دوستان عزیز
لطفاً به داده های زیر دقت کنید:
- تعداد ارسالهای مربوط به آمریکا در این وبگاه تقریباً 6 برابر ارسال های مربوط به کانادا است. با توجه به اینکه تعداد کسانی که قصد رفتن به کانادا را دارند کمتر از آمریکا نیست (حد اقل من این طور فکر می کنم) و نیز شرایط حمایت مالی دانشگاههای کانادا قابل مقایسه با دانشگاههای آمریکا است این امر نشانگر این است که برای ما ایرانیان گرفتن پذیرش، ویزا، مسافرت، تحصیل، و زندگی پس از تحصیل در آمریکا چند برابر مشکل تر از کانادا است.

-چند نمونه از مشکلات را ذکر می کنم: 1- آمریکا برای بسیاری از رشته های جالب و پر طرفدار به ما ایرانیان ویزا نمی دهد. 2- برای گرفتن ویزا باید وقت سفارت بگیریم که خودش کار شاقی است و بستگی زیاد به شانس دارد.4- باید به کشور دیگری سفر کنیم. یعنی ویزای یک کشور دیگر را هم باید بگیریم که خود مشکلی است و تدارک یک سفر را ببینیم که پر هزینه است 4- مسؤولین ویزای آمریکا در بسیاری از مواقع برخورد غیر منطقی دارند و بی دلیل موجه درخواست افراد را رد می کنند و زحمات ایشان را به هدر می دهند.5- در هنگام تحصیل در آمریکا عملاً نباید به ایران برگردید. 6- محموله پستی نمیتوانید بفرستید و فرستادن نامه هم مشکل دار است مثلاً نمی توان از شرکت های پست خصوصی استفاده کرد. 6- بسیاری از دانشجویان علاقه مند به ماندن در کشور محل تحصیل و در صورت امکان شهروند شدن هستند. در حالی که مقررات مربوطه در آمریکا سخت گیرانه است و عملاً پس از تحصیل چند سالی را باید در دلهره به سر برد. 7- روابط ایران و آمریکا رو به وخامت گذاشته است و در صورتی و این ممکن است شرایط را برای دانشجویان ایرانی در آمریکا بدتر هم بکند.

- بورس های بسیاری از کشورهای پس از کسر هزینه زندگی در همان کشورها، بسیار بهتر از آمریکا و حتی کانادا است و دانشجو می تواند حسابی پس انداز کند.

با تمام این اوصاف چرا بسیاری از ما هنوز نیرو و وقت زیادی را صرف رفتن به آمریکا می کنیم؟ درحالی که گزینه های جالبی چون کانادا و یا اروپا وجود دارد؟