی افراد همین استعلام را هم انجام ندهند یا سخت گیری در این مورد نداشته باشند که از نظر من به خودشان مربوط است و حداقل بنده خودم را در جایگاهی نمی بینم که در موردشان قضاوت کنم. ضمن این که مشاهده می فرمایید تعریفی که هر کدام از سه لینک فوق در مورد Authorship policy ارائه دادند یکسان نبوده و تا حدی با یکدیگر متفاوت است و البته در اینجا دو مورد "سوپروایزری پروژه" و "تامین فاندینگ پروژه" که شما در پست های قبلیتان فرموده بودید جزو شرایط Author بودن نیست. هدفم مچ گیری از شما نیست بلکه تاکید بر این قضیه است که تعاریف از Authorship چقدر می تواند متفاوت و متنوع باشد و در این زمینه به مانند قضیه Plagiarism یک قانون کلی، متحد و لازم الاجرا وجود ندارد. یعنی این مورد در برخی جاها یک قانون لازم الاجراست و در برخی جاها یک عرف که رعایت یا عدم رعایت آن به دیدگاه و موقعیت افراد بستگی دارد.
    موفق باشید.
    پی نوشت:
    در نهایت به نظر بنده، نظر هر کس محترم است و همه حق دارند آزادنه نظرشان را بیان کند و البته هر طور که صلاح می دانند عمل کنند. ضمن این که همان طور که بارها پیش از این در تاپیک های مختلف ذکر شده است، عمده مطالب این فروم بر مبنای نظرات و تجارب شخصی افراد هست و هر کس در مورد صحیح یا عدم صحیح دانستن این مطالب و نحوه استفاده از آنها مختار است. به نظربنده این که در برخی تاپیک ها عنوان می شود چون ممکن است برخی از افراد با خواندن مطالب این تاپیک ها مسیر زندگیشان عوض شود، پس نبایستی یکسری نظرات و مطالبی که به زعم برخی از افراد نادرست است را بیان کرد، تا حدی سطحی نگری است. تا وقتی حق انتخاب به خواننده داده نشود و همه مطالب یک جور و یکدست و تصدیق کننده یکدیگر باشند، مطلب خوب و بد معنایی نخواهد داشت. در واقع خواننده خودش باید با تحقیق و تجزیه و تحلیل کافی تشخیص دهد که فرضاً آیا بنده فردی هستم که اکثراً اطلاعات غلط و بی پایه و اساس می دهم یا فلان کاربر فردی است که اطلاعات درست و قابل اعتماد می دهد یا خیر. به غیر از مواردی که مراجع مستدل و محکم و غیر قابل تردید وجود دارد، در بقیه موارد تنوع نظرات به رشد و بالندگی محتوای تاپیک ها کمک خواهد کرد.
    سلام دوستان، متاسفانه من نمیرسم تاپیکهای اینجا رو چک کنم، ضمن این که خیلی وقته اطلاعاتم به روز نیست، لطفاً سوالاتتون رو به صورت پیام خصوصی برای من نفرستین چون نمیتونم پاسختون رو بدم، با سپاس.

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)