صفحه 4 از 16 نخستنخست 1234567891011121314 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 40 , از مجموع 154

موضوع: اطلاع از احکام شرعی لازمه، جهت زندگی در خارج از کشور

پیش فرض پاسخ : اطلاع از احکام شرعی لازمه، جهت زندگی در خارج از کشور

يخورده داره بحث منحرف ميشه...
    ببينيد در مورد بعضي مسائل از قبيل گوشت خوك و اينا من فكر ميكنم نياز به ريشه يابي و استدلال فلان مقاله و يا فلان مرجع ديني نيست.خلاصه از نظر دين تكليف بعضي از مسائل كاملا مشخص شده و اينجا جاي مناسبي براي مطرح كردن اينكه چه دليلي داره گوشت خوك حرام باشه يا نباشه نيست.اينجور مسائل اولا نياز به تسلط كامل علمي و شرعي داره تا بتونن دوستان در موردش نظر بدن كه خوب البته من يك نفر ازين دو سلاح بدون بهره هستم.پس بايد اينجوري بگيم كه تكليف بعضي از مسائل روشنه و اگه من دوست داشتم برخلاف و يا كاملا موافق دستورات ديني عمل كنم اين ديگه مسئله خودمه و نياز به توجيهات و ريشه يابي هاي ديني و سنتي و علمي و تاريخي نيست.
    كلا اينجور مباحث راه به جايي نمي بره مگر اينكه فقط كسي سوال داشته باشه و بياد اينجا بپرسه و اونايي كه اطلاع دارن جوابشو بدن.سعي نكنيم عقايد خودمون رو با هر دليلي توجيه كنيم.

يكي از دوستان تو تاپيك قبلي جمله اي در مورد بودا نوشته بود (كه اصلا مهم نيست اون جمله از كي بود) و گفته بود كه انسان متمدن وظايف اخلاقي خودش رو بالاتر از وظايف ديني خودش ميدونه.خيلي جمله جالبي بود و اي كاش اين جمله رو به عنوان تيتر حرفامون هميشه مد نظر داشته باشيم كه رعايت اخلاق مهمترين اصله و حالا ديگه شما ميخواي گوشت خوك بخور مشروب بخور با خانمها دست بده يا حتي روبوسي كن و يا اصلا هيچكدوم رو انجام نده.اين ديگه بستگي به عقايد هر شخصي داره و كاملا محترم.متاسفانه اينجا جاي مناسبي براي بحث برسر متقاعد كردن ديگران در مورد عقايد نيست(و شايد بهتر باشه كه چون مربوط به امور شخصيه هيچ وقت هم نباشه).يادمون باشه كه جملات ما (بخصوص در مورد مسائل ديني)ممكنه باعث ناراحت شدن و دلگيريه ما از همديگه بشه.پس خواهشا سوال و جواب مطرح بشه و از توجيه عقايدمون دست برداريم.
    توي خونه مون به ما ميگن فراري<br />توي غربت دم به دم انگشت نگاري<br />ديگه حتي صاحب اون خونه نيستيم<br />بيرون خونه ميگن ما تروريستيم<br />وقتي خونه شده بود مثل جهنم<br />ما با ويزاي بهشت بريديم از هم <br />حالا تو برزخ بدبيني اسيريم<br />نمي تونيم ريشمونو پس بگيريم<br />چاره اي نمونده جز رفتن و رفتن<br />انگار اينو رو پيشونيمون نوشتن

نقل قول نوشته اصلی توسط ehsan_ro
    نقل قول نوشته اصلی توسط amir32002
    نقل قول نوشته اصلی توسط Ali7
    به قول خودشون: گوشت تازه، با کیفیت خوب و قیمت خیلی کمتر از سوپرمارکتها و قصابیهای معمول! دلیلش رو نمیدونم، شاید تسهیلاتی برای مسلمانان اونجا در نظر گرفته باشند، به هر حال قیمت صنایع گوشت حلال در اونجا از قیمت گوشت معمولی خیلی مناسبتره به طوری که بعضی از اونجاییها هم طرفدارشند!
    اما من شنیدم تو آمریکا یکم بیشتره
    من هم براي كانادا همين رو شنيدم كه گوشت حلال هم كيفيت پايين تري از نظر بهداشتي داره و هم گرون تره
    (‌ در كل قصابي هاي هندي و پاكستاني رو هم ديدم كه واقعا غير بهداشتين )
    سلام
    اگر گوشت حلال رو از فروشگاه هاى بزرگ و زنجيره ايى تهيه كنيد معمولا سالم تر و تازه تر هست. مواردى اتفاق افتاده كه فروشگاه هاى كوچيك گوشت غير حلال رو به اسم گوشت حلال و با قيمت بالا تر فروختند.
    موفق باشيد

نقل قول نوشته اصلی توسط Aabed
    در مورد دست دادن هم بايد بگم كه بر عكس ايران اينجا (كانادا) رسم نيست كه افراد با هم دست بدن. يعنى صبح كه ميريد دانشگاه يا وقتى خدا حافظى ميكنيد كسى با كسى دست نميده.(بر عكس ايران كه روزى با 100 نفر تو دانشگاه و محل كار دست ميداديم)
    با سلام
    نکته ای هم من در تائید فرمایشات آقای عابد عرض کنم. در محیط کار (ریچموندهیل در شمال تورنتو کانادا) هم کسی با کسی صبح ها یا عصر ها دست نمی دهد. فقط روز اول که مدیر تان شما را یکی یکی به دیگران معرفی می کنه افراد باهاتون دست می دهند. هر سال هم یکبار مدیر شما فرم ارزشیابی براتون تکمیل می کنه و نظرش را راجع با شما مکتوب می نویسد و در یک جلسه خصوصی با شما در باره نظرش بحث میکنه و آخر جلسه از یکسال همکاری شما تشکر می کنه و با هاتون دست می دهد و آرزوی موفقیت میکنه

با تشکر فراوان از علی آقا چند تا مورد رو از سایت آقای خامنه ای پیدا کردم که در زیر می اید:
    1)۱- كسى كه هيچ راهى براى يافتن جهت قبله ندارد و گمانش هم به هيچ طرف نمى‏رود، بنابر احتياط بايد به چهار طرف نماز بخواند و اگر براى چهار نماز وقت ندارد، به هر اندازه كه وقت دارد نماز بخواند
    2)دست دادن و تماس بدنى مرد با زن نامحرم حرام است اگرچه از اهل کتاب باشد، و دست دادن مرد مسلمان با مردى ديگر هر چند که از اهل کتاب است مانع ندارد.
    3)سوال-در كشورى كه اخيراً بازديد انجام شد وسايل و ماشين به صورتى تعبيه شده كه امكان روبه قبله نمودن حيوان نمى‌باشد. با ذابح هم که صحبت كردم، گفت مى‌دانم روبه قبله نيست ولى من «بسم الله» را مى‌گويم.
    با توجه به اينكه فراورده‌هاى اين كشور به كشورهاى اروپا نيز به نام گوشت حلال صادر مى‌شود خواهشمند است حكم ذبيحه‌اى را كه رو به قبله نيست بفرماييد با علم به اينكه ذابح هم مى‌داند روبه قبله نيست.
    ج) اگر يقين حاصل شود كه ذبيحه را با ترك استقبال قبله عالماً عامداً ذبح نموده آن ذبيحه حلال نيست ليكن از كجا چنين علمِ شخصى نسبت به موارد خاصه براى مكلف حاصل مى‌شود؟ و در هر صورت با فرض عدم اطلاع از چگونگى ترك استقبال قبله، ذبيحه محكوم به حليت است.

4)س: من در آمريكا زندگى مى‌كنم و بسيارى از پنيرهايى كه در اينجا وجود دارد، داراى تركيب «رِنِت» (نوعى مايه پنير) مى‌باشد و من مى‌خواستم بدانم كه آيا خوردن اين پنيرها حرام است يا خير، زيرا اين ماده از لايه داخل معده حيوانات بدست مى‌آيد.
    ج) پنير مايه اگر از حيوان مرده گرفته شود و يا از حيوان نجس العين باشد و يا در خارج با تماس با نجس متنجس شود، خوردن پنيرى كه با چنين پنير مايه‌اى درست شده، جايز نيست.

5)س: شركت‌هاى غذايى و محصولات در آمريکا، گاهى از تركيبات حيوانى و گاه از ترکيبات گياهى استفاده مى‌كنند، لذا نمى‌توانند بگويند در كدام محصول هنگام توليد از تركيب گياهى استفاده شده و کدام از حيوانى، ما هم صددرصد نمى‌دانيم كدام حلال و كدام حرام است، آيا به خاطر اين ندانستن، خوردن اين محصولات حلال است؟ و آيا بايد آن را پاك و طاهر و حلال لحاظ كرد؟
    ج) شركتهاى سازنده اغذيه و خوردنى‌ها اگر احياناً از اجزاى حيوان نجس العين و يا حيوان قابل تذكيه‌اى كه تذكيه شرعى نشده است، استفاده مى‌كنند و از همان دستگاه ساخت اغذيه براى ساخت اغذيه با تركيبات نباتى هم استفاده مى‌كنند، خريد و مصرف اغذيه ساخت چنين شركتهايى جايز نيست، ولى اگر اغذيه با تركيبات نباتى را با دستگاههاى ديگرى توليد مى‌كنند در اين صورت استفاده از اغذيه آن شركت‌ها مانع ندارد.

6)س: در روش‌هاى جديد براى ذبح مرغ ابتدا بوسيله برق يک شوک به مرغ مى‌دهند تا مرغ بيحال شود و براى ذبح تقلا نکند بعضى از مرغ‌ها بوسيله اين شوک مى‌ميرند آيا با علم به اين موضوع خوردن مرغ شرعاً اشکال دارد يا خير؟
    ج) اگر بقيه شرايط ذبح شرعى رعايت مى‌شود، تا يقين پيدا نکرده‌ايد که حيوان در اثر شوک مرده است، استفاده از آن مانعى ندارد.

توجه: این احکام صرفا نظر آقای خامنه ای است.

ApplyAbroad Champion
    Pink Floyd آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    این حساب کاربری غیر فعال می باشد.

درود
    دوستان عزیز خواهش میکنم از ابراز احساسات! نسبت به یکدیگر خودداری نمایید و از به حاشیه بردن تاپیک اجتناب نمایید تا تاپیک قفل نگردد.
    در صورت بسته شدن این تاپیک به هیچ وجه به تاپیک هایی از این دست اجازه فعالیت داده نخواهد شد چرا که بنظر میرسد نوعی جبهه گیری بین بعضی از کاربران در حال شکل گیری و بعضا" باعث دلخوری گردیده است.

پ.ن. به پیر به پیغمبر خیلی از این چیزایی که بعضی ها میپرسند براحتی در توضیح المسائل های متفاوت وجود داره و الحمدا... که همگی به اینترنت دسترسی دارند و همگی آیات عظام هم که سایت دارن و کاربران میتونند سوالاتشون رو در سایت های مذکور مطرح کنند و نهایتا" پس از 48 ساعت جواب رو دریافت کنند.لذا از پرسیدن سؤالاتی که میدونید جوابش رو براحتی میشه در جای دیگری پیدا کرد خودداری نمایید، ضمنا" با کاربر خاطی از طریق محدودیت کاربری برخورد می شود.
    ضمنا" یادآور میشوم برای برخی از ارسال ها از پیام خصوصی نیز می توان استفاده نمود.
    پیشاپیش از همکاری همه ی شما دوستان عزیز سپاسگزارم.
    این حساب کاربری غیر فعال می باشد.

Dark Knight
    Behrang آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    UNR, Mining Engineering & MBA

آخه رییس جون
    اگه این موضوعات به بحت نکشه جای تعجب داره!!!
    شما با این اخطار محکمی که دادی دیگه اگه کسی خداییش سوال داشته باشه جرات نمی کنه که مطرح کننه :P
    تازه داشتین نوآوری در دین میکردیم که شما... ;D
    What Goes Around...Comes Around

Junior Member

در رابطه با ماهی که دوستان می گن مصرفش مانعی نداره یه چیزی رو عرض کنم.
    ماهی در صورتی حلال است و می توان مصرفش کرد که بر روی خاک (زمین) به صورت طبیعی بمیره ولی تا اونجا که من می دونم در کشورهای غیر اسلامی تو سر ماهی می زنن تا بمیره که در این صورت مصرفش از نظر شرعی مشکل داره.

راجع به ماهي
    اونها بيكار نيستن اين همه ماهي رو باضربه بكشن مي زارن خودش بميره حتا در مزارع پرورش ماهي صنعتي
    اگرچه ماهي گير هاي سنتي خودمون تو شمال وقتي با قلاب مي گيرن با ضربه مي كشن
    سايه اي نيست دراين سوي پريشاني ها
    تا رهــاي کند ازدســت زمستــاني ها
    اي که صد پنجره از صبح خدا سرشاري
    تو نجـــاتم بده از دست پريشــاني ها

معمولا وقتي كه شما ماهي را زنده از فروشگاه ميخري ميزنن توي سرش تا زودتر بميره.

سلام
    من میبینم که موضوع این بحث گاها بالا گرفته و ظاهرا حتی بعضیها از تذکر مدیران انجمن برای حاشیه نرفتن خوششون نیومده و به اونها بی احترامی کردن.

من تجربه چندین سال زندگی در خارج رو براتون بگم: اگر واقعآ این جور مسائل دینی اینقدر براتون مهمه که حتما باید ببینید که راجع بهش کی چی گفته، و اگه فکر میکنید که دارید میرید PhD بخونین و باز هم لازم دارین که استفتاء کنید، بهتون توصیه شدید میکنم که فکر از ایران بیرون رفتن رو از سرتون بیرون کنید یا اینکه برید به یکی از کشورهای مسلمان آسیا. در غیر این صورت زندگی واقعآ سختی خواهید داشت چون مهاجرت به یه کشور دیگه به اندازه کافی مشکلات داره و این جور مسایل میتونه که مزید بر علت هم بشه.
    این موضوع رو به حساب موافقت یا مخالفت من با مسائل دینی نگزارید بلکه صرفا به عنوان یک تجربه و توصیه عملی بهش نگاه کنین. اصرار بر رعایت دقیق امور دینی نه تنها زندگی رو براتون سختتر میکنه، بلکه میتونه تاثیر منفی روی وجهه و نهایتآ پیشرفت علمیتون داشته باشه. معمولا توی محیط دانشگاهی انتظار میره که هر کس با فکر باز با مسائل روبرو بشه و بجای پیروی بی چون و چرا از گفته ها، فکرش رو به کار بندازه. بازم بگم این موضوع ربطی به دین نداره، بلکه خصوصیتیه که انتظار میره یک "محقق" داشته باشه. بسیاری از دستآوردهای بزرگ علمی توسط کسانی انجام شده که بر خلاف عرف، رسم و رسوم، دستورات، روال جامعه، ... عمل کردن. پس فرض توی دانشگاه بر اینه که اگر آدم پیرویی هستین، احتمال اینکه محقق خوبی باشین کمه (نه اینکه غیر ممکن باشه، فقط اینکه احتمالش کمه)! یادتون باشه که اگه گالیگه به کلیسا گوش میکرد ما هنوز فکر میکردیم که زمین مرکز همه آسمانهاست! یا مثلا اگر داروین پیرو اعتقادات دینی بود و "تکامل تدریجی" را کشف نمیکرد، عملکرد بسیاری از ویروسها و باکتریها ناشناس باقی میموند و همچنان آدمهای زیادی به خاطر امراض مختلف محکوم به مرگ بودند!
    لطفا قوانین فروم رو بخونید و با رعایت اونها در بهبود کیفیت فروم سهیم باشید.

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)