صفحه 51 از 80 نخستنخست ... 414243444546474849505152535455565758596061 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 501 تا 510 , از مجموع 797

موضوع: مباحث کلی پذیرش در رشته روانشناسی

Member Salahpsycho آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    PhD, Uni of Wisconsin, Psychology

پیش فرض پاسخ : مباحث کلی پذیرش در رشته روانشناسی

ادامه اول>>>>

تا اینجا نکات کلی بود. از اینجا به بعد نکات تخصصی رو میگم.

1. تا جایی که امکان داره اسکیلز یاد بگیرید. مثله انجام تحلیل های آماری با SPSS or R or SAS. از اینا مهمتر یاد بگیرید با نرم افزاره متلب کار کنید. در سالهای آینده اکثر پژوهش های روانشناسی از measurement هایی استفاده میکنند که نیاز هست از متلب یا نرم افزارهای مشابه برای تحلیلش استفاده کرد. مثلا برای تحلیل داده های EEG or ERP و حتی fMRI و غیره... قابل ذکره که SPSS بچه ی متلب هست چون متلب اوپن سورس هست... در مجموع حتما یک زبان برنامه ریزی رو یاد بگیرید. مسلما هیچ کس از ما به عنوان روانشناس انتظار نداره اینا رو بلد باشیم ولی بلد بودنش تغییر فاحش در آینده تحصیلی مون داره. در ضمن زبان برنامه نویسی نرم افزار Inquisite رو یاد بگیرید. خیلی سادست ولی کار بردی...E-Prime هم خیلی خوبه ولی بعید میدونم مفتی بتونید گیرش بیارید و نصب کنید ولی inquisite یه ماه فیری هست.
    2. به تحقیقات ادونس استاداتون بپیوندید. اونایی که کارایی انجام میدند که با اندازه گیری دقیق تر مثل EEG or ERP هست. عمر پرسشنامه پر کردن و وارد SPSS کردن دیگه سر اومده هرچند هنوز اینجا هم انجام میدند... ولی هرچقدر روش اندازه گیری دقیق تر، سایتیشن مقاله ی بیشتر...
    3. مقاله در دوران لیسانس چاپ کردند خیلی سخته ولی با کمک استادای قوی شدنی هست. البته اگه اسکیلزی مثه برنامه نویسی یا متلب بلد باشی استاده از خداشه براشون کار کنی. با استادای گروه های برق و کامپیوتر بیشتر بپرید که لب دارند. اونا خوراکشون همین چیزاست.
    4. اینجا بچه ها در سال سوم یا چهارم لیسانس به عضویت یه لبی در میاد و اونجا خیلی مهارت یاد میگیرند. از این طریق مسیرآیند شون رو مشخص میکنند که چه حیطه ای رو میخان ادامه بدند چون اینجا لب ها خیلی تخصصی کار میکنند. متاسفانه اکثر استاداما در ایران لبی ندارند. اگه داشته باشند کار صورت نمیگیره که به شما چیزی اضافه کنه. ولی میدونم تو بهشتی لب دکتر نجاتی خوبه و کارای erp میکنه...تو تهرانم دکتر رستمی کیلینیکش خیلی مجهزه برای تجربه کار با روشهای اندازهگیری دقیق. در هر صورت شما باید خودتون تا سال سوم و حداکثر چهارم بدونید چه حیطه ای رو میخان برای تحصیلات تکمیلی ادامه بدید...هرچه سریع تر بهتر... البته همیشه وقت تغییر فکرهست قبل از PhD...
    5. وقتی علاقه خودتونو مشخص کردید و یکسری هم مطالعه داشته، بعد محققین در این زمینه در دانشگاه های خوبو پیدا کنید و باهاشون ارتباط برقرار کنید. سوال بپرسید، پیشنهاد همکاری بدید. بعد از 2 سال که خودتون رو شناسوندید، اپلای کنید که با خودش کار کنید J. این نکته ظریفه و باید خیلی حرفه ای عمل کرد.
    6. اگه هدفتون واقعا آمدن و تحصیل در آمریکا هست، هر چقد زودتر اپلای کنید خیلی به نفع تون هست. لیسانس که عالیه. نشد فوق لیسانس که خیلی سخته فاند گیر آوردن ولی شدنی هست. نشد هم که دیگه PhD. منکه شخصا از فوق اومدن رو پیشنهاد میکنم. واقعا خیلی فرقش هست.
    7. این نکته ای که میخام بگم شاید سوگیری داشته باشه چون خودم دارم cognitive neuroscience میخونم. ولی هرچه قدر روانشناسی پیشرفت میکنه، گرایش به سمت این حوزه بیشتر و بیشتر میشه حتی در حوزه بالینی. در همین حوزه هم هست که نقش اندازه گیری دقیق مثله eeg, erp, FMRI زیاده. اکثر استادای من که خودشونو یه جوری به این حوزه ربط دادند تا بتونند فاند بگیرند. در ضمن من در گروه روانشناسی بالینی هستم. خلاصه دانشتون رو در این ضمینه خیلی زیاد کنید.
    8. گفتن اینکه آمار زیاد بخونید کلیشه ای شده و خودتون میدونید. ولی سعی کنید معدلتون بالا باشه. مخصوصا تمام تلاشتونو بکنید هیچ نمره ای زیره 16 نگیرید... حتی 15.75 خیلی فرق داره با 16 وقتی داری معدلتو تبدیل میکنی به سیستم آمریکایی. اگه واقعا به اپلای و روانشناسی علاقه دارید، حسابی درس بخونید. با برنامه ریزی. اصطلاحات درس هایی که ترم های گذشته در اَنکی وارد کردید هر چند وقت یک دفعه به صورت تفریحی مرور کنید. عالیه. فارسیش نه، انگلیسی.
    9. تمام درسهای مرتبط با سیستم عصبی رو خوب بخونید و میدونم که معمولا سخت ترین ها هستند ولی جدی بگیرید. Youtube منبع بسیار خوبی برای یادگیری مباحث علمی روانشناسی. مثلا انیمیشن های عالی برای action potential, gradient potential, self-serving bias, self-fulfilling prophesy,
    10. تجربه بالینی شما در ایران اینجا زیاد به درد نمیخوره در مقایسه با تجربه ریسرچ شما. بلد بودن اسکیلز و متود... من خودم 3 سال تجربه عمیق بالینی داشتم. فقط قسمت ریسرچش به دردم خورد. چون خیلی فرق داره.
    11. تا جایی که میتونید رایتینگ تمرین کنید. بدون استثنا تمام کلاس هام یه پروپوزال میخواسته که باید مینوشتیم. خیلی رایتینگ مهمه. هر چقد میتونید تمرین کنید. حتی استاد شدید هم بعدش فقط و فقط رایتینگ هست که به کار میاد.
    12. تیپ شخصیت دقیقه نودی رو کلا از ذهنتون بیرون کنید. متاسفانه این روش در ایران خیلی جواب میده، ولی اینجا اصلا و اصلا کاربردی نیست. ددلاین همه همکلاسی هام و استادام یه روز مونده به ددلاین واقعی. خیلی چیزه خوبی بود که من یاد گرفتم. مثلا همین موضوع در مورد یادگیری لغات هم صحت داره و در دراز مدت بسیار تاثیرگذار تر از 6 ماه هست.
    نکات کلی موثر در پذیرش رشته روانشناسی. چه مواردی رو در نظر میگرفتم اگر بر میگشتم به دوران لیسانسم.http://www.applyabroad.org/forum/sho...=1#post2212943

رشته و دانشگاه

ادامه دوم>>>>>

اینم نکات آخر فرهنگی:

1. انعطاف پذیری خودتونو تا جایی که میتونید باید بالا ببرید. از لحاظ فرهنگی تفاوتهای فاحشی هست که میتونه اذیت کننده باشه. ولی انعطاف پذیری راحت میکنه پذیرش فرهنگ جدید رو. در ضمن، این موضوع را در نظر بگیرید که تقریبا در اکثر کلاسها تنها خارجی هستی که لهجه هم داری و وقتی میخای صحبت کنی همه سکوت میکنند و اون وسط اساسی میدرخشی که اصلا حس خوبی نیست (البته منظورم دانشگاه های ایالتهای شمالی هست). میتونی این حس رو تو خودت ایجاد کنی از همه متفاوت تری، درکت نمیکنند، چقد سخته و غیره. از دیده من باید یک واقعیت را پذیرفت و باهاش جنگید و تلاش کرد که رشد کنی. به علت اینکه زبان مادری ما انگلیسی نیست و این موضوع در روانشناسی نقش بسیار پررنگی داره، ما باید با تلاش بیشتر، سپری کردن زمان بیشتر این فاصله را جبران کنیم. مثلا من خودم تقریبا ماه ها میشه همه آخر هفته هام در آزمایشگاه هستم. واقعیت این هست که وقتی اینجا میرسید، تازه باید کمبود هاتونو جبران کنید. خودتونو مثله یک کم بینا یا کم شنوا باید در نظر بگیرید که همیشه از همه افراد کلاس و گروه باید بیشتر تلاش کنه که تازه به سطح کلاس برسه، اگر از اونم بخایید فراتر برید باید دیگه خیلی بیشتر تلاش کنید. این نگاه به معنی پایین آوردن اعتماد به نفس نیست. به معنی پذیرش واقعیت و متعادل کردن سطح انتظارات خودتون و میزان زمان مورد نیاز جهت موفقیت هست.
    2. از امریکا دیریم نسازید که وقتی رسیدید ردکارپت پهن هست که همه نوع تفریح داشته باشه. من تفریحات اینجام در مقایسه با ایران یک بیستم هست. شاید هم کمتر. البته من شخصیت کمالگرایی دارم. اگه دوستان مهندسی دارید اینجا که از خوشی هاشون تعریف میکنند، احتمالا برای شما صادق نیست چون اصلا وقت نداری. شاید تابستون اونم خیلی کوتاه. میگم اینا همه زمانی واقعیت داره که شما بخواهید اون فاصله را جبران کنید، اگر نه که هیچی.
    3. در مورد نحوه اپلای و جزییاتش هم که این وبسایت فراوان اطلاعات فراهم کرده. همین تاپیک هم خیلی از نظرات من را که قبلا نوشتم شامل میشه.

امیدوارم این نکات به درد دوستان بخوره. مطمئنا با تلاش همه چی شدنی هست. منم در ابتدا فقط اراده اش را داشتم. با تلاش دیر یا زود به هدفتون میرسید.

گود لاک. سسلی
    نکات کلی موثر در پذیرش رشته روانشناسی. چه مواردی رو در نظر میگرفتم اگر بر میگشتم به دوران لیسانسم.http://www.applyabroad.org/forum/sho...=1#post2212943

رشته و دانشگاه

نقل قول نوشته اصلی توسط sara_waterlili نمایش پست ها
    چرا کسی اینجا فعال نیس ؟آدم دلش می گیره...روانشناس های عزیز بیاین کمک

سلام
    من واقعا دلم میخاد همه این سوالات را در حد دانش خودم پاسخ بدم، ولی متاسفانه تحت فشار درسی شدیدی هستم و هر چند یک دفعه میرسم چندتایی جواب بدم. امیدوارم سایر دوستان هم مشارکت کنند. اینکار خیلی ارزشمند هست از دید من.

نقل قول نوشته اصلی توسط Salahpsycho نمایش پست ها
    سلام
    من واقعا دلم میخاد همه این سوالات را در حد دانش خودم پاسخ بدم، ولی متاسفانه تحت فشار درسی شدیدی هستم و هر چند یک دفعه میرسم چندتایی جواب بدم. امیدوارم سایر دوستان هم مشارکت کنند. اینکار خیلی ارزشمند هست از دید من.
    ممنون دوست عزیز...
    راهنمایی شما مثل همیشه مفید و جامع بود...مرسی ک با تمام فشار های کاری و درسی تون تجربیات ارزشمندتونو برای ما میذارین اینجا

رشته و دانشگاه

نقل قول نوشته اصلی توسط ststst نمایش پست ها
    سلام
    ممنون می شم سوالم رو جواب بدین
    من با دیپلم معدل 19 و رتبه تک رقمی کنکور وارد روان شناسی شدم و با معدل 18.5 فارغ التحصیل شدم. مقاله داخلی هم دارم چند تا . حیطه پژوهش هام بیشتر رشد و نوجوانی و ... است.
    اینطور که از تاپیک ها متوجه شدم برای دکترای گرایش بالینی با شرایط من که ارشد نخوندم خیلی نمی شه امیدوار بود . مراکز روان کاوی می تونم برم ؟ فاند هم می تونن داشته باشن؟ یا مثلا کشوری مثل انگلیس که روان کاوی اش جزو دانشگاهشه؟ یا کالج های سکس تراپی؟ یا این ها هم قبلش دکترای بالینی می خوان ؟ یا با گرایش های دیگه هم قبول می کنن ؟

خیلی پیچ در پیچ شد شرمنده

سوال بعدی هم این که اگه همسرم فاند بگیره به نظرتون می تونه تامین کننده خرج جفتمون باشه ؟ شرایط غلمی اش از من خیلی بهتره

سلام
    قسمتی از پاسخ به سوال شما در این پست هست... امیدوارم مفید باشه. سسلی

http://www.applyabroad.org/forum/sho...t=#post1913619

نقل قول نوشته اصلی توسط Salahpsycho نمایش پست ها
    سلام دوستان
    معذرت خواهی بابت دیر پاسخ دادن پیامهای خصوصی... به نظرم رسید پاسخ یکی از سوال های بچه ها اینجا بنویسم که شاید به درد دیگران هم خورد.

سوال:
    من ارسال های شما رو تو تاپیکی که برای apply دانشجوهای روانشناسی بود خوندم.
    واقعیت قضیه این هست که من الان دانشجوی ترم 2 کارشناسی روانشناسی هستم؛میخواستم بدونم از الان باید چکارهایی انجام بدم که برای فوق که میخوام واسه apply اقدام کنم مشکلی نداشته باشم؟
    هرچند مطمئنم که تا دو سه سال آینده همه قوانین و اینا مثل الان نیست.
    والا من هرچی ارسال هارو خوندم گیج شدم.
    ممنون میشم راهنماییم کنید.[IMG]file:///C:\Users\slotfi\AppData\Local\Temp\1\msohtmlclip1\ 01\clip_image001.png[/IMG]

پاسخ من:

در مورد سوالی که چه مسیری رو من طی میکردم اگه بر میگشتم دوران لیسانسم در ایران، این موارد را در نظر میگرفتم. فقط در نظر داشته باشید که اینا فقط بر اساس تجربه من هست و ایراد هم میتونه داشتته باشه..

1. من تمام درس هامو به زبان انکگلیسی میخوندم. حداقل منبع مرتبط و کتابی گیر می آوردم که از روش بخونم. مثلا اگه درس روانشناسی ادراک و احساس دارم این ترم، حتما یه کتاب انگلیسی فصل به فصل باهاش میخوندم... متاسفانه همه منابع ما فارسی هست که خیلی خیلی بده. من اینجا هندی ها رو میبینم که خیلی مسلط هستند از سایر ماها و چینی ها چون لیسانسشون به انگلیسی بوده... تفاوت عظیمی داره منابع رو قبلا به فارسی خونده باشی یا انگلیسی.
    2. افزایش سرعت ریدینگ متون روانشناسی به انگلیسی. از دو راه شدنی هست. یکی همون چسبیدن به متون انگلیسی روانشناسی و کتاب اورجینال خوندن به جای فارسی در کلاس ها و بعدش مقاله خوندن. مقاله خوندن معمولا سخت تر هست چون تخصصی هست ولی کم کم سرعتتون زیاد میشه. فراموش نکنید که اگر زبانتون ضعیف یا متوسط هست، در ابتدا خیلی اذیت میشید و فقط میخایید فرار کنید به سمت متون فارسی ولی بعد از یک مدت خودتون از سرعت خودتون لذت میبرید. اینا همش مربوط به Neural plasticity هست که در ابتدا ریجید هست اما در ادامه با تشکیل network های بیشتر سرعت پردازش افزایش می یابه...پس با اراده قوی ادامه بدید.
    3. اصطلاحات و لغات مهم هر درسی را با تعریفش به انگلیسی در نرم افزار Anki وارد میکردم و در اوقات بیکاریم همینجوری مرور میکردم. انکی در واقع نرم افزاره حافظه و یه جور جعبه لایتنر هست. به من خیلی کمک کرد.
    4. از همون ترم اول لیسانس بازم تو همون اَنکی لغات GRE and TOEFL را وارد میکردم و مرور میکردم. بزرگترین اشتباه اینه که بگی خوب حالا یه شش ماهی میشینم حسابی لغت میخونم برای تافل و جی آر ای. بر عکس یادگیری لغات یک امر دراز مدت هست ...شبی 3تا5 لغات خوندن تا یکسال هیچی نیست، ولی تاثیر عظیمی داره...شاید براتون جالب باشه که دوست صمیمی من حتی در این سطح نرم افزاره اَنکی هست. هر اصطلاح جدیدی از دوستان امریکایی یاد میگیرم بالافاصله واردش میکنم، بعدا مرور میکنم و در جایی مناسب در اسپیکینگم به کار میبرم. خدارو شکر اسمارت فون زندگی رو خیلی راحت کرده. (search for Anki on google play).

ما مثله بچه های مهندسی نیسیتم که زبان نقش چندانی در پیشرفتمون نداشته باشه. زبان انگلیسی مهمترین فاکتور پیشرفت در رشته ماست از دیده من.

1. اینم یه پیشنهاد کلی. Touch typing رو یاد بگیرید مخصوصا به انگلیسی. نرم افزاراش هست. فقط برای 6 ماه باید روزی 20 دقیقه تمرین کنی. هرچقد از لحاظ سنی زودتر یادبگیرید ، سرعت پردازش مغزی بهتره و یادگیری سریعتر. اینجا چون در دبیرستان یاد میگیرند، همه بلد هستند و سرعت کاراشون بسیاربسیار بالاست. کلا نقش کامپیوتر در زندگی خیلی خیلی بالاست اینجا. پس میتونید تجسم کنید چقد تاچ تایپینگ میتونه مفید باشه.

ادامه در پست بعدی<<<<

واقعا ممنون بخاطر توضیحات کاملتون.خیلی خیـــــــــــــــــــــــ لی بهم کمک کرد برای شروع کار.

دقبقا موضوعی که استاد درس احساس و ادراکمون گفته خوندن کتاب های زبان اصلی هست و اینکه ب مرور سرعت خوندنمون بالا میره.
    برای بحث زبان که گفتین خب کلاس زبانی که میرم روش ACTFL هست تا الان راضی بودم و با صحبتهایی که شما کردین تلاش خودمو بیشتر میکنم تا موفقیت چشمگیری تو زمینه زبان نسبت به الانم داشته باشم.

بحت touch typing هم تا حدودی به زبان انگلیسی مسلط هستم...
    نمیدونم بگم ی قدم جلو افتادم یا نه،من 4 ترم دانشجوی رشته نرم افزار بودم و برنامه نویسی بلدم...برای اولین بار از اینکه رشته ام مهندسی نرم افزار بوده خوشحال شدم...

ترم اول من یه مقاله ای به اسم the cognitive neuroscience of motivation and learning برای درس فیزیولوژی اعصاب و غدد درون ریز خوندم البته فقط 5 صفحه اولش رو که باید ترجمه میکردم و واقعا برام لذت بخش بود وقتی متوجه میشدم قضیه از چ قراره...

رشته و دانشگاه

نقل قول نوشته اصلی توسط farzanem72 نمایش پست ها
    واقعا ممنون بخاطر توضیحات کاملتون.خیلی خیـــــــــــــــــــــــ لی بهم کمک کرد برای شروع کار.

دقبقا موضوعی که استاد درس احساس و ادراکمون گفته خوندن کتاب های زبان اصلی هست و اینکه ب مرور سرعت خوندنمون بالا میره.
    برای بحث زبان که گفتین خب کلاس زبانی که میرم روش ACTFL هست تا الان راضی بودم و با صحبتهایی که شما کردین تلاش خودمو بیشتر میکنم تا موفقیت چشمگیری تو زمینه زبان نسبت به الانم داشته باشم.

بحت touch typing هم تا حدودی به زبان انگلیسی مسلط هستم...
    نمیدونم بگم ی قدم جلو افتادم یا نه،من 4 ترم دانشجوی رشته نرم افزار بودم و برنامه نویسی بلدم...برای اولین بار از اینکه رشته ام مهندسی نرم افزار بوده خوشحال شدم...

ترم اول من یه مقاله ای به اسم the cognitive neuroscience of motivation and learning برای درس فیزیولوژی اعصاب و غدد درون ریز خوندم البته فقط 5 صفحه اولش رو که باید ترجمه میکردم و واقعا برام لذت بخش بود وقتی متوجه میشدم قضیه از چ قراره...

So, by having those experience in programming, you are the best candidate for Cognitive Neuroscience major I bet..
    Keep learning about Matlab, and other programming languages.
    You can even think of getting some master's addmission with fundding from some where if you do a detail search and find a matched lab.
    Most labs are nowadays looking for psychology students with programming skills......

Junior Member

سلام

یکی از دوستان قصد اپلای واسه دکترای روانشناسی بالینی ترجیحن نورو ساینس رو داره و اینکه بتونه فوند بگیره...لیسانس مهندسی صنایع داره ولی ارشد بالینی دانشگاه تهران می خونه...چندین مقاله هم در دست اقدام برای چاپ داره...

می خوام بدونم شانسش برای اپلای تو آمریکا یا انگلیس چقدره و کلن چطور میشه شانسش رو بالاتر ببره...

تا جایی که مطالعه کردم بحث زبان خیلی مهمه ...

ممنون میشم دوستان راهنمایی کنند

Member
    رشته و دانشگاه
    MSc Human Development: Genetics, Neuroscience and Psychology, Tomsk State University

سلام دوستان،
    نتایج پذیرش من اومد. جا داره توضیحاتی در این باره بدم، شاید اطلاعاتم به دردتون خورد.

من از دو جا پذیرش گرفتم:
    کارشناسی ارشد مطالعات تروما، دانشگاه ناتینگهام، بریتانیا. بدون فاند.
    کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی، دانشگاه برگامو، ایتالیا. تکلیف فاند تابستون مشخص میشه.

از بین این دو تا دانشگاه، ایتالیا رو انتخاب می کنم و سپتامبر 2016 میرم.
    رزومه م این بود:
    کاردانی: مهندسی آب. دانشگاه دولتی شهرستان، معدل: 12.01
    کارشناسی ناپیوسته: آموزش راهنمایی و مشاوره، دانشگاه آزاد شهرستان. معدل: 19
    مدرک زبان: R28 L20 S22 W23 = 93
    مقاله: دو مقاله ی انگلیسی سابمیت شده در جورنال های ISI
    سابقه: سابقه ی همکاری با یک استاد نروژی در نوشتن اون دو تا مقاله

اگر سوالی داشتید می تونید پیام خصوصی بفرستید و از من بپرسید.

Junior Member

دوست عزیز ممنون که اطلاعاتتون رو اینجا به اشتراک گذاشتید. کاش بقیه دوستان هم بیان و این تاپیک فعالتر باشه.بقیه رشته ها خیلی فعالن.

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)