صفحه 14 از 26 نخستنخست ... 456789101112131415161718192021222324 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 131 تا 140 , از مجموع 252

موضوع: راهنمایی در خصوص تغییر رشته

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    برق قدرت

پیش فرض پاسخ : راهنمایی در خصوص تغییر رشته

با سلام و خسته نباشید خدمت همه دوستان،
    من لیسانس و ارشد هر دو برق قدرت خوندم. برای PhD قصد دارم آمریکا اپلای کنم. اما این بار نمی خوام برق بخونم. قصد دارم تغییر رشته بدم. به نظرتون برای PhD اقتصاد انرژی بهتره یا پالیسی انرژی؟ و در کدام یک از این دو رشته شانس پذیرش بیشتر دارم؟

من می خوام کنکور ارشد در ایران شرکت کنم. همیشه دلم می خواست می رفتم دنبال مهندسی کامپیوتر / آی تی ولی خب فکر اینکه برای کنکور کارشناسی درسهای مدرسه رو بخونم دوباره و اینکه چهار سال تو دانشگاه، کلی درسهای معارف و وصایا و فلان و بهمان (درسهای بی ربط و غیرضروری دوره لیسانس) پاس کنم اذیتم می کنه. حالا سوال من اینه که کسی بدون پیش زمینه قبلی (لیسانس غیرمرتبط - زبان و مدیریت) می تونه تو رشته IT برای ارشد شرکت کنه و از پس کنکور و درسهای دانشگاه بربیاد یا اینکه خیلی دور از ذهن و سخت به نظر می رسه؟ سختی دروس ریاضیش در چه حد هست؟
    لطفا بدون تعصب به رشته خودتون (اگر مهندس هستید) و غیرمقرضانه جواب بدید. ممنون

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    نرم افزار شریف - هوش مصنوعی امیرکبیر

نقل قول نوشته اصلی توسط Danaz نمایش پست ها
    من می خوام کنکور ارشد در ایران شرکت کنم. همیشه دلم می خواست می رفتم دنبال مهندسی کامپیوتر / آی تی ولی خب فکر اینکه برای کنکور کارشناسی درسهای مدرسه رو بخونم دوباره و اینکه چهار سال تو دانشگاه، کلی درسهای معارف و وصایا و فلان و بهمان (درسهای بی ربط و غیرضروری دوره لیسانس) پاس کنم اذیتم می کنه. حالا سوال من اینه که کسی بدون پیش زمینه قبلی (لیسانس غیرمرتبط - زبان و مدیریت) می تونه تو رشته IT برای ارشد شرکت کنه و از پس کنکور و درسهای دانشگاه بربیاد یا اینکه خیلی دور از ذهن و سخت به نظر می رسه؟ سختی دروس ریاضیش در چه حد هست؟
    لطفا بدون تعصب به رشته خودتون (اگر مهندس هستید) و غیرمقرضانه جواب بدید. ممنون
    اولا مشخص نکردید چه گرایشی مدنظر شماست چون گرایش به گرایش متفاوت هست. در نظر داشته باشید که طبق دفترچه کنکور امسال دو گرایش شبکه و امنیت (رایانش امن) که قبلا زیر مجموعه آی تی بودن رفتن زیرمجموعه مهندسی کامپیوتر و الان آی تی ۲ تا گرایش داره و مهندسی کامپیوتر ۶ تا. اگه این دو گرایش رو در نظر داشتید کارتون سخت تر شده چون دروس مهندسی کامپیوتر تعدادشون بیشتره و درسهای تخصصی تری هم داره ضمن اینکه پیش نیازهای این دو گرایش نسبت به گرایشای دیگه عمدتا خیلی وابسته تر به رشته کامیپوتر هستند تا ریاضیات عمومی و جنرال بنابراین خیلی این دوتا رو پیشنهاد نمیکنم. دو گرایش دیگه (گرایش های فعلی آی تی) یکی تجارت الکترونیک هست یکی هم کلا بدون گرایش!

ثانیا مشخص نکردید هدف شما قبولی تو چه دانشگاهی هست؟ قطعا سختی کنکور و همین طور سختی گذروندن دروس تو دانشگاه های دولتی مشهور با مثلا پیام نور یه شهر کوچیک متفاوت هست.

ثالثا تشخیص اینکه در حوزه علوم کامپیوتر کی موفق میشه و کی نمیشه بسیار سخت هست. آسونی و سختی کاملا یه مسئله شخصی است و چیزی که واسه یه نفر آسونه ممکنه واسه کس دیگه خیلی سخت باشه و برعکس بنابراین فکر نمیکنم کسی به غیر از خود شما بتونه به این سوال پاسخ بده و شاید یه راه خوب این باشه که شخصا سیلابس دروس کارشناسی که در کنکور آی تی میاد و دروسی که تو ارشد قراره خونده بشه رو از سایت وزارت علوم دانلود کنید و ببینید که قراره با چی سر و کار داشته باشید و خودتون ببینید که واستون آسون هست یا نه. اما به طور کلی این رو در نظر بگیرید که علم کامپیوتر مشتق شده از ریاضیات هست و رشته های زیرمجموعه این علم خیلی با ریاضیات سرو کار دارن و بنابراین لازمه که میونه خوبی با ریاضیات داشته باشید.

اگه مختص رشته آی تی بخوام بگم به طور کلی شما نیاز به این موارد دارید:
    - دانش عمومی ریاضی: ریاضیات گسسته (به خصوص ترکیبیات و گراف) ، آمار و احتمال مهندسی، جبر خطی، حساب دیفرانسیل
    - دانش عمومی علوم کامپیوتر: ساختمان داده ها، طراحی الگوریتم ها، پایگاه داده ها، مبانی برنامه نویسی و در صورتی که شبکه و امنیت مدنظر هست معماری کامپیوتر، شبکه، سیستم های عامل
    - دانش دروس خاص تر: مهندسی نرم افزار، مباحث مدیریت پروژه فناوری اطلاعات
    - دانش دروس تخصصی تر بسته به زمینه کاری
    - توانایی برنامه نویسی پایه

تعدادی از این دروس رو باید برای کنکور بخونید که موفقیت شما تو خوندن این درسا و نتیجه اش تو کنکور شاید سنجه مناسبی برای اینکه چه قدر توان خوندن این رشته رو دارید باشه.

ضمنا چند نکته:
    - این ها پایه هاست. ممکنه بنا به کاربردها موضوعات خیلی پیچیده تر هم بشن اما کلا اگه ریاضیات قوی ای داشته باشید نکته خیلی مثبتی هست. این رو هم در نظر بگیرید که این ها تئوری قضایا هست و در رشته آی تی تقریبا تو همه درسها اکثر تمرین ها نیاز به برنامه نویسی داره و باید بتونید الگوریتم ها، ایده ها و روش ها رو به صورت کد پیاده کنید که با توجه به پیش زمینه شما بعید میدونم تجربه داشته باشید. البته اگه قبول شید پیش نیاز درس مبانی برنامه نویسی رو احتمالا باید پاس کنید ولی در کل هر چه زودتر برید سمتش بیشتر به نفعتونه. دقت کنید که کسایی که باهاشون وارد دانشگاه میشید دست کم ۴ سال تجربه کد زدن دارن

- یک رشته هم وجود داره به اسم مدیریت فناوری اطلاعات که فنی نیست و زیرمجموعه مدیریته. شاید این هم بد نباشه یه نگاهی بکنید.

- تصمیم اینکه کارشناسی رو دوباره نخونید درسته. تکرار مقطع کارشناسی واقعا اشتباهه و وقت رو تلف میکنه. به نظرم کسی بره ارشد و بهش ۵-۶ تا درس جبرانی هم بدن و ارشد رو سه ساله بگیره هم خیلی می ارزه به اینکه بره دوباره کارشناسی بخونه.
    ویرایش توسط tornadoz : February 24th, 2017 در ساعت 03:47 AM

Junior Member

سلام دوستان لیسانس برق کنترل هستم و امسال کنکور ارشد دادم قصد دارم بعدا اپلای کنم.
    به هر سه گرایش کنترل، بیوالکتریک یا مکاترونیک علاقه دارم. برای اپلای کدام را پیشنهاد میکنید؟
    شانس قبولی در همه ی دانشگاه های تهران را دارم البته برای تغییر گرایش 6 تا 9 واحد جبرانی هست.

ممنون میشم من را در انتخاب گرایش و دانشگاه راهنمایی کنید

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط sonia_k نمایش پست ها
    سلام دوستان لیسانس برق کنترل هستم و امسال کنکور ارشد دادم قصد دارم بعدا اپلای کنم.
    به هر سه گرایش کنترل، بیوالکتریک یا مکاترونیک علاقه دارم. برای اپلای کدام را پیشنهاد میکنید؟
    شانس قبولی در همه ی دانشگاه های تهران را دارم البته برای تغییر گرایش 6 تا 9 واحد جبرانی هست.

ممنون میشم من را در انتخاب گرایش و دانشگاه راهنمایی کنید
    سلام

هر سه گرایش خوب هستند برای اپلی ببینید در چه زمینه ای دوست دارید کار کنید در آینده اگر کنترل برید شامل تر هست و کار مکاترونیک هم میتونید بکنید و بازار کار گسترده تری داره اگر هم به بیو علاقه دارید اون هم برای اپلی خوبه ولی همه ی دانشگاه ها ندارن. اگر واقعا به هر سه علاقه دارید هر کدوم که دانشگاه بهتری قبول میشید رو اول بزنید.

موفق باشید

سلام
    من لیسانس مدیریت بازرگانی پیام نور دارم
    ولی تخصص و کارم چندساله که کامپیوتر و شبکه هست
    حالا میخام کارشناسی ارشد رو مهندسی شبکه بگیرم
    آیا امکان پذیره؟
    فقط میخام یه مدرک دانشگاهی مرتبط به شغلم داشته باشم
    حالا هر دانشگاهی شد فرقی نداره
    لطفا راهنمایی کنید
    ممنون

Junior Member
    رشته و دانشگاه

نقل قول نوشته اصلی توسط heidari3771 نمایش پست ها
    سلام
    من لیسانس مدیریت بازرگانی پیام نور دارم
    ولی تخصص و کارم چندساله که کامپیوتر و شبکه هست
    حالا میخام کارشناسی ارشد رو مهندسی شبکه بگیرم
    آیا امکان پذیره؟
    فقط میخام یه مدرک دانشگاهی مرتبط به شغلم داشته باشم
    حالا هر دانشگاهی شد فرقی نداره
    لطفا راهنمایی کنید
    ممنون
    سلام. البته مهندسی شبکه که نداریم، مهندسی کامپیوتر گرایش شبکه داریم. امکان پذیر بودنش که در حالت کلی بله امکان پذیر هست. طبیعتا باید برید کنکور بدید و قبول شید بعدش هم درس های دانشگاه رو پاس کنید. اینکه میتونید کنکور رو خوب بودید یا اینکه درسها رو پاس کنید یه بحث دیگه است و کاملا به خود شما برمیگرده. دروسی که تو کنکور میاد رو میتونید فایل آخرین کنکور ارشدی که برگزار شده رو از سایت سنجش (یا دانشگاه ازاد یا پیام نور) بگیرید و ببینید. سرفصل های دروس هم که تو سایت وزارت علوم هست. برید ببینید چه قدر واستون راحته
    برنامه نویسی هم باید یاد بگیرید طبیعتا برای پاس کردن درسا

شاید گرفتن مدارک فنی شبکه مثل سرتیفیکت های سیسکو بیشتر به کارتون بیاد.

نقل قول نوشته اصلی توسط tornadoz نمایش پست ها
    سلام. البته مهندسی شبکه که نداریم، مهندسی کامپیوتر گرایش شبکه داریم. امکان پذیر بودنش که در حالت کلی بله امکان پذیر هست. طبیعتا باید برید کنکور بدید و قبول شید بعدش هم درس های دانشگاه رو پاس کنید. اینکه میتونید کنکور رو خوب بودید یا اینکه درسها رو پاس کنید یه بحث دیگه است و کاملا به خود شما برمیگرده. دروسی که تو کنکور میاد رو میتونید فایل آخرین کنکور ارشدی که برگزار شده رو از سایت سنجش (یا دانشگاه ازاد یا پیام نور) بگیرید و ببینید. سرفصل های دروس هم که تو سایت وزارت علوم هست. برید ببینید چه قدر واستون راحته
    برنامه نویسی هم باید یاد بگیرید طبیعتا برای پاس کردن درسا

شاید گرفتن مدارک فنی شبکه مثل سرتیفیکت های سیسکو بیشتر به کارتون بیاد.
    ممنون از جوابت
    چندسال تجربه دارم ولی متاسفانه وقت نکردم برم مدارک شبکه رو بگیرم و بنظرم مدارک شبکه اگه بین المللی نباشه فایده نداره چون تو ایران هم قبولش ندارن
    تو یه شرکت بیمه خوب میخاستم استخدام بشم که گفتن فقط مدرک دانشگاهی میپذیریم

برای کنکور دانشگاه آزاد کی ثبت نام میکنن؟
    بدون کنکور جایی نداره؟

Junior Member
    رشته و دانشگاه

نقل قول نوشته اصلی توسط heidari3771 نمایش پست ها
    ممنون از جوابت
    چندسال تجربه دارم ولی متاسفانه وقت نکردم برم مدارک شبکه رو بگیرم و بنظرم مدارک شبکه اگه بین المللی نباشه فایده نداره چون تو ایران هم قبولش ندارن
    تو یه شرکت بیمه خوب میخاستم استخدام بشم که گفتن فقط مدرک دانشگاهی میپذیریم

برای کنکور دانشگاه آزاد کی ثبت نام میکنن؟
    بدون کنکور جایی نداره؟
    زمانش رو اطلاع ندارم از سایتای خودشون باید پیگیری کنید. بدون کنکور تا جایی که اطلاع دارم فقط فراگیر پیام نوره که عملا به این صورته که یه ترم رو برمیدارید و اگر بتونید درسا رو پاس کنید اجازه میدن ادامه بدید. امتحاناش هم خیلی هاش به صورت تستیه (البته واسه کامپیوتر احتمالا امتحان عملی هم دارن مطمئن نیستم)

سلام دوستان
    من دوره لیسانس و فوق لیسانس عمران خوندم و الان 29 سالمه.
    به توجه به علاقه وافری که به کامپیوتر و IT و تجربه و مهارت در این زمینه دارم به ذهنم خطور کرده که برم دنبال رشته IT (کامپیوتر نه، چون طبق تحقیقی که کردم دروسش زیادی عمیق و فلسفی هستند!).
    میخوام همین مهارت و علم کامپیوتر کاربردی که الان دنیا و ایران باهاش پیش میره رو به صورت اصولی یاد بگیرم و علاوه بر اون مدرکش رو هم داشته باشه.
    برخی از اطرافیان هم ترغیب کردن که برو بخون. ولی چند تا سوال اینجا مطرحه که ممنون میشم راهنمایی کنید

علایقه و مهارتم بیشتر در زمینه کاربرد کامپیوتر، شبکه، پشتیبانی سیستم ها و... هست. یعنی در کل از این درس های فلسفی ساختمان داده و هوش مصنوعی و ... رشته کامپیوتر خوشم نمیاد و حوصلم نمیکشه واقعیتش.میخوام یه چیزی باشه که از پسش بر بیام و بحث روز دنیا باشه ، مثل همین طراحی وب سایت، ساخت اپلیکیشن اندروید، راه اندازی شبکه های کوچک اداری و...
    حتی مدرک بین المللی ICDL هم با نمره بالا گرفتم. ( درسته آش دهن سوزی نیست!)

1. نمیدونم واقعا برم 4 سال دوباره کارشناسی بخونم ( با توجه به سنم) یا اینکه برم مدرک بین المللی مایکروسافت یا شبکه بگیرم؟ میخوام واقعا چیزی باشه که وقتی میخوام در زمینه IT کار کنم یا نظر بدم به چیزی اتکا کنم.

2. راستش ته دلم هم علاقه مطرحه هم کسب درآمد . در حال حاضر در زمینه عمران مشغول به کار هستم ولی اون جذابیت رو نداره واسم. ولی کارکردن در زمینه IT آرزومه.

3. به گزینه دیگه هم اینه که اپلای کنم و یه رشته ارشد یا دکتری در خارج از کشور ، تو یکی از گرایش های عمران ( رشته خودم) که بیشتر برام جذابیت داره و کاربردی تره رو بخونم.

ممنونم