صفحه 6 از 49 نخستنخست 12345678910111213141516 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 51 تا 60 , از مجموع 482

موضوع: آرشیو شده : نظرات انتخاب مالزی برای تحصیل از تمامی لحاظ ها (تا اواسط سال 2012)

ApplyAbroad Hero nima56 آواتار ها

پیش فرض پاسخ : آیا واقعا مالزی پلی برای رفتن به اروپا و امریکا هست؟

نقل قول نوشته اصلی توسط basy نمایش پست ها
    اما به نظر من مورد آقای usta دقیقا همون نمونه ای هست که این تاپیک دنبالشه. ایشون تصریح کردن که عمده پیشرفتشون در مالزی بدست اومده و تونستن به خوبی از امکانات دانشگاهی اینجا استفاده کنن... اینکه بگیم "خب شما خیلی دانشجوی خوبی بودید پس نمی تونید دلیل باشید!..." منطق درستی نیست. مهم اینه که یه دانشجوی خوب و زحمتکش تونسته با استفاده درست از موقعیت تحصیل درمالزی همچین رزومه خوبی برای خودش فراهم کنه.
    همینجا اینو هم اضافه کنم که در یکی دو ماه گذشته من هم با دو تا از بچه های موفق یو تی ام آشنا شدم. یکیشون با بورس ماهی 800 دلار عازم کره بودن برای دکترا (رشته کامپیوتر) و یکی دیگه هم از نروژ بورس گرفتن (سالی 50000 دلار) و رشتشونم برق بوده. البته چند مورد دیگه هم بودن که از دوستان شنیدم ولی من فقط این دو مورد که خودم از نزدیک باهاشون صحبت کردم رو نقل می کنم.
    من با نظر شما مخالفم شما چند مورد مثال میزنید که توانسته اند بروند یک جای خوب،این دلیل قانع کننده نیست به چند دلیل
    ۱- باید مقایسه به صورت آماری باشه ،اینکه چند نفر را میشناسید که موفق شدند ملاک نیست ،باید دید از کل جامعه دانشجویان آنجا(چندین هزار نفر) چند درصد توانسته اند پذیرش(آنهم با فاند) بگیرند.اگر ملاک بر این باشد که با مثال زدن چیزی را ثابت کنید من خودم از اکثر دانشگاه های ایران چه دولتی و چه آزاد مثال میتوانم بیاورم که موفق شده اند بروند دانشگاه خوب یا عالی در اروپا یا امریکا.
    ۲-همانطور که گفتم اینکه شخصی آمده و خوش شانس بوده که استاد پول داشته (که همیشه اینطور نیست)و از خودش هم لیاقت نشان داده هم دلیل قانع کننده نیست از این موارد در همه دانشگاه های ایران هستند.(البته به غیر از فاند که خبری نیست.
    اینکه اینجا را بصورت یک مدینه فاضله نشان دهیم کار درستی نیست چون تعدادی بنده خدا آنهم اکثرا با هزینه شخصی میان اینجا و حتی بعضی به سختی این هزینه را تامین میکنند یا به خانوادشون فشار میاد .
    باید همه حقایق را گفت و باز هم می گویم این به خود شخص بستگی داره تا دانشگاه.البته فقط مقاله دادن تو ISI هم ملاک نیست ،دیگه دسته خودمون هم تو کار بوده و ژورنال داریم تا ژورنال.چیزی که برای دانشگاه خوب در امریکا مهمه IMPACT FACTOR و CITATION مقالات که باید بگم متاسفانه خیلی وقتها این مقالات فقط برای پر کردن رزومه خوبه و خیلیهاشون این شرایط را نداره.
    اینکه آدم بدون تعصب به مساله نگاه کنه و ضمنا نخواهد خودشو گول بزنه اولین قدم در تصمیم گیری درست است .
    روزگار است، آنكه گه عزت دهد گه خوار دارد. چرخ بازيگر از اين بازيچه ها بسيار دارد. "قائم مقام فراهانی"

Member ali_m4057 آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Master of Transportation and Highway Engineering

سلام
    والا من که پاک گیج شدم. من به عنوان یک دانشجوی ایرانی که میخوام بیام مالزی (الان فقط اپلای کردم ) و فوق بخونم نظر میدم.
    من نظرات کل بچه ها رو خوندم اینا برداشت های منه :
    1.همتون میگید باید خود ادم تلاش کنه ، این درست .
    2.خود دانشگاه مالزی به خودی خود هیچ پوئن مثبتی نسبت به دانشگاههای ایران نداره!!!! و فقط و فقط به خود ادم بستگی داره...........

من تو نظر دوم شک دارم ...پس اگه اینطوریه من دارم بیخودی هزینه میکنم هم پول و هم وقت (بیشتر وقت چون سربازم ) ، بابا اون از شریف که پوست ادم کنده میشه بره توش ،بعد تازه چی رنکش امسال تازه که امده بالا شده حدود -700-600 یکی دو سال پیش که بالای -1500-1000 بود.(دانشگاه تهران و بقیه هم همین طور)
    من اگر دارم اپلای میکنم به امیدی دارم میام ..........البته یه نظر دارم ادمی که درس خون باشه ،هر جا که باشه درسشو میخونه . اگه نخوای درس بخونی اکسفورد هم بری درس نمیخونی........ اما من من خیلی خیلی درس خون نیستم که خودکشی کنم ،اما درسمم بدک نبست اگر هم دارم میام مالزی میخوام دانشگاهم بهتر باشه + رنک بهتری داشته باشه+منابع بهتر+ همون تلاش خودمم روش ......................میدونید میخوام چی بگم؟!
    یعنی اینکه من همون تلاش خودمو میکنم ولی دوست دارم شرایطم هم بهتر بشه تا بهتر جواب بگیرم!!!!!!!!! اگه اینجوریه که شما میگید پس اقا هیچی قید مالزیو بزنیم بدرد نمیخوره مگه مرض دارم بیام وقتو هزینه و پول و .... هدر بدم تازه دردسراش بماند، همین جا درسمو میخونم حالا یه کم بالاتر پایینتر خیالی نیستش>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>..بابا تکلیفه ادمو مشخص کنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟>>>>>>>>>>>>>
    مثلا این تاپیکو گذاشتید این مسئله روشنتر بشه ؟؟؟>>>>>>>> من از زمانی که این تاپیکو میخونم اصلا حس بدی پیدا کردم>>>>>>>>مثل این میمونه که داری سرتو میکوبی به دیوار(این همه تلاش اگر برای یه اینکه فقط فقط فقط یه کوچولو اونم یه خورده دانشگاه و شرایطش بهتر بشه اونم نمی ارزه میخوام نشه)
    البته اگه لحن صحبت هایم تند بود پیشاپیش از تمامی دوستان عذر میخوام
    ولی بابا خودایش همتون رفتید ممالزی دارید درس میخونید حالا یکیUTM یکیUSM یا یه چیز دیگه ......اینقدر نظرات متفاوت باشه ، میشه اخه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    ویرایش توسط ali_m4057 : October 17th, 2010 در ساعت 12:30 AM

ApplyAbroad Champion
    maziyarsh آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Master of Multimedia

مالزی مدینه منوره نیست! مالزی میتونه پلی برای رسیدن به جایی بهتر هم باشه میتونه حتی به بدتر هم نباشه! اونایی که واسه فرار از شرایط ایران و هزار دلیل دیگه اومدن و هر ترم از کم بودن attendance سر کلاسها و یا کم بودن CGPA دارن ویزاشونو ریوک مکنن که توی ایران هم چیزی نبودن که قرار باشه اینجا هم توی جامعه آماری به حساب بیان! چرا باید هزاران هزار دانشجو رو در جامعه آماری قرار داد مگه اینجا بهشت و گفتن هرکی با هر شرایطی بیاد اینجا درست میشه و میره امریکا یا اروپا! هرکی تلاش کنه از هر جایی به جایی که لیاقت داره میرسه اینجا دوستان عرض میکنن که آیا در مالزی هم میشه به جایی رسید و یا خیر نمیشه و باید برگردی ایران. از همین رو هست که مثال میزنند بچه ها تا تجربه های خودشون رو بگن اینجا کسی ریاضی دان نیست و کسی هم از همه دانشجویان ایرانی مقیم مالزی خبر نداره که جامعه آماری تشکیل بده و نیازی هم نیست. بسیاری از دوستان من هم از پولی ترین دانشگاه مالزی MMU به استرالیا برای دکتری رفتند و یکیشون هم دکتری در خود مالزی رو ادامه داد. حالا اگر ایران بود هم میرفت یا نمیرفت مهم نیست! موضوع تاپیک در مورد مالزی هست. شاید اگر ایران بود جای بهتر هم میرفت ولی حالا که نیست. کسی انتظار داره میاد توی این تاپیک جواب رو ببینه که آیا مالزی پلی برای رفتن به آمریکا و اروپا هست یا خیر!؟ هست یه این دلایل و نیست به این دلایل.

مورد بعد اینکه شما دوست عزیز چه کشوری رو ترجیح میدی چه ربطی به این داره که مالزی پلی برای رفتن به امریکا یا اروپا هست یا خیر؟! شما اگر از خودت تجربه ای داری اینجا بودی کسی رو دیدی و یا ... که بتونه کمک کنه به جواب این سوال لطف کنید بگید وگرنه این تاپیک آیا مالزی بهتر است یا دانشگاه های اروپایی که نیست. بعد هم شما فرمودید کشور مهم هست فرهنگ جامعه باید نزدیک باشه بعد فنلاند به فرهنگ ایران نزدیک هست یک کشور مسلمان با این همه رستورانهای ایرانی فروشگاه های ایرانی و ... ایرانی به ما نزدیک نیست. از شما با این سابقه انتظار بیشتری بود.
    بله شما لطف کنید در موضوع تاپیک حرف بزنید با دلیل با تکیه به تجربه خودتون و کسانی که میشناسید و یکطرفه ندیده و نبوده یک کشور و یا زمینه تحصیل در آن را نکوبید مطمئن باشید نیازی نیست که بگید بچه های مالزی ناراحت نشن!

لطفا بجای نظرات شخصی غیر مرتبط خود با عنوان تاپیک دقت کنید و سعی کنید به سوال جواب بدید.
    ویرایش توسط maziyarsh : October 17th, 2010 در ساعت 07:24 AM
    در مورد نحوه استفاده از فروم اینجا را حتما مطالعه کنید.
    پیش از استفاده از فروم حتما قوانین و مقررات را مطالعه بفرمائید.
    در صورت تمایل به همکاری در مدیریت فروم در این موضوع اعلام آمادگی نمایید.

Junior Member farzancool آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    کارشناسی پیوسته کامپیوتر/نرم افزار - دانشگاه آزاد

نقل قول نوشته اصلی توسط maziyarsh نمایش پست ها
    بله شما لطف کنید در موضوع تاپیک حرف بزنید با دلیل با تکیه به تجربه خودتون و کسانی که میشناسید و یکطرفه ندیده و نبوده یک کشور و یا زمینه تحصیل در آن را نکوبید مطمئن باشید نیازی نیست که بگید بچه های مالزی ناراحت نشن![/B]
    موافقم

من از UTM پذیرش گرفتم ولی دیفر کردم؛ با اینکه اینجا نظرات منفیه زیادی شنیدم ولی هنوزم برای رفتن مصممم؛ دلیلشم اینه که آمریکا و کانادا پذیرش گرفتن اونهم با فاند کار ساده ای نیست که بعضی ها انتظار دارن تا تصمیم گرفتن انجام بشه، یا مثلا آمریکاییا نشسته باشن ببینن کی مالزی درس خونده و کی ایران درس خونده تا بهش پذیرش بدن؛ اگه اینطوری بود اون بنده خداهایی که توی فقیرترین کشورهای دنیا زندگی میکنن هیچ جایی توی دانشگاه های بزرگ ندارن؛ هم از ایران میشه رفت آمریکا هم از مالزی. نمیخوام بگم بستگی به تلاش خودتون داره این درسته ولی همه ی قضیه نیست. ببینید من شرایز خودمو مثال میزنم قضاوت با خودتون
    من معدل لیسانسم خیلیم عالیه 16.81 و میدونم که میتونم اگه یکسال دیگه صبر کنم از دانشگاههای رایگان اروپایی پذیرش بگیرم و حتی از آمریکا (ولی بدون فاند) میدونید معدل کافی نیست، من شخصا در دوران دانشگاه فعالیتهای زیادی داشتم ولی در حدی نیستن که آمریکاییارو به دادن فاند قانع کنه؛ بهتره خودمونو گول نزنیم، علت اینکه من الآن به رفتن به مالزی قانع شدم این نیست که نمیتونم برم اروپا خیر، شرایطم جوریه که باید برم، من دوران دانشگاهم دیگه تموم شده و با این معدل خوبم آمریکا فاند نمیده پس لازمه یه کاری بکنم اونم اینه که یه مقدار باید به CVیم سر و سامون بدم؛ و این لازمش اینه که توی یک محیط آکادمیک قرار بگیرم، ببینید من توی یه دانشگاه top درس نخوندم ولی هممون وضعیت نظام آموزشی ایرانو میدونیم، اصلا برای خودم به صرفه نمیبینم بشینم کنکور ایرانو بدم که توش خودتون میدونید چه اتفاقاتی میافته و یا اینکه یکسال از عمرمو بیهوده بگذرونم بخاطر اینکه اروپا بهتر از مالزیه؛ دوستانی که میگن برید اروپا بهتره (با عرض معذرت) هدفشون درس نیست؛ برای کسی که میخواد درس بخونه و هدفش آمریکاست ولی در حال حاظر شرایط اونجا رفتنو نداره اروپا یا مالزیش نباید واسش فرق بکنه؛ اگه دانشگاههای ایرانم کنکور نداشت و حق کساییو که واقعا درس میخونن پایمال نمیکردن من همین ایران میموندم.
    اجازه بدید اینطوری بگم: هدف کسایی که این تاپیکو میخونن اینه که از آمریکا یا کانادا فاند بگیرن... این یه هدفه که بدست آوردنش یکسری پیش شرط داره که مهمترینش Academic Background هست؛ افرادی که این شرایطو دارن و فکر میکنن وضعیت آکادمیکشون واقعا عالیه پس بسم الله و لطفا اینجور افراد اینجا سعی نکنن روحیه دیگرانو خراب کنن؛ همه شرایط شماهارو ندارن. ولی مصلما درصد بیشتر کسایی که اینجا هستن اینطوری نیستن، پیشنهاد من برای شما دوستان اینه که اینقدر در قید و بند این مسائل نباشید، بهتره بجای فکر کردن به این مسائل یکم به فکره رزومه و تحقیق و این چیزا باشید، دانشگاه فقط وسیلست برای رسوندن شما به هدفتون، نظر شخصی من اینه:
    1) تلف کردن وقت برای کنکور ارزش ایران موندنو از بین میبره (چون مثل این میمونه که آیندتونو بندازید توی گردونه شانس)؛
    2) اگه برای اروپا رفتن همین الآن شانس دارید و مشکل مالی ندارید این بحثارو بذارید کنارو همزمان هم برای مالزی اقدام کنید هم برای کشورهای متعدد اروپایی (فنلاند، سوئد، و ...)(هیچ شانسیو از دست ندید)
    3) اگه مالزی نرفتن شما مساوی با یکسال انتطار برای اقدام کردن و رفتن به کشورهای اروپایی هستش بنظر من تلف کردن عمره؛ توی این یکسال مرد باشید و بقول دانشجوای موفق: Make your university proud وقتی هدفتون پیشرفت دانشگاه باشه در کنارش خودتونم پیشرفت میکنید طوری که در پایان تحصیلاتتون حتی باورتونم نمیشه که اینهمه تغییر کردید
    4) دوستانی که Background Academic خوبی دارن (مقالات ISI، کنفرانسهای بین المللی و ...) همین لحظه مالزی رو بیخیال بشن و برن پی زندگیشون
    5) مالزی، سوئید، فنلاند، سنگاپور، آمریکا و .. همه و همه برای کسایی که دنبال پیشرفتن فقط یک وسیله هستن که باید طبق شرایط فردی وسیله رو انتخاب کنن

من خودم هدفم گرفتن فاند از آمریکاست و وسیلم مالزی.
    و آنگاه که تو فرعون زمانی، در تیررس باد خزانی

لازم دونستم بازم بنویسم ....
    دوستان عزیز رفتن یا نرفتن به مالزی را هر کس میتونه شخصا واسه خودش تحلیل کنه. اگه بره چیا بدست میاره (ورودی) و چیا از دست میده (خروجی) و اگه نره میخواد چه کار کنه ایران؟ کسی که میره مالزی اگه از همون وقتی که در ایرانه به امریکا فکر نکنه رسیدن به امریکا یه استرالیا واسش سخت میشه. از الان تصمیمتون را بگیرید کدوم کشورهدفتونه؟ مطمینم و با اطمینان دارم میگم اگه از الان با برنامه ریزی دقیق و حساب شده برید جلو و به سمت مالزی قطعا به محض اتمام ارشدتون، در کشور موردنطرتون خواهید بود. بذارید یه چند تا نکته را بهتون بگم. اگه شما 2 تا مقاله معمولی داشته باشید + نمره GRE و تافل یا ایلتس بالا حتمن از امریکا فاند میگیرید. اگه من دارم میگم از ایلینویز هنوز فاندمو نگرفتم به دلیل اینه که مدارکمو بعد از deadline شون براشون فرستادم بدون هماهنگی با استادی در اونجا و صرفا به دلیل پیشنهاد استادم در مالزی. من هدفم یه دانشگاه و محیط ارزون (مثل مالزی – اگه در مالزی درست خرج کنید کشور ارزونیه) بود با طبیعتی مشابه! من فقط واسه یک دانشگاه اپلای کرده بودم چون در دوران ارشد باهاش آشنا شدم دانشگاه North Dakota State University که هم مورد قبول وزارت علوم ایران بود و هم فاند خوبی بهم میداد و همینکه اصلا نگرانی در پذیرشش نداشتم و مهمتر اینکه به دلیل رنکش که بالا نبود میتونستم به ماندگاری در این دانشگاه به عنوان مدرس راحتر فکر کنم ... اما بعد این داستانها بود که به اصرار استادم واسه ایلینویز هم اپلای کردم (که حتما میدونید رنکش چنده در عمران!) که پذیرشش (که اصلا فکر نمیکردم بهم پذیرش بده) اومد و ...........
    خلاصه کنم واستون:
    1. نمره تافل بالای 90 یا 580 یا ایلتس بالای 6.5
    2. GRE بالای 1150
    3. معدل بالا از مالزی
    4. 2 تا مقاله (نه لزوما ISI
    5. در ابتدای تحصیلتون در مالزی حتما برید به سایت دپارتمان مربوطه در دانشگاه مورد نظرتون در امریکا یا استرالیا و ببینید استادا دارن روی چی کار میکنن و در اون زمینه کار کنید. این مورد خیلی بهتون کمک میکنه. (خیلی مهم و مثل یه کاتالیزور عمل میکنه! یعنی روند رسیدن به هدفتون را راحتر میکنه و سریعتر)
    6. تا موارد بالا را به طور کامل انجام ندادید به استادای اونور میل نزنید.
    7. درصد بالایی از افرادی که میرن مالزی واسه اینه که از اونجا بتونن برن یه کشور دیگه. اما متاسفانه بعد اینکه یه مدت میمونن ظاهرا یادشون میره و روزها را میگذرونن... هر روز به هدفتون فکر کنید و اگه موارد 1 تا 6 را به خوبی انجام بدید یقینا به هدفتون میرسید. مالزی جای خوبیه اگه ماها خوب بریم جلو.
    8. موارد بالا = پذیرش مورد نظر
    ویرایش توسط usta : October 17th, 2010 در ساعت 09:42 PM
    ...نگران نباش فقط ذهنت را از هدفت اشباع کن و مرتبا اهدافت را بنویس. مگذار از ترس فلج شوی چه بسیارند مردمانی که به علت ترس از رویاهای خود بازمانده اند.

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    Electronic Engineering at KIAU

من هم تا قبل از اینکه این تاپیک رو بخونم جوابم به سوال تاپیک بله بود ولی با خوندن این مطالب لازم دیدم که بیشتر تحقیق کنم واسه همین با یکی از همکارامون که برای فوق به مالزی رفته بود و بعد به ایران برگشته بود صحبت کردم 3 سال پیش که من تازه وارد این شرکت شدم این دوستمون داشت به اینور اونور میزد که بره آمریکا یا کانادا.همون هم باعث شد که فکر ادامه تحصیل تو خارج تو مخم بیافته!
    برق دانشگاه تهران خونده بود ولی معدلش خوب نبود واسه همین کلی هزینه اپلای و ترجمه و پست کرد واسه آمریکا و کانادا ولی از همه جا ریجکت شد.
    خلاصه اون هم به امید پل بودن مالزی به اونجا رفت اگر اشتباه نکنم USM البته آن موقع تب و تاب الان نبود.ولی بعد از فوق با اینکه معدلش خوب شد حتی واسه یه دانشگاه هم اپلای نکرد و دوباره برگشت شرکت پیش خودمون البته رفت تو قسمت R&D و از حقوق و مزایا چیزی کم نداره و وضعش خوبه.ولی وقتی ازش پرسیدم, گفت: از من میشنوی انرژی که باید بزاری واسه قبول شدن تو ارشد ایران بیشتر از انرژی نیست که بخوای واسه اونور قبول شدن بزاری و کلی نصیحتم کرد که بیخیال شم! دیگه روم نشد بگم که آقا جا من تحت تاثیر تو به فکر ادامه تحصیل تو اونور افتادم حالا که خودت رفتی خوندی به ما میگی نرو.
    البته این دوستم گفت شاید واسه تو که آزاد خوندی و معدلت خوب نیست مالزی بدرد بخوره و باعث شه خودت رو بالا بکشی و رزومت رو قوی کنی حتی گفت تو همدوره ای هاشون چند نفر رفتن اپلای کردن واسه آمریکا و کانادا و همونجا هم اکسپت شدن. ولی نمیدونم تو مالزی به این دوستم چه گذشته بود که اینطوری 180 درجه با قبل رفتنش اختلاف فاز داشت! البته سنش از من بیشتره و سربازی هم رفته ولی کاملا از ذوق وشوق افتاده بود.
    من خودم برنامم این بود که به غیر از چندتا کشور آمریکا و کانادا و اروپا که واسه فاند اقدام کنم تو مرحله بعد دانشگاههای بدون شهریه و سطح پایینتر اروپا اقدام کنم و در آخرین مرحله مالزی به عنوان تیر ترکش! تا تو اونجا یه تجدید قوا بکنم و حسابی رزومه جمع کنم و بعد با دست پر واسه دکترای اونور اقدام کنم. بیشتر به مالزی به عنوان یه فرصت مطالعاتی نگاه میکنم تا چیز دیگه.
    هر چی نباشه مالزی تو بعضی از صنایع از ایران جلو تره و این دانشگاهها یی که ایرانی ها میرن جزو دانشگاههای تاپ مالزی و بالاخره ارزششو داره در مقایسه با ارشد آزاد و شبانه (چه تهران چه شهرستان)
    حرف های این دوستم که نرود میخ آهنین در سنگ بود و تو کتم نرفت شاید شما بچه هایی که رفتید یا دارید میرید بیشتر ما رو آگاه کنید.

ApplyAbroad Veteran
    tahahavakhor آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    PhD in ISYS-Walton college of business- university of Arkansas

نقل قول نوشته اصلی توسط Allahyarzadeh نمایش پست ها
    من هم تا قبل از اینکه این تاپیک رو بخونم جوابم به سوال تاپیک بله بود ولی با خوندن این مطالب لازم دیدم که بیشتر تحقیق کنم واسه همین با یکی از همکارامون که برای فوق به مالزی رفته بود و بعد به ایران برگشته بود صحبت کردم 3 سال پیش که من تازه وارد این شرکت شدم این دوستمون داشت به اینور اونور میزد که بره آمریکا یا کانادا.همون هم باعث شد که فکر ادامه تحصیل تو خارج تو مخم بیافته!
    برق دانشگاه تهران خونده بود ولی معدلش خوب نبود واسه همین کلی هزینه اپلای و ترجمه و پست کرد واسه آمریکا و کانادا ولی از همه جا ریجکت شد.
    خلاصه اون هم به امید پل بودن مالزی به اونجا رفت اگر اشتباه نکنم USM البته آن موقع تب و تاب الان نبود.ولی بعد از فوق با اینکه معدلش خوب شد حتی واسه یه دانشگاه هم اپلای نکرد و دوباره برگشت شرکت پیش خودمون البته رفت تو قسمت R&D و از حقوق و مزایا چیزی کم نداره و وضعش خوبه.ولی وقتی ازش پرسیدم, گفت: از من میشنوی انرژی که باید بزاری واسه قبول شدن تو ارشد ایران بیشتر از انرژی نیست که بخوای واسه اونور قبول شدن بزاری و کلی نصیحتم کرد که بیخیال شم! دیگه روم نشد بگم که آقا جا من تحت تاثیر تو به فکر ادامه تحصیل تو اونور افتادم حالا که خودت رفتی خوندی به ما میگی نرو.
    البته این دوستم گفت شاید واسه تو که آزاد خوندی و معدلت خوب نیست مالزی بدرد بخوره و باعث شه خودت رو بالا بکشی و رزومت رو قوی کنی حتی گفت تو همدوره ای هاشون چند نفر رفتن اپلای کردن واسه آمریکا و کانادا و همونجا هم اکسپت شدن. ولی نمیدونم تو مالزی به این دوستم چه گذشته بود که اینطوری 180 درجه با قبل رفتنش اختلاف فاز داشت! البته سنش از من بیشتره و سربازی هم رفته ولی کاملا از ذوق وشوق افتاده بود.
    من خودم برنامم این بود که به غیر از چندتا کشور آمریکا و کانادا و اروپا که واسه فاند اقدام کنم تو مرحله بعد دانشگاههای بدون شهریه و سطح پایینتر اروپا اقدام کنم و در آخرین مرحله مالزی به عنوان تیر ترکش! تا تو اونجا یه تجدید قوا بکنم و حسابی رزومه جمع کنم و بعد با دست پر واسه دکترای اونور اقدام کنم. بیشتر به مالزی به عنوان یه فرصت مطالعاتی نگاه میکنم تا چیز دیگه.
    هر چی نباشه مالزی تو بعضی از صنایع از ایران جلو تره و این دانشگاهها یی که ایرانی ها میرن جزو دانشگاههای تاپ مالزی و بالاخره ارزششو داره در مقایسه با ارشد آزاد و شبانه (چه تهران چه شهرستان)
    حرف های این دوستم که نرود میخ آهنین در سنگ بود و تو کتم نرفت شاید شما بچه هایی که رفتید یا دارید میرید بیشتر ما رو آگاه کنید.
    مدتهاست که میخوام برای این تاپیک نظرم رو بنویسم اما از اونجایی که نه قصد رفتن به مالزی رو دارم و نه اطلاعات دست اول، ترجیح دادم چیزی ننویسم. اما نوشته های شما باعث شد تا چیزایی رو که تو سرم هست بنویسم. به نظر من این سوال خیلی کلی تر از اونیه که یه جواب خاص داشته باشه. اینکه مثلا مالزی سکوی پرتاب هس یا نه علاوه بر تلاش فرد به خیلی عوامل دیگه هم بستگی داره. یکی از اونها رشته هستش. تو مقایسه ایران و مالزی بعضی از رشته ها تو مقطع فوق خب تو ایران بسیار قوی تر از اون چیزی هستن که من از مالزی دیدم. چه به لحاظ خروجی علمی ، مثل مقالات و چه به لحاظ سطح کسایی که دارن اونجا تحصیل میکنن که خودش عامل مهمیه. البته با شرایط اجتماعی پیش آمده ادامه یک زندگی سالم گاهی واقعا در ایران سخت به نظر میرسه(منظورم یه زندگی با فشار عصبی کمتره) و این باعث میشه خودبخود ایران به عنوان یه گزینه حذف بشه که مثلا این قضیه برای خود من صادقه. اونوقت فوق خوندن تو مالزی فرصت میشه. واقع بینانه میشه فرصتی که توش بشه از فشار عصبی گریخت و یکم روی راهی که باید رفت تمرکز کرد. اما اگه از اون آدمایی هستیم که رفتن به یه جای غریبه(که به نظر من به عنوان محیط علمی- و نه امکانت- چیزی در حد ایرانه ) واسمون شش هفت ماه مشکل روحی و homesick شدن بوجود میاره اونوقت واقعا ارزششو نداره و خب سکوی پرتاب نمیشه.

ApplyAbroad Champion
    maziyarsh آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Master of Multimedia

من هم با رشته های خاص موافق هستم. رشته من در ایران وجود نداره. همینجا هم چند سالی بیشتر نیست که اومده و فقط یکبار خروجی داده که از همون خروجی یا همه در حال کار هستند(خود مالایی ها و یکی دوتا ایرانی با ویزای کار از طرف کارفرما) یا به مقطع بعدی رفتن و الان دارن در استرالیا و یکی دیگه هم در همینجا دکتری میخونن. و یکبار من در مورد بچه های هنر پست ارسال کردم مفصل همینجا که این رشته ها و این گرایشها خیلی هاش در ایران نیست و امکانات این نوع رشته ها رو حتی در دانشگاهی مثل Limkokwing با رنک 6000 هزار باید بیاید ببینید، اگر باشه مگه چند نفر هنرهای زیبای تهران ورودی میگیره و مجبوری جاهایی که خیلی اعتبارشون کم هست بخونی یا کلا بی خیال ادامه دادن بشی. تا همینجا این دو مورد کافی هست که دیگه بحث ادامه دادن در ایران مطرح نشه به طور کلی چون نه میشه رشته ای رو وارد دانشگاهی کرد به خواسته شما نه میشه ظرفیت دانشگاه های تاپ در بعضی رشته ها رو افزایش داد. خوب برای کسانی که شامل این دو مورد میشن سوال اینجاست که آیا میشه از این کشور به عنوان پلی برای رفتن به آمریکا و اروپا استفاده کرد یا خیر؟! بله من یک چرخی در نتایج پذیرش زدم، 2 نفر از دوستان رو دیدم که مثل من به خاطر خیلی دلایل معدل لیسانس رو از دست دادن و معدل پایینی دارند و مشاهده کردم که با یک زبان قوی و 2تا مقاله از همین مالزی با بورس به آلمان و به آمریکا رفتند(از دانشگاه MMU فقط! چون من فقط همین رو نگاه کردم). دیگه نگیم اگه تو ایران هم باشی با مقاله و معدل خوب میتونی بری اونم با فاند چون این دو دسته که به شما گفتم که نمیتونن ایران ادامه تحصیل بدن. ( دسته دوم شانس خیلی کمتری برای قبولی در یک دانشگاه خوب رو دارند چون تعداد دانشگاه های هنر خیلی کم هست به دلایل مذهبی و یا .. مثلا مشهد با وجود اون همه هنرمند در هر زمینه ای دانشگاه موسیقی یا هنر نداره و مجبوری بری شهر دیگه)
    یا علی

ApplyAbroad Hero samanjan آواتار ها

ببخشید ولی بازم میگم اینجوری فایده ندارد

اگر یک نظر سنجی باشد بهتره چون اینجوری هر کی یک چیزی گفته حداقل از نظر سنجی یک آماری دست آدم می آید.

ApplyAbroad Champion
    maziyarsh آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Master of Multimedia

نقل قول نوشته اصلی توسط samanjan نمایش پست ها
    ببخشید ولی بازم میگم اینجوری فایده ندارد

اگر یک نظر سنجی باشد بهتره چون اینجوری هر کی یک چیزی گفته حداقل از نظر سنجی یک آماری دست آدم می آید.
    دوست خوبم کسی با نتیجه نظر سنجی با آینده خودش بازی نمیکنه دوست داره دلایل و تجربیات افراد رو در این رابطه بدونه. در کل اگر کسی تصمیم به ادامه تحصیل در مالزی داشته باشه با خوندن کل این تاپیک دستش میاد که باید چیکار کنه که از این کشور پلی برای اروپا و آمریکا بسازه.
    در مورد نحوه استفاده از فروم اینجا را حتما مطالعه کنید.
    پیش از استفاده از فروم حتما قوانین و مقررات را مطالعه بفرمائید.
    در صورت تمایل به همکاری در مدیریت فروم در این موضوع اعلام آمادگی نمایید.

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)