صفحه 7 از 16 نخستنخست 12345678910111213141516 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 61 تا 70 , از مجموع 154

موضوع: اطلاع از احکام شرعی لازمه، جهت زندگی در خارج از کشور

ApplyAbroad Hero Sadra آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    EE Alabama Huntsville

پیش فرض پاسخ : اطلاع از احکام شرعی لازمه، جهت زندگی در خارج از کشور

نقل قول نوشته اصلی توسط mspersian84
    نقل قول نوشته اصلی توسط ayaz
    در رابطه با ماهی که دوستان می گن مصرفش مانعی نداره یه چیزی رو عرض کنم.
    ماهی در صورتی حلال است و می توان مصرفش کرد که بر روی خاک (زمین) به صورت طبیعی بمیره ولی تا اونجا که من می دونم در کشورهای غیر اسلامی تو سر ماهی می زنن تا بمیره که در این صورت مصرفش از نظر شرعی مشکل داره.
    سلام
    این قانون شرعی رو شما اشتباه متوجه شدین. بر اساس قانون اسلام اگر ماهی در آب مرده باشه خوردنش حرومه و هیچ قانونی وجود نداره که ماهی باید روی خاک بمیره!! فقط ماهی باید زنده از آب گرفته شده باشه و بعد به هر صورتی کشته شه مشکلی نداره و این قانون هم کاملا منطقی که خوردن ماهی مرده تو آب بهداشتی نیست.
    سلام
    نکته ای که mspersian84 گفتند کاملا درسته. امروز من این موضوع رو پرسیدم دقیقا همینه یعنی فقط اگه ماهی در آب بمیره خوردنش حرامه در غیر این صورت تو خود کشتی یا هر جای دیگه و یا حتی با ضربه هم کشته بشه مشکلی نداره و دلیل اون هم همون مسئله بهداشتیش هست. واقعا که اگه روی بعضی مسائل دقیق بشیم می بینیم که چقدر قشنگه و هر مسئله ای چه حکمتی داره به شرطی که درست متوجه بشیم.
    سفرنامه عشق آباد
    تصویر خانم Aleta Kovensky آفیسر عشق آباد
    سلام بچه ها! من الان امریکا هستم اگه کسی کردیت کارت خواست بهم بگه

to hadisohrabi:

این پیغام را صرفا برای یادآوری ذکر کرده ام و امیدواربودم حداقل شما از 3 قرن پیش تا حالا تلاشی برای یاد گرفتن نحوه صحبت متناسب با محیطهای آکادمیک انجام داده باشید. نمیدونم شاید هم تلاش کردید ولی . . .
    او که از من برید و ترکم کرد<br /> پس چرا پس نداد آن دل را<br />وای بر من که مفت بخشیدم<br />دل آشفته حال غافل را

نقل قول نوشته اصلی توسط Sadra
    نقل قول نوشته اصلی توسط farzam2007
    بین علما اختلاف هست ...
    نقل قول نوشته اصلی توسط borhanbaher
    ایت الله سیستانی کتاب یا رساله ای دارند با این عنوان (الفقه للمغتربین) فقه برای کسانی که در غرب زندگی می کنند .افراد مقلد اقای سیستانی می توانندبه این کتاب مراجعه کند فکر می کنم راه گشا باشد احکام معمولی زندگی را هم رساله دارد
    وقتی من در چیزی شک دارم به سایت آقای سیستانی مراجعه می کنم یا قبلا پرسیده شده یا من می پرسم. www.al-shia.com
    یه نکته بگم:
    از لحاظ عقلی هر کسی برای انجام دادن صحیح هر کاری که علم کاملش رو نداره باید به اهل فنش مراجعه کنه و طبیعتا در مورد مسائل شرعی هم باید بعد از تحقیق مرجعی رو انتخاب کنید که اصلح باشه. اما الان که حدود 10 تا مرجع هستند و در یک سطح هستند شما بعد از اینکه مرجع خودتون رو انتخاب کردید اکثر مراجع به شما اجازه میدند که توی یک مسئله خاص به هر مرجع که دوست داشتید مراجعه کنید (در واقع کسی که تو اون مسئله نظر آسون تری داده) البته اینکه مرجعتون چنین اجازه ای رو میده یا نه را باید ازش بپرسید ولی تا اونجایی که من میدونم بیش از 90% مراجع چنین اجازه ای رو میدن که زمانی که اعلم اعلام نشده شما توی یه مسئله خاص به هر مرجعی که خواستید می تونید مراجعه کنید البته باید یک نفر رو به عنوان مرجع اصلیتون قبلا انتخاب کرده باشید.
    در ضمن بهتره تا موقعی که جواب یه مسئلی رو دقیقا نمی دونم اینجا ننویسیم که اختلاف فتوا بین خودمون پیش نیاد! و خیلی راحت میتونیم توی سایت مراجع مطرح کنیم و جواب قطعی رو اینجا بنویسیم که باعث نشه کسی اشتباه بفهمه.
    با عرض سلام

یک سوال :آقا من را تایید کرده اید یا تکذیب؟
    آینده جایی نیست که به آنجا می رویم، جایی است که آنرا به وجود می آوریم.
    راههایی که به آینده ختم میشود یافتنی نیستند بلکه ساختنی هستند
    و ساختن آن ، هم سازنده و هم مقصد را دگرگون می کند.

مسائل مطرح شده شرعی به دو بخش قابل تقسیم هستند.

مسائل معمول روزانه که افراد بعد از رسیدن به سن وسال موجود چون لازم بوده (یا علاقه داشته اند) آنها را یاد گرفته اند.از این نوع سوالات می توان به وضو گرفتن اشاره کرد. همان طور که می بینید کسی در این گونه موارد اولیه اشکالی ندارد.

مسائل دسته دوم آنهایی هستند که هنوز مورد بررسی هستند و نظر یکسانی در آنها وجود ندارد. بعضا هم نظرات افراد در این موارد با هم فرق میکند. برای این مورد شاید بتوان به بحث بازی شطرنج یا ماهیها در بالا اشاره کرد.

مسائل شرعی به صورت گسترده توسط افراد محقق در این زمینه مورد بحث قرار گرفته است و در واقع یک زمینه علمی به شمار می آید . این گرایش مانند تمام علوم موجود دارای دانشجویانی است که در آن در حال پژوهش هستند. دوباره مانند تمام گرایش مدارج مختلف علمی به افراد آن ارائه میگردد. دوباره مانند سایررشته های پژوهشی مسائل مختلف مورد بررسی قرار میگیرد. مثلا در رشته ریاضی دربخش آنالیز مباحث متنوعی مطرح میشود.

اما سوال من اینجا این است که آیا باید تمام سوالات مورد بررسی در رشته های مختلف با جزئیات آن در اینجا بررسی شود؟! آیا افراد دیگر به اندازه ای دانش اولیه دارند که بتوانند نظر دقیق بدهند. مثلا یک دانشجوی شیمی میتواند درباره بحث آنالیزبه دقت دانشجویان ریاضی وارد شود. آیا می تواند به نتایج حتما درست برسد. آیا لازم است همه افراد از دروس همدیگر با تمام جزئیات سر در بیاورند. آیا در مورد مسائلی که هنوزبرای دانشمندان یک رشته حل نشده است باید بقیه هم نظر بدهند. آیا باید تلاش کنند.

دوستانی که میخواهند ازسوالات گروه دوم اطلاع پیدا کنند کافیست از شخصی که در این زمینه دانش کافی دارند سوال کنند. بدیهی است که ممکن است جوابها در این زمینه متفاوت باشد و مطرح کردن آن لزوما مشکل بقیه را حل نمیکند. چون اساسا این سوالات از دسته مسائلی است که شاید جواب صریح یکسان ندارد.

با توجه به اینکه امکان بحث تمام مسئل روز رشته های مختلف با تمام جزئیات وجود ندارد از مدیریت فروم خواهش میکنم که این بحث را قفل بفرمایند.

اما در انتها لازم میدانم تعجب خود را از باقی ماندن این تاپیک اعلام کنم. ظاهرا این اولین باری است که چند نفر از دوستان عضو فروم به صورت مستقیم درخواست قفل شدن یک تاپیک را کرده اند و هیچ عکس العملی از مدیران دیده نشده است.
    او که از من برید و ترکم کرد<br /> پس چرا پس نداد آن دل را<br />وای بر من که مفت بخشیدم<br />دل آشفته حال غافل را

واقع گرا باشیم. به نظرم تاپیک مورد نظر هیچ کدام از شرایط قفل شدن را ندارد!

موضوع این پست به شیوه زندگی دانشجویان در اروپا وامریکا برمیگردد و در بسیاری از فرومهای دانشجویی و مخصوص Apply کردن بدون اشکال مطرح میشود. (مسائلی از جمله ساعات شرعی، اغذیه های حلال و مشروبات قابل شرب از جمله نیازهای ضروری است، در بسیاری از فرومهای مشابه مورد بحث واقع میشود و جای آن در اینجا خالی بود) گمان میکنم تأیید کنید که تعدادی از اقدام کنندگان برای ادامه تحصیل خواستار اطلاعاتی در این باب هستند.

دوستان دقت كردين كه بيشتر پستهاي اين تاپيك به نقد خود تاپيك ميپردازه تا بررسي سوالات احتمالي دوستان. خوب همونطور كه قابل پيشبيني بود حتي عنوان اين تاپيك هم تا حدودي حساسيت برانگيز هست. پيش از اين، در بخش تاثيرات فرهنگي اجتماعي بحثهايي از اين دست (البته كليتر) مطرح ميشد كه به خوبي پيش ميرفت اما در اينجا...!
    من يك پيشنهاد براي تعديل اين موضوع دارم. شايد اگر عنوان تاپيك به "تجربيات و مسائل ديني در خارج" يا چيزي شبيه به اين تغيير كنه بهتر باشه. دليلم اين هست كه عبارت احكام شرعي كليت لازم رو نداره و حتي تا حدودي دوستاني رو هم كه سعي ميكنن به اصل بحث وفادار بمونن دچار اشتباه ميكنه. چون حكم مسائل ديني رو همونطور كه بارها گفته شده به راحتي ميشه در كتابها پيدا كرد. آنچه كه ممكنه بيشتر به كار دوستان بياد تجربيات افراد دراين زمينه هست. اين باعث ميشه كه مثلا شاهد ارسال 10 تا پست (شايد كمي بيشتر يا كمتر) در مورد حكم ماهي خوردن نباشيم. چيزي كه به راحتي از رساله ها قابل استخراج هست. چون اين تنوع نظرات در مورد احكام باعث بلا استفاده بودن بحث ميشه. در حاليكه اگر دوستان تجربيات عيني خودشون رو در اين زمينه ها براي دوستان معتقد به مسائل ديني مطرح كنن، به اونها كمك ميكنن كه پيشبيني لازم رو براي برخورد با شرايط مختلف زندگي در خارج از ايران داشته باشن.
    ضمنا در اين تاپيك از آيكونهاي خندان كمتر استفاده شده. خوب نيستا
    Do not mistake coincidence for fate

سلام
    من کاملا با نظر Eliot وتا قسمتی با نظر partopala موافقم(اونم به خاطر کم معرفتیتون ). خیلی اوقات پیدا کردن مشکل و طرح مسئله برای اون مشکل از حل خود مسئله سخت تره.عنوان کاملا معلومه. به نظر من سوالات می تونن این طور خلاصه بشن:

1)آیا مرجع مکتوب خاصی که صرفا به مسائل شرعی زندگی در ممالک غیر مسلمان می پردازد سراغ دارید؟
    2)آیا از سایت ها و شماره تلفن دفتر مراجع مطلع هستید؟
    3)دوستانی که هم اکنون در خارج از ایران هستند تا کنون به چه مسائلی بر خورد کرده اند و احتمالا چه راه حلی در پیش گرفته اند؟(همون طور که Eliot گفتند).
    4)لطفا اگر مورد خاصی رو هم می دونید با ذکر منبع به اطلاع بقیه برسونید.

در مورد سوال اول : یک بار توی Iran TV گفت یک کتابی به این اسم وجود داره: " احکام شرعی در سفر های خارجی" من هنوز فرصت نکردم دنبالش برم.ولی اگر پیدا کردم حتما آدرس می دم تا شما هم تهیه کنید. البته اگه تا اون موقع این تاپیک قفل نشه.
    در مورد سوال دوم :آقای Ali7 در پست اول آدرس وب سایت مراجع رو قرار دادند. اما تلفن؟
    راستی به نظرتون حرفام آکادمیک شده یا هنوز باید روش کار کنم؟

حرفهای دوستان رو تصدیق میکنم. هدف از این تاپیک هم چیزی جز مواردی که hadisohrabi عزیز ذکر کرد نبود و الا جای مباحثه درباره ریشه احکام و اعتقادات اینجا نیست. خوبه که مثل بعضی از پستهای قبلی منابع و تجربیات مفیدتان را بیان کنید. تلفنها در تمامی سایتهای اختصاصی علما ذکر شده ولی سایت های ذیل تلفن چند تن از ایشان رو گردآوری کرده:

http://www.shiayan.ir/dafater-maraje.php

http://www.aviny.com/Ahkam/maraje/Index.aspx

1)آیا مرجع مکتوب خاصی که صرفا به مسائل شرعی زندگی در ممالک غیر مسلمان می پردازد سراغ دارید؟
    ایت الله سیستانی کتاب یا رساله ای دارند با این عنوان (الفقه للمغتربین) فقه برای کسانی که در غرب زندگی می کنند .افراد مقلد اقای سیستانی می توانند به این کتاب مراجعه کند
    این کتابی را که شما می گویید را من خوانده ام به نظرم کمی متفاوت با برخی مسایل برخورد کرده است ولی خواندنش خالی از لطف نیست و در ضمن با عث می شود فرد به مرجعش مراجعه کند (مثلا آیت الله سیستانی در برخی از موارد بسیار راحت تر برخورد می کنند)

باز هم کمکی بود در خدمتم!
    آینده جایی نیست که به آنجا می رویم، جایی است که آنرا به وجود می آوریم.
    راههایی که به آینده ختم میشود یافتنی نیستند بلکه ساختنی هستند
    و ساختن آن ، هم سازنده و هم مقصد را دگرگون می کند.

Senior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط Sadra
    نقل قول نوشته اصلی توسط mspersian84
    نقل قول نوشته اصلی توسط ayaz
    در رابطه با ماهی که دوستان می گن مصرفش مانعی نداره یه چیزی رو عرض کنم.
    ماهی در صورتی حلال است و می توان مصرفش کرد که بر روی خاک (زمین) به صورت طبیعی بمیره ولی تا اونجا که من می دونم در کشورهای غیر اسلامی تو سر ماهی می زنن تا بمیره که در این صورت مصرفش از نظر شرعی مشکل داره.
    سلام
    این قانون شرعی رو شما اشتباه متوجه شدین. بر اساس قانون اسلام اگر ماهی در آب مرده باشه خوردنش حرومه و هیچ قانونی وجود نداره که ماهی باید روی خاک بمیره!! فقط ماهی باید زنده از آب گرفته شده باشه و بعد به هر صورتی کشته شه مشکلی نداره و این قانون هم کاملا منطقی که خوردن ماهی مرده تو آب بهداشتی نیست.
    سلام
    نکته ای که mspersian84 گفتند کاملا درسته. امروز من این موضوع رو پرسیدم دقیقا همینه یعنی فقط اگه ماهی در آب بمیره خوردنش حرامه در غیر این صورت تو خود کشتی یا هر جای دیگه و یا حتی با ضربه هم کشته بشه مشکلی نداره و دلیل اون هم همون مسئله بهداشتیش هست. واقعا که اگه روی بعضی مسائل دقیق بشیم می بینیم که چقدر قشنگه و هر مسئله ای چه حکمتی داره به شرطی که درست متوجه بشیم.
    سلام
    گفته آقای صدرا کاملا درسته. من همین الان اطمینان پیدا کردم.
    این مطلب در زیر را از کتاب رساله ایت الله سیستانی می نویسم. چون این رساله کمی سخت گیر میاد گفتم شاید نوشتنش خالی از لطف نباشه
    اگر ماهی در اصل خلقتش فلس دار باشد ـ هرچند از جهت عارضی قلس از او جدا شده باشد ـ زنده از آب بگیرند و بیرون آب جان دهد، پاک و خوردن آن حلال است و ماهی بی فلس را اگرچه زنده از آب بگیرند و بیرون آب جان دهد حرام است
    کسی که ماهی را صید می کند، لازم نیست مسلمان باشد و در موقع گرفتن آن نام خدا را ببرد ولی مسلمان باید ببیند یا از راه دیگری اطمینان داشته باشد که او را زنده از آب گرفته یا آن که در تور او در آب مرده است
    خوردن ماهی زنده جائز است ولی اولی خودداری کردن است.
    اگر ماهی زنده را بریان کنند یا در بیرون آب پیش از جان دادن بکشند خوردنش جائز اشت، ولی اولی آن است که از خوردن آن خوددرای کنند.

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)