صفحه 11 از 26 نخستنخست ... 23456789101112131415161718192021 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 101 تا 110 , از مجموع 252

موضوع: راهنمایی در خصوص تغییر رشته

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    ارشد برق قدرت - امیرکبیر

پیش فرض پاسخ : راهنمایی در خصوص تغییر رشته

نقل قول نوشته اصلی توسط tornadoz نمایش پست ها
    هر چند دوستان با تجربه تر نظرشون رو گفتن ولی من هم نظرم رو میگم شاید در کنار نظر این دوستان مفید باشه.
    به نظر من شما از نظر background ممکنه ضعف هایی داشته باشید ولی اصلا احتیاجی به خوندن یه فوق دیگه توی ایران ندارید! اصلا این اشتباه رو نکنید. چیزی که مهمه اینه که شما توانایی پژوهش و یادگیری مسائل جدید (و البته علاقه!) زیادی داشته باشید که به نظرم با توجه به رزومتون (دانشگاه خیلی خوب + معدل نسبتا حوب + سابقه پژوهشی خوب یا حتی خیلی خوب اگه مقاله هاتون به غیر از کمیت، کیفیت بالایی هم داشته باشه) همه این ها رو دارید. به خصوص این که شما تغییر رشته هم نمیخواید بدید صرفا میخواید فیلد کاریتون رو تغییر بدید. من جتی فکر میکنم با این اوصاف اگر اپلای برای ارشد به دانشگاه های آمریکا هم بکنید بگن این رشته براتون duplicate محسوب میشه چون تغییر فیلد کاری از برق قدرت به محابرات، تغییر پایه ای نیست (البته من رشته ام برق نیست و تقریبی میگم)
    به هر صورت شما که سابقه پژوهشی خوبی دارید با یه مقاله در حوزه نزدیک به مخابرات خیلی چیزها رو میتونید به کمیته پذیرش اثبات کنید و عملا خیالشون رو راحت کنید.
    به نظرم وقت بذارید چند ماه و یه مقاله خوب بدید هم خیلی به صرفه تر کار کردید و هم موثرتر تا خوندن ارشذ توی شریف یا حتی آمریکا!
    تکرار مقطع خیلی از نظر آکادمیک کار مناسبی حساب نمیشه و خیلی ازش استقبال هم نمیشه. تو کارشناسی و دکتری که افتضاح حساب میشه. میتونید سایت پذیرش دانشگاه های خوب رو چک کنید. حیلی هاش کسی که دکتری تو هر زمینه ای داشته باشه رو کلا برای دکتری حتی توی یه رشته دیگه قبول نمیکنن! و برای ارشد هم فقط در صورتی که رشته عوض بشه و نیاز به پیش نیازهای پایه ای داشته باشه اوکی هست وگرنه ممکنه بگن duplicate ه و رد کنن.
    جو ارشد برق مخابرات شریف هم من تعریف خوبی ازش نشنیدم ضمن اینکه شریف با امیرکبیر از نظر "صرف اسمش" هیچ فرق خاصی با هم نداره پس دو سال از عمرتون اون هم توی این سال های باارزش رو تلف نکنید!
    ضمنا محض اطلاع من کسی رو میشناسم که کارشناسی برق شریف بود، ارشد علوم کامپیوتر شریف و دکتری ریاضی یکی از دانشگاه های top 10 آمریکا، برق به برق که دیگه اوکی باید باشه )

در مورد سوال دوم اگه واقعا اصرار دارید، فکر میکنم اگر فوق دومی شبانه باشه مشکلی نداره چون تا اونجا که من میدونم دوبار "روزانه دولتی" نمیشه خوند. باز هم تحقیق کنید از دفترچه کنکور ارشد
    بسیار ممنون از پاسخ شما. راستشو بخواین با دقت دفترچه راهنما رو خوندم. حتی شبانه هم نمیشه خوند. چونکه زمانی میشه ارشد دوم رو شبانه خوند که یه رشته دیگه باشه (به غیر از 1251) نه یه گرایش دیگه، اصلاً هم نمیتونم دانشگاه آزاد یا پیام نور بخونم (فضاشو دوست ندارم). تصمیمی که چند وقتیه گرفتم خیلی با پیشنهاد شما شباهت داره، میخوام یک مقاله خوب نزدیک به بحث های سیگنالی مطرح در مخابرات سیستم کار کنم، بلکه خبر !

در مورد مقاله و کیفیتش بگم که توی سایت sjr رنک ژورنالش توی کل مهندسی برق 8 هست. (لینک مربوطه). این ژرنال توی زمینه کاری من بهترین بودش و ژورنالهای بالاتر از اون مقالات با این زمینه کاری رو چاپ نمی کردند. مقاله شامل یک سیگنال کاملا جدید بوده که تا حالا کار نشده بود. به طوری که تحسین داوران رو بهمراه داشت. بهتر بگم state of the art رو یه تکون اساسی داد. این نظر یکی از داوران بود. فکر کنم سایتیشن زیادی بخوره.

من سر همین قضیه یکسال اپلای رو عقب انداختم تا بتونم نمره زبان بسیار خوبی (تافل و جی آر ای) بگیرم و همچنین اون مقاله رو بتونم چاپ کنم.
    مرسی از وقتی که گذاشتین

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    نرم افزار شریف - هوش مصنوعی امیرکبیر

نقل قول نوشته اصلی توسط Electric_Eng نمایش پست ها
    بسیار ممنون از پاسخ شما. راستشو بخواین با دقت دفترچه راهنما رو خوندم. حتی شبانه هم نمیشه خوند. چونکه زمانی میشه ارشد دوم رو شبانه خوند که یه رشته دیگه باشه (به غیر از 1251) نه یه گرایش دیگه، اصلاً هم نمیتونم دانشگاه آزاد یا پیام نور بخونم (فضاشو دوست ندارم). تصمیمی که چند وقتیه گرفتم خیلی با پیشنهاد شما شباهت داره، میخوام یک مقاله خوب نزدیک به بحث های سیگنالی مطرح در مخابرات سیستم کار کنم، بلکه خبر !

در مورد مقاله و کیفیتش بگم که توی سایت sjr رنک ژورنالش توی کل مهندسی برق 8 هست. (لینک مربوطه). این ژرنال توی زمینه کاری من بهترین بودش و ژورنالهای بالاتر از اون مقالات با این زمینه کاری رو چاپ نمی کردند. مقاله شامل یک سیگنال کاملا جدید بوده که تا حالا کار نشده بود. به طوری که تحسین داوران رو بهمراه داشت. بهتر بگم state of the art رو یه تکون اساسی داد. این نظر یکی از داوران بود. فکر کنم سایتیشن زیادی بخوره.

من سر همین قضیه یکسال اپلای رو عقب انداختم تا بتونم نمره زبان بسیار خوبی (تافل و جی آر ای) بگیرم و همچنین اون مقاله رو بتونم چاپ کنم.
    مرسی از وقتی که گذاشتین
    خواهش میکنم. با این اوضافی که گفتید من بعید میدونم اگه مقاله رو بدید و نمره زبان خوبی هم بیارید مشکلی تو اپلای داشته باشید. رزومه پژوهشی شما برای یک داشنجوی ارشد حیلی خوبه
    موفق باشید

Junior Member
    رشته و دانشگاه

یکی از دوستان در خصوص تغییر رشته به هوش مصنوعی پیام خصوصی داده که من بخشی از پاسخ رو این جا به صورت عمومی میذارم شاید به درد دیگران هم بخوره.
    البته این هم در نظر بگیرید که من صرفا نظر حودم رو اعلام میکنم. دوستان بسیار با تجربه تر از من هم زیاد هستن و نظر ایشون رو هم جویا بشید. دوستان دیگه هم اگر اشتباهی از من دیدند لطفا تصحیح کنند:

هوش مصنوعی و به طور کلی تر علم داده در حال حاضر یکی از داغ ترین فیلدهای کاری بین رشته های مرتبط با علوم کامپیوتر (برق، کامپیوتر، علوم داده، آمار و غیره) شده که یکی از دلیل مهمش هم تکنیک های کاربردی فوق العاده جذاب و جواب ده استفاده شده در اون در طیف عظیمی از مسائل مختلف در رشته های مختلفه. بنابراین یک اشتیاق و اصطلاحا hype عظیمی برای این رشته به وجود اومده (trend ش رو حتی میشه تو کنکور ارشد سال های اخیر مهندسی کامپیوتر و تغییر محسوس گرایش اول از نرم افزار به هوش مصنوعی دید) اما قبل از انتخاب این رشته باید خیلی جدی در مورد این رشته آگاه بود و مواظب بود ورود به این رشته صرفا از سر اقبال عمومی صرف نباشه.
    در کل دو سوال خوب که میتونید از خودتون بپرسید تا معلوم شه آگاهانه دارید وارد این رشته میشید یا نه ایناست:
    1- میتونید فیلدهای عمده رشته هوش مصنوعی رو بگید؟
    2- میتونید درس های مختلف ارشد این رشته رو اسم ببرید و ارتباطش با هر فیلد رو بگید؟

به طور کلی تغییر رشته از هر رشته ای به علوم کامپیوتر سخته چون عموما درس هایی داره معمولا فقط خود کامپیوتری ها دیدنش و باهاش سر و کار داشتن و بقیه رشته ها باهاش آشنایی ندارن. عمده درس های این رشته مبتنی بر ریاضیات گسسته است البته نه به طور کاملا مستقیم! برای مثال تو رشته برق یا مکانیک شما درس معادلات دیفرانسیل رو پاس میکنید و خیلی محسوس ازش تو درس های بعدی مثلا مدارهای الکتریکی استفاده میکنید اما شاید حیلی موارد معدودی پیش بیاد که شما به صورت عمده مستقیما از تکنیک های درس ساختمان های گسسته (همون ریاضیات گسسته!) توی درس دیگه استفاده کنید
    این فضیه برای گرایش هوش مصنوعی به نظرم جدی تره حتی. با تفریب خوبی میتونم بگم هیچ کدوم از درس های کارشناسی رشته مهندسی کامپیوتر تو هر گرایشی که فرض کنید کسی رو آماده برای خوندن رشته هوش مصنوعی نمیکنه، تنها دروس بازیابی پیشرفته اطلاعات و کمی هم هوش مصنوعی(!!) میتونن مقداری آشنایی با این رشته ایجاد کنن و شاید حتی حود کامپیوتری ها هم آشنایی جدی با این رشته ندارن. دلیلش هم اینه که 1- هوش مصنوعی یه رشته جدید هست 2- بین رشته ای هست و 3- پایه نسبتا قوی تو تعداد زیادی از فیلدها به خصوص ریاضیات لازم داره. این هم فرصت هست هم تهدید. فرصت هست چون کسی که رشته اش متفاوت هم هست اگه پایه ریاضی قوی ای داشته باشه میتونه بیاد و به شرط تلاش زیاد و مطالعه جدی موفق باشه ولی تهدید هم هست چون ممکنه یه نفر بیاد و واقعا اذیت بشه.
    به طور کلی برای موفقیت برای این رشته هم توانایی تئوری نیاز دارید هم عملی.
    توانایی تئوری تو حوزه های آمار و احتمال، جبرخطی، معادلات دیفرانسیل، پردازش سیگنال، ریاضیات گسسته (بیشتر گراف و ترکیبیات)، ساحتمان داده و الگوریتم ها و توانایی عملی هم تا حد زیادی توانایی استفاده از ابزارهایی که متدهای ریاضیاتی مختلف رو پیاده سازی کردن مثل متلب، R و در صورت نیاز توانایی کد زدن برای extend کردن و modify کردن این متدها با زبان هایی مثل جاوا یا سی هست که غیر کامیپوتری ها معمولا تو توانایی های عملی لنگ میزنن.
    تو پست 328 تاپیک راهنمایی در مورد سوالات متفرقه هم یه ذره مفصل تر درس های مرتبطی که تو کارشناسی رشته مهندسی کامپیوتر پاس باید بشه که پیش نیاز حساب میشن رو توضیح دادم:
    http://www.applyabroad.org/forum/sho...=1#post1884869
    بهش پردازش سیگنال و جبر خطی هم اضافه کنید.

البته این حجم از درس ها نباید باعث ترس بشه ولی به هر حال باید آگاهانه وارد این رشته شد و دید آیا اصلا آدم علاقه داره با چنین مطالبی سر و کله بزنه یا نه. البته همه این ها تو همه فیلدها کاربرد عمده نداره و هر فیلد کاری تو هوش مصنوعی روی یه سری از این ها بیشتر متمرکز میشه.
    حتما سیلابس درس های این رشته هم مطالعه بکنید و ببینید هر درس چه مطالبی داره و آیا خوشتون میاد یا نه. چارت دروس رو از سایت دانشگاه ها میشه راحت پیدا کرد اما نمونه این دروس این ها هستن:
    حوزه عمومی: شناسایی آماری الگو، یادگیری ماشین، پردازش سیگنال های دیجیتال، داده کاوی، فرآیندهای تصادفی، بهینه سازی، مدل های گرافی احتمالاتی، شبکه های عصبی، نظریه یادگیری آماری
    حوزه پردازش تصویر: پردازش تصویر، بینایی ماشین
    حوزه پردازش صوت و پردازش زبان های طبیعی : پردازش گفتار، ترجمه ماشینی، پردازش زیان های طبیعی، پردازش زیان های طبیعی آماری
    حوزه هوش جمعی و نظریه بازی: سیستم های چند عاملی، نطریه بازی ها
    حوزه زیستی و نوروساینس محاسباتی: بیوانفورماتیک، مبانی علوم اعصاب، genomic data science و ...
    حوزه رباتیک: درس های مکاترونیکی + یادگیری ماشین، هوش جمعی و ...

Junior Member

وقتتون بخیر عزیزان
    من ارشد نرم افزار خوندم و میخام بنوعی رشتمو تعببر بدم....عمده کاره من قرار هست با لایه فیزیکی باشه گرفتن فیدبک و فرستادن اون به لایه های بالاتر..... بنوعی بهینه سازی و کار با Clock Syn , Clock Drift,Skew,Phase Offset ... ممنون میشم راهنماییم کنید باید در چه کورس های تخصص کافی رو داشته باشم اطلاعات شبکه ای خوبه ولی در حیطه کامپیوتر بیشتر هست تا از منظر برقی و مخابراتی.

ممنون

Junior Member

سلام دوستان،
    ببخشید من الان لیسانس برق شریف میخونم. گرایش سیستم های دیجیتال. معدلم هم ۱۷.۵۳ هست. به جز واحد های اصلی رشته ام هم واحد دیگه ای پاس نکردم. تافل ۹۶ شدم و GRE وربال:۱۵۰ و کوانت: ۱۷۰. رایتینگ هم نیومده. به نظرتون می تونم برای ارشد از ۱ تا ۵۰ آمریکا بدون فاند برای علوم کامپیوتر پذیرش بگیرم؟ یا بهتره برای ارشد برق اپلای کنم و آنجا تغییر بدم؟

خیلی ممنون
    ویرایش توسط ahsayyah : November 5th, 2015 در ساعت 09:03 PM

Junior Member
    رشته و دانشگاه

نقل قول نوشته اصلی توسط ahsayyah نمایش پست ها
    سلام دوستان،
    ببخشید من الان لیسانس برق شریف میخونم. گرایش سیستم های دیجیتال. معدلم هم ۱۷.۵۳ هست. به جز واحد های اصلی رشته ام هم واحد دیگه ای پاس نکردم. تافل ۹۶ شدم و GRE وربال:۱۵۰ و کوانت: ۱۷۰. رایتینگ هم نیومده. به نظرتون می تونم برای ارشد از ۱ تا ۵۰ آمریکا بدون فاند برای علوم کامپیوتر پذیرش بگیرم؟ یا بهتره برای ارشد برق اپلای کنم و آنجا تغییر بدم؟

خیلی ممنون
    به نظرم سوالت خیلی کلیه. از نظر شرایط کلی اپلایی معدلت که خوبه، GRE ات هم خوبه، از میانگین بچه های شریف بالاتره. فقط تافلت هم بیار بالای 100 (با توجه به نمره GRE منطقا تو listening یا speaking نمره کم آوردی که با یه ذره تمرین حل میشه) اما اینکه لزوما پذیرش میتونی بگیری یا نه باز به خیلی عوامل بستگی داره ولی منطقا با این شرایط اگه فاند نخوای مشکل خاصی نباید داشته باشی فقط یه ذره تو زمینه های موردنظر علوم کامپیوتری که میخوای کار بکنی چند تا پروژه آکادمیک انجام بده و اگه بشه مقاله بدی هم که عالی میشه. ولی همون پروژه ها رو هم دست کم نگیر. برقی ها معمولا برنامه نویسیشون ضعیفه. پروژه که انجام بدی دستت هم راه میفته. کلا کمیته پذیرش دوست داره مطمئن بشه که شما توانایی گذروندن رشته رو داری که اگه نشون بدی پیش زمنیه هایی توش داری خب خیلی به نفعت میشه
    در مورد رشته هم خودت رو درگیر عنوان رشته نکن. موضوعی که بهش علاقه داری رو پیدا کن و هر دپارتمانی که اون رو داشت چه برق چه کامپیوتر اپلای کن. در حقیقت باید استادای دپارتمان ها رو ببینی که رو چی کار میکنن. در کل اگه واقعا به موضوع خاصی از علوم کامپیوتر علاقه داری هر چی زودتر بیای سمتش بهتره به نظر من

Junior Member

سلام به همگی
    من می خواهم کنکور ارشد به کامپیوتر تغییر رشته بدهم. رشته لیسانسم مهندسی غیر مرتبط است که مثل برق ریاضی قوی نمی خواهد و برنامه نویسی زیاد لازم ندارد. می خواهم بدونم اگر تغییر رشته بدهم با گذراندن دروس پیش نیاز این کمبود ها جبران می شود؟ و اگر بخواهم در دکتری بورسیه بگیرم چه قدر برایشان مهم است و به معدل لیسانسم هم اهمیت می دهند؟

سلام من لیسانس مهندسی عمران دارم از دانشگاه تهران سال 93.برای کنکور ارشد میخوام به کامپیوتر تغییر رشته بدم و وقت دارم برای این کار. بعدش قصد دارم برای دکترا پذیرش بگیرم. آیا تغییر رشته در این مقطع نکته منفی به حساب میاد برای پذیرش؟ واقعا دلم نمیخواد عمران بخونم.تمام وقت های بیکاریمو به امپیوتر اختصاص میدم. و دیگه این پرسیدن نداره که معدل کم لیسانس هم تاثیر منفی داره ولی نمیخوام به این موضوعات که جلوی حرکتمو میگیره فک کنم. چون به اندازه کافی دیر شده و بهش فکر کردم.حتی قصد نداشتم سوالمو مطرح کنم اما ترس همیشگی از مسیر نا مطمئن منو به پرسیدن واداشت. ممنونم از دوستان که به سوال من توجه می کنند.

Junior Member
    رشته و دانشگاه

نقل قول نوشته اصلی توسط shamanshani نمایش پست ها
    سلام من لیسانس مهندسی عمران دارم از دانشگاه تهران سال 93.برای کنکور ارشد میخوام به کامپیوتر تغییر رشته بدم و وقت دارم برای این کار. بعدش قصد دارم برای دکترا پذیرش بگیرم. آیا تغییر رشته در این مقطع نکته منفی به حساب میاد برای پذیرش؟ واقعا دلم نمیخواد عمران بخونم.تمام وقت های بیکاریمو به امپیوتر اختصاص میدم. و دیگه این پرسیدن نداره که معدل کم لیسانس هم تاثیر منفی داره ولی نمیخوام به این موضوعات که جلوی حرکتمو میگیره فک کنم. چون به اندازه کافی دیر شده و بهش فکر کردم.حتی قصد نداشتم سوالمو مطرح کنم اما ترس همیشگی از مسیر نا مطمئن منو به پرسیدن واداشت. ممنونم از دوستان که به سوال من توجه می کنند.
    نکته منفی که حساب میشه. ببینید مسئله اینجاست که وقتی میخواید پذیرش بگیرید اولا باید برای کمیته پذیرش اطمینان حاصل بشه که شما پیش نیازهای لازم رشته کامیپوتر رو دارید که خب باید این پیش نیازها رو به دست بیارید تو ارشد (ممکنه ارشدتون طولانی شه) ثانیا این رو در نظر بگیرید که باید به افرادی رقابت کنید که اکثرا کارشناسیشون هم مرتبط بوده و منطقا ترجیح داده میشن به شما مگر اینکه رزومه قوی ای داشته باشید. البته هیچ چیز غیرممکن نیست ولی بدونید کارتون سخته

Junior Member

سلام. دوستان من دانشجوی نرم افزار هستم... ترم 5... هرچی میخونم هیچ پیشرفتی حاصل نمیشه.این رشته رو دوست دارم ولی نمیکشم. اگ هدفم اپلای نبود مث بقیه با 10 پاس میکردم ولی این نمره بدرد من نمیخوره. نظرتون چیه انصراف بدم و مجدد کنکور بدم؟ برم معماری یا صنایع یا مهندسی شیمی و... بخونم.