صفحه 1 از 5 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 42

موضوع: توصیه های کاربردی برای تحصیل و زندگی در روسیه

Banned
    رشته و دانشگاه
    Medicine

پیش فرض توصیه های کاربردی برای تحصیل و زندگی در روسیه

با سلام
    به دلیل اینکه موضوعات تاپیک روسیه در باره وضعیت زندگی و دانشگاه بعضا قاطی شده و بحشهای حاشیه ای هم زیاد شده و واقعا پیدا کردن اطلاعات اصلی و مفید برای خاصه ماههای اول یک مقدار سخت شده و وقت گیر این تاپیک رو اجرا کردم امیدوارم مفید باشه. در این تاپیک تمرکز بر روی اطلاعات کاربردی . ادرس های مهم. نزم افزاری های بدرد بخور برای زندگی در روسیه. فروشگاهها. مکانهای مناسب و مکانهای نا مناسب! قیمتهای احناس و ... خواهد بود
    اطلاعات به صورت کلی در تاپیک های دیگه پراکنده هستند ولی اینجا بیشتر روی مسایل روزمره بحث خواهد شد. و مسایل جزئی تر.
    در بدو ورود چه کار کنیم
    شما مبادی ورودی مختلفی برای ورود به مسکو دارید که بر خلاف ایجنت ها که میگن کجا باشید بهتره هست کجا نه هیچ تفوتی نمیکنه! حتی اگر خودتون بخواهید برید میتونید ادرس رو به راننده تاکسی بدید و نرخ هم معادل تاکسی متر محاسبه میشه. اما در هر حال در تمام فرودگاه exchange و صرافی و ... برای تبدیل پول هست که معمولا نرخ خوبی ارایه نمیدهند و مثلا من از دامادیدووا که یکی از فرودگاههای بزرگ مسکو هست میخواستم change کنم هر دلار رو معادل 49 روبل تبدیل میکرد در حالی که همون روز من زا یک صرافی گذری در حوالی ایستگاه متروی پارک کولتوره چیج کردم 65 روبل و بعدها مکان مناسبی نزدیک یکی دیگر از ایستگاههای مترو پیدا کردم که باز نرخ مناسب تری ارایه میداد.
    فقط دقت کنید گول نرخ اولیه روی تابلوی صرافی ها رو نخوردی ممکن هست یک صرافی نرخ مناسبی داشته باشد در نگاه اول ولی کمیسیون بردارد! و این را قبل از پرداخت دلار ها سوال کنید!
    هیچ گاه پولهای خودتون رو چه برای زندگی چه پرداخت شهریه دانشگاه به یکباره تبدیل به روبل نکنید! مگر در مواقعی که در برهه ای زا سال گذشته نرخ برابری دلار و روبل تا 84 هم رفت. اما در هر حال عاقلانه اش این است که خورد خورد هوای دلارهایتان را داشته باشید. پول روسیه هم مثل ریال خود ما دستخوش تغیرر و نوسنات متعدد میشود. هرچند دولت روسیه تمام سعیش متعادل کردن نرخ است اما.........

بعد از رسیدن به خوابگاه و مستقر شدن مهمترین کار شما ریگستری هست که در اسرع وقت باید انجام بدید و ایجنتی که ارهای شما رو انجام میده موظف کنید تمام مراحل رو در اسرع وقت باهاتون انجام بده! وظیفه این افراد انجام همین کارهاست. پول همین کارها را گرفته اند. بعدش هم توصیه میکنم راتباطتان حز در موارد ضروری با این افراد قطع شود در حد یک سلام خداحافظ کافیست چون با عرض معذرت یک مقدار دنبال این هستند که چطور باز هم از شما پول بکشند! که برای این کار حربه های مختلفی دارند که در پستهای بعدی به تفصیل خواهم نوشت.

در خوابگاه سعی کنید حتی اگر شده با پرداخت مبلغی به مسئول خاوبگاه هم اتاقی اهل کشورهای آذربایجان و آفریقا و عرب و ... نباشد یا با خود روس ها هم اتاق شوید که کلاس شخصیتی و فرهنگیشان کاملا متفاوت از مهاجران است یا در صورت پرداخت توان هردو تخت اتاق را برای خودتان بگیرید. تخفیف هم میدهند اینطوری. البته اگر تحمل زندگی خوابگاهی را ندارید بهتر است فکر یک کوارتیرا باشید یا کومناتا از یک آپارتمان. که من همان کوارتیرا را توصیه میکنم البته تمام اینها بستگی به توان مالی شما دارد. مسکو شهر گرانیست . مسکن در مسکو هزینه اش بالاست! اگر حواستان به جیبتان نباشد اینقدر جا برای پول خرج کردن هست که نفهمید چطور هزارن دلار خرج کردید ! پس بهتر است کمی مقتصدانه خرج کنید در سال اول تا با ریزه کاری های زندگی در مسکو آشنا شوید

برای خرید لباس اصلا عجله نکنید!!! اشتباهی که خیلی از ماها کردیم و همان روزهای اول چند صد دلار هزینه صرف لباسهای کت کلفت کردیم و فکر میکردیم یخ میزنیم! در حالی که کاملا بستگی به شرایط زنتیکی شما دارد این سردی هوا که چقدر مطبوع است چقدر آزار دهنده! برای خود من واقعا سردی خاصی ندارد و خنده ام میگیرد به باور مردم ایران در باره سردی هوای مسکو . یکی از دوستان تعریف میکرد که خانواده اش مدام تماس میگیرند که در خیابان زیاد نمان یخ میزنی! حال اونکه ما تا ساعات بامدادی هم بیرون هستیم یخ هم نمیزنیم!

در خرید ها دقت کنید! بار اول به هرحا میروید ببینید تخفیف دارد یا نه! اگر نداشت حتام صبر کنید اینها طلاهایشان هم تخفیف میخورد همه چیز تخفیف میخورد! غذا . لباس! همه چیز! تخفیف های خوب یهم میخورد. من یک جفت کفش برند را که قیمت اصلی اش 500 دلار بود خریدم 200 دلار! مخصوصا در فصل زمستان تخفیف ها بیشتر هم میشود و هرچه به سمت بهار میرویم قیمت اوج میگیرد و خبری هم از تخفیف های خوب نیست ! اینکه شما در کجا چ چیزی را بخرید خیلی مهم است و این اطلاعات هم به مرور اضافه خواهد شد.

در مورد خرید کارت مترو رفت و امد شما اگر راهنما همراهتان بود که وظیفه اش هست باشد خود میداند چه بگوید اما اگر نبود یک کارت متروی نا محدود بخرید و بگویید ( بیز لیمیت!) خودشان میفهمند قیمتش هم 2000 روبل است و 50 روبل هم هزینه خود کارت که کارت را نگه دارید و فقط هر ماه شارژ کنید دیگر ا 50 روبل را ندید. هرچقدر دوست دارید با همین یک کارت مترو سوار شوید . اتوبوس سوار شووید. دوچرحه های شهری را استفاده کنید و.....

در مورد خرید اقلام مصرفی هم اگر جنس های ارزان تر میخواهید که فروشگاههای معروف آشان در خدمت شما هستند دیکسی و .... هم هستند که مقرون به صرفه ترش همان آشان هست ولی خب اجناس با کیفیت تر اگر میخواهید از سوپر مارکت هایی معروف که به وفور در مسکو یافت میشوند میتوانید خرید کنید. اما دقت داشته باشید هزینه تان بالا میرود . مثلا یک بسته پاستای حاضری را در آشان میتوانید به قیمت حدودا 180 روبل بخرید که خیلی هم کیفیت خوبی ندارد ولی همان مقدار پاستای ماده شده را از یکی از سوپر مارکتهای خوب با قیمت 350 روبل خواهید خرید و با کیفیت راضی کننده.

Banned
    رشته و دانشگاه
    Medicine

پیش فرض پاسخ : توصیه های کاربردی برای تحصیل و زندگی در روسیه

ایستگاههای متروی مسکو ضمن اینکه بسیار وسیع هستند و بزرگ نقشه های کاملا واضحی برای استفاده دارند . ضمن اینکه روسهای جوان در مورد نشان دادن آدرس ها و یافتن ادرس معمولا بسیار کمک میکنند1 ولی بهترش این است از کسی نپرسید چون هم میتواند اپلیکیشن متروپولیتن را که نمادش یک M قرمز رنگ است در اپ استور دانلود کنید که فقط با وارد کرد نام مبدا و مقصد بهترین راه را به شما نشان خواهد داد.

نرم افزار دیگری که مورد نیاز خواهد بود یاندکس تاکسی هست یا همون گت تاکسی که در کمتر از چند دقیقه در هرجای شهر گیر افتادید مسیر بلد نبودید نا موقع بود . جایی رفته بودید دم صبح بود ) با یک کلیک بال فاصله ماشینهایی نزدیک شما را خبر میدهد که دقیقا در همان جا که هستید تاکسی خواهد امد. با رانندگان تاکسی هم خیلی هم صحبت نشوید ادمهای بدی نیستند ولی اغلب همین طیف مهاجر هایی هستند که آدم نا مناسب هم بینشان کم نیست. در مورد ملیت و دین و مذهب هم مطلقا بحث نکنید . من خودم یک شب با یک تاکسی که راننده اش اهل کشور قرقیزستان بود و آدم بسیار افراطی بود به سمت اپرتمانم داشتم میرفتم که ایشان احساسات دینی اش گل کرده بود مدام دخترکان روس را نگاه میکرد و میگفت "فسیو کافرون برات!!!" ( همشون کافرن برادر!) و من مطلقا جوابی ندادم با هندزفری خودم را مشغول کردم. البته تاجیکها بهتر هستند و احساس نزدیکی بیشتر با ما دارند .

گوگل نویگیتور هم که نیاز به معرفی ندارد

Banned
    رشته و دانشگاه
    Medicine

اگر میخواهید خانه بگیرید نرمافزاری هست در اپل استو به نام سیان! که البته من الان کیبور روسی ندارم و انلگیسی اش را مینویسم Tsian که گزینه های موجود را به شما نشان میدهد و عکسهای متنوعی از خانه ها دارد ضمنا امکان کلاهبرداری از این طریق هم مثل تمام طرق هست پس همواره اطمینان حاصل کنید عکسها مربوط به همان خانه هستند و .....
    قیمت خانه هم بستگی به منطقه ای دارد که میخواهید خانه بگیرید. مسکو مثل تهران نیست شمال و جنوب داشته باشد! یک دایره است به نام سنتر در داخل آن داریره همه چیز گرانتر است! قیمتها بالا تر هرچه از هر طرف از ان دایره خارج شوی قیمتها افت میکند ولی به صورت کلی قیمت آپراتمان 30 میتری در ماطق خارج دایره در واقع کاملا خارج دایره! از 40-50 هزرا روبل شروع میشود به بالا! در انتخاب خانه دقت کنید حتی المقدور نزدیک به دانشگاهتان باشد که با توجه به اینکه اکثرا اینجا سماشکوی سابق میروند! بهتر است همان نزدیکی های سویتنی بولوار باشد که رفت و آدمهایتان کمی راحتتر باشد البته انجا سنتر است و نرخشمقداری بالاتر اما از نظر من ارزشش را دارد. چون در مناطق خارج از دایره حداقل یک ساعت به بالا مترو و اتوبوس سواری دارید برای رسیدن به کلاسهایتان!

Banned
    رشته و دانشگاه
    Medicine

برای یافتن بلیط های هواپیمایی میتوانید بر خلاف ایران که هنوز در عهد تیرکمان شاه! به سر میبرد و آزانس های هواپیمایی کاسبی میکنند برای یک بلیط ساده از نرم افزار های متعددی استفاده کنید نظیر aviasales که در اپ استو موجود است و مناسب ترین پرواز ها را هم به شما پیشنهاد خواهد داد . البته سایتهای متعددی هم هستند اما این اپلیکشن هم خوب است!
    نرخ پرواز های مسکو تهران بسته به ایرلاینی که استفاده یکنید تفاوت بسیار زیادی خواهد داشت. مثلا ایران ایر با یک میلیون و سیصد هزار توامن هست تا امارات با 1700 هزار تومان و پرواز های دیگر تا چهار میلیون تومان و ............ اما همین ایران ایر در فصول زمستان و فصلی که به عبارتی زمان رفت و برگشت دانشجوها نیست تخفیف میخورد و میشود با 17000 روبل معادل 200 دلار یک بلیط رفت و برگشت به ایران گرفت. که البته کیفیت خوبی ندارد من بجز مواردی که محبور باشم با ایران ایر سفر نمیکنم یا ایر لاین های اروپایی یا نهایتش ماهان که باز هم درصدی از ایران ایر خدماتش و کیفیتش بهتر است.
    پرواز به ایران نرخ های متفاوتی دارد
    از امارات با نرخ 1000 دلاری گرفته
    تا ترکیش 600 دلاری
    تا آذبایجان 270 دلاری!
    تا.................
    بستگی به توان مالی سطح توقع و میل خودتان میتوانید انتخاب کنید و هرچه پول بیشتری بدهید خدمات بیشتری هم میگیرید. ی
    البته این یک قانون کلی نه در مسکو که در تمام دنیاست که پول بیشتر هم کلاس کاری و زندگی شما را بالا میبرد هم دامنه ارتباطی تان را سر و سامان میبخشد!

Banned
    رشته و دانشگاه
    Medicine

به مرور سایر اطلاعات هم قرار داده خواهند شد اگر هم چیزی خاص مد نظرتان است میتوانید بپرسید .

Member
    رشته و دانشگاه
    Mechanical Engineering - Manufacturing

خیلی ممنون بابت اطلاعات
    معذرت میخوام اینو میگم، ولی کتابی که مینویسید جمله بندیتون خراب میشه بعضی جاها، خوندنش سخت میشه
    بعد اینکه گفتید دلار چنج کنیم با فلان نرخ و اینا، خوب چرا همون تو ایران ریال رو به روبل چنج نکنیم و ببریم؟

Banned
    رشته و دانشگاه
    Medicine

نقل قول نوشته اصلی توسط Backstreetboy نمایش پست ها
    خیلی ممنون بابت اطلاعات
    معذرت میخوام اینو میگم، ولی کتابی که مینویسید جمله بندیتون خراب میشه بعضی جاها، خوندنش سخت میشه
    بعد اینکه گفتید دلار چنج کنیم با فلان نرخ و اینا، خوب چرا همون تو ایران ریال رو به روبل چنج نکنیم و ببریم؟
    خواهش میکنم
    به خاطر اینکه نرخ برابری دلار و روبل مثل ریال و دلار مدام نوسان میکنه و برای اینکه ارزش پولتون حفظ بشه بهتره دلار داشته باشید. متناسب با همون تغییر قیمت اجناس هم تغییر میکنه.

Banned
    رشته و دانشگاه
    Medicine

روزهای اول مراکز خریدی مثل oxotneriath جلب توجه کنند که خب واقعا مال بسیار بزرگی هست همه برند ها هرچی که فکرشو بکنید توش پیدا میشه اما این آخر ماجرا نیست .هرجایی مال بزرگی دیدید میتونید واردش بشید و اجناس متفاوتی رو هم ببینید. البته اگر واقعا جایی بخواید که خودش یک شهر هست! و واقعا نمیشه اصلا فقط اون رو یک مال نامید میتونم VEGAS رو بهتون پیشنهاد کنم که برای یک مولتی میلیاردر معروف هست در کنار وگاس هم باز مرکز خریدی دیگری هست که کاملا اون هم اندازه چندتا از پاساژهای بزرگ تهران بزرگ هست به نام مال سیتی که تامیم برند ها هر برند که در دنیا وجود داره در بهترین و کامل ترین وجه اجناسش رو اونجاها هم وگاس و هم مال عرضه میکنه البته خب برای وگاس باید کمی وقت بیشتری اختصاص بدید چون تقریبا نزدیکیهای فرودگاه شرمیتوا هست. و فاصله حدودا یک ساعت و چهل دقیقه ای را باید با مترو طی کنید که برسید به اونجا.
    دقت کنید این احناس رو میتونید با خیال راحت بخرید! یعنی وقتی روش کالایی برند zara خورده واقعا همونه! وقتی آدیداس میخرید خیالتون راحت باشه خود اصل ادیداس هست! نه مثل..
    در مورد قیمت لباس هم باز بسته به سلیقه و جیب شماست. لباسهای دخترانه معمولا ارزان تر هست فلذا دوستانی که دوست دختر روس میگیرند میتونند راه به راه براش لباس بخرند! خیلی هم خوشش میاد انشا الله خدا قسمت همگی بکنه خداوند روی دست این ژاد هیچ نژادی خلق نکرده یکی از دوستان من سال قبل از فرانسه اومده بود چند هفته ای رو اینجا بود میگفت این مترو نیست سالن مده! اینام آدمای عادی نیستن همه سوپر مدلن
    اما لباسهای پسرونه کمی گرون تر هستند مخصوصا کاپشن به نظرم میتونید یک کاپشن مناسب بخرید حدودا 9000 روبل کمی بالا یا پایین تر بسته به جنس و مارکش ولی تا اخر تحصیل یا بهتر بگم تا اخر حیات! براتون کاربرد داره هرچند به نظر من خیلی در خریدن جنس ضخیم و .. افراط نکنید! چون اکثرا مسیرهاتون با مترو و یا اتوبوس طی میشه و توی اینجاها هم گرمه! توی مالها هم گرمه! و عرق میکنید بارتون میشه یه جنس مناسب بخرید.
    در مورد لباسهای زیر البته یک مقدار دقت کنید برای چند روبل بالا پایین از آشان نخرید!(در فروشگاههای آشان لباس زیر هم هست بله کلا توی این فروشگاهها از پنیر پیتزا و گوشت و برنج و لباس زیر و شامپو و پیدا میشه تا موتور هواپیما .شوخی . منظورم اینه همه چی دارنداصلشون هم فرانسه هست این فروشگاهها منتها توی نقاط مختلفی در دنیا شعبه دارند.

Banned
    رشته و دانشگاه
    Medicine

آیا پلیس از خارجی ها رشوه میگیرد؟
    مسئله ای که نمیدانم کلیتش به چه صورت این طور وانمود شده این هست که پلیس روسیه بی دلیل برای خارجی ها مزاحمت! ایجاد میکنه و رشوه میگیره! مسئله ای که ابدا صحت نداره. کشور روسیه به علت اینکه رفت و آمد اتباع کشورهای سابقا تحت زمامداریش بهش زیاده و احتمال بزهکاری و تبهکاری بالا! مجبور هست به هرکسی شک میکنه مخصوصا مو مشکی چشم های کشیده مدل چینی و قفقازی و ... بگه مدارکتو نشون بده. همین چند وقت پیش یک زن اهل ازبکستان که پرستار یک بچه روس بود سرش رو برید و آورد توی خیابون و داد میزد الله اکبر...الله اکبر من انتحاری هستم خودمو منفجر میکنم هرکسی بهم نزدیک بشه!حالا مثلا یک مورد اینطوری از زیر دستشون در رفته طبیعتا حق دارند به روسری به حجاب به پوشش به رنگ مو به خیلی چیزا شکاک بشن و فقطم مدارک رو میخوان! نه چیز دیگر! مدارکتون همیشه همراهتون باشه هم پاسپورت هم برگه ریگستری که الصاقش کنید به پاسپورتتون. بارها شده در مترو من چنین صحنه هایی دیدم و خیلی هم خوشحال از اینکه اینقدر حساس هستند به امنیت.
    البته ممکن هم هست وقتی مشکلی براتون پیش اومد از اهرم پول استفاده کنید حل بشه چون به هر حال آدم رشوه گیر زیاد دارند در سیستمشون اینها. ولی نه اون معنی که فکر بکنید به زرو! بلکه ممکنه مشکلی که خودتون مسببش بودید رو بتونید اونطوری حل بکنید. در هر حال این کار غیر اخلاقیه و هرگز نباید انجام داد ولی من فقط جهت اطلاع رسانی گفتم.

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    Msc Physics

سلام دوست عزیز
    ممنون بابت ایجاد این تاپیک واقعا مطالب مفیدی رو نوشتید جای این تاپیک واقعا خالی بود لطفا اگه فرصت کردید حتما این پست ها رو ادامه بدید تا بقیه هم با دید بهتری اقدام کنند
    خواهش میکنم یک مقدار هم در مورد درس و کلاس ها و نحوه تدریس و امتحانات صحبت کنید
    ممنون

صفحه 1 از 5 12345 آخرینآخرین

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)