صفحه 9 از 80 نخستنخست 1234567891011121314151617181959 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 81 تا 90 , از مجموع 797

موضوع: مباحث کلی پذیرش در رشته روانشناسی

پیش فرض پاسخ : رشته روانشناسی

چقد مشکل ما شبیه مونایییی کاش یکی جواب مارو بده منم جامعه شناسی رو گیلان دانشاه شما خوندم ارشد تهران مرکز اما حالا میخوام رشته شمارو واسه phd بخونم اما اینکه کجا میشه پذیرش گرفت و اینا کلی گیج شدم.یکیییی بیاد جواب بده

Member Salahpsycho آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    PhD, Uni of Wisconsin, Psychology

نقل قول نوشته اصلی توسط aryahamrah نمایش پست ها
    بچه هاااااا من با معدل فوق لیسانس 16:50 جامعه شناسی از تهران مرکز و اینکه میدونم نمره زبانم خوب میشه کجاها میتونم واسه phd اقدام کنم با توجه به اینکه شرایط مالی خوبی ندارم و نهایتا میتو نم ماهی 1 تومان هزینه کنم.لطفااااا کمکم کنین
    نقل قول نوشته اصلی توسط monayii نمایش پست ها
    سلام به همه دوستای گل روانشناسم... خسته نباشید.
    من 25 سالمه. دانشجوی ترم آخر ارشد روانشناسی عمومی دانشگاه گیلان هستم. معدلم تا الان 17.32 هستش(البته دفاع از تزم مونده). میخوام واسه دکترا از ایران برم. خواهرم سوئد زندگی میکنه و با دانشگاه لوند سوئد از طریق ایمیل در ارتباط بودم که کلی منو نا امید کردن چون گفتن واسه امسال فقط 2 تا جای خالی دارند و اونم ترجیحا از دانشجویان مستر خودشون میگیرن... الان کلی دپرس شدم. دوستای همکارم لطفا منو درمان کنید
    خیلی ممنون میشم که راهنماییم کنید. به نظسرتون با این شرایط از کجاها میتونم پذیرش بگیرم؟ ممنونم به خاطر وقتی که میزارین و راهنماییم می کنین.
    سلام
    اینطوری که شما اطلاعات دادید خیلی نمیشه چیزی گفت.
    برای پاسخ حداقل 60 درصد سوالاتتون صفحات قبلی همین تاپیک را بخوانید و خیلی بهتون کمک میکنه. یه زحمت داره و اونم 10 صفحه با 93 تا پست را خواندن.
    بعدش سوال های تخصصی تر بپرسید . اینطوری خیلی کلیه.
    موفق باشید

Junior Member lonly آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Law/English Lit Ferdowsi University Of Mashhad

سلام دوستان.کسی چیزی در مورد این دانشگاه هایی که میشه از کارشناسی برای پی اچ دی اپلای کرد میدونه؟توآمریکا؟؟؟؟

Member
    رشته و دانشگاه
    Master of IP Law - Beheshti Uni

پیش فرض پاسخ : مباحث کلی پذیرش در رشته روانشناسی

سلام دوستان...
    یک سری پست های غیر مرتبط با پروسه پذیرش رو که در تاپیک روانشناسی مطرح شد که بیشتر جنبه بحث آزاد دارند به اینجا منتقل کردم... در صورت تمایل بحث ها را میتونید در این موضوع ادامه بدید و در عنوان تاپیک "رشته روانشناسی" هم که الان به "مباحث کلی پذیرش در رشته روانشناسی" تغییر نام پیدا کرده تنها در ارتباط با عنوان صحبت کنید و از طرح مباحث متفرقه خودداری نمایید.

رشته و دانشگاه

سلام به همه
    یکی از دوستان یه سوالی پرسیده بود که من برای شنیدن نظرات سایر دوستان اینجا قرار دادم.
    سوال :
    سلام
    من الان ارشد مکانیک می خونم و واقعا زده شدم. نویسندم (فیلمنامه و داستان) و تصمیم دارم روانشناسی بالینی بخونم (ارشد و دکتری)
    می خواستم بپرسم با مدرک کارشناسی مکانیک (دانشگاه آزاد) می تونم برای بالینی کانادا اپلای بگیرم؟
    و اینکه با مدرک ارشد بالینی می تونم تو ایران مجوز مطب زدن یا کار کردن بگیرم؟ یا باید تا دکتری برم؟
    و اینکه اصلا شما موقعیت روانشناسی بالینی رو تو ایران مناسب می دونید که تغییر رشته بدم؟
    ممنون

پاسخ من :
    سلام
    خیلی خوشحالم که دنبال رشته مورد علاقه اتان هستید. در ایران همچنان که همه چی متفاوت هست رشته روانشناسی هم خیلی متفاوته. شما در ایران با هر گرایشی با داشتن مدرک ارشد میتونی مطب بزنید و کار کنید و صرف گرایش بالینی نیست. در آمریکا و کانادا و استرالیا فقط گرایش بالینی،مشاوره و مدرسه مجوز مطب دارند اونم فقط دکترا داشته باشی. در کانادا و آمریکا وحشتناک این روزها بالینی روی بورسه و خودشون هم باهم رغابت دارند چه برسه اینکه با یه لیسانس متفاوت اپلای کنید. یعنی حداقلش من تا حالا ندیدم کسی پذیرش گرفته باشه با این شرایط. در اصل من اینهمه دوستام رفتند ولی هیچ کدوم گرایش بالینی نتونستند پذیرش بگیرند آمریکا تازه خودشون روانشناسی بودند و با شرایط ویژه.
    به نظرم شما برای ارشد ایران در گرایش عمومی یا روانسنجی یا صنعتی سازمانی اقدام کن و مجوز مطب هم میتونی بگیری ، یه خورده سازمان نظام روانشناسی گیر میده چون لیسانست متفاوته ولی چند تا آزمون میگیرند و بعد مجوز میدند.
    در مورد کار هم این خیلی به خود فرد بستگی داره. من کسایی را میشناسم که در کلینیک خودمون ، چند نفر دانشجوی دکترا داریم ماهی 3 تا 4 تومن درآمد دارند ، البته دکتری سلامت دانشگاه تهرانند و چند نفر داریم که اونا هم دانشجوی دکترا اند ولی درآمد نهایتاً 1 تومن دارند و خیلی فارغ التحصیل های ارشد گرایش های مختلف میشناسم که الان بیکارند . ولی به طور کلی از لحاظ درآمد در آینده خیلی بهتر میشه چون نظام روانشناسی داره قدرت میگیره البته تعداد فارغ التحصیلاشم دارند زیاد میشند.
    در پایان من اگر جای شما بودم و دنبال اپلای بودم ، ارشد روانشناسی عمومی در ایران میخوندم و برای دکترا تو یکی از گرایش های Cognitive Psychology یا Industrial Organizational Psychology و حتی social psychology با توجه به اینکه نویسنده هم هستید بیشتر توصیه میکنم اپلای کنید. در این گرایشها (غیر از Social )خیلی دنبال دانشجوهایی اند که فیزیک یا ریاضی خوبی دارند نسبت به دانشجوی روانشناسی مخصوصاً Cognitive. این گرایش ها به خشکی رشته های فنی نیست و به سختی گرایش بالینی هم نیست (منظورم ایران نیستها). در ضمن اینقدر مباحث جالب در این 3 تا گرایش وجود داره که ازش سیر نمی شی هرچه قدر هم تحقیق کنی. ولی به جاش بالینی؛ یه حباب تو خالی هست که در ایران اینقدر در بوقو کرنا کردند که بالینی بالینی و در صورتی که 2 الی 3 سال درمانگری خودت خسته میشی از پس با مراجعین سروکله زدی ولی سایر گرایش ها دائماً پویا هست . این نظر منه که روزی حداقل 9الی 10 تا مراجع دارم. البته این موارد را در رابطه با سایر کشور ها گفتم نه ایران. شما در ایران با گرایش روانسنجی هم میتونی روان درمانی کنی به همین سادگی ، که کار وحشتناکیه و هیچ کس هم نمیتونه ایراد بگیره چون مجوز سازمان نظام روانشناسی هست. سازمان شما را محدود نمیکنه که فقط در حوزه گرایش خودت عمل کنی با هر گرایشی از روانشناسی هر کاری که دوست داشتی میتونی بکنی.
    صرف اینکه شما فکر میکنید علاقه دارید که بالینی بخونید و مردم را درمان کنید با داشتن یه مدرک ارشد روانشناسی خیلی کار حرفه ای نیست. میتونم بگم حتی خطرناکه چون کمک به سایر انسانها در غالب رواندرمانی اینقدر ساده نیست که ما تو ایران اینجوری با هاش برخورد میکنیم. میخوام بگم اگر لیسانستون هم روانشناسی بود بازم تو ایران اینقدر خوب دانشجو را تربیت نمی کنند که بتونه خدمات روانشناختی کاملی ارائه بده چه برسه به اینکه تو این رشته هم نبوده باشی.
    در آمریکا گرایش بالینی چون مستقیماً با انسان سروکار داره یکی از سخت ترین رشته ها تبدیل شده و مثل پزشکی دانشجو میگیره.. یعنی شما حتماً باید یه لیسانس داشته باشی تا بتونی برای بالینی اپلای کنی اونم در رشته مرتبط. به همین دلیل دکترای بالینی در آمریکا و کانادا بین 6 تا 8 سال در بهترین شرایط طول میکشه. اینقدر سخت گرفتند که با نمره وربال GRE کمتر از 600 باید بیخیال دکتری بالینی شه.
    من موارد شما که اینطوری اومدند ارشد روانشناسی گرفتند و مطب زدند چند مورد دیدم که هم کلاسی های خودم بودند. واقعیتش انگیزه اشان از بقیه که لیسانسشون روانشناسی بود 10 برابر بود ولی در کار درمانی ضعف های زیادی داشتند که خیلی نیاز به جبران داشت.
    ببینید در ارشد به شما دیگه تکنیک درمانی یاد میدند و کمتر تئوری میخونید که این تئوری ها هستند که بعداً در کار درمانی شما را حسابی کمک میکنند.
    البته این نظر منه و احتمالاً مخالف هم شاید داشته باشه ولی در هر صورت واقعیت های روانشناسیه ایرانه. خلاصه وقتی در مملکت گل و بلبلی که در هر جاش حداقل 30 الی 40 نفر در یه رشته تخصصی مثل روانشناسی 40 نفر سرکلاس کارشناسی ارشد میشینند و با هم فارق التحصیل میشند در صورتی که حتی 1 ساعت هم کارورزی نگذروندن و رنگ یه مراجع هم ندیدند ، چه انتظاری از رفع شدن مشکل مردم میشه داشت. ((البته خوش بختانه سازمان نظام روانشناسی یه خورده با جدیت بیشتری بحث مجوز دادن را داره پیگیری میکنه و دیگه مثل سابق نیست)).

خوش باشید و امیدوارم نظرات سایر دوستان هم بشنویم تا بیشتر کمک کنه.

Junior Member

سلام و ممنون از پاسخ کاملتون

یه سوالی برام پیش اومد. آیا احتمال نمی دید با توجه به اینکه می گید سازمان نظام داره باجدیت و سخت گیری مجوز می ده، دو روز دیگه بگن فقط به بالینی ها مجوز مطب می دیم؟

یه سوال دیگه: دانش کارشناسی (غیر از کارورزی) با مطالعه ی کتاب های مرجع که لیسانس ها می خونن قابل کسب نیست؟ تا اونجایی که من سر بعضی کلاس ها رفتم استاد از متن کتاب می خوند و کمی توضیح واضحات می داد.

رشته و دانشگاه

امیداوارم سازمان نظام روانشناسی بره به سمتی که هر گرایشی در مسیر خودت عمل کنه. 100 درصد به همه گرایش ها مجوز میدن ولی در راستای حوزه ای مشخص. چه بالینی ، چه روانسنجی ، چه کودکان استثنایی و....
    یه مثال ؛ یه نفر میشناسم تو کرج با لیسانس روانشناسی عمومی روزی هوارتا کیس میبینه و همه بهش میکن دکتر تقریباً 35 سالشه. معلوم پدر چند نفرهم درآورده. این وضعیت ما.
    بعید میدونم در طی 3 الی 4 سال آینده این اتفاق بی افته .
    در مورد کتاب های لیسانس هم درست میگید. اما دانشکده با دانشکده فرق میکنه. دانشکده هایی مثل بهشتی دوره لیسانسش وحشتناک رشد میکنی. بچه هایی که لیسانسشون بهشتی بوده من اکثراً دیدم که خیلی قوی هستند. البته علامه و تهرانم بد نیست. میگم به دانشجوش و دانشکده اش بستگی داره.
    در مورد سوال دومتون ؛ بعضی از درس ها مثل ، آسیب شناسی روانی کودک و بزرگسال ، یا خلاصه روانپزشکی ، روش های گروه درمانی و درمان انفرادی چیزی نیست که تو کتابها بشه اون تجربه استاد را گرفت.
    مثلا من خودم کارشناسی درس آسیب شناسی روانی یا همون مرضی کودک را با یه استادی تو بهشتی گذروندم که فارغ التحصیله مدرسه روانکاوی بوستون ماساچوست بود و توی روانکاوی یه استاد فول بود. حالا اگرمن 100 بارهم کتابای فروید و هورنای و ملانی کلاین و Object Relation Theory را میخوندم اوطوری که استاد ما توضیح میداد و از نحوه شناسایی مشکلات مراجعاش از نگاه این تئوری می گفت ، عمرن نمی فهمیدم. خوب غنیمتی بود که ما چندتا درسی با این استاد داشتیم و همین الان خیلی از تکنیک هایی که اون موقع یادگرفتم به کار میبرم. حتی یکی از اون تکنیک ها هم در ارشد به ما یاد ندادند. داخل پرانتز اینکه روانکاوی چیزی نیست که با خوردن کتابهای فروید یکی روانکاو شه.
    خوب ببنید چقدر قضییه فرق کرد. بعضی از درس ها را بدون استاد هیچی یاد نمی گیری اگر هم بگیری عمق نداره.
    چیزی که من میگم ویژه تجربه خودمه (یعنی بهشتی و تهران) و دانشکده های دیگه را خبر ندارم داخلشون چه خبره.
    خوش باشی
    نکات کلی موثر در پذیرش رشته روانشناسی. چه مواردی رو در نظر میگرفتم اگر بر میگشتم به دوران لیسانسم.http://www.applyabroad.org/forum/sho...=1#post2212943

Junior Member

خیلی خیلی ممنونم. انقدر خوب و کامل جواب می دید که دوست دارم بیام پیشتون چندساعت پای صحبت هاتون بشینم.
    تقریبا تمام ابهاماتم درمورد روانشناسی رفع شد.
    حتما در این درس ها سر کلاس یه استاد می رم. و با رابطه ای که با بچه ها و اساتید دانشکده روانشناسی برقرار کردم (دانشگاه تبریز) کلاس های عملی و کارورزی هم یه جوری شرکت می کنم و دانشم رو ارتقا می دم که در آینده مدیون بیمارهام نشم.
    موفق باشید

Junior Member

با سلام
    من در حال حاضر دانشجوی ارشد روانشناسی بالینی ترم 2 دانشگاه علوم و تحقیقات هستم. میخواستم اگه ممکنه بطور کامل منو راهنمایی بفرمایید. درباره اینکه برای دکتری رشته ام کدوم کشور بهتره و اینکه کاملا و قدم به قدم اگه حوصلشو دارین برام توضیح بدید که چطوری از الان باید تلاشم رو بکنم و باید چیکار کنم که بورس آن کشور مقصد را بگیرم. خواهشا کمکم کنید

Junior Member

سلام
    من لیسانس ادبیات انگلیسی دارم و میخام رشته روانشناسی رو ادامه بدم.حالا میخام بدونم میشه یهو واسه مستر روان شناسی اپلی کنم یا باید از همون لیسانس شروع کنم؟ دانشگاهایی رو سراغ دارین که واسه شفوقش بهم پذیرش بدن؟

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)