صفحه 1 از 70 123456789101151 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 697

موضوع: چند نکته مهم در تسریع پذیرش مقالات و نوشتن آن

پیش فرض چند نکته مهم در تسریع پذیرش مقالات و نوشتن آن

چند نکته مهم در تسریع پذیرش مقالات و نوشتن مقاله

1. بعضی از ژورنالها از شما می خواهند (البته بطور Optionalو نه اجباری) که بعد از Submit کردن مقاله، چند داور (reviewer) برای مقاله معرفی کنید که مقاله شما را برای داوری برای آنها بفرستند. حتما این کار را انجام دهید چون یاعث می شود که Editor ژورنال، در به در دنبال داور یرای مقاله شما نگردد و در نتیجه جواب مقاله شما زودتر بیاید. این کار را حتی برای ژورنالهایی که چنین چیزی را از شما نمی خواهند هم انجام دهید. یعنی افراد مورد نظر خود را با زدن یک Email به editor معرفی کنید. اما نکته مهم آنست که افرادی را که معرفی می کنید باید حتما از جاهای درست و حسابی (مثل کانادا، آمریکا و استرالیا و ...) باشند و مهمتر از آن حتما آدمهای شناخته شده ای (حداقل برای ژورنال) باشند. یه وقت استادان دانشکده خودتان و کلا استادان کشورمان یا کشورهای درجه سوم را پیشنهاد نکنید!!!! در ضمن اگر داوری به editor معرفی نکنید، ممکن است مقاله شما را به کسانی بدهد که اصلا سررشته ای در زمینه شما ندارند و تجربه نشان می دهد که این افراد هم معمولا با کوچکترین بهانه ای مثل ساختار بد مقاله، انگلیسی ضعیف و غیره مفاله شما را رد می کنند چون دنبال دردسر برای خودشان نیستند نمی خواهند اعتبار خودشان را با فبول کردن یک مقاله مشکوک (از دید آنها) خدشه دار کنند.

2. هیچوقت مقالات خودتان را برای ژورنالهای ایرانی نفرستید. اولا اعتبار ندارند و دوما زمان بسیار زیادی هم طول می کشد که جواب شما را بدهند (بعضا شاید 2 تا 3 سال!!!)

3. یک تصور اشتباه رایج آنست که هرچه ژورنال ارزشش کمتر باشد، لابد پذیرش مقاله در آن ساده است. این تصور کاملا غلط است. ژورنالهای ضعیفتر، داوران ضعیفتر دارند و در نتیجه ممکن است یک مقاله قوی و خوب را مثل آب خوردن و به دلایل واهی رد کنند (و البته بالعکس هم میتواند اتفاق بیقتد). در صورتیکه داوران باسواد و قوی (که با ژورنالهای قوی همکاری می کنند) معمولا به محتوی و اساس کار توجه می کنند.

4. متاستفانه بعضی از ژورنالهای بسیار معتبر، بیش از آنچه که به محتوی مقاله شما توجه کنند، به اعتبار Affiliation و استاد ارائه دهنده توجه می کنند (البته این مسئله طبیعی است و تقریبا در تمام ژورنالها اینگونه است ولی مشکل آنجاست که حالت افراطی به خود می گیرد ). یعنی در مورد مقالات ایرانی ها و کلا کشورهای درب و داغون (حتی اگر خوب باشد) با بدبینی نگاه می کنند و براحتی آن را رد میکنند. ولی اگر همین مقاله را مثلا Dr. John Prausnitz از دانشگاه برکلی ارائه دهد، حتما قبول میکنند. (مثل AIChE Journal در مهندسی شیمی) سعی کنید به این ژورنالها مقاله نفرستید چون آخرش مقاله شما رد می شود.

5. داوری که مقاله شما را داوری میکند، مسلما یک استادی در یک گوشه ای از این دنیاست و لزوما هم باسواد و متعهد نیست. آنقدر مشغله و دغدغه دارد که مطمئن باشید که برای داوری مقاله شما خیلی وقت نمی گذارد (اگر کمی بی وجدان باشد، اصلا مقاله را نمی خواند و داوری آن را به دانشجویانش واگذار می کند). فوقش 30 دقیقه وقت بگذارد و در این زمان باید متقاعد شود که مقاله شما حرف یا ایده جدیدی برای گفتن دارد. پس تا می توانید مقالتان را واضح بنویسید و جوری هم بنویسید که انگار دارید برای آدمی که از زمینه مقاله شما سررشته ای ندارد، کار خودتان را شرح می دهید. چون خیلی وقت ها داور مقاله شما لزوما در زمینه کار شما تخصص ندارد. از من این را داشته باشید که همیشه داوران در صورتی که مقاله شما را نفهمند، خیلی راحت آن را رد میکنند. چرا باید خودشان را برای شما به دردسر بیندازند؟ آنقدر مقالات خوب برایشان فرستاده می شود که حوصله مقالات با فرمت بد یا دارای ضعفهای نوشتاری یا مقاله ای که آن را نمی فهمند را ندارند.

6. همیشه این را بیاد داشته باشید که نوشتن مقاله کاری است سختر از کاری است که برای خود پروزه تان انجام میدهید.

7.به ترتیب اهمیت، قسمت های مهم یک مقاله عبارتند از (یعنی جاهایی از مقاله که داور تمرکز زیادی میکند):
    •Abstract
    •Introduction
    •Conclusion
    •Results
    •Discussion
    •Model
    یعنی داور مقاله در درجه اول چکیده، مقدمه وبعد نتیجه گیری (در آخر مقاله) و در پایان (اگر حوصله داشته باشند) Model و روابط ریاضی و فرمولهای شما را نگاه میکنند (برای همین هم گقتم که همیشه این را بیاد داشته باشید که نوشتن مقاله کاری است سختر از کاری است که برای خود پروزه تان انجام میدهید). در قسمت مقدمه، حتما و حتما به این مسئله اشاره کنید که اولا روی موضوعی که شما کار کرده اید، چه کارهایی توسط دیگران صورت گرفته (Literature Survey) و مهمتر از همه، این تحقیق شما چه مزیتی نسبت به کار دیگران دارد. فهماندن این مسئله نکته واقعا کلیدی در متقاعد نمودن داور است. تا میتوانید روی این قسمت کار کنید و آنرا برای خواننده بصورت واضح مشخص کنید.

پیش فرض پاسخ : چند نکته مهم در تسریع پذیرش مقالات و نوشتن آن

در اینجا برای آنکه داوری دو نفر را روی یک مقاله (مقاله خودم) به شما نشان می دهم که تفاوت نظرات افراد را ببینید . خوشبختانه این مقاله در ژورنالی دیگر پذیرقته شد:

Reviwer 1:

These authors have published work on the crossover phenomenon in supercritical fuids elsewhere and this paper shows how a classical thermodynamic model is developed to predict crossover points in a variety of systems. It is clearly written and just having these data available in one place is worth the paper being published. However, that their model seems to work well though is unsurprising-see why in the detailed discussion on this topic in the book: X What would turn heads in this field are1) experimental data showing applications that exploit the crossover phenomenon to effect a significant chemical separation and (2) statitical mechanical models that show how the crossover effect can be related to critical scaling exponents and thereby universalize the data, if possible, so that when scaled "correctly" all the crossoverr points collapse to the same scaled thermodynamic point.

با توجه به داوری داور اول، یعنی ایشان اولا کاملا روی موضوعی که من کار کرده ام، آشنایی داشته و حتی برای تایید کار من به کتاب خودش هم رفرنس داده (که من با X نشان داده ام) و حتی توجیح هم کرده که چرا مدل من خوب جواب میده. ایشان نه تنها کار بنده را از نظر علمی تایید کرده، بلکه از نظر ایشان بنده مقاله را بسیار خوب و حرفه ای نوشته ام. البته ایشان را که یک استاد آمریکایی در یکی از دانشگاهای تاپ (10 تای اول در مهندسی شیمی) است، خودم به Editor معرفی کرده بودم. البته اشتباهم اینجا بود که فقط ایشان را معرفی کردم در صورتیکه باید حداقل 2 نفر را معرفی می کردم.

اما بشنوید از داور دوم که :
    The manuscript suffers from major problems including

a) sloppy introduction of the problem, with unclear declaration of goals, and poor usage of technical English
    b) lengthly manipulation of thermodynamic expressions without clear target, explicit definition of the systems and state conditions, degrees of freedom, and variables kept fixed on partial derivatives, and so on.
    c) lack of clarity and/or support for the scores of approximations

that make impossible to judge the mathematical and thermodynamic correctness of the derived expressions conducing to the alleged constraints

این داوری نشان می دهد که نفر دوم اصلا روی موضوع تجربه ای نداشته است (چون در اینصورت حداقل اشاره ای به محتوی علمی کار من، می کرد). و دوما برخلاف اولی که گفته بود انگلیسی مقاله خوب است، از دید ایشان مقاله من خیلی هم بد نوشته شده است!!! جالب آنجاست روابط ریاضی ترمودینامیکی بدست آمده بوسیله من را ایشان lengthly manipulation of thermodynamic expressions without clear target می نامد!!! (کاملا برخلاف داور اولی که روی این موضوع در چند مقاله کار کرده بوده)

حالا موارد 1 و 5 توصیه های بالا را بیاد بیاورید

یه سوال. میشه داورایی را معرفی می کنیم تو لیست editor هاش نباشند؟

بله. معمولا داورها کسانی هستند که در زمینه کاری مقاله متخصص هستند ولزوما editor نمیباشند. اگر خودتان هم سر دبیر باشید و اطلاع دقیقی راجع به آن زمینه کاری نداشته باشید شاید به نویسندگان مقالاتی که خود شما به آن در مقاله خودتان ارجاع داده ابد بفرستند.
    او که از من برید و ترکم کرد<br /> پس چرا پس نداد آن دل را<br />وای بر من که مفت بخشیدم<br />دل آشفته حال غافل را

شاید به نویسندگان مقالاتی که خود شما به آن در مقاله خودتان ارجاع داده ابد بفرستند
    بله کاملا درسته. Editor یک ژورنال بترتیب اولویت 3 راه برای انتخاب داور دارد:
    1. کسانی که توسط شما معرفی شده اند
    2. اگر شما کسی را معرفی نکنید، معمولا به کسانی مقاله را می دهد که به کار آنها در مقالتان رفرنس دادید
    3. و اگر بهر دلیلی موارد 1 و 2 فراهم نبود (که خیلی از وقتها این اتفاق می افتد)، ممکن است به هر کسی که پیش می آید بدهد ولو داور انتخاب شده هیچ دانشی در مورد کار شما نداشته باشد. البته اگر ژورنال کاملا روی یک موضوع خاص باشد (مثل Journal of Supercritical Fluid یا Fluid Phase Equilibria)، معمولا داورها تا حدودی به محتوی مقالات Submit شده اشراف دارند. ولی در ژورنالهایی که گستره زیادی از موضوعات را چاپ میکنند (مثل Chemical Engineering Journal یا Industrial Engineering Chemistry Research)، مورد 3 زیاد اتفاق می افتد.

راستی ذکر یک نکته شاید خالی از فایده نباشد.

بعضی مواقع هم خود editor مقاله شما را داوری میکند که معمولا این موضوع هنگامی پیش می آید که موضوع مورد بحث در مقاله از اهمیت ویژه ای از نظر editor برخوردار است.

در ضمن بعضی از ژورنالها برای بررسی مقالات که از اهمیت بالایی برخوردار هستند بخش fast track یا مشابه همچنین در نظر میگیرند. بعضا تا دو هفته هم مقاله ممکن است داوری شود. فقط بعضی ژورنالها این سیستم را دارند. در این گونه مواقع ار نویسنده خواسته میشود که در نامه ای دستاورد اصلی خود را بیان نماید. البته در بعضی دیگر مجلات که impact factor بالا دارند همان اول از نویسنده میخواهد این نامه را بفرستد.
    او که از من برید و ترکم کرد<br /> پس چرا پس نداد آن دل را<br />وای بر من که مفت بخشیدم<br />دل آشفته حال غافل را

در ضمن بعضی از ژورنالها برای بررسی مقالات که از اهمیت بالایی برخوردار هستند بخش fast track یا مشابه همچنین در نظر میگیرند. بعضا تا دو هفته هم مقاله ممکن است داوری شود. فقط بعضی ژورنالها این سیستم را دارند. در این گونه مواقع ار نویسنده خواسته میشود که در نامه ای دستاورد اصلی خود را بیان نماید. البته در بعضی دیگر مجلات که impact factor بالا دارند همان اول از نویسنده میخواهد این نامه را بفرستد.
    حقیقتش این را اصلا نمی دانستم. میشه لطفا بگید چه جوری می تونم از یک ژورنال بخواهم که مقاله مرا سریعتر داوری کند؟ این را از آنجهت می پرسم که مقاله ای را به یک ژورنال submit کرده ام که عنوانش هست:

A Governing Equation for the Organic Solids

یعنی همانطور که از اسمش پیداست، از آن مقالاتی است که اهمیت ویژه ای برای کسانی که در زمینه Thermophysics و Solid State Chemistry کار میکنند، دارد
    حقیقتش یک سال روی آن کار کردم.

آیا میشه یک نامه به Editor بزنم و اهمیت مقاله را برایش تشریح کنم (برای آنکه خودش آنرا داوری کند یا مقاله مرا سریعتر Process کند)؟

خوب حتما خودتون می دونید که بعضی ژورنال ها سیستم rapid publication دارند و تو مدت کوتاهتری نسبت به ژورنالهای مشابه، مقاله ها رو چاپ میکنن. البته تو این ژورنال ها باید مقاله تون داورها و editor رو قانع کنه که ارزش چاپ شدن سریع رو داره.........

من دیدم که توی cover letter که برای editor میفرستن، گاهی یه توضیح خیلی کوتاه راجع به کار و اهمیتش میدن و احتمال زیاد این در چاپ شدن اون مقاله تاثیر خوبی خواهد داشت.

یه نکته هم به نکات قبلی دوستان اضافه کنم، بعضی ژورنال ها چند تا editor دارن و شما میتونی به دلخواه انتخاب کنی، در این مواقع، حتما حتما به سابقه editor ها از هر طریقی که میتونید مراجعه کنید، ممکنه مقاله تون رو واسه یکیشون بفرستید و چاپ بشه ولی واسه اون یکی بفرستید و چاپ نشه!!

نامه ای که در واقع برای درخواست بررسی سریع مقاله شما فرستاده میشود باید هنگام submit فرستاده شود و این موضوع در صورتی که ژورنال این سیستم را در دستور کاری خود داشته باشد فقط پذیرفته است.

اما اگر شما مقاله را فرستاده اید و میخواهید فرآیند زود تر بررسی شود شاید بد نباشد که یک نامه به کسی که روند داوری را هدایت میکند(handling editor) بزنید و بگید به خاطر نیاز به دریافت نتیجه داوری به خاطر دلیلی معلوم (مثلا نیاز به publication در هنگام دفاع چون بخشی از نمره شما را تسکیل میدهد) خیلی ممنون میشودید این روند را زودتر انجام دهند. من در این خصوص خودم تجربه خوبی دارم اگر چه خیلی مرسوم نیست. بعد از فرستادن این نامه روند داوری مقاله ام خیلی سریع شروع شد البته نتیجه هم خوب بود.

قبل از ارسال این نامه باید پارامترهای مختلفی را مانند اعتبار ژورنال را در نظر بگیرید. اگر قبلا این کار را نکرده اید شاید بد نباشد با استاد مشاور خود هم فکری کنید.

Junior Member

من میخوام برای مقالم داور انتخاب کنم، آیا باید به خود داور هم اطلاع بدم قبلش؟ و کارمو براش بفرستم!

صفحه 1 از 70 123456789101151 ... آخرینآخرین

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)