صفحه 5 از 30 نخستنخست 123456789101112131415 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 50 , از مجموع 292

موضوع: هزینه زندگی | هزینه تحصیل در ترکیه | خرید در ترکیه و مسائل مرتبط

ApplyAbroad Senior Veteran

پیش فرض پاسخ : هزینه زندگی در ترکیه

نقل قول نوشته اصلی توسط FanTasTic نمایش پست ها
    درود

بچه ها الان کسی از هزینه های تقریبی زندگی و تحصیل بطور نسبی خبری داره ؟ چون به مراتب از آخرین آمار بیان شده بیشتر خواهد بود .

بی نهایت سپاسگزارم

محمدرضا
    درود

طبق آخرین آماری که از طریق مکاتبه با دانشگاه های انگلیسی زبان ترکیه داشتم شهریه ها برای مهندسی به این طریق هست : سال 2012 - 2013 :

1 . دانشگاه METU برای مقطع ارشد Graduate میزان شهریه برای هر ترم تحصیلی : 768 لیر » معادل برای هر سال تحصیلی : 1536 لیر / هزینه بررسی مدارک Applicatin Fee : معادل 60 دلار

2 . دانشگاه Bilkent برای مقطع ارشد Graduate میزان شهریه برای هر ترم تحصیلی : 6975 دلار » معادل برای هر سال تحصیلی : 13950 دلار / هزینه بررسی مدارک Applicatin Fee : ندارد .

3 . دانشگاه ITU برای مقطع ارشد Graduate میزان شهریه برای هر ترم تحصیلی : 527 دلار » معادل برای هر سال تحصیلی : 1054 دلار / هزینه بررسی مدارک Applicatin Fee : معادل 100 دلار

4 . دانشگاه KOC برای مقطع ارشد Graduate میزان شهریه برای هر ترم تحصیلی : هنوز منتظر پاسخ هستم . / هزینه بررسی مدارک Applicatin Fee : معادل 35 لیر

5 . دانشگاه Sabanci برای مقطع ارشد Graduate میزان شهریه برای هر ترم تحصیلی : 3250 دلار » معادل برای هر سال تحصیلی : 7500 دلار / هزینه بررسی مدارک Applicatin Fee : پیدا نکردم

6 . دانشگاه Bogazici برای مقطع ارشد Graduate میزان شهریه برای هر ترم تحصیلی : 438 دلار » معادل برای هر سال تحصیلی : 876 دلار / هزینه بررسی مدارک Applicatin Fee : معادل 50 یورو

محمدرضا
    ویرایش توسط FanTasTic : May 16th, 2012 در ساعت 06:31 PM دلیل: آپدیت متن
    Famous Saturday | A day when is fulfilled anything

Junior Member

پیش فرض پاسخ : هزینه زندگی و تحصیل در ترکیه , خرید در ترکیه

کمی از استابول براتون بنویسم که هم فاله هم تماشا
    شهری زیبا بزرگ اما خیلی گرون برای یک دانشجو
    چند روز پیش با اتوبوس خسته و کوفته از تبریز رسیدم به استانبول بعد 2 روز موندن توی هتل که اسمش هتل بود یک پانسیون شخصی دانشجویی توی تکسیم پیدا کردم ( حالا میگید چرا جای به این گرونی شهر ) برای پانسیون زیاد فرقی نمیکنه که کجای شهر باشه همشون تقریبا شبیه هم هستند .گفتم برای امتحان امدم و فعلا برای یک ماه هستم انها هم سخت نگرفتند بهد پاسپورت و ترجمه شده اون رو دادم( البته دوستم هم کمک کرد ) 650 لیر برای یک اتاق 2 تخته و 450 لیر برای 5 . من هم برای 2 تخته اسم نوشتم اما گفتند تا خالی بشه باید چند روز صبر کنی اولش برای 2 روز مجبور شدم توی اتاق 5 نفره بخوابم که اگه یک روز هم بیشتر مونده بودم الان باید مرده بودم اون اتاق 5 نفره انقدر کثیف بود که سرما خورگی و سرفه من هم اونجا بدتر شد دو تا دانشجوی از باکو که انگار چیزی به عنوان تمیزی یاد نگرفته بودن یکی از ایران که برای رفتن به امریکا اقدام کرده بود و از ترس خدمت دیگه به ایران نمیخواست برگرده (18 ساله) و دیگری یک دانشجوی ترک که میخواست بره روسیه دنبال بمب اتم و اینطور چیزها و اخریش هم که خودم دنبال رشته طراحی مد و کار بودم .بعد دو روز که امدم اتاق 2 نفری دیدم که حالم کمی بهتر شد اتاق بسیار تمیز با تختهای تمیزتر و راحتر و وسائل بهتر اما فاقد تلوزیون و یخچال . دستشوئی و حمام های این پانسیون تمیزه و دارای یک رستوران هم است که برای دانشجویان یک خورده تخفیف میده

از مزایای این پانسیون
    یکبار توی هفته ملافه ها رو میشورند و اتاقها رو جارو میکنند
    اینترنت پر سرعت داره که مجانی و هر چقدر میخواهی دانلود کن سرعت دانلود 2 مگ
    مرکز شهره و از اینجا میتونی با مترو یا ترموا و اتوبوس هر جا بری
    امنیتش خوبه
    اگه مهمون امد برای اتاقهای دو تخته میتونه به اتاقت بیاد چون برای مهمون یک تخت هم در نظر گرفته اند( البته با موافت کتبی هم اتاقی)
    دارای پشت بام زیبا که میتونی بری انجا مطالعه کنی که هم منظره شهر رو میتونی ببینی و وسطش یک اتاق چوبی است که توش هم میتونی بری
    معایب
    یخچال نداره
    برای اَشپزی هیچ امکانات نداره
    تلوزیون نداره

لباسها تو میتونی بدی پائین بشورند هر کیسه 5 لیر حالا فرقی نمیکنه 10 تا لباس باشه یا 1 دونه البته بدون اتو

من چند تا پانسیون دیدم هم گرونتر و ارزونتر اکثر شبیه به هم هستند کمی بالا پائین گرونترها یخچال دارند و دستشوئی ها داخل اتاقه و ...

خوب حالا از خودم بگم اولا دانشگاهی که رفتم دانشگاه معمار سنان بود که 5 دقیقه پای پیاده با پانسیون فاصله داره . رفتم داخل دانشگاه البته پاسپورت رو دادم نگهبانی رفتم تو دانشگاه دقیقا کنار دریا است دانشگاهی بسیار قدیمی و شاید هم انروز خیلی خلوت رفتم شرایط ثبت نام رو برای رشته طراحی مد پرسیدم گفتند دقیقا یک و نیم ماه بعد مشخص میشه گفتم برای خارجی های چی گفت باید توی امتحان یوس شرکت کنی بعدش هم خود دانشگاه ازت امتحان میگره از 7 هنر یکی رو بلد باشی ( ماهم کمی نقاش ابرنگ کار کرده ایم حالا بشه اگه اسمشو نقاشی گذاشت و توی سفال هم کمی دست برده ایم ) راستش خیلی نامید شدم چو امتحان یوس رو نداده بودم پارسال قرار بود خود دانشگاه امتحا بگیره امسال قوانین عوض شده و من خاک تو سر هم هیچی به هر حا حالم گرفته شد ل چون اصلا محیط دانشگاههای اینجا با ایران متفاوته حالا برای من که رشته برق خونده بودم خیلی هم بدتر شده بود . میدونستم که دانشگاههای دولتی دیگه هم همین حرفها رو به من خواهند زد البته هنوز به اون دانشگهاها نرفتم اگه شده هم برای دیدن خود دانشگاهها میرم ببینم که حداقل زیارتی کرده باشیم و یک خورده اطلاعات برای بقیه بگیریم تا انها بتونند استفاده کنند. دانشگاههای خصوصی توی استانبول زیاده ولی باید خزانه بانک مرکزی رو ادم داشته باشه تا بتونه تحصیل کنه چون زندگی توی استانبول خیلی سخته و هزینه بر من الانش برای همین یک ماه 650 لیر باید اجاره بدم صبحانه و شام رو هم 10 لیر حساب کنید و مجبور هم ناهار نخورم چون برای یک ساندیچ مسخره کوچولو با نوشابه 10 لیر بدم . یعنی در حد زنده موندن نه بیشتر. برای یک ماه من یک کارت گرفتم که با اون میتونم سوار مترو یا تراموا و کشتی بشم که 10 لیر برای خود کارت و 140 لیر برای شارژ کارت . اب معدنی یک و نیم لیتری اینجا 1 لیره و نیم لیتری 50 کوروش و البته من یک 10 لیتری رو گرفتم 3.5 لیر و چون یخچال نیست باید اب گرم بخورم . شما برای یک زندگی بسیار ساده دانشجویی باید اینجا حداقل 1100 تا 1200 لیر در ماه خرج کنی اگه مریض نش چون من برای سرما خورگی رفتم دکتر اون بیمارستان خصوصی بود گفت 180 لیر فقط ویزیت دکتره مغزم سوت کشید اما پرستار راهنمایی کرد گفت برو بیمارستان دولتی اونجا خیلی ارزونتره من هم رفتم دولتی 15.50 لیر برای ویزیت و 35 لیر هم برای دارو . وسائل برقی اینجا خیلی گرونتره یک سشوار کوچولوی چینی که ایران 6 یا 7 تومانه اینجا همون 45000 هزار تومان لوازم کامپیوتر فقط باید نگاه کرد و رد شد . امدنی من لوازم نقاشی خودم رو اوردم دوستم گفت میری اونجا میخری ( عقل کردم با خودم اوردم )اینجا دیدم هوش از سرم رفت
    اما پوشاک خیلی قیمتهاش مناسبه و شما لبایهای خوبو با کیفیتی رو میتونیند از اینجا بگیرید که تولید خودشونه و خیلی خوبند .

به هر حال این مطالب برای چند روز ی است که شهر رو دیده ام . حالا توی این مدتی که هستم باز هر چی مطلب بدرد بخور بود براتون مینویسم تا شاید کمکتون کنه و واسه این نوشته هام از شما هم انتظار هیچ چیزی رو ندارم جز اینکه همیشه سعی کنید به همدیگه کمک کنید.
    با تشکر

ApplyAbroad Hero
    رشته و دانشگاه
    Mechanical Engineering at Bogazici University

مرسی از نوشتن تجربیاتتون
    کاملا درسته استانبول نسبت به شهرهای دیگه ترکیه گرونتره. ولی در نظر بگیرید که بیشتر دانشجوهای ایرانی هیچ کدوم خوابگاه 650 لیری نمیگیرن.
    خوابگاههای دانشجویی از حدود 100 لیر شروع میشه(کیفیتشون از این پانسیونی که گرفتید خیلی بهتره یعنی کاملا خوبه و هرروز تمیز میکنن براتون اتاق رو...) و من تا 1000 لیر هم دیدم(خصوصی). مثلا برای ارشد و دکترا بوآزیچی یکی از بهترین خوابگاههای دانشجویی رو داره که ماهی 325 لیر برای دو نفره و هر وعده غذا 2.5 لیر. خوابگاههای ITU رو هم اینجا میتونید ببینید.
    بلیط مترو و اتوبوستون 50 درصد کاهش پیدا میکنه با کارت دانشجویی و اگه خوابگاه داخل Campus باشه هزینه حمل و نقل خیلی کاهش پیدا میکنه.
    بچه هایی که توی خوابگاه دولتی هستند با 600 (100 لیر خوابگاه + 500 لیر هزینه زندگی یعنی روزی 17 لیر ) خیلی راحت زندگی میکنن. البته با خیلی کمتر(400 لیر در ماه) هم من شنیدم که خوب هرکسی نمیتونه اونجوری زندگی کنه.
    بیمه دانشجویی توی تمام دانشگاهها اجباری شده و هزینه درمان خیلی کم میشه.
    غذای خوابگاه هم کیفیتش خیلی خوبه و از نظر کمیت هم زیاده و میتونید هرچقدر میخواید بخرید که بستگی به خوابگاه داره ولی با 4 لیر میتونید 1 وعده با دسر و میوه بخورید.
    ایشالا دانشجو شید هزینه هاتون خیلی کمتر میشه. نگران نباشید.

پیش فرض پاسخ : هزینه زندگی در ترکیه

نقل قول نوشته اصلی توسط homa_mousavi نمایش پست ها
    راستی این شهریه هایی که گفتید واسه مقطع کارشناسی چقدر میشه؟
    نقل قول نوشته اصلی توسط homa_mousavi نمایش پست ها
    ببخشید هزینه هایی رو که گفتید کدوم قسمت وبسایت دانشگاه ها باید ببینیم.من شهریه دانشگاه استانبول تکنیک رو اصلا نمیتونم پیدا کنم.

درود

دوست عزیز این شهریه ها در برخی سایت دانشگاه ها هست اما من با مکاتبه با دانشگاه اینا رو نوشتم .دوست من متفاوت هست به سایت دانشگاه ها مراجعه نمایید همچنین سهند عزیز در تاپیک تحصیل در ترکیه به کرار نوشتن بخشی که هزینه های تحصیل دانشگاه ITU رو نمایش می دهد .

محمدرضا

Senior Member Ghahraman2012 آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    EMU FINANCE

سلام دوستان صفحات را خوندم ولی جوابی نگرفتم در این رابطه: ۱. ایا در دانشگاه های انگلیسی زبان ترکیه می شود برای مستر بدون داشتن مدرک ایلتس یا تافل اقدام کرد و یا اینجوری هست که دانشگاه کلاس زبان بزاره برای اون هایی که ضعف دارن؟؟ و هزینه اجاره خونه چند هست چه استانبول و انکارا یا ازمیر ؟؟؟؟ ممنون
    من یک هموطن هستم دوستان میتونید رو کمک من حساب کنید.

نقل قول نوشته اصلی توسط Ghahraman2012 نمایش پست ها
    سلام دوستان صفحات را خوندم ولی جوابی نگرفتم در این رابطه: ۱. ایا در دانشگاه های انگلیسی زبان ترکیه می شود برای مستر بدون داشتن مدرک ایلتس یا تافل اقدام کرد و یا اینجوری هست که دانشگاه کلاس زبان بزاره برای اون هایی که ضعف دارن؟؟ و هزینه اجاره خونه چند هست چه استانبول و انکارا یا ازمیر ؟؟؟؟ ممنون
    درود

دوست عزیز بخش اول سوالتون در اینجا سهند عزیز و صحبتی کردند در این باره و همچنین در ارسال های قبلی تاپبک های دیگر هم مفصلا جناب Mish عزیز و دیگر دوستان بحث کردند انشالله مطالعه بفرمایید به پاسخ هاتون خواهید رسید .

محمدرضا

نقل قول نوشته اصلی توسط 123list نمایش پست ها
    کمی از استابول براتون بنویسم که هم فاله هم تماشا
    شهری زیبا بزرگ اما خیلی گرون برای یک دانشجو...
    دوست عزیزم یه نکته ی دیگه ای رو هم درنظر بگیرید، اگه انشالا بلایی سر ارز دانشجویی نیاد، هزینه های شما کاهش پیدا میکنه و شما دلار رو با قیمت 1250 میخری و تقریبا لیر میشه 600. با این احتساب شرایط بهتر میشه

Junior Member

خدا کنه نمیدونم به من ارز بدهند یا نه چون این دانشگاه توی لیست مورد تائید وزارت علوم نیست

با تشکر از تمام دوستان گرامی
    ببخشید شهریه دانشگاه های دولتی ترکیه برای افراد ایرانی غیر ترک زبان(مثلا از شمال یا جنوب ایران) با افراد ترک زبان ایرانی فرق میکنه؟ شهریه MBA دانشگاه های دولتی اطلاع دارین چه قدر میشه؟ در داخل دانشگاه کار دانشجویی مثل کشورهای اروپایی که هفته ای 20 ساعت هست میشه پیدا کرد؟ دستمزد کار دانشجویی چه قدر میشه؟ نمره ی بالای بخش وربال آزمون Gre تاثیری در پذیرش و گرفتن بورس از دانشگاه داره؟ سوالات آخرم اینکه: دانشگاه های خصوصی ترکیه مثل سابانچی-بوگازیچی-بیلکنت شهریه ی خیلی بالایی دارن. به خود دانشجوهای ترکیه که رتبه های خوبی در کنکور ترکیه به دست می آرن بورسی تعلق میگیره که برخی افراد ترکیه این دانشگاه هارو انتخاب میکنن؟

نقل قول نوشته اصلی توسط alibb نمایش پست ها
    با تشکر از تمام دوستان گرامی
    ببخشید شهریه دانشگاه های دولتی ترکیه برای افراد ایرانی غیر ترک زبان(مثلا از شمال یا جنوب ایران) با افراد ترک زبان ایرانی فرق میکنه؟ شهریه MBA دانشگاه های دولتی اطلاع دارین چه قدر میشه؟ در داخل دانشگاه کار دانشجویی مثل کشورهای اروپایی که هفته ای 20 ساعت هست میشه پیدا کرد؟ دستمزد کار دانشجویی چه قدر میشه؟ نمره ی بالای بخش وربال آزمون Gre تاثیری در پذیرش و گرفتن بورس از دانشگاه داره؟ سوالات آخرم اینکه: دانشگاه های خصوصی ترکیه مثل سابانچی-بوگازیچی-بیلکنت شهریه ی خیلی بالایی دارن. به خود دانشجوهای ترکیه که رتبه های خوبی در کنکور ترکیه به دست می آرن بورسی تعلق میگیره که برخی افراد ترکیه این دانشگاه هارو انتخاب میکنن؟
    دوست عزیز من جواب سوالایی رو که می دونم می دم.بقیه دوستان هم کمک خواهند کرد.
    شهریه دانشگاه های ترکیه در حال حاضر برای تمام دانشجوهای ایرانی چه ترک زبان و چه غیر ترک زبان (ایرانیان) یکسان هستش یعنی اون تخفیفی رو که قبلن به ایرانیان آذری زبان می دادن دیگه نمی دن و طبق گفته دوستان فروم تنها دانشگاه بوغازیچی با دوندگی های زیاد ممکنه این تخفیف رو الان بده ولی بقیه دانشگاه ها دیگه نمی دن.
    دانشگاه های خصوصی ترکیه اون هایی که شما نام بردین به دانشجوهای خارجی هم بورس می دن و بورس های خوبی هم می دهند مثل بیلکنت، سابانجی و ... . البته دانشگاه بوغازیچی دانشگاه دولتی هستش.در کل در مقطع فوق لیسانس بورسیه می تونید بگیرید.
    هر سال هم خود دولت ترکیه بورس هایی رو به دانشجویان خارجی اختصاص می ده که از این سایت قابل پیگیری هستش.
    کار دانشجویی و نمره وربال رو راستش من اطلاعات دقیقی ندارم.
    موفق باشید.

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)