صفحه 5 از 16 نخستنخست 123456789101112131415 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 50 , از مجموع 154

موضوع: اطلاع از احکام شرعی لازمه، جهت زندگی در خارج از کشور

پیش فرض پاسخ : اطلاع از احکام شرعی لازمه، جهت زندگی در خارج از کشور

البه حرف و تجربه ی شما کاملا درسته. اما خدا به ما اول عقل داده و بعد گفته تو مسئله هایی که نمی دونی تقلید کن. درست مثل یک research اول تمام منابع و کارهای انجام شده در یک زمینه ی خاص بررسی می شه بعد دیگه بسته به عقل و هوش و امکانات و اراده یک کار جدید ارائه می شه. منظورم اینه که حداقل می تونیم در مورد اون مسائلی که به طور واضح گفته شده اطلاع حاصل کنیم بعد عقل هر چی گفت همون درسته چون خود خدا گفته.
    مثلا نمی شه الان گفت کافر نجسه حتی اگر امام خمینی گفته باشه. این مال عهد پیامبر بوده که اسلام در دنیا شاید یه جور ابر قدرت بوده و می تونسته همه رو مجبور به اسلام آوردن بکنه.
    بعضی مسائل رو هم که بنا به مصالح سرمون کلاه می ذارن.مثل وام و سود بانکی...
    به هر حال اسمش از قدیم قید و بند بوده و به آدم پایبند به این مسائل مقید می گفتن و می گن.
    فقط می خام خواهش کنم اگر حکم مسئله ای (مسائل روزمره ی معمول که همین جا رعایت می شن) رو می دونید با ذکر مرجع به اطلاع ما هم برسونید.

ApplyAbroad Champion

رشته و دانشگاه
    Telecommunication

نقل قول نوشته اصلی توسط Mehrdad
    سلام
    من میبینم که موضوع این بحث گاها بالا گرفته و ظاهرا حتی بعضیها از تذکر مدیران انجمن برای حاشیه نرفتن خوششون نیومده و به اونها بی احترامی کردن.

من تجربه چندین سال زندگی در خارج رو براتون بگم: اگر واقعآ این جور مسائل دینی اینقدر براتون مهمه که حتما باید ببینید که راجع بهش کی چی گفته، و اگه فکر میکنید که دارید میرید PhD بخونین و باز هم لازم دارین که استفتاء کنید، بهتون توصیه شدید میکنم که فکر از ایران بیرون رفتن رو از سرتون بیرون کنید یا اینکه برید به یکی از کشورهای مسلمان آسیا. در غیر این صورت زندگی واقعآ سختی خواهید داشت چون مهاجرت به یه کشور دیگه به اندازه کافی مشکلات داره و این جور مسایل میتونه که مزید بر علت هم بشه.
    این موضوع رو به حساب موافقت یا مخالفت من با مسائل دینی نگزارید بلکه صرفا به عنوان یک تجربه و توصیه عملی بهش نگاه کنین. اصرار بر رعایت دقیق امور دینی نه تنها زندگی رو براتون سختتر میکنه، بلکه میتونه تاثیر منفی روی وجهه و نهایتآ پیشرفت علمیتون داشته باشه. معمولا توی محیط دانشگاهی انتظار میره که هر کس با فکر باز با مسائل روبرو بشه و بجای پیروی بی چون و چرا از گفته ها، فکرش رو به کار بندازه. بازم بگم این موضوع ربطی به دین نداره، بلکه خصوصیتیه که انتظار میره یک "محقق" داشته باشه. بسیاری از دستآوردهای بزرگ علمی توسط کسانی انجام شده که بر خلاف عرف، رسم و رسوم، دستورات، روال جامعه، ... عمل کردن. پس فرض توی دانشگاه بر اینه که اگر آدم پیرویی هستین، احتمال اینکه محقق خوبی باشین کمه (نه اینکه غیر ممکن باشه، فقط اینکه احتمالش کمه)! یادتون باشه که اگه گالیگه به کلیسا گوش میکرد ما هنوز فکر میکردیم که زمین مرکز همه آسمانهاست! یا مثلا اگر داروین پیرو اعتقادات دینی بود و "تکامل تدریجی" را کشف نمیکرد، عملکرد بسیاری از ویروسها و باکتریها ناشناس باقی میموند و همچنان آدمهای زیادی به خاطر امراض مختلف محکوم به مرگ بودند!
    داشتم فکر می کردم اگه واسه PHD رفتم پولمو صرف بیمه نکنم چون معمولا توی محیط دانشگاهی انتظار میره که هر کس با فکر باز با مسائل روبرو بشه و بجای پیروی بی چون و چرا از گفته ها، فکرش رو به کار بندازه.

Senior Member

سلام
    می دونید آقای مهرداد! یک آدمی که قید و بند مذهبی داره، هر جا که باشه زندگی اش از کسی که اعتقاد مذهبی نداره سخت تره. به ایران و آمریکا و اینجا و اونجا بودن هم ربطی نداره. یعنی شما هر آدم مذهبی را که دیدید که به یک جایی رسیده بدونین اگر مذهبی نبود به جاهای بیشتری می رسید. یا به چیزی که رسیده راحت تر می رسید. حالا کاری ندارم به اینکه شاید خدا آدم های مذهبی را واقعا بیشتر دوست بداره و یک چیزهایی بهشون بده. من ظاهر امر را دارم می گم. برای مثال دارم می گم همین کسانی که الان فکر مسائل شرع در آن طرف هستند حتما روزه امتحان دادن را تجربه کردند و حتما به خاطر گشنه و تشنه بودن راندمانشون کم شده و نمره شون از کسانی که سیر بودند کمتر شده. این فقط یک مثال بود. نتیجه می گیریم اگر یک چنین آدمی دست بردار اعتقاداتش به خاطر سختی هاش بود تا حالا این کار را کرده بود.توصیه کردن هم چه از نوع علمی و چه از انواع دیگرش فایده ای نداره. یک آدم مقید دو تا راه بیشتر نداره. یا اینکه یک مدت زمانی را اختصاص بده به اینکه مشکلات شرعی اش را حل کنه یا اینکه یک عالمه زمان اختصاص بده که عذاب وجدان بکشه. پس اگر شما دلسوز این افراد هستید اجازه بدید اونها یک مدت زمانی را در این فروم وقت بذارن و مشکلاتشون را حل کنن.شخصا معتقدم هر کسی باید همون جور زندگی کنه که راحت تره. یکی راحت تره که راحت زندگی کنه و یکی هم راحت تره که سخت زندگی کنه.
    در مورد اینکه می گید دیده شده که این بحث ها بالا می گیره من نمی خوام نظری بدم. چون شخصا نخواندم موضوعات مشابهی از این دست و قبیل را و حوصله اش را هم ندارم که بخوانم و اهمیتی هم نمی دم. ولیکن می تونم حدس بزنم که چرا اصلا بحث ایجاد میشه که تازه بخواد بالا بگیره و احتمالا من با شما در مورد عاملی که مقصر به وجود آمدن یا منحرف شدن این بحث ها است با عاملی که شما در ذهنتون مقصر می دونید اختلاف نظر دارم. البته منظورم از تقصیر، گناه و مقصر گناهکار (که باید تنبیه بشه) نیست. برای اینکه بیشتر توضیح بدم مثال می زنم:
    nt شباهتی به آدم هایی که می رن روضه نداره. پس روضه هم نمیره. نه اینکه بره روضه. بعد بشینه با حاج آقای روضه بحث کنه. بعد که غر غر روضه ای ها در اومد، صحبت از دموکراسی و آزادی بیان و آزادم بیام روضه و آزادم نظر بدم و... بکنه. جای این آدم تو روضه نیست. آدم هم جایی که جاش نیست نمیره.حالا اگه دست بر قضا توی این فروم سر و کله یک تاپیک در اومد به اسم تو آمریکا چه طوری برم روضه!!!، خوب تو اون تاپیک هم نمیره. بحث هم نمی کنه. وقتی این آدم بحث نکرد، بحث هم منحرف نمیشه. بالا هم نمی گیره.بالاخره اون بنده خدایی هم که می خواد بره روضه یک جایی را پیدا می کنه.همه چیز به خیر و خوشی تمام میشه. درست نمی گم؟
    ببخشید پر حرفی کردم.

ApplyAbroad Champion

به نظر من عنوان اینجور موضوعات تو فروم اصلا درست نیست، چون کسی که آدم مذهبی هست به احکام شرع تسلط کافی رو بعد از بیست و چند سال زندگی پیدا کرده و مطمئنا دیگه فهمیده تو غرب چه خبره و مردمش چه جور فرهنگی رو دارن و چه جور رفتار می کنن پس خودش می دونه که باید چی کار کنه و اگه تا حالا پی نبرده به این موضوع، نباید دیگه سوالات خصوصی و شخصی خودش رو به صورت عمومی بپرسه. اگه براش خیلی مهمه، به اهلش مراجعه کنه، کسانی که کارشون همینه.( من به شخصه با دین اصلا مخالف نیستم، به نظر من همه مردم دنیا باید آزاد باشن تا هر طور که دوست دارن زندگی کنن و رفتار کنن البته با درنظر کرفتن قوانین و مقررات جامعه ای که درش هستن)

بیایم در جهت هم بستگی با هم قدم برداریم با هر ایمان و اعتقادی که داریم. پس سعی کنیم روی نقاطی دست بذاریم که مشترکا، مثل حس انسان دوستی، حس کنجکاوی و ...

ApplyAbroad Champion
    Pink Floyd آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    این حساب کاربری غیر فعال می باشد.

درود
    به برخی از دوستان :خواهش میکنم با پست هاتون باعث ف ی ل ت ر شدن فروم نشید.
    فرض کنید من یا وحید نباشیم باید هر چیزی که به ذهن بعضی از دوستان میرسه ارسال کنند؟

Senior Member

اصلا نمي دونم مطرح كردن اين مباحث تو فروم applayabroad چه معني داره؟ از اسم فروم معلومه كه هدفش چيه. حالا هر چي باشه جاي پاسخ به سوالات شرعي بچه ها و بحث در مورد اونا نيست.

وقتي برخي از اين نظرات رو ميخوندم، ياد يه شعري ازخدا بيامرز پروين اعتصامي افتادم. ايشون تو اين شعر لطيف، از زبان ديوانه اي سخن ميگه كه در واقع خودش رو عاقل دونسته و باقي مردم رو ديوانه تلقي مي كنه و سوال اصليس هم اينه كه
    "ما سبكساريم از لغزيدن ما چاره نيست عاقلان با اين گران سنگي چرا لغزيده اند؟"
    ( خواستم اين شعر رو اينجا بيارم اما چون واقعا از اين بيم داشتم كه به عده اي بر بخوره، ازش صرف نظر كردم.اما اگه اين شعر رو بخونيد، مي بينيد كه ديوونه هه پر بيراه هم نميگه. )

صحبت هاي اخير آدم رو ياد كسايي مي ندازه كه ميان تو برنامه هاي تلويزيون و وقتي مجري ازشون سوال كليشه اي چه توصيه اي داريد رو ميپرسه، جواب ميدن " من كوچكتر از اين حرف ها هستم كه توصيه اي كنم و دوست ندارم اين كار رو كنم" و بعد تريبون رو مي گيرن و n دقيقه صحبت مي كنن.

يادم مياد چند روز قبل كه تاپيك "مسائل شرعي در اونور آب" مطرح شد، سومين فردي بودم كه به سوالات مطرح شده جواب دادم و آخرش گفتم، به نظر من طرح بعضي مسائل ديني رو فروم، بحث ايجاد مي كنه و بهتره كه خودتون شخصا جواب بعضي سوالات رو پيدا كنيد.
    بعد دو سه نفر اومدند و شوخي رو وارد مباحث تاپيك كردن كه متاسفانه يكي از همون افراد كسي بود كه بعدن تاپيك رو قفل كرد. بعد يكي از دوستان وارد بحث شد ويه نظراتي رو از بودا مطرح كرد(ربطش رو به سوال نحوه پيدا كردن قبله و... شما پيدا كنيد). بعدش من گفتم، موضوع تاپيك مشخصه در مورد چيه و اجازه بديد تو مسير خودش حركت كنه و اينجوري نشه كه هر كسي بياد نظري در مورد دين بده وبره.
    بعد دوستمون گفت اي كاش مي شد حرف هاي مولوي رو در مورد مذهب اينجا مي گفتم. منم دوباره اومدم متذكر شدم كه هدف اين تاپيك چيه(با اعلام آمادگي براي تبادل نظر در مورد نظرات مولانا البته به صورت پيغام خصوصي). بعد تاپيك با حذف بعضي از مسائل جانبي رخ داده به حيات خودش ادامه داد. اما كمي بعد، تاپيك قفل شد. بعدش هم اين تاپيك ايجاد شد. اگرچه اين تاپيك يه مقدارمعقولانه تر تو جهت خودش دنبال شد، اما باز هم از طرح مسائلي كه موضوعشون "دين دار بودن يا نبودن"،"دفاع يا رد دين" و... بود، در امان نموند.

جدا نكات جالبي دراين روند، قابل دريافته. يكي از اونها اينه كه بعضي از اعضاي فروم با تمام شايستگي هاي علمي شون، يا قوه ادراكيشون خيلي ضعيفه و از جملات ساده اي چون "مسائل شرعي در اونور آب" و يا "اطلاع از احكام شرعي لازمه، جهت زندگي در خارج از كشور" نميتونن هدف تاپيك رو ديتكت كنن. يا اينكه بسيار علاقمندن تو هر مكان و هر گذري برقصند. ميدونيد الان كه ايناروداشتم مي نوشتم خودم دچار همين علاقه شدم و اگر قضيه منع رطب كردن و رطب خوردن نبود، مي شد يه چيزهايي رو گفت و يه سري نظرات رو منطقا و با زبون قابل فهم بچه هاي فني، بشدت بايكوت كرد.

به اميد روزهاي بهتر.
    من بي مي ناب زيستن نتوانم بي باده كشيده بار تن نتوانم
    من بنده آن دمم كه ساقي گويد يك جام دگر بگير و من نتوانم (خيام)

ApplyAbroad Champion
    Pink Floyd آواتار ها
    رشته و دانشگاه

درود
    دوستانی که حوصله dispute و جر وبحث دارن ، از این امکان فروم استفاده کنند یا از پیام خصوصی استفاده نمایند.
    http://www.applyabroad.org/forum/chat
    بنظر من بهترین جا همون تالار گفتگو هست با پیام خصوصی از همدیگه دعوت کنید در یه زمان مشخصی بشینید خیال راحت با هم بحث کنید.

به نظر من بهتره یه ذره سطح تحملمون رو ببربم بالا. ما مثلا قشر تحصیل کرده و با فرهنگ این مملکت هستیم.
    اگه مسئله ای واسمون مهمه یا جواب سوالی رو میدونیم نظراتمون رو مطرح کنیم و کمک به حل مشکل دوستانمون بکنیم. اگه هم که واسمون مهم نیست که دیگه چرا مسیر بحث رو عوض کنیم.
    بیاین یه ذره باهم مهربون تر باشیم.
    اگه آدما تو اجتماع با هم اصطحکاک دارن و می خوایم از دستشون فرار کنیم لااقل خودمون اینجا یه جامعه دموکراتیک راه بندازیم
    سبز تویی که سبز می خواهمت

Senior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط BLUE SKY
    به نظر من عنوان اینجور موضوعات تو فروم اصلا درست نیست، چون کسی که آدم مذهبی هست به احکام شرع تسلط کافی رو بعد از بیست و چند سال زندگی پیدا کرده و مطمئنا دیگه فهمیده تو غرب چه خبره و مردمش چه جور فرهنگی رو دارن و چه جور رفتار می کنن پس خودش می دونه که باید چی کار کنه و اگه تا حالا پی نبرده به این موضوع، نباید دیگه سوالات خصوصی و شخصی خودش رو به صورت عمومی بپرسه. اگه براش خیلی مهمه، به اهلش مراجعه کنه، کسانی که کارشون همینه.( من به شخصه با دین اصلا مخالف نیستم، به نظر من همه مردم دنیا باید آزاد باشن تا هر طور که دوست دارن زندگی کنن و رفتار کنن البته با درنظر کرفتن قوانین و مقررات جامعه ای که درش هستن)

بیایم در جهت هم بستگی با هم قدم برداریم با هر ایمان و اعتقادی که داریم. پس سعی کنیم روی نقاطی دست بذاریم که مشترکا، مثل حس انسان دوستی، حس کنجکاوی و ...
    اين نظر شما هم البته به جاست. قبول دارم كه همه ما به هر عقيده اي كه باشيم ديگه تا الان تكليف خودمون را با خودمون روشن كرده ايم. البته ما واقعا نمي دونيم توي غرب چه خبره چون تا حالا كه نرفتيم! فقط شنيده ايم و شنيدن كي بود مانند ديدن. خود من هم احساس نياز به وجود اين موضوعات در فروم نمي كنم. حتي گاهي فكر مي كنم آدم زيادي بعضي مسائل را بدونه كم كم وسواس ميشه. اينو جدي مي گم زياد نبايد مته به خشخاش گذاشت .وليكن فعلا كه وجود اين قبيل تاپيك ها ممنوع نيست. طبق قانون فروم. اما منحرف كردن بحث هاي موضوعات غير قانوني است. اين را كه قبول داريد؟ پس تا وقتي كه منع جدي براي اين قبيل موضوعات نيست تكليف ما با قانون فروم مشخصه. البته اين را هم بگم كه احساس من اينه كه درباره اين موضوعات داره جبهه گيري بي مورد ميشه. خوب اينها هم در نوع خودشون يك سري بحث هستند كه بعد از مدتي تمام ميشن. ديگه اين قدر سر بودن و نبودنشون كه نبايد بحث كرد!

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)