صفحه 15 از 238 نخستنخست ... 567891011121314151617181920212223242565115 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 141 تا 150 , از مجموع 2376

موضوع: مسائل پیرامون معافیت پزشکی (حاشیه ها، محدودیتها و ...)

ApplyAbroad Hero Hamid_110 آواتار ها

پیش فرض پاسخ : مسائل پیرامون معافیت پزشکی (حاشیه ها، محدودیتها و ...)

نقل قول نوشته اصلی توسط me123 نمایش پست ها
    سلام بچه ها
    اگه کسی در حین آموزشی یا خدمت یکسال معافیت موقت بگیره آیا اون یکسال جزئی از خدمتش حساب می شه یا نه؟
    برای مثال فرض کنید یه نفر که 1 ماه از خدمتش گذشته، طبق نظر کمیسیون 1 سال معاف موقت می گیره حالا بعد از یک سال که برگشت سر خدمتش ،مدت باقی مانده از خدمتش می شه 8 ماه یا 20 ماه؟
    سلام
    اگر معافیت موقت برای بیماری باشه که از قبل داشتید؛ جزء خدمت حساب نمیشه.
    اما اگر برای مشکلی باشه که حین خدمت(منظور انجام وظیفه ست!) دچار شدید حتما جزء خدمت حساب میشه. البته احتمالا در این حالت برای اینکه هزینه اضافی رد دست شون نمونه معاف دائم می کنند.
    موفق باشید
    ناخواناترین نوشته ها از قویترین حافظه ها ماندگارترند

Junior Member

پیش فرض پاسخ : بیماری های مربوط به چشم و عوارض بینایی

نقل قول نوشته اصلی توسط nima_as نمایش پست ها
    من شنیدم شما تا دانشجو باشی نمیتونی معافیت پزشکی اقدام کنی

جچوریه که شما امتحان داری دانشجویی بعد معافیت پزشکی اقدام کردی؟

پرونده پزشکی رو در زمان تحصیل نمیشه اقدام کرد ولی میشه ادامه داد. خلاصه اینجوریاست!

Junior Member

سلام

من حدود 2 هفته پیش پرونده پزشکی ام از بیمارستان ناجا به نظام وظیفه ارسال شد و امروز که رفتم ببینم نوبت کمسیون کی هست، برای شنبه 27 خرداد نوبت دادند.

در مرحله آخر کارهای پزشکی من یک موردی یا بهتر بگم یک مشکلی پیش اومد که یک خورده ذهنم را درگیر کرده.

گفتم مطرح کنم ببینم نظر سایر دوستان چی هست یا اگر موارد مشابهی دیدید یا شنید، راهنمایی کنید.

مشکلاتی که من دارم اگر بخوام خلاصه بگم این موارد هست :

ارتوپدی - داخلی - قلب- مجاری ادرار

من روز های اولی که می خواستم برای معافیت اقدام کنم، با این دید اومدم جلو که هر چی پرونده به قول معروف سنگین تر باشه، احتمال اینکه اگر شک کردن معاف کنند

یا نه با توجه به این که مدرکم فوق لیسانس عمران هست، داشتن این پرونده سنگین کمکم کنه.

هر چند که در این خصوص نظرات به دو دسته متضاد تقسیم میشه و عده زیادی نظر من را قبول ندارند و میگن که هر چی بیشتر پروندت سنگین باشه، دید منفی تر

کمسیون بهت داره چون استدلال می کن که طرف بزور می خواد از زیر سربازی در بره.

من که به شخصه هنوز نظر خودم برام معقول تر هست و فقط با فرض اینکه افراد کمسیون افکاری شبیه داشته باشند از نظرم کوتاه میام. (دیگه خودتون منظور شکلک را باید بفهمید)

بگذریم...

من مشکلاتم را ریزتر می نویسم تا بلکه به یک نتیجه ای برسیم و هم برای خودمون و هم بقیه با مشکلات مشابه مفید باشه :

1- ارتوپدی :

بند 27- پارگي منيسك زانو عمل شده يا نشده خدمات غيررزمي.

من دکتر برای من از روی جواب MRI نوشته که 2 تا از منیسک های زانو چپ و 1 منیسک زانو راست، چار دجنریشن شدن که یعنی مرحله قبل از پارگی هست.

خود دکتر ناجا هم بهم گفت با این معاف نمیشی. خودم هم می دونستم و این مورد را در راستای سنگین شدن پرونده تنها اضافه کرده بودم.

2- بیماری های داخلی داخلی :

بند 2- فيبروز و سيروز كبدي معاف دائم.

من در این مورد یک سری آزمایش + سونو انجام داده بودم که سونو خودم که یکی از اساتید دانشگاه انجام داده بود نوشت کبد چرب گرید 3 داری + بزرگ شدن کبد که دکتر بیمارستان

ناجا نوشت گرید 2 (همیشه باید 1 درجه کم کنند تا بگن ما هم هستیم!) و یک نامه هم از یکی دیگه از اساتید دانشگاه دارم که باید از کبد نمونه برداری بشه که چون خطرناک هست

متخصص داخلی ناجا هم زیربار نرفت و فقط ریپورت سونو+آزمایشگاه را که آنزیم کبدی بالا هست را ضمیمه نامه بیمارستان کردند با منگنه.

موردی که من دارم یک مرحله قبل از فیبروز کبد هست که باید نمونه برداری بشه و جواب پاتولوژی مشخص کننده هست که فعلا در این مرحله کار بلوک شد و خودم هم تمایل به انجامش

ندارم.

بند 17- فيستولهاي مقعدي فوق اسفنكتري و بين اسفنكتري معاف دائم.

من یک مورد دیگه این هست. من یک نامه از یک استاد دانشگاه معروف دارم که باید این فیستول عمل بشه. پیش دکتر ناجا که رفتم، بعد از معاینه گفت معافی و بعد که داشت

بر می گشت پشت میزش گفت مدرکت چی هست و گفتم فوق لیسانس ولی برگه ام اون موقع پیدا نشد و دکتر نظرش را ننوشت و ول کرد رفت.

من هم با یک ترفندی برگه را پیدا کردیم و به دکتر توی حیاط دادم ولی امضا نکرد و گفت بعد از عید بیا!

من هم برگه را بر نگشتم تحویل بدم و آدرس مطبش را گیر آوردم و شب رفتم مطبش. اونجا بهش گفتم من صبح اومدم بیمارستان ولی برگه پیدا نشد که نظرت را بنویسی.

بعد دوباره معاینه کرد و نوشت :

" معاینه گردید، فیستول مقعدی به همراه شقاق (فیشر) دارد، به کمسیون پزشکی معرفی گردد"

بعد از اینکه نوشت بهش گفتم به نظرت معاف میشم ؟

گفت : احتمال 60 % - من جوری نوشتم که کمکت کنه.

توی دلم گفتم مرد حسابی، صبحی گفتی معاف هستم، الان 60%! خلاصه خوشحالی صبحمون را به هم زد.

مشکل اینجاست که بند 17 یک قید فوق اسفنكتري و بين اسفنكتري داره که اینجا قید نشده.

از طرفی یکی از کاربران حدود 2 ماه پیش نوشته بود که من را به خاطر این مشکل معاف نکردند ولی من خودم از لحن دکتر و نحوه نوشتنش که در بالا گذاشتم

برداشتم این بود که احتمال معاف شدن زیاد هست. چون این دکتر هم یکی از بد اخلاق ترین دکتر هاست و جراح عمومی هم هست و از طرفی کیس من هم

توی این مورد یک چیز Visiual هست که نیاز به آزمایش و چیزی نداره و مثل واریکوسل با دیدن قابل تشخیص هست.

3- بیماری های کلیه و مجاری ادرار :

بند 37- واريكوسل:
    الف) درجه 1 و 2 خدمات غيررزمي.
    ب) درجه 3 معاف دائم.

این مورد را هم بعدا رفتم به پروندم اضافه کردم، گفتم تا اینجای کار که اومدیم، تکلیف اینو هم مشخص کنیم.

برای واریکوسل هم 2 تا دکتر باید نظر می نوشتند :

دکتر اورولوزیست (متخصص کلیه و مجاری ادرار) نوشت که گرید 1 تا 2 داره.

دکتر بعدی همون جراح عمومی که گفتم خیلی سخت گیر هست گفت اصلا نداری و با حرص نوشت گرید 1.

3- بیماری های قلب :

بند 1ـ كليه عوارض عضوي دريچه اي قلب عمل شده و عمل نشده به شرط ثبوت در بيمارستانهاي نيروهاي مسلح يا دانشگاهي معاف دائم.

تبصره: پرولاپس دريچه اي كه منجر به نارسائي نشده باشد خدمات غير رزمي.

بند 7ـ ازدياد فشار خون شرياني در صورتي كه فشار خون باز سيستوليك از 160 ميليمتر جيوه و يا دياستوليك از 100 ميليمتر جيوه بالاتر باشد (مقصود از فشار خون باز آنست كه لااقل بيمار 72 ساعت در بيمارستان بستري و فشار خون در ساعات مختلف شب و روز ثبت گردد) معاف دائم.

تبصره: ازدياد فشار خون شرياني در صورتيكه فشار خون باز سيستوليك بين 160ـ140 ميليمتر جيوه و يا دياستوليك بين 100ـ90 ميليمتر جيوه باشد خدمات غير رزمي.

چیزی که دکتر برام نوشته بعد از اکو قلب قلب اینه :

چون سابقه بیماری قبلا هم داشتم و از دکتر قلبم که اونم استاد دانشگاه و تقریبا جز مشهورترین دکتر های شیراز هست، 2 تا اکو دارم که البته اون مثل دکتر ناجا پر تا پر هیچ وقت نمی نویسه

و فقط می نوشته افزایش ضخامت دیواره بطن چپ (افزایش LVH) و برام 2 بار هولتر مانیتور فشار خون نوشته بود و این سری برام یک قرص فشار خون هم نوشته که بخورم

و الان نسخه اش را دارم.

دکتر ناجا اول بهم گفت باید بستری بشی 3 روز بیمارستان تا فشار خونت اثر داده بشه و من هم گفتم باشه. بعد که دید من مخالفتی ندارم گفت می خوای برات یک اکو می نویسم

و اگر دیدم موردی توش، دیگه نیاز به بستری هم نداری. همون موقع هم یک فشار خون ازم گرفت و توی برگه نوشته فشارش 15 بود روی 10.

خلاصه اکو کرد و موارد بالا را هم نوشت و وقتی ازش پرسیدم که نظرت چی هست، گفتم من نظرم را نوشتم و مطمئن باش که بیشتر از چیزی که من نوشتم، کسی واست نمی نویسه

ممکنه معاف کنند یا نکنند.

Junior Member

پیش فرض پاسخ : بیماری های مربوط به چشم و عوارض بینایی

ادامه مطلب بالا : (همش جا نشد توی یک پست )

این یک روند خلاصه و البته کامل از پرونده من بود.

فقط می مونه یک مورد که اونم بگم بد نیست :

ما چون توی خانواده درجه 1 پزشک زیاد داریم، یکشون که متخصص داخلی بود گفت بنظرم یک کولون اسکوپی هم بکن با توجه به شرح حالی که می دی.

ما هم رفتیم نامه گرفتیم از بیمارستان ناجا برای یکی از دکتر های بیرون.

نتیجه این شد که نوشت همورویید داخلی گرید 1 داره.

من سمت راست دلم هم درد می کنه هر از گاهی ولی به هر دکتری که گفته بودم، دلیلی براش پیدا نشده بود.

این سری که درگیر کارهی پزشکی بودم گفتم برم یک عکس برداری باریم از روده کوچک هم بکنم.

پروسه هم اینه که یک محلولی باید بخوری (سختش هم خوردن همین ماده هست که آدم یک قلوپ می خوره

می خواد بیاره بالا) و بعد در فواصل مشخص حدود 6-7 بار عکس می گیرن. هر بار هم 4 ساعت باید توی بیمارستان باشی تا ماده از روده رد بشه و بتونند از نواحی مختلف روده

عکس بگیرند. از شانس بد ما این پروسه بخاطر اشتباه پزشکی 2 بار تکرار شد و یک هفته بعد زنگ زدن که بیا یکبار دیگه انجام بدیم از اول چون یک جایی را اشتباه کردیم.

خلاصه توی ریپورت رادیولوژیست اومد که یک ناحیه مشکوکه و ممکنه چندتا پولیپ داشته باشه.

ما رفتیم به دکتر نشون دادیم و گفت چون کولون اسکوپی شدم باید یکبار هم آندوسکوپی بشی با یک دستگاه مخصوص که 1 متر ابتدایی روده کوچک را هم ببینم.

تمام این دکتر ها فوق تخصص گوارش بودند و استاد دانشگاه و خلاصه اون اندوسکوپی را هم زیر بیهوشی برام انجام داد و نوشت چیزی معلوم نیست.

تنها راهش اینه که یک آندوسکوپی با بالون بشی که توی ایران فقط توی تهران انجام میشه و هزینه اش هم 1.2 ملیون تومن هست و ما هم گفتیم دستت درد نکنه

نخواستیم و توی برگه معرفی گفتم بنویس همین را که باید برم تهران.

بعد از این ماجرا من دیگه خودم هم ترسیدم این مدارک را ضمیمه پرونده کنم و گفتم این مورد ممکنه گند بزنه به همه چیز و از خیرش گذشتم و دیگه هیچ کدوم از مدارک

را تحویل دکتر ندادم و رفتم تقاضادادم که پرئنده را بفرستن نظام وظیفه و ان ها هم رسید کردن و گفتند 15 روز دیگه برو نظام وظیفه.

بعد از یک هفته از بیمارستان ناجا بهم زنگ زدن که بیا بیمارستان که پروندت مشکل داره.

من گفتم شاید چون برگه های معرفی نامه را نذاشتم روی پرونده یک جوری فهمیدن!

رفتم بیمارستان و گفتند رییس بیمارستان می خواد ببینتت. یک قبض 10 هزار تومنی ویزیت برام صادر کرد و وقتی رفتم جلوی اتاقش دیدم کلی آدم نشسته

گویا کسانی که اکو دارند یا بیماری هایی که میشه گیر داد بهش را این آقا دوباره می فرسته یکبار دیگه انجام بدن.

حالا تخصص خودش اطفال هست و وقتی رفتم داخل دیدم همون دکتری هست که یکماه پیش رفتم برای تمدید گواهی نامه پیشش و اون موقع یک معاینه چشم

ما به زور تونستیم پیش این انجام بدیم از بس که بد حرف می زد و راستسات من اصلا نمی فهمیدم چی چی میگه!

خلاصه بنظر من این آقا فقط و فقط بخاطر اون پول ویزیت 10 تومنی برای خودش دکون باز کرده چون به کسانی که گیر می ده حداقل باید 2 بار ویزیت 10 تومنی ازشون بگیره

وگرنه چه دلیلی داره که دوباره بفرسته معاینه وقتی پزشک خودشون قبلا توی بیماریتان معاینه کرده و نظر داده!

خلاصه پرونده ما را دید و گیر داد که باید بری اکو و من هم کلا از این پروسه بیمارستان بازی ها خسته شده بودم و دوست نداشتم دوباره چند هفته اسیر بشم

طرف که متخصص کودکان بود به نظر متخصص قلبشون که روی برگه نظرش را نوشته بود گیر داده بود که تو مشکلی نداری!

بعد یکی از اکو های قبلی که گفتم طرف از مشهورترین اساتید هست را دید و گفت بده من این را هم منگنه کرد به مدارک

(کاش نمی کرد، چون دکتر خود ناجا نظرش خیلی بهتر از این بود)

بعدش هم گفت برای فشار خونت هم باید بستری بشی و من هم دیدم هر جوری هست می خواد اذیت کنه گفتم فرجه 6 ماهه من تمومه و اگر طول بکشه

غیبت می خورم و دکتر جراح عمومی بهم گفته روی فیستول معافی ، اگر روی اون معاف نشدم بعدا اینا را پیگیری می کنم.

خلاصه گفت پس بنویس مطلب زی را و امضا کن :

"من از ادامه بررسی بیماری قلب و داخلی منصرف شدم"

من هم نوشتم و امضا کردم و پرونده را ارسال کرد.

حالا با همه این ماجراهای مثنوی، نظرتون چی هست، بنظرتون این جمله کار را خراب می کنه ؟

من خودم می گم اگر یک وقت کمسیون به این گیر داد ، اون برگه هایی که تحویل ندادم را نشون بدم و بگم چون هزینه اندوسکوپی 1.2 میلیون تومن بود

من پول نداشتم و ذهنشون را ببرم به این سمت، که هم اون جمله توجیه بشه و هم شاید ببینند بالاخره یک مشکلی هست که گفتن برو تهران

و شاید کمی انعطاف نشون بدن و روی همون فیستول معاف کنند.

البته من امروز نظام وظیفه رفتم و 2 ساعت اونجا وایسادم تا ببینم چجوری روند کار.

2 تا متخصص داخلی بودن+فوق تخصص اعصاب (استاد دانشگاه) + یک لباس شخصی هم از نظام وظیفه

3 تا 3 تا می رفتنم توی یک اتاق که پشتش هم یک اتاق معاینه داشتن، بعد اجازه نشستن هم نمی دادن و باید سر پا ظرف 1 دقیقه توضیح می دادی.

حالا من با کلی پرونده و کاغذ و نتیجه آزمایش چجوری باید Present کنم، خدا می دونه!

بعدش هم همه 20-30 نفر را که معاینه می کردن، همون لباس شخصی که تو جلسه بود، یکی یکی می خوند که وضعیت چی هست.

امروز 20 تایی خوند که 3 تا سرباز شدن (2 تاش هم عدم نیاز به مراقبت والدین بود) و 3 تا معاف از رزم و 12 تا هم معاف دائم و 2 نفر هم گفت نامه می دم برای معاینه مجدد که برین

شورای عالی پزشکی.

فکر کنم مال من را هم چون مدرک فوق لیسانس هست رانهایتا اگر معاف از رزم نکنن، بدن شورای عالی و به همین راحتی معافی ندن...

لطفا هر کس که حوصلش شد و این متن بلند را خوند نظرش را بنویسه. هر چی به ذهنتون می رسه، مثلا از نقطه نظر روانشناسی با توجه به ماهیت پرونده

نکته ای به ذهنتون می رسه ؟

( البته می دونم جواب اصلی اینه که نمیشه پیش بینی کرد و ...)

jmsr عزیز،

من تمام مطالب تون رو با دقت خوندم. بنظر من بیشتر انرژی تون رو؛ رو اثبات فیستول بذارید. بقیه یا فقط معاف از رزم میخوره بهت یا درد سر بیش از اندازه.
    البته که مطابق فرمایش خودتون پیش بینی هم نمیتوان کرد.

موفق باشید

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط NIHILmS نمایش پست ها
    سلام به همگی
    دوستان یه سوال مهم در مورد معافیت پزشکی (مخصوصا روانپزشکی) دارم:
    زمانیکه یه نفر معافیت پزشکی میگیره، آیا تو کارت معافیتش (که جدیدا الکترونیکی شده) درج میشه که برای چی معاف شده؟! اینو برای استخدامی و مشکلات مربوط به استخدام دارندگان معافیت پزشکی میپرسم که ظاهرا تو ادرات دولتی که تقریبا اصلا استخدام نمیکنن خصوصی ها هم که تقریبا فرقی براشون نمیکنه
    مثلا فرض کنید یکی معافیت روانپزشکی میگیره (مثل من)، یکی هم معافیت چشم میگیره، خوب معافیت چشم رو عملا به اون صورت بیماری به حساب نمیاد و طرف بعدا می تونه بره عمل کنه بگه آقا من سالم شدم !! برای کارفرما هم مهم نیست و یکی از دوستان بنده با همین معافیت الان داره تو یه جای دولتی کار میکنه اما احساس میکنم معافیت روانپزشکی فرق کنه وضعیتش
    یکی از دوستان میگفت هرکی معافیت پزشکی داره حالا از هر نوعی که باشه فرقی نداره و همه یه عنوان دارن و اونم معافیت پزشکی هست! و روی کارت درج نمیشه و جایی هم معمولا استعلام نمیکنن..اگرم کسی پرسید می تونی بگی معافیت مثلا دیسک گرفتم کسی هم نمیفهمه!!
    خوب اگه اینطوری باشه برای من که دارم معافیت روانپزشکی میگیرم خوبه اما اگه جور دیگه باشه جالب نیست (یه عده میگن کارت قرمز میدن) و می خواستم نظر شمارو در موردش بدونم

برای خروج از کشور به مشکلی بر نمیخورم؟
    توی کارت معافی مینویسن معافیت پزشکی بند فلان
    مثلا بند ب
    اسم خاصی رو نمینویسن

Junior Member

دوستان من معافيت پزشكي قلبم رو دارم ماده43بند1 حالا ميخوام گواهينامه بگيرم بايد دوباره برم كميسيون يا نه؟
    اخه يكي بهم گفت مال تو بند1 هستش مشكلي خاصي نداره گفت تو بهداري راهنماي رانندگي يه معاينه سرپايي ميكنه و مهر ميكنه ميگه برو/ دوستان اگه اطلاعي دارن راهنمايي كنند

Senior Member
    رشته و دانشگاه
    Business PhD (OIS) - U of Alberta

سلام دوستان

من کل مطالب رو خوندم ولی جواب سوالم رو پیدا نکردم. می خواستم ببینم بعد از تشکیل کمیسیون که تکلیف آدم معلوم میشه مدرکی به آدم می میدن که این طرف معافه؟ چون من یکم عجله دارم و اگه کار ن و درست بشه نمیتونم تا رسیدن کارت معافی صبر کنم. می خوام برم دنبال آزاد کردن مدرک و باید اجازه خروج هم بگیرم برم آنکارا واسه ویزا. می خوام ببینم میتونم هیچکدوم از این کارارو بعد از کمیسیون انجام بدم یا نه.

ممنون

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط Hooman.hidaji نمایش پست ها
    سلام دوستان

من کل مطالب رو خوندم ولی جواب سوالم رو پیدا نکردم. می خواستم ببینم بعد از تشکیل کمیسیون که تکلیف آدم معلوم میشه مدرکی به آدم می میدن که این طرف معافه؟ چون من یکم عجله دارم و اگه کار ن و درست بشه نمیتونم تا رسیدن کارت معافی صبر کنم. می خوام برم دنبال آزاد کردن مدرک و باید اجازه خروج هم بگیرم برم آنکارا واسه ویزا. می خوام ببینم میتونم هیچکدوم از این کارارو بعد از کمیسیون انجام بدم یا نه.

ممنون
    سلام

بنظر من بعد از کمسیون نمیشه نظر نهایی را داد.

من تا حالا توی همین سال 91، 3 مورد را دیدم خودم که توی کمسیون معاف کردند و طرف هم فرم 10 را گرفته و پر کرده و حتی 110 هزار تومن را هم واریز کرده ولی بعد از 2-3 هفته زنگ زدند

که پرونده شما را مدیر معافیت پزشکی شهرتون تایید نکرده و یک قطعه عکس بیارید تا معرفیتون کنیم برای شورای عالی.

بنظرم اگر 30-40 روز از کمسیون گذشت و تلفنی به شما نزدند، میشه امیدوار بود که کارت رفته برای صدور.

من امروز از پلیس +10 پرسیدم که کارت های معافیت پزشکی جدید چند ماهه میاد و گفتند 4 ماهه!

کسی از دوستان توی سال 91 اقدام کرده که بدونیم چند ماه طول میکشه صدور کارت تا پست بشه در خونه ؟

نقل قول نوشته اصلی توسط Hooman.hidaji نمایش پست ها
    سلام دوستان

ممنون
    سلام
    از چند روز بعد از کمیسیون که معرفی به "صدور کارت" میشید؛ میتونید مراجعه کنید و گواهی معافیت بگیرید.
    موفق باشید

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)