صفحه 5 از 178 نخستنخست 12345678910111213141555105 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 50 , از مجموع 1772

موضوع: چرا آمریکا؟هدف؟اخرش که چی؟

ApplyAbroad Veteran
    farhan6155 آواتار ها

پیش فرض پاسخ : چرا آمریکا؟

ببيند در اين مورد بچه‌ها زياد بحث كردند. هر كسي هم با توجه به شرايط خودش دلايل منطقي براي نظرش مياره.
    اما يه چيزي اين وسط هست كه براي من خيلي جالبه.
    تو دانشكده ما هيچ استادي كه از ايران مدرك گرفته باشه وجود نداشت. من در جريان كار چند نفر كه براي استخدام به عنوان هيات علمي دانشكده اقدام كرده بودند، بودم.

اين افراد ابتدا بايد به تاييد شوراي دانشكده برسند.
    شوراي محترم دانشكده حتي رزومه افرادي كه مدركشون از ايرانه رو نگاه هم نمي‌كنند.
    كسايي كه از دانشگاه‌هاي خوب اروپا هستند، رزومه‌شون يه بررسي اجمالي ميشه و تا الان كه در مورد هيچ كدوم بررسي جدي نكردن و كنار گذاشتن.
    ولي همين كه كسي كه از يه دانشگاه معمولي آمريكا مي‌ياد خودشون رصدش مي‌كنند . بهش پيشنهاد مي‌كنند كه رزومه‌اش رو براشون بفرسته!!!!

نمي‌دونم، بالاخره اساتيد چند پيراهن بيشتر از ما پاره كردند، شايد اين رفتارشون يه دليل منطقي داره!!!

Junior Member

چند تا مساله هست، یکی مهاجرت، کار و یکیم تحصیل. در باره تحصیل، باید اینو گفت که آمریکا برای ما ایرانیه کشور خیلی جذابیه، و خیلی دوست داریم که اونجا زندگی کنیم، ولی خیلی از دانشگاهای خوب دیگه ام هستند (Ranking Time 2007) که با دانشگاه های آمریکایی برابرند یا حتی بهترن، Harvard, MIT یا Berkeley یا Stanford در دنیا بی رقیبن، ولی خوب چند درصد از ما ها اینجا ها می ریم؟ فکر کنم زیر یک درصد، حداقل برای خود من دانشگاه های خوب کانادا از رنکه 20 تا 30 آمریکا خیلی بهتره، و یه دانشگاهی مثل Delft و یا ecole normal تو اروپا خیلی عالیه. حداقل تو دوستای خود من (و خود من!) کسایی بودن که Toronto، McGill،WaterlooوUBC رو به UCIrvine, USC, NCSU، PenState و TA&M ترجیح دادند.

اوضای در آمد تو آمریکا از کانادا یکم بهتره، و مالیت کمترشه، ولی از طرفی خیلیا هم می گن استرس از دست دادن کار تو آمریکا کشندس. توی آمریکا امنیت شغلی خیلی پایینه و خیلی راحت اخراج (lay off) می شی. من از خیلیا شنیدم که کار تو کانادا promising تره. من خودم زندگی و کار تو اروپا رو اصلا توصیه نمی کنم، فکر نمی کنم برای کار اوضاعه مناسبی داشته باشه، هر چند دقیق نمی دو نم و اگه کسی اطلاع دقیق داره مارم روشن کنه.

مهاجرت شاید برای ما که تازه مسافریم خیلی مهم باشه، همونطور که می دونین بعد تموم کردن درستون باید ویزای کار بگیرین و و این خیلیم راحت نیست، شاید مجبور شین ایالت عوض کنین و یه کاری رو انتخاب کنین که خیلی مورد علاقتون نیست. از طرفی معمولا تا قبل از گرفتن گرین کارد کسی ایران نمی تونه برگرده (اگه شرایط عوض نشه)، و Belive me گاهی کرفتن گرین کارد خیلی طول می کشه، از فامیلای ما بودن که 15 سال بعد ورودشون گرین کارد گرفتن، و بعدشم اصلا سری به ایران نزدن (فکر می کنین چرا؟). در مقابل کانادا از آمریکا شرایط خیلی بهتری داره، بسته به ایالتی که میرین 3 ساله اقامت می گیرین و 6 ساله citizen میشین، و در این مدت هم می تونین به ایران بر گردین. اروپام که بعد 5 سال بهتون پاسپ.رت میده، البته منهای آلمان شبه نازی!
    اینکه ما کانادا درس بخونیمو Citizen بشیم بعد بریم US کار کنیم، شدنیه و خیلیا این کارو می کنن، البته کلا موقعیت های شغلی برای اون جایی که توش PhD گرفتین بهتره، و تازه بعده گرفتن PhD خیلی کانادا می مونن تا Citizen بشن ولی مطمئن باشین برای کارفرمای آمریکایی اینکه شما از McGill فارق شده باشین یا GATech خیلی فرقی نمی کنه.

Senior Member

یه نکته دیگه که من همیشه درکش نکردم اینه که از اکثر کسانی که در آمریکا کار می کنند شنیدم که سرعت زندگی تو آمریکا بالاست. فشار کار زیاده. رقابت بالاست و استرس زیاده. در حالی که دوستانی که در کانادا یا اروپا بودند زندگی راحتتر و با استانداردهای بالاتری داشتند. یه دفعه توی هواپیما یه ایرانی کنار من نشسته بود که سالها در آمریکا زندگی می کرد و یه شرکت ساختمانی در آتلانتا داشت. خیلی شاکی بود از استرس اینکه هر لحظه امکان ورشکستگی شرکتش توی رقابت بالای آمریکا وجود داره. از اینکه وقتی برای گذروندان با بچه هاش نداره و ........................... یک دوست داشتم که در آلمان PhD گرفت و برای Post Doc رفت یکی از 3 دانشگاه اول آمریکا. الان دیگه مثل آمریکایی ها جواب ای میل ها رو کوتاه می ده چون می گه سرعت زندگی در آمریکا بالاست. یه دفعه نوشته بود که اینجا گاهی روزانه 16 ساعت محققان در آزمایشگاه می گذره. این دوست من که اصالتا آلمانی هم هست می گفت که من کم آوردم....من نتونستم مفهوم سرعت بالای زندگی در آمریکا رو درک کنم . کسی می تونه توضیحش بده تا ملموس تر بشه؟

Junior Member

خانواده من همشون اقامت آمریکا رو دارند و خوده منم تا یکی دو ساله دیگه ان شا الله گرین کارد می گیرم و برای همین چیزای با مزه ای از زندگی کاری (نه دانشجویی) آمریکایی ها شنیدم، مثلا دایی پدر من که الان شاید 77 سالش باشه، با این که خیلی ثروتمنده و خونه چند میلیون دلاری داره روزی 10 سا عت کار می کنه، همینطور پدرو مادرم تعریف می کردند که یکی از اقوام، که اتفاقا اونم خیلی موفق بود، حتی نیم ساعت وقت آزاد نداشت. هر روز صیح با تولرانس نیم ساعت کاراشو Schedual می کرد و از 5 صبح تا 11 شب کار می کرد. البته این آمار آدمای موفقو پولدلره آمریکاییه، و صد البته این خیلی عالیه که بتونیم اینقد efficient زندگی کنیم، ولی برای ماها که 60 % سال تعطیلات رسمیه و بقیش تعطیلات غیر رسمی، خوب addopte شدن یکم سخته.

Senior Member

راستش توی فرهنگ پروتستان کار مقدس هست. یکی از علل پیشرفت آمریکا هم همین کار هست. اما من از کار بدم نمی آد اونم زیادش . من از ماشینی شدن و تبدیل به ماشین تولید شدن می ترسم. در جوامع کاپیتالیستی مثل آمریکا به نظر می رسه که آدمها گاهی تبدیل می شند به ماشین تولید.

saeede83
    Guest

نقل قول نوشته اصلی توسط sysbiosys
    راستش توی فرهنگ پروتستان کار مقدس هست. یکی از علل پیشرفت آمریکا هم همین کار هست. اما من از کار بدم نمی آد اونم زیادش . من از ماشینی شدن و تبدیل به ماشین تولید شدن می ترسم. در جوامع کاپیتالیستی مثل آمریکا به نظر می رسه که آدمها گاهی تبدیل می شند به ماشین تولید.
    منم خیلی راجع به استرس مردم آمریکا شنیدم. حتی بعد از بازنشستگی

ای بابا.......تو امریکا استرس...تو اروپا گوشه گیری و خارجی بودن...تو ایران....بالاخره جایی پیدا می شه که ما با ارامش این چند سال باقی مونده عمر رو یه جوری سر کنیم!!!!...بعید میدونم...
    Keep calm...Time will solve any problem

me_f
    Guest

امریکا بین ایرانی های مقیم اونجا به "عمری کار"معروفه ;D

ببینین، مسلما زندگی رو به بالا هیچ وقت خالی از استرس نیست (اینو فکر کنم همه قبول داشته باشیم) اما خوب نوع استرسها فرق میکنه. تا خودتم تجربش نکنی، نمیتونی بگی آدمش هستی یا نه!

Senior Member

همیشه فکر می کنم تا تجربه اش نکنی نمی فهمی. من بیشتر از این می ترسم که اسیر جو گرفتگی بشم. این روزها apply برای آمریکا شده مد روز. همه می خوان برن آمریکا. اینی که یه دوستی گفته بود تو ایران تا بفهمند آمریکا درس خوندی سریع قبولت می کنند ناشی از همین جو گرفتگی هست. کشورهایی که پدیده فرار مغزها توش شایع هست دچار این جو زدگی می شن. کشورهایی که با خارج ارتباط ندارند توش جو زدگی پیش می آد. توی دپارتمانها هر چی می گردم دانشجوی ایرانی و چینی و هندی و آمریکایی دیدم. کمتر دیدم یه آلمانی زحمت به خودش بده بره آمریکا . چون تو کشود خودش به اون چیزهایی که می خواد می رسه. کاش ما هم می تونستیم تجربه اش کنیم کوتاه مدت و بعد تصمیم بگیریم. توی کشورهای دیگه حتی جایی مثل لهستان آدم هایی به سن ما کلی سفر رفتن و کلی تجربه دارند اما ما........ . در هر حال باید تجربه اش کنی.

نخندینا ولی من فکر می کنم یه دلیل روانشناختی هم داره. توی جامعه ما چه بین افرادتحصیبل کرده و چه بین عوام مرسوم است که می گن کشور و دانشگاههای آمریکا بهتره. خب این از نظر ذهنی انسان رو قلقلک می ده که همیشه می خواد بهترین چیز رو داشته باشه. این حس جوری می شه که بعضی وقتها سختیهای رفتن به آمریکا رو کم رنگ می کنه.
    پروردگارا ملت و کشور مرا از دروغ و خشکسالی مصون بدار.