صفحه 15 از 26 نخستنخست ... 5678910111213141516171819202122232425 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 141 تا 150 , از مجموع 252

موضوع: راهنمایی در خصوص تغییر رشته

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    نرم افزار شریف - هوش مصنوعی امیرکبیر

پیش فرض پاسخ : راهنمایی در خصوص تغییر رشته

نقل قول نوشته اصلی توسط elyartab نمایش پست ها
    سلام دوستان
    من دوره لیسانس و فوق لیسانس عمران خوندم و الان 29 سالمه.
    به توجه به علاقه وافری که به کامپیوتر و IT و تجربه و مهارت در این زمینه دارم به ذهنم خطور کرده که برم دنبال رشته IT (کامپیوتر نه، چون طبق تحقیقی که کردم دروسش زیادی عمیق و فلسفی هستند!).
    میخوام همین مهارت و علم کامپیوتر کاربردی که الان دنیا و ایران باهاش پیش میره رو به صورت اصولی یاد بگیرم و علاوه بر اون مدرکش رو هم داشته باشه.
    برخی از اطرافیان هم ترغیب کردن که برو بخون. ولی چند تا سوال اینجا مطرحه که ممنون میشم راهنمایی کنید

علایقه و مهارتم بیشتر در زمینه کاربرد کامپیوتر، شبکه، پشتیبانی سیستم ها و... هست. یعنی در کل از این درس های فلسفی ساختمان داده و هوش مصنوعی و ... رشته کامپیوتر خوشم نمیاد و حوصلم نمیکشه واقعیتش.میخوام یه چیزی باشه که از پسش بر بیام و بحث روز دنیا باشه ، مثل همین طراحی وب سایت، ساخت اپلیکیشن اندروید، راه اندازی شبکه های کوچک اداری و...
    حتی مدرک بین المللی ICDL هم با نمره بالا گرفتم. ( درسته آش دهن سوزی نیست!)

1. نمیدونم واقعا برم 4 سال دوباره کارشناسی بخونم ( با توجه به سنم) یا اینکه برم مدرک بین المللی مایکروسافت یا شبکه بگیرم؟ میخوام واقعا چیزی باشه که وقتی میخوام در زمینه IT کار کنم یا نظر بدم به چیزی اتکا کنم.

2. راستش ته دلم هم علاقه مطرحه هم کسب درآمد . در حال حاضر در زمینه عمران مشغول به کار هستم ولی اون جذابیت رو نداره واسم. ولی کارکردن در زمینه IT آرزومه.

3. به گزینه دیگه هم اینه که اپلای کنم و یه رشته ارشد یا دکتری در خارج از کشور ، تو یکی از گرایش های عمران ( رشته خودم) که بیشتر برام جذابیت داره و کاربردی تره رو بخونم.

ممنونم
    آی تی رشته مجرایی نیست گرایشی از علوم کامپیوتره. تمایز بنیادی ای بین گرایش های مختلف علوم کامپیوتر، مهندسی کامپیوتر، آی تی و غیره وجود نداره که بخوان رشته های مجزایی باشن. همه اینها در حقیقت زیر مجموعه علم کامیپوتر (computer science) هستن. این که تو ایران به صورت کاملا مسخره ای اینها گرایش های جدا شدن اصلا به معنای این نیست که اینها با هم تفاوت اساسی ای دارن. شما کنکور کارشناسی رو هم نگاه کنید اصلا برای انتخاب رشته تمایز گرایش وجود نداره (اینجا) همه وارد دانشگاه میشن تو یه رشته. درسهای پایه رو با هم میخونن و بعد چند ترم انتخاب گرایش میکنن.
    درس هایی مثل ریاضیات گسسته، ساختمان داده، طراحی الگوریتم، معماری کامپیوتر، پایگاه داده ها و دروس مشابه بین همه گرایش های علوم کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر مشترکه و همه باید اینا رو پاس کنن. منبع تحقیقتون اگه صحبت های این و اون بوده بهتره فراموشش کنید چون کسایی که خودشون کامپیوتر نخوندن اصلا نمیدونن این رشته چیه و حتی عده زیادی از کامپیوتر خونده ها هم بعضا درک درستی از این قضیه ندارن. به جاش چارت دروس این گرایش ها رو نگاه کنید (نرم افزار، آی تی، سخت افزار، علوم کامپیوتر) ببینید آیا تا ترم ۵ و ۶ اصلا تفاوت خاصی بین دروسشون هست؟ اگر با دقت ببینید متوجه میشید که تنها دو سه ترم آخره که متفاوته و قبلش تفاوت جدی ای وجود نداره

گفتید به طراحی سایت علاقه دارید. سایت یه اصطلاح کلیه. stackoverflow سایته، paypal هم سایته، وبلاگ شخصی یه فرد هم سایته. موردهای اول و دوم طراحی بخش backend ش پیچیده اس و بدون یاد گرفتن اصول رشته کامپیوتر یعنی همون درسایی که گفتید خوشتون نمیاد، ممکن نیست. اساسا اون چیزهایی که مدنظر شماست (طراحی وب سایت [ساده]، ساخت اپلیکیشن اندروید، راه اندازی شبکه های کوچک اداری) فن هستن نه علم و بنابراین برای یادگیریشون احتیاجی به تحصیل در رشته کامپیوتر نیست و اصلا در دانشگاه تدریس نمیشن (به چارت ها مراجعه کنید). برای یادگیری اینها کافیه برید سراغ منابع آنلاین مثل ویدئوهای آموزشی متنوعی که توی وب وجود داره (مثلا سایت lynda، کورسرا، edx‌ و غیره) ، کلاس ها و دوره هایی که به وفور برگزار میشه مثل مجتمع فنی و امثالش و همین طور سرتیفیکیت های بین المللی شبکه.

۱- من خودم با علم و تسلط الانم بازم در حوصله خودم نمیبینم برم دوباره درسای کارشناسی رو پاس کنم. تکرار مقطع کلا کار خوبی به حساب نمیاد به غیر از ارشد اونم معمولا برای تغییر رشته. به هر حال اگر تصمیم گرفتید ارشد (تو ایران) بخونید همون آی تی خوبه چون به نسبت راحت تر از بقیه گرایش هاست البته بازم اون درسای پایه ای که گفتم ضروری هست.
    ۲- در مورد درآمد باید بگم که الزاما درآمد همه توی صنعت IT بالا نیست. رنچ درامدی تو حوزه آی تی واقعا بزرگه. مهندس کامپیوتر لیسانسه هست که کار front-end (javascript, html, css) میکنه و ماهی دو میلیون هم درآمد نداره، مهندس کامپیوتر لیسانسه هم هست که مدیر بزرگترین پروژه های نرم افزاریه تو شرکت های عظیم مثل گوگل و درامدش بالای ۱۵۰ هزار دلار در ساله. بستگی به حوزه کاری و تخصص داره. اون مواردی که شما گفتید به شرط داشتن مشتری زیاد ممکنه درامدش بد نباشه

Senior Member MRK_2017 آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    N/A

سلام دوستان
    من دوره لیسانس و فوق لیسانس عمران خوندم و الان 29 سالمه.
    به توجه به علاقه وافری که به کامپیوتر و IT و تجربه و مهارت در این زمینه دارم به ذهنم خطور کرده که برم دنبال رشته IT (کامپیوتر نه، چون طبق تحقیقی که کردم دروسش زیادی عمیق و فلسفی هستند!).
    میخوام همین مهارت و علم کامپیوتر کاربردی که الان دنیا و ایران باهاش پیش میره رو به صورت اصولی یاد بگیرم و علاوه بر اون مدرکش رو هم داشته باشه.
    برخی از اطرافیان هم ترغیب کردن که برو بخون. ولی چند تا سوال اینجا مطرحه که ممنون میشم راهنمایی کنید

علایقه و مهارتم بیشتر در زمینه کاربرد کامپیوتر، شبکه، پشتیبانی سیستم ها و... هست. یعنی در کل از این درس های فلسفی ساختمان داده و هوش مصنوعی و ... رشته کامپیوتر خوشم نمیاد و حوصلم نمیکشه واقعیتش.میخوام یه چیزی باشه که از پسش بر بیام و بحث روز دنیا باشه ، مثل همین طراحی وب سایت، ساخت اپلیکیشن اندروید، راه اندازی شبکه های کوچک اداری و...
    حتی مدرک بین المللی ICDL هم با نمره بالا گرفتم. ( درسته آش دهن سوزی نیست!)

1. نمیدونم واقعا برم 4 سال دوباره کارشناسی بخونم ( با توجه به سنم) یا اینکه برم مدرک بین المللی مایکروسافت یا شبکه بگیرم؟ میخوام واقعا چیزی باشه که وقتی میخوام در زمینه IT کار کنم یا نظر بدم به چیزی اتکا کنم.

2. راستش ته دلم هم علاقه مطرحه هم کسب درآمد . در حال حاضر در زمینه عمران مشغول به کار هستم ولی اون جذابیت رو نداره واسم. ولی کارکردن در زمینه IT آرزومه.

3. به گزینه دیگه هم اینه که اپلای کنم و یه رشته ارشد یا دکتری در خارج از کشور ، تو یکی از گرایش های عمران ( رشته خودم) که بیشتر برام جذابیت داره و کاربردی تره رو بخونم.

ممنونم
    سلام

گزینه سوم به نظر معقولانه تر است. ضمن اینکه بعی از دانشگاه ها امکان گرفتن فوق لیسانس همراه با honorر ابه شما می دهند. یعنی در کنار رشته اصلی فوق,می توانید یک رشته ماینر هم کنار رشته خودتان تحصیل کنید.

موفق باشید
    معاویه: قوی تر از ذوالفقار علی سراغ داری؟
    عمرو بن عاص: آری، جهل مردم!

رشته و دانشگاه
    N/A

نقل قول نوشته اصلی توسط sonia_k نمایش پست ها
    سلام دوستان لیسانس برق کنترل هستم و امسال کنکور ارشد دادم قصد دارم بعدا اپلای کنم.
    به هر سه گرایش کنترل، بیوالکتریک یا مکاترونیک علاقه دارم. برای اپلای کدام را پیشنهاد میکنید؟
    شانس قبولی در همه ی دانشگاه های تهران را دارم البته برای تغییر گرایش 6 تا 9 واحد جبرانی هست.

ممنون میشم من را در انتخاب گرایش و دانشگاه راهنمایی کنید

سلام

این را بایستی با توجه به مقصد دانشگاهی که در اینده دارید تصمیم بگیرید. در زمینه مکاترونیک خوب امریکا واقعا خوب است.در زمینه بایو و کنترل دانشگاه های تاپی در اروپا هستند.

ارادت

نقل قول نوشته اصلی توسط tornadoz نمایش پست ها
    آی تی رشته مجرایی نیست گرایشی از علوم کامپیوتره. تمایز بنیادی ای بین گرایش های مختلف علوم کامپیوتر، مهندسی کامپیوتر، آی تی و غیره وجود نداره که بخوان رشته های مجزایی باشن. همه اینها در حقیقت زیر مجموعه علم کامیپوتر (computer science) هستن. این که تو ایران به صورت کاملا مسخره ای اینها گرایش های جدا شدن اصلا به معنای این نیست که اینها با هم تفاوت اساسی ای دارن. شما کنکور کارشناسی رو هم نگاه کنید اصلا برای انتخاب رشته تمایز گرایش وجود نداره (اینجا) همه وارد دانشگاه میشن تو یه رشته. درسهای پایه رو با هم میخونن و بعد چند ترم انتخاب گرایش میکنن.
    درس هایی مثل ریاضیات گسسته، ساختمان داده، طراحی الگوریتم، معماری کامپیوتر، پایگاه داده ها و دروس مشابه بین همه گرایش های علوم کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر مشترکه و همه باید اینا رو پاس کنن. منبع تحقیقتون اگه صحبت های این و اون بوده بهتره فراموشش کنید چون کسایی که خودشون کامپیوتر نخوندن اصلا نمیدونن این رشته چیه و حتی عده زیادی از کامپیوتر خونده ها هم بعضا درک درستی از این قضیه ندارن. به جاش چارت دروس این گرایش ها رو نگاه کنید (نرم افزار، آی تی، سخت افزار، علوم کامپیوتر) ببینید آیا تا ترم ۵ و ۶ اصلا تفاوت خاصی بین دروسشون هست؟ اگر با دقت ببینید متوجه میشید که تنها دو سه ترم آخره که متفاوته و قبلش تفاوت جدی ای وجود نداره

گفتید به طراحی سایت علاقه دارید. سایت یه اصطلاح کلیه. stackoverflow سایته، paypal هم سایته، وبلاگ شخصی یه فرد هم سایته. موردهای اول و دوم طراحی بخش backend ش پیچیده اس و بدون یاد گرفتن اصول رشته کامپیوتر یعنی همون درسایی که گفتید خوشتون نمیاد، ممکن نیست. اساسا اون چیزهایی که مدنظر شماست (طراحی وب سایت [ساده]، ساخت اپلیکیشن اندروید، راه اندازی شبکه های کوچک اداری) فن هستن نه علم و بنابراین برای یادگیریشون احتیاجی به تحصیل در رشته کامپیوتر نیست و اصلا در دانشگاه تدریس نمیشن (به چارت ها مراجعه کنید). برای یادگیری اینها کافیه برید سراغ منابع آنلاین مثل ویدئوهای آموزشی متنوعی که توی وب وجود داره (مثلا سایت lynda، کورسرا، edx‌ و غیره) ، کلاس ها و دوره هایی که به وفور برگزار میشه مثل مجتمع فنی و امثالش و همین طور سرتیفیکیت های بین المللی شبکه.

۱- من خودم با علم و تسلط الانم بازم در حوصله خودم نمیبینم برم دوباره درسای کارشناسی رو پاس کنم. تکرار مقطع کلا کار خوبی به حساب نمیاد به غیر از ارشد اونم معمولا برای تغییر رشته. به هر حال اگر تصمیم گرفتید ارشد (تو ایران) بخونید همون آی تی خوبه چون به نسبت راحت تر از بقیه گرایش هاست البته بازم اون درسای پایه ای که گفتم ضروری هست.
    ۲- در مورد درآمد باید بگم که الزاما درآمد همه توی صنعت IT بالا نیست. رنچ درامدی تو حوزه آی تی واقعا بزرگه. مهندس کامپیوتر لیسانسه هست که کار front-end (javascript, html, css) میکنه و ماهی دو میلیون هم درآمد نداره، مهندس کامپیوتر لیسانسه هم هست که مدیر بزرگترین پروژه های نرم افزاریه تو شرکت های عظیم مثل گوگل و درامدش بالای ۱۵۰ هزار دلار در ساله. بستگی به حوزه کاری و تخصص داره. اون مواردی که شما گفتید به شرط داشتن مشتری زیاد ممکنه درامدش بد نباشه
    بی نهایت ممنون بابت پاسخ مفصل و لینک هایی که زحمتش رو کشیدید .
    همونطور که فرمودید پاس کردن دروس دوره کارشناسی از یک طرف و از طرف دیگه آدم به خاطر سنش نمیتونه ریسک کنه و چشم بسته تصمیم بگیره. همه میدونیم که صرف علاقه برای آدم نون و آب نمیشه به خاطر همین یکی از دغدغه های من درکنار علاقه بحث در آمد این رشته بود که توضیح دادید. در رشته عمران کسی درآمد در کل منوط به صنعت ساختمان و کلی صنایع وابسته به اون هست. علاوه بر اون در پروژه ای که کارفرمای اون دولتی است دیگه مکافات دوچندان میشه. البته این مشکلات کم و بیش برای همه رشته ها هست ولی سوال من اینه به نظر شما درصد موفقیت و پیشرفت با کار مستقل و فریلنسری در این رشته چطوره؟ ( در مقایسه با رشته های دیگه) درسته که اگه بخوایم درآمد بالاتر ار انتظار داشته باشیم، شاید با کار انفرادی ممکن نباشه و نیاز به پروژه های بزرگ باشه.
    پس در کل به نظرتون پیشرفت و درآمد این رشته تو ایران چه وضعیتی داره؟
    به نظرتون این بازار کار این هم مانند رشته های دیگه اشباع شده یا نه؟

و یه سوال متفاوت تر اینکه ، من خیلی راغب بودم برم سراغ سرتیفیکیت های بین المللی ولی یک سری ابهامات برام هست که هنوز از فرد مطلعی به جواب نرسیدم. به نظرتون با چه سطح اطلاعاتی میشه در این دوره ها وآزمون اونها موفق شد؟ یک فرد عادی مثل من با مطالعه میتونه موفق بشه یا باید پیش زمینه غنی در زمینه تحصیل آکادمیک کامپیوتر داشته باشه؟
    کلا تو ایران این مدارک رو به حساب میارن؟ یعنی میتونه عاملی برای کسب درآمد باشه و آدم حرفی برای گفتن داشته باشه؟

سوالات زیاد شد. ببخشید
    [/QUOTE]

نقل قول نوشته اصلی توسط MRK_2017 نمایش پست ها
    سلام

گزینه سوم به نظر معقولانه تر است. ضمن اینکه بعی از دانشگاه ها امکان گرفتن فوق لیسانس همراه با honorر ابه شما می دهند. یعنی در کنار رشته اصلی فوق,می توانید یک رشته ماینر هم کنار رشته خودتان تحصیل کنید.

موفق باشید

ممنون میشم در مورد این honor توضیح بدید. در خارج از کشور شرایط خاصی برای این مدرک نیازه ؟ و اینکه تفاوت خاصی با مدرک اصلی داره؟

رشته و دانشگاه
    N/A

ممنون میشم در مورد این honor توضیح بدید. در خارج از کشور شرایط خاصی برای این مدرک نیازه ؟ و اینکه تفاوت خاصی با مدرک اصلی داره؟
    این به عنوان یک ماینر(مینی رشته) در کنار رشته اصلی شما محسوب می شود و مدرک جداگانه ای ندارد. البته بستگی به دانشگاه دارد و در طی دوران تحصیل بایستی برای ان اقدام کرد.پیش از ان امکان ندارد.

موفق باشید

Junior Member
    رشته و دانشگاه

بی نهایت ممنون بابت پاسخ مفصل و لینک هایی که زحمتش رو کشیدید .
    همونطور که فرمودید پاس کردن دروس دوره کارشناسی از یک طرف و از طرف دیگه آدم به خاطر سنش نمیتونه ریسک کنه و چشم بسته تصمیم بگیره. همه میدونیم که صرف علاقه برای آدم نون و آب نمیشه به خاطر همین یکی از دغدغه های من درکنار علاقه بحث در آمد این رشته بود که توضیح دادید. در رشته عمران کسی درآمد در کل منوط به صنعت ساختمان و کلی صنایع وابسته به اون هست. علاوه بر اون در پروژه ای که کارفرمای اون دولتی است دیگه مکافات دوچندان میشه. البته این مشکلات کم و بیش برای همه رشته ها هست ولی سوال من اینه به نظر شما درصد موفقیت و پیشرفت با کار مستقل و فریلنسری در این رشته چطوره؟ ( در مقایسه با رشته های دیگه) درسته که اگه بخوایم درآمد بالاتر ار انتظار داشته باشیم، شاید با کار انفرادی ممکن نباشه و نیاز به پروژه های بزرگ باشه.
    پس در کل به نظرتون پیشرفت و درآمد این رشته تو ایران چه وضعیتی داره؟
    به نظرتون این بازار کار این هم مانند رشته های دیگه اشباع شده یا نه؟
    کلا کار freelance توی کامپیوتر وضعش بهتر از رشته های دیگه اس ولی اینطوری نیس که همه وضعشون خوب باشه. سطح درآمد واقعا به سطح توانایی و تخصص مرتبطه. کاملا مثل هرمه. هر چی سطح پایین تر باشه آدمای بیشتری تو اون سطحن و طبیعتا بازار کارش اشباع تره، کار سخت تر گیر میاد، حقوقا کمتره و جای خالی فرد هم کمتر احساس میشه (اخراج راحت تر) و هر چی سطح بالاتر باشه برعکس. مدل freelance هم از همین الگوی کلی پیروی میکنه. الان کسی که وبلاگ با template های آماده بزنه خیلی زیاده. کسی که سایت ساده با فرضا c# بلد باشه بزنه خیلی زیاده پس کار واسه این تخصص هم سخت تر گیر میاد. درآمدش هم کمتره. ولی مثلا تعداد کسایی که فرضا تو مدلسازی درست و اصولی database های SQL و NoSql تبحر دارن خیلی کمتره پس درامد بالاتری هم دارن. یا مثلا کسی که یادگیری ماشین بلده پروژه هم قبول کنه میتونه مبلغ خیلی بالاتری طلب کنه تا کسی که طراحی وب سایت میکنه.
    پس در نهایت درامد شما بستگی به تخصصتون خواهد داشت. در حالت کلی از بین کسانی که کامپیوتر نخوندن وجود دارن کسایی که متخصص اند ولی تعدادشون خیلی کمه. نمیگم کسی که کامپیوتر نخونده نمیتونه موفق باشه ولی احتمالش رو هم باید درنظر گرفت. کلا ریسکه باید ببینید حاضرید بپذیرید یا نه.

و یه سوال متفاوت تر اینکه ، من خیلی راغب بودم برم سراغ سرتیفیکیت های بین المللی ولی یک سری ابهامات برام هست که هنوز از فرد مطلعی به جواب نرسیدم. به نظرتون با چه سطح اطلاعاتی میشه در این دوره ها وآزمون اونها موفق شد؟ یک فرد عادی مثل من با مطالعه میتونه موفق بشه یا باید پیش زمینه غنی در زمینه تحصیل آکادمیک کامپیوتر داشته باشه؟
    کلا تو ایران این مدارک رو به حساب میارن؟ یعنی میتونه عاملی برای کسب درآمد باشه و آدم حرفی برای گفتن داشته باشه؟

سوالات زیاد شد. ببخشید
    به نظر من کسی که کامپیوتر نخونده باشه هم با مطالعه کافی میتونه مدارکش رو بگیره و نیازی به پیش زمینه غنی نیست ولی در مورد کار گیر اوردن باز اصلش برمیگرده به تسلط. صرف مدرک برای کسی کار درست نمیکنه طبیعتا.

سلام به دوستان یک سوال خیلی پیچیده دارم و چون به این تاپیک مربوط میشد اینجا مطرحش کردم
    من لیسانس مهندسی کامپیوتر رو تازه گرفتم از دانشگاه مازندران با معدل 15.8 و برای تحصیل در آلمان میخوام اقدام کنم اما رشته کامپیوتر رو دوست ندارم و میخوام به یک رشته ورزشی تغییر رشته بدم
    یک سری مشکلات سر راه من است
    1-چون مشمول هستم اگه بخوام از لیسانس پذیرش بگیرم نظام وظیفه بهم مجوز خروج و پاسپورت نمیده درسته؟داخل خود سایتش نوشته برای مقاطع ارشد به بالا برای خارج کشور معافیت تحصیلی میده
    2-چون کلا تغییر رشته میخوام بدم سفارت مطمینا تو پروسه ویزا مشکل میسازه برام
    برای همین تصمیم گرفتم تو همین رشته کامپیوتر واسه ارشد اقدام کنم که هم بتونم سربازی معافیت تحصیلی بگیرم هم ویزا راحت تر.بعد ورود به آلمان و گذراندن مدرک c2 خودم به دنبال پذیرش از کارشناسی از یه دانشکاه یا همان دانشگاه رشته تربیت بدنی باشم
    از هر کسی که تجربه داره میخوام بپرسم کاری که میخوام انجام بدم درسته یا راه بهتری هم هست؟
    ممنون میشم

Member
    رشته و دانشگاه
    NSU-BIG DATA ANALYTICS

سلام دوستان
    من رشتم مکانیک هست و توی یکی از دانشگاه ها یه postgraduate program دیدم که برای رشته های غیر مرتبط هم برای رشته Data science میتونند اپلای کنند البته مثل اینکه باید قبلش یه سری دروس گذروند.میخواستم ببینم دوستان نظرتون در مورد این رشته چیه curriculum رشته رو هم پایین نوشتم. و اینکه بازار کار این رشته و فرصت های کاریش برای کارهای غیرآکادمیک چطوره؟
    -Fundamental of Data Science
    -Statistical Methods for Data Analytics
    -Unstructured Data Analytics
    -Information Modeling and Databases
    -Big Data Analytics and Management
    -Machine Learning for Data Science
    -Decision Support and Business Intelligence
    -Project

Junior Member
    رشته و دانشگاه

نقل قول نوشته اصلی توسط advanced نمایش پست ها
    سلام دوستان
    من رشتم مکانیک هست و توی یکی از دانشگاه ها یه postgraduate program دیدم که برای رشته های غیر مرتبط هم برای رشته Data science میتونند اپلای کنند البته مثل اینکه باید قبلش یه سری دروس گذروند.میخواستم ببینم دوستان نظرتون در مورد این رشته چیه curriculum رشته رو هم پایین نوشتم. و اینکه بازار کار این رشته و فرصت های کاریش برای کارهای غیرآکادمیک چطوره؟
    -Fundamental of Data Science
    -Statistical Methods for Data Analytics
    -Unstructured Data Analytics
    -Information Modeling and Databases
    -Big Data Analytics and Management
    -Machine Learning for Data Science
    -Decision Support and Business Intelligence
    -Project
    data science الان یکی از داغ ترین رشته های مطرح تو علم کامپیوتر هست و کسی که تو این رشته حرفه ای باشه بازار کار خوبی براش پیش بینی میشه. البته این رو درنظر بگیرید که این رشته بسیار technical هست. وقتی میگم کسی که تو این رشته حرفه ای باشه منطورم کسیه که درک خوبی از مفاهیم پایه علم کامپیوتر، background قوی توی ریاضیات موردنیاز برای این رشته (ریاضیات گسسته، آمار و احتمال، جبر خطی، حساب دیفرانسیل و ...) و همین طور توانایی برنامه نویسی تو این حوزه رو داره.
    خوبی این رشته اینه که بین رشته ای هست و الزاما فقط کامپیوتری ها نیستن که واردش میشن بلکه از حوزه های دیگه مثل آمار، ریاضی، bioinformatics ، neuro science ، cognitive science و حتی business واردش میشن و هر کس میتونه به تناسب پیش زمینه های خودش درگیر مطالب بشه. اما در نهایت اون پیش زمینه قوی ریاضیاتی و توانایی برنامه نویسی درش جدیه حتی برای کسی که از منظر رشته business به این رشته نگاه میکنه.

درس هایی که عنوان شده به نطر من سعی میکنه مطالب پایه لازم رو پوشش بده. عنوان ها کلی انتخاب شدن تا همه رشته های مرتبط رو درنظر گرفته باشن. هم مفاهیم ریاضی و آمار پایه گنجونده شده هم مباحث مربوط به data modeling ، هم وارد مهم ترین فیلد این حوزه یعنی machine learning شده که عملا همه چیز حولش میچرخه و هم مباحث مدیریتی و business ی.

شغل های مرتبط به این حوزه زیاده. یه سری شغل ها خیلی دارای بار علمی هستن مثل data scientist و data analyst که اکثر آگهی هایی که براشون دیدم حداقل مدرک ارشد (و بعضا دکترا) رو به عنوان requirement عنوان کردن (البته با requirement کمتر هم دیدم) و یکی از معدود شغل هایین که دیدم چنین حالتی دارن. شغل های فنی تر هم هست مثل data engineer ، machine learning engineer که الزاما نیاز به ارشد و دکترا نداره ولی توانایی برنامه نویسی بالا و دانش علوم کامپیوتر میخواد. و همین طور شغل های کمتر فنی مثل business intelligence expert که جنبه های مدیریتی داره. در کل اکثر این ها در خیلی از پیش بینی ها نیاز بسیار زیادی براشون در چند سال آتی پیش بینی میشه (البته به شرط تخصص).